DE STRIJD SPANJE tEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bïad Dinsdag 11 Augustus 1936 SPORT IAAT/TE EEMCUTEN MARKT 'f> GERICJTIN Telef.CCC POLEN. De taklick der communisten. Een bekend medewerker van het katho lieke Poolsche tijdschrift ..Kultura" geeft een overzicht betreffende de actie, die Moskou thans in het hart van Europa voert. De tactiek van de Komintern, aldus de schrijver, is verschillend naar gelang het autoritair, of democratisch-liberaal gere geerde landen betreft, Voor de landen, die rond of nabij sov jet-Rusland liggen, gelden ook weer andere richtlijnen. De agenten van de derde internationale passen sinds eenigen tijd een geheel nieu we tactiek toe. Zij nemen niet meer hun toevlucht tot. een openlijken strijd. Hier mede wacht men, tot een land voldoende „bewerkt" is. Polen behoort tot die landen, waar volgens de laatste lnstruetles van Moskou geen openlijke strijd mag worden gevoerd. Voor ieder land van West-Europa is het werkplan door den leider der communis tische propaganda, Dimitroff. nauwkeurig omschreven. In ieder land moet eerst een voorbereidende actie worden gevoerd, dan volgt een tweede periode van intenser pro paganda en tenslotte de openlijke actie. Het eerste deel van het program omvat de oprichting van liga's ter verdediging van de menschelijke rechten; de oprich ting van een Volksfront tegen het natio nalisme en de rechtsche partijen, de na drukkelijke propageering van de vredesge- dachte en de ontwapening, terwijl Rusland zich terzelfder tijd sterker bewapend. Gedurende de tweede étappe moeten de Godloochenaars- en Vrijdenkersorganisa ties worden uitgebreid en gesteund, moet samenwerking worden gezocht met de loge en vereenigingen met internationaal ka rakter. Bovendien worden nog instructies gege ven over de actie van de „agents provo cateurs" en spionnen, die in ieder land werkzaam zijn, vooral bij de rechtsche partijen. De propagandisten zijn ten strengste verplicht hun tactiek geheim te houden, „daar deze tactiek hèt wapen is in den onbarmhartigen strijd tegen de nationale en katholieke organisaties". De aanwijzingen, die Dimitroff in deze richting heeft gegeven, zijn alle in dit op zicht gelijkluidend. Bijna woordelijk staat hierin, dat „de communisten met alle mid delen en met alle listen, die zij kunnen bedenken en aanwenden, ook in de orga nisaties met een godsdienstig karakter moeten trachten binnen te dringen, om daarin gisting en tweedracht te zaoien". Het heet dan verder, dat de list het best bruikbare wapen is in de handen van den bolsjewistischen propagandist. De schrijver toont aan. dat de jongste woelingen der comunisten in Poien dit ééne groote voordeel hebben gehad, dat zij het Poolsche volk hebben doen ontwaken. Vooral in intellectueele kringen, die tot heden nog zeer sceptisch en besluiteloos waren, heeft men thans leeren inzien, welke groote belangen er voor Europa en de Christelijke beschaving op het spel staan. o ABESSYNIË. Oorlog aan den oorlog. De „Manchester Guardian" schrijft over de moeilijkheden van de Italianen het vol gende: 'De positie van de Italianen in Abessynië begint hoe langer hoe moeilijker te wor den. Hoewel er geen nauwkeurige cijfers over bekend zijn, is er reden om aan te nemen, dat de Italiaansche verliezen van na den val van Addis Abeba grooter zijn, dan die daarvoor. Ook op het