HAAS BOOG-AZIJN „Van, I Oi&etnde.^metten. Vjiy." lilDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 13 Augustus 1936 UIT DE RIJNSTREEK. Protest aan den Raad inzake den Raadhuisbouw. THIJS IJS HELPT DE SPINNENDE PRINSES WASSENAAR. Loop der Bevolking. Gevestigd: L. Balzerzak, dienstbode, uit jen Haag, KI. Persljnlaan 14 J. Bol- uma en gezin, accountant, uit 's-Graven- jjge, Bloemcamplaan 53 M. J. Char mant, dienstbode, uit 's-Gravenhage, Lange gtrkdam 100 S. W. van Cleeff en gezin, loopman in jute, uit Rotterdam, L. Kerk- dam 42 M, Deijn en gezin, concierge, jl> Lelden, Backershagenlaan 28 M. H. nr, Dop, dienstbode, uit Rijswijk Z.H., Binnenweg 7 G. F. Enger en gezin, z. b. til Den Haag, Rijksstraatweg 594 H. flendrle, capitulant, uit Delft, Waalsdorp, Barakkenk. 3 G. L, H. Düsenschön gcb. Oahi, uit Den Haag, Bloemcamplaan 53 j. Gross, dienstbode, uit Den Haag, Duin pa 12 S. Hanken, dienstbode, uit Den jaag. Duinweg 8 S Harlngsma, kraam- rzorgster. uit den Haag Kasteel Oud jjsenaar G. M. Heenk. dienstbode, uit idmuiden. L. Kerkdam 89 H. A. Her- :nldes, zonder beroep, uit Valburg, Deij- j 5 A. Holle en gezin, rechterl. .btènaar, uit Padang, Gr. Haesebroek- cweg 14 G. Hoevenagel, kantoorbe nde, uit Den Haag, Tulpweg 18 A. ger. dienstbode, uit Den Haag, Gr. Hae- troekscheweg 35 J. Kamphuis Suer- acnd en gezin. Dir. Brandverzekering, uit 'swijk Z.H.. Vijverweg 25 D, J. A. Peet- Sin geb. de Keljser en dr., uit Alkmaar, Userenweg 17 A. E. Westgeest geb. Van Kilmpen. zonder beroep, uit Rotterdam, Wassenaarstraat 14 M. Krijgsman, hulp ji de hulsh., uit Zoetermeer. Nassaulaan 7 A. A. LagaaiJ en gezin, gep. off. v. adm. KM., uit Den Helder, Burchtlaan 3-D. it Lange, fabrikant, uit Rotterdam. Klin- gnlaan 5 E. Lindner, kokkin, uit Wee- nen, Laan van Rhemen v. Rhemenshui- gn 12 M. Loos, kinderjuffrouw, uit Rot- lerdam, Laan van Koot 4 J. J. Lommei m vr„ zonder beroep, uit Den Haag, Burchtplein 13 Chr. Tijssen geb. Lub- bcrs, uit Leiden, Hallekensstraat 14 M. Jltnne, religieuse. uit Haarlem, Eikenlaan !-5 J. Ch. Meurs en vr., zonder beroep, uil Den Haag. Crocusstraat 13 E. E. Xehnier. dienstbode, uit Amsterdam. Am- nonslaan 19 A. Noordermeer. landar- 'oeider. uit Heinenoord. Oostdnrpenvez Oele, dienstbode, uit Den Haag, Rijks straatweg 594 A. C. Melsen, zonder be roep, uit Rotterdam. Schouwweg 72 L. H. Nijssen, zonder beroep, uit Den Haag, Bloemcamplaan 53 WC. Oudshoorn, so.ider beroep, uit St. Michlels-Gestel, P. Xrugerstraat 5 J. E. Plat. huishoudster, uit Rotterdam. Raadhuislaan 4 J. Pos*, dienstbode, uit Amsterdam. Prinsenweg 9 - E. M. Sase, dienstbode, uit Miinchen, Santhorstlaan 52 W. C. Schalkwijk en gezin. Rem., makelaar in oliën en vetten, uit Rotterdam, Laan van Koot 4 W. J. Sdiiltman en gezin, kantoorbediende, uit Den Haag, Hyacinthstraat 91 M. E. van laar geb Schuurman, uit Den Haag, van Zuyler. van Nijeveltstraat 208 E. W. Ste rnborg. dienstbode. uit Lichtenvoorde, Iepenlaan 8 P. H. Swart, dienstbode, uit Scest. Hyacinthstraat 17 W. F. Tieineijer lender beroep, uit Delft, Storm v. 's-Gra- usandeweg 51 W. E. C. Veen en gezin, Ass. Resident Binn. bestuur,, uit Den Haag !Prinsenweg D. J. Wansink en gezin, adj. dir.. uit Arnhem. Gr. Hoefijzerlaan 15 H. Woestenberg, zonder beroep, uit Breda. Raaphorstlaan 11 W. B. M. v. d. Zalm, chauffeur, uit Leiden. Wassenaerstr. 7. Vertrokken: J. Scharn naar Den Haag. Ahornstraat 71 E. Brachatzek, naar Hamborn, Did. A. M. W. Smeets naar Venlo. Leutherberg 75 M. E. Baltus, n. Oberhausen-Kerkrade L. M. J. H. Holl- aan naar Beek. L. Proosdijweg 8 D. Schouten, naar Den Haag. 