/ilDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 11 Augustus 1936 GEMENGD NIEUWS, hengelsport. athleten overtroffen alle verwachtingen. Het Olympisch Turn-tournooi schwarzmann (duitschl.) olympisch kampioen. athletiek. osendarp start te leiden. zwemmen. waterpolo. wielrennen. schakjen. tournooi te nottingham begonnen. voetbal. duivensport. -otim™— Hl III ■III I I FABRIEKSBRAND IN SCHIEDAM. Het bluschwater richt grooter schade aan dan het vuur. Gisteravond omstreeks half zeven ont dekte een surveilleerend agent van politie brandverschiinselen in een opslagplaats van de kwasten- en borstelfabriek der fa. J. Jacobs, staande aan de Westerkade 2b te Schiedam. De opslagplaats, die gelezen is in de benedenverdieping, was gevuld met verschillende grondstoffen voor het ver vaardigen van borstelt en kwasten, t.w. teer. hars olie en andere ingrediënten, die het vuur een welkomen prooi boden De agent waarschuwde onmiddellijk de fa- brieksbrandweer van de naast de kwasten- fabriek gelegen breeuwwerkfabriek. Deze- snelde toe en ving aanstonds het blus- schingswerk met eenige stralen aan. De eveneens gealarmeerde Schiedamsche brandweer rukte met groot materiaal uit. Twee motorspuiten, een babyspuit en een ladderwagen haastten zich naar de bran dende fabriek Door de sterke rookontwik keling was de vuurhaard zeer moeilijk te bereiken. Met twaalf stralen werden groote hoeveelheden water in het vuur geworpen, zoodat men na een half uur den brand onder de knie had. In het fabrieksgebouw, waar een dertigtal personen werk vindt, was bii het uitbreken van den brand nie mand aanwezig- Over de oorzaak tast men in het duister. De benedenverdieping waar het vuur het eerst is gezien, brandde geheel uit. terwijl de kantoorlokalen goeddeels een prooi der vlammen zijn geworden. Het naar boven doorslaande vuur heeft in de zoldering van de tweede verdieping een gat gebrand, zoo dat de brand een oogenblik uitslaand is geweest. De schade welke door het blusch water is aangericht, is naar schatting grooter dan de brandschade Om half acht kon de brandweer inrukken. o OORLOGSMATERIAAL TE ANTWERPEN. Met Nederlandsch schip naar Guatemala? In de haven van Antwerpen ligt een hoe veelheid oorlogsmateriaal ongeslagen, welke vervoerd zal worden door 'n Nederlandsch schip, dat onder den naam ..Lodewijk" Zondagmiddag om drie uur 10 uit Rotter dam is vertrokken en dat gistermorgen om viif uur in Antwerpen is aangekomen. Het schip ligt gemeerd voor de kade. waar de gesloten waggons met het oorlogsmateriaal staan. De Antwerpsche agent van het schip is de firma Vulhopp. die tevens belast is met de verzending van het oorlogstuig. De officieele bestemming van de „Lodewijk" is Guatemala. Bii nadere informatie is gebleken, dat de ..Lodewiik" tot voor kort heeft toetie- hoord aan de Rotterdamsche firma Van Es en Co. en toen nog de ..Goote" heette: het schip, dat bruto 1096 ton en netto 489 ton meet. is kortgeleden verkocht aan iemand in Den Haag. die naar men ons meedeelde, voordien nog nooit schenen be- Z€t6n h&cï Deze heeft het tot een oliestoker laten ombouwen en het thans voor genoemd transport naar Antwerpen gezonden o LOODSCOMMKSARIS GEARRESTEERD TE MAASSLUIS. Terzake van frauduleuze handelingen als gevolg waarvan voor zoover men tot dusver heeft kunnen vaststellen het Rijk voor een bedrag van f. 2.500 is benadeeld, is de commissaris van het loodswezen te Maassluis, de heer C. S. gearresteerd. De heer S. is ter beschikking van de justitie te Rotterdam gesteld LEIDSCHE POSTDUIVENVEREENIGING. „DE VRIENDENCLUB". Gehouden wedvlucht met jonge duiven vanaf Neuvilles iBelgië), afstand plm. 183 K.M. In concours 201 duiven, welke om 8.15 uur met Oostenwind en heldere lucht in vrijheid werden gesteld en als volgt aankwamen: Chr. v. d. Pluym 1, 13, 16, 20 en 26. F. Hofman 2, 36, 43. W. Ie Mair 3 en 11. A. P. v. d. Voort 4, 6, 10, 19, 21 en 30. Joh. Neu teboom Jr. 5, 7. 