HENNIEZ DE STRIJD IN SPANJE LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 17 Augustus 1936 UIT RUSLAND. DE REGEERING MELDT SUCCESSEN lAAT/TCjTKICUKN TELEGRAMMEN. Burgerlijke Stand v. Leiden. VI/ZCHERJ BERICHTEN SPORT. WAT WIL HET RUSSISCHE VOLK? (Nadriik verboden). Vrijwel iedereen in het Westen vraagt zich af: ..Wat wil het Russische volk? Hoe staat het tegenover het tegenwoordige re gime? Verlangt het naar verandering?" Deze en dergelijke vragen zijn moeilijker te beantwoorden dan de meeste lezers wel licht denken. Vóór alles kunnen wij nooit met zekerheid zeggen, wat een bepaald volk precies wil. In de landen, waar vrij heid van pers .bcstagt. waar de bevolking zich naar eigen goedvinden organiseeren en 'uiten kan. kan mén met eenig reent zeggen: het volk wil dit of dat. ofschoon i,v deze verklaring slechts betrekkelijke waar- zock' hc' m ^er-sferen - Henn.cz heeft reeds de heeft. Vraagt u het de menschen zelf, dan krijgt u steeds sterk afwijkende ant- j woorden: elke partij, elke geestelijke stroc- ming is immers overtuigd op de eenlge juiste wijze datgene weer te geven, wat in het volk omgaat. In landen, waar een dictatuur heerscht. waar de pers gemuilkorfd is en slechts dat gene zeggen mag, wat de overheid beveelt, waar elke uiting van een eigen wil straf baar is. waar alle partijen, behalve de re- geerende, verboden zijn, is het vaststellen van den wil der bevolking volkomen on mogelijk. Wat willen de Dultsehers op het oogenblik? Wie kan het zeggen! Het zijn slechts gissingen, veronderstellingen, ver moedens van de correspondenten, die wij te weten krijgen. Dit geldt ook voor Rus land. De buitenlander, die een reis door Rusland maakt en in den regel vrijwel geen woord Russisch kent. kan eigenlijk alleen over de uiterlijkheden vertellen. En kent hij het Russisch wel wat zeer zel den voorkomt dan kan hij toch de mee ning van de bevolking niet te weten ko men: in een dictatoriaal land durven de menschen hun meening niet kenbaar te maken, en allerminst aan vreemdelingen, in wie de Russen gewoonlijk communisten zien. voorstanders van het regime. Er is slechts één middel om nu en dan te weten te komen, wat er in het Russische volk omgaat. nJ. wanneer een Rus uit de Sovjet-Unie komt en niet meer van plan is naar dat land terug te keeren of met iemand spreekt, in wien hij absoluut ver trouwen heeft. Natuurlijk ken zoo iemand evenmin de stemming van het geheele volk maar hij weet wat er in bepaalde kringen omgaat en wat min of meer als een soort communis opinio beschouwd kan worden. Zulk een Rus toeft nu in het buitenland. Het is een volbloed sovjet-man, iemand die onder het sovjet-regime opgegroeid is, die jarenlang lid van de regeerende partij is geweest, belangrijke functies vervuld heeft (hij is agronoom van zijn vak en heeft uit den aard der zaak veel met boe ren en menschen uit het volk moeten om gaan). Tijdens den burgeroorlog heeft hij als vrijwilliger aan den kant van de roo- den gevochten. Hij heeft later oneenighe- den met het tegenwoordige regime gekre gen, maar hij is geen émigré, geen „witte". Hij is een typische vertegenwoordiger van de nieuwe generatie in Rusland, van den Rus van het tijdperk der revolutie. Zijn uiteenzettingen komen, kort samengevat, op het volgende neer: De covjet-burgers willen letterlijk niets van een terugkeer tot de toestanden van vóór de revolutie weten. Allen werken mee aan den opbouw var, het nieuwe leven. In den loop der laatste 17 jaar vindt in Rus land een ontwikkeling plaats van nieuwe maatschappelijke krachten. De in het Wes ten