Van het Olympisch front. ftte Jaargang VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1936 No. 2 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN! STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te ibetalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd'zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.> [Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. adressen aan den raad. Inzake Woningtoestanden. Volgende adressen zijn tot den Raad ge licht: Geven met verschuldigden eerbied te jennen: ondergeteekenden, J. de Jong en H. van Donselaar, resp. voorzitter en se cretaris van de Federatie van te Leiden en instreken gevestigde Woningbouwver enigingen, ten deze domicilie kiezende kiariiixstraat 11; dat zij met belangstelling hebben kennis Igenomen van het voorstel van het lid van Uwen Raad, den heer J. H. Schriller, waar- i deze verzoekt een onderzoek in te stel pen naar den woningtoestand hier ter plaatse; dat zij van meening zijn, dat in de oude Ibinnenstad, met haar vele nauwe stegen straten, zeer vele arbeiderswoningen sar.getroffen worden die zelfs aan mini male eischcn niet voldoen; dat zij het voor de verdere verbetering kan de Volkshuisvesting van groote betee- jtenis achten, dat naar den omvang van 1 verschillende misstanden een onderzoek wordt ingesteld; redenen, waarom zij Uwen Raad beleefd [joch dringend verzoeken het voorstel van [den heer J. H, Schüller aan te nemen. Voorts een adres van dezelfden, dat zij in [verband met de plannen, welke bij de Re- jeering bestaan, om de huurtoeslagen aan werkloozen te verminderen, resp. in te [trekken, het volgende onder Uwe aandacht wenschen te brengen; dat deze vermindering van zeer groote itetcekenis moet worden geacht voor do bij [de Federatie aangesloten vereenigingen, daar de draagkracht van de werklooze huurders reeds dermate is verminderd, dat de huurinning nu reeds groote zorgen met ach brengt en deze door de voorgenomen maatregelen nog in ernstige mate zullen benemen: dat zij van meening zijn, dat, bij het poorvoeren van deze plannen, de werk- huurders noodwendig naar goedkoo- ere dus slechtere woningen moeten [verhuizen, hetgeen niet in het belang van een goede Volkshuisvesting kan worden ge acht; redenen, waarom zij Uwen Raad verzoe ken. al het mogelijke te doen om te voor komen, dat deze ingrijpende maatregelen allen worden doorgevoerd. Ten slotte verzoeken zij Uwen Raad om, |indien onverhoopt de Regeering haar plannen doorzet, bij het College van B. en aan te dringen, onverwijld voorstellen ot huurverlaging in te dienen, welke voor- lellen een beduidende verlaging van de huren tengevolge moeten hebben. ADRES AAN DEN MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN. Van hel Werkloozen Strijdcomité. Door het Werkloozen Strijdcomite is na volgend adres aan den Minister van So- |cialc verzonden: Het Werkloozen Strijd Comité (W. S. C.) |fcesprekende het door Uw regeering geno men besluit om den huurbijslag in te houden: constateerende, dat hierdoor in de ge zinnen van groote groepen werkloozen oe bood en ellende weer aanmerkelijk zullen stijgen en daarom met groote ontstemming |en ontsteltenis van dit besluit kennis ne- lrr.er.de i kennis dragende van het door het N.V.V. |tot de regeering gerichte verzoek den be- |staanden huurbijslag te handhaven; dringt er bij de regeering met klem op |zan, voormeld verzoek in te willigen. Namens het W. S. C. (w.g.) R. PET, voorz. (w.g.) JOH. SWETS, secretaris Wederom hebben onze zwemsters triomfen geoogst. De eind strijd op de 100 meter rugslag bracht een dubbele Nederland- sche overwinning: Nida Senii werd eerste en Rie Mastenbroek tweede, waarmede Nederland de vierde gouden