OVERMACHT DER DUITSCHE ROEIERS DERDE PRIJS VOOR ONS HOCKEYTEAM ZIJ WONNEN 5 VAN DE 7 TiftlS Frankrijk geslagen met 4-3 LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 15 Augustus 1936 ONZE SABELSCHERMERS UITGESCHAKELD. „Toe ma Braun, klonk het van alle kan ten, gaat u er nu ook bij op." Maar mevr Braun weigerde. ..Zij hebben gezwommen voor ons land. ik ben al voldoende be loond." En verteederd voegde ze er aan toe: „Kijk nu de meisjes eens aan. De oudste van haar. Jopie Selbach, is pas 19 jaar. En zij zijn het, die den naam van Neder land op zoo'n schitterende wijze voor de geheele wereld hebben hooggehouden." ..Het is nu uw groote dag. mevr. Braun.' merkten we op. „Ja. dat is het. Welk een verschil met Los Angeles, toen ik diep in de put zat. Vaak moet ik nog aan die moeilijke dagen denken, toen Zus ernstig ziek lag en alles ons tegenliep. Maar nu is het zoo mooi. Thans nog de 400 mbter vrije slag en dan is het afgeloopen. De uitnoodigingen om hier nog eens te zwemmen tijdens den „Erdteilstaffel" kunnen we niet aannemen. Onze meisjes hebben genoeg, meer dan genoeg gedaan. Toen ontvluchtte mevr. Braun- met haar viertal de drukte. Want steeds weer kwa men de fotografen opdagen en het aantal autogrammenverzamelaars nam zulk een onrustbarenden vorm aan. dat ónze zwem sters er haast verlegen onder werden. RIE MASTENBROEK. „Der Welt beste Schmimmerin". Onder bovenstaande titel wijdde, naar de ..N.R.Crt." meldt, het ..Berliner Tage- blatt" Donderdagavond in de ..Olympia bijlage een artikel aan Rie Mastenbroek, dat wij hieronder laten volgen: De vraag, wie op het oogenblik de beste zwemster ter wereld is. is snel opgelost, hoewel nog een aantal belangrijke beslis singen in de zwemwedstrijden voor vrou wen moeten vallen: het is de Nederland- sche Hendrika Mastenbroek, omdat zij de zwemster met de grootste veelzijdigheid en het meeste succes ter wereld is. Behaive voor het nummer 200 M. borst- zwemmen voor vrouwen is er geen strijd in de Olympische zwemwedstrijden, waaraan zij niet meedoet; er is geen finale, of zij grijpt beslissend in. Zij won de gouden medaille op de 100 meter vrije dag op overtuigende wijze, bewees de snelste vrouw in het water te zijn. zij komt uit in de finale 100 M. rug (de uitslag was het Ber- lijnsche blad bij het verschijnen nog niet bekend. Red.) en kan er zich hier op beroemen ook vooruitzichten te hebben op een overwinning. Zij is de sterke zwemster, die met haar krachtige spurt, als laatste voor Nederland in 't water zal gaan bij de vier maal honderd meter estafette, waar bij zij de overwinning door haar superieure snelheid in veiligheid moet brengen; zij zal te vinden zijn bij de finale voor den langen afstand voor de zwemsters, den vrijen slag over 400 meter, en dat met de zelfde concurrenten op wie zij haar eerste internationale succes behaalde. Dat was bij de Europeesche kampioenschappen in Maagdenburg, toen zij na een zware race haar landgenoote Willy den Ouden, we reldrecordhoudster over de afstanden van 100 tot 400 meter, toentertijd de snelste zwemster ter wereld, in een spurt overwon. Toen tooide zij zich met twee Europeesche titels: 400 meter vrije slag en 100 meter rug. Zij heeft de ideale figuur voor een zwem ster: groot en breed in de schouders, krachtig in de heupen; aan haar heupen dankt zij haar wonderlijke ligging in het water, zonder welke ligging een zwemster nu eenmaal geen zwemster van formaat kan zijn, een ligging die haar in het wa ter omhoog houdt en doet drijven, zonder haar in gevaar te brengen, achter, dat wil zeggen van haar heupen omlaag, weg te zinken. Dat is het geheim van de meeste groote zwemmers en zwemsters, deze evenwichtige houding