HET OLYMPISCHE VUUR IS GEDOOFD RIE MASTENBROEK'S TWEEDE KAMPIOENSCHAP De slolbalans der Olympische medailles INDRUKWEKKENDE SLUITINGSPLECHTIGHEID LEIDSCH DAGBLAD - Sportblad Maandag 17 Augustus 1936 ,lch rufe die Jugend der Welt nach Tokio". FRAAIE ZEGE OP DE 400 M. VRIJE SLAG dernissen al te moeilijk. ..Af en toe denk Je", vervolgde de heer Kalm, „dat er geen eind aan komt, vooral in de cross. Steeds zie je een nieuwe hindernis opduiken". Eerst toen .Espoir" geheel verzorgd was, vertrok ook de heer Kahn, nog drijfnat van het onvrijwillige bad, doch tevreden over zijn prestatie. Als tweede landgenoot startte om 11.12 uur luitenant Pahud de Mortanges met „Maedel wie du". Omstreeks kwart over een moest deze ruiter aan de finish ko men, waar zich enkele landgenooten had den verzameld, o.w. de echtgenoote van onzen landgenoot. Helaas bleek luitenant Pahud niet op tijd door te komen en toen wij omtrent de oorzaak gingen informeeren bleek, dat ..Maedel wie du" driemaal geweigerd had bij hindernis 5, een dieptesprong, die on middellijk op den verraderlijken vijver volgde. Daar had onze landgenoot 20 stxaf- punten gekregen en het paard was blijk baar zoo nerveus geworden, dat het wei gerde de vijfde hindernis te nemen, waar door de Olympische kampioen van 1928 en 1932 uitgeschakeld was. Het behoeft geen betoog, dat dit uitval len groote teleurstelling verwekte bij de aanwezige landgenooten. Op de renbaan had lt. Pahud zes plus punten ontvangen. Een tweede teleurstelling bezorgde „Har lekijn" onder lt. Tonnet. Dit paard had 21 pluspunten op de renbaan gekregen, zag zich in de cross bij den vijver 20 straf- punten toegewezen, doch nu weigerde „Harlekijn" bij hindernis 22 een sprong over een muur, drie maal. Tot op dat moment was ook zijn rijden uitstekend geweest. Wij hebben aanteekening gehouden van het aantal ruiters, dat zonder en met fou ten door den vijver kwam. Dertien maal kwamen ruiter en paard goed er door heen. Zeventien maal kwam het paard te gal len, elf maal was het de ruiter die viel. vier deelnemers brachten het niet tot de vijver en drie paarden weigerden door het water heen te gaan. Deze cijfers spreken toch wel heel duidelijke taal omtrent de moeilijkheid dezer hindernissen. Drie paar den werden zoodanig gewond dat zij wer den doodgeschoten. Na twee dagen leidde in het klassement de Duitscher Stubbendorf met Nurmi, to taal 24.7 punten. Op hem volgden Thomson (V.S. met „Jenny Camp" met 86.9 p. Als derde Lip- pert i Duitschland) met „Fasan" 88.6 p. De heer Kahn 184.8 p. en staat lie in het algemeen klassement. Het was eerst ongeveer 4 uur dat de laatste ruiter het parcours beëindigde. Gisteren in de morgenuren werd in het Olympisch stadion het derde en laatste onderdeel van den samengestelden ruiter- wedstrijd verwerkt, een springconcours over een parcours met 12 hindernissen ter hoogte van 1.10 meter a 1.15 meter .Deze laatste proef mocht misschien niet zoo bijzonder zwaar worden genoemd, veel minder zwaar dan de terreinrit, waarin Pahud en Tonnet waren uitgevallen, even als 21 anderen, aan den anderen kant dient men niet te vergeten, dat na de uit puttende uithoudingsproef van Zaterdag ook een licht springconcours nog hooge eischen aan paarden en ruiters stelt. Onze landgenoot. Kahn maakte met „Espoir" fouten bij 3 hindernissen en zag zich daardoor 30 fouten toegewezen. Zijn tijd bedroeg 1 min. 7 2/5 sec. Slechts en kele ruiters slaagden er in het parcours