R.H.W.üüüü Goede tijd van de Nederlandsche dames estafetteploeg. FRUITSODA zegt niets LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 12 Augustus 1936 DE STRIJD IN SPANJE, IAAT/TE BETICHTEN ICS! Nieuw Olympisch record 100 meter rugslag van Kiefer. yWCWERJ-BERICHTEN Meiman plaatst zich In den halven eindstrijd. ZWITSERLAND. Arrestaties wegens spionnage. Reuter meldt uit Bern, dat men den redacteur van een blad voor oud front strijders Elsenegger gearresteerd heeft die er van beschuldigd wordt, Meel te hebben genomen aan een politieken inlich tingendienstEen ander deelnemer aan deze beweging, die waarschijnlijk de leider er van is, is de Duitscher Fleischhauer, die eveneens gearresteerd is. Volgens een inededeeling van de politie gaat het hier om het verstrekken van inlichtingen in het belang van een buitenlandsche mo gendheid. t Volgens het „Journal de Geneve" zal de regeering binnenkort aan het parlement voorstellen om bom- en gasvrtje kelders voor elk huis in Zwitserland verplicht te stellen. Tevens zal worden voorgesteld om in de dichtst bevolkte wijken der Zwitser - sche steden openbare schuilplaatsen tegen aanvallen uit de lucht op. te richten. PALESTINA. Arabieren contra Joden. Het opperste Arabische comité heeft be sloten op 20 Augustus een algemeene con ferentie te beleggen dér 24 plaatselijke en nationale comité's van Palestijnsche Ara bieren, welke zal hebben te beslissen over de uiteindelijke houding der Arabieren. Br werd voorlezing gedaan van telegrammen der koningen van Irak en Saoeidi-Arabia Inzake hun interventie bij de Britsche regeering ten behoeve van de Palestijnsche Arabieren. De voltallige zitting van het Joodsche wereldcongres te Genève was gisteravond geheel gewijd aan de kwestie van het Joodsch nationaal tehuis in Palestina. De sprekers eischten voor het Joodsche volk het recht op naar Palestina te kun nen emigreer en in een zoo groot mogelijke mate en het land. dat. reeds door de werk zaamheid der kolonisten is verrijkt, vrije lijk te ontwikkelen. Andere gedelegeerden spraken over de verplichting van Engeland als mandaat- mogendheid om de Immigratie te verge makkelijken en de Joden meer te bescher men tegen zekere Arabische elementen en door afdoende maatregelen voor de toe komst troebelen te voorkomen. JAPAN. Versterking: der weermacht noodzakelijk volgens Arita. De minister van buitenlandsche zaken Arita heeft in een uiteenzetting van de buitenlandsche politiek van het Japansche kabinet gewezen op de noodzakelijkheid van herziening der betrekkingen tusschen Japan en de sovjet-unie in het Verre Oos ten. Hiertoe was het eohter in de eerste plaats noodig, dat de Japansche strijd krachten in Mandsjoekwo even sterk waret) als de Russische strijdkrachten daar. Dè versterking der nationale verdediging achtte Arita dan ook een dringende zaak. Politieke kringen leggen deze verklaring zoo uit, dat Arita, na tot nu toe een gere serveerde houding te hebben getoond, thans zijn instemming heeft betuigd met de politiek van den minister van oorlog, Terautsji, die sedert maanden een cam pagne voert voor verhooging der militaire credieten, waartegen Babal, de minister van financiën, zich verzet. Sommige waarnemers voorspellen als ge- voig van deze verklaring een komende kabinetscrisis. MEXICO. Maatregelen tegen de „Goudhemden". De regeerlng heeft de sluiting gelast van alle bureaux der „Goudhemden" en zij zal niet toestaan," dat deze heropend worden. Generaal Nicolas Rodriguez, de opperste leider van de organisatie is