's-Gravenzan- dclaan 75 Wed. Kurvers geb. M. W. van Dijk naar Den Haag. Kaapstraat 238 C. J. Veder naar Lelden. Rapenburg 58 J van Stroe, naar De Bilt. Bilthoven, O. Biandenburgerweg 4 A. Th. Remmers- Mal, naar Voorschoten. Veurscheweg 18 -I. K, Bernhart, naar Gelsdorf, Did Tj. Bootsma naar Singapore A. K. Stahl, caar Gottmannsdorf. Did. G. R. Apen- befg, naar Den Haag. Pr. Mauritslaan 23 - W. C Hendriks, naar den Haag, Nas- uulaan 2 B M. A. Korrubel naar Rijs wijk Z.-H.. Kerklaan 168 R. de Smet "aar Zele, België D. J. H. Vermeer naar Roeden, Dieren v. Hoogestraat 5 P. H. Weljler, naar Nijmegen, Oranjesingel 25 J. de Groot, naar Den Haag, Ahornstr. '1 G. de Beurs, naar den Haag. Hen drik Zwaardecroonstraat 49 Th. Marek Mar Nice R. Rossmann naar Jüdenburg Oostenrijk E. Robaczewska, ambtshalve - E. Gröger, naar Oostenrijk A. M. Bccgenboom naar Woubrugge. B 328 ïli. Lamont en gezin, naar buitenland M Sammet. naar den Haag. de Sillestraat 'i® - H. J. Tonkens naar Haarlem, Kle- 'trparkweg 86. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Henrica Barbara, doch- Jft van A. Noordoven en M. J. Roerade Wllfried, zoon van H. S. den Hartog W M. Sonnenstuhl Pieter, zoon van A. Bolten en J. Franke Aletta, dochter T"i P. Stigter en C. van Wijk Nicolaas, Mon van N. v. d. Splinter en T. Kaag. Ondertrouwd: W. J. Verkerk en M. M. Lnk, oud 64 jr., echtgen. van R. J. A. van ft Wall Perné Maria Louisa Piket, oud 83Jr., wed. van F. H. Wildenburg Ja- ™>a Reinhardina Maria Schouten, oud 63 l'B, wed. van C. A. G. Deterding Jo hannes Dirk Nicolaas Lovink, oud 2 weken Ondertrouwdo W. J. Verkerk en M. M. Jan den Dool F. A. H. B. Haase en H. G. barnier R. s. H Bakker en M. Knetsch. Getrouwd: Floris Pas en J. Dekker W. van Egmond en D. J. de Laater P. Hui- ftha en J. van Eist. 3erKadering „Wassenaar en Omstreken". J\het „Wapen van Wassenaar" hield de nimbouwver. Wassenaar en Omstreken 0Jar maandelljksche ledenvergadering. be voorzitter, de heer P. Zegwaard, sprak Jj" welkom uit. Nadat de scretaris. de heer van der Saim, de notulen had gelezen, «920 (ingez Med die onveranderd werden vastgesteld, deelde f voorzitter mede, dat het bestuur met de Pjannen voor de het volgende jaar te orga- en tentoonstelling reeds zooverre is «vorderd, dat het met Graaf van Zuylen dat °jVer een bespreking heeft gehouden en deze de toezegging heeft gedaan een 'rj' flat cioel bijzonder geschikt deel van ™reU" in gebruik te zullen geven, rot juryleden werden aangewezen de '[«en j. R. Laarman, W. D. Schnltzler en *an Dijk, Verslagen werden uitgebracht van de twee gehouden excursies, n.) naar 't West- land, waarvan de heer G. Vertind verslag had uitgebracht en naar de Vastenplan- tenkweekerij van de firma Gebrs. van Eg- mond te Oegstgeest, door den secretaris. Na de pauze bracht de jury verslag uit van de keuringen. Voor prijsvraag I, lui dende 12 soorten éénjarige zaadbloemen van ieder hoogstens 12 stuks werden toegekend aan: le prijs met 29 punten den heer P. Zegwaard; 2de prijs met 26 p. P. Kelder man; 3de prijs met 23 punten van Noort. Voor prijsvraag II. luidende 5 variëteiten Chabaud-anjers van ieder 5 stuks werden toegekend 1ste prijs W. van Tol met 29 p.; 2de prijs met 25 punten H Verboog, 3de prijs met 22 punten van Noort. Voor prijsvraag II, een bloemstuk van Gladiolen. 