oogenblik is er geen georganiseerde Abessijnsche tegen stand. De Abessijnen voeren echter een zui vere guerilla. Zij vallen met gewapende ben den de Italiaansche stellingen en posten aan en trekken zich dan snel terug, na den Italianen vrij aanzienlijke verliezen te heb ben toegebracht. Sedert het vertrek van maarschalk Bado- glio heeft maarschalk Graziani de leiding van de zaken in Abessynië in handen. Gra ziani heeft een grooten roep als een kolo niaal administrateur, maar tot dusverre is hij met het „pacificeeren" van Abessynië nog niets opgeschoten. Dit deden de Italia nen in Libye met succes, door een massale executie. Sommige gebieden van Libye wer den „gepacificeerd" door het grootste ge deelte v,an de mannelijke bevolking neer te schieten. Deze methode ging in Libye. dat zeer dun bevolkt ls, wel op, doch Abessynië telt 13.000.000 inowners en om hiervan een zoo groot gedeelte te verdelgen, dat een resultaat merkbaar zou zijn, is klaarblijke lijk niet te doen. Het blad wijst er verder op, dat het snelle succes van de Italianen in den oorlog voor een groot gedeelte te danken was aan de organisatie van wegen- en bruggenbouw en zegt dan, dat deze or ganisatie tegenover de taak om het land bezet te houden, vrijwel machteloos staat. De rails van de spoorlijn Addis AbebaDji bouti v/orden ieder oogenblik opgebroken en hierdoor is deze belangrijke verbindings weg veel van zijn nut kwijt. Het onderhou den van verbindingen langs de wegen is verder bijzonder moeilijk. Het militaire oppercommando te Addis Abeba heeft de laatste weken verscheidene strafexpedities uitgezonden, doch deze zijn allen teruggekeerd, zonder den vijand zelfs maar gezien te hebben. De Italiaansche voorposten staan steeds bloot aan Abes sijnsche aanvallen en de verliezen, die de Italianen de laatste weken hierbij geleden hebben, zijn zeer groot. Het blad besluit dan als volgt: Voor de Italianen is de oorlog thans meer van een oorlog gaan krijgen, dan hij had, vóórdat hij formeel als geëindigd werd verklaard! Van Italiaansche zijde wordt verklaard, dat na de regenperiode de rust geheel zal worden hersteld. MEXICO. De werklieden willen een arbeidersweer oprichten. In arbeiderskringen is men van meening, dat de goudhemden, werkgevers en mili tairen, een staatsgreep voorbereiden, ten einde de opstandelingen in Spanje te steu nen. De politie zou een lijst met vele namen hebben ontdekt. De staatsgreep zou einde Augustus plaats moeten hebben. Het ant woord van de arbeiders op deze fascisti sche dreiging is de oprichting van een ar beidersweer; reeds hebben velen zich hier voor opgegeven. 15 Augustus zal een sta king uitbreken, doch men wil niet, dat deze een revolutionair karakter aanneemt, (Vervolg van het 2e Blad). De nationalisten in aanval. Badajoz gebombardeerd. j De Portugeesche radioclub heeft medege deeld, dat een vliegtuig der rebellen gister middag Badajoz heeft gebombardeerd. De opmarsch van de colonne der opstandelin gen wordt vertraagd, doordat op den weg alle bruggen zijn vernield. Aan de grens zijn talrijke gevluchte extremisten aangekomen. Regeeringsvliegtuig neergeschoten. Generaal Queipo de Llano heeft over de radio medegedeeld, dat te Puerto de Leon een vliegtuig der regeering is neergescho ten, waarbij de piloot om het leven geko men is. De generaal bevestigde voorts, dat het beroemde Alhambra te