KAGCHELLAND 's WERELDS BESTE JOLLEN-ZEILER CEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 10 Augustus 1936 Bob Maas derde in de Star-klasse Onze wegrenners hebben geen succes SPREEKCEL. UIT DE OMSTREKEN. BEURSOVERZICHT. WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 762. telegrafisch weerbericht. lledegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De BUdt. Hoogste barometerstand 768.9 te Riga. Laagste barometerstand 754.0 te Jan- mayen. Verwachting tot den avond van 11 Aug.: Meest zwakke wind uit Oostelijke rlchtin- ten. Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Warm weer. buitenlandsch weerbericht. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat Zaterdag over Engeland lag, trok naar het Noordoosten en schijnt hans stationair te rullen worden ln Oost-Europa. De depressie in het Noorden trok eveneens naar het Noordoosten en ligt binnen den Poolcirkel. Een nieuwe, minder diep, ligt «n Noordwesten van Ierland. Over Spanje en Frankrijk vormt zich een ondiep mini mum. dat samenhangt met de depressie ln het Noorden, zoodat een langgerekt strook - vormig gebied van lagen luchtdruk het ge- heele Westen bedekt. Oostelijk hiervan is het overal mooi zomerweer met continen tale winden. In het Westen ls het koeler, het luchtdrukverval ls er zeer gering en overal heerscht bewolkt en windstil weer met sporadisch lichten regen. In Zweden en Finland is het prachtig zomerweer. In Zwit- eerland melden de hooge Alpenstations loehn. Het is te verwachten, dat hetzomer- sche weer nog zal aanhouden, echter met geleidelijk toenemende onweerskans. weersomstandighede hedenochtend 8 uur. Parijs: Windstil; 18 gr. C.; mooi zon- slg weer. Londen (Croydon): Zwakke Oostelijke tnnd; 14 gr. C.; betrokken. Berlijn: Zwakke Z.O. wind; 19 gr. C.; mooi weer. Marseille: Zwakke Z.Z.O. wind; 22 gr. C.: goed weer. Genua: Windstil; 24 gr. C.; fraai zonnig veer. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 15'/i gr. C. (60 gr. F.) 12 uur 'smidd.: 16'/i gr. C. (62 gr. F.) 3 uur nam.: 17'/: gr. C. (64 gr. F.) HOOGWATERTIJDFN TE KATWIJK ZEE. Voor Dinsdag. Voorm. te 9 u. 35 min.; nam, te 10 u. 07 minuten. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer" 'sMiddags 12 uur: 20 gr. C. Zweminrichting „De Zijl". 'sMiddags 12 uur: 20 gr. C. licht op voor fietsers e.a. Maandag 21.05 nam. tot 5.08 voorm. maans- op- en ondergang. Maandag: op: 23 u. 31; onder: 15.25. inbraak te den haag. 'Twtens afwezigheid der bewoners werd mgebroken in een perceel in de Wagen- traat te Den Haag. De daders verschaften 'oegang over de daken van de aan rende perceelen. Vermist wordt een aan geld van ongeveer f. 45 en aantal gouden sieraden en medailles ter «aarde van f. 300.—. de nederlandsche belangen in spanje. "'Sclijksche radio-verbinding via de Phohi dfn^ vernemen. heeft de directie van n Pnolii-kortegolfomroep het plan opge. ;om Uidens de onlusten in Spanje de land V00t Rere6eld contact met de Neder- »i °eTs aldaar op zich te nemen. Aange- t™, normale post., telgraaf- en tele- óe hlü er Beheel onzeker is, ligt het in mom 'n® om via de Phohizenders, welke cation een rechtstreeksche communi- dao26e,liikheid met Spanje openen, een leven t mededcellngendlenst ln het ten on a0epen' waardoor onze landgenoo- te h,,E ho°Bte gehouden worden van de teae«lnen behoeve door de Nederlandsche over h» Benomen maatregelen, alsmede man 7® "®°r hen te volgen gedragslijn. Het daBeliii?U tevens ln' dat door de Phohl tullen S. eeP'Re bemoedigende woorden ^Miika de CL>»esproken worden