Van het Olympisch front. 77ste Jaargang DINSDAG 11 AUGUSTUS 1936 No. 23428 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ct£ per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.> Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. AFSCHEED VAN DEN HEER N. VOLKERT. Amanuensis bij het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Hedenmorgen was het voltallige perso neel van het Rijksmuseum voor Volken kunde in een der feestelijk aangekleede zalen in het nieuwe gebouw bijeengeko men, teneinde den heer N. Volkert, die we gens het bereiken van den 65-jarigen leef tijd met ingang van 1 September e.k. den dienst met pensioen zal verlaten, te hul digen. Om 11 uur werd de heer Volkert met zijn echtgenoote door een der conser vatoren binnengeleid, waarop de heer Iden- burg als vertegenwoordiger van het Col lege van Curatoren het woord voerde. Spr. t een schets van de ambtelijke loop baan van den heer Volkert. waaraan wij het volgende ontleenen. Op 21 Maart 1908. nog onder het direc toraat van dr. Schmeltz werd N. Volkert tijdelijk aangesteld als opzichter en 1 April 1909 dr. Juynboll was intusschen direc teur geworden veranderde deze tijdelijke aanstelling in een vaste. Op 1 Januari 1917 werd hij bevorderd tot bediende 1ste klasse en 3 April 1920 ontving hij den persoon lijken tite] van amanuensis 2e klasse. Voortdurend wordt in de jaarverslagen met lof over Volkert's ijver gesproken, waarbij vooral opvalt, dat zijne werkzaam heid zich niet bepaalt tot de Oost-Aziati- sehe afdeeling. waarbij hij geplaatst was ol tot de voorgeschreven diensturen. Zoo wel dr. Juynboll als de vele conservatoren, waarmee Volkert in nauwere aanraking kwam (H. W. Fischer, dr de Visser. T. B. Roorcta. C. C. Krieger en dr. W. H. Ras ters i roemen zonder uitzonderine zlin groole geschiktheid, zline vele uitmuntende diensten en spreken van zijn intelligentie en bekwame hulp. Met groote voldoening, zeide de heer Iden- burg, had het College van Curatoren ver nomen, dat de verdiensten van den heer Volkert ook door de Regeering erkend zijn en dat het H. M. de Koningin behaagd heeft hem de Eeremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau toe te kennen. Onder het uitspreken van zijn persoonlijke gelukwenschen reikte de heer Idenburg het Ordeteeken uit. Vrvolgens werd het woord gevoerd door dr. Rassers, conservator, tijdelijk bêlast met het beheer van het Museum, die den heer Volkert ook namens de directeuren, onder wie hij gediend heeft, dank bracht voor de vele goede diensten, welke hij aan het Museum heeft bewezen, terwijl de heer Krieger een persoonlijk woord tot „zijn rechterhand" richtte en hem namens den Museumstaf een geschenk aanbood in den vorm van een leunstoel. Ten slotte werd namens het personeel het woord gevoerd door den amanuensis, den heer Schoonens, die zijn collega verzocht een tuinameuble- ment als geschenk van het personeel te aanvaarden. ADRES AAN DEN RAAD. Inzake de kortingen op de steunbedragen. Aan den Raad is het navolgende adres verzonden: De ondergeteekendenR. Pet en Joh. Swets, resp. voorzitter en secretaris van het Werkloozen Strijd Comité «W.S.C.i te Lei den. domicilie kiezende ten huize van voor noemden Joh. Swets, Nicolaas Beetsstr. 24; kennis genomen hebbende van de voorge nomen ingrijpende steunwijzigingen der regeering; stellen aan Uwen Raad voor, te beslui ten om namens Uwen Raad met klem te verzoeken aan de regeering bedoelde ver slechterende wijzigingen terug te nemen. Toelichting: Ondergeteekenden zijn van meening, aat de daarin vervatte kortingen op het steun bedrag der werkloozen. waarbij in 't bijzon der is gedacht aan de inhouding in twee etappes van den huurbijslag, door de ge- Onnen dier werkloozen niet meer kunnen worden gedragen en genoemde gezinnen, tot ongekende armoede en ellende zuilen brengen, waarbij