INDRUKKEN UIT JAPAN. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 13 Augustus 1936 weerbericht. i Gistermiddag 3 uur: 762. HET OUDE FEODALE JAPAN ACHTER EEN KWASI-WESTERSCHEN GEVEL. de roeiwedstrijden. het olympisch landen- tournooi op sabel. de zware dressuurproef. duivensport. voetbal. lawn-tennis. TELEGRAMMEN. VRAGENRUBRIEK. BEURSOVERZICHT. MARKTBERICHTEN. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 764. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Ifcdegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt I Hoogste stand: 766.0 te Biarritz. Laagste stand: 743.5 te Isafjord. prwachtlne tot den avond van 14 Aug.: Zwakke wind uit Westelijke richtingen. lal( tot zwaar bewolkt ol betrokken. Aan- unkeliik weinig of geen regen, later kans t regenbuien Iets warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. In den toestand komt weinig verandering De dcoressie in het Noordwesten nam in dlEDte toe en vertoont een secundaire voor |de Westkust van Ierland. De deDressle in het Oosten werd even- Ifens dieoer en de strook van lagen lucht- |drak tusschen de gebieden van hoogen bchtdrük in het Noordoosten en Zuidwes- |t;n blijft stationnair. Zuidelijk van den 50sten breedtegraad leringen bil voortduring vochtige en koele iaritieme luchtmassa's ln het continent In Zuid-Duitschland en 1- de Aloen Izware regens veroorzaken Boven 2700 M. Ihoozte valt sneeuw. In het Oostzee-gebled likt nog eeri scheiding van de warme con- Itinentale luchtstroom uit het oosten en de Imarltieme strooming uit het Westen, die in het gebied van de Duitsche bocht tot de Noordelijke middelgebergten nevelig weer |met lichte regen veroorzaken. In Engeland en Schotland is het weer |ti)delllk mooi. De secundaire depressie bij Ierland kan Ihet weer aldaar wederom ongunstig be- invloeden en willlcht dat deze ook bij ons i een verdere toekomst weer wat regen |tazen zal. Voorloopig is echter mooi weer zonder I tegen van beteekenls te verwachten. O WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: Windrichting: West/ Windkracht: ■matig Temperatuur 15 gr. C. Algemeene |seerstoestand: zwaar bewolkt, goed weer. Londen (Croydon)resp. W.. zwak. 13 tr Czwaar bewolkt goed weer. Berlijn: resD windstil. 18 gr. C. zwaar Ibevolkt, goed weer. Marseille: resp N.W. matig 18 gr. C„ naar bewolkt, tamelijk mooi weer. Genua: resp. windstil. 23 gr. C.. zwaar bewolkt, mooi weer. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 14 gr. C. (57 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 15'/: gr C. (60 gr. F.). 3 uur nam.: 17 gr. C. (63 gr. F.l. HOOGWATERTI.IDFN TE KATWIJK ZEE. Voor Vrijdag. V.m. te 1 u. 52 min.: n.m te 2 u. 03 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 'sMiddags 12 uur: 21 gr. C. Zweminrichting „De Zijl". 'sMiddags 12 uur: 19'/: gT. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a. Vriidag: 20.59 n.m. tot 5.13 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. Vrijdag: op: 1 u 21: onder 18 u. 20. de herkansingswedstriiden van heden- ®>rgen plaatsten Hongarije en Denemar ken zich door het winnen hunner serie ®et Nederland. Duitschland en Zwitser- hnd in de finale van het nummer Vier met Stuurman. Hierbij komt nog de winnaar tan de heat tusschen België. Uruguay. Ver Staten en Frankrijk. Het water was zeer ruw, zoodat de bden niet met die van den vorigen dag i'ergelijken wa en. m NEDERLAND UITGESCHAKELD. fride derde ronde van den halven eind- -Wjd in het