algemeen versprtidde meening, als zou den de Russen alles geduldig verdragen, is onjuist. Er woedt in Rusland een felle strijd, er is in Rusland wellicht nog nooit zoo gestreden als nu, millioenen menschen zijn verbannen, maar de strijd wordt niet opgegeven. Alleen gaat het om volkomen andere dingen dan de „witten" denken. De agronoom heeft zelf kennis gemaakt met de gevangenis en de concentratiekam pen. hij heeft vele duizenden menschen in die kampen gesproken en getracht te we ten te komen, watde menschen er toe bracht zich tegen de tegenwoordige heer- schers te verzetten. De algemeene conclu sie is deze: Niemand in Rusland wil een nieuwe revolutie, nu tegen het bolsjewis tische regime gericht. De menschen geven de voorkeur aan den weg der evolutie, zij willen de regeering dwingen concessies te doen, in een door de massa gewensohte lichting te gaan. Tegen het sovjet-systeem hebben de Russen niets, velen (o.a. de agronoom, wiens meeningen wij hier weer geven) beschouwen de sovjets zelfs als het beste systeem, dat denkbaar is. Zij stellen echter een eisch: vrij gekozen sovjets. Zij zijn overtuigd, dat vrij gekozen sovjets het land alles zouden geven, wat het land noodlg heeft. Het staatskapitalisme (dat de buiten- landsche reizigers volkomen ten onrechte ..communisme" en „socialisme" noemen) heeft nu in Rusland de uiterste grenzen van zijn mogelijkheden bereikt. Om hun wil door te zetten voeren de bolsjewistische heerschers strijd met het geheele volk. Het volk koestert geen al te groote liefde tot die heerschers, maar nog sterker is de haat van de bevolking tegen het kapita lisme in zijn westerschen vorm. De bevol king geeft de voorkeur aan het staatska pitalisme boven het kapitalisme omdat 't eerste den menschen het gevoel van so ciale gelijkheid verschaft. Vreemd doet een westerling de opvat ting aan, dat getrapte verkiezingen beter de meening van de bevolking weergeven dan directe stemmingen. En toch schijnt deze meening in Rusland algemeen ver spreid te zijn. Daarom ontmoet de Invoe ring van algemeen kiesrecht weinig en thousiasme. De hervormingen, die Stalin van plan is door te voeren, zullen in de practijk hierop neerkomen, dat de bevol king in de dorpsraden de vrije hand zal krijgen, terwijl in de provinciale staten en in het rijksparlement (voorzoover dit woord voor een volksvertegenwoordiging in de landen met een dictatuur bruikbaar is) de bolsjewistische machthebbers de lakens zullen blijven uitdeelen. Het volk begrijpt het en tracht nu door passief verzet en andere strijdmiddelen de regeering tot concessies te dwingen. De Russen zien in de regeerders vóór alles organisators van het economische leven en eerst daarna politici. Dat is ove rigens steeds zoo geweest. Het volk wil zijn economische vrijheid heroveren het hoogste bereikt! Dit Zwitscrsch mineraalwater is verfrisschend met alleen: maar gezond ook. Hcnoicz is radio-actief! Heaaiez is bovendien goed voor de slanke lijn. ADIO ACTIEF ZWITSERSCH BRONWATER IMPOITEURS: NEDERLANDS IRONNENIEIANG N.V. 7820 ilngez. Med.) op solidariteit gebaseerd zijn, de Russen streven naar de stichting van een sociaal- rechtvaardige maatschappij. Wie de Rus sische toestanden kent, weet. dat dit ge voel in Rusland steeds sterk is geweest. Rusland heeft nooit het westersche indi vidualisme bekend. Welke practische cischen stellen de men- scnen? Vóór alles het opgeven van de ge dwongen collectivisatie van den landbouw. Zoolang de regeering op dit punt niet toe gegeven heeft, is geen vrede in het bin nenland mogelijk. De boeren vormen nog steeds de