Granada door re- geeringsvliegtuigen is gebombardeerd. De vliegers hadden in totaal 17 bommen ge worpen, die gelukkig echter niet ontplof ten, zoodat slechts onbeteekenende schade werd aangericht. Een broer van generaal Mola doodgeschoten. Uit Burgos wordt gemeld, dat de broer van generaal Mola, die te Barcelona als officier dienst deed, door anarchisten is doodgeschoten. Ook de vroegere minister Miguel Maura en de leider der katholieken Dimas Mada- riaga zouden zich in gevangenschap be vinden. Bombardement aan het Arago- neesche front. Luitenant-kolonel Sandino heeft medege deeld dat vliegtuigen met succes het front der opstandelingen in Aragon heb ben gebombardeerd. Talrijke rebellen zijn in de richting van Sarragossa gevlucht, de bruggen achter zich vernielend. Provincies tot oorlogsgebied verklaard. Bij decreet der regeering zijn de provin cies Huelva. Cadix. de Balearen. Lugo. Coruna en Pontevedra tot oorlogsgebied vei-klaaia. Provincie Estramadura door nationalisten bezet. Het radiostation Burgos deelt mede, dat de civiele garde thans de geheele provincie Estramadura heeft bezet Strijd aan het Irun-front ontbrand. Naar de correspondent van Havas meldt, i is bij het aanbreken van den dag langs het geheele front van Irun, in het bijzonder aan den kant van Drie kronen, een hevig geweer- en kanonvuur ontbrand. Het ge rucht omtrent een aanval der opstande lingen zou, naar het schiint. bevestigd wor den ofschoon om 10 uur nog geen enkele bijzonderheid bekend was omtrent den waren omvang van het offensief. De non-interventie. Naar de „Times" -uit Washington meldt, zou de Fransche regeering ook de Vereenig- de Staten willen vragen, zich aan te slui ten bij het accoord inzake non-Interventie in Spanje. Het is niet waarschijnlijk, dat Amerika een besliste verzekering zal geven, doch wel zal de regeering er angstvallig voor zorgen, neutraal te blijven De regee- ringsdeoartementen zullen waarschijnlijk niet-officieel aanzienlijken druk uitoefenen om verschaffing van wapenen en geld aan een der beide partijen te beletten. De Fransche gezant te Kopenhagen heeft gisteren bit den minister van buitenland- sche zaken staDcen ondernomen inzake toetreding van Denemarken tot een accoord tot handhaving van neutraliteit in den Scaanschen burgeroorlog. Naar verluidt, heeft minister Munch een zeer sobedig antwoord in het vooruitzicht gesteld Franco wil Madrid door uithongering tot overgave dwingen. Volgens een te Lissabon gepubliceerd interview hoopt generaal Franco de over gave van Madrid te bewerkstelligen door de levensmiddelen- en watervoorziening te verhinderen, en daardoor de bevolking van de hoofdstad tegen de regeering Azana in opstand te doen komen. Franco is niet van plan de leiding van den opmarsch naar Madrid op zich te nemen, doch hij zal de geheele militaire beweging vanuit zijn hoofdkwartier te Sevilla leiden en controleeren. De leider der opstandelingen wenscht een aanval en een bombardement te voorkomen, op grond van het feit, dat zich in de hoofdstad honderdduizenden bevinden, die met de insurgenten sympathiseeren, doch wel is hij voornemens, degenen die voor de wreed heden, die met vrouwen en kinderen zijn gepleegd, verantwoordelijk zijn, streng te straffen. CHINA. Kunstschatten door communisten vernield. Vele oude kunstschatten in Tibet, van bijzonder hooge waarde, zijn