tot hen. die onder tollen uYoor<,lge moeilijke omstandig- *aarnem belangen in Spanje Vandaas was het de laatste dae van de zeilwedstrijden te Kiel. Als we dit schrijven ziin de vollediee uitslagen noe niet bekend. Wel echter kunnen wii mededeelen dat Daan Kagchclland in de klasse der Olympia-jollcn ook heden weer als eerste binnenkwam, waardoor hij Olympisch kampioen is geworden. Hij veroverde dus de tweede gouden me daille voor Nederland. De zilveren me daille is voor Duitschland. de bronzen voor Engeland. In de Star-klasse heeft Duitsch land de gouden medaille veroverd. De zilveren medaille is voor Zweden, ter wijl de Nederlandsche zeiler Bob Maas beslag legde op de bronzen medaille. DE WEGWEDSTRIJD. De Franschen Charpentier en Lapebie op de eerste plaatsen. - Slechts twee Nederlanders be reiken de finish. - Vethaak vlak voor de eindstreep gevallen. Om 8 uur vanmorgen klonk op de Avus- baan het startschot voor den 100 K.M. weg wedstrijd der wielrenners. De start bevond zich op ruim 4 K.M. afstand van het begin der bekende autobaan. Het traject werd door insiders zeer ge makkelijk geacht. De eenige stijging van belang een hoogteverschil van 40 M. was tooh niet van dien aard, dat dit den renners noemenswaardige moeilijkheden zou bieden. De regeling maakte een niet bijzonder goeden indruk. Weliswaar was de weg uit stekend afgezet, maar de organisatie op de Avus-baan was min of meer rommelig. De honderd renners vertrokken ln 4 groepen. In elke groep bevond zich een renner van de diverse landen-teams. Aan vankelijk bevond onze landgenoot Schulte zich op de tweede plaats. Van Hove volgde enkele plaatsen verder. Vethaak zat onge veer in de helft van het peleton, terwijl Van Gageldonk meer achteraan lag. Aan de spits lagen verder de ploegen van Duitsch land en Italië. Een drietal renners, twee Brazilianen en een Peruaan, hadden spoedig een bedenkelijken achterstand. De Nederlanders hadden de opdracht ontvangen om zooveel mogelijk bij elkaar te blijven teneinde elkander krachtig te steunen. Oo den weg van- het rijkssportveld naar het Olympisch doro. in de buurt van het vliegveld Staaken zag Vethaak echter de kans schoon een ultloop-pozlng te on dernemen. Met ongeveer 50 meter voor sprong ging hij tot aan het Olympisch dorp vooraan, maar daar werd hü door het pele ton weer Ingehaald Oo dat moment was ongeveer de helft van het traject afgelegd. Daarna namen de Italianen de leiding maar zii moesten die al spoedig weer af staan. De heuvels van Fahrland oefenden geen invloed uit op de vorming van het peleton De Nederlanders die in de kop groep bleven, bevonden zich daar ongeveer middenin. De leiding hadden toen de Deen Smsoerensen de Italiaan Favalli en de Zwitser Nievergelt Op 20 sec afstand volgde een groen van vijftien renners. Te 9.59 uur passeerde de koD Wilhelms- stadt. waar de renners 76 K.M hadden af gelegd De Luxemburger Frans Neuens had daar de leiding. Op 20 sec. werd hil gevolgd door den Italiaan Bavutti. Het hoofdoeleton thans bestaande uit ongeveer 30 renners, gaf er de voorkur aan op dezen afstand biieen te blijven, want het kwam slechts I 15 sec. achter den Italiaan die even later kans zag den Luxemburger van den koo teNar90'km" bestond het leidende peleton uit 45 renners. Hiertoe behoorden ook 4 Hollanders, die overigens een weinig gun- stige positie innamen. Het werd toen een sreeds feller gedrang. In razende vaart ging het op de finish aan Pas 20 meter voor de eindstreep zagen de Franschen, die reeds voor het begin van de auto-renbaan