overweldigende meerderheid van de bevolking, de regeering zal dus aan den wensch van die meerderheid vroeger of later moeten toegeven. Daarna zal een nieuwe herverdeeling van de landerijen, volgens het oeroude Russische recht, plaats moeten vinden. De boeren hebben echter niet het minste bezwaar tegen het blijven bestaan van de sowchozen (d.w.z. de groo te staatslanderijen. waar proeven genomen worden enz.) Het verzet gaat dus alleen tegen de gedwongen kolchozen, de gedwon gen collectivisatie van den landbouw. De verdere eischen komen op het volgende neer: de boeren moeten het recht hebben zelf te bepalen, hoe zij hun bedrijf willen inrichten: de ambachtslieden moeten het recht hebben zich vrijelijk te organisee ren: de maatregelen tot ontwikkeling van den landbouw moeten aanzienlijk opge voerd worden; het aantal specialisten, die het platteland bedienen, moet opgevoerd worden. Dat zijn de eischen der boeren. De arbeiders stellen de volgende eischen: de loonregeling moet herzien worden; de arbeidswetgeving, die in Rusland tot de beste in de wereld behoort, moet nage leefd worden, wat nu niet het geval is; de arbeiders moeten bevrijd worden van de opperheerschappij van de communistische partijcomlté's; de communistische cellen die op alle fabrieken den baas spelen, moeten uit de bedrijven verwijderd wor den; de industrie moet gereorganiseerd worden met de bedoeling er meer orde in te brengen; er moet meer overeenstem ming komen tusschen de ontwikkeling der industrie en de behoeften van het binnen land. De politieke eischen beperken zich tot de vrije verkiezingen voor de sovjets en het naleven van de bestaande sovjet-wetten. De Russen geven niets om politieke vrij heid, omdat al hun aandacht op de eco nomische vraagstukkenYteevestigd is. Ove rigens hebben de Russen slechts korten tijd werkelijke politieke vrijheid gekend, zij weten daarom niet, wat dat eigenlijk is. Trouwens, een zekere mate van vrijheid bestaat ook nu in Rusland, alleen geldt zij niet voor iedereen en is zij tot plaatselijke aangelegenheden beperkt. Het is geen ju ridisch geformuleerde vrijheid, maar een practisch ontstane gewoonte om de over heid te critiseeren. Daarbij moet de lezer er rekening mee houden, dat dezelfde woorden in Rusland niet steeds hetzelfde aanduiden als in het Westen. Juist de on bekendheid met deze eenvoudige waar heid leidt vaak tot grappige vergissingen in het geschrijf der vreemdelingen. De volking is weinig enthousiast voor de dictatuur van Stalin, maar zij geeft er toch de voorkeur aan boven een herstel van de monarchie, omdat zij overtuigd is, dat het aan het tsaristische regime te wij ten is, dat Rusland nu datgene doormaakt, wat het doormaakt. De bevolking gelooft, dat de bolsjewiki een positieve rol kunnen spelen, zij moeten alleen maar de hervor mingen doorvoeren, die het volk verlangt. Doen zij dat, dan zal de bevolking hun alles vergeven. Maar zullen zij dit wel willen doen? Op deze vraag zal de geschie denis een antwoord moeten geven. Wij hebben in algemeene trekken de op vattingen van den Sovjet-Rus weergege ven Wij onthouden ons van eenig com mentaar, omdat wij als onze taak de voor lichting beschouwen. De opvattingen van den agronoom komen in het algemeen overeen met de verklaringen van andere Sovjet-Russen en met hetgeen de in het geheim uit Rusland verzonden brieven be vatten. Het is dus zoo iets als de publike opinie van Rusland. DR. BORIS RAPTSCHINSKY. De minister van oorlog heeft per radio het volgende medegedeeld: Kapitein Bayo is met de onder zijn be- j velen staande strijdkrachten