CHIEF WHIP VARIA UIT DE VOGELWERELD LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 15 Augustus 1936 Ieder moment is geschikt om te genieten van de heste sigaret voor ieders gezondheid! SPORT. VISSCHERIJBERICHTEN. LUCHTVAART. UAT/ÏEjOICUTIN TELEGRAMMEN. ONGEWOON NESTMATERIAAL DE BIOSCOPEN. OOK MET KURK MONDSTUK. EGYPTE. Het verdrag: met Engeland. Als gevolg van de Engclsch-Egyptische overeenkomst zal vermoedelijk de Engel- sche Hooge Commissaris te Cairo in het vervolg den rang bezitten van ambassadeur terwijl ook de Egyptische legatie tot den rang van ambassade verheven zal worden. Daar het militaire vraagstuk en het pro bleem van den Soedan het onderwerp van een bilaterale regeling uitmaken, meent men te weten, dat de opheffing van het capitulatiestelsel, welke niet alleen Enge land aanbelangt, behandeld zal worden op een internationale conferentie, waarvan de datum nog niet is vastgesteld. Op deze conferentie zal Engeland Egypte steunen, overeenkomstig de belofte, vervat in het nieuwe verdrag en men gelooft niet, dat Frankrijk bezwaren zal maken. Echter is men in dit opzicht niet zoo zeker van Italië en Griekenland. Het Engelsch-Egyptische verdrag zal ver moedelijk in den loop van deze maand nog geteekend worden. IJMUIDEN. 15 Aug. 1936 YISCHPRIJZEN. Tarbot per K G. 1.1.30—1.10; Griet per kist van 50 K.G. f.27—19.50: Tongen per K G. 1.0.701.02: Groote Schol per kist van 50 K G. 1.25—19.50; Micidelschol 1.16 15; Zetschol 1.1411; Kleine Schol f. 12.50—2.20; Schar 1.4.20—3.70; Wijting 1.3 30 De KW. 135 heelt 484 kantjes pekelha ring overgeladen voor Katwijk. Aangekomen 3 loggers: KW. 27 met 1. 528; KW. 132 met 1. 573 en KW. 35 met t. 423 besomming. VLAARDINGEN, 15 Augustus. Binnen van de haringvisscherij VL. 73 met 27 last; VL. 217 met 34 last. Prilzen: Maatjes groen en jong 1.1418. Volle jong 1.11.90—11.50. Volle 1.11.20 10.70. Maatjes 1. 8. HOCKEY. BESTUURSVERKIEZING BIJ DEN INTERN. HOCKEYBOND. Het bureau van den internationalen hockeybond heelt een nieuwe technische commissie benoemd Voorzitter daarvan blijft de Belg Liegois, assessoren zijn de Duitscher Detmar Wette, de Engelschman Tyrnbull. de Nederlander Quarles van Ul- lord en, als referent voor hockey in het Vcrie Oosten, prof. Jagan-Nagh (Britsch- ïndiëi. Secretaris is de Zwitser Deinaurex. KORFBAL. SERIEWEDSTRIJDEN „K.C.O." Morgen houdt „K.C.O.", nadat ze reeds enkele malen zijn uitgesteld, haar jaar- ltiksche seriewedstrijden. Hopenlijk is de Kooielub thans wat fortuinlijker en kan het programma morgen op vlotte wijze worden afgewerkt. Dit luidt als volgt: K.C.O. 3—A.S.V. 1; Algemeene (zomer- 12-tal)—Noorderkw. 1; K.C.O. 2K.C.O 3: K.C.O. 1Noorderkw. 1; A.S V. 1K C O. 2; Alg.—K.C.O. 1. De wedstrijden vangen aan cm 11 uur en duren tweemaal 20 min. zonder rust. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen Visscherij-medewerker). Voor het eerst in langen tijd kunnen wij thans spreken van een periode van schrale visscherij. De berichten uit zee luiden al zeer slecht en thans is het zeer goed merk baar in de aanvoeren, dat er belangrijk minder gevangen wordt. Maandag was er een flink aantal ladingen aan de markt en de vangsten waren nog alleszins bevredigend. Het was dan ook een verblijdend teeken, dat deze partijen gril uit de markt wtrden genomen. De vastere marktstemming is wel in hoofdzaak toe te schrijven aan den ver koop naar Rusland van 40.000 vaten haring. In visscherij kringen is men met dezen ver koop zeer ingenomen en de Reedersver eeniging v. d. Ned. Haringvisscherij kan het tot standbrengen van deze transactie als een van haar grootste, misschien wel het grootste succes boeken, dat zij haar