PHE5TD DE STRIJD IN SPANJE LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 12 Augustus 1936 De nationalisten In aanval ZEEPPOEDER THUS IIS HELPT DE SPINNENDE PRINSES Van het front. Gisterochtend is in het Noorden een aanval van de nationalisten ontketend langs den wee van Labidassoa tot Biriatou. bliikbaar met het doel de reeeerinestroeDen te verdrijven uit Paeogana Erlaitz, Peno- deaya en Picoqueta. boven Irun. welke den wee IrunSan Sebastian beheerschen. In het begin van den namiddag was nog geen resultaat van beteekenis bereikt. De regeerinsstroeoen zouden Tolosa. od 26 K.M. van San Sebastian, hebben verlaten en zich geconcentreerd hebben od een be langrijk strategisch Dunt. dat den omtrek beheerscht Zij zouden daarbü zelfs eenige gevangenen hebben gemaakt. Volgens sommige inlichtingen zou het doel hiervan zijn de nationalisten den toegang tot Tolosa te vergemakkelijken, om hen beter te kunnen vernletteren. In San Sebastian blijft het kalm. Water gebrek laat zich niet gevoelen, daar de stad over voldoende waterputten beschikt. De speciale correspondent van Havas zag de zaken iets minder rooskleurig voor de regeeringstroepen dan in het bovenstaande relaas van Reuter. Hii wilde weten, dat nationalisten 's morgens bij verrassing den aanval begonnen waren en na twee ma chinegeweren buit gemaakt te hebben, hun opmarsch voortzetten en de regeeringstroe pen noopten de hoogten van P'coquetam. die een zeer strategisch belang hebben, te ontruimen. De aanval liep over een front van eenige kilometers en 's avonds bevon den de opstandelingen zich od twee kilo meter van het dorp Behobia en Enderiaza. Aan weerskanten werd met groote ver bittering gestreden en 's avonds om half acht was de opmarsch tot staan gekomen. De autoriteiten van het Volksfront te Irun hadden bij voorbaat verklaard, dat de opmarsch van de nationalisten hen geenszins verontrustte en dat de stad Tolosa gereed was om in hun handen te vallen De regeering te Barcelona deelt mede. dat haar troepen na heftigen strijd de dorpen Geusa. Pina en Osera. aan het front van Saragossa. genomen hebben. Uit Valencia wordt gemeld, datr drie re- aeeringswatervliegtuigen gistermorgen een watervliegtuig met drie motoren hebben buit gemaakt, dat gewapend was met twee mitrailleurs en dat 36 bommen aan boord had. Zij wisten het toestel te dwingen in de omgeving van Castelina de la Plana te dalen. Het toestel was met twee vliegers bemand, die verklaarden dat zii naar Ma rokko gingen om onder Franco te dienen. De Portugeesche radioclub meldt, dat een colonne onder kolonel Benito Guada lajara heeft bezet, dat od 55 k.m. van de hoofdstad is gelegen. 19 vliegtuigen, die te Burgos gestationneerd zijn. hebben Somo- sierra gebombardeerd en de rooden zware verliezen toegebracht. Zii hebben tevens twee vliegtuigen der regeering neerge schoten. Een colonne onder generaal Ponte heeft San Rafael en Elespinar bezet. De commu nisten hebben voor hun vertrek het laatste dorp nog in brand gestoken. In de omgeving van Saragossa zijn de marxistische militietroepen teruggedreven, waarbij zii 100 dooden en 200300 gewon den verloren. Te Sevilla zijn twee regeeringsvliegtuigen aangekomen, die zich ter beschikking van eeneraal Franco hebben gesteld. Naar de speciale verslaggever van de ,J)iario Lisboa" meldt is het den nationa listen tot dusver nog niet gelukt, de stad Badajoz in te nemen. Vanuit de Portu geesche grens heeft men kunnen consta- teeren. dat de stad gisteren in den loop van den middag opnieuw door nationalis tische vliegtuigen is gebombardeerd. De stad staat op verschillende punten in brand. Radio Sevilla heeft medegedeeld, dat de nationalistische troepen er in geslaagd zijn. een groote afdeeling roode militie, die van Madrid komend, de stad Badajoz te hulp wilde snellen, totaal te vernietigen In een hevig gevecht zouden de marxisten 600 dooden hebben verloren. Bovendien is een munitietranSDort in