tevens het betalen der Volle huishuur een absolute onmogelijkheid tal wezen. VERNIEUWING VAN HET STATIONSPLEIN. Onlangs deelden wij mede dat door de Directie der Ned. Spoorwegen tijdens een inspectiereis ook het Stationsplein bezich- t'Sd was met het oog op een eventueele ver betering. Naar aanleiding hiervan zijn tus schen de gemeente en de spoorwegen on derhandelingen gevoerd die nu zoover ge vorderd zijn. dat spoedig met een algeheele vernieuwing en bestrating van het Stations- Wem een aanvang zal gemaakt worden. De met zoo groote spanning tegemoet geziene eindstrijd in het nummer 100 meter vrije slag dames heeft Nederland gisteren de derde gouden medaille gebracht; Rie Mastenbroek plaatste zich eerste en verbeterde het j.l. Zondag door haar gevestigde Olympisch record. Willy den Ouden werd vierde en Tine Wagner kwam vijfde aan. Van onze boksers wist alleen onze landgenoot Fock zich in de volgende ronde te plaatsen. De successen onzer zeilers werden gisteren nog door ons ver meld. Hedenmorgen verbeterde Nida Senff op de 100 M. rugslag het Olympisch record door haar serie te winnen in 1 m. 16,6 sec. Onze landgenooten Kerkmeester en Mastenbroek werden beiden tweede in haar serie. Ons waterpolo-zevental speelde heden 44 tegen Engeland. Het programma voor morgen luidt: 8.20 uur: 9.20 uur: 14.20 uur: 15.20 uur: 16.20 uur: 16.50 uur: 20.20 uur: 20.50 uur: Ruitersport, dressuurproef. Zwemmen Schoonspringen dames (finale) 100 m. rugslag heeren (series) 4 X 100 meter estafette dames (series) Waterpolo Roeien Twee met stuurman. Double Scull en Achtriemsgieken (heats). Schermen sabel, equipe. Ruitersport, dressuurproef. Boksen Schermen sabel, equipe Handbal Zwemmen Demonstratie Schoonspringen 400 m. vrije slag heeren (finale) 100 meter rugslag dames (halve finale) Waterpolo. Basketbal. Hockey. Schermen, sabel equipe. Boksen. DE BOUW VAN HET GYMNASIUM AANBESTEED. ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het programma der wekelijksche orgel avonden in de Hooglandsche Kerk door ben heer Feike Asma uit te voeren, opent roorgenavond met een Suite over de Psal- roen 84, 33 en 42 van Jam Zwart en vervolgt roet werken van Handel 3e Orgelconcert) mnck (Fluit-concert)Driffill (Toccata) ea. De toegang ia vrij. Twee-en-zestig inschrijvingen. Door den adjunct-directeur van Gemeen tewerken is hedenmorgen namens B. en W. aanbesteed het bouwen van een gymnasium met clavigerwoning en het maken van terreinafscheidingen, terreinwerken en be- tegelingen op een terrein gelegen aan de Fruinlaan. Op de 62 ingekomen biljetten was als volgt ingeschreven: Draaisma en Woudstra, Amsterdam, f. 163.750; H J. Podde Enschede f. 170.000; C. Boel, Voorburg I. 182.490; Gelens en Zn., Den Haag f. 184.800; Jansen en Halsbrink. Almelo f. 195.700; Dubbeldam, Voorburg f. 181.793; G. W. v. Hoek. Delft f. 174.774; Gesman en Zoetemeyer, Alphen f. 194.390; L. Raaymakers N.V., Breda f. 184.900; W. Looyen, Hillegersberg, f. 170.640; L. P. Kar- reman, Hillegersberg f. 170.500: Coxhoorn, Voorburg f. 181.600; A. en J. den Ouden, Oegstgeest en Alphen f. 193.000; J. Oort, Vriezeveen f. 195.000. N.V. Erica, Noordwijk f. 179.000; W. v. d. Bijl, Alphen t. 173.850; Holl. Beton Mi]., Den Haag, f. 186,000; J. H. v. d. Linden, Hilversum f. 245.000; fa van Duyn en Vink, Noordwijk f. 175 000; Venhoven, Heemstede f. 163.074; A. G. Heuf- ten, Amsterdam f. 170.400; Geels, Aarden hout f. 171.400; P. Breyer, den Haag f. 181.975; Rijndersen Zn.. Dieren f. 182.200; W. H. Brink, Leeuwarden f. 172.340; J. de Boer Groningen f. 174.100; P. Frölich. Haarlem f. 173.800; K. Kuipers, Surhuister- veen f. 175.680: Joh. H. Niemer, Zwolle f. 197.000; v. Dijk, Kampen f. 198.900: D. Wijnhout. Kampen f. 200.000; Gebr. Fribbe, Enschede f. 169.000; Krone- man, Kampen f. 199.000; Jac. van Riet, Leiden f. 