ruim dertigjarig bestaan heeft. Van de 40.000 vaten mogen 10.000 vaten Maatjes geleverd worden en 30.000 vaten Volleharing. Ieder reeder zal. gerekend naar het aaijtal schepen, aat hij in de vaart heeft, zijn aandeel in dit kwantum moeten bijdragen. Deze maand kunnen de eerste 10.000 vaten gepakt worden, zoodat er voorloopig weer werk voldoende in de groote pakkerijen aanwezig zal zijn. Jammer genoeg betalen de Russen nog geen prijs, die het den reederijen mogelijk maakt het bedrijf loonend uit te oefenen. Het begin is thans echter gemaakt en de eerste stap is gedaan tot het veroveren vaD een afzetgebied met onbegrensde moge lijkheden. Rusland verorberde voor den oorlog meer haring, dan de geheele Neder- landsche vloot kan produceeren. Wanneer in de toekomst de economische toestanden in Rusland wat verbeteren zal het wellicht PILOOT SCHOLTE NAAR SANTÉ MONICA. Naar ons door de KLM. wordt medege deeld. zal de piloot J. B. Scholte binnen kort. naar Santé Monica vertrekken om daar eenige ervaring op te doen met de nieuwe door de K.L.M. bestelde D. C. 3- tnestellen. DE FOSTVLUCHTEN. De Djalak is van het vliegveld Tjililitan vertrokken hedenmorgen te 10.15 uur met medeneming van 149 kilogram post en 41 kilogram goederen. Een passagier maakt de reis BataviaAmsterdam mede. terwijl 15 passagiers vpor tusschen-trajecten ge boekt. zijn. Twee moesten wegens plaats gebrek worden geweigerd. BINNENLAND. BOERDERIJ AFGEBRAND TE VVILSUM In Wllsum bij Ambt-Hardenberg brand de gisteravond de kapitale boerderij van den landbouwer G. Brunger geheel af. 8 stuks vee, die tijdelijk wegens den hoogen waterstand in de Vecht, weer op stal wa ren gezet, werden, met bijna den gelicelen inboedel, een prooi der vlammen. Vermoe delijk is kortsluiting de oorzaak van den brand. De schade, die groot is, wordt door verzekering gedekt. OMZETBELASTING OP BRGOD. De Nederlandsche Vereeniglng v. Werk gevers in het Bakkersbedrijf deelt mede, dat. de requested, door haar tot den mi nister van Financiën gericht, waarin ge protesteerd werd tegen de aan de bakkerij opgelegde verplichtingen om over het te voren van omzetbelasting vrijgestelde brood deze belasting voortaan te betalen, alsmede de besprekingen, door haar ten departe- mente gevoerd, in zooverre resultaat gehad hebben, dat de minister heeft bepaald, dat vrij blijft van omzetbelasting: a) al dat brood, hetzij groot, hetzij klein- of luxebrood, dat gemaakt is uit deeg, ver vaardigd uit geen andere grondstoffen dan meel en bloem, zemelen, zout, melk. melk poeder. water, moutextract, crème en bak- kersvet, b) krentenbrood (geen krentenbollen), voor welks vervaardiging ten hoogste 10". van het gewicht van hel gebezigde deeg- beslag krenten en/of rozijnen zijn gebezigd, c) dat brood, vervaardigd uit gewoon brooddeeg, waaraan bijvoorbeeld een wei nig suiker is toegevoegd, zooals in sommige streken van het land te doen gebruikelijk is. De aan de hand van het bovenstaande teveel geheven belasting zal worden verre kend met de nog op te leggen aanslagen. mogelijk zijn dat een nog wat hoogere prijs bedongen kan worden. Aan den anderen kant werkt deze ver koop toch zeer stlmuleerend op de markt prijzen en de algemeene verwachting is wel, dat door het uit de markt nemen van de Russische haring, het algemeene prijs peil wat hooger uit zal vallen. Wanneer wij rekening houden met de ruime vangsten van de voorgaande jaren (van te voren valt hiervan vanzelfsprekend niets te zeggen i dan zal een verkoop van 40.000 vat om het overcompleet weg te wer ken niet genoeg bliiken te zijn en zal deze minstens verhoogd moeten worden tof 80.000 a 100.000 vaten. Voor een verderen verkoop bestaat