Nereus-vier met stuurman in de finale 7«'« Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 12 Augustus 1936 Derde Blad No. 23429 Hollandsclie sciff en Twee zonder stuurman geslagen Nereus komt ook in de ongestuurde vier uit. DE FINALE TORENSPRINGEN JAPANNER FHIBAHARA FELICITEERT DEN de overwinnaar degener finale welke Vrijdag zal worden verroeid. De overige ploegen zijn als volgt voor de herkansing ingedeeld: Eerste heat: Japan. Tsjecho-Slowakije, Denemarken. Brazilië en Zweden. Tweede heat: Polen, Italië, Zuid-Slavië en Hongarije. Derde heat: België, Uruguay, Vereenigde Staten en Frankrijk. De winnaars van deze herkansings heat komen in de finale. In de finale van het nummer twee zon der stuurman komen de winnaars der heats Polen. Hongarije en Duitschland. alsmede de winnaars der herkansingsraces, welke als volgt zijn ingedeeld: Eerste heat: Vereenigde Staten, Argentinië, Engeland, Brazilië. Tweede heat: Uruguay, Oostenrijk, Zwitserland Derde heat: Denemarken, Nederland, België. Uit de heats van het skiffnummer ko men de winnaars Polen, Duitschland, Zwit serland en Engeland morgen in de halve finale. Voorts komen hierin de winnaars van de herkansingswedstrijden. welke heden worden gehouden. De indeeling hiervan luidt als volgt. Eerste' heat: Estland, Noorwegen, Hongarije, Oos tenrijk, Tweede heat: Nederland, Zuid-Afrika, Vereenigde Sta ten, Italië. Derde heat: Zuid-Slavië, Argentinië, Tsjecho-Slowa kije en Frankrijk. Vierde heat: Australië, Uruguay, Brazilië en Canada. Naar wij vernemen zal de Nereus- vier, die in het nummer vier met stuurman eerste in haar heat werd. ook ongestuurd uitkomen. Later zal beslist worden in welk nummer wordt door gegaan. Deze beslissing hangt af van de sterkte der inschrijvingen in de twee bedoelde nummers. Over de groote vermoeidheid van onzen skiffeür ten Houten aan de finish verne men wij nog, dat de Zuid-Slavische skif feür onzen landgenoot buitengewoon char mant heeft terzijde gestaan. Hij is met zijn boot naast ten Houten komen liggen, besprenkelde hem met water en bleef naast hem varen, totdat ten Houten het booten- terrein bereikt had. HET WATERPOLO-TOURNOOI. Duitschland slaat Oostenrijk (31). Gisteren is de waterpolowedstrijd DuitschlandOostenrijk gespeeld, die door niet minder dan 25.000 toeschouwers werd bijgewoond. Voor de rust was het spel zeer fraai. De Duitschers waren wat in de meerderheid en na 10 minuten doelpuntte Schultze. Eenigen tijd later scoorde dezelfde speler opnieuw, zoodat de rust kwam met 20 voor Duitschland. Na de hervatting waren de Duitschers aanvankelijk weer sterker, doch heel wat schoten kwamen tegen pa len en lat terecht. Daarna kwamen de Oos tenrijkers opzetten, maar zij strandden op den Duitschen doeiverdediger Klingenburg. Het kwam zelfs tot een derde Duitsche doelpunt, waarna Oostenrijk eenige minu ten voor het einde de eer kon redden. Duitschland won dus met 31. Frankrijk slaat Zweden (21). In dezelfde groep is de wedstrijd Frank rijk-Zweden gespeeld. De Franschen waren technisch beter en de veteraan Padou had een groot aandeel in de overwinning van zijn ploeg. Voor de rust doelpuntte Vande- casteele twee maal. Toen na de hervatting een der Franschen het water moest verla ten, kon Zweden een tegenpunt scoren. Frankrijk won dezen wedstrijd met 2—1. HET SCHERMTOURNOOI OP DEGEN. Alle prijzen voor Italië. De uitslag van den eindstrijd van het persoonlijk degentournooi luidt als volgt: 1. en Olympisch kampioen Riccardi (Italië) 5 gew. partijen, 3 doubles, 13 pnt. 2. Ragno (Italië) 6 gew. partijen, 12 pnt. 3. Carnaggio (Italië) 6 gew. part-, 12 pnt. 4. Drakenberg (Zweden) 4 gew. partijen, (2 doubles) 10 pnt. 5. Debeur (België) 4 gew. part., (1 double) 9 punten. 6. Silveira (Portugal) 4 gew. part., 8 pnt. 7. Stasse (België) 3 gew. part., (2 doubles) 8 punten. 8. Campbell (Engeland) 3 gew. partijen (2 doubles), 8 punten. 9. Bay (Hongarije) 3 gew. partijen (1 double) 7 punten. 10. Zalocostas (Griekenland) 1 gew. partij (1 double) 3 punten. 08 camera, die alle wedstrijden t e berlijn vastlegt, is .gemonteerd or een gro otë kfeaan, een groep duitsche turners, die deelneemt aan de landenturnwedstrijden. 