Van het Olympisch front. 77ste Jaargang WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1936 No. 23429 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.89 per 3 mud.) Dit nummer bestaat uit 0RIE bladen EERSTE BLAD. NOTARIS M. G. BON t Te Noordwijk aan Zee. waar hij juist met vacantie vertoefde, is gisteren plotse ling op 63-jarigen leeftijd overleden de heer M. G. Bon. in leven notaris alhier. De heer Bon werd 5 Mei 1873 te Dwin- geloo (Dr.) geboren en na sinds 1897 werk zaam geweest te zijn als candidaat-nota- ris, o.a. gedurende eenige jaren te Den Haag. bij K.B. van 27 December 1910 be noemd tot notaris te Dwingeloo en bij K.B. van 26 Juli 1920 tot notaris te Leiden, waar zijn kantoor al spoedig een drukke praktijk verkreeg. De heer Bon, wiens beminnelijk optre den en hoogstaande karaktereigenschappen hem vele vrienden deed verwerven, bewoog zich zoo goed als niet in het openbare leven. Toch zal zijn werkzaamheid als fccretaris van het bestuur van het „Hei lige Geest ol Aarme Wees- en Kinderhuis" bij deze instelling in goede nagedachtenis blijven! Het heengaan van den heer Bon zal zeer zeker voor velen een groot gemis betee- kenen. De teraardebestelling vindt plaats Vrij dag a.s. te halféén op de Algemeene Be- graatplaats te Dwingeloo. HET CRISISWERK VAN HET CHR. NAT. VAKVERBOND. Voor den studiekring van den Leidschen Chr. Besturenbond sprak de heer S. Stok- kel over „Het Crisiswerk van het Chr. Nat. Vakverbond". Deze samenkomst, die in het gebouw ■Patrimonium" werd gehouden, is door den voorzitter, den heer D. Hendriks, met een kort inleidend woord geopend. De heer Stokkel begon zijn inleiding met op het verschil te wijzen van de nooden, welke geestelijk, maar ook maatschappelijk kunnen zijn. Treden beide soms gescheiden op, het komt ook voor, dat zij gelijktijdig aanwezig zijn. Het crisiswerk van het C.N.V. geeft dui delijk aan, dat aan bovengenoemde nooden aandacht is geschonken. Aan het kamp werk voor de jeugdige werkloozen heeft het C.N.V. grooten steun verleend. In 1935 was hiervoor rond f. 60.000 en in 1936 ruim f. 100.000 binnengekomen. Waren er in het eerste kwartaal van dit kar zeven Chr. werkkampen met een totaal aantal deelnemers van 525, thans zijn er tegen werkkampen. Cursus- en werkplaatswerk werden ver. volgens door spr. aan een bespreking on derworpen. Aan de vakcursussen namen ■169 personen en aan de theorie-cursussen 20.958 personen deel. Uitvoerig stond spr. stil bij het plan- Borst, dat zgn. „onbenutten" arbeid door leugdige werkloozen wil laten uitvoeren, om dan het plan-Neher, ook wel het 2 op 1 stelsel genoemd, te bespreken. Naar spre kers meening is er voor dit laatste plan neer te zeggen dan voor het eerste. Nader het Crisiswerk van het C.N.V. be handelend wees spr. er op. dat het C.N.V.- bestuur ook in de contact-commissie met de Regeering de belangen van de aange goten leden heeft kunnen behartigen. De onderwerpen, die hierbij in bespreking ™amen waren o.m. de groenten-distribu tie, de rechtspositie, het beroep van tewerk- M'Jelden in de werkverschaffing, de huur- Oijslag enz., enz. Cok had het Werkfonds en de loonen van °e daarbij tewerkgestelden de aandacht an het Vakverbond. Spr. eindigde met aan te toonen, dat het VJv.V, zeer veel en goed werk heeft ge- dhdh. Laten wij, aldus spr., onze waardee- ™g daarvoor toonen door wederkeerig nze medewerking en steun aan het Vak- ejvond te geven. E:n breedvoerige bespreking volgde op inleiding. t 'Uededeeling werd door den voorzitter nog ■Maan van de gehouden excursies met yoen Van den Studiekring naar het werk- ~®P te Bussum, den kruiser „De Ruyter" Óen Hortus. Naast de verbetering van het Olympisch record op de 100 m. rugslag door Nida Senff is de beste Hollandsche prestatie van gisteren die van Nereus, dat de eerste heat der „Vier met stuur man" won en zich daardoor in de linale plaatste. De Twee zon der stuurman en de sciffeur verloren, doch komen nog in de her kansing uit. Bij het zwemmen werden Jopie Waalberg en lenny Kastein resp. vierde en zevende op de 200 m. schoolslag. Van onze boksers zijn er vijf van de acht uitgeschakeld. In de series 4 X 100 meter estafette vrije slag dames, noteerde de Nederlandsche ploeg, bestaande uit de dames Selbach, Wagner, Den Ouden en Mastenbroek, den besten tijd. Het programma voor morgen luidt: 8.20 uur: Ruitersport, dressuurproef. 