2de prijs P. Kelderman met 25 punten; 3de prijs J. van Egmond met 21 punten. Voorts werden nog punten toegekend aan inzendingen van de heeren P. Zeg waard, bestaande uit 5 soorten perziken, pruim en appels, deh heer J. Anderson met diverse soorten peren, appelen en de tomaat Jean Martin, en den heer C. van der Saim met ingezonden Trachelium Coerulem, waaraan deze gelijk een cultuurbespreking vastknoopte. Vervolgens werd de te houden groote ex cursie besproken. Na uitvoerige besprekin gen werd vastgesteld deze te houden op Woensdag 26 Augustus a.s. In tegenstelling met andere jaren wordt deze excursie dit maal gehouden in de provinciie Noord- Brabant. Bezocht zal o.m. worden het land goed „Huize Bergen" te Vught. Hierna volgde sluiting. GEMEENTERAAD. Installatie nieuw Raadslid De loonbij- slagregcling niet verlengd Het Wijkgcbouw van het Groene Kruis. De Gemeenteraad vergaderde onder leiding van den Burgemeester. Afwezig waren de heeren mr. van Moorsel, lr. Dres- selhuys en Hendriks. De voorzitter sprak een afscheidswoord naar aanleiding van het ontslag van het raadslid den heer Bolten. Hierna installeerde spr. den heer W. M Lankhorst en heette hem hartelijk welkom waarvoor deze dank bracht. Het voorstel van B. en W. om de loon- bljslagregeling voor de bloembollencultuur en landbouw en veehouderij-bedrijven niet meer te verlengen, omdat er blijkbaar geen prijs op wordt gesteld, lokte eenig verzet uit bij den heer van der Stoel, die drie maanden voor een proef niet lang genoeg vond. Hij meende, dat de regeling nog niet voldoende bekendheid heeft. Met de stem van den heer van der Stoel tegen werd het voorstel van B. en W. aan genomen. Herstemming vond plaats over het advies van B. en W. aan Ged. Staten tot aanvaar ding van de verlaging der wedden voor de Wethouders. Het voorstel van B. en W. werd met 6 tegen 5 st aangenomen. Tot onderwijzer aan de U.L.O. School werd met al. st. benoemd de heer H. W. Rouwé te Witmarsum. Hierna is aan de orde een adres van den Ned. Bond van Luxe Verhuur- en Taxi ondernemers, om te bevorderen, dat in deze gemeente een goed geregeld en be hoorlijk functioneerend huurauto- en taxi bedrijf tot stand komt. B. en W. adviseeren afwijzend, aange zien de noodzakelijkheid niet zoo klem mend is. De heer Boender wees erop, dat verschil lende chauffeurs uit Leiden en Den Haag op bepaalde plaatsen in deze gemeente, vooral op drukke dagen, snorren tot schade van de hier bestaande bedrijven. Hij zou daaraan paal en perk willen stellen. De voorzitter achtte het gevaarlijk protectionistische maatregelen te nemen. Hij wees er op, dat het misbruik niet zoo sterk is. als de heer Boender meent. Boven dien geeft een regeling veel administratie en romslomp. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. Op een verzoek van de Middenstands organisaties om 21 dagen aan te wijzen, waarop een later sluitingsuur voor winkels zal gelden, werd gunstig beschikt. Besloten werd tot verkoop van 745 vierk. meter bouwgrond langs den Storm van 's-Gravesandeweg aan den heer P. Elzer- man voor f. 8.per vierk. meter. Een voorstei van B. en W. om een ge deelte van het stalgebouw aan de Pieter Twentlaan in te richten voor kantoorlokaal van Maatschappelijk Hulpbetoon en daar voor een crediet van f. 1250.— toe te staan werd ingewilligd Een voorstel om het subsidie aan Maat schappelijk Hulpbetoon met f. 19000.te verhoogen, lokt verzet uit bij den heer Idenburg. De voorzitter erkende diens bezwaren en stelde voor dit punt aan te houden. Intus- schen vroeg hij machtiging om den be trokken post met f. 5000.te verhoogen. Aldus weid besloten. Hierna volgde een voorstel van B. en W. om met het Groene Kruis een transactie aan te gaan inzake overname van het Wijkgebouw met tuin. Het Wijkgebouw is Indertijd gesticht uit door de Ingezetenen bijeengebrachte gelden bij gelegenheid van de Onafhankelijkheids- feesten in 1913, met bestemming een wijk gebouw op te richten, hetwelk aan de ge meente zou worden overgedragen. In den loop der jaren is er grond gekocht, een dakverdieping