JOPIE WAALBERG VIERDE Viermaal ging onze driekleur omhoog HET OLYMPISCH VOETBAL-TOURNOOI STAND VAN HET VOETBAL-TOURNOOI ÏS3E- i*-» Oostenrijk slaat Polen (3-1) LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 12 Augustus 1936 In de finale 200 meter schoolslag JEMY KASTEIN BLIJFT ACHTER Wereldrecord 4x200 meter estafette door de Japansche zwemmers verbeterd. Olympisch Allerlei. Een finale Italië-Oostenrijk De middagwedstrijden in het zwem- stadion vineen gisteren aan met een de monstratie van de drie winnaars van het schoonsürineen heeren. Helaas was de OlymDisch kampioen Deeener (V.S.I reeds afgereisd in verband met het feit. dat zijn vrouw ernstig ziek was. Wayne en Greene lieten fraaie staaltjes van hun springkunst. zoowel van de plank als van den toren zien en telkenmale ont vingen zij een dankbaar aDDlaus van de tot od de laatste plaats bezette tribunes. 4 x 200 M. VRIJE SLAG. Voor de 4 x 200 meter vrije slag finale kwamen aan den start Duitschland. JaDan, Zweden. Hongarije. Ver. Staten. Canada. Engeland en Frankrijk. Voor Japan zwom Yusa het eerst en hij wist zlin land onmiddellijk de leiding te geven met een tijd van 2 min. 13.4 sec. over de eerste 200 meter Sigiura vergrootte dezen voorsprong nog. hij zwom 2 min. 11.9 sec. Amerika lag tweede terwijl om de derde plaats een felle strijd gevoerd werd tusschen Duitschland en Hongarije, Ook de laatste twee Japanners Taguchi en Aral zorgden er voor. dat de voorsprong niet verloren ging. integendeel. Japan kwam met vele seconden voorsprong als eerste aan. Duitschland heeft het voor de derde plaats niet alleen tegen Hongarije moeten afleggen (een strijd tusschen Fischer en Csik) maar Tarls zwom als laatste Fransch- man zoo goed. dat hij voor zitn land nog juist de vierde plaats aan Duitschland ontnam. Dat hier snel gezwommen is moge blijken uit het feit. dat de tijd van Japan, 8 min. 51.5 sec. een nieuw wereld- en Olympisch record betee- kende. Het oude wereldrecord stond op naam van Japan met een tijd van 8 min. 52.2 sec., gevestigd op 19 Augustus 1935 te Tokio met de zwemmers Yusa. Ishiharada. Maklno en Negami. De tusschentijden van de Japanners wa ren: Yusa 2 min. 13.4 sec., Sugiura 2 min. 11.9 sec.. Taguchi 2 min. 13.2 sec.. Arai 2 min. 13.2 sec. De Hongaarsche ploeg vestigde met een tijd van 9 min. 12.3 sec. een nieuw Euro- peesch record. Het oude record stond eveneens oo naam van Hongariie met een tiid van 9 min 13.8 sec., gevestigd oo 5 Juli van dit jaar met de zwemmers Nemes, Grof. Csik en Lengye] te Boedapest. De tlid van Frankrijk, welke ploeg als vierde aankwam, bedroeg 9 min. 18.2 sec. een nieuw Fransch record. Het zelfde w— het geval met Duitschland. welk land 9 min. 19 sec. noteerde. FINALE 200 M. SCHOOLSLAG, DAMES. Het laatste zwemnummer van dezen middag bestond uit de finale 200 meter schoolslag voor dames, waarvoor aan den start kwamen Story (Engeland). Jopie Waalberg (Nederland). Soerensen (Dene marken). Hoelzner (Duitschland). Kastein (Nederlandi Mayehata (Japan) en Genen- ger (Duitschland). Direct na den start lag Jopie Waalberg iets voor. maar de Engelsche Storey zwom de eerste 50 meter in orachtigen stlil en keerde als eerste. Op de tweede 50 meter kwam Mayehata naar voren en nu ontspon zich een hevige strijd om de leiding tus schen de Japansche en Martha Genenger. welke laatste natuurlijk hartstochtelijk door haar landgenooten werd aangemoe- di"d. Jenny Kastein lag toen reeds laatste, ter wijl Jopie Waalberg prachtig oartli gaf aan Storey en Soerensen. Op 100 meter keerde Mayehata als eerste, op den voet gevolgd door Genenger. Dit kleine verschil bleef ook op de volgende 50 meter bewaard. Jopie Waalberg hield moedig vol. doch tenslotte ging Soerensen haar oo de laat ste baan voorbij, terwlil de A.D.Z.