echter nog alle gelegen heid en het getuigt van een voorzichtige politiek om direct niet een al te groot kwantum af te sluiten; men kan dan eerst nog eens bekijken, hoe de visscherij zich ontwikkelt. DE TREILVISSCHERIJ. De stoomtreilers maken in het algemeen wel bevredigende reizen; hoewel de visdh- prijzen beter konden zijn. Dit geldt even eens van de versche haringprijzen.,Op da gen, dat er wat veel aangevoerd wordt, loopen de prijzen direct niet onbelangrijk terug. Van de haringreederijen nemen op een enkele uitzondering na thans geen motor- loggers meer aan treilvisscherij deel. Het zijn op het oogenblik nog slechts de schlD- pereigenaars, die deze visscherij uit oefenen. ONBEWAAKTE OVERWEG EISCHT DOODEN. LOUISVILLE (Prov. Quebec, Canada). 15 Aug. (Reuter) Op een onbewaakten overweg nabij Trois Rivieres is een trein op een autobus ingereden. 18 personen werden gedood, terwijl 15 anderen met ernstige verwondingen in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. DIECKHOFF DUITSCH ONDERSTAATS SECRETARIS VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. BERLIJN, 15 Aug. (Reuter). Ministerial- direktor van het departement van buiten- landsche zaken Dieckhoff, is als commis saris belast met de functie van onder staatssecretaris van het ministerie van buitenlandsche zaken. Baron von Weiszacker. de Duitsche ge zant te Bern. is naar Berlijn teruggeroepen en in de plaats van Dieckhoff tot directeur van de politieke afdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken be noemd. De Motor- en Rijwielwet ver biedt uitdrukkelijk het rijden met open knalpot binnen de bebouwde kom der gemeente. Steeds weer naar HET BESTE streven Is: „DE LANDBOtlW" voorkeur geven. „DE LANDBOUW" - LEIDEN - TEL. 218 7795 (Ingez. Med.) ■manna (Ingcz. Med.) MET KATOENEN LAPJES OMKLEED MEREL-NEST. Verschillende vogels maken.de een in meer dere. de ander in mindere mate, voor hun nest van ongewoon materiaal gebruik, dat soms, naar onze opvatting althans, daartoe minder of in het geheel niet geschikt of nutteioos lijkt. Dat, ongewone materiaal Wordt dan tusschen de geVone Bouwstoffen in. of uitwendig verwerkt of los op den nestbodem gelegd. Onze Huismusch, 'om er slechts één te noemen, sleept gaarne, zooals ledereen wel eens gezien zal hebben, allerlei lompen, vodjes papier, enz. naar haar nest. Van een Wielewaal-nest vind ik vermeld, dat het met een 1 c.M. breeden linnen reep aan een takvorm bevestigd zat, terwijl de bodem aan de onderzijde met eenige reepen echte kant" bekleed was. Soms doet het aangebrachte, ongewone nestmateriaal onwillekeurig aan „versie ring" denken; ook hierbij echter moeten wij ons hoeden voor „vermenschelijking" van hetgeen we in de dierenwereld zien. Spreeuwen maken gaarne van bonte bloemen en groene scheuten van heesters bij den nestbouw gebruik. Op „Oranje- Nasseu's Oord" vond de heer Q, Wolda eens, zooals hij mij indertijd mededeelde, een nest van de Grasmusch, dat aan den bui tenwand rondom met ongeveer 120 pere bloesem-blaadjes doorstoken was. Dr. E. Rey („Die Eier der Vogel Mitteleuropas", pag. 114) zag 'in de omgeving van Leipzig een Merelncst, dat aan de buitenzijde met Ganzen-veeren bekleed was. Aanleiding nu tot deze „Varia" gaf mij het hierbij afgebeelde Merel-nest, dat me vrouw C. H. Vorstman-Kleyn van Willigen, te Arnhem, zoo vriendelijk was mij aan te bieden, nadat het verlaten was (de recht matige bewoners zijn door een Merel wijfje, na hevige gevechten, verjaagd ge worden). Op zekeren dag zag mevr. V. in haar tuin hoe een Merel-wijfje tevergeefs moeite deed een langen reep katoen naar het nest te sleepen; om het den vogel ge makkelijker te maken, werd