een zeer gunstige positie hadden ingenomen, kans uit het peleton te komen. Charpen tier ging daarop als eerste over de eind streep, gevolgd door zijn landgenoot La pebie. De Zwitser Nievergelt bezette de 3de PlHetS was onmogelijk te constateeren hoe de andere renners aankwamen. Van Ga geldonk ging als eerste Nederlander dooi de finish, terwijl Van Hove direct daarop volgde. Vethaak kwam door het gedrang vlak voor de finish te vallen, waardoor mj de eindstreep niet bereikte. Het rijden der Nederlandsche ren ners. - Schulte en Vethaak gevallen. Dat de vier Nederlandsche wegrenners niet geplaatst zijn. zal misschien teleurstel ling wekken, maar wie het laatste gedeelte van den 100 K.M.-wedstrijd heeft kunnen volgen, heeft zich er niet over verbaasd. Wel zelden zal het bij een dergelljken wed strijd zijn voorgekomen, dat ruim 50 meter voor de finish van de bijna 100 deelnemers ongeveer de helft nog in een gesloten veld bijeen lag. In deze situatie konden zelfs uitmuntende sprintcapacitelten niet baten en kon naast een goede dosis geluk slechts een hooge mate van tactiek baten. Van onze vier Nederlandsche jongens kan gezegd worden, dat zij getoond hebben over de kracht, den moed en het uithoudings vermogen van wegrenners van klasse te be schikken. dat zij ln dit veld van honderd van de beste amateurs uit alle deelen der wereld zeker tot de besten hebben behoord wat uithoudingsvermogen en snelheid aan gaat. doch dat zij op bepaalde oogenbllk- ken door tactlscher rijden wellicht meer zouden hebben bereikt. Toen na 70 a 80 K.M. vaststond, dat het hoofdpeleton, waaruit af en toe wel eens groepen van 5 of 17 man wegliepen, die ech ter nooit een grooteren voorsprong dan 50 a 100 meter konden krijgen en dan weer door de groep renners, die varieerde van 40 tot 50 man, werden ingehaald, bijeen zou blijven, was het zaak te zorgen, dat men vóór in het peleton kwam alvorens de in gang van de Avusbaan werd bereikt. Het 11 K.M. lange gedeelte, dat op deze gladde, als een wielerbaan zoo snelle autoracebaan moest worden afgelegd, zou de beslissing moeten brengen en hier zou iedereen nog eens willen probeeren, er tussohen uit te trekken, zoodat het zaak was te maken, dat men dan niet in het gedrang zou ko men te zitten. De Franschen hadden dat niet uit 't oog verloren. Van de Hollanders lag alleen van Hove in een iets gunstiger positie, terwijl de drie anderen midden in het peleton vrijwel ingesloten zaten. Dit werd in de eerste plaats Schulte noodlottig. Op ongeveer 4 K.M. voor de finish. Schulte had uitmuntend gereden en een prestatie geleverd, die niet velen van zijn mededin gers. die bij en voor hem in het peleton lagen, hem hadden nagedaan. Na ruim 55 K.M. raakte hij n.l. met drie andere ren ners ln een valpartij, die hem een achter stand van ongeveer 3 K.M. of ruim 6 minu ten kostte. Geheel alleen wist hij dezen achterstand ln betrekkelijk korten tijd weer in te loopen. 4 K.M. voor de finish deed Schulte ten slotte een poging om zijn positie te ver beteren, wat in het gedrang niet meeviel. Daarbij raakte hij het wiel van zijn voor ganger en een viertal renners kwam te vallen, waaronder Schulte, wiens fiets be schadigd werd zoodat hij voor den verderen eindstrijd was uitgeschakeld. Zoo zaten nog slechte-, van Hove, Gagel donk en Vethaak in de groep, die vrijwel ln gesloten rijen op de eindstreep afstormde. Toen op de laatste 50 meter de twee Fran schen uit hun gunstige positie naar voren kwamen en iedereen een laatste kans wilde wagen, ontstond, zooals te voorzien