-zwemster tegelijk aantikte met de Duitsche Hanni Hoelzner, Mayehata was eerste geworden. De uitslag was: 1. en Olympisch kam pioene Mayehata (Japan) in 3 min. 3.6 sec.: 2 Martha Genenger (Duitschland) in 3 min. 4.2 sec.: 3. Soerensen (Denemarken) in 3 min. 7.8 sec.: 4. Jopie Waalberg (Ne derland) en Hanni Hoelzner (Duitschland) in 3 min. 9.5 sec.: 6. Storey (Engeland) in 3 min. 9.7 sec.: 7. Jenny Kastein (Neder^ land) 3 min. 12.8 sec. ONZE ATHLETEN IN HET VADERLAND TERUG. HARTELIJKE BEGROETING OP SCHIPHOL EN IN DEN HAAG. Vroeger dan verwacht werd, streek de .Adelaar", de grootste K.L.M.-vogel, gis teravond op Schiphol neer. Het was ln het restaurant duidelijk merkbaar, dat er iets bijzonders aan de hand was. De Nederlandsche athleten Osendarp, Van Beveren, Boersma en hun trainer Korver zouden over enkele minu ien weer in het vaderland terugkeeren na op schitterende wijze de Nederlandsche kleuren te Berlijn te hebben verdedigd. Vele K.L.M.-autoriteiten, officials, en sport vrienden waren naar het vliegveld geko men om getuigen te zijn van de aankomst van de athleten en hun een hartelijk wel kom in het vaderland toe te roepen. Toen het toestel op het platform was getaxied en eerst eenige ..gewone" reizi gers het toestel hadden verlaten, verscheen Osendarp ln de deuropening. Een daverend gejuich vertolkte de gevoelens van de sport vrienden, die hem opwachtten. „Daar heb je Tinus" en „hoera voor onze athleten" werd er geroepen. Nadat -de eerste begroetingen, die aan hartelijkheid niets te wenschen overlieten, plaats hadden gehad, ging het in optocht naar een heel officieel uitziend platform. Voorop liep Osendarp, een ruiker bloemen ln zijn armen gekneld. Toen de drie athleten en hun trainer zich op het platform hadden opgesteld, de fotografen hun batterijen hadden leeg geschoten en de filmtoestellen hun plicht hadden gedaan, sprak de heer Guillonard, onder-directeur van de K.LJI. een wel komstwoord. Namens de directie van de K.L.M. bood spr. Osendarp een krans aan. Vervolgens sprak de heer Guillonard waardeerende woorden tot den trainer, den heer Korver. De chef van de afdeeling buitenland der K.L.M.. de heer De Vries, sprak de athle ten Van Beveren en Boersma en trainer Korver toe en bood hun bloemen aan. Waardeerende woorden werden voorts gesproken door dr. H. van Leeuwen, secre taris-penningmeester van de K.N.A.U. en den heer Hallenbeek, voorzitter van de commissie van ontvangst, die namens de athleten van Amsterdam en Noord-Hol land bloemen aanbood. De trainer, de heer Korver, dankte mede namens „zijn" athleten. Nadat Osendarp enkele woorden voorde microfoon had gesproken vertrok hij naar Den Haag. De overigen begaven zich naar het Centraal Station, om den Berlijnschen trein af te wachten, waarmee de rest van de Nederlandsche ploeg aankwam. De huldiging in Den Haag. Osendarp is op bijzonder hartelijke wijze in café Overbosch. aan het Bezuldenhout in Den Haag, gefêteerd. Omstreeks kwart voor 10 reed de K.L.M.