18 en 40. P. Helverstein 7 en 46. Joh. Vogelenzang 8, 22. 23 28, 39 en 41. G. A. L. v. d. Reijden 9 en 12. J. Phi- lipoo 14, 31 en 34, J. Jansen 15, 45 en 50. L. 'Gijsman 24 en 33. L. v. d. Nieuwendijk 25. A. Singeling 27 en 32. P. v. d. Berg 29, 47 en 49. S. N. v. Leeuwen 35. A. H. Koren hof 37. G. F. v. Dorp 38 en 42. C. F. Lardee 44, F. Delsasso 48. De eerste duif werd ge constateerd om 11 uur 13 min. 31 sec. en maakte een snelheid van 1027 meter; de laatste puntenwinnaar om 11.36.8. snelh. 908.96 meter. Morgen inkorven voor Oud en Jong. Delft, voor de navluchten en de vlucht op Mons. Voor deze vlucht is een beker beschikbaar gesteld door de Konin- ginnevereeniging, voor de Leidsche veree- nigingen, aangesloten bij den N.A.B.v.P. VISCHCOLLEGE „ONDER ONS". Ter gelegenheid van het eerste lustrum van bovengenoemd college is er een con cours gehouden te Oude Wetering waar aan door 8 vereenigingen werd deelgeno men. Totaal is ruim 18 pond visch gevan gen. De eerste prijs (wisselbeker met me daille i werd gewonnen door de Hengel.ver. D.V.V., tweede prijs Onder Ons. derde prijs Hengelsport, vierde prijs de Ruischvoorn, vijfde prijs de Bliek, zesde prijs Ons Ge noegen, Alphen, zevende prijs Advendo, Lisse en achtste prijs Vermaak en Sport. Sassenheim. De heer P. v. Egmond (D.V.V.) kreeg als extra prijs voor de grootste visch, een hengel, aangeboden door den heer Jonkman te Oude Wetering, Door de Hen gel.ver. Hengelsport werd een bloemen mand aan de jubileerende vereeniging aan geboden. o OSS WEER IN ACTIE. Een geleend dekkleed lokt een twist uit. Oss is gisteravond te half tien weer eena in rep en roer gebracht door een hevige vechtpartij, die een futiliteit tot aanleiding had en waarbij twee families elkaar te lilf gingen en ook van een mes gebruik is ge maakt. Het geval speelde zich af in den Arends- hoek en de betrokkenen waren de familie S.. waarvan het hoofd van het gezin lid van den gemeenteraad is en de familie van G. De heer S. had eengen tiid geleden aan den heer van G. een dekkleed uitgeleend en de laatste was in gebreke gebleven cm dit voorwerp tijdig terug te bezorgen. Daar om ging de heer S. het halen en hii maakte den heer van G. een verwijt over het ver zuim. Het eene woord lokte het andere uit en de familieleden lieten zich over en weer niet onbetuigd. Ten slotte ging de heer S. naar huis maar even later verscheen de heer van G. met zijn familie aan de deur ten einde het dekkleed af te leveren. De vriendelijkheden werden herhaald en toen men geen woorden meer kon vinden om het elkaar eens flink te zeggen, gingen de families elkaar te lijf. In een oogwenk was er een kluwen vechtende mannen en vrouwen, die over de straat rolden en door hun geschreeuw de buurt op stelten zetten, zetten. Toen de vechtpartij in vollen gang was. wankelde een twintig-jarige zoon van den heer S. plotseling ter zilde. waar hii ineen zakte. Politie en geneeskundige hulp waren intusschen komen opdagen en de vechten den waren al spoedig gescheiden. Toen bleek, dat de bewustelooze jongeman