Van het Olympisch front. 77sle Jaargang MAANDAG 10 AUGUSTUS 1936 No. 23427 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets." per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. A- Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn; per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.13 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. GEMEENTE-REKENING 1935. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat aan den Gemeenteraad zijn overlegd, tegelijk voor een ieder gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente ter lezing zijn neergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn ge steld, de rekening en verantwoording van ce inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1935 met alle daarbij behoo- rende bescheiden, benevens de verschillende bedrijfsrekeningen over dat jaar. J. SPLINTER Gzn., Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, leiden, 10 Augustus 1936. 7627 DE GEMEENTEREKENING OVER 1935. Aan de Gemeenterekening over 1935 is 't volgende ontleend: Gewone dienst. Ontvangsten f. 10.060.249.49. Uitgaven 1.9.874.825.06. Batig kassaldo f. 185.424.43. Kapitaaldienst. Ontvangsten f. 6.932.484.24. Uitgaven 8.573.258.06. Nadeelig slot f. 1.640.773.82. Resultaten van de Gemeentebedrijven. Gasfabriek winst f. 275.661.58 (raming f. 312.2761. Electriciteitsfabrlek winst f 841.764.18 (raming f. 775.646). Gemeente lijk Radio-Distributiebedrijf winst f. 18.580 (raming f. 18.580). Gestichten „Endegeest". „Voorgeest" en •Rhijngeest" winst f. 15.234.95 (raming me morie Openbaar Slachthuis winst f. 34.029.40 (raming f. 45.500). Grondbedrijf: Nadeelig saldo gewone dienst f. 74.910.75 (raming f. 81.6051. Voordeelig saldo kapitaaldienst f. 41.076.65 (raming nadeelig saldo f. 49.311). Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Verlies van den Reinigingsdienst .219.830.03 raming f. 231.890. Verlies van den Ontsmettingsdienst f. 5.925.98 raming 7.182. Tot. f. 225.776.01 raming f. 239.072 Gemeentelijke Hulpbank nadeelig saldo f. 10.786.16 (raming f. 10.8441. Gemeentelijk Waschbureau nadeelig sal do f. 104.51 (raming voordeelig saldo f.35). VRAGEN VAN DEN HEER v. WELZEN. Het raadslid de heer v. Weizen verzoekt ten Raad hem in de gelegenheid te willen dellen in de eerstvolgende Raadszitting de volgende vragen, aan het collge van B. en te stellen 1. Hebben B. en W. kennis genomen van óe belangrijke wijzigingen der Rijksvoor schriften Inzake ondersteuning van werk- loozen, in het bijzonder die. welke bepalen, dat de huurbijslag zal worden opgeheven? 2. Zijn B. en W. niet van oordeel dat het opheffen van den huurbijslag de steun- trekkenden in een dermate slechtere po sitie brengt, dat uitvoering dier voor schriften onmogelijk moet worden geacht? 3. Is het college van B en W. bereid, maatregelen te trelfen dit oordeel ter ken nis van de Regeering te brengen en den «aad in de gelegenheid te stellen, zich hierover uit te spreken? ADRES AAN DEN RAAD. Inzake woningbouw. Tot den Raad is volgend adres gericht: Het Bestuur van de woningbouwvereeni- „Eensgezindheid" te Leiden, geeft met lerschuldigde hoogachting te kennen: dat er in de laatste jaren weinig in het helang van de verbetering van de volkshuis vesting te Leiden is tot stand gekomen; dat er aan straten en stegen nog zeer veel hechte woningen staan, bovendien zijn er °°8. tal van sloppen en poorten, waarin ™!™>gen staan, die voor bewoning onge schikt moeten worden geacht; dat er thans vooral in de lagere huur- brek^11 aan goe<le "bsiderswonftigen ®e~ .dat, aangezien thans door de woning- POTOvereenigingen woningen kunnen wor de" gesticht in den prijs van f. 4 tot f. 5 j*r week. het ten zeerste aanbeveling ver jont, deze gelegenheid aan te grijpen en den bouw van goede arbeiderswoningen °'er te gaan: dat het niet uitgesloten moet worden ge- «nt. dat de laagste bouwprijzen zijn be- P'dat in de naastbij gelegen toe- •raist de stichtingskosten van woningen stijgen; ?ht het Bestuur het in het belang van de bon r draagkrachtigen acht, thans tot den van goedkoope woningen over te gaan, wtrekkOok Z'^ een goede woninS kunnen hm?' er 'n huurklasse beneden de f,5 .