handen der natio nalistische troepen gevallen. Twee generaals ter dood veroordeeld. Gisteren is te Barcelona aan boord van het oorlogsschip Uruguay een zitting van den krijgsraad gehouden om twee generaals der nationalisten te berechten. Generaal Goded was gekleed in uniform, terwijl generaal Buriel in burger ge kleed was. Het begin van de zitting, die gepresi deerd werd door kolonel Guillerno Pena, werd gewijd aan de voorlezing van het rapport van den rechter van instructie. Beide beklaagden werden hierop gehoord. Zij protesteerden met kracht tegen de be wering, dat de opstandige beweging gericht is tegen de republiek, en verklaarden, dat zij enkel en alleen in ogstand waren ge komen tegen de anarchie, die in Spanje heerscht. Het was uitsluitend hun doel, iedere roode dictatuur den pas af te snij den. Zij ontkenden verder, dat zij de leiders waren van de opstandige beweging, eraan toevoegend, dat zij zich alleen aan het hoofd van de nationale beweging te Bar celona hadden gesteld, omdat tal van hun officieren hun zulks hadden gevraagd. Om kwart voor een werd de zitting on derbroken. In de middagbijeenkomst werden ver scheidene getuigen gehoord, o.m. de com mandant van de guarde civil, gen. Aran- guren. Deze verklaarde, dat men ook hem gevraagd had, deel te nemen aan den opstand. Hij had dit evenwel geweigerd. Vele andere getuigen, onder wie een aan tal officieren, bevestigden, dat de natio nale beweging niet ging tegen de republiek, doch alleen tegen de anarchie. Vervolgens las de procureur-generaal de acten van beschuldiging voor. Beide gene raals werden hierin „leiders van den op stand" genoemd en tegen hen werd de doodstraf geëischt. De verdedigers, die hierna het voord kregen, betoogden, dat generaal Gcded en generaal Buril niet konden worden be schouwd als opstandige leiders in den eigenlijken zin van het woord en dat daarom hun vergrijp slechts met twaalf jaar gevangenisstraf kon worden gestraft. De houding van Goded was gedurende het geheele proces zeer mannelijk. Toen de hoofdofficieren getuigden en iedereen op stond, bleef hij zitten. Hij stond eerst op, toen de procureur het doodvonnis tegen hem eischte. Generaal Buriel daarentegen, scheen zeer gedeprimeerd te zijn. Tenslotte zijn Goded en Buriel ter dood veroordeeld. Het vonnis moet nog worden geratifi ceerd door den divisiecommandant van Barcelona en de regeering van Madrid. Zamora spreekt. Alcala Zamora, oud-president van de Spaansche republiek, heeft op doorreis te Parijs een medewerker van de Intran- sigeant o.a. medegedeeld: Ik heb de revolutie gemaakt en den koning verjaagd, maar geen druppel bloed is gestort, noch is aan een enkel juweel van ons vaderlijk erfdeel geraakt. Dat is nooit voorgekomen, men heeft me letterlijk naar het presidentschap van de republiek ge dragen. Toen begon de strijd tegen links en rechts. Spanje is een prachtig land met ontelbare hoedanigheden, met verschrik kelijke gebreken ook. Eiken dag moest ik vechten. Ik heb gevochten voor de stichting van een Eerste Kamer, men wilde niet. Ik voor zag helaas al te goed, dat het stelsel van een enkele Kamer ons na wisselingen van verkiezingen naar den burgeroorlog moest sleepen, men heeft mij niet geloofd. Ik ben de apostel van recht en vrijheid geweest. Ik begreep, dat na de verkiezingen van Februari j.l. om 't even of links of rechts zou winnen mijn rekening zou vereffend worden. Ze wilden vechten, ik was het beletsel, ze hebben me weggestuurd. Antwerpen levert oorlogstuig'! Destijds heeft Finland aan Abessynië een lading oorlogstuig verkocht, dat vervoerd zou worden met het schip „Sancta Maria". Intusschen was Abessynië overwonnen en het schip kwam naar Antwerpen, waar de lading werd gelost. Thans vernemen wij, dat de „Sancta Maria" de lading onverwacht is komen te rughalen. zulks voor een nog niet bepaalde bestemming. Doch de dokwerkers weigeren te laden evenals op het Nederlandsche schip