twee messteken in de borst en één snede over den arm had gekregen. HU had veel bloed verloren, maar zijn toestand liet zich niet als levensgevaarlijk aanzien. Een dochter van den heer S. bleek ook al niet ongehavend uit den strijd te ziln gekomen. Over haar mantel was een aan tal flinke messteken aangebracht, haar blouse was door een messteek opengereten. De politie nam beide families in verhoor en dit had tot resultaat, dat de 21-jarige zoon van den heer van G. als de vermoe delijke messensteker werd gearresteerd. De jongeman ontkent echter, en het mes, waarmede de steken zouden zijn toege bracht. is niet gevonden. Ook andere leden van de familie van G. zijn oo het politie bureau ontboden, o verdronken. Omstreeks half vijf is gistermiddag in de Kruiningerhorst te Oostvoorn dus niet aan het officieele badstrand de 15-iarige W. Verhagen uit Rotterdam verdronken. Ziin zwager die zelf een goed zwemmer is. dook hem eenige malen na. doch slaag de er niet in den drenkeling boven te brengen. Dit is het vierde slachtoffer van dit sei zoen. dat ondanks de vele waarschuwingen en borden wegens het gevaar ter plaatse is verdronken Het neejarig zoontje van den vischhan- delaar Douwe Gnodde te Urk, dat aan het spelen was op een schuit, welke wordt ge bruikt bii de inpolderingswerken. is gister middag te water gevallen en verdronken. Hoewel het knaapje spoedig op het droge was gebracht, mocht het dr. Vonk niet ge lukken de levensgeesten op te wekken. o heeft men den dief? Het is geen gemakkelijke puzzle, welke de politie thans heeft op te lossen. Men hoopt een negen jaar geleden met 24 mille ge- vluchten hoofdcommies te hebben gevat, maar het zonderlinge geval doet zich voor, dat ziin superieuren hem niet herkennen. Eerst zal 's mans baard en haartooi er aan moeten gelooven en als hii dan nog niet wordt herkend, dan gaat hij weer de straat op. Einde December 1927 heeft de thans 64- jarige hoofdcommies, die belast was met de ad uinistratie van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, C. J. K. de sala rissen van de doctoren en verloskundigen van dezen dienst verduisterd, te zamen voor een bedrag van f. 24.000. De ambtenaar is indertijd gevlucht en tot nu toe hadden de nasporingen geen resultaat. Eind vorige week echter heeft een veld wachter in Zwolle een man aangehouden, dien hii herkende als den nog steeds gesig naleerd staanden administrateur ondanks het feit. dat de man nu een grooten zwar ten baard en een weelderigen haardos had. De hoofdcommies had in 1927 de loonen van het lagere personeel keurig verzorgd in de loonzakjes klaar gezet, maar het salaris van de hoozere ambtenaren ontbrak De administrateur was eveneens verdwenen, zoodat het duidelijk werd. dat hij zich aan verduistering had schuldig gemaakt. Men vermoedde, dat hii de wijk had ge nomen naar het buitenland, maar de na sporingen faalden alle. De thans gearresteerde man is naar Rot terdam oo transport gesteld en in het huis van bewaring opgesloten. Men heeft den man, die zich Konke noemt, een naam die veel op den naam van den voortvluchtige lijkt, geconfronteerd met den oud-directeur van den geneeskundigen dienst, dr. H. C. v. Herwerden, dr. H. W. Hoesen en leden van het administratieve personeel, waar mede de administrateur eenige jaren ge leden heeft samengewerkt. De man droeg toen noz ziin baard en ziin weelderige haren en niemand heeft in hem den oud-administrateur herkend. Men twijfelt nu of men den goeden man heeft aangehouden, al