™r per week weinig goede arbeiderswo- d" leeg staan: kon t llet aantal gezinnen, dat samen- »3', meneemt, hetgeen de hygiënische en belangen schaadt; tien naar de meening van het Bestuur e<3aat' dat er te Leiden gebrek is aan de en goedkoope arbeiderswoningen, het- DAAN KAGCHELLAND. In de tijdrace over 1 K.M. veroverde de Woerdensche wielren ner Van Vliet, in nieuwen Olympischen recordtijd, Nederland's eerste gouden medaille. Het duo LeeneOoms behaalde den tweeden prijs in de tandemrace. Bij de zwemwedstrijden plaatsten de Nederiandsche deelneem sters aan de 100 M. vrije slag, Rie Mastenbroek die een nieuw Olympisch record vestigde Willy den Ouden en Tine Wagner, zich in de iinale. De dames Kastein en Waalberg plaatsten zich in den eindstrijd 200 meter schoolslag. Onze waterpolo-ploeg won met 32 van Amerika en 3peelde gelijk tegen België. De kanovaarders Tates en v. d. Kraft wonnen den derden prijs in de twee-persoonskajak en Kraaijer deed hetzelfde bij de een persoons over 1000 M. Bij de zeilwedstrijden heeft Kagchelland het Olympisch kam pioenschap der Olympiajcllen-klasse behaald. Bob Maas won de bronzen medaille in de Starklasse. In het athletiek-tournooi werd onze heeren-esiafette-ploeg 4 x 100 meter, die in de finale derde werd, gediskwalificeerd. De dames-estafette-ploeg 4 X 100 meter hardloopen werd in de finale vijfde. Onze hockeyploeg won met 41 van Frankrijk en plaatste zich in den halven eindstrijd. De Nederiandsche degenschermers Driebergen en Weber gin gen over naar de volgende ronde. In den wegwedstrijd hadden de Hollandsche renners geen succes. Het programma luidt: 9.20 uur: Zwemmen, 400 m. vrije slag heeren (halve finale) 100 m. rugslag dames (series) Waterpolo Scher men degen, personeel Roeien. 14.20 uur: Roeien. 15.20 uur: Schermen degen, personeel (finale) Boksen Zwemmen 4 x 200 m. estafette heeren (finale) Waterpolo 200 m. schoolslag dames (finale). Basketbal. 16.20 uur: Voetbal. 16.50 uur: Hockey. 20.30 uur: Boksen. geen zijn bevestiging vindt in het feit, dat thans zelfs nog tal van krotten in stegen en sloppen worden bewoond; dat het, om een juister inzicht van de bestaande toestanden op woninggebied te verkrijgen, wenschelijk is, het door Uw lid, den heer J. H. Schüller, gevraagde onder zoek naar de bestaande woningen te doen plaats hebben; dat de Regeeering, blijkens haar circulai res, thans in principe bereid is, ingevolge, de Woningwet, steun te verleenen voor den aanbouw van goede en goedkoope wonin gen; dat het Bestuur Uwen Raad beleefd ver zoekt, het daarheen te leiden, dat tot den houw van die woningen kan worden over gegaan, in het belang van de verbetering van de volkshuisvesting. Namens het Bestuur van de woningbouw vereniging „Eensgezindheid": De Voorzitter: (W. g.) K. WASSENAAR. De Secretarie: (w. g.) A. J. SCHONEVELD. OPENLUCHT-VERGADERING DER N.S.B. Sprekers de heeren W. O. A. Koster en ir. A. A. Mussert. Zaterdagavond te 6 uur werd op den Burcht door de N.S.B. een openlucht-verga- dering gehouden, bijgewoond door, na ons werd medegedeeld, ongeveer 1800 personen, w.o. velen uit de omgeving. Na een kort welkomstwoord van den kringleider den heer Bergers, gaf deze het woord aan den heer W. O. A. Koster, lid der Prov. Staten van Gelderland, die naar aanleiding van een korte beschouwing over den strijd in Spanje en het beleg en ontzet van Leiden er op wees, hoe zeer een land dag der N.S.B. thuishoort, juist in Leiden. Een landdag, los van den verkiezingsstrijd, want wij komen niet met beloften, doch met een taak: Nederland er van te door dringen, dat het anders zal en moet wor den, land en volk saam te smeden, te wijzen op den band van de natie, die