foutloos af te leggen, nJ. lt. Grandjean i Denemarken) met „Grey friar", kapt. Kulesza (Polen) met „Ben Hur" en ritm. Neumeister (Oostenrijk) met „Karolus". De leider in het klassement, Hauptmann Stubbendorff met „Nurmi" maakte 10 fou ten, maar zijn voorsprong op zijn overige concurrenten was zoo groot, dat hij onbe twist de eerste plaats behield. Een bijzon- dre fraaie prestatie verrichtte Freiherr von Wangenheim, die Zaterdag tijdens de uithoudingsproef een sleutelbeen had ge broken, maar niettemin gisteren uitkwam. immers alle drie ruiters werden geklas seerd voor het landenklassement. Bij uit vallen van één hunner kon het land niet voor het klassement in aanmerking ko men. Van Wangenheim reed dus toch en kwam ten val bij hindernis 7. Zijn paard bleef eenigen tijd liggen, de ruiter was spoedig weer op de been. Een knap staaltje van dezen ruiter volgde. Hij slaagde er in het dier weer op de been te krijgen, steeg in het zadel en reed het verdere parcours zonder fouten verder uit. Daarmede ver overde hij voor Duitschland ook den lan- denprijs. Onze landgenooten lt. Pahud de Mortanges en lt. Tonnet reden niet mee, omdat zij, gelijk gezegd, Zaterdag tijdens de uithoudingsproef, die in stroomenden regen was gehouden, reeds waren uitge schakeld. Winnaar der military was hauptmann Stubbendorff (Duitschland) met „Nurmi", 37.7 p. Tweede de Amerikaan Thompson met „Jenny Camp", 99.9 p. Duitschland won het landenklassement met Polen als tweede en Engeland als derde. Nadat voor de laatste maal de laatste Olympische overwinnaars het eerepodium hadden betreden en de schijnwerpers waren ontstoken, die 't zoo goed als geheel verduisterde sta dion opnieuw fel verlichtten, klonk tegen half negen gisteravond luid fan- farcgeschal, dat het begin aankondigde van de sluiting der elfde Olympische Spelen te Berlijn. Onder de Marathonpoort werden de kleuren zichtbaar van de vlaggen der deel nemers, die voor de laatste maal werden binnengedragen in de volgorde, die zij ook hadden ingenomen bij de openingsplech tigheid. namelijk de vlag van het land. dat de bakermat der Olympische Spelen is, Griekenland, voorop en daarachter in alphabetische volgorde naar de Duitsche benamingen de deelnemende landen met hun Olympische overwinnaars en hun uit gezonden deelnemers. Het aantal der laat- sten was aanzienlijk geslonken, want van bijna elk land zijn vele groepen deelne mers reeds uit Berlijn vertrokken en van enkele landen nagenoeg de geheele équipe. Nadat de vaandeldragers en de achter hen volgende groepen hun plaatsen op het middenterrein hadden ingenomen, betrad de voorzitter van het I.O.C., graaf Baillet Latour. het tegenover de eeretribune op gestelde spreekgestoelte. ..Nadat wij namens het I.O.C., den Führer en rijkskanselier Adolf Hitler en het Duitsche volk, de autoriteiten van de stad Berlijn en de organisatoren der Spelen onzen hartelijken dank hebben betuigd, verklaren wij hiermede de wedstrijden der e-fde Olympiade beëindigd en noodigen volgens oude zeden de jeugd van alle lan den uit zich over vier jaar in Tokio te vereenigen om met ons het feest der twaalfde Olympiade te vieren. Moge het in vreugde en eendracht verloopen, zoo dat de Olympische vlam zijn tocht door de geslachten zal voortzetten in het welzijn van een steeds hooger strevende, moedi ger en zuiverder menschheid." a Het Olympisch symphonieorkest, in sa menwerking met een groot gemengd koor bracht vervolgens een bewerking