op Mynec ge land, ondanks het verzet der opstandelin gen. Bayo vormde drie colonnes; die talrijke dorpen bezetten! en het gezag der wettige autoriteiten herstelden. De vijand, die door de landing verrast was, trok zich terug zon der tegenstand te bieden. Talrijke bewoners meldden zich bij den kapitein, wien zij om wapens verzochten om tegen de rebellen te strijden. De regeertngstroepen hebben tal rijke krijgsgevangenen gemaakt, en een groote hoeveelheid krijgstuig buitgemaakt. Enkele sloepen, waarin regeeringsgezinde troepen hadden plaatsgenomen, hebben zich meester gemaakt van twee zeilsche pen, wa-arin eenige rebellen trachtten te vluchten. Spoedig hoopt men te bereiken, dat Palma de Majorca zich overgeeft, on danks de versterkingen, die de rebellen hebben opgericht. De commandant der regeeringstroepen, die in de provincie Huesca opereeren. meldt de inneming van talrijke dorpen. Een uit Valencia vertrokken colonne regeerings troepen heeft zich meester gemaakt van Rubierlos Mora, een belangrijk strategisch punt. De regeeringstroepen zetten onder be scherming van de luchtmacht hun op- marsch in de richting van Granada en Cordoba voort. In Guipuzcoa en Oviedo duurt de strijd voort. De minister van oorlog meldt, dat de kazerne Zapadores y Carcel, het laatste bolwerk der opstandelingen te Gij on, zich heeft overgegeven. Uit Santander wordt gemeld dat een re- geeringsviiegtuig een motorvaartuig heeft opgemerkt dat met twee kanonnen en eeni ge mitrailleurs wat uitgerust, en aan boord waarvan zich veertig opstandelingen be vonden. die voornemens waren te debar- keeren. Het vaartuig werd door het vuur van het vliegtuig gedwongen, de witte vlag te hijschen, waarna het naar de haven werd geleld, waar dc bemanning krijgs gevangen werd gemaakt. De nationalisten in opmarsch. Te Badajoz hebben de nationalisten alle lichtingen van 1931 tot 1935 onder de wa penen geroepen. Een colonne onder bevel van Bandera, bestaande uit legionaires en Marokkaansche „regulares' is in vracht auto's. die enorme heiligenbeelden mee voerden, naar Merida vertrokken. In de provincie is de staat van beleg afgekondigd. Beeld uit Madrid. Madrid zal niet lang meer kunnen stand houden, dit is tenminste de indruk van een journalist, die daarvandaan te Hendaye is aangekomen. De regeering zeide hij, heeft reeds maat regelen genomen, om naar Valencia uit te wijken. Ofschoon nog geen distributiestel sel is ingesteld, werd het, toen ik Madrid verliet, vrijwel onmogelijk, de meest ge wone etenswaren te koopen, Groenten, visch ne fruit zijn bijna niet meer ver krijgbaar. en de voorraad tabak is uit geput. In de Guadarragna schijnen de nationa listen zich goed verschanst te hebben, en wachten zij hun tijd af. Te Madrid leeft men in voortdurende afwachting van I luchtaanvallen. Wat er ook zal gebeuren, aldus besloot deze Journalist, het staal vast, dat. welke partij ook de overwinning zal behalen, de nieuwe militie zich moei lijk tot overgave zal laten dwingen, want zij is goed gewapend en is geenszins voor nemens, den strijd op te geven. Terechtstellingen. De executie der roodem. door Moorsche troepen duurt voort, aldus meldt de cor respondent van Reuter, die Badajoz twee dagen na den intocht der opstandelingen heeft bezocht. De lijken worden op enorme brandstapels verbrand. Dé beschuldigingen worden voor den krijgsraad gebracht, waarna hun bovenlijf wordt ontbloot. Indien hun rechterschou der een wond vertoont, die door een geweer veroorzaakt zou kunnen zijn, worden zij ter dood veroordeeld, omdat zij tegen het leger hebben