verbannen. De politie verklaart, dat dit besluit is ge nomen, omdat de activiteit der ..Goudhem den" bestond uit het plegen van chantage en andere misdaden, onder het mom van politieke actie. De strijd om Badajoz. De verwachting is, dat de strijd om Ba dajoz buitengewoon hevig zal zijn. Op het oogenblik rukt een colonne onder bevel van kolonel Castejon naar Badajoz op. Zij beschikt over kanonnen, vliegtuigen en mitrailleurs, terwijl de roode militie ge brek aan wapens en munitie heeft, on danks de belofte van Madrid om hulp te zenden. De Portugeesche radioclub meldt, dat de colonne onder kolonel Castejon nabij Me- rida de colonne heeft verpletterd, die ter versterking van Madrid naar Badajoz was gezonden. Behalve een groote hoeveelheid krijgstuig, zouden de regeringstroepen volgens bericht van deze zijde 950 dooden hebben moeten achterlaten. Generaals Goded gefusilleerd. en Buriel ABESSYNIË. Het lot van de Zweedsche ambulance. De leider der Zweedsche ambulance. Hv- lander heeft uit Kenya een telegram ge zonden aan het bestuur van het Zweedsche Roode ruis. waarin hii mededeelt dat de geheele uitrusting der ambulance verloren is of achtergebleven Acht leden van deze ambulance bevinden zich thans te Marsa- bit. waar ook vier leden van het Noorsche Roode Kruis zijn aangekomen, evenals een zekere heer Smith van het Abessijnsche Roode Kruis. De ambulance is door een Abessijnsch escorte door gebieden c'eid. welke zich nog niet in handen der Italianen bevinden. Dr. Martin, de gezant van EthioDië. te Londen, heeft van een in Djibouti wonend landgenoot een brief ontvangen waarin het volgende wordt verteld: ..De Italianen bevinden zich od het oogenblik in groote moeilijkheden, omdat hun vliegtuigen en gemotoriseerde troeoen als gevolg van de zware regenbuien werk loos zlin. Als de Fransche SDOorwee er niet was. zouden zii nu allen zijn doodgehon gerd zonder dat onze menschen hen had den aangevallen of bestookt De Itallaan- sche garnizoenen ln verschillende deelen des land= zijn verzwakt wegens de trans portmoeilijkheden en onze menschen val len hen voortdurend aan Dit blijkt uit her groot aantal gewonde ItaPanen dat onaf gebroken Diiboutl casseert Het staat vast, dat er evenveel gedood als gewond ziin bil de voortdurende aanva'len waaraan zii blootstaan Aan den anderen kant zijn de Italianen besloten ons volk uit te roeien en zonder genade blijven zii mannen, vrouwen en kmderen dooden. Zelfs laten zii nog overal waar zi' verschijnen gifgassen oo dieren neervallen. Hun doel schijnt in de eerste o'aats te zijn zich te wreken en in de tweede oiaats het volk uit het hoogland te verdritven Het is hartverscheurend te denken aan bet lot van ons ongelukkig volk De mannen worden oDgeiaagd als wilde dieren en de vrouwen worden op brute ■wijze beleedigd en beschimpt. De generaals Goded en Buriel, die te Barcelona door de rooden wegens deelne ming aan den opstand ter dood waren ver oordeeld. zijn hedenmorgen gefusilleerd. Opmarsch der nationalisten in Malaga. Het radiostation Tetoean meldt, dat de afdeeling nationalistische troepen, die van Fuente Haniz den opmarsch naar Malaga is begonnen, in de provincie Malaga is aan gekomen, en daar eenlge plaatsjes heeft bezet. Te La Linea zijn weer 1000 man uit Ma rokko geland met veldgeschut, Regecringsvliegtuig neergeschoten. De „Diario de Lisboa" meldt, dat een regeeringsvliegtuig een bom heeft gewor pen op Avlla. Het toestel is daarop door twee vliegtuigen der opstandelingen bo ven het Somosierra-front