is het opmerkelijk, dat hij wel is waar een afwijkenden naam zegt te dragen maar een geboortedatum opgeeft, die overeenstemt met dien van den sinds eenige jaren gezochte. Wanneer men hem inderdaad heeft aan gehouden. dan is de gezochte al dien tiid in Nederland geweest, zelfs zou hij eenige jaren in Veenhuizen hebben vertoefd. De confrontatie, die tot nu toe geen re sultaat heeft opgeleverd, zal worden her haald. Men heeft, namelijk besloten den aangehoudene den baard af te scheren en ziin haar te knippen. Men zal dan zien of zii. die vroeger met hem gewerkt hebben, den hoofdcommies herkennen. Tel. o ONDERHOUD MET DEN UNIE VOORZITTER. Heden aanvaardt onze athletiekploeg de lerugreis naar Nederland, waar onzen athle ten, die zulke mooie resultaten hebben be reikt, ongetwijfeld een enthousiaste ont vangst te wachten staat. Wij hebben den voorzitter der K.N.A.U. en chef d'équipe, den heer A. J. G. Streng- jiolt, eens gevraagd naar zijn indrukken ever dit Olympisch athletlektournooi cn «ver de Nederlandsche athleten in het bij zonder. „Zonder overdrijving kan worden gecon stateerd, dat elk optimisme is overtroffen. jNederland behaalde 15 punten, wat nog nooit tevoren is bereikt. En dat in zoo'n sterk bezet tournooi als dit. Ieder spreekt op het oogenblik over Osen darp en dat is begrijpelijk. Hij heeft een ■prestatie geleverd, als nog nooit een ander ■Nederlandsch athleet tevoren. Op beide sprintnummers toonde hij zich de snelste Europeesche athleet ter wereld. Bij alle waardeering voor Osendarp mag «iet. worden vergeten, dat er meer zijn, die en zeer uitzonderlijke prestatie verricht en. Van Beveren is b.v. in het donker ge plaatst, doordat het volle licht op Osendarp schijnt. Maar wat deze jonge man. die nog maar zeer kort geleden voor het eerst op de internationale velden is verschenen, heeft gepresteerd, dwingt de grootste bewondering al. Hij was bij de snelste 12 op de 100 me er en bij de beste zes op de 200 meter. Ook Chris Berger heeft getoond, nog steeds tot de eerste internationale klasse te behooren. door zich bij de beste vier-en-twintig 100 :meter-loopers te plaatsen. Onze estafette-ploeg het ongelukje buiten beschouwing gelaten was op twee pa de snelste. Wat de tienkamper Brasser heeft vol bracht, is eigenlijk phenomenaal. Deze 21 jarige Amsterdammer, die nog een lange atiiletiekloopbaan voor zich heeft en hope lijk nog menig maal aan de Olympische Spelen zal kunnen deelnemen, heeft onder de meest moeilijke omstandigheden een meer dan geweldige prestatie geleverd. Ten aanzien van de meisjes ls reden tot een bescheiden tevredenheid." .Maar." aldus de heer Strengholt, „wan neer we het hebben over Osendarp en de anderen, dan moeten wij hen niet verge ten, aan wie dit alles te danken is. Het is de jarenlange volharding geweest van de coaches Korver en Blankers, dat we het zoover hebben gebracht. Hetgeen zij heb ben gedaan, kan niet genoeg worden ge waardeerd." „Het is," zoo besloot de voorzitter der KH.A.U.. „onze taak. om na het bijzonder succes, dat we thans hebben bereikt, krach tig te werken aan den verderen opbouw der athletiek in ons land. We willen de athle- tlek, die mooie volkssport, de plaats geven, waarop zij in ons land recht heeft." o ITALIË HEEFT PECH. Gisteren is te Berlijn het Olympisch turn- toumooi begonnen. Italië had pech. door dat de Olympische kampioen Neri bij de oeieninc aan de ringen een snier scheurde en op moest houden. Hierdoor kan Italië als uitgeschakeld worden beschouwd, aangezien de ploeg nu te veel verzwakt is. Het klassement van de eerste eri tweede aldeeling tezamen luidt: 1. Duitschland 501,298 punten. 