landentournooi op sabel heeft herland heden met 93 van Duitschland v*noren. Hongarije sloeg de Vereenigde Staten "•et 142. Git deze poule komen in de finale: Hon- «nie en Duitschland. Nederland en de lenigde Staten zijn uitgeschakeld. de. eerste poule behoefde de derde n'et meer geschermd te worden, daar vaststond, dat Italië en Polen den nustrijd bereikt hadden. Hier zijn afge- en: Frankrijk en Oostenrijk. Nederland niet vierde, doch vijfde. M* wordt gemeld'. *u het landenklassement van de zware rn.u urProef is Nederland niet, zooals ge- 3 uefde, maar vijfde. vierds plaats staat Oostenrijk met '5 Punten. Hongarije is dus zesde. Onze correspondent te Tokio vertelt ln dezen brief van de merkwaardige con trasten, welke de aandacht van den vreemdeling ln het land van de Rijzende Zon trekken en hoe achter een quasl- Westerschen gevel zich nog het oude, feodale Japan verbergt. Japan is een heel merkwaardig land en het is uiterst moeilijk om er iemand, die er nog nooit geweest is. een goed idee van te geven. China is ook heel anders dan Europa, maar toch ligt het dichter bij ons, omdat we de Chineezen als 't er op aankomt toch b-uter kunnen begrijpen en in zeer veel ge vallen is begrijpen waardeeren, dan de ge sloten, zich uiterst moeilijk gevende Ja panners. We hebben hier bovendien met twee fassades te doen, ten eerste het quasi Wcstersche waarachter zich nog het oude feodale Japan verbergt en ten tweede den vorm, den uiterlijken vorm. die nog im mer het geheele leven in het land van de Rijzende Zon beheerscht. De oppervlakkige toerist ziet een mo dern land. met electrische treinen, reus achtige fabrieken, groote steden met ge weldige warenhuizen en kantoor- en bank paleizen, geasphalteerde straten enz. enz. Hij hoort van couranten met oplagen van miliioenen exmplaren. met eigen vllegdien- sten en correspondenten in alle wereld- deelen. van een vloot met slagkruisers en dreadnoughts, die in niets voor die van de grootste mogendheden onderdoen. De pro ducten, de zoo uiterst goedkoope produc ten van de opbloeiende industrie zijn hem natuurlijk bekend. Hij komt ze overal op zijn weg door Azië tegen en weet reeds, dat ze minstens even goed zijn als de veel duurdere Europeesche of Amerlkaansche artikelen. Een uitstekend functionneerend toeris tenbureau voert hem van het oogen'olik, dat het schip verlaten wordt tot aan zijn vertrek, door het land. van het eene mo derne hotel naar het andere, waar hij over al door buigende, glimlachende Japanners, is het Engelsch verwelkomd wordt, op de wijze zooals hij zulks gewend Is. Kan het anders of hij keert opgetogen over het land van de Rijzende Zon huis waarts? Hij weet natuurlijk niet, dat ach ter al dat moderne een geheel ander Japan leeft; hij beseft niet, dat de glimlach van al die vriendelijke hotelheeren maar een vorm Is en niets dan een vorm. Hoe kan hij ook immers vermoeden, dat diezelfde glimlach op het gelaat van den Japanner te lezen zal zijn, wanneer men hem de treurigste tijdingen komt brengen. Land van tegenstellingen cn paradoxen. Maar ook de buitenlander, die hier al geruimen tijd vertoeft, die al zoo vermeent te zijn, dat hij het wezen van den schijn kan onderkennen, staat telkens opnieuw voor raadselen, want Japan is het land van de tegenstellingen en de paradoxen. Tegenstellingen tusschen .het oude en 't nieuwe, maar ook vooral tusschen den vorm en het echt zuiver menschehjke In het normale alledaagsche leven komt hij alleen