9.20 uur: Roeien Schermen, sabel, equipe Zwemmen. 400 meter vrije slag dames (series) 1500 m. vrije slag heeren (eerste en tweede serie) Waterpolo. 14.20 uur: Roeien. 15.20 uur: Zwemmen. 1500 m. vrije slag heeren (derde serie) 200 meter schoolslag heeren (series) 100 meter rug slag heeren (halve linale) 100 m. rugslag dames (finale) Waterpolo Schermen, sabel, equipe. 16.20 uur: Voetbal PolenNoorwegen (om de derde plaats) Basketbal. 16.50 uur: Hockey. 20.50 uur: Boksen. PROF. MR. A. S. DE BLECOURT. Doctor H.C. aan de Universiteit van Parijs. De universiteit te Parijs heeft eenige eere doctoraten verleend. o.a. aan prof. mr. A. S. de Blécourt, hoogieeraar in het oud- vaderlandsche recht en zijn geschiedenis, rector-magnificus der Rijksuniversiteit alhier. o ZONDAGSSCHOOL „DE GRAANKORREL". Een uitstapje naar Den Haag. De „Vervolgklas" van de Zondagsschool „De Graankorrel" onderafd. van den Chr. Nat. Werkmansbond maakte onder leiding van haar leider, den heer P. v. d. Reijden evenals het vorige jaar een uitstapje naar Den Haag, waarheen met de „Blauwe Tram" 's morgens om ruim 8 uur vertrok ken werd en waar als eerste nummer van het programma het interessante Zeiss Planetarium der „Haagsche Courant" werd bezocht. Daarna ging het naar den Die rentuin waar o.a. het „Aquarium" bezich tigd werd, terwijl tevens naar het „Rosa rium" werd gewandeld met. het monument van wijlen H. M. de Koningin Moeder. Inmiddels was het tijd geworden om den inwendigen mensch te versterken. In den middag volgde een bezoek aan het „Mau- ritshuis" en tenslotte aan de vergaderzaal van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Hierna zette men per tram de reis voort naar Scheveningen, waar de verdere mid dag aan het strand met verschillende spe len werd doorgebracht. Na hier volop genoten te hebben werd de terugtocht aanvaard en keerde men in de beste stemming naar hier terug. UITVOERING IN „RHIJNGEEST". Gisteravond gaf het muziekgezelschap Orpheus" uit Leiden, dirigent de heer W. C. P. de Vries uit Haarlem en het Zuster- koor „Onder Ons" onder leiding van mevr. Stuurman in den tuin van Rhijngeest een uitvoering voor patiënten en personeel van bovengenoemde inrichting. Een program ma dat een 10-tal nummers van zeer be kende componisten bevatte werd vlot uit gevoerd. Zoowel .Orpheus" als het Zuster- koor „Onder Ons" oogstten veel bijval! Dr. Borgerhoff Mulder sprak woorden van dank, zoowel tot het muziekgezelschap als tot het Zusterkoor voor het gebodene. VERVOERSOPBRENGSTEN N.Z.H.T.M. De vervoersopbrengsten gedurende de maand Juli 1936 (ongecontroleerd) hebben bedragen f. 281.515 (v. j. Juli f. 307.895). AANVARING. Gistermorgen te half twaalf is in de Zijl ter hoogte van de Ver. Touwfabrieken een zeilscheepje, toebehoorende aan den 25-1 J A. N. alhier, met als mede-ODvarenden de 2J-i. P. Z en de 26-i N M. overvaren door de motorboot „Trio" bestuurd door .T. C S. uit Leidschendam. De inzittenden van het zeilscheepje raakten alle drie te water, doch wisten zich zwemmend te red den. terwiil het bootje beschadigd werd. O.a. is de mast gebroken. DE SPOORLIJN LEIDEN-ALPHEN-GOUD A Toen deze nieuwe spoorlijn geoDend zou worden werd er gezien de resultaten der HaarlemmermeerlUnen van het reizigers, vervoer niet veel verwacht. A] spoedig bleek de levensvatbaarheid van deze nieuwe li.ln en het reizigers- vervoer nam direct zoodanig toe. dat een enkele motorwagen onvoldoende was en een tweede ril tuig moest aangehaakt wor den. In het drukke reisseizoen bleek dit echter ook nog onvoldoende en werden de motorwagens door diescltreinen vervangen, die ook nu geregeld dienst doen. Binnenkort zullen de motorwagens door nieuwe grootere rijtuigen vervangen wor den. Ook het goederenvervoer blüft gesta dig toenemen. Geslaagd is te Den Haag voor 't examen hoofdacte L.O. de heer N. Snel alhier. Van heden af tot 22 Augustus komt de reserve le luitenant Bartelings in de functie van gasofficier bij het 6e regiment veld-artillerie alhier onder de