2. Zwitserland 500,202 punten. 3. Finland 483,069 punten. 4. Tsjeclio-Slowakije 480,198 punten. 5. Zuid-Slavië 463.001 punten. 6. Japan 443,228 punten. 7. Frankrijk 438.897 punten. 8. Italië 436.500 punten. 9. Hongarije 427,462 punten. 10. Vereenigde Staten 420,967 punten. 11. Oostenrijk 402,603 punten. 12. Luxemburg 350.032 punten. 13. Bulgarije 290,167 punten. 14. Roemenië 234.065 punten. Het individueele klassement van de beste «en turners luidt: 1. en Olympisch kampioen: Schwarz- mann (Duitschland) 66,100 punten. 2. Mack (Zwitserland) 65,000 punten. 3. Hudec (Tsjecho-Slowakijei 64,883 p. 4. Frey (Duitschland) 64,432 punten. 5. Reusch (Zwitserland) 64.233 punten. 6. Uosikkinen (Finland) 63,633 punten. 7. Stadel (Duitschland) 63.566 punten. 8. Volz (Duitschland) 63,366 punten. 9. Steinemann (Zwitserland) 63,333 p. 10. Savolainen (Finland) 63,200 punten. zondag a.s. op de wedstrijden van „holland". Een belangrijk bericht voor Leiden! ««Warp komt naar de Sleutelstad; si- P- cle snelste sprinter van Europa. Sm Berltin °P 200 fraaie wijze beslag zÏÏ °P den derden Olympischen prijs, zal .„„.a® °P het A.S.C.-terrein deelnemen dj? °e nationale wedstrijden van de athle- «M-vereeniging „Holland". de organiseerende Leidsche athle- voAi-ü 18 di' cen groot succes, terwijl het tin» ,®nderden stadgenooten een aanspo- Wft„„ do' thans deze wedstrijden bij te alw Pe athletiek-propaganda kan dit slechts ten goede komen! nieuwe wereldrecords erkend. Sf A-N.P. meldt uit Berlijn: "Sieren is het Olympisch congres van ij, fhternationale Athletiek Federatie 'olw H aar>gevangen. Besloten werd de 0\S 5 h'euwe wereldrecords, tijdens de in sPelen gevestigd, te erkennen: IV.. J'efer hordenloop: Forest Towns lÉrin '14-t sec- gevestigd op 3 Aug. 7e.,"„ .meter hardloopen: Lovelock (Nw.- At&ustus3 m'n' 47,8 SCC" gevestigd op 6 u?i?;j'5ta,Psprong: Tajima (Japan) 16 me- i' Z 'est'gd op 6 Augustus. Stat»„ ?JLmeter estafette heeren: Vereen. t0[fi 'Swens, Metcalfe, Draper en Wy- Ti»„t sec gevestigd op 9 Augustus. ïjjQ JJ'lawp: Glenn Morris (Ver. Staten) "'run u"' gevestigd op 7 en 8 Augustus, ook h«? wordt, dat het congres heden r,,' wereldrecord van de Duitsche da- vkenne ploeg over 4 x 100 meter za! ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN „DE ZIJL". Morgenavond om 7 uur worden in de zweminrichting „De Zijl" de jaarlijksche onderlinge wedstrijden gehouden, waarvoor ditmaal, in verband met. het feit, dat het wedstrijdzwemmen steeds meer geanimeerd wordt, een ongekend groot aantal inschrij vingen is binnengekomen. Het programma bevat een 23-tal num mers. samengevat als volgt: 25 M. school-, rug- en vrije slag voor jon gens en meisjes van 1214 jaar; 50 en 100 M. vrije slag heeren; 50 M. school- en rug slag heeren; 50 M. schoolslag veteranen; onderwaterzwemmen voor dames en hee ren; 50 M. school-, rug- en vrije slag da mes; 50 M. school-, rug- en vrije slag jon gens en meisjes van 1416 jaar; balverwer- pen voor dames; gemengde estafette. Na afloop dezer wedstrijden speelt De Zijl 1 haar tweeden nederlaagwedstrijd tegen H.C.Z. I (Den Haag), terwijl De Zijl IV een vriendschappelijken wedstrijd zal spelen tegen S.Z.V. I (Sassenheim). o L, Z. C. I WINT DEN LEPELAAR-BAL. Na drie hoera's voor de nieuwe 2e klas- ser Poelmeer, heeft L.Z.C. I gisteravond in de Zweminrichting „De Zijl" een enthou siasten wedstrijd gespeeld om den Lepe laarbal, waarbij de le klasser met 31 in de meerderheid wist te blijven. L.Z.C. verschijnt met drie invallers maar is niettemin spoedig in den aanval. Poel meer kan zich niet vrij maken, terwijl Elsinga met zijn achterwaartsche schoten geen succes heeft. Walenkamp probeert het eveneens met een achterwaartsch schot maar schiet ook al naast, zoodat de rust met blanco stand komt. De tweede helft begint met felle aan vallen van L.Z.C., Ydens is echter in goe den vorm en retourneert veel. Toch blijft L.Z.C. sterker en wanneer Elsinga even vrij komt schiet hij met 'n achterwaartsch schot hoog in de touwen 1—0. Poelmeer kan ook nu niet vrij komen en enkele tamme schoten worden door den invaller keeper gemakkelijk gekeerd. Beter doet Elsinga het en opnieuw moet Ydens visschen 20. Goed opzwemmen van Poel meer brengt de L.Z.C.-achterhoede in groot gevaar. Een vrije worp komt bij midvoor Ydens en onhoudbaar vliegt de bal in de L.Z.C.- touwen 21. De spannig wordt groot. De la Court en v. d. Reyden verdedigen echter keurig. Dan valt L.Z.C. aan, een vrije worp schiet Walenkamp tegen den staander, maar hij kan nog overplaatsen naar Elsinga, die voor de derde maal den keeper passeert 3—1. Met on veranderden stand komt het einde. L.Z.C. heeft verdiend gewonnen. Vooraf werd nog gespeeld Poelmeer II L.Z.C. II. Eerstgenoemde wist met 10 te winnen. o MERKENS WORDT PROFESSIONAL. De Olympische sprintkampioen Toni Mer- kens is tot het professionalisme overgegaan. Reeds op 21 Augustus zal Merkens te Keu len aan den start verschijnen en o.a tegen Richter uitkomen. o ZES-AVONDEN-WEDSTRIJD TE ALPHEN. Gisteravond werd onder zeer veel be langstelling de laatste avond dezer wie lerwedstrijden gehouden. In tegenstelling met de eerste avonden was het weer nu perfect, het publiek enthousiast en de strijdlust der renners zeer groot. Aange vangen werd met een voorgiftwedstrijd voor leden van „De Rijnstreek". Uitslag: I. Krumpelman, 2. v. 't Wout en 3. v. Veen. Onder groote spanning werd hierna het startsein gegeven voor de laatste 75 minu ten van de zes-avonden-wedstrijd. In te genstelling met de vorige avonden was overeengekomen dat deze avond 5 kwar tier zou worden gereden. Onmiddellijk werden felle jachten ingezet, waarbij voor al de koppels Ramp-Hollander en v. Leeu- wen-Schüller zich onderscheiden. Eerst genoemd koppel weet spoedig een ronde te nemen en z'n achterstand terug te bren gen tot 3 ronden op het leidende koppel. Ook het koppel v. LeeuwenSchuller weten een ronde in te loopen. De le sprint om de Maxweltandemprijs geeft als uit slag: 1. Dhaenen; 2. Riethoven; 3 Hofstede. Na ongeveer 24 minuten rijden ontstaat een hevige valpartij, waardoor de wedstrijd 10 minuten wordt geneutraliseerd. Alle kop pels komen evenwel weer in het veld en een ingevoegd klassement geeft als uitslag: 1. Hofstede—v. Tiggelen; 2. Dhaenen—Duces- noy; 3. VerburgRiethoven. Hierna werden geregeld premie-sprints verreden. De strijd lust der renners werd daardoor zoo groot dat zij alle voorzichtigheid uit het oog ver liezen en eenige malen moest worden ge stopt voor valpartijen. Alle renners kwa men er gelukkig steeds goed af. De 2e sprint om den Maxwell-tandemprijs geeft als uitslag; 1. Verburg. 