Lode- wijk. DE NON-INTERVENTIE. In politieke kringen te Berlijn verwacht men. dat het Duitsche antwoord op de Fransche voorstellen inzake non-interven tie in Spanje binnenkort zal worden ge publiceerd. Men verklaart, dat Duitschland de Fran sche voorstellen gunstig heeft ontvangen. Het vertraagde antwoord is het gevolg van het feit, dat nog eenige vragen moesten worden gesteld aan de regeering te Ma drid, vooral ten aanzien van de confiscatie van Duitsche vliegtuigen. Naar in politieke kringen verluidt, zal het Duitsche antwoord overeenkomstig het Italiaansche zijn. In leidende Duitsche kringen is men van oordeel, dat een neu- traliteitsverklaring alleen doeltreffend is, indien deze door alle staten zonder reserve wordt toegepast en indien alle interventie voor de eene of de andere partij is uitge sloten. Deze neutraliteit mag niet beperkt blij ven tot het niet leveren van materiaal, doch ook tot het zenden van vrijwilligers en geld. a Aan den Britschen zaakgelastigde te Lis sabon zijn Instructies gezonden, om den Portugeeschen minister van bultenlandsche zaken een uiteenzetting te geven van het Britsche standpunt ten aanzien van de door Portugal geopperde bezwaren in ver band met het voorstel inzake non-inter ventie in Spanje. De vrees van Portugal voor de territo riale integriteit ingeval van een commu nistisch bewind in Spanje, wordt in Brit sche kringen niet gedeeld, aangezien men van meening is „dat Spanje het geruimen tijd te druk zal hebben met binnenland- sche aangelegenheden om een bedreiging voor Portugal te vormen". Officieele kringen herinneren aan de verklaring, die Lord Cranbornc 16 Maart van dit jaar in het Lagerhuis heeft afge legd. t.w. dat Engeland zich gebonden acht door de bepalingen van de verdragen met Portugal van 1933. Te Parijs is men zeer discreet met be trekking tot een onderhoud, dat de mi nister van buitenlandsche zaken, Delbos, gehad heeft met den Spaanschen gezant, De Albornoz. Men meent evenwel te weten, dat de ge zant aan Delbos een schrijven van zijn regeering heeft overhandigd, waarin deze aan de Fransche regeering haar meening uiteenzet omtrent het internationale niet- inmengingsverdrag, waarover op 't oogen- blik onderhandeld wordt. In het eerste deel van het door De Al bornoz overhandigde document wordt ver klaard, dat het besluit van den Franschen ministerraad, om den uitvoer van oorlogs materiaal en van vliegtuigen te staken, nog voordat de internationale overeen komst tot stand is gekomen, niet in over eenstemming is met de bezorgdheid om de neutraliteit te handhaven, waardoor dit besluit werd geïnspireerd, aangezien geen enkele soortgelijke maatregel totdusver door andere mogendheden werd genomen en de opstandelingen dus wapens uit het buitenland blijven ontvangen. De Spaansche regeering verklaart, gee nerlei bezwaar te hebben tegen het sluiten van een non-interventieverdrag, indien alle mogendheden, die wapenen kunnen leveren, zich erbij aansluiten. Niettemin eischt zij de organisatie van een controle-dienst door een internationale commissie en het uitoefenen van toezicht door schepen van verschillende landen langs de Spaansche kusten, opdat de neu traliteit ook werkelijk gehandhaafd worde, een strenge uitvoering van de wapenver boden verzekerd worde en alle smokkel in wapens onmogelijk worde gemaakt. Tenslotte wijst de Madrileensche re geering met nadruk erop. dat zij. door haar oorlogsschepen bevel te geven, Tanger te verlaten, heeft gehandeld overeenkomstig haar bezorgdheid, om den algemeenen vrede te dienen. FABRIEKSBRAND TE TEGELEN. Pand der Nederlandsche Weverij uitgebrand. In den afgeloopen nacht omstreeks drie uur werd door buurtbewoners ontdekt, dat brand was ontstaan in de Nederlandsche weverij, directeur de heer Vohs uit Muen- chenGladbach. gelegen aan den Ven- loschen weg te Tegelen. De brandweer van het missiehuls te Tegelen was zeer spoedig ter plaatse. Zii tastte het vuur