op het gebouw geplaatst, een schuur bijgebouwd enz. en dit alles met gelden van de gemeente. Het Groene Kruis had het .gebruik van alles en betaalde een huur van de door de gemeente geïnvesteerde gelden. Thans is verandering van het gebouw noodzakelijk. Het Groene Kruis zou hiertoe willen overgaan, maar acht het een be zwaar, dat de gemeente van een en ander eigenaresse is. Zij heeft gevraagd het ge bouw c.a. met grond te mogen overnemen en stelt voor aan de gemeente de gelden terug te betalen, welke aan een en ander zijn ten keste gelegd. B. en W stellen voor hierop in 'e gaan De heer Wildt Meijboom bracht "ank aan het College voor dit voorstel en aan het Groene Kruis voor de gestelde voorwaar den, welke het scheppen van een regeling hebben vergemakkelijkt. Een en ander zal bevorderen, dat het Groene Kruis zijn vleugels breeder zal kunnen uitslaan. Het voorstel werd met alg. st. aangeno men Aangeboden werd de rekening der ge meente voor 1935. Deze wijst voor den ge wonen dienst een batig slot aan van f. 206.766.80 en voor den kapitaaldienst een nadeelig slot van f. 1.615.072.51. Deze rekening werd voor onderzoek in handen gesteld van een Commissie, waar voor werden aangewezen de heeren Breed- velt, Kolff en Bazelier. Hierna sluiting. Geslaagd te Utrecht voor het exa men Engelsch L.O. mej. E. M. Helmers, alhier. Gevonden: 1 houten hamer, 1 sleu tel, 3 honden, 1 portemonnale met inh., 1 paar heeren handschoenen. 1 dameshoed. 1 autosllnger, 1 contactsleuteltje v. auto met slot. 2 paar dameshandschoenen. 11 witte boorden. 1 leerboekje. 1 ceintuur met gesp, 1 kinderblazer. 1 boodschappentasch, 1 Lipssleutel, 1 fototoestel. 1 bril in etui, 1 jongensjasje, 1 ceintuur, 1 damesschoen 1 oorbel 1 zilveren ketting, 1 paardende ken. Inlichtingen bij de politie ZEVENHOVEN Loop der Bevolking. Ingekomen: J. Th. v. d. Bosch van Ouder kerk a/d. Amstel. ALPHEN. DOOR DE ROTTERDAMSCHE ARCHITECTEN HOOYKAAS EN LOOKHORST. ZIJ VRAGEN OM EERHERSTEL VAN HUN NAAM. Door bovengenoemde architecten werd onderstaand protest aan den raad onzer gemeente gericht: Zeer onaangenaam werden wij getroffen door de verschillende persverslagen over de Raadsvergadering van 24 Juli j.l. waarin het voorstel van het colege van B. en W. om het door ons ingediende ontwerp voor een Raadhuis voor Uwe gemeente te doen uit voeren, is verworpen en het door architect C. J. Blauw ingediende ontwerp voor uit voering is gekozen. De wijze waarop door uwen voorzitter, als minderheid van het college van B. en W. stelling is genomen, te gen 't door ons ingediende ontwerp was on verdiend, bovendien misleidend en voor onzen goeden naam blameerend. Onze ver trouwensman, die als toehoorder de raads zitting bijwoonde, heeft ons een vrijwel ste nografisch opgenomen verslag verstrekt waaruit blijkt, dat behalve hetgeen door de pers is gepubliceerd, door Uwen voorzitter, in felle critiek. uitdrukkingen zijn gebe zigd als „met eens anders kalf geploegd" enz. en insinuaties zijn geuit, die den schijn van verdachtmaking tegen ons aan nemen en ons noodzaken hiertegen protest aan te teekenen. De goede geest van de. ter voorbereiding van het ontwerp gevoerde besprekingen met Uwen Voorzitter en beide Wethouders, noch de bewoordingen van het voorstel aan den Raad. waarin onder meer wordt verklaard dat „zoowel de meerder heid als de minderheid van het college vol- niet protesteerden, doch de komende zaken ke beide ontwerpen bevatten" deden ons een onheusche behandeling verwachten. De door een der dagbladen tegen ons ontwerp gevoerde actie met publicatie van onjuiste en niet vergelijkbare afbeeldingen, deed ons echter onzichtbare krachten