173.340; „Noord-Holland", Heems kerk f. 178.997; Gebrs. de Vries. Haarlem en Purmerend f. 184.400; N. J. Monijn, Dordrecht f. 167.400; Pauw en Veenendaal, Utrecht f. 175.000; Frans de Bruin, Amster dam f. 179.900; Kaay en Zn.. Leiden f. 179.500; Heemskerk en Oudshoorn f. 179.900; H. Groen, Amersfoort f. 177.700; H. J. Langeveld, Leiden f. 187.990; J. v. d Wal. Zandvoort f. 193.447; Ebbing, Haarlem f. 225.000; J C van Oers en Co.. Haarlem f. 198.000; Gesman, Turkenburg en Oude nes, Alphen f. 190.114; J. H. de Wilde, Gouda f. 169.311; A. Voordauw en Q. v. Eek, Zoeterwoude f. 163.500; Gebr. Luit- gaarden, Rotterdam f. 179.800: v. d. Kuy, Den Haag f. 183.300; P. G. de Jong, Oegst geest f. 159.870; J. v. d. Wal en Zn., Den Haag f. 179.800; Gebrs. Smits, Schiedam f. 177.500; Gebrs. Kwaaitaal, Rotterdam f. 183.300: H. J. Kempers, Enschede f. 187.800; Kufman. Hengelo f. 172.200; P. Ebbing, Enschede f. 185.500; Naaktgeboren, Dordrecht f. 197.800; S. Kuyt, Velsen f, 174.888; Bergshoeff, Alphen f. 181.500; Kuipers en Kloppers, Schiedam f. 179.450. Hoogste inschrijver was J. H. v. d. Lin den, Hilversum f. 245.000. laagste inschrij ver P. G. de Jong, Oegstgeest f. 159.800. De gunning is aangehouden. UITVOERING IN „ENDEGEEST". Gisteravond gaf de Harmonie „Werk- man's Wilskracht" uit Leiden en het Zusterkoor „Onder Ons" van het gesticht Endegeest op het voorplein van het kasteel van Endegeest een goed geslaagd concert. Een gevarieerd programma werd vlot uitgevoerd. Zoowel de Harmonie als het Zusterkoor oogstten na ieder stuk veel bijval. Zij, die aan dezen avond hun medewer king verleenden, kunnen met voldoening hierop terug zien. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Wed. G. van Duijn, Katwijk aan Zee, Ka naalstraat 8. Winkel in kruidenierswaren Uittredende eigenaresse: Wed. J. v. Duijn- Parlevliet, Katwijk a. Zee dd, 23 Maart 36. Wijziging handelsnaam in: J. van Duijn. Nieuwe eigenaar J. van Duyn, Katwijk a. Zee. Nieuwe inschrijvingen Eerste Algemeene Protestantsehe Begrafe nis Associatie, Alphen a. d. Rijn, Hooftstr No. 90. Vennooten: J. van Scherpenzeel en D. Kruyt. Alphen a. d. Rijn. Algemeen Kantoormachine Bedrijf (B.P.) Leiden, Stationsweg 18. Handel in kantoor machines, onderdeelen en aanverwante arti kelen. Vennooten: G. M. Th. van der Ploeg, Lei den en B. Nap, Leiden. MEETING PL. RAAD S.D.A.P. EN L.B.B. Naar wij vernemen, zal de groote mee ting, georganiseerd door den Plaatselijken Raad uit S.D.A P. en L.B.B. ten gunste van het Plan van den Arbeid en tegen het fas cisme, worden voorafgegaan door een twee tal optochten. Uit het Tui ns tad wijkkwar tier vertrekt morgenavond te 7 uur een optocht, begeleid door de Arb. Muziekvereeniging „Nieuw Leven" en volgt onderstaande route: Lindestraat. Leliestraat, Lammenschans- weg, Levendaal, Kraaierstraat, Vestestraat, Groenesteeg, Hooigracht. Nieuwstraat, den Burcht. Eveneens om 7 uur zal uit het Kooikwar- tier een optocht vertrekken met als route: Parkstraat, Javastraat, Heerensingel, Mare- singel, Rijnsburgersingel, Stationsweg, Sta- tiqnsplein. Daar wordt de spreker, de heer Koos Vorrink, voorz. Partijbestuur S.D.A.P. van den trein gehaald en vervolgt de stoet zijn marsch naar den Burcht, via Stationsw. Steenstraat, Prinsessekade, Kort Rapen burg, Breestraat, Korenbeurs, Burchtsteeg, den Burcht. Deze optocht wordt door de muziekveree niging „Werkmans Wilskracht" begeleid en zal, evenals die uit het Kooikwartier de vlaggen der moderne organisaties er 1e Planvlaggen meevoeren. FRANKRIJK. Het officieren-corps en de politiek. De „Figaro" publiceert een belangrijk artikel over de houding van het Fransche officieren-corps ten opzichte van het Volksfront. Hoewel de schrijver van het artikel niet genoemd wordt, behoort hij blijkbaar toch tot den kring der hooge mi litairen. Het artikel houdt zich