neergeschoten. Amerika neutraal. Het ministerie van buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten, heeft gisteravond medegedeeld, dat de regeering zich „angst vallig van iedere inmenging ln den toe stand in Spanje zal onthouden". Bisschoppen waarschuwen tegen sa menwerking met communisten. Naar te Parijs medegedeeld wordt, heb ben de Spaansche bisschoppen van Pam plona en Vitoria in een herderlijken brief allen katholieken verboden, onder de vlag der communisten te strijden. Het is hoogst gevaarlijk, aldus dit schrijven, samen te vierken met een hardnekkigen en lastigen vijand als het communisme. Discipline noodig. Het blad „Solldaridad Obrera" (arbeiders- solldariteiti wijst op de noodzakelijkheid van discipline onder de anti-fascistische mllltietroepen. Discipline, hoewel deze ln- druischt tegen den vrijheidsgeest, is, aldus het blad, noodig, wanneer men een geor ganiseerd leger bestrijdt. Indien de disci pline bij de militie niet wordt verscherpt, zal de revolutie ons ontsnappen en zullen wij allen worden vermoord. Tal van diplomatieke verte genwoordigers ontslagen. De minister van buitenlandsche zaken heeft een lijst gepubliceerd met de namen van tal van diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers, die ontslagen zijn. Spaansche Roode Kruis vraagt hulp. Het Spaansche Roode Kruis heeft het Fransche Volksfront verzocht om hulpver leening in den vorm van verbandmiddelen, medische instrumenten en een ambulance vliegtuig. Wat deserteurs zeggen. Deserteurs verklaren omtrent den toe stand te Gyon, dat deze buitengewoon on gunstig is. De nationalisten hebben gebrek aan levensmiddelen, terwijl zij het zonder water en electriciteit moeten stellen. De regeeringstroepen verdubbelen huil aanval len, en de inneming der stad zou elk oogenblik verwacht kunnen worden. Te Oviedo zou de positie der nationalis ten wanhopig zijn. BINNENLAND. DE ZUID-BOULEVARD TE NOORDWIJK HERDOOPT IN KONINGIN ASTRID-BOULEVARD De Gemeenteraad van Noordwijk heeft besloten den Zuid-Boulevard te herdoopen in Koningin Astrld Boulevard, zulks ter na gedachtenis aan wijlen H. M. Koningin Astrid van België, die indertijd Noordwijk bezocht en wier kinderen de laatste zomers in Noordwijk vertoefden. In de nabijheid van den Zuid-Boulevard staat, naar men weet, ook het speciale bad paviljoen der Belgische koningskinderen. Zeer zeker is het toe te juichen, dat men in Noordwijk de herinnering aan de Belgi sche Vorstin ook door het geven van Haar naam aan een dèr schoonste boulevards, wil levendig houden! 5382 (Ingez. Med.) IJMUIDEN, 12 Aug. VISCHPRIJZEN. Talbot per K.G. f 1.10—0.86. Tongen f 1.70 1.25. Griet per kist van 50 K.G. f 30—20. Groote schol f27. Middelschol f2519. Zet- schoi f 23—15.50. Kleine schol f 18—6.40. Schar f 6.504. Tongschar f 3222.50. Vlee- ren per stuk f 1.10. Pieterman en Poontjes f3.401.10. Groote schelvisch 12214, Mid del schelvisch f 18—13. Kleinmiddel schelv. f 14—10.50. Kleine schelv. f 126.90. Kabel- jauw p. kist van 125 K.G. f 5228. Gullen p. kist van 50 K.G. f8.50—2. Wijting f2.80 —1.75. Makreel f9—3.30. Lengen per stuk f 1.20—0.80. Heilbot f 1.30-0.56. Groote hake f 5649. Groot middel f 5347. Klein mid del 1 20.50—15. Klein f. 12.50—8. Aangekomen de stoomtrwalrers: IJ 37, met f 2330: IJM 48, met f 2609; IJM 114. met f 1840: IJM 147, met f 1937; IJM 77, met f 2740 IJM 96, met f 2533; IJM 195, met f 1854' TJM 15. met f 3370; RO 53. met f 2396; en de loggers RO 1, met f 955; KW 75. met f514; KW 112, met f 560; KW 28, met f 555: KW 65, met f 630. Aangevoerd waren; 670 kisten versche haring. Prijzen f 4.30—3.30. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. Zooals gemeld is in den ochtend van Dinsdag 4 Aug. ji. brand uitgebroken in een magazijn van huishoudelijke artike len aan de Koningskade te Den Haag. Tijdens de blusschlng werd de Javaan- sche dienstbode Chr. L., die ervan ver dacht werd, dezen brand te hebben ge sticht, door de politie gearresteerd. Dezer dagen is zij na verhoor door den officier van justitie in het huls van bewaring in gesloten. o KRANSLEGGING OP HET MONUMENT „VOOR HEN DIE VIELEN". Hedenmorgen is een vijf-en-dertigtal jongelieden, leden van het Nationaal Jon geren Verbond, die zich momenteel ln het zeekamp te Oudeschild op Texel bevinden, naar den Helder gekomen. Zij zijn met marinesloepen overgestoken, voor het leg gen* van een krans bij het monument voor hen die vielen. De Nederlandsche marine werd vertegen woordigd door den commandant van Hr. Ms. Wachtschip, den heer J. J. Wiggers, vergezeld van den luitenant ter zee 2 kl. Korthof Altes. Ook de burgemeester, de heer Ritmeester, was op het havenplein aanwezig. De heer Verdoorn legde den krans aan den voet van het gedenkteeken. CONFLICT AAN SCHOENFABRIEK TE DONGEN OP.GEHEVEN. Bij de firma Leijtens, schoenfabriek te Dongen, was een staking uitgebroken naar aanleiding van een geschil over het col lectief contract. Naar men ons mededeelt, is deze staking heden opgeheven. WERKKAMP VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN GEOPEND. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten en belanghebbenden uit vrijzinnig pro- testantsohe kringen Is hedenochtend het negende werkkamp, bestemd voor vrijzin nig protestantsche jeugdige werkloozen, „De Kuil", gelegen aan den Stolperbergweg te Beekbergen, officieel in gebruik genomen. TAXE-GEDEELTE CONSUMPTIEMELK Nederlandsche zuivelcentrale, 16 tot en met 22 Augustus consumptiemerk regee- ringscontract, taxegedeelte 6 1/4 cent, even tueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit, overmelk regeerings-minimumprljs 4.40 cent, Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2Vs cent. CHARLES BENOIST OVERLEDEN. Vanmorgen is te Courseulles in Zuid- Frankrijk de vroegere gezant te Den Haag, Charles Benoist, overleden. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Een chauffeur uit Egmond. de twintig jarige N. Burger, kwam dezer dagen, gelijk gemeld, bij het schoónmaken van een autobus op de scherpe punt van een ijzeren vlaggestok te vallen. De punt drong hem twintig c.M. In het lichaam.' De man ls heden in een ziekenhuis te Alkmaar, waar heen hij was vervoerd, overleden. IN AANRAKING GEKOMEN MET ELECTRISCHEN STROOM. Op de spoorlijn van Den Haag naar Amsterdam, bij het viaduct over de Binck- horstlaan te Den Haag, kwam gisteren de 27-jarige leerling-machinist A. J. J. S„ wonende te Rotterdam, die aldaar werk zaam was bij het aanbrengen van een nieuwen voedingsdraad, ln aanraking met een onder stroom staanden draad. Het slachtoffer, dat zich ln een ijzeren paal van de bovenleiding bevond, viel, getroffen door den stroom van een hoogte van ongeveer 5 meter op de spoorbaan. Hij werd overge bracht naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal te Den Haag. Daar bleek, dat hij brand wonden had bekomen aan de linkerhand en den linkervoet, doch dat hij overigens geen letsel had gekregen. Hij blijft ter observatie in het ziekenhuis. o Gistermiddag is te Wassenaar het 12 j. meisje de G. uit den Haag, doordat zij in