opzettelijk vernield door benden communisten en ban dieten, die de grens van China en Tibet onveilig m$ken en vooral in de provincies Kokonor en Sikang optreden. Bij schatting is drievierde deel van de Lama-tempels waarin deze schatten werden bewaard, ge plunderd en vernield door de communisti sche invallers, waarmede voor de wereld kunstschatten zoo oud als de heuvels van Tibet zijn verloren giegaan. Echter trach ten eenige Amerikaansche oudheidkundige iets van deze Tibetaansche kunst vcor het nageslacht te bewaren, door waardevolle voorwerpen welke door vluchtelingen uit het binnenland worden aangebracht, op te koopen. UIT HET VERRE OOSTEN. China en Japan. De Japansche ambassadeur in China Kawagoe gaat een reis maken in Noord- China. Het Tokiosche blad Kokoemin schrijft naar aanleiding daarvan: Het tot dusver gehuldigde denkbeeld dat Japan een Noord-China-politiek ten uit voer kon leggen zonder daarbij rekening te houden met Nanking, is gebleken een vergissing te zijn geweest. De overwinning van Nanking in Zuid-China heeft het ge zag van de centrale regeering versterkt. De Nitsji Nitsji te Tokio bepleit den laatsten tijd niet langer de opvatting, dat de politiek van Nanking, dat streeft naar de handhaving der eenheid van China, een vijandigheid zou beteekenen tegen Japan. De oplossing van het Noord-Chineesche vraagstuk is voor Japan enkel mogelijk door daarin de regeering te Nanking te kennen. In politieke kringen te Tokio wordt alge meen erkend, dat de politieke toestand van Nanking sterker is geworden. Men ziet dan ook te Tokio de noodzakelijkheid in van een wijziging der oolitiek ten aanzien van China. Daarbij wordt het voorbehoud ge maakt, dat Nanking geen anti-Japansche politiek zal volgen. De Jomioeri Sjimboen meldt, dat admi raal Nagano, de minister van marine, de aandacht van den eersten minister Hirota en van den minister van buitenlandsche zaken Arita gevestigd heeft op de drin gende noodzakelijkheid van het formulee ren eener onafhankelijke, krachtige buitin- landsche politiek. Dit met het doel den status quo te verbreken, die de ontwikke ling van den Japanschen koophandel bijna overal ter wereld belemmert. De Jomioeri Sjimboen acht de voorstel len van den minister van marine van be lang in verband met. de terughoudendheid, die tot dusver door de admiraliteit in acht is genomen ten aanzien van aangelegen heden, die buiten vlootzaken lagen. KORFBAL. A. K. VITESSE. A.K.C. (Alphen) speelde op eigen ter- tein een wedstrijd regen Vitesse, Met de rust was de stand l —1, terwijl na de rust de stand werd opgevoerd tot 4—4. BINNENLAND. BRAND TE ENSCHEDE. In den afgeloopen nacht omstreeks half vier ontstond brand in een perceel aan den Broekheurnerweg te Enschede, bewoond door het gezin A. W. De brand is vermoe delijk ontstaan in een vertrek, dat was in gericht als droogkamer voor kunstzijde. In dit vertrek wordt doorloopend een kachel gloeiend heet gestookt. De bewoners wer den door het vuur verrast. Zij konden zich neg juist bijtijds in veiligheid stellen. Van den inboedel kon niets behouden worden. De brandweer bestreed de vuurzee krach tig en wist zoodoende de belendende per- ceelen, waaraan zich het vuur ook reeds had medegedeeld, te behouden. Deze twee perceelen, beide door een familie H. be woond, bekwamen ernstige waterschade. Alles is verzekerd. DRIE MEISJES UIT