- bus voor het café voor. Hierin hadden be halve Osendarp, diens verloofde, ouders en zusters, ook de secretaris van de Kon. Ned. Athletlek Unie, de heer Van Leeuwen, de voorzitter van „Trekvogels", de heer J. de Kok, en de bestuursleden dezer vereeni- ging, de heeren D. J. van der Horst en L. Wijnvoort, plaats genomen. De huldiging, die door „Trekvogels", waarvan Osendarp lid is, was georgani seerd, nam al dadelijk bij aankomst een ovationeel karakter aan. Voor den ingang was een haag van juniores-leden van „Trekvogels" gevormd, die met luide kreten hun meester begroetten. Honderden be langstellenden stonden geschaard langs den weg, die door de politie werd vrijge houden. De heer De Kok, voorzitter van „Trek vogels" bood Osendarp het eere-lidmaat- schap der vereenlging en een armband horloge met inscriptie aan. Namens het bestuur van de voetbalvereeniging V.U.C., waarvan Osendarp lid is geweest, sprak de heer Logjes. Ook de oud-trainer dezer vereeniging voerde het woord. Tenslotte sprak de heer Nieuwenburg, gemeente-' raadslid van Rijswijk. Diep getroffen dankte Osendarp voor deze huldiging. Toen nam de zegetocht door de Haag- sche straten een aanvang. In drie open landauers werd van café Overbosch naar de woning van Osendarp aan de Hoorn- brugschelaan te Rijswijk gereden. In het eerste rijtuig hadden de secretaris van de K.N.A.U. en het bestuur van „Trekvogels" plaats genomen; ln het tweede, dat door gepluimde schimmels getrokken werd, Osendarp en zijn familieleden. In het der de rijtuig volgden eenige leden van „Trek vogels". Honderden stonden langs de route, die de rijtuigen volgden, geschaard. Vele jeug dige leden van „Trekvogels" vergezelden den stoet op met lampions versierde fiet sen. Een dichte menigte had zich voor Osen- darp's woning verzameld. Lulde werd hij toegejuicht en men bleef juichen totdat Osendarp, die zich inmiddels binnenshuis had teruggetrokken, op het balcon ver scheen. Eerst om half twaalf keerde de rust terug. o DE OLYMPISCHE BOKSWEDSTRIJDEN. DE OLYMPISCHE ZEILWEDSTRIJDEN. Engeland kampioen in de zcsmeterklasse. De wedstrijdleiding te Kiel heeft gisteren vergaderd ter behandeling van de binnen gekomen protesten in de zesmeterklasse en ln de achtmeterklasse. Na langdurige beraadslaging werd besloten Zwitserland ln de zesmeterklasse geen enkel punt toe te kennen, omdat een lid der bemanning geen amateur zou zijn. Olympisch kam pioen in deze klasse wordt nu Engeland vóór Noorwegen en Zweden. Een beslissing in de achtmeterklasse is nog niet genomen. De wedstrijdleiding heeft ter behandeling van de protesten de filmopnamen opgevraagd uit Berlijn, welke door de makers van de groote Olympische film vanuit een ballon-captlf te Kiel zijn vervaardigd. Van deze film hangt dus af of er al dan niet een beslissingsrace noo- dig zal worden geoordeeld. Italië winnaar in de ach tmeter-klasse. Nader wordt gemeld: Na een zeer lange zitting heeft de wed- strijdcommissie bekend gemaakt, dat van daag een laatste beslissingsrace zal worden gezeild in de achtmeter-'klasse tussohen Duitschland en Noorwegen. De winnaar van deze race krijgt de zil veren medaille: de verliezer de bronzen. De gouden medaille is aan Italië toege wezen. o VERLIEZERSRONDE HOCKEY-TOURNOOI. Zwitserland wint van Denemarken. In de verliezersronde van het hockey- tournooi heeft de ontmoeting Zwitserland Denemarken plaats gehad, die door 14.000 toeschouwers werd