DE OLYMPISCHE SPELEN h TE LAAT LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 13 Augustus 1936 DE STRIJD IN SPANJE. l_ el. Ta A\Telef.€CC| 12-jarig Deensch meisje verbetert Olympisch record. Hollandsche successen op de 400 M. vrije slag. Burgerlijke Stand v. Leiden. MEXICO. De strijd tegen de „Goudhemden". De autoriteiten zouden de arrestatie en uitwijzing overwegen van de echtgenoote van den verbannen leider der ..Goudhem den", Nicolas Rodriguez. Zij heeft name lijk verklaard, dat zij het werk van haar man zou voortzetten en reeds nationalis tische vrouwenbonden georganiseerd heeft. De politie heeft voorts een aantal per sonen gearresteerd, bij wie brieven wer den gevonden, gericht tot in de Vereenigde Staten wonende katholieken, waarin dezen om geld en wapens werd gevraagd. De autoriteiten hebben te Juarez aan de Ame- rikaansche grens, een aanzienlijke hoe veelheid gèsmókkelde wapens en munitie in beslag genomen. BINNENLAND. BIJDRAGEN AAN HET WERK LOOSHEIDS-SUBSIDIEFONDS. (Vervolg van het 3de Bladi Frontberichten. De colonnes onder Ascensio en Castejon gijn thans voor Badajoz aangekomen. Vliegtuigen der nationalisten hebben boven Badajoz een proclamatie van gene raal Franco uitgeworpen, waarin de volks fronttroepen worden uitgenoodigd, zich over te geven. In deze proclamatie wordt o.a gezegd: „Levert uw leiders aan ons uit, dat voor komt bloedvergieten. Onze overwinning is verzekerd. Het is thans nog tijd om u over te geven, morgen zal het te laat zijn." Naar uit Lissabon wordt gemeld, heeft dc Portugecsche radioclub medegedeeld, dat 4 uit Sevilla afkomstige vliegtuigen Badajoz hebben gebombardeerd. Het bombardement duurde 20 minuten. In totaal werden 100 bommen van 30 KG. en 5 kleinere op de stellingen der militie van het volksfront geworpen. Gemeld wordt voorts .dat de regeerings- troepen vanuit Serena la Mayor afgezanten naar de nationalisten te Granada hebben gezonden om over hun overgave te on derhandelen. De minister van binnenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de Asturische mili ties een colonne opstandelingen, die kolonel Aranda te Oviedo te hulp wilde komen, hebben verslagen. Naar het station Teneriffe meldt, hebben de troepen van generaal Benito, Guadala jara bezet. De troepen van kolonel Aranda, die Dinsdag Tolosa hebben bezet, zijn naar Gijon opgerukt. Hetzelfde station deelt mede. dat de Argentijnsche regeering den kruiser „Rio de Maio" opdracht heeft ge geven, San Sebastian aan te loopen, om den Argentijnschen gezant aan boord te nemen. Naar vernomen wordt heeft gisteren te Villabona. een dorpje gelegen op 15 K M. ten Zuiden van Tolosa, een treffen plaats gehad tusschen nationalisten en regee- ringstroepen. waarbij aan beide zijden ernstige verliezen zijn geleden. Na een ge vecht, dat verscheidene uren duurde, kon de opmarsch der nationalisten tot staan worden gebracht. Bij het gevecht werd een vrachtauto van het volksfront buitge maakt. Twee van de acht Inzittenden wa ren reeds gedood, de 6 anderen zouden na een snelle berechting gefusilleerd zijn. Uit weerwraak zouden de regeeringsgezlnden daarop twee rijke kooplieden uit Tolosa, die gevangen waren genomen, hebben ge dood. Vanmorgen om 11 uur kwam het tot een gevecht te Penadaya. Eenige nationalisten werden na een omtrekkende beweging door de regeeringstroepen ontdekt en met een hevig vuur ontvangen. De kanonnen van Guadelupe vuurden op de stelling, teneinde de komst van versterkingen te beletten. Generaal Queipo de Llano over den toestand. In een verklaring over den toestand heeft generaal Queipo de Llano over den zender van