zoo sterk is en dat samenwerking noodig is in dit ver scheurde volk met zijn 53 politieke partijen. Wij hebben een gemeenschappelijke taak: Nederland weer bewoonbaar te maken voor allen, die werken willen. Wij zijn een op voedende beweging, aldus spr.wij beloven niets, integendeel, wij willen Nederland, be stormd door het communisme en uitgehold door het economisch-liberalisme, hecht en sterk doorgeven aan onze kinderen. Wij komen tot U tot den strijd voor 't volk, waar arm staat naast rijk, ieder naar zijn eigen kerk gaat en de partijen, die het volk ver splinteren en klein houden, verdwenen zullen zijn. Spr. besprak vervolgens het wezen van het huidige „extra-parlementair" kabinet, dat in schijn géén partijen regeering is en vroeg wat het ministerie Colijn, dat ons volk zijn vertrouwen gaf, heeft gedaan. Het deed niets anders dan „rokkelwerk". Een steun hier, een steun, uitkeering, gift of contingenteering daar. De aanpassing aan de prijzen op de wereld markt is door dik en dun voorgeschreven. De regeering bracht de ioonen en pen sioenen omlaag, maar dit geschiedde hoogst-onredelijk, want niet algemeen. De loonen in de z.g. „beschutte bedrijven" zijn echter niet evenredig omlaag gebracht. Zoo is het met de salarissen en pensioenen van hen die in overheidsdienst werken: de „on evenredigheid", dat is 't, wat 't volk zoo hindert. Wij moeten echter als kameraden door de ellende van dezen tijd gaan't gaat niet aan, deze te verhalen op de armsten. Nederland zakt al aanpassende In, want reeksen van bedrijven zijn ontwricht, land bouw en veeteelt zijn verslagen, de scheep vaart blijft achter, terwijl daarnaast de overheidslasten hooger worden (drukken de belastingen). Zoo wordt de aanpassing oorzaak van armoede en grootere werk loosheid. In ons land heerscht een voort durende verarming, die veel verder is voortgeschreden, dan men meent, want de Nederlander brengt zijn armoede niet op straat, waarvan spr. sterke voorbeelden gaf. Toch zijn er de „gehaaiden". die ook nil van de ellende profiteeren: laten we hen in 't oog houden, aldus spr. Spr. besprak o.a. het voordeel, door enkelen ten koste van de boeren, getrokken uit het „geheime baconcontract". Zulke dingen „ergeren" hel volk Er zijn vele aanwijzingen van ont wrichting en geestelijke ontaarding, gevolg der combinatie van eigenbelang met staats beleid. De periode van het marxisme, geënt op 't liberalisme heeft droeve resultaten gebracht: het egoïsme vierde hoogtij. Wat heeft de regeering gedaan om Nederland sterk te houden? De historie zal hiervoor rekenschap vragen. Men zal antwoorden: We hebben met z'n allen geprobeerd, de N.S.B. klein te houden, de Burgerwacht gezuiverd van haar beste leden, een „eenheidsfront" (een z.g. volksfront) tegen de N.S.B. gevormd". De historie zal dit antwoord onvoldoende vinden. Wij echter, zullen langs legalen weg een ander systeem van besturen brengen. Als men trachten zal het opstuwende volk onder de voet te loopen, dan stellen wij daartegenover onze overtuiging, ons ver trouwen in ons volk. Geef ons Uw vertrou wen, geef 't aan Uw volk, dat „eeuwig" is. Geef 't aan de N.S.B.. aldus eindigde spr. Hierop volgde een z.g. „sprëefcoratorium", uitgevoerd door het spreekkoor „Opgang" onder leiding van den heer A. van Hees. Uitgebeeld werd de „oudere" en de „jon gere"' generatie: de ééne groep heeft geen geloof meer in ons volk, meent, dat 't niet meer fier en krachtig kan worden, de andere wel. De eersten zijn te slap gewor den zich te verzetten tegen het egoïsme en de verscheurdheid. Zij hoorden niet de roepstem van Mussert. De anderen hebben 't geloof en 't vertrouwen in den leider. Als verbindend element sprak de Ned. Maagd, die een beeld gaf van wat in ons volk leeft Vervolgens betrad ir. Mussert( met groot enthousiasme ontvangen, het met de Ne derlandsche kleuren en een portret van H.M. de Koningin behangen spreekgestoetie. Spr. had vijf jaar geleden gezien, dat het tijdperk der Fransche revolutie met zijn „vrijheid, gelijkheid en broederschap" ten einde liep. Het is begonnen met de guil lotine" en eindigt' nu ln Spanje met de „mitrailleur". Allen, die 'net keurig had den voorbereid met liberalisme en democra tie. hebben 't den dood ingejaagd. Den naieven zielen, die zeggen: 't Zal zoo ver met het eor~munis—niet 'no-wn, antwoordt spr.: ,,'t Is zoo r.