vermoe den. Het vertrouwen in het college van B en W. en den raad was oorzaak, dat wij niet protesteerden, doch de komende zaken rustig afwachtten. Hoewel overtuigd, dat geen verandering in het door Uwen Raad genomen besluit mogelijk is, noch door ons wordt gewenscht. achten wij het toch ons goed recht, tegenover de ondergane behan deling en ter wille van or.zen goeden naam, Uwen raad met de volgende feiten in ken nis te stellen: Nadat op 29 April j.l. het door ons ont worpen plan was ingediend, heeft op 28 Mei d.a.v een onderhoud met het college van B. en W. plaats gehad, waarbij de ge- wenschte wijzigingen in algemeenen zin, werden besproken. Hierbij kwam vast te staan, dat het door ons ingediende ontwerp moest worden omgewerkt. De hoofdpartij naar het midden moest worden verschoven en de ingang voor het publiek mocht niet aan den achtergevel worden geprojecteerd. De tijd ontbrak echter om op de details in te gaan, zoodat door Uwen voorzitter een persoonlijk onderhond met een onzer werd vastgesteld op 2 Juni j.l. v.m. 9*/i uur. Tijdens dit onderhoud werden ons ver trouwelijke mededeelingen gedaan over de te volgen gedragslijn en eventueele samen werking, terwijl in tegenwoordigheid van den inmiddels verschenen secretaris uwer gemeente, het door ons ter conferentie medegebrachte verbeterde 2e ontwerp werd besproken, hetgeen, door uwen voorzitter geen bezwaar werd geacht, daar onze con current op Zaterdag 30 Mei ook reeds een variant ontwerp had getoond en besproken. De aanwijzingen van uwen voorzitter aan ons gegeven omtrent algemeene groepee ring en ligging van de vertrekken hebben mede geleid tot de oplossing van het vraag stuk in 2e instantie Dat hierbij de in het le plan Blauw gemaakte fouten thans door ons werden gemaakt, was ons niet bekend en is ons ook niet medegedeeld, integen deel. Géén bezwaar werd gemaakt tegen de ligging van den ingang van het publiek; de afzonderlijke ingang voor den burgemees ter werd zelfs een voordeel geacht. Op aan wijzing van uwen voorzitter werd de Hal voor het publiek "»rkleind en vergeleken me* 1e afmetingen van de Hal in het raad- huls te Boskoop, waarvan een teekenlng werd geraadpleegd. De kamer van den in specteur werd omgewisseld met die voor de wethouders. De door ons gemaakte opmer king dat de afmetingen en groepeering van de verschillende ruimten thans afweken van de programma-eischen, speciaal wat betreft de ligging van de kamer van den Inspect, en de afmeting van de Hal voor pu bliek, werd door uwen voorzitter niet als een bezwaar aangemerkt. Op de verdieping werd als gevolg van de aanwijzingen de kamer van den directeur van gemeente werken omgewisseld met die van de admi nistratie. Over de raadszaal werd geen cri tiek gehoord, hoewel toen ook, de later als „alcoof" gekwalificeerde ruimte aanwezig was! De vergroote Hal voor de Raadszaal en de ligging van de leeskamer werden gunstig beoordeeld. Het plan van het sous terrein werd omgewerkt, het stempellokaal van een tweeden uitgang voorzien enz., kortom wij meenden thans een plan naar genoegen van de principalen te hebben samengesteld. Een en ander leidde tot een algeheele omwerking van het exterieur, waarbij wij angstvallig getracht hebben, onze architectuur te behouden. De opmer king dat dakvorm en bekroning van ons voorontwerp niet werden aanvaard, was voor ons aanleiding een dakvorm met hoekkepers en spitsbekroning te ontwer pen, hoewel wij als variant een gevelont werp indienden in den geest van ons voor ontwerp. Eind Juni had een onderhoud plaats tusschen het college van B. en W., architect Blauw en ondergeteekende, waar bij de vraag werd gesteld of de architecten