de reep in kleine stukjes verknipt, die men in den tuin wierp, waarna ze door het Merel-wijfje rondom het nest verwerkt zijn, zooals de afbeelding dit duidelijk laat zien. A. A. VAN PELT LECHNER. Casino Theater brengt deze week het tweede en laatste deel van de seriefilm ,,De roep der Wildernis", dat nog sen- sationeeler is dan het eerste deel. Wij zet ten de reis voort, wanneer Jan Trevor zijn belagers van het vlot geslagen heeft en hij nog juist weet te voorkomen, dat een waterval het viertal, te weten Jan, Mona, Borus en de aap, naar beneden sleurt. Zij begeven zich nu op weg naar het verbor gen „Keizerrijk Mu". Onderweg beleven zij een wel heel hachelijk moment, wanneer een reusachtig monster hen eenigen tijd buiten gevecht weet te stellen. Desniette min komen ze eindelijk in het keizerrijk Mu aan, waar juist een vulkaan begint te werken en geweldige massa's kokende lava naar beneden doet stroomen. Geluk kig ontkomt het viertal daaraan. Maar in het keizerrijk is het voor heri evenmin veilig, ook al is Mona de dochter van den liever. Want Jan Trevor en zijn vrienden worden met een langzamen marteldood bedreigd en het is slechts aan ae tusschen. kovnst van den aap te danken dat zij nog gered worden. Tenslotte bereikt Borus den troon van den keizer, vertelt hem van den terug kev van zijn dochter en uiteindelijk komt eer verloving tot stand tusschen Jan en Mona. In het kort zijn dit de verdere avonturen die een behoorlijke dosis sensatie met zich meebrengen! „De 4Vi Musketiers" is de naam van een jazz-band, waarin het vroolijk toegaat, vooral door toedoen van den befaamden komiek Szöke Szakall, die in deze film op zijn best. is. Hij staat echter niet alleen, want Otto Walburg en Felix Bressart zijn ook in hooge mate gegstig. Al met al een programma dat wel belangstelling ver mag te trekken! Lido-Thcater Shirley Temple, tie Ioeinste en tegelijkertijd ook een van de meest gevierde filmsterren van dezen tiid is weer in het Lido-theater. Hoe komt het toch, dat deze kleine Shir ley plotseling zoo op den voorgrond is ge treden en 'n populariteit geniet, welke zelfs üie van een Mariene Dietrich benadert, zoo niet voorbijstreeft? In de e err, te plaats weet ons filmheldinnetje, zooals ook weer zoo duidelijk blijkt uit haar nieuwste en deze week in het Lido-theater draaiende film „De Kleinste Rebel", het publiek on der de bekoring te brengen- van de kinder lijke naieviteit van haar eigen spel, van haar „kinderspel". Aan de andere zijde weet zij als filmspeelster dus met hel spel. dat zooals van zelf spreekt, aangeleerd is, een even groot aantal harten te veroveren. De grens tusschen deze twee factoren is zeer moeilijk te vinden en wanneer wij vragen, wat het ons eigenlijk „doet", een aardig kind dat naïeve, aardige dingen laat zien, of de kleine, geraffineerde ac trice want geraffineerd is zij in haar spel! dan moeten wij het antwoord schuldig blijvenIn de „Kleinste Rebel" is van beide factoren ongeveer even veel aanwezig en waarschijnlijk is daarom deze film de" beste geworden, die wij tot nu toe van haar zagen. Het filmverhaal, spelend in den tijd van den grooten pre sident Lincoln en den oorlog tusschen Noord en Zuid, is in alle opzichten natuur lijk en aanvaardbaar. De actie is zeer groot en aan spannende momenten ontbreekt 't geenszins. Als dochtertje van een kapitein van de Zuidelijken zien we „de kleine re- bei", zonder dat zij het eigenlijk zelf goed weet, vechten voor het leven van haar vader, die als spion door de Noordelijken ter dood is veroordeeld. Een zoet, braaf kind is Shirley in deze film, een kind dat nooit jokt, maar toch een „bijdehandje" is. Allen houden evenveel