van het lichaam in het water, die niet is aan te leeren, doch die moet zijn aangeboren. Het sterke Nederlandsche meisje heeft daarbij nog iets: zij bezit een brandende eerzucht om voor zich en voor haar land overwinningen te behalen, zij heeft een onbegrensd vertrouwen in haar kracht. Zij is niet „totzukriegen" en geeft haar kameraadjes en tegenstanders het beste voorbeeld, welk een hardnekkig heid noodlg is om aan de spits te komen en aan de spits te blijven. Zoo juist heeft zij de Nedbrlandsche ploeg in de serie aan de overwinning geholpen en daarbij moest zij de 100 meter per se binnen 1 min. 10 sec. zwemmen. En een oogenblik later dook zij in het sprlngbassin en ging de rug- crawl oefenen. Baan voor baan, arm- en beenslag. In den middag moest zij uitko men in de serie 100 meter rug en won ge makkelijk. 's Morgens zwom zij de 400 me ter vrije slag in 5 min. 38.6 sec., een wer kelijk niet slechten tijd. Aan de finish klimt zij uit het water, om aan den an deren kant in het sprlngbassin te duiken en rugcrawl te oefenen, want in den na middag valt immers de beslissing op dat nummer! Of zij nu bij het rugzwemmen of bij de 400 meter vrije slag eerste, tweede, dan wel derde wordt, zij mag aanspraak maken op den roem, de beste zwemster van de Olympische Spelen 1936 en de beste zwemster van de wereld te zijn. De Olympische roei wedstrijden ztin gis termiddag geëindigd met de finales in alle nummers, die voorkomen od het Olympische programma. Het was in tegenstelling tot de vorige wedstrijddagen eigenlijk geen weer voor het houden van roeiwedstriiden. Want de regen viel bil stroomen en het zag er niet naar uit. dat het hemelwater spoe dig zou ophouden te vallen. Daarom viel de publieke belangstelling, die od de dagen der voorwedstrfiden bui tengewoon groot Is geweest, misschien eenigszins tegen, al waren er ook nu nog zeer vele enthousiasten, die weer en wind trotseerden om de finales in deze water- sportolympiade bij te wonen. Later od den middag klaarde het weer wat op en toen liepen de tribunes totaal vol. Van de Hollandsche roeiploegen, die afgevaardigd waren naar deze Spelen, was alleen de oude vier van de Amsterdamsche stu-'m tenvereeniging „Nereus" overgeble ven die het er in de zwaar bezette finale prachtig heeft afgebracht. Weliswaar viel zij niet in de prijzen, maar haar race was wellicht een der beste in de reeks van wed strijden door de Amsterdamsche studenten geroeid. De ploegen van Duitschland. Zwitserland. Frankrijk. Holland. Denemarken en Hon garije hadden zich na de voorwedstrilden of na de herkansingsraces weten te klassi- ficeeren voor de finale in het nummer vier met stuurman. Een uitermate sterk bezet veld waarin de Hollanders tenslotte door de vierde plaats in te nemen een zeer fraaie prestatie hebben geleverd, die in de geschiedenis der Nederlandsche roeisnort met eere zal worden opgeteekend. Bij den start waren alle ploegen gelijk weg. maar na 100 meter namen de ploegen van Duitschland en Zwitserland eenlgen voorsprong, die zi.i langzamerhand wisten te vergrooten. gelijk wij Bisteren nog in 't kort hebben gemeld. Frankrijk lag op de derde nlaats en daar achter streden Holland. Denemarken en Hongarije voor de eervolle vierde positie. In de kopgroep nam Zwitserland aan vankelijk de leiding, maar op duizend meter wist de Duitsche crew met een felle SDurt Zwitserland van de eerste plaats te verdringen. Frankrijk bleef goede derde en de Hollanders begonnen hun zware con currenten Denemarken en Hongariie meer en meer achter zich te laten. Toen de booten in zicht kwamen en men den onderlingen afstand beter begon te onderscheiden, ondernam de Nereus vier zelfs een zeer krachtieen aanval op