in principe bereid waren, eventueel samen te werken bij de uitvoering van een der plannen. Door geen der partijen werd hier tegen bezwaar gemaakt mits de daarvoor geldende honorarium-regelingen werden aangehouden. Het was ons aangenaam op den 9en Juli het bericht te mogen ontvan gen, waarin het college van B. en W. aan den gemeenteraad het voorstel deed, ons plan voor uitvoering te kiezen, zoodat wij met vertrouwen de toekomst tegemoet za gen. Door de verschillende besprekingen wa ren wij in de veronderstelling dat, mocht de raad het voorstel niet aanvaarden „sa menwerking" het 2e voorstel zou zijn. De feiten hebben echter aangetoond, dat onze veronderstelling te optimistisch is geweest. Het moge Uwen Raad thans duidelijk zijn, dat de wijze waarop het voorstel is verwor pen en het daarop gevolgde besluit is ge nomen, ons in hooge mate heeft gegriefd en wij er prijs op stellen, dat onze naam in eere wordt hersteld, temeer daar verschil lende raadsleden zich volgens eigen erken ning ondeskundig achtten en onder den in vloed der felle critiek van den voorzitter hun stem aan de minderheid van het col lege hebben gegeven en daardoor onbewust ons onrecht hebben aangedaan. Wij doen dan ook een beroep op den raad om te willen bevorderen dat onze naam zoo spoe dig mogelijk in eere wordt hersteld, wij volkomen .worden gerehabiliteerd en hier van mededeellng wordt gedaan aan de Pers. Demonstraties der Djiguiten Rui terkozakken Voor deze demonstratie, gehouden op het gisteravond geheel verlichte A.V.V. terrein, bestond een overweldigend groote belangstelling Aan den Ingang was het od een moment zelfs zoo'n gedrang, dat de politie handelend moest optreden om on gelukken te voorkomen Wat de demonstra ties zelf betreft deze waren overweldi gend De talrijke stoute stukje? ruiterkunst en acrobatiek brachten het publiek in extase en een ieder was vol bewondering voor deze ruiters die schiinbaar één geheel vormen met hun paarden Mishandeling. Door den heer G. uit Bodegraven werd bii de politie aangifte gedaan van het feit. dat hij door K alhier met een schop zoo danig mishandeld is geworden in de Ernma. laan dat hil een groote bloedende wond aan een ooi? bekwam en zich onder heel kundige behandeling van dr. H. moest stellen. De aanleiding tot de"e mishande ling zou liggen In het feit dat G. een K. toebehoorenöc schop met ziin auto aanreed, waarover K in woede ontstak en G. toen met een andere schop te liif ging. Vergadering Chr. Besturenbond. In Concordia vergaderde de Chr. Bestu renbond in verband met de te houden Najaarsvergadering van het C.N.V. te De» Haag en ter bespreking van het Crisiswerk van het C.N.V. Wegens ontstentenis van den heer C. Koren stond de vergadering onder leiding van den heer A Groeneveld. Deze opende waarna de 2e secretaris de notulen las. Door den heer Geerlof werd mededeellng gedaan van het Crisiswerk van het C.N.V Inzake het kampwerk bleek dat in 1936 rond f. 100.000 werd biieenee- bracht. Ongeveer 1100 Iongens ziin in de kampen geweest; In totaal werden de kampen bezocht door olm. 2000 jongens. Een eerlijke proef zal het Verbond doen met het Plan Borst n.l. bevordering van de oprichting van comité's. die allerlei z.g.n. onbenutten arbeid door de ieugdiee werk- loozen zullen laten uitvoeren. Ook werd besproken het Plan Neder direc van 's Gravenhaagscbe Telefoon Maatschapnij. om. waar thans een iongen 48 uren werkt, daarvoor in de plaat? 