ZEE GERED. Op het Noorderstrand te Katwijk a. Zee hebben zich hedenmorgen drie meisjes uit Waddinxveen'te ver in zee gewaagd. Met een reddingsvlet en een motorboot van M. zijn zij gered. Dr. de R. Z. verleende de eerste hulp. Per auto zijn de meisjes daarna naar Waddinxveen teruggebracht. KINDJE VERDRONKEN. Gisteravond is te Roswinkelerveen, ge meente Errunen. een driejarig zoontje van der. arbeider K. Veeiing verdronken. Het ventje viel van een vlonder in het kanaal. De vader, die dit zag, sprong, hoewel hij niet kon zwemmen, onmiddellijk te water. Hij slaagde er in het. kind te grijpen, maar voor hij den wal kon bereiken moest hij het ventje loslaten. Inmiddels toege schoten omwonenden brachten den man. die reeds bewusteloos was, aan den kant.. Het kind is evenwel verdronken. De Roemeensche gezant de heer Pella heeft hedenmiddag namens zijn regeering aan den raad van beheer der academie voor Internationaal Recht te 's-Gravenhage het geschilderd portret van den stichter der academie, den Roememschen jurist, Deme- tre Sturza aangeboden. UIT NED. OOST-INDIË. DE ECONOMISCHE TOESTAND VAN INDIË. UITEENZETTING NAMENS DE REGEERING. BATAVIA, 11 Aug. (Aneta). In den Volks raad heelt mr. Peekema namens de regee ring eenige mededeelingen gedaan over den economischen toestand. Hij zeide o.m.: De Regeering durft in volle gerustheid te verklaren: „Wanneer wij hetgeen God verhoede opnieuw zouden geplaatst wor den voor een situatie zooals deze bestond tusschen de Jaren 1930 en 1936, zouden wij in groote lijnen dezelfde economische poli tiek volgen." De Regeering is overtuigd dat zij, in groote trekken het eenige economisch beleid gevoerd heeft, dat in de gegeven omstandigheden in het belang van Indië mogelijk was. De regeering en de gemeen schap zijn tijdens de wereldcrisis actief en strijdbaar geweest, zooals ook plicht was en die activiteit en strijdbaarheid hebben haar effect niet gemist. De heer Peekema gaf vervolgens een eenigszins uitvoerige opsomming van het geen op economisch gebied geschied is en welke resultaten daarmee zijn behaald. Dc politiek betreffende den rijstinvoer is ge slaagd; de voedselproductie is gestegen als nooit tevoren in zulk een korten tijd; de voedsel-distributie werd krachtig aangevat; de thee-, kina- en rubber-restrictie hebben kennelijk een gunstig effect gehad: de re gelingen voor de suikerindustrie hadden de, zoo broodnoodige nivelleering- en buffer- werking; de diverse contingenteeringen brachten voordeelen voor den export; het export-volume bleef vrijwel behouden; het distributie-apparaat werd van den onder gang gered; de economische samenwerking met het Moederland krijgt geleidelijk aan grooter beteekenis voor beide gebiedsdee- len; de industrialisatie maakt goede vorde ringen en zulks in steeds versneld tempo, en de handelsvoorlichting in binnen- en buitenland kon worden uitgebouwd. Verder groeit de kleine landbouw door de moeilijk heden, welke zich ijl den aanvang voorde den, heen. De gegevens, waarover de Regeering beschikt, wijzen er op dat in de Buiten gewesten het dieptepunt van de crisis reeds eenigen tijd is gepasseerd en dat de stand voor verschillende gewassen zich vrij gunstig laat aanzien. Wat de toestand van de koffiecultuur betreft, zoo geldt deze gunstige toestand alleen met in-acht- neming van den steun uit het Moeder land. Verder is