en de derde zilveren medaille verdiende! Onze landgenoot Metman werd in den halven eindstrijd, 100 meter rugslag heeren, uitgeschakeld. In de verliezersronde van het Waterpolo-tournooi wonnen de onzen met 54 van Oostenrijk. In de demi-finale van het schermtournooi werd ons sabelteam achtereenvolgens geslagen door Amerika, Hongarije en Duitsch- land en dus voor de finale uitgeschakeld. In de herkansingsraces boekten onze roeiers geen succes, zoo dat nu alleen de Vier met stuurman van Nereus in den eindstrijd komt. Door nederlagen van Hans en Tin Dekkers, zijn onze boksers allen uitgeschakeld. Het onderdeel zware dressuurproef van de Ruitersport bracht ons land op de vijlde plaats. In het persoonlijk klassement bezet kapitein Versteegh als beste Nederlander de achtste plaats. Eddy Kahn plaatste zich aan den kop der 18 ruiters 'étte de dres suurproef onderdeel van de Military hebben afgelegd. Rie Mastenbroek en Tine Wagner plaatsten zich in de finale 400 meter vrije slag. Rie Mastenbroek werd eerste in haar serie. Tine Wagner vierde en Annie Timmermans zesde. Bij de individueele schermwedstrijden plaatsten alle Nederlan ders zich in de volgende ronde. Olympische records werden gisteren verbeterd door Ragnild Hveger (Denemarken), 400 meter vrije slag dames; Hamkro (Japan), 200 meter schoolslag heeren en Kiefer (V. S.), 100 meter rugslag heeren. HET PROGRAMMA VOOR MORGEN LUIDT: 7.20 uur: Ruitersport, terreinrit van den samengestelden wedstrijd. 9.20 uur: Schermen, sabel personeel Zwemmen, torensprin- gen heeren (linale) Waterpolo. 15.20 uur: Schermen, sabel personeel Zwemmen, demonstra tie torenspringen dames en heeren 200 Meter schoolslag heeren (finale) 400 meter vrije slag dames (finale) 1500 meter vrije slag heeren (fin.). Waterpolo. 16.20 uur: Voetbal (finale) 20.50 uur: Boksen (finale). zongen, door de ouders hartelijk begroet. Den leidsters en leiders komt zeker een woord van hulde toe voor deze welgeslaag de bootreis. Ook een woord van dank aan het bestuur van de E.H.B.O. en RB. voor het belangloos medegeven der drie leden, die zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt met hun toezicht. De Oudercommissie en de kinderen kun nen op een genotvollen dag terugzien! DE WET OP DE UITVERKOOPEN. De commissaris van Politie vestigt de aandacht op art. 12 van de Wet van 13 September 1935, S 564, houdende regeling betreffende het „Uitverkoopen en Oprui men in het winkelbedrijf" waarbii is be paald dat verkoopen in verband met iaars- of seizoenswisseling, uitsluitend mogen worden eehouden tot 15 Augustus Met inganz van morgen zijn deze ver koopen dus niet meer geoorloofd geslaagd schoolreisje leerlingen schuttersveldschool. De Oudercommissie en de kinderen van ovengenoemde school maakten met de „Burgemeester Gaarland" een boottocht l?aar Groenendaal. In opgewekte stemming vertrok men c.a. half negen van het 'Schoolplein onder leiding van den heer "chouten naar de Oude Singel, waar de ot gereed lag. Onder daverend gejuich l|mg men de boot op, waar de leden der RB en E.H.B.O. reeds gereed stonden om fle kinderen veilig langs de loopplank aan Ijjoord te laten gaan, onder het uitgeleide oer ouders. Groot was de vreugde, toen de lïïyhtfluit het vertrek aankondigde en de leidsters en leiders de kinderen op een ver snapering tracteeerden. I ii„ r het varen heerschte er een gezel- llifi Chiming, afgewisseld door het uit- oeeien van limonade en andere versnape ringen. I SpTci,Heemstede men onder den zang I kÜ ïln<ieren van boord, naar het prachtige Imï Groenendaal. Daar werd de dag rén goede leiding doorgebracht met spe- 1 ra a'gewisseld door versnaperingen. Te IW ws vertrok men weer naar de Itom ,welke onder