krachtig aan. Aan haar kordaat optreden is het te danken dat het grootste gedeelte van dit fabrieks-complex. waarin tevens de Neder landsche metaalwarenindustrie is gevestigd behouden kon blijven. Het gedeelte waarin de Nederlandsche weverij is gevestigd brandde geheel uit. Een groote voorraad stoffen is verbrand. Ook is een aantal machines verloren gegaan. Tengevolge' van dezen brand zijn dertig arbeiders zonder werk gekomen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De schade die aanzienlijk is. wordt door verzëkering gedekt TWIST BESLECHT OP EEN ZONDERLINGE WIJZE. Zijn tegenstander gebeten. In een café aan de Hugo de Grootstraat te Rotterdam hebben een slager en een koopman ruzie gekregen. De slager koos ten slotte de wijste partij en na het ge krakeel liep hij het café uit en stapte in een gereedstaande taxi. De koopman ging hem na en verdween eveneens in de auto. Hij was blijkbaar aan het eind van zijn argumenten maar nog niet aan het eind van zijn bedoelingen. Want nauwelijks was hij in de taxi of hij beet zijn tegenstander het puntje van den neus af. De slager, de 36-jarige G. B. uit Hlllegersberg, werd naar het ziekenhuis gebracht; de koopman W. d. R. uit Rotterdam is opgesloten in het politiebureau aan de Meermansstraat. Telegr. DIEFSTAL IN HAARLEMMERMEER SPOEDIG OPGEHELDERD. De arbeider M. uit Overijsel, werkzaam bij den landbouwer H. aan den Kruisweg in Haarlemmermeer, had z'n jas, waarin zich een portemonnaie met 3 bankbiljetten van f. 10 bevond, in de schuur opgehangen. Kort voor hij met andere arbeiders naar het land ging, kreeg hij nog even bezoek van den werkloozen arbeider J. N. uit Drente, die heel vriendschappelijk mee ging 't land in, doch spoedig daarop alleen terugkeerde om zich vermoedelijk direct naar de schuur te begeven. Toen M. daarin van z'n werk terugkeerde, kwam hij weldra tot de ontdekking, dat de 3 bankbiljetten uit z'n portemonnaie ver dwenen waren. Hij was echter zoo ver standig geweest de nummers te noteeren, een notitie die hij gelukkig nog bij zich had. Vermoed werd dat zijn kameraad N., van wien bekend wasqdat hij veelal in Am sterdam in logementen verblijf hield, naar de hoofdstad was vertrokken. De gemeente-politie werd spoedig met het gebeurde in kennis gesteld. Deze ging direct op onderzoek uit naar Amsterdam en heeft met medewerking van de Am- sterdamsche recherche den vermoede- lijken dader, genoemden J. Nin een loge ment aldaar gearresteerd. Bij onderzoek bleek hij nog 2 briefjes van f. 10 bij zich ie hebben; een in z'n zak en een in een koffertje in een tabaksdoos. De op deze bankbiljetten voorkomende nummers klop. ten precies met hetgeen M. daaromtrent genoteerd had, zoodat er geen betere aan wijzing was. N. werd naar Hoofddorp overgebracht en heeft daar een bekentenis afgelegd. Hoge waskracht; lage prijs. nu tijdelijk 3 pakken voor 1 5 ct. PRO'S 8. 7664 (Ingez. Med.1 Zij betwist feitelijk de interpretatie, welke door de mogendheden, die het sta tuut van Tanger hebben onderteekend, daaraan is gegeven en verklaart, dat deze interpretatie een restrictief karakter heeft. Anderzijds neemt men in officieele krin gen een volkomen stilzwijgen in acht met betrekking tot den inhoud yan de Italiaan sche nota. Italië aanvaardt weliswaar het Fransche voorstel, doch zou eischen, dat er nog en kele bepalingen aan worden toegevoegd. Volgens inlichtingen uit goeden bron zou Rome verlangen, dat het verbod betref fende den uitvoer vao oorlogsmateriaal en vliegtuigen ook van toepassing wordt op het zenden van sommen gelds, ook van die bedragen, die verzameld worden bij pu blieke inschrijving en op het recruteeren van vrijwilligers voor den strijd in Spanje. Duitsch bezoek aan Companys. Naar Reuter uit Barcelona meldt, heeft admiraal Rolf Cark die het bevel voert c.ver het Duitsche eskader in de Middel- landsche zee in gezelschap van den Duit- schen consul een bezoek gebracht aan pre sident