dien stereotypen glimlach tegen, hoort hij tot in het oneindige dezelfde for- meele beleefdheidsfrasen murmelen. Hij constateert, dat de vrouw hier de tweede persoon is, die den man heeft te volgen. In Japan staat de vrouw voor den man op, net omgekeerd als bij ons, want de vrouw dient en gehoorzaamt en geeft den heer der schepping de hem toekomende eerbe wijzen De vrouw slechts schijnbaar op de tweede plaats. Maar men vergist zich wanneer men zou meenen, dat de man in het huwelijk alles te zeggen heeft. Zoo zeide de zoo juist afgetreden minis ter van oorlog, generaal Hayashi, nog on- j langs: „Toen ik nog luitenant was, kreeg i ik zooveel zakgeld van mijn vrouw, dat ik er eens ln de week van naar een theehuis kon gaan, nu ben ik generaal en minister maar ik mag tevreden zijn als ik zooveel krijg, dat ik er eens in de maand een avondje van uit kan". De vrouw dient den man, maar regeert thuis, heeft de koorden van de beurs in handen Het huwelijk is een zaak tusschen twee families, van liefde wordt bij de on derhandelingen, die aan de verloving voor afgaan maar weinig gesproken, dóch het aantal gevallen, waarin een Jong paartje zelfmoord pleegt uit liefdeskommer is legio Dagelijks staan er verscheidene in de cou rant. Wanneer miin kok komt vertellen, dat het kindje van zijn zuster zoo juist is gestorven, deelt hij dit al glimlachend en buigend mede. zich verontschuldigend, dat hij ons moet storen en een onaangename tijding mededeelen. Bij dergelijke gelegenheden lijkt de Ja- nanner koel en volkomen beheerscht. Maar wanneer de officieren-aanvoerders der muiterij naar de gevangenis gebracht wor den en in een korte toespraak afscheid nemen van hun manschappen staan belde partijen te snikken en huilen ze tranen mei tuiten. Wanneer de Japanners „los" komen Men ergert zich als buitenlander wel eens over dezen vormendienst, dat eeuwige glimlachen Doch dan is 't voorjaar en de kersen- bloemen bloeien. De bevolking trekt er op uit om van het schouwspel te genieten. Overal ziet men dagjesmenschen. de ex- tratreinen vervoeren miliioenen passa giers op zulke dagen. Vaders en moeders met slierten van kinderen gaan daarheen waar de boomen het mooist bloeien, meestal in de buurt van een kleinen tem pel. Daar krioelt het van de menschen. Marskramers venten hun waren, overal zijn kleine tentjes opgeslagen, overal kan men den' nationalen drank, de sake krij gen. Bijna ledereen heeft een groote flesch bij zich en na eenigen tijd Is de heele me nigte, ik wil niet zeggen beschonken, maar „angeheitert", om liever het Duitsche woord te gebruiken. Weg zijn alle vormen, alle stijfheid is verdwAien; zij hebben plaats gemaakt voor een allergenoeglijkste gemoedelijkheid. ODeens is dit volk niet te herkennen. Plotseling moet men ontdek ken, dat de Japanner het ook uitschateren kan van den lach. wanneer hij gemoede lijk tegen zijn buurman leunend të luiste ren staat voor een tent, waarin een pot senmaker zijn grappeW' vertoont. STEEDS SNELLER (Noordwijk). De postduivenvereenigirig „Steeds Snel ler' te Noordwijk hield een concours van af Neufville, afstand 192 K.M. De 180 deelnemende duiven werden bij Oosten wind gelost om 815 uur. De uitslagen luiden; D. Uithoven 1 en 31; Gebr. Boot 2, 4, 6, 8, 12 en 24; Gebr. Passchier 3, 16 en 34; J. Passchier 5; M. Hoek 9. 7 en 36; Gebr. Klinkenberg 10, 19 en 29; J. Rakhorst 11 en 23; C Plug 13; W. Hoek 14; C. J. Evgensteyn 15. 27 en 28' J. B. Cramer 17. 18. 20. 