groote vreugde weer I HirJ ,zet' waarop men huiswaarts ging. ongeveer half negen aangekomen orden de kinderen, die uit volle borst HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing. H. W G. van Urk. Heilige- geestweg 4. Noordwlik Binnen, kruideniers winkel o DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlleden 3, be hangers 23. betonvlechters 31, betonwerkers 49. fundeeringwerkers 3, glazenwasschers 8, granietwerkers 9, grondwerkers 86. heiers 1. metselaars 149. opperlieden 104, schilders 75, sloopers 11, steenhouwers 1. straatma kers 7, hulp-straatmakers 8. stucadoors, witters 70, timmerlieden 281. voegers 26, uitvoerders 8, ongesch. bouwarb, 7. Totaal 960. Fabrieksarbeiders: bleekers 17, lompen sorteerders 17, vellenblooters 7, steenfabr. arb. 111, zeepfabr. arb. 5, ongesch. fabr. arb. 47. Totaal 204. Kantoorpersoneelkantoorpersoneel 78, reizigers, colp. 42, winkelbedienden 32, in casseerders 12. musici 6, onderwijzers 10, overheidspersoneel 10, verplegers 2. Totaal 192. Hotel- en Café-pers.; huispersoneel 15, kellners 27, koks 6. Totaal 48. Houtbewerkers: beddenmakers 2, hout bewerkers 64. kistenmakers 4. kuipers 9, lijstenmakers 3, mandenmakers 1, meubel makers 33, meubelstoffeerders 20. politoer- ders 1, ongesch. arbeiders 24. Totaal 161. Kleermakers: kleermakers 82, kappers 6, schoenmakers e.a. 15. Totaal 103. Land- en tuinarb.bloemisten 26. land arbeiders 20, tuinlieden 28, warmoeziers 11, ongesch. landarb. 6. Totaal 91. Metaalbewerkers: bankwerkers 106, blik- bewerkers 20. burgersmeden 42, electrl- ciens 53. gasfitters 15. gereedschapmakers 3. instrumentmakers 5, isoleerders 9, kern makers 1. kettingsmeden 31, klinkers 8, koperslagers 3, lab. bedienden 2, lasschers 8. loodgieters 60, machinisten 22, metaal- hoorders 8, metaaldraaiers 14, metaalscha vers 2, metaaislijpers 4. monteurs 36. piano stemmers 3, polijsters 1, ponsers 3, rijwiel herstellers 14, scheepstimmerl. 8, scheeps- schilders 2, stokers 16, tegenhouders 13, verw. monteurs 11, voorslaanders 9, voor- warmers 6, vulcaniseurs 1. vuurwerkers 11. wagenmakers 5. ijzerwerkers 52, zandspui- ters 2, zandvormers 2, ongesch. arbeiders 37. Totaal 648. Sigarenmakers: sigarenmakers 6, sig. sorteerders 2 strippers 2. Totaal 10. Technici, opzichters: apothekersass 1, bedrijfsleiders 7, ingenieurs 3, teöhnikers 8, teekenaars. opz. 17. werkmeesters 17. To taal 53. Textielarbeiders: hekelaars 18, katoen drukkers 26, kluwers e.a. 16. luikers 21. plaatsnijders e.a. 18, sehrob'oelaars 2. spin ners 52, spoelers 5. staaldraaddraaiers 5, sterkers 2. strijkers 12, wevers 115. wolbe werkers 36, ongesch. textielarb. 70. Totaal 398. Transportarbeiders: chauffeurs 124, em- balleurs 4, exp. knechten 23, koetsiers 12, loopknechten 41, schippers 83, magazijn knechten 61, spoor- en trampers. 16, wa kers 8, transportarbeiders 52. losse arbei ders 414, Totaal 839. Typografen boekbinders 32, boekdruk kers 16, fotografen 2. hulp-vakarbeiders 5, letterzetters 29. steendrukkers 1, Totaal 85. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 82, mole naars 1, ovenisten 5, slagers 57, suikerwer kers 23, wijnkooperskn. 9, zoutzieders 2, zuivelarbeiders 4, ongesch. fabr. arb. 30. Totaal 213. Vrouwen: apothekersass. 1, bakers 1, naaisters 19, mangelsters 1. linnenjuffrou wen 1, boekbindsters 1, breisters (mach.) 2. maasters 1. winkeljuffrouwen 12, serveer sters 2, kantoorbedienden 24, verpleegsters 6, onderwijzeressen 5, huisel. diensten 149, kooksters 1, fabr. arb. 26. teekenaressen 1. Totaal 253. Alg. totaal 4258; 15 Aug 1935: 3775; 16 Aug. 1934: 3230. Ben. 54 ged. werkloozen en 160 werkverschaffing. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Joodsche wereldcongres. In de gistermiddag te Genève gehouden zitting, heeft het Joodsche wereldcongres eenige resoluties aangenomen, waarin de Joodsche gemeenten worden ultgenoodigd, den boycot van Duitsche goederen voort te zetten, en besloten wordt tot instelling van een centraalbureau voor den strijd tegen het antisemietisme, In de avondzitting heeft het congres een resolutie aangenomen, waarin krachtig ge protesteerd wordt tegen de antisemietische maatregelen, die in Duitschland genomen zijn, en herstel van de rechtsgelijkheid der Joden met de overige ingezetenen van Duitschland wordt geëischt. In haar laatste resolutie protesteert het congres tegen de terroristische actie van bepaalde elementen der Arabische bevol king van Palestina, en wordt van Engeland als mandatricemogendheid geëischt. dat het van elk denkbeeld, de Joodsche immi gratie in Palestina stop te zetten of te be perken, zal afzien. o FRANKRIJK. Parlement op reces - Botsing in Achter-Indië. De Kamer en de Senaat hebben den ge- heelen nacht vergaderd, teneinde voor de vacantie nog verschillende wetsontwerpen af te handelen. Nadat men hiermede ge reed was. heeft de minister-president de gewone zitting 1936 voor gesloten ver klaard. Men gelooft algemeen, dat het niet noo- dig zal zijn, de Kamer voor eind October bijeen te roepen. Eerst thans wordt uit Pondichery in Achter-Indië gemeld, dat het daar einde Juli tot ernstige stakingsonlusten is ge komen. De arbeiders der meeste spinnerijen hadden het werk neergelegd, de terreinen bezet en de Europeesche employé's gevan gen gezet. De Engelsche consul deelde mede, dat hij de autoriteiten te Madras zou verzoeken maatregelen te nemen tot bevrijding der Engelsche employé's. die in de fabrieken der Anglo-French Textile Company gevangen werden gehouden. De Fransche gouverneur deed daarop de de politie ingrijpen, waarbij hevige bot singen ontstonden. De stakers trachtten de fabrieken in brand te steken en in ver schillende gevallen is hun dit gehikt. Toen de politie van de vuurwapenen gebruik maakte, werden 20 stakers gedood en een vijftigtal gewond. De orde werd toen her steld. De schade wordt geschat op 10 mil- lioen francs. Te Utrecht slaagde voor het examen Fransch L. O., mej N. Nachtigal alhier, leerlinge van mevr. A. Spijker te dezer plaatse. Naar wij vernemen zal de „Regent- Hall" Band van het Leger des Heils te Londen (stichting William Booth! op 8 September een bezoek brengen aan onze stad Deze beroemde band, die meermalen op verzoek van wijlen koning George van Engeland muziekuitvoeringen in het Buckingham-Paleis gaf, bestaat uit onge veer 45 leden. De bedoeling Is. om des morgens te 11 uur een aubade te brengen aan den Burge meester. 'smiddags een uitvoering te geven in het Plantsoen en 's avonds in de Mare- kerk. Zij, die aan de leden van dit muziekcorps voor één nacht gratis logies willen geven, worden verzocht, dit mede te deelen aan den bevelvoerenden officier van het Leger des Heils, Hooigracht 30. De Commissaris van Politie brengt in herinnering de verordening. regelende het toezicht oo in onze stad vertoevende vreemdelingen, waar'oii is beDaald. dat een ieder, die een vreemdeling in ziin inrich ting. huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonneveld straat alhier, geopend van 9—12 uur van 2—4 uur en van 79 uuri. Door aangifte aan het Bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim Ls strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt ook voor dienstper soneel. voor logé's enz. van vreemde natio naliteit. Bij beschikking van het Dep. van Def. d.d. 10 Aug. 1936 is de dienstplichtig- wachtmeester titulair L. H. Fransz van het 6e Reg. Veld-Artillerie alhier met ingang