Frank rijk. dat op zijn. beurt met verschillende SDurts antwoordde. Op drie lengten voor Zwitserland ging Duitschland tenslotte vrij onbedreigd als eerste door de finish met een tijd van 7 min. 16.4 sec Zwitserland volgde op de tweede nlaats ln 7 min. 24.3 sec. Frankrijk wist tocht de steeds aanval lende Hollanders voor te blijven, zü het met miniem verschil en passeerde als derde de eindstreep in den tijd van 7 min. 33 3 sec. De Hollandsche vier liep vlak daarachter binnen met een tijd van 7 min. 34.7 sec. Behalve deze gestuurde vier werd door Duitschland gewonnen de onge stuurde twee, het skiffnummer, de twee met stuurman en de vier zonder stuurman, in totaal dus vijf gouden medailles voor het roeien! Bii het nummer double sculls ging En geland als eerste door de finish in den tild van 7 min. 20.8 sec.. Duitschland werd tweede in 7 min. 26.2 sec. Het schijnt bij alle roeiwedstrljden zoo te zijn, dat de races van de achtriems- gieken verreweg de meeste spanning brengen. Ook de finale bit deze Olym pische roeiwedstriiden was buitengewoon enerveerend, omdat de zes mededingende ploegen inderdaad maar zeer weinig in kracht verschilden. Eerste werd de acht van de Ver. Staten met een tijd van 6 min. 25.4 sec., tweede Italië 6 min, 26 sec., derde Duitschland 6 min. 26.4 sec Voor de overige tijden en resultaten verwijzen wij naar de uitslagen. Vier met stuurman: 1. Duitschland (Maler, Volle Gaber, Soellner en Bauer als stuurman) 7 min. 16.2 sec. 2. Zwitserland 7 min. 24.3 sec. 3. Frankrijk 7 min 33.3 sec. 4. Nederland 7 min. 34.7 sec. 5. Hongarije 7 min. 35.6 sec. 6. Denemarken 7 min. 40.4 sec. Vier zonder stuurman: 1. en Olympisch kampioen: Duitschland (Eckstein, Rom. Karl. Menne) 7 min 1.8 sec. 2. Engeland 7 min. 6.5 sec. 3. Zwitserland 7 min 10.6 sec. 4. Italië 7 min. 12.4 sec. 5. Oostenrijk 7 min. 20.5 sec. 6. Denemarken 7 min. 26.3 sec. Double scull: 1. en Olympisch kampioen Engeland (Beresford en Southwood) 7 min. 20.8 sec. 2. Duitschland 7 min. 26.2 sec. 3. Polen 7 min. 36.2 sec. 4. Frankrijk 7 min. 42.3 sec. 5. Vereenigde Staten 7 min. 44.8 sec. 6. Australië 7 min. 45.1 sec. Twee met stuurman: 1. Duitschland (Gustmann en Adamski, stuurman Arend) 8 min. 36.9 sec. 2. Italië 8 min. 49.7 sec. 3. Frankrijk 8 min 54 sec. 4. Denemarken 8 min, 55.8 sec. 5. Zwitserland 9 min. 10.9 sec. 6. Zuid-Slavië 19.4 sec Skiff: 1. en Olympisch kampioen: Schaefer (Du'tschland) 8 min. 21.5 sec. 2. Hasenoehrl (Oostenrijk) 8 min. 25.8 3. Barrow (Ver Staten) 8 min. 28 sec. 4. Campbell (Canada) 8 min 35 sec. 5. Rufli (Zwitserland) 8 min. 38.9 sec. 6. Giorgio (Argentinië) 8 min. 57.5 sec. .51 Twee zonder stuurman: 1. en Olympisch kampioen: Duitschland (W. Eichhorn en H. Strauss) 8 min. 16.1 s. 2. Denemarken 8 min. 19.2 sec. 3. Argentinië 8 min. 23 sec. 4. Hongarije. 5 Zwitserland. 6. Polen. Achtriemsgieken 1. en Olympisch kampioen: Vereenigde Staten (Morris boeg. Day. Adam. White, Mc Millin. Hunt. Rantz, Hume en Moch stuurman) 6 min. 25.4 sec. 2. Italië 6 min. 26 sec. 3. Duitschland 6 min. 26.4 sec. 4. Engeland 6 min. 30.1 sec. 5. Hongarije 6 min. 30.3 sec. 6 Zwitserland 6 min 35.8 sec. DE DRIE WINNARESSEN IN HET TORENSPRINGEN (VAN RECHTS NAAK LINKS): DE OLYMPISCHE KAMPIOENE POYNTON-HILL (AMERIKA), DUNN (AMERIKA) EN KÖHLER (DUITSCHLAND). VAN WIERINGEN BRACHT HET TOT DE HALVE FINALE. Gistermiddag werd het personeele tour- nooi op sabel voortgezet, waaraan ook onze landgenooten Montfoort, Mosman en Van Wieringen. die zich in de voorronde had den weten te handhaven, deelnamen. Er werd geschermd in 6 groepen van zes schermers, waarbij van elke groep drie naar de halve finale overgingen. Slechts Van Wieringen wist zich te