22, 30 en 32; P Barnhoorn 21; Gebr. v. d Pol 25 en 26; J. v. d. Niet 33; Q. v d. Meulen 35. De eerste vogel werd geconstateerd om 11.20.34 uur en de laatste om 11.47.16 uur. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN R.B.F. Gisteravond speelden de Leidsche Bak kersgezellen den 15en nederlaagwedstrijd. Zij wonnen met 70 (Ruststand 00). Hierbij zij vermeld dat R.B.F. gehandicapt was doordat vier harer beste spelers door verhindering en blessures niet kónden medespelen. OVERDEKTE TENNISHAL „MAALDRIFT" Naar wij vernemen is door de directie van het Tennispark „Wassenaar" aange kocht de bekende tennishal „Maaldrift" metaanhoorigheden te Wassenaar. Zij zal worden voorzien van een Gravelvloer zoo dat dit de eerste in Nederland zal zijn waar men op Zomerpeil gedurende de Winter maanden deze prachtige sport kan beoefe nen, daar tevens het geheele gebouw centraal verwarmd is. De groote militaire tempel. In het begin van Mei had in den grooten Militairen Tempel, gewijd aan de geesten van den in de oorlog gevallen soldaten, de canonisatie plaats van de in het afgeloopen jaar gesneuvelden. Met, groote plechtigheid worden de namen der dooden, wier geesten voortaan in dezen tempel zullen wonen, op groote rollen geschreven, voor hét altaar gebracht en in den tempel geborgen, waar na de bevolking er komt bidden en of ferande brengen. Dc gaven stapelden zich op. Dc traditioneele rijstkoekjes en wierook maar ook zag ik kisten bier en koekjes voor de geesten der afgestorvenen aandra gen. Vol eerbied was de menigte en vol de votie. maar buiten het hek. stonden hon derden kraampjes, en tenten des vermaaks In den trant van: „Gaat dat zien, boe ren, burgers en buitenlui! Militairen half geld!". Net precies als vroeger op de ker missen bij ons. Maar dat woord past hier ook precies, want hier beleven we de oude middeleeuwsche „Kerkmis", waarvan ons woord kermis afkomstig is. Vcreering van Shakespeare Ver draagzaam op religieus gebied. Het is te begrijpen, dat een volk, dat in zooveel opzichten nog dicht bij de middel eeuwen staat voor de drama's van den dichter Shakespeare een zeer groote be langstelling moet hebben. Er bestaat hier zelfs een Shakespeare-vereeniging, doch bij de opvoering van Hamlet werd gefloten, want.de Deensche Prins vervloekt im mers zijn vader en dat kon de Japanschc menigte, zoo diep doordrongen van de voorvader-vereering niet dulden. Op godsdienstig gebied is men buitenge woon verdraagzaam. De verschillende sec ten van het Boeddhisme en Shintodienst leven zeer broederlijk naast elkaar. Waagt echter een geleerde een uitlegging te ge ven aan de Grondwet, welke niet in over eenstemming is met de officieeie lezing, dan is hij. gelijk professor Mlnobe nog on langs moest ervaren, zijn leven niet zeker. Oogenschijnlijk neemt de Japanner het met den godsdienst niet al te nauw, maar in het begin van de zeventiende eeuw scheen het Christendom, dat toen door Spaansche en Portugeesche missionaris sen werd verbreid, wortel' te vatten totdat de Shogoens er een eind aan maakten, aangezien zij bevreesd waren, dat de bui- tenlandsche geestelijken de voorbereiders voor een verovering door den Koning van Spanje waren. Met groote gestrengheid en wreedheid trad men tegen alle christe nen en het christendom op, zoodat het scheen, dat alle sporen ervan waren uit- gewischt. Waarin de geheime politie faalde Nauw was echter, in de Meijiperiode het land voor de buitenlanders opengesteld en