2 iongens te nemen, die ieder 24 uur werken. Aan dit voorstel worden meerdere voordeelen toegekend dan aan plan Borst In ons land ziin ondanks de groote werkloosheid nog steeds een 40.000 dienstboden van buitenlandsche nationaliteit. Door opleiding van Neder- landsche meisjes wil men bevorderen dat deze zich meer in huiselUke diensten zullen begeven, en daardoor iongens de plaatsen dezer meisjes in fabrieken en op kantoren kunnen bezetten. Tot op dit oogenblik zün er reeds 18 van deze cursussen gehouden. De centrale voor Werkloozenzorg overweegt om eveneens dezen arbeid ter hand te nemen. Meerder punten kwamen aan de orde als: groentendistributie. rechtspositie en beroep tewerkgestelden in de werkver schaffing: huurbüslag; opheffing Nat Cri sis-Comité; verstrekking goedkooD vleesch: stopzetting werkverschaffing, week Kerst mis en Niewjaar: Kastoeslag; loonregeling georganiseerden in de werkverschaffing werkfonds 1934; vacantieweek voor vrouwen van werkloozen en rouleerine in de werk verschaffing. Wat betreft de groenten- distributie werd in Jan. 1936 onder werk loozen In 77 gemeenten gedistribueerd 758.771 KG groenten. De opzet van deze groentendistributie was voornamelijk om de onverkoopbare groenten, die anders wellicht naar de vuilnisbelt zouden verhui zen. voor de werkloozen disponibel te stel len tegen Driizen. die door hen betaald kunnen worden. Overwogen wordt de ver strekking van versch vleesch eieren en goedkoope melk. Konden in 1935 200 vrou wen van werkloozen een week in een vacantie-oord doorbrengen in 1936 zullen 350 vrouwen daarvan kunnen profiteeren. Met veel voldoening werd van een en an der kennis genomen, waaruit ook blijkt het groote nut van het C.N.V. Voorlezing en uiteenzetting geschiedde van de gewiiziede steunregeling door den secretaris Het agendapunt najaarsvergadering C.N.V, bleek de belangstelling der leden te hebben. Arbeider zwaar gewond. Op den hoek van het Goudscherijpad had gisteravond een ernstig verkeersonge val plaats. De arbeider van den landbouwer J. die het Goudscherijpad met zijn rijwiel af kwam rijden en de richting Alphen in wilde werd gegrepen door een uit tegen overgestelde richting komende auto. De man, die tegen den weg werd gesmakt. Week een armfractuur en talrijke ernstige bloedende verwondingen te hebben beko men. Dr. Schr. die spoedig ter plaatse was heeft den man verbonden en vervoerd. Het rijwiel van het slachtoffer werd totaal vernield. Geslaagd te Rotterdam voor de Hoofd- acte L.O. de heer D Baars. BOSKOOP. Ongesteldheid van den heer van Gelderen. Naar wil vernemen, is onze oud-plaats genoot de heer A. H. v Gelderen, burge meester van Zaandijk zeer ernstig onge steld. Aan den heer van Gelderen, die mo menteel in Hoorn verpleegd wordt is tot herstel van gezondheid een verlof van 6 maanden verleend. Voor Zondag 16 Augustus zal de Zon dagsdienst worden waargenomen door dr. J. Hamburger, telef. 136. 19. De wagen stond dan stop, en het prinsesje legde er haar kleedje op; zij was te zeer bevangen door de tooverllst, om iets te vragen nu aan Thijs of Paddekwist. Wel verwonderde zij zich heel erg, toen hij hun doeken zag een groote berg! Maar reeds kwamen, zonder iets te vragen, nu de and're dwergen al aandragen met hun groote stapels doeken, die zij legden op den wagen. 't. Waren er wei honderd, die zoo nader traden; Thijsje had de leiding bij het laden. Er kwam geen einde aan 't prinsesje bleef vol blijdschap en verbazing staan. En toen eindelijk van de kabouters dan de laatste zijn stapel hoog daar boven op den wagen plaatste, riepen allen tegelijk, eendrachtig: „Nu zijn het precies drieduizend zevenhonderd-tachtig „Prinses", sprak Paddekwist. „rijdt mede met ons belden, en ga Uw goeden prins bevrijden!" „Ja, Ja", riep vroolijk Thijs, „o, vergezel ons toch op deze reis!" 3-2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7