0 OP DE REGATTA-BAAN in Gruenau zijn gisteren de Olym pische roei-wedstrijden aangevangen met de series voor het nummer vier met stuurman. In de eerste serie startte de Nereus-vier en deze wist op de eerste plaats in haar heat beslag te leggen, waardoor zij in de finale komt. De tijd was 6 m. 59 sec. De ploeg was samengesteld uit de heeren M. Schoorl, boeg, H. S. D. Bartlema, J. P. E. M. Regout, S. de Wit, slag, en G. Hallie, stuurman. De tijd van de Hollandsche Vier is echter zoodanig, dat onze kans op een prijs in de finale klein moet worden geacht, hoezeer men over het algemeen dan ook lof had voor het roeien onzer ploeg. De sciffeur Van Houten en de Twee zonder stuurman ver loren. Zij komen thans echter nog in de herkansing uit. Het was gisteren drukker dan bij de owedstrijden en de Berlijners bewezen ërdaad mensohen te zijn, die de water- rt, waartoe de omgeving van deze stad veel gelegenheid biedt, volop waardeeren. -uwens het was ook een genoegen om en tijd aan het water te kunnen rbrengen, nu eindelijk de zomersche tte over de stad hing. Niet alleen het valer bracht verkoeling, maar ook de trissche wind, die van start naar finish itond en het water tot onrustige golven loef- In het eerste nummer de vier met urman werd ook door een Holland se ploeg deelgenomen en wel door de kende succesvolle Nereusvier, die met S. de Wit als slag reeds zoovele triomfen in het binnenland heeft gevierd. Wij hebben reeds van den beginne af vertrouwen ge had in het optreden van deze ploeg, want de Nereus-vier beschikt over die elgen- rehappen, welke een roeiploeg groot kunnen naken: strijdlust, hardheid en goede tech niek. Dat is niet te verwonderen, want de Amsterdamsche studenten roeien reeds ge- mlmen tijd in dezelfde samenstelling en de bekende coach dr. R. J. Th. Meurer heeft in den loop van den tijd zijn roeiers een techniek bijgebracht, die in de eerste plaats is ingesteld op efficiency en niet voorna melijk let op keurigheid van afwerking. De ziel van dit ploegje ls de slag, S. de Wit, die nu reeds een ontelbaar keeren zijn boot ter overwinning heeft gevoerd; een vechter als geen ander, die een verloren gewaande [csitie in winst weet om te zetten, omdat hij njet weet wat opgeven of verslappen is. Het moet voor den coach en voor de leden van de ploeg een groote voldoe ning geweest zijn, dat zij er in geslaagd zijn, in hun heat de eerste plaats te bezetten en zich daardoor van een plaats in de finale te verzekeren. De Hollandsche vier verdiende het volkomen, want ook gistermiddag is voor dit succes hard gestreden. Mis schien hadden onze landgenooten eenigszins voordeel van de omstandig heden van het water, dat nogal woelig was. De Nereus-plocg had heelcmaal Seen moeite de riemen goed uit het water te krijgen en ook bij den recover zocht men tevergeefs naar de spuiten water, welke door andere deelnemende ploegen werden opgeworpen. Wij hoorden ook op de tribune zeer waar derende woorden over de Hollandsche Pl(*g, die keurig roeiend de finish naderde. Het tempo van S. de Wit wat niet hoog maar de geweldige doorhaal met een prachtig uitgebalanceerde recover maakte indruk van kracht en zekerheid. De tijd van 6 min. 59 sec. is in vergelijking met dien der ande ren heat-winnaars weliswaar niet snel, maar wij kregen sterk den indruk, dat de Wit niet meer gaf dan noodig was om de race te winnen. Een standpunt, dat wij In alle opzichten kunnen deelen. Er was bij onze landgenooten geen spoor van ver moeidheid te ontdekken, terwijl verschil lende tegenstanders na de finish gepasseerd te zijn, volkomen uitgeroeid In elkaar zak ten.. Minder succesvol waren gelijk gemeld, onze landgenooten Kramer en Jens in het nummer twee zonder stuurman. De heat was voor hen veel te zwaar en zij kwamen als laatsten door de finish. Hun roeien maakte op ons een eenigszins zwaren In druk. De Hollandsche skiffeur H. ten Houten tenslotte heeft een specifiek „onervaren" race geroeid, waarin hij daarenboven niet bijster gelukkig was. Hij kwam als vierde binnen en kon zich dus niet Ineens in de finale plaatsen. HOE NEREUS WON. In de eerste heat voor het nummer vier zonder stuurman, komen aan start de ploe gen van Tsjecho-Slawakije, Denemarken, Japan, Holland, Brazilië en Zweden. Alle ploegen zijn keurig weg en na het uitlengen heeft Braziië de leiding, op den voet ge volgd door de Hollandsche vier. S. de Wit bepaalt zich ertoe te blijven hangen om zijn kans af te wachten en op het juiste moment 'n afdoenden aanval in te zetten. Op