Companys. Blijkbaar als tegenhanger van het be zoek aan generaal Francol GEZOCHTE HOOFDCOMMIES TE ROTTERDAM HERKEND. Nadat baard en haardos afgeschoren waren. Aan het verborgen leven van den Rot- terdamschen hoofdcommies K., die jaren geleden met f. 24.000 verdween, is plotseling een einde gekomen. Zijn geweldige baard en zijn weelderige haardos hebben hem niet kunnen onttrekken aan het oog van de politie, evenmin als zijn gefingeerde naam. De eerste jaren van spanning, toen de vluchteling wel begreep, dat men hem na spoorde, waren voorbij. Hij voelde zich nu blijkbaar wel veilig. Echter de Zwolsche veldwachter, die blijkbaar over een goeden kijk op de physionomle beschikt, hield den heer „Konke" aan. Nog schenen baard en haardos den man te verbergen. Maar nu het masker is weggenomen, heeft men den oudhoofdcommies herkend. Na aoht en een half jaar van onrust en spanning wordt de man, die eens door zijn chef en ondergeschikten op de handen werd gedragen, opgesloten in het Huis van be waring, om te boeten voor het vergrijp, dat ieder, die den man kende, heeft verbijs terd. (Tel.) KIND AAN DEN DOOD ONTRUKT. De 7-jarige A. B. uit Rotterdam was eis- teren met zijn ouders en eenige familie leden gaan kamneeren on een terrein aan de Rotte onder de gemeente Zevenhulzen. Omstreeks half drie gistermiddag zag de agent van politie Nobel uit Hlllegersberg. dat het kind van den wal te water viel en niet meer boven kwam. De agent begaf zich onmiddellijk te water gevolgd door den heer Van Rilen uit Rotterdam, die het on geluk ook zag gebeuren en na ruim viif minuten duiken is het hun gelukt den knaap op het droge te brengen. Het bleek, dat de kleine, die bewusteloos was. met het hoofd in den modder was vastgeraakt. De agent en de heer v. R. ziin terstond begonnen met pogingen om de levensgees ten op te wekken. Na meer dan een uur van angstige spanning mocht hun dit in derdaad gelukken. De gemeente-geneesheer van Zevenhuizen die intusschen arriveerde, achtte overbren ging naar een ziekenhuis toch wel ge- wenscht. waarom de jongen naar het zie kenhuis aan den Bergweg te Rotterdam is vervoerd, waar hit verder is behandeld. Gisteravond was zijn toestand redelijk. Msb o IN EEN ZEIS GESPRONGEN. Terwijl gistermorgen de arbeider Van Luinen werkzaam bij den veehouder van Zijtveld te Mijdrecht bezig was met het schoonmaken van een sloot (slootschieten) was de ruim 12-jarige Pietér Slingerland in zijn nabijheid. De jongen sprong over den sloot en kwam met een zeis, waarmede van Luinen het vuil losharkte, in aanra king, met het gevolg dat de nekspier ern stig werd gewond. Dokter van den Berg, die spoedig ter plaatse was, heeft het eerste verband gelegd, waarna het knaapje in zorgwekkenden toestand naar een zieken huis te Utrecht werd: overgebracht. ACHTTIEN RIJWIELPLAATJES EN ENKELE REGENJASSEN GESTOLEN. Te Valkenburg heeft een brutale diefstal plaats gehad, waardoor verschillende per sonen gedupeerd werden, meldt de „Limb. Koerier". Tegen den namiddag trokken 14 padvin ders en 4 toeristen naar de Kluis op den Schaesberg. allen per flets. Aangezien deze weg niet heelemaal per rijwiel kan worden afgelegd werden de fietsen gezamenlijk achtergelaten. Men kan zich den schrik voorstellen toen het groepje van 18 terug kwam en tot de minder aangename ontdekking kwam. dat van alle rijwielen de plaatjes waren ver dwenen. terwijl ook nog enkele gummi regenjassen niet meer waren te vinden. De ritwielplaatsjes waren alle stevig bevestigd met huisjes, deze waren alle doorgeknipt. De(n> dader(s) heeft men nog niet kun nen achterhalen. Er bestaat een vaag sig nalement van een verdacht persoon, dien men tegen dien tüd in de buurt heeft gezien. BUITENLANDSCH GEMENGD. VISSCHERSVAARTUIG MET 18 MAN VERGAAN. Volgens berichten uit Reykjavik wordt sedert den zwaren storm, die in den nacht van Zaterda-" oo Zondag verschillende vi'schersvaartuigen op zee heeft verrast, een IJslandsche