Sevilla medegedeeld, dat de naar Ma laga oprukkende nationalistische strijd krachten gistermorgen van La Ronda uit hun opmarsch zijn begonnen. De troepen, die volgens een vooraf opgesteld plan op rukken, zijn gisteravond te Antequera aan. gekomen De generaal verklaarde tenslotte, dat zich reeds meer dan twee derde van Spanje in handen der militairen bevindt. Vloot der nationalisten gereorganiseerd. Naar het radiostation Corunha mede deelt, is de vloot der nationalisten thans gereorganiseerd Als sterkste schip geldt het linieschip „Espana" (15.000 ton) Daar bij komen nog de kruisers „Canarias" (12.000 ton) en „Almirante Cervera".- Generaal Orgaz opperbevelhebber in Spaanscb Marokko. Naar uit Tanger wordt gemeld, is na het vertrek van generaal Franco naar Spanje, generaal Argaz belast met het op perbevel der nationalisten in Spaansch Marokko. De troepentransporten tusschen Ceuta en Algeciras worden regelmatig eiken dag voortgezet en wel door vliegtuigen, die opéén dag meermalen heen en terug vliegen. Met schepen zijn de laatste dagen geen troepen meer naar Spanje vervoerd. Benzincdepot der nationalisten ontploft. Volgens de bladen te Madrid zouden re- geeringsgetrouwe vliegers er in geslaagd zijn, in het Guadarrama-gebergte een ben zinedepot der nationalisten in de lucht te doen vliegen. Vanuit Valencia zouden 2000 man gere gelde troepen en militie naar het front van Aragon zijn vertrokken. De munitie te Antwerpen. Een gedeelte van de wagons munitie, die kortgeleden te Antwerpen zijn aangekomen, is teruggezonden. De rest is in het station van Antwerpen in transito opgeslagen. De non-interventie. Te Barcelona zijn twee vrachtauto's aan gekomen met levensmiddelen, aangeboden door het Fransche Volksfront De „Populaire" publiceert een schrijven, dat de permanente administratieve com missie van de socialistische partij van de communistische partij heeft ontvangen. In dit schrijven verklaart de commu nistische partij het onduldbaar te achten, dat „terwijl de opstandelingen door Italië en Duitschland van het noodige worden EEN CIRCULAIRE AAN DE GEMEENTEBESTUREN. De minister van binnenlandsche zaken heeft een circulaire gericht aan de ge meentebesturen betreffende de bijdragen uit het werklooslieidssubsidiefonds voor 1937. Aangezien het wetsontwerp tot verlen ging van den geldigheidsduur van de wet van 4 Maart 1935 nog niet het Staatsblad heeft bereikt en derhalve evenmin voor hands de verlenging van den geldigheids duur van het Koninklijk besluit van 27 Juni 1935 kan worden geregeld, laat het zich aanzien, aldus schrijft de minister, dat de regeling van de bijdragen uit het werkloosheidssubsidiefonds, zooals deze voor het jaar 1937 zal gelden, niet'zóó tijdig bekend zal zijn. dat bij hét opmaken van de gemeente-begrootingen voor ge noemd jaar daarmede rekening kan won den gehouden. Met het oog hierop heeft de regeering gemeend, teneinde vertraging in den be- grootingsarbeia van de gemeentebesturen te voorkomen, reeds thans haar voorne mens met betrekking tot bedoelde rege ling ter kennis van de gemeentebesturen te moeten brengen, zonder dat daarmede uiteraard in eenigerlel opzicht wordt ge- prejudicieerd op de bepalingen, welke te zijner tijd in wet en koninklijk besluit zullen worden vervat. Na overleg met de ministers van finan ciën en van sociale zaken brengt de mi nister van binnenlandsche zaken te dien einde thans het volgende omtrent die voornemens ter kennis der gemeentebe sturen. Daar de moeilijkheden, welke de dekking van de kosten voor de werk loosheidsvoorziening met zich brengt, voor het jaar 1937 weder aanmerkelijk