2. Hollander, 3. v. Kempen. Het koppel v. Leeuwen-Schuier weet dan nog een ronde te nemen, die het evenwel later weer prijs moet geven. De verschillende premies werden gewonnen door Ramp-Hollander 5 stuks; Verburg- Riethoven 3 stuks; Hof stede-v. Tiggelen 2 stuks. Als het slotklassement wordt aangekondigd zitten alle sprinters vlak bij elkaar en onder enorm enthousiasme van het publiek passeert het koppel Ver burg-Riethoven voor de laatste maal het eerst de eindstreep, gevolgd door het kop pel Hofstede-van Tiggele en als derde Ramp- Hollander. Na afloop werd het koppel Riethoven-Verburg direct in de bloemen gezet en reed dit koppel onder talrijke toejuichingen nog een eererondje, waarbij door den heer Vreeswijk ook de Maxwel-tandmeprijs, een stel race-ban den, werd uitgereikt. De totaal uitslag werd 1 VerburgRiethoven 43 punten. Op 2 ronden: 2. DhaenenDucesnoy 11 punten. Op 3 ronden: 3. Hofstedev. Tiggelen 30 punten. 4 RampHollander 12 punten. Op 4 ronden: 5. v. Leeuwen—Schüler 1 punt. Op 8 ronden: 6. v. Kempenv. Kolm 1 pnt. Na afloop werden in hotel Centraal de prijzen en premies uitgereikt, waarmede deze eerste Alphensche Zesavondenwedstrii- den tot het verleden behoorde doch gelet od de eroote belangstelling za] het niet de j laatste ziin geweest. EUWE WINT VAN RECHEVSKY Nadat 's middags de officieele ont vangst had plaats gevonden, begon gisteren te Nottingham de eerste ronde van het intern, tournooi. Met groote spanning zag men de presta ties van den nieuwen wereldkampioen tegemoet. Het trof, dat hij reeds dadelijk tegen een van de sterkste deelnemers moest spe len, nJ. tegen Rechevsky, „Het eeuwige Wonderkind" zooals dr. Tartakower hem noemt. De Amerikaan had zwart en koos tegen de d4 opening van Euwe, een nieuwe variant van de Dame Indische opening, met het looperschaaik op b4. Euwe bezette de d-lljn waar Reohevsky een achterstallige pion had. Om zich eenigszins van den druk !os te werken, liet Rechevsky een dubbelpion op e5 toe. Hier door verkreeg Euwe een pionnenmeerder- heid op den Damevleuge], doch kon in het middenspel slechts langzaam voorwaarts komen. Pas kort voor het afbreken kwam Euwe licht in het voordeel door een pion op den konmgsvleugel tegen een pion op den dame vleugel te ruilen. Na de hervatting werden de torens ge ruild. Euwe offerde zijn d-pion op. om met zijn vrijen a-pion op te kunnen rukken. Kort hierna gaf Rechevsky op. Een pracht- prestatie van onzen landgenoot. AlexanderBotwinnik. De Russische kampioen verdedigde zich met den draken variant van de Siciliaansche paTtij. Ook Alexander fianchetteerde zijn looper. Toen Botwinnik d5 zette miste Alexander den theoretisch aanbevolen zetten, kwam in 't nadeel. Zwart bracht prachtig zijn paard naar d4, vanwaaruit het een druk op de witte stelling uitoefende. Het eenige wat wit had was de open lijn, welke hij echter spoedig aan zijn tegenstander moest af staan. Door een kleine combinatie won Botwinnik een pion en ruilde verder alle officieren af. Er ontstond toen een eindspel met alleen pionnen, dat niet te houden was. TartakowerCapablanca De kortste partij was die tusschen Tartakower en Capablanka. De Colle-opening waarin wit een dame-looper naar g5 ontwikkelde, was de opening van deze partij. 