van haar, alles weet zij gedaan te krijgen en tenslotte redt zij ook het leven van haar vader. Zooals de harten van de toeschouwers opengaan als zij lacht, zoo worden hun oogen voch tig, ais zij huilt. Tenslotte zij nog even herinnerd aan de handeling, waarom de geheele film draait: de afschaffing der slavernij, een kwestie die wij reeds geheel zijn vergeten, evenals de „Negerhut van Oom Tom!" Bill Robinson, de vermaarde tapdanser draagt met zijn dansen, die hij met Shirley Temple uitvoert, niet weinig tot het succes van deze film bij, Voor de pauze wordt de eveneens zeer aantrekkelijke film „Zoo'n aap van een jongen" vertoond. Voorts biedt Lido in het journaal een zeer uitgebreide reportage van de Olympische Spelen te Berlijn. Zoowel de indrukwekkende opening als de wedstrijden zelf, verschijnen op het witte doek. Een uitstekend programma, het Lido-programma. Luxor-theater. Terwijl ln Stockholm geleerden uit alle ianden der wereld in congres biieen zifn ter bestudeering van ..Lindbergh's kunstmatige hart" brengt de Luxor-dlrectie een film, waarop Lind bergh's vinding oract'sch wordt aange wend en tot de meest fantast'sche resul taten voert! Een zeer actueele rolprent dus: een film bovendien, die niet slechts „griezelig" doch zelfs luguber mag worden genoemd en in haar soort voortreffelijk is! Zii gaat in haar uitwerking trouwens veel verder dan het procédé van Lindbergh, die misschien een experiment van groete be- téekenis heeft verricht, doch allerminst de stelling poneert dat hij in staat is gestor ven menschen tot nieuw leven te kunnen brengen Deze film doet dat wel! Hier zien we een geleerde, die er in slaagt een onschul dig ter dood veroordeelde, onmiddellijk na de executie oo den electrischen stoel, door ztin opzienbarende behandeling naar het land der levenden te doen terugkeeren en dat resultaat geeft een wonderlijke sen satie! Een zeer sombere en tragische ge schiedenis ontwikkelt zich daarna. Ellmann de tot het leven teruggekeerde, herinnert zich niets van ziin vroegere bestaan, hü weet niet hoe een misdadigersbende hem naar den dood voerde, maar nochtans is er een geheimzinnige macht, die hem naar de bende-leden drijft, hen met een doode- liiken schrik bezielt en hen één voor één ten verderve voert.... Een angstwekkende figuur is deze Ellmann meesterlijk door den karakter-soeler Boris Karloff vertolkt! een vreemde persoonlijkheid, wiens schaduw aan den dood Voorafgaat en die met starenden blik. bijna sleeoend. bij nacht en ontij over het kerkhof dwaalt en de huizen zijner vroegere vijanden binnen dringt om verantwoording te eischen met de telkens herhaalde vraag: „Waarom hebt gil mij gedood?". Ricardo Cortez is Kar- loff's Drachtige tegenspeler in deze film „De wandelende dood", die in haar genre maar zelden overtroffen zal worden en herinne ringen oowekt aan wijlen Lon Chaney's befaamde creaties Luxor's voorprogramma bevat, behalve een csmedie met Adolph Menjou Mary Astor en Genevieve Tobin in de hoofdrol len. een buitengewoon uitgebre'd journaal van ongeveer een half uur. dat vele inte ressante ocnamen geeft van de Olympische meien te Beriiin en als zoodanig deze week ongetwijfeld vee! belangstelling trekken zal. temeer omdat er telkens aanvullingen oo het nieuws der Soelen te verwachten ziin Het nieuwe Roxy-Theater - Het voorpro gramma bestaat ditmaal uit Paramount- nieuws, gevolgd door een Lumina-filmpje, waarin Paul Hörbiger de rol von Joseph Haydn vertolkt, bijgestaan o.a. door Theo Lingen. De film „In Wien hab' ich einmal ein Madel geliebt" voert ons naar Weenen, waar we een aardige liefdesgeschiedenis meemaken cn prettige „Wienerlieder" hoo- ren, b.v. bij