van het offerlied van Ludwig von Beethoven „Die Flamme lodert". ten gehoore, terwijl tege lijkertijd de in het wit gekleede meisjes van den hulpdienst de vaandels der deel nemende landen bekroonden met lauwer kransen en de voorzitter van het I.O.C. geassisteerd door dr. Lewald het herinne ringslint aan deze Olympische Spelen aan de vaandels hechtte. Het koor zette een nieuw lied, een vaandelafscheid, in en ter wijl uit de verte de saluutschoten van een artillerie-batterij weerklonken ging lang zaam de Olympische vlag aan de groote mast op het middenveld omlaag. Het Olym pische vuur, dat zestien dagen onafge broken in de groote offerschaal boven de Marathonpoort heeft gebrand, zonk lager en lager, tot onder doodsche stilte de vlam tenslotte geheel uitdoofde. De stilte duurde ongeveer een minuut. Inmid dels speelde zich op het middenveld voor de eereloge nog een andere plechtigheid af: de burgemeester van Los Angeles, mr. Garland, overhandigde graaf de Baillet Latour de Olympische vlag, die op zijft beurt het dundoek in handen stelde van den staalscommissaris der stad Berlijn dr. Lippert, die het in bewaring zal houden tot de volgende Olympische Spelen, als hij de vlag op even officieele wijze aan den vertegenwoordiger van het plaatselijk ge zag te Tokio zal moeten overhandigen. Opnieuw klonk muziek en terwijl boven het scoringbord de vlaggen van Duitsch land. Griekenland en Japan als symbool van verleden, heden en toekomst der Olym. pische Spelen werden geheschen, klonk uit dc hoogte een klare, heldere stem: „Ich rufe die Jugend der Welt nach Tokio". Opnieuw zette het koor een lied in en terwijl de aanwezigen zich van hun zetels verhieven en elkaar de hand reikten en rhythmisch het gezang begeleidden, klonk het afscheidslied van Berlijn aan deze elf de Olympiade, die hiermede op waardige wijze werd gesloten. Hitier dankt. Rijkskanselier Hitier heeft ter gelegen heid van de sluiting der O. S. een brief ge zonden aan den voorzitter van het Inter nationaal Olympisch Comité, graaf de Baillet Latour, waarin hij zijn dankbaar heid uitspreekt voor den verrichten ar beid en de groote toewijding, waaraan het welslagen van de Spelen toe te schrijven is en waarin hij hoopt dat de Olympische Spelen van Berlijn zullen bijdragen tot de versterking van de Olympische gedachte en daardoor zullen hebben meegeholpen bruggen tusschen de volkeren te slaan. Hitier heeft eveneens een schriftelijke dankbetuiging gezonden aan den voorzit ter van het Duitsche organisatiecomité, dr. Lewald. Na een strijd van 16 dagen zijn de Olym pische medailles als volgt verdeeld: gouden zilveren bronzen Duitschland Hongarije Italië Finland Frankrijk Zweden Japan 6 Nederland Engeland 4 Oostenrijk Tsjeoho-Slowakije Argentinië Estland Egypte 2 Zwitserland Canada Noorwegen Turkije Indië Nieuw-Zeeland Polen Denemarken Letland Zuid-Slavië Roemenië Zuid-Afrika Mexico België Australië Philippijnen Portugal 33 26 30 24 20 12 10 1 5 8 9 5 7 6 6 7 6 6 6 5 9 6 4 8 6 4 7 4 7 3 4 6 3 3 5 2 2 3 2 2 3 2 1 2 1 9 5 1 3 5 1 3 2 1 1 1 1 De gouden medailles voor Neder land werden gewonen door: Rie Mastenbroek (2), 100 M. vrije slag en 400 M. vrije slag; Nida Senff, 100 M. rugslag; Jopie Selbach, Tine Wagner, Willy den Ouden en Rie Mastenbroek, 4 x 100 M. estafette; D. Kagchelland, Olympia-jollen en A. van Vliet, 1 K.M. tijdrace. Zilveren medailles vielen ten deel aan: Rie Mastenbroek, 100 M. rug slag; A. v. Vliet, sprint; Ooms