grooter zullen zijn dan voor het loo- pende jaar. kan de regeling, zooals deze voor 1935 van kracht was, niet zonder meer worden gecontinueerd. Voor de berekening van het percentage der uitkeering. zullen worden aangenomen de gemeentelijke uitgaven wegens uitkee ring aan werkloozen en arbeldsloonen, te betalen bij werkverschaffing aan werk loozen. over de periode 1 Juli 1935 tot en met 30 Juni 1936, verminderd met 10°/». Aan de circulaire is een bijlage toege voegd, bevattende een schaal, aan de ham* waarvan het percentage voor de uitkee ring uit het werkloosheids-subsidiefonds kan worden bepaald. 'Deze schaal wijkt eenigszins af van de vroegere, omdat re kening moest worden gehouden met de daling van het totaal der belastingop brengsten. welke van invloed is op de be rekening van de percentages der uitkee- ringen uit het fonds. FRANSCHE TORPEDOJAGERS TE AMSTERDAM. Met ruim honderd adelborsten. In den vroegen morgen zijn in de hoofd stedelijke haven aangekomen de torpedo- Jagers ..Leopard" en Chacal" welke sche pen dienst doen als opleidingsschepen voor de Fransche marine. De grijze oorlogsbo dems hebben, elk aan één kant, ligplaats genomen aan den steiger van de Holland- Amerika-lijn. Behalve 320 man equipage bevinden zich aan boord van de torpedo-jagers 16 offi cieren en 101 adelborsten. ERNSTIGE VAL. Toen de student aan de technische hooge- school te Delft, jhr. Op ten Noort. die in zijn vacantie bij de werken aan de IJselbrug te Zutfen werkzaam is, gisteren bij de betonwerken bezig was, verlbor hij, ten gevolge van een misstap, het evenwicht, waardoor hij van de brug viel en op de uiterwaarden terecht kwam. In bewuste- loozen toestand is hij naar het algemeene ziekenhuis te Zutfen vervoerd. Waarschijnlijk heeft hij een hersenschud ding bekomen. Het bewustzijn was heden om 12 uur nog niet weergekeerd. De toe stand van den patiënt is hoogst ernstig. HET ONGELUK OP DE REEUWIJKSCHE PLASSEN. Hedenmorgen te elf uur is het lijk van den gistermiddag bij het zeilen op ,de Reeuwijksche plassen verdronken 25-jari- gen G v. d. W., opgehaald. voorzien, tegen de wettige regeering een blokkade-politiek, een soort sanctie systeem wordt toegepast". De communisten achten het gewenscht, dat de belde partijen gezamenlijk stappen ondernemen om het Spaansche volk te steunen, en zij noodigen de socialisten Uit. morgen deze kwestie in een bijeenkomst te bespreken. De socia listen hebben deze uitnoodiglng aanvaar^ en tevens op de wenschelijkheid gewezen, dat ook de andere partijen van het Volks front aan de bijeenkomst deelnemen. Massa-execu^e. „El Mundo Obrero" (arbeiderswereld) publiceert een telegram uit Cordoba, vol gens hetwelk de nationalisten aldaar 2000 personen gefusilleerd zouden hebben. Een vliegtuig der nationalisten heeft Errondo en Pasajes gebombardeerd, waar bij onder de burgerbevolking verscheidene slachtoffers zijn gevallen. Twee regeeringsvliegtuigen werden ge alarmeerd en joegen het bombardements vliegtuig op de vlucht Terwijl het toestel zich verwijderde vloog het nog een oogen- biik over Fransch grondgebied. In de omgeving van Irun doet de druk der nationalisten zich steeds meer gevoe len. Stelselmatig wordt de aanval voorbe reid. die ten doel heeft. Pasajas in te nemen. Vliegtuigen der nationalisten vlie gen boven de dorpen in dit gebied. De oorlogscommissaris heeft besloten de krijgsgevangenen naar de strategische punten te zenden, waarop de bombarde mentsvliegtuigen der nationalisten het in het bijzonder gemunt hebben. HET BEZOEK VAN DEN CANADEESCHEN MINISTER. De minister-president, dr. H. Colijn heeft hedenochtend om 