was, een hopeloos gedrang. Men duwde elkaar weg. hield elkaar vast en een flinke val partij kon niet uitblijven. Onze renner Vethaak werd er het slachtoffer van. Tege lijk met eenige anderen kwam hij te vallen aan den linkerkant van de baan, en even later zagen wij zijn Oranje-shirt verdwij nen onder de renners, die over hem heen tuimelden. Allen waren weer vlug op de been, alleen Vethaak bleef liggen Gelukkig bleek reeds na het eerste onder zoek, dat Vethaak geen kneuzingen of an dere verwondingen van ernstigen aard had opgeloopen doch slechts schaafwonden aan rechterschouder, -arm en been had. Met een ambulance-auto werd hij naar het Olympische dorp gebracht, waar hij in het verblijf der Nederlandsche wielrijders, ln bed kroop om van den schrik te bekomen. Onze beide overige renners, van Hove en Gageldonk. gingen tegelijk met het hoofd peleton over de eindstreep. HET WATERPOLO-TOURNOOI. Holland in de halve beslissing. Vanmorgen speelde het Hollandsche oolo-zeventa] tegen Uruguay en door een seliik sDel. 11 Dlaatsten onze land^enoo- ten zich in de halve beslissing. De opstel ling was dezelfde van vorige wedstrijden. Weiniz geluk hadden onze landgenooten. toen binnen 5 minuten driemaal een schot tegen de lat terugketste. Een kogel van van Aelst h'eld de keeoer van Uruguay uitste kend De tegensceler van Oostrom Soede werd wegens een fout het water '-'f»ezon- den Vanzelfsprekend werden onze land genooten toen sterker. Verscheidene schoten gingen echter over de lat. Ook enkele corners werden geno men, maar eerst een minuut voor rust ge lukte het Maier eindelilk de numerieke meerderheid in een doe'Diint om te zetten. melkrijder verongelukt. Gistermorgen is een pa^d gespannen voor een met melkbussen geladen wa0en, die op weg was naar de fabriek „Necrlan- dla", onder Oterleek, geschrokken en in een sloot terecht gekomen. De wagen sloeg om en kwan terecht op den ,-oerman. den 22-jarigen A. Wagenaar. De man was ter stond dood. Een 6-jarige jongen, die naast W. op den bok zat, bleef ongedeerd De gewone audiëntie van den minister van sociale zaken, zal op Woensdag 12 Augustus niet plaats hebben. De N.V. Stoomvaart Mij „Nederland" meldt, dat de speciale trein met passagiers en post in aansluiting op he* m.s. .Johan de Witt" Donderdagmorgen 13 Aug. om 10.20 van Genua zal vertrekken Aankomst Vrijdagmorgen 14 Aug. om 7 uur 18 te Zevenaar. 8.14 te Arnhem, 9.— te Utrecht C.S., 10 - te Den Haag S.S.. 9.44 te Amster dam W.P., 10.02 te Amsterdam C.S., en om 10.33 te Rotterdam Maas. UIT NED. OOST-INDIE. treurig gevolg van een jachtpartij. In de tweede helft wogen de partijen goed tegen elkaar op. De Uruguaysche midvoor maakte met een sch'tterend schot gelijk. Die Zuid-Amerikanen Dasten minder faire trucjes toe en aangezien de scheids rechter vere van goed leidde kreeg de ont moeting een onsportief karakter. Van belde Dartljen werd een speler het water uitge zonden Voornamelijk door ruw spel. wel licht niet opzettelijk maar door warm Zuid-Amerikaansch bloed ingeeeven. wis ten de Uruguayers verdere doelpunten te belett' zoodat het einde met een gelijk spel 11 kwam Geen enkele ontmoeting heeft ons land dus ln deze groep verloren. Voorwaar een zeer verdienstelijke prestatie. België won met 42 van de Ver. Staten en komt dus eveneens in de halve beslis sing (rust 3—0). DE ATHLETIEK-FILM NIET ZOEK Wij meldden gisteren, dat de film van de finish der 4 maal 100 meter estafette is zoek geraakt. Deze mcening heerschte n.l. na afloop in het Holland sche kamp, daar juist dc