en Leene, tandem en lt. Greter, lt. de Bruine en lt. van Schalk, springcon cours van den landenwedstrijd. Bronzen medailles werden gewon nen door: Bob Maas, Starklasse; Osendarp (2), 100 en 200 M. hard- loopen; Kraayer, 1 persoon kajak; Siderius en Starreveld, 2 persoons vouwboot; Tates en van der Kroft, 2 persoons kajak en voorts door ons Hockey-elftal. HET BOKSTOURNOOI. De beslissende partijen om den len en 2en prijs van het Olympisch bokstournool hadden het volgende resultaat. Vlieggewteht: Kaiser (Duitschland) wint op punten van Matta (Italië). Bantamgewicht: Sergo (Italië) w. o. p. van Wilson (Ver. Staten). Vedergewicht: Casanovas (Argentinië) w. o. p. van Catterall (Zuid-Afrika). Lichtgewicht: Harangi (Hongarije) w. o. p, van Stetolov (Estland). Wel tergewicht: Suvia (Finland) w. o. p. van Muracht (Duitschlamd). Om de bronzen medaille: Vlieggewicht: Laurie (Ver. Staten) zon der strijd, aangezien Carlomagno (Argen tinië) de gewichtsgrens had overschreden. Bantamgewicht: Ortis (Mexico) w, o. p. van Cederberg (Zweden). Vedergewicht: Miner (Duitschland) w. o. p. van Frigyes (Hongarije). Lichtgewicht: Agren (Zweden i wint zonder strijd, aangezien Kops (Denemar ken) wegens een blessure niet kon uitko men. Middengewicht: Vilareal (Argentinië) wtr.t zonder strijd, daar Schmilevskl (Polen) door een verwonding niet kon boksen, i Zwaargewicht: Nielsen (Noorwegen) wint zonder strijd, aangezien Nagy (Hongarije) i door een blessure uitgeschakeld is, Weltergewicht: Petersen (Denemarken) iw. o. p. van Tritz (Frankrijk). Halfzwaargewicht: Risiglione (Argen- pfn nirwT »ra™ tinlë) wint zonder strijd aangezien Lelb- EEN DEELNEMER AAN DEN SA^NGESTELDEN RUITERWEDSTRUD NEEMT brandt (Zuid-Afrika I door een blessure EEN HINDERNIS TIJDENS DE TERREINRIT. i niet kon verschijnen. RIE'S RIVALE. Wij hebben de Deensche na afloop even gesproken. In gébroken Duitsch vertelde zij ons, dat ze ervan overtuigd is, dat ze op het oogenblik tegen Rie nog niet op kan. De Hollandsche was haar in de laatste 50 meter te snel. Ze zei dat ze wel gerekend had op den geweldigen eindspurt van de Nederlandsche zwemster en getracht haa een flinken voorsprong te krijgen, maar dat was haar niet gelukt. Toch was ze zeer te vreden over haar prestatie, want ze had sneller gezwommen dan Donderdag, toen ze het Olympisch record van Helen Madi son verbeterde. „Maar ik kan sneller", voeg de ze er aan toe. „Ik heb dit jaar in Kopen- De Deensche zwemster Ragnhild Hveger, die de grootste concurrente was van Rie Mastenbroek op de 400 M. vrije slag. Onze kranige zwemsters hebben zichzelf op de Olympische Spelen overtroffen! Niet minder dan vier gouden medail les hebben onze meisjes in de wacht gesleept, hetgeen de oor zaak is, dat Nederland een fraaie positie inneemt op de Olympische eerelijst. De finale van de 400 meter vrije slag voor dames eindigde weer in een schitterende zege voor Rie Mastenbroek, die dezen afstand in een nieuwen Olympischen recordtijd aflegde en haar groote concurrente Ragnhild Hveger achter zich liet. Nu nog de 400 Meter vrije slag, zei Mevr. Braun na de prachtige zege in den vier maal 100 Meter estafettewedstrijd en dan gaan we naar huis". Ze durfde niet te zeg gen: „Nu nog een gouden medaille" want de kans daarop leek niet bijzonder groot. Rie Mastenbroek toch was door de vele wedstrijden van de laatste dagen wel eenigszins vermoeid en de Deensche kam pioene Hveger had in de series sneller