de helft van de race ligt Brazilië nog steeds voor, maar dan beginnen de Hol landers het tempo op te voeren. Ziender- oogen loopen zij op hun tegenstanders in en op 500 meter voor de finish hebben zij ongeveer een halve lengte voorsprong. Fel spurtend tracht Brazilië den achterstand te verkleinen, maar het is de Wit toevertrouwd iedere spurt met een contraspurt te beant woorden. waarmede hij zUn tegenstanders afmat. Inderdaad geven zij op 100 M. voor de finish den moed op en stellen zich ken nelijk tevreden met de tweede plaats. Vrij wel zonder spurt komt de Hollandsche vier dan door de finish in den tijd van 6 min. 59 sec. Tweede werd Brazilië met 7 min. 1.3 sec., derde Japan ln 7 min. 3.2 sec. DE ONGESTUURDE TWEE. In de eerste heat voor het nummer ongestuurde twee startten de Hollanders Kramer en Jens tegen Brazilië, Zwitser land, België en Polen. Dadelijk na den start hebben Polen en Brazilië de leiding. Na 300 meter is de volgorde nog ongewij zigd, alleen beginnen de Hollanders hun achterstand in te loopen, maar ook in de kopgroep wordt hard gestreden, zoodat de spurts van de Hollanders niet veel daad werkelijk succes hebben. Op 800 meter lig gen de beide iandgenooten ver achteraan. Polen behoudt rustij roeiend de leiding, gevolgd door Brazilië en Zwitserland op eén lengte. Dan begint Zwitserland op te komen. Brazilië wordt gepasseerd, hetgeen ook België doet. Holland blijft vele lengten achter. In deze volgorde komt geen ver andering meer, zoodat Polen de heat wint in 7 min. 29.9 sec. Holland kwam op vele lengten als vijfde binnen In den tijd van 7 min. 48 sec. ONZE SCIFFEUR GESLAGEN. Aan de eerste heat van het skiffnummer werd wederom door een Hollander, den Willem 2-skiffeur H. ten Houten deelgeno men, die moest roeien tegen de Palma (Brazilië), Verey (Polen), Jelaska (Joego Slavië) en Korko (Estland). Na een valschen start van Jelaska ziin de fameuze Pool Verey en onze landgenoot het best weg en zij nemen onmiddellijk eenigen voorsprong op de rest van het veld. Verey roeit na het uitlengen een buiten gewoon rustig tempo, terwijl ten Houten constant moet spurten om zijn tegenstan der bij te houden. Inderdaad slaagt hij er in. maar ten koste yan zijn uithoudings vermogen, want reeds op 800 meter is het ten Houten aan te zien, dat de cadans uit zijn roeien is. Zijn waterwerk wordt onzui ver en hij begint te rukken. Verey heeft geen moeite den Hollander bij te houden en dat mat onzen landgenoot nog meer af. Wanneer de skiffeurs in het zicht komen, blijkt Verey met een korte spurt de leiding te hebben i^vergenomen, terwijl ten Hou- ten's slag minder fel wordt. De balans raakt uit de boot en daar de Estlander Korko op komt zetten, koerst ten Houten angstig dicht naar de piketten toe. Mis schien is hij te moe om om te kijken, maar in leder geval vaart hij juist voor het boo tenterrein, wanneer de daar aanwezige Hollanders hem nog eens extra toejui chen tegen een der piketten, zoodat hij twee slagen moet laten loopen Tot overmaat van ramp passeert de Est lander Korko hem op hetzelfde moment, zoodat ten Houten, wanneer hij zich ein delijk hersteld heeft, in vuil water moet roeien. Tweemaal achtereen snoekt ten Houten aan stuurboord en wij denken zelfs, dat hij opgeeft. Maar met een laatste in spanning van zijn kochten trekt hij zijn skiff door de finish, waarna hij volkomen uitgeroeid neervalt, zoodat men hem hulp moet verleenen. Ten Houten's tijd was 7 min. 42.9 sec., de winnaar Verey deed er 7 min. 31.2 sec. over. De fout van ten Houten is geweest, dat hij niet zijn eigen race geroeid heeft, maar koste wat het kost Verey wilde hou den, hetgeen hem duur te staan ls geko men. In ieder geval heeft de Hollander uiterst moedig geroeid en uit de les van gistermiddag kan hij zijn voordeel trekken. De tweede heat in dit nummer werd een onbedreigde zege voor den bekenden Duit schen skiffeur Schaefer, die won In den fraaien tijd van 7 min. 17.1 sec De derde heat bracht de overwinning aan den beroemde Zwitser Rufli in den tijd van 7 min. 19 sec., terwijl in de laatste heat de Engelschman Warren als eerste door de finish ging in den tijd van 7 min. 27 sec. DE HERKANSING. De winnaars van de heats van het num mer vier met stuurman, Nederland. Duitschland en Zwitserland, komen ln de

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9