12 uur den Cana- deeschen minister van handel en industrie, de heer W. D. Euler. die met de Neder- landsche autoriteiten besprekingen zal voeren over de Nederlandsch-Canadeesche handelsbetrekkingen, in zijn kabinet ont vangen. Na een lunch welke door minister Colijn namens de regeering in hotel Oude Doelen werd aangeboden, heeft minister Eulcr op het departement van handel, nijverheid en scheepvaart een bespreking gehouden, waarbij de handelsrelaties tusschen beide landen onder de oogen werden gezien. In een onderhoud, dat een redacteur van het A.N.P. hedenochtend met minister Euler had, deelde deze mede. dat hij reeds geruimen tijd in Europa vertoeft. Het doel van mijn verblijf in Europa is, zeide hij, de verschillende regeeringen er toe over te halen meer zaken met Ca nada te doen. De minister blijft twee of drie dagen in ons land en vertrekt dan naar Engeland. Hij zal zich in Southampton inschepen en dan naar Canada vertrekken. Omtrent de economische situatie van zijn land, merkte de heer Euler op, dat er groote moeilijkheden zijn. Het is de regee ring nog niet gelukt de begrooting sluitend te maken. Er Is echter eenig herstel te be speuren. Ook dé Canadeesdhe regeering gelooft, dat dc oplossing van onze moeilijk heden ligt in het herstel van een normalen ruilhandel. Op het .oogenblik willen de ver schillende landen alleen maar verkoopen en niet koopen. Dat is een geheel onjuist uitgangspunt voor het herstel van een rustige economiscBe wereldsituatie. Het beginsel van de Canadeesche regeering is: zaken doen met de geheele wereld. Wij kunnen u graan en hout verkoopen en industrie-producten. Er zijn in Canada mijnen (goud, zilver, koper, lood, zink), wier exploitatie, een vrij aanzienlijken export mogelijk maakt. Wanneer wij met de Nederlandsche re geering tot overeenstemming kunnen komen omtrent de mogelijkheden van uit breiding van Canadeeschen export in Ne derland, zullen wij gaarne meer producten van u koopen dan tot dusverre, zeide mi nister Euler. Spr. beëindigde het onder houd met de opmerking, dat de relaties tusschen Canada en Nederland steeds van zeer vriendschappelijken aard zijn geweest. ER ZIJN 60 NEDERLANDERS TE MADRID. De gezantschapssecretaris dr. R. Flaes. verbonden aan Hr. Ms. gezantschap in Spanje, is gisteren via Barcelona en Valen cia te Madrid aangekomen en heeft daar de leiding van Hr. Ms gezantschap aan vaard. Blijkens van dr Flaes ontvangen telefonisch bericht bevinden zich op het oogenblik ongeveer 60 Nederlanders te Ma drid. Voor hun welzijn en veiligheid wordt gedaan, wat mogelijk is. OPLICHTERS AANGEHOUDEN. Gisteren werden te Delft, wegens poging tot oplichting aangehouden de 20-jarige B. V. en de 19 jaKige V. W„ musici van beroep, afkomstig uit Rotterdam. Na ge houden huiszoeking is thans gebleken, dat de politie met de aa'nhouding van deze twee personen een goede vangst heeft ge daan. In de woningen werden voorwerpen afkomstig van oplichtingen te Rotterdam. Schiedam, Gouda en 's-Gravenhage ge vonden De oplichters zullen ter beschikking van de politie te Rotterdam worden ge steld. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van de Regeering om een algemeen verbouwverbod van het aardappelvas Oden- walder Blauen voor den oogst 1938 uit te vaardigen, zulks in verband met de om standigheid, dat de vatbaarheid voor aard- appelwratziekte van het aardappelras Odenwalder Blauen gevaar oplevert voor den uitvoer van pootaardappelen. M. METEEN 0 4556 (Ingez Med.) GEBOREN Paulus Johannes Antonius, z. v. P. J. G. Kasteelen en C. Verhoog Jannette Geer trui. d. v. G. Korendijk en C. H. v. d. Reij- den Evert Walter, z. v. D. H. Aal en M. G. Amerongen Gerardus, z. v. G. v. Slingerland en J. Warmenhoven Gover- rilna, d. v. J. v. d. Stelt en G. v. d. Steen Johanna Geertruida, d. v. J. N. Boort- man en K. v. Wirdum Sophia Louisa Pieternella, d. v. J. C. Hogewoning en J. Hogewonlng Maria Johanna, d. v. N. v. d. Meij en J. M. Bontje Antje, d. v. J. v. d. Weerd en J. C. v. Kesteren Alfred, z v. F. J. Kuljper en S. Chr. R. Kest. ONDERTROUWD: H. G. v. d. Hoeven jm. 31 j. en H. M. M. v. Velzen jd. 25 j. G. Abrahamsen Jm. 29 j. en J. R. de Bink jd. 23 j. GEHUWD. J. P. v d. Blom jm. en J. v. Kampen jd. M. v. Haarlem jm. en A. Neuteboom jd. A. Jansen jm. en M. Guleij jd. J. J. v. d. Kamp jm. en C. P. v. Berkel jd. - A. te Nijenhuis Jm. en C. A. Ouwersloot jd. M. Oostendorp jm. en M. de Leeuw jd. A v. d Reijden jm. en R. Hartevelt jd. W. G J. Tegelaar Jm. en C. Vrijbloed jd. H. Trouwee jm. en H Delfos jd. C. Uljé jm. en M. A. J. Kieft jd. OVERLEDEN. C. Bitter gesch. m. 53 j. R. v. d. Vegte m„ 50 j. Ook vanmorgen was het weer te Berlijn ideaal voor de zwemwedstrijden. Onder groote belangstelling werd om tien uur be gonnen met de series 400 meter vrije slag. voor welk nummer de Nederlandsche dames Tini Wagner, Annie Timmermans en Rle Mastenbroek zijn ingeschreven. Er werd in vijf series gezwommen De eerste drie en de beste vierde verzekerden zich een plaats ln de halve finale, welke morgen wordt gehouden In de eerste serie zegevierde het bekende Deensche meisje Hveger (die volgens den Dultschen omroeper nog maar 12 jaar oud isi voor Wingard (V. S.) en Azevedo Don- tinho (Brazilië). De Amerikaansche had gedurende vier banen de leiding gehad. De tijd van mej. Hveger was 5 min. 28 sec., d. i. een nieuw Olympisch record. Het oude record stond met 5 min. 28.5 see. op naam van miss Madison met 5 min. 28.5 sec. Willy den Ouden is we reldrecordhoudster met 5 min. 16 sec. Een walk over voor Tini Wagner. In de eerste serie startten slechts twee zwemsters, n.l. Sothy (Hongarije) en Wagner (Nederland). De vier andere inge schreven deelneemsters Devar (Canada), Dickinson iV.S.i. Hlnton (Engeland) en de Moraes Salles (Brazilië) waren niet aan den start verschenen. Tini Wagner, die fraai en rustig zwom. werd gemakkelijk eerste ln 5 min. 57,5 sec. Mej. Sorky maakte een tijd van 6 min. 14s. Annic Timmermans tweede. In de derde serie startten: 1. Timmer mans (Nederland), 2. Frederlksen iDene marken). 3. Morloka (Japan). 4. de Lacy (Australië), 6. Fleuret (Frankrijk). Villin gen (Zwitserland) was niet gekomen. Annie Timmermans lag na 50 meter op dc vierde plaats. Na 100 meter zwom ze zelfs laatste, maar het verschil met de an deren was niet groot. Na 150 meter kwam onze landgenoote. die luide werd aangemoedigd, opzetten. Bij 200 meter tikte ze nog als vierde aan. maar na 250 meter was ze reeds tweede achter de snelle Deensche Frederlksen. Op de laatste 50 meter liep de Hollandsche sterk op de Deensche ln. maar ze kon deze toch niet meer bereiken. Mej. Frederiksen werd eerste in 5 min. 39,5 sec., tweede Annie Timmermans 5 min. 42.5. derde Fleuret 5 min. 46.8 sec., vierde Morloka 5 min. 46.3 sec. De vierde serie was. doordat drie zwem sters verstek lieten gaan, ook een walk over voor de drie deelneemsters. Ook hier werd een Deensche. nl. mej. Carlsen eerste in den tijd van 5 min. 57,1 sec., tweede werd Jeffery (Engeland), derde Petty (Ver. Sta ten). Rie Mastenbroek gemakkelijk eerste In de laatste serie zou Rle Mastenbroek weer tegen haar groote rivale Campbell (Argentinië) uitkomen. De Argentijnsche verscheen echter niet aan den start De volgorde was: 2e baan Kenanclo (Bra zilië). 