aanraking kwam met de fiets van haar vriendinnetje, gevallen. Zij kwam zoo onge lukkig op het pedaal van haar fiets terecht, dat zij een zeer diepe wonde in de linker zijde bekwam. Dr. H. verleende de eerste hulp. waarna zij per ziekenauto naar het ziekenhuis a. d. Zuidwal te Den Haag is vervoerd. De Minister van Waterstaat, jhr ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, heeft heden, in gezelschap van enkele hoofdambtenaren van zijn departement, geruimen tijd in Amsterdam vertoefd, teneinde zich op de hoogte te stellen van de werking en prac- cische toepassing van het automatische verkeerssignalen-systeem. De -zwemwedstrijden van dezen morgen begbnnen met een nieuw record. Kiefer (Amerika) verbeterde namelijk in de eerste serie van het nummer 100 meter rugslag het Olympisch record, dat op naam stond van Kojac (V. S.) met een tijd van 1 min. 8.2 sec gevestigd in 1928 te Amsterdam. Hij zwom den afstand in 1 min. 6.9 sec. De Japanner Kiyokawa bleef met 1 min. 7.2 sec. eveneens beneden het record. In de tweede serie startte onze landge noot Scheffer, op baan l. De volgorde van cien start was Scheffer, Schlauch (Duitsch- land), Lengyel (Hongarije), Drysdale (V. Sj, Amaral Filho (Brazilië), Bourne (Ca nada) en Wllfn (Joegoslavië). Deze serie werd gemakkelijk gewonnen door Drysdale in 1 min. 9 sec. Hoe Scheffer ook zijn uiterste best deed, hij kwam op de vierde plaats met een tijd van 1 min. 13.6 sec. Daar de beste drie uit elke serie, bene vens de beste vierde naar de halve eind strijden zouden overgaan, was Scheffer direct uitgeschakeld, aangezien nr. 4 uit de eerste serie Gombos (Hongarije) reeds een beteren tijd had gemaakt dan de Amster dammer. In de vijfde serie startte onze tweede landgenoot Metman op baan 1. Naast hem lagen Baeth (Denemarken), Oliver (Austra lië), Yoshlda (Japan), Novo Caballero (Brazilië), Casa Sempere (Chili). Metman zwom een goede race, tikte na 50 meter als derde aan en wist zijn positie ook op de laatste baan te handhaven. Zijn tijd was 1 min. 13.7 sec., hetgeen vrij ma tig mag worden genoemd. De Japanner Yoshida won in 1 min. 10 sec. met den Australiër Oliver als tweede in 1 min, 10.2 sec. De IJ-zwemmer heelt zich dus voor den halven eindstrijd kunnen plaatsen. De uitslagen waren: le serie: 1. Kiefer (Ver. Staten) 1 min. 6,9 sec., 2. Kiyokawa (Japan) 1 m. 7,2 s., 3. Schwarz (Duitschland) 1 m. 11 s„ 4. Gombos (Hongarije) 1 m. 12,7 s„ 5. Mldd- leton (Engeland) 1 m. 15 s„ 6. Martins Nunes 1 m. 15,9 s., 7. Doe (Bermuda). 2e serie: 1. Drysdale (Ver. Staten) 1 min. 7 sec., 2. Schlauch (Duitschland i 1 m. 10,1 s.. 3. Wilfan (Zuld-Slavië) 1 m. 11,7 s„ 4. Scheffer (Nederland) 1 m. 13,6 s„ 5. Len gyel (Hongarije) 1 m. 15,2 sec., 6, Bourne (Canada) 1 m. 17,2 s., 7. Filha (Brazilië). 3e serie: 1. Kojlma (Japan) 1 min. 9,7 sec., 2. van de Weghe (Ver. Staten) 1 m. 10,6 s., 3. Christiansen (Philippijnen) 1 m. 11,5 s.. 4. Simon (Duitschland) 1 m. 11,7 s., 5. Erdelyi (Hongarije) 1 m. 14,7 s., 6. Neu mann (Luxemburg) 1 m, 18,8 s. 4e serie: 1. Besford (Engeland) 1 min. 12 sec., 2. Kerr (Canada) 1 m. 12,9 s., 3. Borg (Zweden) 1 m. 15,2 s„ 4. Roolaid (Estland) 1 m. 21,1 s., 5. Malides (Griekenland) 1 m. 21,5 s. 1. Joshida (Japan) 1 min. 10 sec., 2. Oliver (Australië) 1 m. 10,3 s., 3. Metman (Neder land) 1 min. 13,7 sec., 4, Caballero (Bra zilië) 1 m. 17 s„ 5. Baeth (Denemarken) 1 m. 17.3 s„ 6. Casa-Sempere (Chili) 1 m. 21 s. 7. Cooper (Bermuda). In den halven eindstrijd komen de eerste drie uit de series en als snelste