wapenen, Men verzoekt ons mede te deelen, dat het openingswoord op de vergadering der N. S. B. gesproken is door den heer Th. Bergers uit Zoeterwoude. Dezer dagen berichten wij de vangst van een vergiftige brilslang (naia-na.ia) in de Vliet. Het is echter gebleken, dat men hier te doen heeft met de niet-vergiftige Dambordslang (Tropidonotus tessellatus). voorkomend in Oostenriik Zuid-Duitsch- land en Italië. De vraag bliift overigens interessant, hoe dit dier hier verzeild is ge raakt. Mogelijk betreft het een uitgebroken exemDlaar In verband met de per 9 Augustus 1.1. door de Nederlandsche Zuivelcentrale vast gestelde verhooging van den melk-inkoops- prijs, wordt de prijs der melk alhier met ingang van morgen 11 cent per liter GEBOREN Johanna Wilhelmina. D van L. Ravens- bergen en J. W. v. Haarlem Johanna, D. van J. v. Klaveren en H. J. Arbouw Geesje, D. van B. Ahrens en G. v. d. Wete ring Govert, Z. van G. Knótter en E. Hoefsmit Johannes Jacobus Albertus, Z. van J J. Doove en M. O. v. d. Voorn. ONDERTROUWD: E. J. Bokma jm. 22 j. en H. F. Schlupp jd. 21 j. GEHUWD. E. F. Jacob! jm. en B. U. Hommes jd. OVERLEDEN. W. J. Blom, M. 60 j. C. H. van Rieto- v. Eijk, Vr. 36 j. J. Woudenberg, Wedn. 95 j. Th. v. Gelder—De Vries, Vr. 43 j. M. Keijzer, M. 47 j. L. V. Beelen, Wedn. 67 jaar. DE ALGEMEENE TOESTAND. Von Ribbentrop gezant te Londen. Zooals wij gisteren in een deel onzer op laag nog vermeldden, is eindelijk de be noeming van von Ribbentrop tot gezant te Londen afgekomen. Von Ribbentrop. Joachim von Ribbentrop werd den 30sten April 1893 in Wezel als zoon van een offi cier geboren. Bij het uitbreken van den wereldoorlog werd hij ingelijfd bij het twaalfde regiment huzaren en in 1915 werd hij tot luitenant bevorderd. Hij ging als ordonnance-officier naar Konstantinopel om later toegevoegd te worden aan de delegatie naar Versailles. Na den oorlog ging hij in den handel. Doordat hij voor zaken dikwijls in het bui tenland vertoefde, sprak hij vlot vreemde talen en kwam hij in relatie met talrijke politieke persoonlijkheden. Hij huwde met een dochter van den champagnefabrikant Henckel. Sinds 1930 is hij lid der N.S.D.A.P. Sedert 1932 speelt von Ribbentrop een be langrijke rol in de politiek van Dultsch- iand Op verlangen van den rijkskanselier werd hij den 23sten April 1934 door den president benoemd tot deskundige voor ontwapeningskwesties. Den 31en Maart 1935 werd hij door den Führer, wiens ver trouwde hij werd. benoemd tot buitenge woon gezant. Als zoodanig voerde hij in Londen maritieme besprekingen en bracht hij de vlootovereenkomst tusschen Duitsch- land en Engeland tot stand. Na de bezetting van de gedemilitariseerde Rijnland-zone belaste Hitler hem met de moeilijke taak om het Duitsche standpunt te verdedigen. Von Ribbentrop is afgevaar digde in den Dultschen Rijksdag en leider van een speciale nationaal-socialistische brigade. ENGELAND. Aaneensluiting van de linkschc partijen. Het Centraal Comité van de Labourpartij heeft meer dan 30 resoluties ontvangen ten gunste van aaneensluiting van de linksche partijen. De resoluties waren aangenomen in partij-afdeelingen en in afdeelingen van de vakvereenigingen. Zij zullen op de par tijconferentie, welke in October te Edinburg wordt gehouden, worden bestudeerd. OOSTENRIJK. De liquidatie der extremistische organisaties De Oostenrijksche autoriteiten zijn thans gereed gekomen met de liquidatie van de roerende en onroerende goederen van de 5000 socialistische, fascistische en commu nistische organisaties en vakvereenigings- bureaux, die officieel gesloten en geconfis- keerd zijn, wegens politieke actie in Februari en Juli 1935. Men verklaart, dat de eigendommen van de nazi- en de com munistische organisaties zoo zwaar belast blekëïï te zijn, dat de opbrengst ervan geen baten over liet voor het goedmaken van de schade, die door deze organisaties aan het openbaar welzijn is berokkend. De eigendommen van de socialisten wor den naar de Times meldt op 20 millioen Sc hilling geraamd. Een deel van de onroe rende goederen is verkocht en van de op brengst daarvan is twee millioen Schilling gestort in de kas van de nieuwe vakver- eeniging, welke