vitjheld van godsdienst afgekondigd of uit verschillende deelen des lands kwam i de bevolking met Heiligenbeelden en an- dere herinneringen aan den Katholieken godsdienst aangedragen en bleek een ge deelte eeuwenlang in het allerdiepste ge- helm en zonder dat de toch overal tegen woordige geheime politie van de Tokugawa Shogoens er ook maar iets van ontdekt had, het oude geloof trouw te zijn ge- hieven. Die geheime politie, dat alom te- genwoordige spionnehwezen. dat nog tot op den huidlgen dag triomfen viert, heeft het volk ertoe gebracht zijn gevoelens zoo veel mogelijk te verbergen. Vandaar dat hel anoniem gedrukte blaadje, het pam flet, het mysterieuze document, zooals het hier thans officieel heet, zooveel opgang maakt en er een speciale wet. moet worden gemaakt om het te onderdrukken. Oostersche oi Westersche maatschappij? Is deze maatschappij verder Oostersch ol Westersch? Heel moeilijk is 't deze vraag te beant woorden. Het tempo van het openbare le ven, dat Amerikaansch aandoet, zou het laatste doen vermoeden. De energie, die dit volk ten toon 'spreidt, de ontplooiing van handel en. industrie, zijn typische Wester sche verschijnselen, maar voor het indivi du geldt niet het dynamische doch het statische. De Japanner heeft nooit haast, hij heeft immer den tijd, van den meneer, die met bergende langzaamheid een tweetal post zegels verkoopt tot aan den directeur van de grootste zaak De treinen rijden op de seconde, doch de Japanner, die op tijd een afspraak nakomt, is een zeldzaamheid. Een typisch Japansche hulsgod is de wijze uit de Chineesche mythologie, die zoo lang in gedachten verdiept een muur zat te beschouwen dat deze in puin viel en zijn beenen vergroeid waren. Zoo kan ook de moderne Japanner uren lang in contemplatie verdiept voor zich uit zitten staren. Gemoedelijke dienstverhoudingen Het oude Japan kende een scherpe ver deeling in kasten, nóg heeft de adel hier een bijzondere positie, maar in geen land ter wereld is de verhouding tusschen meester en knecht werkgever en werkne mer gemoedelijker dan in dit land. Men bewijst den Keizer goddelijke eer, maar menigmaal heb ik zijn broeder. Prins Chichibu, in een der hotels ontmoet zon- aer dat iemand, na hem beleefd te hebben gegroet, zich verder iets van hem aantrok In dienst ls de verhouding van officier tot soldaat als. overal elders, maar na den dienst kunnen ze samen een biertje drin ken. Het oude feodale begrip van trouw aan den leenheer komt men nog overal te gen, het beheerscht nog de sociale verhou dingen, al doet natuurlijk de moderne in dustrialisatie zijn invloed gelden. De dienstboden zijn nog leden van het gezin, de arbeiders medewerkers van den patroon de ambtenaren vasallen van den vorst. Iedereen, die over Japan schrijft, tracht voor deze verschijnselen een verklaring te vinden, het is hoogst moeilijk in dit laby rinth van tegenstellingen zijn weg te vin den. Soms denkt men. dat er geen volk zoo kan liegen gelijk het Japansche. nooit immers hoort men direct de waarheid zeg gen. maar zeggen anderen dat komt omdat de vorm wil, dat men iemand geen onaangename dingen in het gezicht zegt. Komt men in een winkel, om iets te koo- pen, dat óf uitverkocht óf niet aanwezig is, dan trekt het persopeel. zich terug, laat u alleen staan, om toch vooral maar niet te behoeven zeggen, dat het zoozeer door u verlangde er niet is! Mentaliteit, die aan de middel eeuwen doet denken. Nu wil het toeval, dat ik onlangs