3. Ric Mastenbroek. 4. Kojima (Ja pan), 5. Schramkova (Tsjecho-Slowakije) en 6. Biro (Hongarije). Rle was prachtig weg. Na 100 meter leidde ze met geringen voorsprong op de Tsjechische. De Braziliaansche en de Hongaarsche konden niet meekomen. Na 200 meter was Rie eerste voor Schramkova en Kojima. Langzaam liep onze zwemster uit, hoewel de beide anderen goed bleven volgen. Van een harden strijd was echter geen sprake en Rle spande zich bij lange na niet tot het uiterste in. Ze werd eerste in 5 min. 38.6 sec., tweede v/as Schramkova in 5 min. 47,5 sec. en 3e Kojima in 5 min. 50 sec.. 4e Biro 6 m. 64,3 s SERIES 1500 M. VRIJE SLAG HEEREN. De resultaten van de eerste twee series 1500 meter vrije slag heeren luiden: le serie: 1. Isjiharada (Japan) 19 min 55.8 sec., 2. Leivers (Engeland) 20 min. 4.4 sec.. 3. Arendt (Duitschland) 20 min. 10.7 s., 4. Pirie (Canada) 20 min. 16.4 s., 5. Da Rocha (Brazilië). 6. Angyel (Hongarije). Niet gestart: Patuzzi (Oostenrijk) en Kadri (Egypte). 2e serie: 1. en 2: Medica (Ver. Staten) en Terada (Japan) 19 min. 55 sec. (dead heat), 3. Joergensen (Denemarken) 21 min. 42 s.. 4. Hooper (Canada) 21 m. 47.4 s., 5. Faustin (Brazilië). Niet gestart: Grof (Hongarije) en Guzmann (Chili). De derde en vierde serie worden in den namiddag gezwommen. In den halven eindstrijd komen de drie eersten uit elke serie en de twee snelste vierden. DE ZWARE DRESSUURPROEF. Kapitein Versteegh rijdt. Ook de derde Nederlandsche ruiter kapi tein P. M. R. Versteegh heeft de zware dres- suurproef op voortreffelijke wijze gereden. Niet eenmaal maakte de prachtige glanzen de „Ad Astra" een verkeerde beweging. Prachtig soepel en toch zoo bcheerscht werden de moeilijkste figuren uitgevoerd op een wijze alsof het hier eenvoudige oefeningen betrof. Het is op dit oogenblik nog niet mogelijk naar den uitslag van de dressuurproef ook maar te gissen Daarvoor zijn de berekenin gen te ingewikkeld. Wi.i gelooven echter wel. dat de Neder landsche ruiters een zeer goede plaats zul len bezetten. Vooral majoor Camerllng Helmolt schijnt een hoog puntenaantal behaald te hebben. Nader meldt men ons: Het resultaat van de zware dressuur* proef luidt als volgt: 1. en Olympisch kampioen: le luitenant Pollay (Duitschland) op „Kronos", i.7(,„ punten; 2. majoor Gerhard (Duitschland) op „Aibsinth", 1,745 pnt.: 3. majoor Podhasjky (Oostenrijk) op „Nero", 1,721 p.; 4. le lult. von Adlercfeutz (Zweden) op „Teresina", 1,675 pnt.; 5. kapitein Jous- seaume (Frankrijk) op „Favorite", 1,642 p.j 6. luit. de Ballorre (Fr.) op „Debaucheur"', 1,634 pnt.: 7. ritmeester Jensen (Denemar ken) op „ffis Ex.", 1,600.4 pnt.; 8. kapitein Versteegh (Nederland) op „Ad Astra" 1.579 pnt. 9. Commandant Gillois (Frankrijk) op ..Nicolas", 1.569 p 10. Ritm. von Oppeln Bronikowski (Duitschland), op „Gimpel", 1.568.5 p. 11. Majoor Colliander (Zweden) op „Kaol", 1.530.5 p. 12. le luit. Dolleschall ■Oostenrijk), op „Infand". 1.476 p. 13. Lult. Jandel (Tsj.-SloWakijei, op „Nestor", 1.463 p. 14. Generaal von Pados (Hongarijel, op „Flscur". 1.424 p. 15. Kapitein Sandstroem (Zweden), op „Pergola". 