door de Oostenrijksche regeering is opgericht ter vervanging van de oude vakverbonden. ITALIË Italiaansch-Franschc handelsovereenkomst. De Italiaansohe minister van buiten- landsche zaken, Ciano, en de ambassadeur van Frankrijk te Rome. de Chambrun, heb ben handelsovereenkomsten tusschen Italië en Frankrijk geteekend. waarbij elk der beide landen zich verplicht op zijn ge bied een zoo groot mogelijke hoeveelheid goederen, uit het andere land afkomstig, toe te laten. Derhalve doen deze overeenkomsten ge heel het effect te niet der schadelijke sanctlepolitiek. BINNENLAND. Door den bliksem zijn gisteren twee menschen gedood terwijl eenige branden zijn veroorzaakt. (2e Blad). Nederland verleend geen vergunning voor uit- en doorvoer van wapenen naar Spanje. (Binnenland, 2e Blad). De verhoogde loonkorting voor het spoor wegpersoneel wordt voorloopig niet toege past. (Binnenland, 2e Blad). BUITENLAND. De Spaansche nationalisten melden nieuwe vorderingen. (2e en le Blad). Von Ribbentrop Duitsch gezant te Lon den. (Buitenland, le Blad). Radio-rede van Metaxas, den Griekschen premier. (Buitenland, le Blad). Schip met 18 opvarenden vermoedelijk vergaan. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad). De Japansche minister van buitenl. zaken Arita voor versterking der weermacht. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. GRIEKENLAND. Radio-rede van Metaxas. Ministerpresident Metaxas heeft voor de radio een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Op 4 Augustus heeft de handelwijze van den koning u vlak op den rand van den afgrond gered. Wij nemen de volle verantwoordelijkheid voor ons optreden op ons. Gij hebt uw vrijheid niet verloren, doch zijt daarentegen juist bevrijd van de tiran nie. Deze bevrijding is tweeledig. Gij zijt namelijk bevrijd van de communistische tirannie en van de tirannie der partijen, die beide uw vrijheid beperkten. Slechts degenen, die van hun straffeloos heid misbruik maakten, hebben hun vrij heid voor goed verloren. Laat ons thans ontwaken, om het vader land weer op te richten. Bereiden wij ons allen voor tot het brengen van de offers, welke voor het algemeen welzijn noodzake lijk zijn, door onze persoonlijke verlangens op den achtergrond te plaatsen in het be lang der geheele natie. Verzekeren wij ons land rust. orde, arbeid een gelukkige toekomst en een nieuwe bloeiende Grieksche beschaving. Wij zijn vastbesloten ons werk tot een goed einde te brengen. Wij zullen iederen tegenstand breken en zijn ervan verzekerd, dat wij uw onbeperkten steun zullen heb ben." De Temps bevat een bericht uit Belgrado, volgens hetwelk generaal Metaxas bezig is met de voorbereiding van een nieuwe con stitutie, die de staatsinstellingen zal wijzi gen in fascistischen geest. Bovendien is Metaxas bezig met de vorming van een na tionalistische partij. De regeering, die de dictatuur langen tijd wenscht te handhaven, is ook bezig met een nieuwe methode van opvoeding van de jeugd, eveneens naar het voorbeeld van Duitschland en Italië. De nationalistische jeugd zal onder leiding van Constantin Kotzias. burgemeeester van Athene en sinds kort minister van propaganda, ko men te staan. De regeering heeft de verblijfsvergun ning van eenige buitenlandsche journa listen ingetrokken. Onder hen bevinden zich de correspondenten van de officieele Zuid-Slavische en Turksche persbureaux. RUSLAND. Verlaging dienstplichtige leeftijd. Het officieele Russische telegraaf-agent- schap publiceert een decreet der regeering, waarbij de dienstplichtige leeftijd verlaagd wordt tot 19 jaar. Door dezen ^maatregel wordt het Russische leger met 50 ver groot. TURKIJE. De hoofdstad krijgt een haven. 6.000 Turksche dwangarbeiders, verdeeld in 20 ploegen van elk 300 man, zullen een kanaal graven waardoor Ankara met de zee verbonden wordt. De kosten zijn ge raamd op ongeveer twee millioen Turksche ponden, waarvan een groot deel als dagloon wordt uitgekeerd aan de dwangarbeiders, teneinde hen in staat te stellen eer. spaar pot te maken en een nieuw leven te be ginnen, wanneer zij in vrijheid zijn gesteld. Het werk zal ongeveer 3 jaar duren.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1