weder om het beroemde, werk van professor Hui- zinga „Herfsttij der Middeleeuwenin handen heb gekregen en. daarin lezende, was het me of ik een beschrijving vond van het huidige Japan. Ik zou er zoo heele bladzijden uit kun nen overschrijven, en daaronder zetten: dit is het Japan uit het begin van de twin tigste eeuw. Prof. Huizinga geeft o.m. ook een beschrijving van het proces, waarin rar. Jean Petit den Hertog van Bourgondië verdedigt wegens moord op Lodewijk van Orleans. Daar schrijft hij o.a.: „Nadat aldus eerst de beoordeeling op het niveau van het algemeen zede lijke was verheven door de zaak te stellen in het licht der schriftuurlijke en moreele sententiën en vervolgens de stemming van afgrijzen en huive ring kunstig is gaande gemaakt, breekt in de minor, die stuk voor stuk de ge ledingen van de major volgt de stroom van regelrechte beschuldigingen los. De hartstochtelijke partijhaat doet den aanval op de nagedachtenis van den vermoorde met al de hevigheid, waartoe de toomelooze geest in staat was" Datzelfde zou men in gelijke bewoordin gen kunnen zeggen van het proces en de pleidooien inzake den moord door den overste Aizawa op generaal Nagata ge pleegd Wanneer ik echter lees: in de vijftiende eeuw vond men blijkbaar een tooneelpaard waar een man in loopt, volstrekt niet lach wekkend, moet ik er aan denken, dat op het moment, dat ik dit schrijf, in het oude Japansche Kabukiza-Theater een drama onder ademlooze spanning wordt opge voerd, waarin de held op een dergelijk paard dwars door ae zaal het tooneel op rijdt Zoo moeten we het hedendaagsche Japan wel meten met een Middeleeuwsche maat. want anders is het niet te verstaan. J. FABIUS. ELF DOODEN BIJ AUTO-ONGELUK, PRAAG. 13 Aug. (A.N.P.) Bij een ernstig ongeluk met een vrachtauto, dat gisteravond in N.O. Maehren. nabij het plaatsje Rychaltice, heeft plaats gehad, zijn elf personen gedood. De overige In zittenden van den wagen werden zwaar gewond. SCHUSCHNIGG MET VACANTIE NAAR TIROL. WEENEN, 13 Augustus, (D.N.B.) Bonds kanselier dr. Schuschnigg heeft zich voor het doorbrengen van een korte vakantie naar Tirol begeven. R. H. te R. Rijnsburg, Lelden, Den Haag, Delft, Schipluiden, Maasland, Vlaar- dingen, 43.4 K.M, Alleen de fabrikant van de allerbeste waren kan blijven adverteeren. Koopt de goederen die hier regelmatig worden ge adverteerd. Verzekert U daardoor den waarborg van goede kwali teit bij billijke prijzen. AMSTERDAM, 13 Aug. Ondertoon niet ongunstig, maar vrijwel geen affaire - Stemming verdeeld - Ame rikanen vast - Beleggingen prijshoudend. Het publiek blijft volharden in een af wachtende houding en niets duidt er op, dat een actiever optreden binnenkort te verwachten is. De onzekere politieke toe stand werkt deze houding sterk in de hand. En daar de speculatie werkeloos toeziet, volhardt de markt bij de ongeanimeerde tendenz. Het, verloop van Wallstreet geeft nog weinig houvast, zoodat zich nieuwe fac toren zullen moeten voordoen wil de markt eeniee opleving vertoonen. Met dat al blijft de ondertoon toch niet ongunstig. De koersen weten zich over het algemeen uitstekend te handhaven en de Yankee Shares vonden in het algemeen in de meerendeels vastere stemming -van Wallstreet een behoorlijke stimulans De affaire blijft échter van minimalen om vang. Bekijkt men b.v. de afdeeling der Rub berwaarden. dan is het regelmatig vrijwel alleen Amsterdam Rubber, waarvoor eenige belangstelling naar buiten treedt. Dit