bijgewoond. De Zwitsers speelden ln snel tempo en waren vrijwel voortdurend in de meerder heid. Couxvoisier scoorde het eerste doel punt voor Zwitserland. Scherrer, Fher en Gillleron brachten nog voor de rust den stand op 40. Na de rust hielden de Denen beter stand en zelfs slaagde Holst er in, een tegenpunt te scoren. Verder kwamen de Denen echter niet en tenslotte wist de Zwitsersche voor hoede nogmaals te scoren, zoodat Zwitser land dezen wedstrijd met 51 won. Afganistan wint van België. Afgamistan behaalde een 41 overwin ning op België. Deze overwinning werd niet zoo gemakkelijk behaald, als de uitslag wel zou doen denken, de Belgen namen door toedoen van den rechtsbinnen Moreau de leiding, doch de Afgaansche middenvoor Sultan scoorde daarna twee maai, zoodat de rust inging met den stand 21 voor Afganistan. Na de rust waren de Afganen in de meerderheid. Hun aanvallen waren echter niet buitengewoon gevaarlijk. Shuja en Sultan maakten nog elk een doelpunt, zoo dat Afganistan met 41 won. VIERMAAL is gistermiddag te Berlijn de Nederlandsche drie kleur omhoog gegaan. Voor het eerst in deze spelen werd onze nationale vlag aan den hoogsten mast gehechen. En twee maal klonk het Wilhelmus. Van Vliet was de eerste Nederlander wien deze eer te beurt viel. De Nederlandsche wielrenners en zwemmers, die Van Vliet, ter wijl ze met rood-wit-blauwe vlaggetjes zwaaiden, hartelijk toe juichten, waren allen aanwezig. Even tevoren was onze wieler kampioen ook reeds op het podium verschenen voor de huldi ging van de winnaars in den K.M. sprintwedstrijd, waarin hij de tweede plaats bezette. Daarna ging de Nederlandsche vlag weer omhoog ter eere van de 2e prijswinnaars in den tandem-wedstrijd Ooms en Leene, Maar het hoofdmoment voor Nederland was toch wel de cere monie protocolaire voor de 100 meter vrije slag dames. Rie Mastenbroek met terzijde de dames Campbell (Argentinië) en Arendt (Duitschland) werd een hartelijke ovatie gebracht. De Nederlanders op de deelnemerstribune riepen in spreekkoor: „Holland spreekt een woordje mee". Het Wilhelmus werd beide malen door de aanwezige Neder landers meegezongen, maar doordat het tempo, waarin hel muziekcorps ons volkslied speelde, veel te snel was, kostte dil groote moeite. Het waren desniettemin voor ons land in het geheel bezette Olympische stadion onvergetelijke momenten DRIE HOLLANDERS HEBBEN NOG EEN KANS. BIJ de voortzetting der Olympische bokswedstrijden hebben gisteravond onze vedergewicht Nlcolaas en de halfzwaarge- wlcht Fock gelijktijdig in ring a en b ge bokst. I Nicolaas kwam uit tegen den Mexicaan Islas, die hij op punten versloeg, waardoor hij in de kwart-finale is geplaatst. Fook bokste voor de kwart-finale van de zwaargewicht-klasse tegen den Deen Holm, van wien hij op punten verloor. Onze weltergewioht Hans Dekkers klopte den Belg De Ridder, terwijl onze lichtge wicht Rasenberg door den Egyptenaar Kosta op punten werd geslagen. Van onzen acht boksers moet heden onze middengewicht Tin Dekkers uit Den Haag zijn eerste partij nog boksen tegen den Deen Andreasen. Van de zeven andere boksers die reeds zijn uitgekomen, hebben Hans Dekkers en Nlcolaas zich in de kwart finale weten te plaatsen. De rest is uitge schakeld. DE GYMNASTIEKWEDSTRIJDEN DUITSCHLAND WINNAAR VAN DEN LANDENWEDSTRIJD. Het resultaat van den landen-turnwed- strijd luidt als volgt: 1. en Olympisch kampioen: Duitschland, met 657.430 punten. 