handhaven. Mosman en Montfoort vielen af. De laatste na een barrage-partij met Kruise (Argen tinië) en Wassileff (Bulgarije), waarbij de Bulgaar tenslotte naar de volgende ronde overging. Van Wieringen had in een betrekkelijk LUITENANT POLLAII 'DUITSCHLAND) WON MET KRONOS HET OLYMPISCH KAMPIOENSCHAP IN DE ZWARE DRESSUURPROEF. gemakkelijke groep geloot met Wahl (Duitschland), Sudrich (Oostenrijk). Frass (Tsjecho-Slowakije), Segda (Polen) en Gaudini (Italië). Van de eerste drie won hij, tegen den Pool verloor hij. Een partij tegen Gaudini was niet meer noodlg, waar de drie besten reeds geklasseerd waren. Van Wieringen kreeg 13 treffers en gaf ei 18. In zijn groep werd Gaudini .eerste met 3 gewonnen en 1 verloren partij en 19 ontvangen treffers, Segda werd tweede met 3 gewonnen en 1 verloren partij en 13 ont vangen treffers. Montfoort verloor drie partijen en wel tegen Wassileff, Krause en Kabos. Onze landgenoot won van Manolessos (Grieken land) en Kabos (Hongarije), ontving 29 treffers en gaf er 11. ZooaLs boven reeds gemeld is moest Montfoort om de derde plaats met Krause en Wlssileff een barrage-party trekken, waarbij Wassileff naar de volgende ronde overging.. Mosman tenslotte verloor van Sabik (Polen), Faure (Frankrijk) en Plnton (Italië), hij won van Merlnesku (Roeme nië). Mosman ontving 17 treffers en gaf er 14. In den laten namiddag werd het tour- nooi met de kwartfinale voortgezet. Er waren hier drie groepen van elk 6 scher mers, waarvan er drie van elke groep naar de finale overgingen. Van Wieringen, die in een groep lootte met Sabik, Gardere, De la Fuente, Gaudini en Kabos, won slechts zijn partij tegen den Franschman Gardere en wel met 50. De andere wer den door hem verloren, terwijl hij tegen den Hongaar Kabos niet behoefde te trek ken, daar toen toch reeds beslist was, dat Van Wieringen niet en Kabos wel ln de finale zou komen. Van Wieringen ontving 15 treffers en gaf er 10. Hiermee zijn dus de Nederlanders voor het verdere tournool uitgeschakeld. HET HANDBALTOURNOOI. Gisteren ls het Olympisch handbal- tournool beëindigd. Het eindresultaat ls: 1. en Olympisch kampioen, Duitschland. 2. Oostenrijk. 3. Zwitserland. 4. Hongarije. HET NEDERLANDSCHE HOCKEY-ELFTAL heeft een goede prestatie verricht door in de ontmoeting voor de bronzen medaille Frankrijk met 43 te slaan, een overwinning, die moei lijk bevochten werd, doch die alleszins verdiend mocht worden genoemd. Zoo heeft het Nederlandsche hockey-team dus voor de zevende bronzen medaille zorg gedragen, door als derde in het Olympisch hockey-tournooi te eindigen, na Britsch-Indië en Duitschland, een plaafs, die ons, gezien het vertoonde spel in de afgeloopen dagen, zeker toekomt. De weersomstandigheden waren buitengewoon slecht, het stortregende gedurende den geheelen wedstrijd en het verblijf op het veld was èn voor de spelers èn voor toeschouwers verre van aangenaam. Zooveel water is er gevallen, dat de ontmoeting Britsch-IndiëDuitschland, de finale om de gouden medaille, die na NederlandFrankrijk zou worden gespeeld, geen doorgang kon vinden, daar het terrein in het hockey-stadion geen behoorlijk spel meer zou toelaten. Deze match wordt nu heden gespeeld Het Nederlandsch elftal verscheen in de opstelling Doel: J. de Looper; achter: De Waal en Westerkamp; midden: H. de Looper, v. d. Haar en v. Lierop; voor: Gunning. Schit- ger, v. d. Berg, de Roos en Sparenberg. Het meespelen van de Roos beteekende, ln vergelijking met de match tegen Duitschland, ongetwijfeld een versterking. Br ging nu meer kracht van onzen linker vleugel uit, al moest het duo Sparrenberg- De Roos voor den vleugel Gunnlng-Schit- ger beslist onderdoen, Het ls een spannende partij