van 13 Aug. 1936 benoemd en aangesteld tot Kornet, bij zijn tegenwoordig regiment. Morgen zal wederom het bekende bloempje van .Herwonnen Levenskracht" worden aangeboden, waarvoor in ruil aan een klein offer gevraagd wordt. „Herwen nen Levenskracht" is geen onbekende! Met vreugde mag geconstateerd worden, dat dc bestrijding der tuberculose meer en krach tiger dan ooit ter hand wordt genomen. Onder de vele vereenigingen die zich deze bestrijding ten doei stellen, neemt „Her wonnen Levenskracht" een niet geringe plaats in. Haar streven wordt meer en meer gewaardeerd. Moge aan het dringena be roep op uw offervaardigheid, die zoo zeer noodzakelijk is, in ruime mate gehoor ge geven worden! BINNENLAND. Tegen oververmoeidheid van auto-be stuurders; critiek der Eerste Kamer. (3t Blad). De exploratie van Nieuw Guinea; memo rie van antwoord aan de Tweede Kamer. (Binnenland, 4e Blad). Drie kinderen bij Roermond onder val lende auto geraakt; een doode en een ge wonde. (Gemengd, 4e Blad). BUITENLAND. De Spaansche nationalisten winnen ter rein. Badajoz feitelijk genomen. (4e en le Blad). Resoluties van het Joodsche wereldcon gres. (Buitenland, le Blad). Het Fransche parlement op reces. (Bui tenland, le Blad). Kiesrecht voor de vrouw in China. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. BELGIË. Insubordinatie in het leger gestraft. De krijgsraad te Antwerpen heeft 4 sol daten, die naar aanleiding van de verlen ging van den diensttijd tot verzet "hadden aangespoord, tot 2 maanden gevangenis straf veroordeeld. Het vonnis zal in alle garnizoenen worden voorgelezen. ENGELAND. Weer verlovingsgeruchten. Het Grieksche republikeinsche blad „Patris" bevatte gisteren het bericht, vol gens hetwelk de verloving op komst is van koning Edward met een der zusters van koning George van Griekenland, prinses Catharina of prinses Irene. 't Is een van de vele geruchten omtrent den koning.... ITALIË Loonsverhoogingen. Onder den invloed van de corporatieve overheid is den laatsten tijd in Italië in tal van takken van nijverheid en bedrijf bij de herziening van de collectieve con tracten aan de arbeiders een loonsverhoo- ging toegekend, o.a. in de wol-, katoen en zijde-industrie, de hennep- en vlasin dustrie, de leerlooierijen, de brouwerijen, de ijs- en limonadefabrieken, de hoedenin- austrie, den wijnbouw en de likeurfabrle- ken. Over het algemeen bedragen de ver hoogingen van 7 tot 11 pCt. POLEN. De besprekingen van Gamelin. De eerste officieele bespreking tusschen Gamelin en Rydz Migly is gistermiddag om half vijf begonnen in het gebouw van den generalen staf van het leger. De bijeen komst was om zeven uur ten einde. Het on dei-houd is langen tijd onder vier oogen gevoerd. Vervolgens hebben de minister van oorlog en de chef van den generalen staf deelge nomen aan deze bespreking, evenals de Fransche militaire attaché en de twee of ficieren, die Gamelin vergezellen. De ont moeting tusschen de bedde generaals werd gekenmerkt door een groote hartelijkheid. Toen Gamelin 's morgens op het graf van den Onbekenden Soldaat een krans legde, juichte de menigte hei|j spontaan toe. De minister van oorlog heeft een noen maal aangeboden, waaraan verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten aan zaten. EGYPTE. Het verdrag met Engeland. De Engelsch-Egyptische overeenstemming trekt in Italië sterk de aandacht. De „Tribuna' maakt reeds melding van een reeks reserves en wijst er in de eerste piaats op. dat voor een wijziging van de Volkenrechtelijke positie van Egypte niet alleen Engeland, maar ook vele andere be langhebbende mogendheden het recht heb ben een woord mede te spreken.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1