2. Zwitserland, met 654.802 punten. 3. Finland, met 638.468 p. De resultaten van de Olympische kam pioenschappen in de verschillende oefe ningen luiden: Paard voltigeeren: 1. en Olympisch kam pioen: Frey (Duitschland) 19.333 p. 2. Mack (Zwitserland) 19.167 p. 3. Bachmann id. 19.067 p. Vrije oefeningen: ,1. en Olympisch kam pioen: Miez Zwitserland) 18.666 p. 2. Wal ter id. 18.500 p. 3. Frey (Duitschland) en Mack (Zwitserland) 18.466 p. Brugturnen: 1. en Olympisch kampioen: Frey (Duitschland) 19.067 p. 2. Reusch Zwitserland i 19.034 p. 3. Schwarzmann (Duitschland) 18.967 p. Rek-oefeningen: 1. en Olympisch kam pioen: Saarvala (Finland) 19.433 p. 2. Frey (Duitschland) 19.267 p. 3. Schwarzmann (Duitschland) 19.233 p. DE OLYMPIASTERRIT GEWONNEN DOOR ESTLAND. De K.N.M.V. meldt: De Olympiasterrit naar Berlijn is ge wonnen door Estland, waarvandaan 14 motorrijders naar Berlijn gereden waren. Tweede waren de Luxemburgers met 10 man; derde Letland met 2 deelnemers. Daarna komen de Polen met 15; Holland met 42; Zweden met 3; Italië met 3; Oos tenrijk met 2; Engeland met 11 en Tsjecho- Slowakije met één rijder. De K.N.M.V. was dus met het grootste aantal uit Holland gekomen, maar kwam toch slechts op de vijfde plaats achter Letland, dat met 2 man op de derde plaats stond, terwijl Engeland met 11 rij ders de negende plaats Innam. Hoe bizar een dergelijke uitslag op het eerste gezicht moge lijken, bij nadere be schouwing van het reglement wordt deze begrijpelijk en zal men hem ook billijk vinden. Voor de rangschikking der verschillende landen komen drie factoren ln aanmer king: a. het aantal deelnemers van een land: b. de afstand vanuit de hoofdstad van ieder land naar Berlijn; c. het aantal motorrijders in ieder land. Zoo komt Engeland met elf deelnemers en een afstand, die 1100 km. grooter is dan vanuit Letland, toch slechts op de negende en Letland met 2 deelnemers op de derde plaats, zooals Holland met zijn 42 deel nemers de vijfde plaats Inneemt. Een dergelijke sterrit wordt leder jaar naar een ander land gehouden en de natio nale motorclub van het winnende land ontvangt den door de Internationale Fede ratie van Motorclubs (F.I.C.M.) beschik baar gestelden zilveren beker. Het vorig jaar is deze jaarlijksche ster- rit ingesteld en was Brussel liet einddoel. De K.N.M.V. was toen met 248 deelnemers het beat geklasseerd. o Het Olympische voetbal-tournool is. dat kan nu reeds worden vastgesteld, uit een sportief oogpunt bezien, een mislukking geworden. Het spel der ploegen stond over het algemeen op een laag peil, hetgeen wel duidelijk tot uiting kwam in den gis termiddag gespeelden wedstrijd voor de demi-finale Polen—Oostenrijk. Ook in een ander, opzicht schenkt dit tournooi minder voldoening. Oostenrijk toch is op een heel merkwaardige wijze in den eindstrijd gekomen. De overwin ning van Peru op Oostenrijk, in welke ontmoeting het heel warm toeging, werd door de F.I.F.A. voor ongeldig verklaard. In den tweeden wedstrijd kwamen de Pe ruanen niet op, zoodat Oostenrijk zonder te hebben gewonnen de halve finale tegen Polen bereikte. Deze wedstrijd was, zooals gezegd, van een hoogst matig gehalte. In Ne derland ziet men heel vaak clubwed strijden, waarin het spelpeil beduidend hooger staat. Duidelijk werd hier het falen van het Olympisch voetbaltour- nooi gedemonstreerd. Het is Oostenrijk