voor de pepercultuur helaas nog geen bevredigende oplossing gevon den. Nog slechts enkele weken geleden werd op het departement van Economische Zaken voor de zooveeLste maal nog eens de geheele peper-situatie in beschouwing genomen, doch men kwam opnieuw tot de zeker teleurstellende, doch onontkoombare, conclusie dat een Regeerings-ingrijpen hier geen baat zou kunnen brengen. Wat Java betreft, is de toestand door het gunstig verloop van den oogst ontegenzeg- geliik beter dan in 1934 en in de eerste helft van 1935. De algemeene toestand is hier echter zeker nog zorgwekkend, in het bijzonder wat de suikercultuur en de be volkingstabak betreft. Mr. Peekema deelde mede. dat het plan bestaat een nijverheidsraad ln het leven te roepen. Hij merkte op dat de algemeene welvaartspolitiek geschraagd wordt door zuilen, als: verdediging en uitbouw van den export, bevordering van de nijverheid, openlegging van de Buitengewesten, emi gratie, verzekering van eigen voorziening in de meest belangrijke voedingsmiddelen, organisatie van het Inheemsche bedrijfs leven, waarbij voorlichting en crediet- voorziening een rol spelen. Spr. wees er verder op, dat op goede betrekkingen met Japan steeds prijs wordt gesteld. De tentoonstelling, welke te Nayoga zal worden gehouden, heeft reeds sedert eenigen tijd de volle belangstelling van de Regeering. Terloops deelde de heer Peekema nog mede dat hij, nog geen twee weken gele den. berichten heeft ontvangen omtrent verdere vorderingen ten aanzien van het suiker-vraagstuk, waarop hij echter thans niet kon ingaan. Spreker stond vervolgens stil bij de bijdïage van 25 millloen gulden, zonder welke hulp zelfs een begin aan welvaartswerken onder de huidige omstan digheden onmogelijk zou zijn. Hij deelde voorts mede dat de Regeering berèld is aan de geuite wenschen tegemoet te ko men door de instelling van een vaste commissie hier te lande, die het vraagstuk der economische samenwerking in studie zal kunnen nemen, waarbij een uitwisseling van gedachten met de Nederlandsche commissie voor de hand ligt, terwijl daarbij tevens tot uiting kan komen in hoeverre nadere en nauwere samenwerking tusschen beide instanties op den duur mogelijk zou zijn. Spreker eindigde met te herinneren aan de woorden van J. Pzn. Coen, dat bil wederzijdschen goeden wil het „waer- achtizh wel sal gaen" LEIDEN, 10 Aug. Coöp. groenten-, fruit en bloemenveilingver. „Leiden en Omstre ken", Andijvie f. 50—1kroten f.1—1.40; komkommers f. 1—1.60; bloemkool I f.2.40- 12,60, II f. 1.505.80; witte kool f.6; roode- kool f.16; Savoye kool f.58; groene kool f. 0.802.80; meloenen f.328; pieter selie f. 0.30—0.40; prei f. 0.80—1.40; radijs f. 0.501.40; kropsalade f. 0.501.30; selde rie f. 0.300.90; uien f. 0.801.20; wortelen f. 2.807.30; rabarber f. 0.200.40; perziken f. 17, alles per 100 stuks. Kroten f. 1.20— 2.50; snijboonen f.3—16; stokboonen f. 11— 21; pronkboonen f.5—8; stamboonen f.5— 12; tuinboonen f.34; postelein f.2—5; spinazie f.2—6; tomaten A f. 3—4.80, B 3.40 —6.20, C f.3—3.80, CC f.2—2.90; uien 12.80 —3.10; wc-rtelen f.2—6; aardappelen f 1.20 —2.30, alles per 100 Kilo. BODEGRAVEN 11 Aug. Kaasmarkt. Aan gevoerd 369 partijen Goudsche kaas, waar onder alle met rijksmerk, totaal 16.608 st. wegende 149.445 K.G. Prijs met R.M. Ie srt. f22—23. 