1.415 p. Het landcnklassement luidt als volgt: 1. Duitschland 5.074 p. 2. Frankrijk 4.846 p. 3. Zweden 4.660.5 p. 4. Nederland 4.382 p. 5. Hongarije 4.090 p. TWEE NEDERLAGEN VAN ONZE SABELSCHERMERS. Een zeer spannende strijd tegen Amerika. - Hongarije was voor de onzen te sterk. Vanmorgen zijn de wedstrijden in het sabelschermen voortgezet met de deml-Il- nales. Nederland trok in een zeer sterke poule met Hongarije, de Vereen. Staten en Duitschland. In de andere poule waren geplaatst Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Polen. Het eerst kwam Nederland tegen Amerika op de mat. De Amerikanen hebben een zeer sterke equipe en het was te verwachten, dat Nederland het daartegen niet zou bolwer ken. Inderdaad verloren de onzen, maar de nederlaag (97) is zoo klein mogelijk. De kans op een overwinning is zelfs lang niet gering geweest. Het was jammer, dat onze kampioen Mosman, die den vorigen dag zoo buitengewoon op dreef was, ditmaal minder in vorm was. Hij verloor n.l. 3 partijen. De gedetailleerde uitslag luidt: Faber wint van Bruder en verliest van Huffman, Armitage en de Caprilles. Ontvangen tref fers 15. gegeven treffers 11. Montfoort wint vam Bruder, de Caprilles en Huffma en verliest van Armitage. Ont vangen treffers 14, gegeven treffers 19. Mosma wint van de Caprilles en verliest van Armitage, Bruder en Huffman. Ont vangen treffers 19, gegeven treffers 9. Van Wieringen wint van Huffman en Armitage en verliest van Bruder en de Caprilles. Gegeven treffers 16, ontvangen treffers 15. Daarna moest Nederland tegen Hongarije den strijd aanbinden. De Hangaren zijn ware meesters in het sabelschermen, wat wel blijkt uit het feit, dat ze van de 7 maal, dat de Olympische wedstrijden op dit wapen zijn gehouden, niet minder dan 4 maal de gouden medaille met hun equipe veroverden. Het werd van zelfsprekend een groote nederlaag. Slechts één partij wist Nederland te winnen, zoo dat de Hongaren met 151 zegevierden. Toch valt de verhouding van het aantal gegeven en ontvangen treffers ten zeerste mee, n.l. 3378. Daar er nog kans was op een derde partij tegen Duitschland, werd in de ontmoeting met de Hongaren Schriever in plaats van Faber opgesteld, teneinde deze gelegenheid tot nisten te geven. Alleen Mosman, die beter in vorm was dan tegen Amerika, slaagde er in een partij te winnen, n.l. van Berczelly. De andere Hongaren wonnen alle partijen. Het aantal treffers was als volgt verdeeld: Schriever gegeven 7, ontvangen 20. Mont foort gegeven 8, ontvangen 20, Mosman gegeven 12, ontvangen 28, van Wieringen gegeven 9. ontvangen 20. Daar Duitschland intusschen van Ame rika won met 97, behield Nederland nog een geringe kans op plaatsing ln den eindstrijd. De onzen moesten daarop nog een derde partij tegen Duitschland scher men. De chef d'equlpe van de Nederlanders, overste Eenhoorn, verklaarde ons, dat hu buitengewoon tevreden Is over de bereikte resultaten. Deze zijn tot nu toe, ondanks de beide nederlagen van vanmorgen, boven verwachting. Men spreekt bij de andere equipes voort durend over de Nederlanders. Men ls van oordeel, dat zij sterk vooruit zijn gegaen- De wedstrijden op degen hebben bewezen, dat wij ook op dit wapen gaan meetellen. HET OLYMPISCH WATERPOLO-TOURNOOI. Nederland wint van Oostenrijk met 54. In de laatste ronde van het Olympisch waterpolo-tournooi won het Nederlandsche zevental van het Oostenrijksche met 5-4- Ruststand 32 voor Oostenrijk. De doelpunten werden gescoord door van Aelst (21, Franken en Maier (2). DE PERUANEN BLIJVEN LN DUITSCHLAND. Dank zii de bemlddellne van den PeW" aanschen gezant heeft de Peruaonsone olympische Dloee besloten niet zooals aan- vankelitl' de bedoeling wa* naar Franikru te gaan. om daar ln wed*trl1d°n hit komen doch in Dint-chland te blllven. Er zullen verschillende wedrirüden Duitschland tegen Dultscbe r-l-ccen olaa vinden Door deze houding wil de Peruiia*Su.t delegatie duidelijk doen uitkomen dat. n annuleeren der inschrijvingen niet ls J* doeld als een demonstratie tegen Duitse land.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2