de „Heurigen!" O.a. speelt Ernst Verebes mee, die als altijd zijn rol uitnemend vertolkt. Wie Claude Rains zag als ..De onzichtbare man" is benieuwd naar zijn spel in „De helderziende". Ook hier weer geeft deze karakterspeler een ware creatie van de fi guur van Dr. Maximus. Na eerst als z.g.n. „helderziende" in een variéténummer te i zijn opgetreden tezamen met Fav Wray als zijn vrouw, leert hij Christine Shawen ken nen (Jean Baxter) om dan tot de verbijste rende ontdekking te komen, dat deze vrouw hem de macht kan verleenen, werkelijk in de toekomst te zien. Hij voorspelt dan een treinramp en wijst den Derbyrace-winnaar aan. Juist als hij, op aandringen van zijn vrouw, zieh wi! onttrekken aan die, hetzij goddelijke, hetzij duivelsche macht, voor ziet hij een ramp bij de Humbertunnel. Als deze laatste profetie bewaarheid wordt, zien we dr. Maximus voor den rechter, beschul digd van het opzettelijk verwekken van een paniek-stemming onder de tunnel-arbei ders voor reclame-doeleinden. Hij staat op 't punt veroordeeld te worden, maar op het oogenblik, waarop de openbare aanklager hem tart zijn gave te „demonstreeren", krijgt de helderziende een ingeving, en hij deelt mee, dat 110 overlevenden van de ramp zich juist nog hebben gered. De jury spreekt hem vrij en dr. Maximus keert naar zijn vrouw terug. Wegens het goede spel van de vertolkers der hoofdrollen raden wij u aan, deze Claude Rains-film te gaan zien! Trianon-Theater. Het is een practisch apparaat, dat in de film „Hallo, hier Ame rika" („The big broadcast of 1936') gede monstreerd wordt en waarmee ge door een handomdraai kunt aanschouwen, wat er zooal op de variété-wereld te genieten is, een soort televisie-apparaat dus. Ge be wondert een aantal prestaties, die stuk voor stuk het beste bieden, dat er in het genre te geven valt en zij vormen alle te zamen een variété-programma, zóó geper fectioneerd, als ge op de planken overal tevergeefs zult zoeken. Met de handigheid, die Hollywood eigen is, worden verschil lende sketches aan elkander geregen, waar in zoowaar nog een verhaal te ontdekken is van een tweetal omroep-leiders, wier financleele toestand wel wat te wenschen overlaat. En tusschen deze* sketches door treden de „Wiener Sangerknaben" op in „Stille Nacht. Heilige Nacht" en „Geschich- ten aus dem wienerwald", vooral het eer ste wonderschoon en vol stemming gezon gen! speelt de band van Ray Nobles, zingt Richard Tauber in Rubinsteins Melodie en in een zeemanslied, tezamen met koor en „croont" Bing Crosby, en het is alles met zulk een raffinement ge daan, dat ge u in de muzikale tegenstel lingen nauwelijks gestoord voelt, op welk verschillend gebied ze zich dan ook mogen bewegen. Natuurlijk ontbreekt tevens een groote „show-scène" niet, zooals we in een dergelijke rolprent nu eenmaal mogen ver wachten. Ook de voorfilm „Eiken avond om acht uur" heeft zich op muzikaal terrein be geven, achter de schermen van een radio- omroep. Vele schlagers worden erin ten gehoore gebracht zoowel door een bsna onder leiding van George Raft, als door een drietal zangeressen, van wie de radio zangeres Frances Langford lang geen on bekende meer is. Met Alice Faye en Paw Kelly zingt ze een reeks uitmuntende songs. Qua spel en zang voeren ze de film. waarin terloops ook nog een liefdesge schiedenis van één van de zangeressen met den „bandleader" gevoegd is, tot een groot succes. Deze films wil natuurlijk geen enkele jazzliefhebber voorbij laten gaan, doch ook anderen kunnen ruimschoots genieten van de voortreffelijke ensceneering, het vlotte tempo en het goede spel, dat beide fnm4 kenmerkt.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2