vierde: de Duitscher Slmon. DE ESTAFETTE VOOR DAMES. Holland maakt den snelsten tijd. De estafette 4 x 100 meter dames werd in twee series gezwommen. In de eerste serie kwamen aan den start Engeland, Oostenrijk Hongarije, Canada en de Ver. Staten. Uit beide series gingen de drie eerstaan- komenden alsmede de beste vierde naar de finale over. Het was vrijwel voortdurend een strijd tusschen Engeland en de Vereen. Staten. McKean, die als laatste voor Amerika startte wist zich van een kleinen voorsprong te verzekeren. De tijd van de Amerikaansche ploeg was 4 min. 47,1 sec. Tweede was En geland 4 min. 47,2 sec., derde Canada 4 m. 49,7 sec., vierde Hongarije 4 min. 50,6 sec., Oostenrijk viel af. Tusschentijden van de Ver. St. waren: 1 min. 10,6, 1.13, 1 12,5 en 1.11 sec. In de tweede serie startten op baan 1 De nemarken, op baan 2 Nederland met Sel- bach, Wagner, Den Ouden en Mastenbroek, op baan 3 Japan en op baan 4 Duitschland. In de laatste ploeg was Gisela Arendt niet opgesteld. Na de eerste vijftig meter tikte Jopie Sel- bach als eerste aan, direct gevolgd door Halbsguth. De laatste haalde echter op en noteerde over 100 meter een tijd van 1 min. 9.9 sec. Tine Wagner vertrok als derde ach ter de tweede zwemster van Duitschland en Denemarken. Zij wist haar achterstand iets in te loopen, maar Willy den Ouden kwam toch als derde in het water. Toen liet de R.D.Z.-zwemster zien, wat zij kon. Zij liep haar Deensche tegenstandster gemakkelijk voorbij en op haar tweede baan kwam zij 25 meter voor de finish gelijk met Schmitz (Duitschland) te liggen. Zij legde er nog een schepje boven op en wist zoodoende er voor te zorgen, dat zij als eerste aantikte Rie Mastenbroek ging met ongeveer 2 me ter voorsprong op de Dultsche Pollack het water in. Onze Olympische kampioene wist dezen voorsprong nog grooter te maken. Nederland werd gemakkelijk eerste ln den tijd van 4 min. 38,1 sec. (Het wereldrecord, indertijd gevestigd door de Hollandsche ploeg, die nu ook te Berlijn uitkomt, be draagt 4 m. 32,8 sec De tusschentij'den waren: Selbach 1 min. 10,2 sec., Wagner 1 min. 9,6 sec., den Ouden 1 min. 9,3 sec,. Mastenbroek 1 min. 9 sec. De tusschentijden van Duitschland wa ren: Halbsguth 1 min. 9,9 sec., Lohmar 1 m. 9,8 sec., Schmitz 1 min. 10,2 sec., Pollack I min. 10,6 sec. Totaaltijd Duitschland 4 min. 40,5 sec, Denemarken 4 min. 46,6 sec. 4. Japan 4 m. 58,1 sec. SCHOONSPRINGEN VOOR DAMES. Een 13-jarig meisje wint den titel. Vandaag zijn de wedstrijden in het schoonspringen voor dames ln een prach tige zege van het 13-jarige Amerikaansche meisje Margie Gestring. geëindigd. Het werd trouwens in het geheel een overwin ning voor de Vereenigde Staten, want ook de tweede' plaats was voor de Amerikaan sche all-round zwemster en schoonsprlng- ster Catherine Rawls. De derde plaats werd door mevrouw Poynton Hil, die in Los Angeles olympisch kampioene was geworden, bezet. De deelneemsters waren in twee groepen van acht verdeeld. In de eerste groep waren o.a. mevrouw Poynton Hil en Catherine Rawls ingedeeld, terwijl ln de tweede groep o.a. door Margie Gestring werd deelgenomen. De eerste verplichte sprong, een salie voorwaarts, werd door Rawls schitterend uitgevoerd en zij kreeg voor dezen sprong dan ook 13.10 punten. Ook ln de verdere verplichte sprongen blonk zij uit, waarbij vooral de derde sprong, de Auerbach met aanloop, vermelding verdient. Rawls en Poynton Hil behaalden hier belden 15.20 punten en waren voor de overige deel neemsters eenvoudig niet meer te