'Aanvankelijk had de partij een gesloten karakter totdat wit met e4 het spel open maakte en tracht te te concludeeren. Toen na verdere afwik keling voor geen der partijen een voordeel te bespeuren viel, bood Capablanca remise aan. dat door Tartakower werd aangeno men. FineLasker Een zeer interessant verloop had de partij FineLasker. De partij tusschen den jongsten en den oud sten deelnemer. Het werd een aangenomen dame-gambiet door dr. Lasker aanvankelijk uitstekend behandeld. Doch verder bracht hij 't paard naa h5 en via f4 om 't aan 't gevecht mee te laten doen. Dit laatste idee was echter zeer ongelukkig. Fine pareerde deze dreiging gemakkeijk en drong met zijn dame en zijn paard op den dame-vleu gel in. Dr. Lasker moest dame-ruil wegens pionnenruil vermijden waardoor hij telkens tempi verloor. TenSlÖtte verloor hij een stuk voor een pion. Toen hij inzag, dat dit geen voldoende compensatie bood, gaf hij op. WinterSir Thomasi Het was een orthodox-dame-gambiet met den Lasker variant. Beide partijen speelden vlot en gingen spoedig tot het eindspel over. Na correcte spelbehandeling werd na korten tijd tot remise besloten. AljechinFlohr. Aljechin en Flohr speelden een fraaie partij. Flohr verdedigde zich tegen de e4-openlng met den moder nen variant ab4. Aljechin vermeed alle varianten welke in de match voorkwamen en koos de riskante speelwijze met d2.- Florh nam het aange boden pionoffer aan. versmaadde echter een tweeden pion welke Aljechin offerde, te nemen. Aljechin verkreeg eenigen voor sprong in de ontwikkeling en rocheerde lang. Flohr moest zich weer goed verdedi gen en kon langen tijd niet tot de rochade komen. Om dit echter toch te kunnen doorzetten, gaf hij den gewonnen pion terug. De tijdnood begon nu een woordje mee te spreken. Flohr moest echter nog 19 zetten in drie minuten doen en verloor toen den pion. Bij het afbreken was hij een pion achter, maar hij had nog goede remise kansen. Na de hervatting vorderde het spel slechts langzaam. De kansen zijn nog steeds aan den kant van Aljechin. die een pion meer heeft. Boboljubow had het tegen zijn Engel- schen tegenstander niet gemakkelijk. De Engelschman ging spoedig tot den aanval over. Bogoljubow echter heeft zich goed verdedigd. Op een gegeven moment zag het er voor hem weinig rooskleurig uit. Hij wist echter op tijd nog alles te pareeren en in een gelijk eindspel bleef nog een looper over. Tylos speelde dit eindspel echter niet op zijn sterkst, zoodat Bogoljubow nog ge ringe winstkansen heeft. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Euwe wint van Rechevsky. Tartakower remise met Capablanca. Alexander verliest van Botwinnik. Winter remise met Sir Thomas. Fine wint van Lasker. AljechinFlohr en BogoljubowTylor afgebroken. o SERIEWEDSTRIJDEN P. C. EN L. Morgenavond om 7 uur wordt dit tour nooi voortgezet met den wedstrijd N. R. M.—L. D. SPORTVER. MORSCHKWARTIER. Morgen speelt Morschkwartier I tegen een A.S.C.-combinatie. Aanvang 7 uur. „DE WITPEN" (NIEUWVEEN). Wedvlucht vanaf Neufvilles. afstand 2 00 K.M. De duiven werden te 8 uur 15 in vrijheid gesteld. De eerste duif kwam te II uur 35 aan. L. P. Becker 1. 6 en 7; C. v. Leeuwen Az. 2, 10 en 11; W. v. Leeuwen Pz. 3, 4, 5 en 9; F. Vermeulen 8. DE JONGE VISSCHER. Zondag 6 Sept. heeft de 2de prijsvisch- wedstrijd plaats in de Ringvaart, nabij Sassenheim. Hieraan nemen 22 jongens van 10 tot 13 jaar deel. De wedstrijd staat onder leiding van de heeren Scheffer en Groenedijk. Enkele prijzen zijn reeds door belangstellenden beschikbaar gesteld. OP EEN IJZEREN HEK GEVALLEN. Gistermiddag is het achtjarig dochtertje van den heer G. van der Voet te Lekker- kerk od een ijzeren hek gevallen ws«rvan een der Dunten in het lichaam drong. Na verbonden te ziin is zij naar het Diacones- senhuis te Rotterdam vervoerd, waar zij aan de bekomen verwondingen is over-

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11