eindstrijd niet kon worden getoond. Van Duitsche zijde wordt echter beweerd, dat van zoek raken geen sprake is. Wij hebben in dit verband getracht nadere gegevens over deze zaak te krijgen. Dit bleek echter zeer moeilijk te zijn. De geheele race is gefilmd en tot en met dc laatste wissel van Berger en Osendarp is de film duidelijk. Terwijl wij vernamen, dat het laatste gedeelte der film, waarop de finish staat, en waarop waar te nemen zou moeten zijn, dat er een incident tusschen Osendarp en zijn Duitschen tegenstander zou hebben plaats gehad, niet meer aan wezig zou zijn, wordt van Duitsche zijde verklaard, dat dit niet het geval is, maar dat op de film niet valt uit te maken of cr inderdaad een incident heeft plaats gehad. Huldiging Osendarp en van Bever en. De sprinters Osendarp en Van Beveren komen, naar thans gemeld wordt, morgen avond om 8.10 uur per K.L.M. op Schiphol. Per autobus gaan zij naar restaurant Over- bosch te Den Kaag, alwaar hij door het bestuur van de „Trekvogels" zullen worden ontvangen. De rit naar hun woning zal in open landauers geschieden. De rijtuigen zullen de volgende route nemen: Bezuidenhout, Heerengracht, Plein, Spui, Rijswijkscheweg, Hoornbruglaan. DE ZWEMWEDSTRIJDEN. De 4 x 200 meter estafette heeren. De resultaten der series 4 x 200 meter vrije slag estafette heeren luiden als volgt: le serie: 1. Frankrijk 9 min. 21,7 sec.; 2. Canada 9 m. 40 sec.; 3. Brazilië 9 m. 42,5 sec.; 4. Philippijnen 9 m. 45,8 sec.; 5. Ber muda 10 m. 50,5 sec.; 6. Griekenland 10 m. 51 sec. 2e serie: 1. Ver. Staten 9 min. 10.4 sec.: 2. Hongarije 9 m. 20.8 sec.; 3. Engeland 9 min. 30,8 sec.; 4. Denemarken 9 m. 39,6 s.; 5. Oostenrijk 10 m. 58,4 sec.; 6. Luxemburg; 7. Polen (gedistanceerd). 3de serie: 1 Japan (Yusa, Sugiura, Ta- guchi en Aral) 8 min. 56,1 sec. (Nieuw Olympisch record). Het ouae stond met 8 min. 58,4 sec. eveneens op naam van Japan); 2. Duitschland 9 min. 21,4 sec.; 3. Zweden 9 min. 35,3 sec.; 4. Zuid-Slavië; 5. Egypte. In den eindstrijd hebben zich geplaatst: Frankrijk, Canada, Ver. Staten, Hongarije, Japan, Duitschland en als snelste derden Engeland en Zweden. Uitslag: 1 Rie Mastenbroek (Nederland) 1 m. 5.9 sec. (Nieuw Olympisch record). 2. Campbell (Argentinië) 1 m. 6.4 sec. 3. Gisela Arend (Duitschland). 1 m. 6.6 s. 4. Willy den Ouden, 1 m. 7.6 sec. 5. Tine Wagner, 1 m. 8.1 sec. 6. Mac Kean, 1 m. 8.4 sec. 7. Rawls, 1 m. 8.7 sec. Het wereldrecord staat op naam van Willy den Ouden met 1 m. 4.6 sec. de varkenscentrale. Onze abonné H. J. v. d. B. te Woubrugge beklaagt zich over het feit, dat hij voor een overtreding, welke hij overigens vol mondig erkent, beboet is. terwijl een an dere varkenshouder in zijn omgeving on geveer op hetzelfde uur, die eveneens in overtreding was. niet door den controleur beboet is. Op diverse door hem ingediende protes ten, ook voor de tuchtrechtspraakcommls- sie. kreeg hij ten antwoord, dat hij daar mee niets te maken had; hij was straf baar en moest dus zijn boete voldoen. B. vraagt zich nu af, hoe het wettelijk moge lijk is, dat tegen den één voor een over treding procesverbaal wordt opgemaakt en tegen den ander niet. KATWIJK. 