ge zwommen dan Rie. Met een tijd van 5 min. 28'sec. had ze het oude record van Helen Madison reeds met 0.5 verbeterd. Weliswaar wist men, dat Rie Mastenbroek veel snel ler kon. maar op een zege rekende men in het Nederlandsche kamp toch allerminst. Rie heeft de verwachtingen echter verre overtroffen. Ze won in de eindspurt op alleszins overtuigende wijze van de Deen sche zwemster. Het zwemstadion was tot de laatste plaats bezet. In tegenstelling met den vori- gen dag waren de weersomstandigheden bijzonder gunstig. De acht stemsters, die zich in de finale hadden geplatast, startten als volgt: 1. Coutinho (Brazilië); 2. Hveger (Dene marken); 3. Rie Mastenbroek (Nederland); 4. Tini Wagner (Nederland); 5. Frederiksen (Denemarken); 6. Kojima (Japan); 7. Petty (Amerika); 8. Wingard (Ver, Sta ten). Onze deelneemsters hadden dus niet on gunstig geloot. Uitermate fortuinlijk voor Rie Mastenbroek was, dat ze in de baan naast Hveger kwam te liggen, waardoor ze haar gevaarlijkste concurrente goed in het oog kon houden. Welsiswaar moest ze ook met Wingard terdege rekening houden, maar de Amerikaansche was toch een tikje minder sterk. Zoowel Rie Mastenbroek als Tini Wagner waren goed weg. Bij het eerste keerpunt lagen Hveger en Wingard eenigszins voor. Rie was hier derde en Tini vierde. In de daaropvolgende vijftig meter viel Tini ech ter eenigszins terug en ze raakte daarna verder achterop. Hveger en Wingard be hielden haar kleinen voorsprong, terwijl Rie en de Braziliaansche Coutinho gelijk opzwommen. Na 100 meter was Hveger eerste met 1 min. 14.5 sec. Rie lag op de derde plaats met 0.2 sec. achterstand. In de daarop volgende 100 meter kwam ook de tweede Amerikaansche, Petty, naar voren. Rie bleef haar groote rivale goed volgen. Op 200 meter lagen Hveger, Petty en Wingard met 2 min. 40.2 sec. vooraan, maar de achterstand van onze landgenoote was van geen beteekenis. De strijd werd nu uitermate spannend. Na 250 meter raakte de Braziliaansche, die tot nu toe het tempo prachtig had volge houden. achterop. Ook Petty viel wat terug. Het werd een zeer felle strijd tusschen Hveger, Mastenbroek en Wingard. Bij 300 meter was reeds duidelijk te constateeren, dat de strijd om de eerste plaats alleen zou gaan tusschen de Deensche en de Holland sche. Wingard bleef uitstekend zwemmen, maar ze raakte toch eenigszins achter. Bij 300 meter keerde Ric slechts een fractie van een seconde achter Hveger. De hoop bij de Nederlanders steeg voortdurend. Men kende de zwemwijze van onze kampioene en men wist, dat wanneer zij over voldoende reserve krachten zou beschikken, ons land dc vierde gouden medaille in de zwem wedstrijden zou behalen. Rie bleef uitermate tactisch zwemmen. Het kleine verschil bleef ook bij het laatste keerpunt-bestaan. Zou zij het halen? Hve ger spurtte wat zij kon. In ademlooze spanning zagen de honderden toe. Nog dertig meter en nog steeds was de Deensche voor. Maar toen toonde Rie opnieuw haar groote kracht. Met onweerstaanbaar elan kwam ze opzetten. Rie zwom de kleine Hveger royaal voorbij en met flinken voorsprong tikte zij als eerste aan. De vreugde in het Nederlandsche kamp laat zich niet beschrijven, vooral toen bekend werd gemaakt, dat Rie Mastenbroek met 5 min. 26.4 sec. een nieuw Olympisch record had gevestigd. Het wereldrecord staat met 5 min. 16 sec. op naam van Willy den Ouden. Hveger werd tweede in 5 min. 27.5 sec. Derde was Wingard voor wie geen tijd kon worden