2e f 1921. Handel matig, BOSKOOP, AO Aug. Rozen per bos: Glo ria Mundi 1015 ct. Rosalandla 812. Butterfly 69. Claudius Pernet 1014. Else Poulsen 1527. Juliana 16. Golden Ophelia 6—8. Edith Helen 17—21. Phoebe 21—25. Hadley 13—17. Briarcliff 12—16. Ingar Olsson 17—19. Pechtold 15—22. Rosa Mundi 2954. v. Straaten v. Nes 8. Dr. Kraus 2022. Ellen Poulsen 15. Diversen per bos: Lelie's 1824. Clematis Durandl 2039. ld. Mevr. Ie Coultre 11.30, idem Prins Hendrik 0,601.03, id. the President 0.70, Gladiolen 57 ct. Snijgroen 68. Gerbera 14 ct., Dahlia's 1015 ct. Perzi ken per stuk 23 ct. KATWIJK a. d. RIJN, 10 Aug. Eerste lingen f 0.57'/j—0.45. Drielingen f 0.40— 0.50. Eigenheimers f.0.400.65. Drielingen f. 0.250.45 p. kist van 25 K.G. Bospeen f. 4.707.80. Bloemkool I f. 9.10—13.20. Peen p. kist f. 0.600.90. ROELOF ARENDSVEEN. 10 Aug. Meloe nen 3—27 cent per stuk; Sla 0.50—1.60 per 100 krop; Snijboonen 0.351.45; Stek door gedraaid; Prinsesseboonen 0.95—1.55; Dubb. Stam 1.05; Witte Pronkboonen 41 cent per 10 K.G.; Fijn 3.50; Baster 6173 cent; Grol 2534 cent; Bommen 1316 cent en door gedraaid; Stippel 2426 cent per 25 K.G. 4556 (lngcz, Mcd.) NOORDWIJKERHOUT, 10 Augustus. - Veiling „De Eendracht". De aanvoer doperwten is thans geëin. digd. Enkele heerenb. z. dr. f. 1.05—1.50; Stok heerenb. z. dr. f. 1.301,65; Enkele heerenb. m. dr. f. 1.05^1.20Snijboonen f.0 701.45; Dubb. Stamheerenb. f. 0.65— f. 1; Tuinboonen 4090 cent, alles per zak van 10 KG. PURMEREND, 11 Aug. Kaasbeurs. Ver handeld 16 partijen, wegende 53.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f. 20. Kleine Boerenkaas f 1620. Goudsche f420. Vol vette f. 22. Boter f 1.281.35. Veemarkt. Aanvoer 657 st. runderen. Vette koelen f 0.320.62 p. K.G. Gelde koeien f 80—1.50 p. stuk. Melkkoeien f 110210. Stieren f 0.30 0.48 p. K.G. Paarden f 60130 p. st. Vette kalveren f 0.250.55 p. K.G. Nuchtere kal veren voor de slacht f 3—10 p. st. Nuchtere kalv. v. d. fok f 813. Vette varkens voor de slacht f. 0.370.40 p. K.G. Magere var kens f 1426 p. st. Biggen f. 814. Scha pen f. 10—22. Bokken f. 314. Lammeren f. 59. Kipeieren f. 33.50 p. 100 st. Eend eieren f. 2.10. Piepkuikens f. 0.52'/ï—0.62'/i p. K.G. Oude kippen en hanen f. 0.27Vj- 0.37'/j. Konijnen f 0.251.25 p. st. Eenden f. 0.150.40. Duiven f. 0.40 p. paar. 128 een deneieren A f. 2.05. 1234 kippeneieren A f. 3.20—3.50. B f. 3.15—3.30. Aanvoer 50.000 eendeneieren f. 1.752.40. Kippeneieren 70/80 f 4—4.50, 65/66 f 3.35-3.50, 63/64 f3.30 —3.40, 60/62 f 3.15—3,30. 58/59 f 3.10—3.20, 56/67 f 3—3.10, 53/55 f 2.90—3. 50/52 f2.70 —2.80, 45/49 f 2.30—2.70. RIJNSBURG, 10 Augustus. Groentenvei- ling. Bloemkool I f.912 per 100; Bloera- koolll f.58 per 100; Aardappelen f. 0.50 0.65 per kist; Waschpeen f. 0.701 per kist; Kroten f0.500.70 per kist; Bospeen f. 5— 8 per 100 bos. Bloemenveiling, 10 Augustus. Gladiolen Halley 2025 c.: idem Souvenir 30—50 e.; gemengd 4050 c.; Brillant 2030 cent; Witte Lelies f. 5.406.80: Oratum f. 2.40— 4.10; Witte Asters 3042 c.; rose 24—38 c.; gemengd 3042 c.; Margrieten 20—32 c.; Zinnia's 0.701.70; Convilli's 2055 c.; Rose Anjers 6080 cent. HAZERSWOUDE, 10 Aug. Kipeieren f 3.25 tot f. 3.75 per 100; eendeieren f. 3.05 per 100 stuks. Totaal aangevoerd 5144 stuks. ROTTERDAM, 10 Aug. Binnenlandsche granen. Haver (jarige) f 7.50—7.75. Win ter- en Chevalier gerst (nieuwe) f66.30. Een enkel best partijtje chevalier gerst