in de eerste plaats bezig met de in het Volksfront heerschende neiging, de „democratiseering" van het land te bespoedigen door het corps officie ren verdacht te maken als fascisten. De schrijver van het artikel noemt dit optreden van het Volksfront onverantwoor delijk en wijst er op, dat de Fransche offi cieren uit de burgerij afkomstig zijn en dat de democratische overtuiging van het leger een feit is. De officieren doen niet aan po litiek. Zij zouden evenwel in massa hun functie neerleggen en hartstochtelijke par tijgangers worden, als zij zouden worden gedwongen onder de roode vlag van een sovjet-republiek te dienen. Voor hen is het communisme de groote vijand en door de brutale omzetting van de communistische partij in een „nationale partij" laten zij zich niet misleiden. De schrijver betuigt tenslotte zijn eerbied voor de politieke rechtschapenheid van den minister van oorlog, Daladier, doch voegt hieraan toe, dat hij ^etzelfde niet kan zeg gen van den minister van luchtvaart, Cot, cie de achting van zijn ondergeschikten slechts geheel kan terugwinnen, als hij zich weder op een ondubbelzinnig nationaal standpunt stelt. ENGELAND. Versnelde uitvoering van het vlootbouwprogramma. Naar de marinemedewerker van de „Daily Telegraph" meldt, zal de versnelde vlootaanbouw het mogelijk maken, de Britsc-he vloot reeds veel eerder te reor- ganiseeren en te versterken, dan aanvan kelijk gedacht werd. De 9 torpedojagers van het programma 1935 die nog geen 12 maanden geleden op stapel gezet zijn, en die moesten dienen ter vervanging van de verouderde schepen van de thuisvloot. zullen nog voor het einde des jaars in dienst gesteld kunnen worden. De thuisvloot zal zoodoende begin 1937 drie flottilles, met een totaal van 27 leiders en jagers, omvatten, waarvan e; geen een meer dan twee jaar oud is. Drie kruisers van de thuisvloot zullen voor het einde van 1937 vervangen wor den door vijf nieuwe kruisers van 9.000 ton. De bouw van deze kruisers is zoodanig versneld, dat de bouwtijd 6 maanden kor ter zal zijn dan oorspronkelijk was gedacht. o HONGARIJE. Een verklaring van Gömbös. De Hongaarsche minister-president Göm bös, die, gelijk gemeld, na een periode van rust zijn functies heeft hervat, heeft gis teren de vertegenwoordigers van de pers bij zich ontvangen, tegenover wie hij o.m. het volgende verklaarde: De gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben tastbare bewijzen geleverd voor de goede resultaten, die de politiek van Hon garije bereikt heeft. De regeering zal dus op denzelfden weg voortgaan. Gömbös voegde hieraan toe. dat de strijd tusschen de verschillende politieke opvat tingen niet geëindigd is, gelijk bewezen wordt door hetgeen in Spanje gebeurt. De les. die men uit de Spaansche gebeur tenissen kan trekken is, dat de staten meer dan ooit waakzaam moeten zijn en dat de verschillende nationale vereenigingen bijna nooit vertrouwd kunnen worden. Tenslotte kondigde Gömbös aan, dat de regeering zal voortgaan met het toepassen van een her vormingsplan. Hij ontkende evenwel, dat men reeds gereed zou zijn gekomen met een hervorming van het electoraal systeem. Onze oud-stadgenoot de heer H. v. Berkel is met ingang van 15 Augustus be noemd tot leeraar aan de Ambachtsschool te Velsen. Geslaagd voor de L.O. akte Fransch de heer M. J. van den Ende, alhier, leer ling van onzen stadgenoot den heer C. M. Kat, leeraar Fransch en beëedigd trans lates. Geslaagd te Den Haag voor het exa men hoofdakte L.O. de heer J. P. van Hove alhier. De Wethouders van Sociale Zaken en van Financiën zijn verhinderd morgen spreekuur te houden. Duizenden lieten reeds hun rijwiel- plaatsjes van naam en adres voorzien. Voor hen, die van de gelegenheid in de A.T.O.