gelukt door een 3—1 overwinning op Polen den eindstrijd te be reiken. Deze zege danken de Oostenrijkers aan hun doortastender voorhoedespel, want in het veld waren de Polen vaak ster ker. Deze laatsten maakten echter dezelf de fout als de Noren den vorigen dag, ze combineerden voor doel te veel, terwijl er slechts zelden geschoten werd. De Oosten- rijksche doelman, die slechts een enkel goed gericht schot te verwerken kreeg, moest desalniettemin veel vaker ln actie komen dan de Poolsche keeper. Door snel uitloopen bracht keeper Kaïnberger uit komst in menige moeilijke situatie. Het eerste kwartier zag het er naar uit, dat Polen met vlag en wimpel zou winnen. Slechts door zich hardnekkig te verdedigen kon Oostenrijk doelpunten voorkomen. Toen na een minuut of 20 uit een der sporadische Oostenrijksche aan vallen de linksbinnen Kainberger met een zeer hard, onverwacht schot scoorde, ver anderde de situatie. Het spel werd meer verdeeld, hoewel de Polen eenlgszins ster ker bleven. In de eerste helft bleef het bi) dit eene doelpunt. Na de rust was het spel wat beter dan daarvoor. Reeds spoedig had Oostenrijk ten tweeden male succes. Een slechte uittrap van den Poolschen doelman Albanski had tot gevolg, dat de rechtsbuiten van Oos tenrijk Werginz den bal bemachtigde en met een goed schot den stand op 2-0 bracht. Het spel was daarna verdeeld. De Polen deden hardnekkige pogingen om den ach terstand in te halen, hetgeen hun een kwartier voor afloop gelukte, toen keeper Kainberger tevergeefs uitliep en de Pool sche midvoor gemakkelijk kon scoren. Mét men en macht trachtten de Polen toen gelijk te maken, maar dit mislukte Toen Kainberger, hoog opspringende den bal greep, werd hij achter de lijn gewerkt maar de arbiter kende terecht geen doel punt toe. De geheele Poolsche ploeg ging naar voren, hetgeen tot gevolg had, dat vlak voor afloop de Oostenrijk sche midvoor Mandl een vrij veld voor zich kreeg, waardoor hij gemakkelijk den stand op 31 kon brengen. In den eindstrijd heeft Italië, afgaan de op het vertoonde spel, de beste kansen Peru verontwaardigd In verband met de beslissing van dj F.I.F.A.volgens welke de voetbalwedstrijd PeruOostenrijk moest worden overge speeld, heeft de Peruaansche ploeg zich uit alle nummers teruggetrokken. Geheel Peru Ls verontwaardigd over de beslissing van het Olympisch Co mité te Berlijn. Overal worden protest meetings gehouden cn de havcnarbei ders weigeren Duitsche schepen te laden of te lossen. Dc Duitsche kolonie in Peru heeft eveneens geprotesteerd en verklaard dat Duitschland hierin geen schuld treft. Het incident is o.m. aanleiding geweest voor het op touw zetten van een reusach tige betooging te Lima in Peru, waaraan niet minder dan 20.000 studenten hebben deelgenomen. Zij trokken door de straten om te protesteeren tegen de door de Ft F.A. genomen beslissing. De president van de republiek, Benavldes, maande de betoo* gers tot kalmte aan en gaf de verzekering, dat de regeering de sportieve eer van Per» zou verdedigen. le ronde: Noorwegen Turkije 2e ronde: Halve Eindstrijd: Eindstrijd: Noorwegen 4-0 j Noorw. 20 Zweden Japan Italië Ver. Staten Peru Finland Egypte Oostenrijk Eu geland China Japan 32 Italië 10 Peru 7—3 Italië 80 Italië 2-1 Oostenrijk Oostenrijk 31 j Engeland 20 Oostenr. 31 Polen Hongarije p'r Polen 30 Polen 54 2-3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10