40-jarig priesterfeest van pastoor Houtman. Op feestelijke wijze is in de parochie het 40-jarig priesterfeest van den rustend pastoor J. M. Houtman, woonachtig in „Huize Callao" alhier gevierd. Hoewel pastoor Houtman als emeritus pastoor buiten het parochieele priesterwerk staat, is toch op ondubbelzinnige wijze gebleken dat hij de volle sympathie van de Kat- wij'rsche parochianen heeft. De feestdag zette in met een plechtige Hoogmis, gecelebreerd door den jubilaris met assistentie van pastoor Buys en pater Houtman, neef van den jubilaris. Pres- byter-assistens was de heer v. Fisenne, theologant aan het Gr. Seminarie te War mond en ceremoniarus de heer W. Grim bergen. eveneens van Warmond. De stoet van geestelijken werd, behalve door een groep van misdienaars, vooraf gegaan door een stoet van bruidjes. Het zangkoor zong 'n vierstemmig Veni Crea tor van F. Witt en veranderlijke gezangen van den dag en de vierstemmige Mis St. Franciscii Xaverii van F. Witt; na het Of fertorium een vierstemmig Jesu Dulcis en na de Communio een driestemmig Ecce Panis. beide van Haagh. Na de Hoogmis een driestemmig Marialied van Wierts. Des namiddags was er receptie in het parochiehuis, waarvan bijna de geheele parochie gebruik maakte. Hierbij werden tal van bloemstukken aangeboden. Des avonds was er een plechtig Lof, gecele breerd door den jubilaris met assistentie, met tot slot een Te Deum. Het feest van pastoor Houtman is waar dig. gevierd. Drie dooden. SOERABAJA, 10 Aug. (Aneta). Zondag morgen waren de heeren van der Pauwert en Jordaan, beiden uit Soerabaja, op vogel jacht getogen naar Grissee. Tijdens de jacht ■werd door een ongelukkig toeval een 14-j. inlandsche knaap doodgeschoten. De woedende vader achtervolgde beide Jagers, waarbij hij de geheele bevolking van de dessa meesleepte. De vluchtende jagers werden achterhaald en zoo ernstig mis handeld, dat de heer Jordaan op de plaats der mishandeling is overleden en de heer van der Pauwert naar de centrale burger lijke ziekeninrichting te Soerabaja moest worden vervoerd, alwaar hij gisteravond is overleden Het stoffelijk overschot van den heer Jordaan ls heden 'er aarde besteld, evenals dat van den heer van der Pauwert. Het onderzoek naar het verloop van dit drama is ln vollen gang. Het schoonspringen. In den vroegen morgen is in het zwem- stadlon een aanvang gemaakt met het schoonspringen, waaraan ook onze landge noot Haasman deelnam. De verplichte sprongen zijn nooit het beste deel zijner prestaties geweest en dat was ook heden niet het geval. Indien men de verrichtingen van springers als Degener (V.S.), Shiha- bara (Japan), Greene (V.S.) daar tegen over plaatst, blijkt duidelijk, dat onze land genoot nog ontzaglijk veel te leeren heeft. Vele buitenlanders zijn, zouden wij haast noemen, artlsten in dit vak. Haasman blijft slechts een springer met goede capacitei ten zonder meer. Voor de vijf verplichte sprongen verkreeg Haasman resp. 9.54 pt 10.54, 13.30, 6.40 en 8.28 punten, totaal 48.06 punten. Bij het opmaken van het klassement bleek, dat Degener (VS.) de leiding had met 74.86 punten. Haasman, die nummer 20 is, heeft nog onder zich Calderon (Peru), Ahmed (Egypte). Hodi (Hongarije) en Happle Zwitserlandl.( In totaal namen ruim 24 springers deel. Morgen wordt het springen voortgezet met de sprongen naar keuze. Een nader bericht meldt, dat Kag- (helland in de race van heden niet eerste, doch vierde geworden is. Aan het totaal resultaat verandert dit niets. Hij heeft 163 pnt.; 2e. is Duitschland met 150 pnt.; 3e Engeland met 131 pnt. De voetbalwedstrijd Oostenrijk—Peru moet hedenmiddag overgespeeld worden. RIE MASTENBROEK OLYMPISCH KAMPIOENE. Hedenmiddag vond de finale plaats der 100 M. vrije slag voor dames. Aan den start kwamen: op baan 1. Rawls (Ver. St.). 