visschersboot met een uit 18 koppen bestaande bemanning vermist Bij het zoeken naar het vermiste vaar tuig heeft men een reddingsboei en no? eenige andere voorwerpen gevonden, die van de verdwenen boot afkomstig zijn. Men had gehoopt, dat de bemanning van het schip door een ander vaartuig aan boord zou ziin genomen, doch acht dit thans uitgesloten, zoodat wel aangenomen moet worden, dat de bemanning om het leven gekomen is. o HONGERSNOOD ONDER DE ESKIMO'S, Onder de eskimo's van Alaska is een hongersnood uitgebroken. Vele eskimo's zijn genoodzaakt hun honden te eten wat tot moeilijkheden leidt, aangezien deze dieren hun eenig middel van vervoer zijn. De Northland heeft van de regeering t( Washington opdracht ontvangen van Nome naar Kaap Warrow te vertrekken met 10S ton meel, en vele tonnen spek, ham, con serven en olie om aan de Eskimo's uit te deelen. EEN INSTORTING TE PARIJS. Bij een overplaatsing van eeji station van de Metro te Parijs heeft een instortin? plaats gehad in een onderaardsche ruimte welke gegraven was. Twee werklieden wer den hierbij bedolven. Een van hen kon ge red worden, de ander ls omgekomen. BOSCHBRANDEN IN RUSLAND. De Times meldt: Uit de districten Archangelsk, Wologda, Kargopol en Koml worden groote bosch- branden gemeld. De stad Archangelsk zelt ligt al eenige dagen onder een rookwolk verborgen als gevolg van het feit dat in tientallen plaatsen in de bosschen rondom de stad branden zijn uitgebroken. Vlieg tuigen hebben verkenningsvluchten trach ten uit te voeren, maar de dichte rook dwingt hen terug te keeren. In het district Archangelsk staan op één plaats meer dan 4000 hectaren bosch in brand. Groote boschbranden worden ook gemeld uit de Swerdlovsk en Perm-dlstricten. De oorza ken zouden zijn: zorgeloosheid van de ja gers en bramenzoekers, vonken uit locomo tieven, en blikseminslag. De buitengewone hitte en droogte heeft ook schuld. In de maand Juli is geen druppel regen gevallen. Ook uit het district Moskou worden boschbranden gemeld, een gevolg van de groote drcogte. Op 5 Augustus had daar een brand al twee weken gewoed. Duizen den arbeiders zijn bezig boschbranden te dooven langs de groote spoorlijnen van Gorki, Kazan], Rjazan en Tomskj, waar eenige stations worden bedreigd. TWEE KANOVAARDERS VERMIST. Men heeft geen nieuws ontvangen om trent het lot van twee, resp. 17 en 25 Jaar oude kanovaarders, beiden uit Luik afkom stig, die Zondagmiddag met een kleine kano te Knocke in zee gestoken waren. Tegen den avond zag men van hetstrand met een verrekijker een omgeslagen bootje op de golven drijven. De reddingsdiensten van de Oosterkust en van Vlissingen w'er- den gewaarschuwd, doch deze vonden niets. De zee was zeer woeig, zoodat men vermoedt, dat de beide jongelieden ver dronken en weggespoeld zijn. BRAND IN KRANKZINNIGENGESTICHT. Te Mount Pleasant in Iowa (V. St.) heeft een felle brand het daar gevestigde krankzinnigengesticht totaal in de asch gelegd. Dank zij de samenwerking tus- schen de brandweer en 5000 burgers der stad is men er in geslaagd een duizendtal zenuwzieken, die in het gesticht opgeno men waren, te redden. 18. Als alle and're dagen reed nu ook weer de wagen, die Hocus Potten zoo betooverd had, met groote vaart langs 't pad; en Thijs en Paddekwtstje, blij van zin, zaten er tezamen in. Terwijl zij daar zoo reden, keken zij vol trots nog naar hun zelf gesponnen en geweven kleeden; wat waren het er veel! Zij naderden al spoedig weer 't kasteel 't prinsesje, dat haar eene dagelijksche kleed meebracht, stond daar alweer op wacht, en keek een weinigje verbaasd, toen 't wagentje met Thijs en Paddekwist er in kwam aangeraasd. En had zij naar den hoek van het kasteel gekeken, dan was haar nog iets vreemds gebleken; dan zag zij daar een dwergenhoofd om 't hoekje steken. Want alle andere kabouters stonden daar met hun zeer vele doeken klaar' 4—7

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 8