bereiken. In de tweede groep was het weer Ame rika, dat de hegemonie toonde. De jonge springster Gestring was ln alle sprongen haar mededingsters verre de baas en het was prachtig, om te zien, hoe het jonge meisje als het ware door de lucht zweefde, om bijna gerulschloos in het water te glij den. Haar aanloop was vol elegance en haar gratievol duiken verwekte stormen van applaus van het geheel gevulde zwem- stadlon. Waren de Amerikaanschen ln de ver plichte sprongen de besten, in de vrije sprongen toonden zij eerst haar wonderlijk kunnen. Bovendien zijn deze Amerikaan sche meisjes als het ware speciaal voor deze prachtige kunst gebouwd. Hun tech niek is daarbij schier volmaakt en het meest viel wel op het schitterende in het water komen van de slanke Amerikaan schen. Catherine Rawls kreeg voor haar eersten vrijen sprong 15.20 punten, het hoogste aantal, dat tot nu toe voor een dergelijken sprong werd gegeven. Buiten gewoon mooi was ook de kurketrekker- sprong van de Japansche Osawa. Mevrouw Hil maakte een schitterende anderhalve salto en kreeg hiervoor, even als Rawls, 15.40 punten. Het resultaat luidt als volgt: 1. en Olympisch kampioene Margie Gestring (Ver. Stateni met 89,26 pnt., 2, Rawls (Ver. Staten) 88,35 p., 3. Poynton- Hil (Ver. Staten) 82,36 p., 4. Daumerlang (Duitschland) 78,27 p., 5. Jensch-Jordan (Duitschland) 77,98 p., 6. Osawa (Japan) 73.94 p., 7. Heinze (Duitschland) 71,49 p., 8, Kono (Japan) 70,27 p.. 9. Slade (Engeland) 69.95 p., 10. Adams (Canada) 67,44 p., 11, Nordboe (Noorwegen) 65,94 p„ 12. Stadu- dinger (Oostenrijk) 65,76 p., 13. Larsen (En geland) 64,00 p„ 14. Villinger (Zwitserland) 62.38 p., 15. Boughner (Canada) 60,04 p., 16. Lesprit-Polrier (Frankrijk) 58,86 p. DE OLYMPISCHE ZEILWEDSTRIJDEN. Definitieve uitslag in de zes-meter-klasse. Hier volgt de definitieve uitslag ln de zes-meter-klasse: 1. en Olympisch kampioen: Engeland, 67 pnt., 2. Noorwegen 66 pnt., 3. Zweden 62 pnt., 4. Argentinië 52 pnt., 5. Italië, 50 pnt., 6 Duitschland 49 pnt. Noorwegen tweede in de acht- meter-klasse. De beslissingsracé tusschen de acht-me- ters van Duitschland en Noorwegen ls ddor Noorwegen gewonnen. Noorwegen is dus tweede ln deze klasse en Duitschland derde. DE RUITERSPORT BEGONNEN. De dressuurproef. Reeds vroeg hedenochtend het was 7 uur werd een aanvang gemaakt met he, eerste gedeelte van het ruitersport-pro gramma van de Olympische spelen, mt met de zware dressuurproef, die afgejeN moest worden op het 60 x 20 m. groote ai gezette terrein op het „polo-veld" naast het Olympische stadion gelegen. De zware dressuurproef heeft tot doel net paard volkomen gehoorzaam aan den van den ruiter te maken, zoodat paard en ruiter als het ware één geheel vormen. verplichte figuren, waarbij het me®ren®rj zeer moeilijke, moeten worden uitgevoeru en daarbli wordt eelet oo dc verschillens saneen van het oaard od de hnnn°[]! tusschen ruiter en paard, op het juist u' voeren van de figuren enz. Voor elk 'ie"u wordt een aanta) nunten. varieerend va 0 tot 10 gegeven die vermenigvuldigd den met een moeilllkhelds-coefficient. tei will ook strafDunten kunnen worden ops loooen b v wegens het verkeerd uitvoier van een fieuur. of het overschrijden -en tilddie od 17 minuten is vas ma- Voor Nederland waren ingeschreven m cor D. A. Camerltne Helmolt met Woa maioor G W. de Heux met. Zonnette C kaniteln P M. R. Versteeeh met Astra". u„i. Het eerst rijdt majoor Camerllnpt molt. Rustig schrijdt de prachtig

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2