gestreden. In groepen van 20 worden zij dan zonder onderscheid van klasse terechtgesteld. Dc non-inlerventie. Een speciale verslaggever van de „Daily Telegraph" meldt, dat in een week tijds 19 Fransciie militaire vliegtuigen te Barce lona zijn aangekomen. Op de Fransche machines is het roode herkenningsteeken aangebracht, waarvan alle Spaansche regeeringsvliegtuigen zijn voorzien. Ieder der Fransche piloten heeft voor zijn ver trek uit Frankrijk 15.000 francs per maand ontvangen. Het schijnt Baldwin, die op het oogen blik in Wales vertoeft, niet gegund te zijn, tijdens zijn vacantie met rust te worden gelaten. Zaterdag en Zondag heeft hl] be zoek ontvangen van een delegatie van plaatselijke vakvereeniglngsleiders. die hem dringend verzochten, het parlement bijeen te roepen, om een embargo op wapen- en munitiezendingen aan de Spaansche na tionalisten af te kondigen. PARIJS. 17 Aug. (Reuter'. De Roemeen sche regeering heeft zich in beginsel ac coord verklaard met, het Fransche voorstel inzake niet-inmenging in de binnenland- sche aangelegenheden in Spanje. Kolonel Aranda vervangen. BAYONNE. 17 Aug. (Reuter). - De Frente Popular meldt, dat kolonel Aranda de com mandant der opstandelingen te Ovudo, het commando heeft moeten overdragen aan luitenant-kolonel Caballero, hetgeen zou wijzen op onecnigheid onder de rebel len. Verscheidene officieren, die zich bij het volksfront wilden aansluiten, zijn ge fusilleerd. Bombardement van Irun en San Sebastian begonnen. HENDAYE, 17 Aug. (Reuter). Aangezien aan het aan Irun en- San Sebastian ge stelde ultimatum, om zich voor 17 Aug. over te geven, niet was voldaan, is het bombardement van deze steden begonnen. Van hun kant hebben de autoriteiten van het volksfront verklaard, dat bij de eerste granaat, die mocht vallen, talrijke gijzelaars, gefusilleerd zullen worden. In het fort Guadelupe, dat op het oogenblik door den opstandigen kruiser „Espana" bescho ten wordt, bevinden zich ongeveer 1200 ge vangenen Volgens verschillende geruchten, die aan de grens de ronde doen. zou een aantal hunner reeds gefusilleerd zijn. BINNENLAND. WIJZIGING DER STEUN- REGELING OPGESCHORT. VOORLOOPIG VOOR 14 DAGEN. De minister-president dr. H. Colljn, heelt bi] afwezigheid van den minister van sociale zaken, hedenochtend met een aan tal wethouders van groote gemeenten een bespreking gevoerd over: „een samenstel van maatregelen Inzake steunverieening en werkverschaffing", bij rondschrijven van 31 Juli J.l. door den minister van sociale zaken ter kennis van alle gemeentebestu. ren gebracht. Naar men weet, betreft deze circulaire de afschaffing van den huurbijslag en hg verlagen van het standaardloon, waarnaar de steun wordt berekend. De bespreking met den minister-presi- dent, welke om halftwaalf aanving en die tot halftwee duurde, werd bijgewoond door de wethouders van sociale zaken van de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Groningen en Eindhoven. De wethouder vaii sociale zaken van 's-Gravenhage. de heer Buurman, was verhinderd aanwezig te zijn, doch namens hem woonde de wethouder van openbare werken en gemeentenbedrij- ven, ir. Feber, de bespreking bij. Omtrent het resultaat van deze con ferentie werd ons medegedeeld, dat de minister-president dc inwerking be ding van bovengenoemde wijziging in de steunregeling 14 dagen heeft opge schort. teneinde dc kwestie nog eenj met den minister van sociale zaken te bespreken. PHILIPPIJNEN DOOR CYCLOON GETEISTERD. MANILLA, 17 Augustus (Stefani). Een hevige cycloon heeft de kusten der Philip- pijnen geteisterd. Talrijke schepen verkee- ren in nood. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN FRANKRIJK. PARIJS, 17 Aug. (A.N.P.) Nabij Signy l'Abbaye in de Ardennen is een automobiel, waarin zich 10 personen bevonden, tegen een boom te pletter gereden. Vier der inzit tenden waren op slag dood, de 6 anderen liepen zware verwondingen op. GEBOREN Andries, zoon van H. Flippo en J. M. Straathof Jacoba, dochter van B. van Leeuwen en J. M. Weber Willem Gerrit, zoon van W. G. Beeftink en B. Heslinga. ONDERTROUWD- P. C. Mooten, jm„ 25 jaar en E. M. de Vos, jd. 24 jaar - J. Heruer. jm.. 21 jaar en T. H. Nobel. jd. 21 jaar Y. Dijkstra, Jm. 15 jaar en W. Dekker, gesch.. 32 jaar J. A. Paalman, jm. 27 jaar en L. van Berkel, hetió„ 28 jaar A. Taverne, jm., 28 jaar en erscht, dat er in de huishouding orde en E. de l'Ecluse, id„ 23 jaar J. Boom. jm. wet heerscht. Men make echter geen ver- 28 jaar en M J. Rosdorfl, jd., 21 jaar. keerde gevolgtrekkingen en meene niet, dat dit terugkeer tot het kapitalisme be-1 OVERLEDEN. teekent. De maatschappelijke betrekkingen j. Melet—Molenaar. Vr„ 46 jaar - J moeten, volgens de Russische opvattingen, Spaargaren, Zn., 7 jaar. AUTO RIJDT OP MENSCHEN IN. PARIJS, 17 Aug. (A.N.P.)- Te Lorient is gisteravond een automobiel op een aantal menschen, die opstraat dansten, ingereden. Tien personen werden dientengevolge zwaar gewond. De chauffeur werd door de woedende menigte aangevallen, en pas na dat hl] zware kwetsuren had opgeloopen. kon de politie hem bevrijden. VOETBAL. SERIEWEDSTRIJDEN P.C. en L. Zaterdagmiddag werd het programma voortgezet met den wedstrijd Fabrleksar- beidersTramboys. Rust 21. Eindstand 8—3. Daarna volgde M.D.S.P C. en L. Met den stand 42 werd gedraaid. Na de rust doel puntte M.D.S. nog tweemaal. P.C. en L. wist slechts eenmaal het net te vinden, zoodat het einde met 6—3 in 't voordeel van M.D.S. kwam. Ga nimmer op een onbewaakt strandgedeelte baden of zwemmen, wanneer er een sterke landwind waait en het water vallende is. De bovenstroom en de muien vo-ren U van de kust af. IJMUIDEN, 17 Aug. 1936 VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 10.76; Griet per kist van 50 K.G. f.2613; Tongen per K.G. f. 1.801.05; Groote Schol per kist van 50 K.G. f.27—26; MiddeLschol f.22—18; Zet- schol f. 18—14; Kleine Schol f. 15—4.70; Schar f.75.60; Tongschar f.2515; Vlee- ten per stuk f. 1.700.85; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 2.75; Groo te Schelvisch f. 1610; Middel Schelviscli f. 15—8.50; Kleinmiddel Schelvisch f. 12— 6.30; Kleine Schelvisch f. 73; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 52.50—19; Guilen per kist van 50 K.G. f. 6.201.30; Lengen per stuk f. 0.600.40; Heilboot per K.G. f. 1.080.60; Wijting per kist van 50 K.G. f2.60—>2.20Koolvisch per stuk f. 0.33; Makreel per kist van 50 K.G. f. 6.202.20. Groote hake 4840; Groote middel 4243; klein middel 12.506.70; kleine hake 3.70 3.30. Aangevoerd 1236 kisten versche ha ring 503.30 per kist. 60 kantjes steurha- ring. Prijzen 9.608.20 per kantje. Aangekomen 13 stoomtrawlers- RO. 16 met f.350; IJM. 71 met f.2340; IJM. 167 met f.2110; IJM. 31 met f.2090; IJM. 49 met f. 1890; IJM. 130 met f.3350; IJM. 116 met f.3250; IJM. 183 met f.1600; IJM. 189 met f.1660; IJM. 190 met f.1970; IJM. 59 met f.1900; IJM. 97 met f.1230; IJM. 82 met f. 1420 besomming. Voorts 23 loggers: IJM. 204 met f.450; KW. 135 met f.410; KW. 162 met 1.450; KW. 89 met f. 470; KW. 169 met f. 490: KW. 86 met f.860; KW 108 met f.310; KW. 178 met f.500; KW 154 met f.320; KW. 177 met f.370: KW. 51 met f.780: KW. 107 met f 320; KW. 153 met f.510: KW. 104 met f.290; KW. 52 met f.330: KW. 167 met f.380; KW. 46 met f 550; KW. 64 met f.310 KW. 105 met f.360: KW. 44 met f.355: KW. 156 met f.540; KW. 59 met f.430: KW. 91 met f. 350 besomming. Vlaardingsche markt, 17 Aug. KW. 70 met 20 last; KW. 123 met. 37 iast, KW. 39 met 27 last; KW. 54 met 21 last; VL. 155 met 28 last. Maatjes groen en Jong 17.80—9.