2. Wagner (Ned.), 3. MacKean (Ver. Staten), 4. Willy den Ouden (Ned.), 5. Rie Mastenbroek (Ned.), 6. Campbell (Arg.) 7. Gisela Arend (Duitschland). Na een zeer fraaien start van alle deel neemsters nam Gisela Arend de leiding. Op 20 Meter lag zij ongeveer een meter voor op mej. Campbell, die daarna snel inliep en als eerste bij 't keerpunt kwam. Dadelijk na het keeren spurtte Rie Mas tenbroek naar voren. Weldra lag zij met mej. Campbell gelijk om op fraaie wijze als eerste te eindigen en daarmede beslag te leggen op 't Olympisch kampioenschap. Hiermede kreeg Holland dus de derde gou den medaille! AMSTERDAM, 10 Augustus. Vriendelijker markt. Weinig handel. On dertoon vaster. H.V.A. treedt op den voor grond. Amerikanen willig. Beleggingen goed prijshoudend. De New-Yorksche Beurs keeft Zaterdag weer een vaste houding aan den dag ge legd. Het is een opmerkelijk feit dat on danks de moeilijkheden die het politieke leven in Europa bedreigen, de fondsen- markt toch sterk ontvankelijk is voor de goede berichten uit het bedrijfsleven. En in Amerika is de publicatie Inzake betere resultaten van verschillende Industrieën en optimistische beschouwingen over de naaste toekomst niet van de lucht. Vooral de Staalindustrie neemt hierbij een groote plaats in en de opnieuw groo- tere activiteit in deze belangrijke tak van nijverheid vormt een blijvende stimulans voor de aandeelen. De Amerikaansche af- deeling legde dan ook heden een opmerke lijk vaste houding aan den dag. United States Steels kwamen od 41 1/4 en Betle- hem Steels stegen tot 34 3/8. Ook Anacon da's waren 1 procent hooger en verschil lende andere metaalfondsen als Kennecott en Nickel ondergingen een koersstijging. Verder waren de Amerikaansche olieshares gesteund. Shell Union en Tidewater werden hooger gewaardeerd en ook Sooorwegfond- sen waren aan den vasten kant. Op de locale markt hebben wederom H.V.A.'s evenals j.l. Vrijdag het sterkst de aandacht getrokken. De maatschappij schijnt wat palmolie en sisal betreft goede resultaten te boeken. Het fonds is dan ook gevraagd en wist heden het 5 procent hoo- gere koerspeil goed te handhaven. Het is niet uitgesloten dat ook Parijs weer een stukje koopt, hetgeen met de op het oogen- blik weer zwakkere houding van den Franschen franc geen verwondering be hoeft te wekken. Trouwens ook enkele andere arbitragewaarden genoten wat meer belangstelling en lagen vaster waar door de markt over het algemeen een be trekkelijk opgewekt aspect had. Koninklijke Olie werd verhandeld op 2811/4 tot 1/2 en wist zich hierop bij be perkte omzetten te handhaven. In de Rub- berhoek concentreerde zich de aandacht op Amsterdam Rubber, die na een opening op 147'/: tot 147 en daarna tot 146, terugliepen, daarbij echter nog 1 procent boven het slot van Vrijdag waren. De andere rubber soorten bleven verwaarloosd. Tabakken waren verdeeld en zeer kalm. Alleen Senembah was vast en liep drje procent op tot 231. De markt der in- dustrieelen was van weinig beteekenis. Unilever was goed prijshoudend en zeer kalm. Philips behield het vorige niveau, en ook Aku bleef vrijwel op priis De Scheep vaartmarkt vertoonde ook heden - n be'er beeld bij lichtelijk hoogere koersen Op de Beleggingsmarkt was de stemming over de geheele linie een fractie beter bij minimale omzetten. WISSELKOERSEN. Londen 7.39 3/4, Berlijn 59 25, Parijs 9.69. Brussel 24 82, Zwitserland 48.—. Kopenha gen 33.05, Stockholm 38.17'A, Oslo 37.20, New-York 1.47 1/4. Prolongatie 11/4, Re- gistermarken 32Vz, Crediet Sperrmarken 15, Effectensperrmarken 14 5/8, Reismarken 42, Bankpapier 36'/;. S—I

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3