geworden, die door ongeveer 20.000 toeschouwers werd bijgewoond. Aanvankelijk waren de Oranjehemden sterker, maar het ware enthousiasme ontbrak vooralsnog. Het ge vaar kwam voornamelijk van Emst van den Berg en Schnitger, doch de Fransche backs en ln uiterste Instantie de keeper wisten voorlooplg doelpunten te voorkomen. Het was tenslotte onze midvoor, die met een goed schot het eerste doelpunt voor Nederland scoorde. Maar tom namen de Fransohen het Initiatief over en dank zij een fout van keeper de Looper wist de linksbinnen Sole met een overigens houd baar schot den stand weer gelijk te maken. In het resteerend gedeelte waren de Ne derlanders weer iets sterker, hetgeen van aen Berg ln een tweede doelpunt kon uit drukken. Met een 2—1 voorsprong voor Nederland ging de rust ln. Direct na de hervatting nam het Oranje elftal het spel ln handen. Aanval op aan val volgde, onze voorhoede was niet var, het Fransche doel af te slaan, waarbij het spel goed open werd gehouden en er steeds verwarring in de Fransche achterhoede werd gesticht. Bij deze aanvallen blonken vooral Gunning, Schnitger en van den Berg uit. Reeds spoedig wist Schnitger handig door de verdediging heen te komen en met een listig schot den keeper te pas- seeren. Daarmede was de stand op 31 geikomen, Enkele minuten later nam Spa renberg een strafcomer, die prachtig door v. d. Berg werd ingeslagen, onhoudbaar voor den keeper, doch de scheidsrechter kende 't doelpunt niet toe wegens „sticks". Deze beslissing leek ons niet juist, waar aan wij kunnen toevoegen, dat deze scheidsrechter, een Britsch-Indlër, veel te veel het spel ophield en onmiddellijk, zelfs bij de allerlichtste overtredingen in greep. De Fransche voorhoede gaf den moed niet op en vooral het binnentrio was gevaarlijk. Uit een hunner aanvallen scoorde Sole opnieuw, 32. Dit prik kelde onze tegenstanders en zij kwa men zoo enthousiast opzetten, dat de Oranje-hemden teruggedrongen wer den. Na het nemen van een vrijen slag Het men Sole even ongedekt en deze handige speler zorgde onmiddel lijk voor den gelijkmaker, 33. Er was toen nog een kwartier te spelen Luide aangemoedigd door de talrijke land genooten op de tribunes trachtte het Ne derlandsche elftal in den nog'resteerenden tijd de overwinning te forceeren. Opnieuw dreigde het gevaar van rechts met Ernst van den Berg als de man, waaTvan de doel punten verwacht werden. En zoowaar, slechts enkele minuten voor het einde wist Schnitger een bal goed op te vangen. Hij passeerde even een der Franschen en met een prachtig schot, juist binnen den slagcirkel was de Fransche keeper gepasseerd, 43. Het behoefde geen verwondering te wei ken, dat ons team in de laatste minuten goed stand hield en zoo een kleine, doch verdiende 43 overwinning uit het vuur sleepte. In het Nederlandsche elftal waren Gun ning Schnitger, v. d. Berg en H. de Looper de besten. In het Fransche elftal blonk Sole uit. DE WINNAARS DER OLYMPISCHE MEDAILLES. Na den dertienden wedstrijddag zag de lijst der door de verschillende landen be haalde Olympische medailles er als volgt uit: gouden zilveren bronzen Duitschland 27 21 28 Ver. Staten 23 16 10 Hongarije 7 1 3 Italië 6 7 5 Finland 6 6 6 Zweden 6 a 8 Frankrijk 8 6 6 Nederland 5 3 Engeland 4 7 2 Japan 4 4 6 Oostenrijk 3 6 8 Tsjecho Slowakije 3 5 0 Estland 2 1 3 Egypte 2 1 2 8 Zwitserland 1 9 Canada X 3 5 1 Noorwegen 1 2 Argentinië 1 1 1 1 0 Turkije 1 0 Nieuw Zeeland 1 0 Polen 0 2 3 Denemarken 0 1 1 Letland 0 1 1 Zuid Slavlë 0 X 0 Mexico 0 0 2 Australië 0 0 1 1 1 België 0 0 Philippijnen 0 0 De 25 overige landen hebben tot ln het geheel geen prijzen behaald. dusver 2-S

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10