—; Maatjes zout 8.30—9.70; Volle groen 10.50—11.70; Volle 11.20—11.80. MINISTER EULER VERTROKKEN. De Canadcesche minister van handel en industrie, de heer Euler, is gisterochtend uit Den Haag naar Vllssingen vertrokken en vervolgens vandaar naar Engeland overgestoken. o ONRECHTMATIG STEUNTREKKEN. Door de directie van maatschappelijk hulpbetoon en v-an het gemeetnelijk bu- reau voor werkloozensteun te Den Haag werd aangifte gedaan van onrechtmatig steuntrekken in 9 gevallen, tot een totaal bedrag van bijna 600 gulden BIJ HET BADEN VERDRONKEN. De 19-jarige D. Schooten uit Nijverdal, die als militair te Assen in garnizoen lag, is gisteren aldaar bij het baden verdron ken. S. kon niet zwemmen. EERSTE PLECHTIGE H. MIS TE OEGSTGEEST. Van pater Jac. Nouwens M.S.C. Te Oegstgeest is gisteren in de R.K. Kerk de eerste plechtige H. Mis opgedragen door pater Jac. Nouwens M.S.C. In de parochie kerk heeft hij ook het H. Doopsel ontvangen en deed daar tevens zijn eerste H. Commu nie. Na het celebreeren van een plechtig Lof op Zaterdagavond, geassisteerd door pas toor de Vette en pater J. Pennock, vond gis termorgen de eerste plechtige H, Mis plaats In de versierde kerk. Bij het H. Misoffer werd de neomist gc- asslteerd door pastoor de Vette als presbyter assistens, door pater Pennock als diaken, kapelaan A. P. Martens als subdiaken, ter wijl kapelaan A. Sanders als ceremoniarus fungeerde. Na het evangelie hield pater Pennock dc feestpredikatie, waarna de H. Mis werd voortgezet. Na het offertorium werd door Bram de Boer met orgelbegeleiding van Abr. Martijn ,Ecce Panis Angellcum" gezongen. Des middags van 3 tot 4 uur werd in St, Wlllebrord een drukbezochte receptie ge houden. Tenslotte volgde een plechtig Lot. ERNSTIGE AANRIJDING TE ALPHEN- Een persoon levensgevaarlijk gewond Door een uit de nHaag afkomstige auto mobiel-bestuurder werd hedenmiddag om streeks 2 uur langs den Rijksstraatweg tusschen Alphen en Zwammerdam cd ernstig ongeval veroorzaakt. Hierbij werd een persoon, wiens naam nog niet bekend is, levensgevaarlijk gewond. Het slachlol- fer bekwam een ernstige rugwervelfrsc- tuur en tal van andere ernstige verwon dingen. In hoogst zorgwekkenden toestand is hij vervoerd naar het Acad. Ziekenhuis te Lelden. Dr. Hildemisse verleende de eerste hulp, terwijl de politie spoedig ter plaatse was. tot het instellen van een on derzoek, hetwelk nog voortduurt, zoodat KI het afzenden van dit bericht, nadere bij zonderheden nog ontbreken. Ook aan het Acad Ziekenhuis kon men ons omtrent identiteit en toestand van het slachtoffer nog geen inlichtingen verschaffen. UIT NED. OOST-INDIË. DRIE PERSONEN DOOR MOERAS-GAS GEDOOD. TAROETOENG, 17 Aug. (Anetal. Dultsche zendingsarts Gusze, zijn echtge- noote en een Duitsche dame. die bij de js- milie Gusze logeerde, zijn bij het baden nabij de zwavelbronnen, 12 km. v®" Taroentoeng, door moeras-gas gedood, f lijken zijn heden gevonden. CIPIER SCHIET Z N ECHTGENOOT! DOOD. TASIKM AL A J A17 Aug. (Anetal. ZateU dagavond schoot een cipier van de gevan genis T. genaamd, zijn echtgenoote n> een revolver in de gevangenis dood. Daarn verwondde hij zichzelf. 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2