- rijwielbewaarplaats aan den Stationsweg nog geen gebruik maakten, zij vermeld, dat deze alsnog gedurende eenige dagen open staat De baten zijn voor de A.V.O. (Ver. Arbeid voor Onvolwaardigen). In ons verslag betreffende de rede van ir. Mussert gelieve men te lezen inplaats van „Wij willen 't voor het Duitsche volk opnemen". „Wij zullen en behoeven het waarlijk niet voor het Duitsche volk op te nemen, daar hebben ze thans wel hun men- schen voor. die dat aan kunnen!" BINNENLAND. Stappen van de besturen der groote ge meenten inzake intrekking van den huui- toeslag (Binnenland. 3de Blad). De afbraak van onzen agrarischen export (Land- en Tuinbouw, 2de Blad). De moordaanslag op den Eltax-chauf- feur; beide verdachten veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf (Rechtzaken, 2e Blad) Mr. Peekema over den economischen toe stand van Indië (Uit Ned. Oost-Indië, 1ste Blad). BUITENLAND. De Spaansche nationalisten maken vor deringen (2de en 1ste Blad). De werkmethode der sovjets (Buitenland, lste Blad). De bouw der Engelsche vloot verhaast (Buitenland, lste Blad). Toenadering tusschen China en Japan, tengevolge van wijziging der Japansche politiek? (Buitenland, lste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DUITSCHLAND. Een onderscheiding voor maarschalk Von Mackensen. In opdracht van Hitier heeft minister Von Blomberg maarschalk Von Mackensen tot chef van het vijfde regiment cavalerie benoemd. Deze onderscheiding is den grij zen legeraarvoerder verleend wegens zijn groote verdiensten voor het oude leger en zijn ijveren voor den herbouw van de Duit sche weermacht. DENEMARKEN. De boeren weer in actie. De vertegenwoordigers van de groote Deensche landbouw-organisatie „Landmae- ■dens Sammenslutning", hebben Zaterdag te Aarhus vergaderd en besloten op Zondag 13 September a.s. een melkstaking te be ginnen. Indien de meerderheid der boeren aan deze staking meedoet, zal men nogmaals de eischen van de Deensche landbouworgani satie aan de regeering voorleggen. Worden de eischen weer van de hand ge- v;zen dan zal op 15 November een alge meene staking van de boeren volgen. GRIEKENLAND. Handelsbesprekingen. De Engelsche minister van Handel, Run- ciman, is te Athene aangekomen. Naai- de bladen melden zal hij korten tijd te Athene blijven en daarna een bezoek brengen aan koning George oo Korfoe. Volgens Stefani loopt te Athene het ge rucht. dat half September een Grieksche delegatie naar Rome zal gaan. om nieuwe handelsbetrekkingen met Italië in te lei den. o JAPAN. Weer een moordaanslag beraamd. Minoroe Koeroda. een jongeman van 25 jaar is gearresteerd door de politie van Koeroeme in Kioesjoe, op grond van de beschuldiging, dat hij een aanslag beraamd heeft tegen het leven van den minister van oorlog, generaal Terautsji en van den afgetreden gouverneur-generaal van Ko rea, generaal Oegaki. Naar verluidt heeft de jongeman tegen over de politie bekend, dat hij voornemens was naar Tokio te gaan met ruim 30 aan bevelingsbrieven. die aan verscheidene per sonen in de hoofdstad geadresseerd waren. In Tokio wilde hij dan een gelegenheid af wachten om met een dolk Terautsji en Oegaki te dooden. De gearresteerde, die gestudeerd heeft op de particuliere school van dr. Sjoemei Okawa. die een der leiders is van de z.g. bloedbroederschap, voelde zich verontwaardigd over het feit. dat Terautsji onlangs ruim 3000 officieren overgeolaatst had. Ook ten aanzien van Oegaki was de gearresteerde verontwaar digd, omdat deze zich in de politiek wilde begeven. o VEREENIGDE STATEN. Roosevelt naar overstroomde gebieden. President Roosevelt vertrekt Donderdag morgen uit Washington, om een rondreis te maken door de overstroomde gebieden in Pennsylvanie en New-York, waarbij hij te Chautaqua (New York) a.s. Vrijdagavond een belangrijke rede zal houden over d# buitenlandsche politiek en de buitenland* sche betrekkingen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1