op genomen. Tini Wagner eindigde op de acht ste, d.i. de laatste plaats. hagen bij de Deensche kampioenschappen een tijd van 5 min. 21 sec. gemaakt". Ragrrhield, die een minder fraalen stijl heeft maar uiterst snel Is, belooft een ern stige rivale voor onze zwemsters te worden. Ze is 15 jaar, (niet 12, zooals onlangs de Duitsche omroeper zei) en ln Denemarken rekent men er stellig op, dat ze nog eens ln staat zal zijn, nieuwe wereldrecords te ves tigen. Behalve de 400 meter vrije slag dames, stonden nog twee finales op het program ma, n.l. de 200 meter schoolslag en de 1500 meter vrije slag heeren. Japan benutte de kans om op dezen laatsten dag veel goed te maken. Belde nummers leverden een overwinning voor de Japanners op. die zoowel de gouden als de bronzen medaille veroverden. In de finale 200 meter schoolslag won Hamuro met 0.4 sec. voorsprong op den Duitscher Sietas ln 2 min. 42.5 sec. Derde was de Japaner Koike. In den eindstrijd 1500 meter vrije slag stelde de beroemde Amerikaan Medica zeer teleur. De Japanner Terada veroverde reeds in de 400 meter op Medica een grooten voorsprong, weiken hij tot het einde be hield. Met 19 min. 13.7 sec. bleef hij ver voor den Amerikaan, die 19 min. 34 sec. no teerde. Medica had zelfs de grootste moeite in de laatste meters voor den Japanner Uto te blijven. Het eindresultaat van het torenspringen voor heeren was: 1. en Olympisch kam pioen: Wayne (Ver. Staten) 113.57 punten: 2. Root (Ver. Staten) 110.60 punten; 3.Sterk (Duitschland) 110.31 punten; 4. Weiss (Duitschland) 110.15 punten; 5. Kurtz (Ver. Staten) 108.61 punten; 6. Shlbahara (Ja pan) 107.40 punten. Werclddeelen-estafcttc. Na afloop van de sluitingsplechtigheid zijn gisteravond in het Olympisch zwem stadion nog een tweetal estafette-wedstrij den gehouden, georganiseerd door den internationalen zwembond. Het hoofdnummer was de z.g. werelddee- len-estafette voor heeren 4 x 200 meter vrije slag tusschen Amerika (met Flanagan Macionis, Lindgren en Medica), Azië< met Husa, Suguiura, Tagachi en Aral) en Europa met Grof, Ssik, Leivers en Taris. De wedstrijd werd gewonnen door Azië in den tijd van 8 min. 56.4 sec., dus 5 sec. be neden den te Los Angeles gemaakten tijd. Op de tweede plaats eindigde Amerika in 9 min. 12.5 sec., terwijl de Europeesche ploeg als derde een tijd noteerde van 9 min. 14.6 sec. De wedstrijd ging om den Hearn-beke-r. Voorts werd gezwommen een 4 x 100 meter estafette voor dames tusschen Europa, Amerika en Azië. De Europeesche ploeg, bestaande uit Jopie Selbach (Neder land), Lohmar (Duitschland). Willy den Ouden (Nederland) en Gisela Ahrendt (Duitschland) won de race in den tijd van 4 min. 42.4 sec., voor Amerika (met Pettj. Lapp, Rawls en Mac Keeni in 4 min. 47.8 sec., en Azië (Kojima, Murioka, Turuta en Takemura) in 4 min. 55.7 sec. Hierdoor kwam de Europeesche ploez in het bezn van den door Lewald beschikbaar gestelden wisselprijs. In aansluiting op deze wedstrijden heb ben de Olympische kampioenen nog eenige demonstraties gegeven, waarbij echter geen tijden werden genoteerd. Het demonstratie programma werd besloten met het optreden van Nlda Senff, Rie Mastenbroek en Ins» Soerensen. die verschillende zwemstijien lieten zien. Tot besluit van den avond werd e™ waterpoloweclstrijd gespeeld tusschen een Europeesch en een overzecsch team. De wedstrijd werd door het Europeescn zevental met 62 gewonnen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10