ging iets boven de noteering. KI. gr. erw ten (nieuwe) f79. Bruinen boonen (ja rige) f 9—10.50. Kanvijzaad f 18.50—19.50 incl. BI. Maanzaad f 1516.50 incl. Kool zaad (nieuw) f89.50. Alles per 100 K.G. netto. ROTTERDAM, 11 Aug. Veemarkt. Aan gevoerd 171 paarden, 41 veulens, 991 ma gere runderen, 693 vette runderen, 167 vette kalveren, 319 graskalveren, 500 nuch tere kalveren, 351 schapen en lammeren 10 varkens, 48 bokken en geiten. Prijzen p. K.G. Vette koeien le kw. 61 2e 55, 3e 40-46, vette ossen 55, 53, 43-47, stieren 54, 49, 43-45. vette kalveren 80 76 50-55, scha pen 39, 25, 27, lammeren 38, 34 37, graskal veren 45, 35, nuchtere kalveren 39, 35, 28, slachtpaarden 44. 38, 36. Prijzen p. stuk, Schapen, le kw. 19, 2e kw. 15, 3e kw, 11. lammeren 13. 10, 8, nuchtere slachtkalveren 10, 8, 7, nuchtere fokkalveren 15, 13, 10, slachtpaarden 180, 135, 95, werkpaarden 250, 150, 110, hitten 120, 90. 70, veulens 120. 80, 50, stieren 270, 210, 105, kalfkoelen 225, 185, 125, melkkoeien 265, 200, 140, vare koeien 150, 130, 100, vaarzen 135, 95, 75, pinken 110, 85, 70, graskalveren 45 30, 20, bokken en geiten 7, 5, 1,30. Vette koelen en ossen: TER AAR, 10 Aug. Per kist 4 kg.: Spinazie 18—21; Andijvie 919; Per 10 kg. Snijboo nen 0.30—1.33; Princesseb. 0.901.40; Dubb. Stampr. 0.601.05; Witte Pronkb. 0.20— 0.6U: Spekboonen 0.85; Postelein 2.503.20: Per 100 bos: Peen 5—7; Per 100 stuks: Sla 0.902.00; Per stuk: Bloemkool 1'/;12; Komkommers 11.30; Tomaten A 1.60- 2.80; Per 25 K.G.: Augurken fijn 3.20—3.40; idem f. bast 1.20—1.30; idem bast 0.65— 0.70; idem grof 0.300.31; idem stipp. 0.22; idem korrrk. 0.210.26; Spitskool 1.50. VEUR, 10 Aug. Engelsche komkommers, le soort 11.70; idem 2e soort. 1—1.10; Gele komkommers, le soort 11.60; Idem 2e soort 11.10; Kropsla, le soort 501.20; Peen 5.707.80; Bloemkool le soort 6.30—- 9.10; Idem 2e soort 4.105.40; idem uitschot 1.50—2; Tomaten midd. 1.50—2.10; idem groote ronde 1.802.50; idem 2e soort 1.50 1.80; idem 3e soort 11.40; idem bonken I—1.50; Andijvie per 100 70—1.50; Spinazie 4 kg. 16—30; Postelein 2—3.10; Rabarber per 100 bos 13; Snijboonen 1216; Sper- c ie boonen 6.50—9.10; Prei 1.20—1.80; Sel- dery 70—90; Tuinboonen 67; Doperwten II15; Pruimen 2.704.40; Meloenen 8— 49; Druiven 20—23. ZOETERWOUDE, 10 Aug. Aanvoer 2500 eieren. Kipeieren f. 3.403.80, eendeieren f 3.20 p. 100. Kaas 14—25 ct. p. pond. Kip pen 25—65 ct. Hanen 15—85 ct. Duiven 1120 ct. Konijnen 151.15 p. stuk. Veilingen van den Bond Westland, Bin nenland van 10 Aug. Frankenthalerdruiyen 3644 ct; Alicante-druiven 3238 ct; Col- mandruiven 4046 ct; Emll Royaldruiven 3339 ct; Golden Champion 4864 ct, Gros Maroc 4047 ct; Roode bessen 24— 30 ct. per kg; Tomaten A 4060 ct; idem B 37—48 ct; idem C 44—59 ct; idem CC 2# 38 ct; Dubbele boonen 901,25 per bak, Snij'boonen 1217 ct; Postelein 3 ct; Spina zie 24 ct; Stoofappelen 8—12 ct; stool peren 59 ct; tafel-appelen 8—16 ct: tafel" peren 1430 ct. per kg; Bloemkool 6—8.5». 2e soort 36.00; Komkommers Roode kool 1.—1.50; Sav. kool 2—2.60; Sla 50—1.50 pei 100; Eieren 3.50—4.30 per 100. Netmeloenen 1928 ct; Kleine 1418 ct, Annanas-Meloenen 18—32 ct; Kleine 12 18 ct; Suikermeloenen 20-36 ct; Perziken ie 7—20 ct; 2e soort 3—7 ct; 3e 1—4 ct. per stuk; pruimen 2189 ct. per kg; Andijvie 70—1.40 per 100. 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2