fonds noteerde iets hooger op 144 <7o Men ver wacht thans dat de regeering er in zal slagen den export van Indische bevolkings rubber binnen de uitvoerauota terug te' brengen. De incourante rubbersoorten lagen ver laten en onveranderd. Ook in de andere cultuurfondsen ging niet veel om. De ta- baksaandeelen waren 2lager voor Dell Batavia, overigens ongewijzigd. De Suiker markt was óngeanimeerd en de koersen bleven op het vorige Deil. H.V.A. zakte te gen het slot in tot beneden het niveau ,van gisteren. Voor de cultuurbanken viel een eenigszins gedrukte stemming waar te nemen. Wat Industrieelen betreft, A.K.U. ondervond nauwelijks eenige belangstel ling. Unilever liep, na een prijshoudende opening, terug tot 119 1/4 en de Philips- aandeelen waren onvoldoende gesteund, zoodat ze fluctueerden tusschen 158"/o en 159°/o. De Petroleummarkt was aan den vasten kant. Hoewel de affaire zeer beperkt bleef, wist Koninklijke zich 1 pet. te verheffen en dit hoogere koerspeil te handhaven. Ook voor de Amerikaansche oliesoorten was de stemming algemeen iets beter met Continental Oil op 191/8 en Shell op 11 5/8%. In navolging van Wallstreet was trou wens de geheele Amerlkaansche afdeeling vaster, speciaal de staalwaarden, waarvan International Nickel bijna een vol punt opliep, onder invloed van de hoogere winst in het tweede kwartaal. De Amerikaansche staalhandel ver wacht een nieuwe verhooging der prijzen, zoodat goede winstkansen op de voorra den bestaan. Voor alle leidende staal- fondsen was de tendenz dan ook vast. Ook Cities Service was iets beter. Van de lokale fondsen trokken enkele scheepvaartpapieren nog de aandacht, die vaster gedisponeerd waren, vooral de fondsen van de wilde vaart zooals die van v. Nieveldt Goudriaan, in verband met de oploopende vrachtenmarkt. 57» Obligatie Koninklijke Boot waren op 56 goed prijs houdend. Op de beleggingsmarkt waren de 4°/» leeningen nominaal en onveranderd. De Oude Schuld noteerde nauwelijks prijshou dend. WISSELKOERSEN. Londen 7.40 3/4 (7.39 7/8); Berlijn 59.23'/: 159.24); Parijs 9.70 (9.70 1/4); Brussel 24.81'/: (24.82'/:); Zwitserland 48,02 (48.02); Kopenhagen 33.05 (33.02 Stockholm 38.17'/: (38.15); Oslo 37.20 (37.17'/:), New York 1.47 5/16 1.47 1/4); Praag 6.09. Prolongatie 1 1/4 pCt.; Part. disc. 13/8 pCt.: daggeld 1/2 pCt Registermarken 33 3/4; Crediet Sperrmarken 15; Effectën- sperrmarken 15; Reismarken 43; Bankpa pier 37 5/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. GOUDA, 13 Aug. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1693 stuks, waarvan: 57 slacht- varkens. Vette van 19—20 ct. p. pond. le vend met 2% kort. Londensche 17-18 ct. p. D.. levend 2% korting. 713 magere varkens, prijzen f. 1829 per stuk. 821 biggen, f. 10 —13 per stuk; Geldersche biggen f. 1316 per stuk; 4 runderen f. 120—180 per stuk: 59 nuchtere kalveren f. 510 per stuk; 4 schapen; 25 bokken en geiten, f. 14 per stuk. Handel redelijk. Aangevoerd 434 partijen kaas 1ste kwal. met rijksmerk f. 21— 23, 2de kwal. met rijks, merk, f. 19—20; zware tot f.25. Handel ma tig. Aangevoerd 280 ponden boter. Goeboter f. 0.700.75 p. pond: weiboter f. 0.650.70 per pond. Handel matig. Aangevoerd 86.800 kipeleren. Prijzen 56/58 KG. f. 2.95—3.00: 58/60 f. 3.00—3 10; 60/62 KG. f.3 10—3.20; 62/66 f. 3.20-3.50: bruine 58/68, f. 2.852.95, alles per 100 stuks. Aan voer: 700 eendeneieren. Prijzen f. 2.10—2.40 per 100. S—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3