-'ct'Is d» conseauentie van 150 jaren. Ais Hitier en Mussolini er niet geweest waren, dan was 't nu reeds met ons ten einde. Alle hee ren. die strijden tegen Hitler en Mussolini, BINNENLAND. De steunverleening te Sliedrecht. (Bin nenland, 4e Blad). De „Batavier IV" is lek geworden en voor de Theems-monding bijna gezonken. (Ge mengd, 4e Blad). Te Amsterdam zün twee mcnschcn uit het raam gevallen en gedood. (Gemengd, 4e Blad). BUITENLAND. Nog steeds geen beslissing in Spanje. (2e en le Bladi. der mogendheden. De „neutraliteit" (2e Blad). Zal Polen een nieuwen maarschalk krijgen? (Buitenland, le Blad). Engelsch slachtoffers vliegtuig neergestort. Vier (Buitenl. Gemengd. 4e Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN moeten weten, dat zij allang houtjes zou den hakken in de bosschen van Siberië, als zij er niet geweest waren. In deze dagen worden in Spanje honderden afgeslacht en waar bevindt zich daar de leider van de R.K. Staatspartij? Duitschland heeft van 19191932 ge streden voor 't nat.-soc., onder hoon en verdachtmaking van de marxisten dat is hun werk van liberalen e.a. Men zei: „dat is niets vcor Duitschland". Hezelfde hoort men nu hier: „Het is goed voor Europa, behalve voor Neder land". 't Is een strijd op leven en dood tus- schen fascisme en communisme. Ieder jaar bevestig de waarheid ervan. Het par lementaire regime is nog slechts een schijnvertooning. In West-Europa heerscht nog de groote strijd, 't Is „er op of er on der", een andere oplossing is er niet, mag er ook niet zijn. Alles wordt geboren in smart en wee, ook de nieuwe toekomst, die wij willen voor de duizenden, die nu geen toekomst meer hebben. Sovjet-Rusland heeft zijn intocht in Spanje gedaan, maar wij geloo- ven, dat 't zijn uittocht binnenkort zal kunnen beginnen! Had Spanje een Hitier en een Hindenburg gehad, dan zou alles zonder bloedverlies van beteekenis verloo- pen zijn. Spanje had hen echter helaas niet. In Parijs is thans de Sovjet-Rus sische gezant de machtigste man. Geeft er U rekenschap van, dat er zich thans een geweldig historisch wereldgebeuren afspeelt. Wij staan naast hen, die de eer van Spanje verdedigen. Na hun overwin ning zal voor hen een groote taak zijn weggelegd, n.l. een begin te maken met den wederopbouw van een nieuw Spaansch volk. In Spanje wordt gestreden tegen het heest, dat over Europa is losgelaten. In den strijd tusschen communisme en nat.-soc. zijn wij 't sterkst, omdat wij zijn anti-kapitalistisch en anti-marxistisch. Kapitalisme en marxisme zijn beiden para sieten op den rug van het volk, hetgeen spr. uitvoerig toelichtte. Het Marxisme is in wezen niets anders dan een andere vorm van kapitalisme: beiden willen een stuk van 't been hebben. Het Marxisme zei' „Staak, saboteer, gooi tramwagens omver, bemoeilijk de productie, practijk der Klas senstrijd." Het duurde vijftig jaar, voordat men wist, dat het marxisme van het kapitalisme leeft. Het commu nisme is het „ultra-kapitalisme": één werk gever. de staat. Men zegt: wat ge ziet, be hoort aan U, maar ge moogt er niet aan komen, de enkelingen beheeren het. Er is geen grooter volksbedrog, dan dat van de leuze. Hoe bestaat 't, dat 't volk dat niet ziet? Een werkgever, die God noch gebod kent. Maar men ziet 't wel, als hart en verstand gebruikt worden. Doch men zit gevangen in de leuzen en weet niet, hoé er uit te komen. In 't volk leeft echter de wensch naar de verlossing, 't Móét, 't kan anders, 't Ge heim daarvan kent het nat. soc.. dat zegt „waartegen", maar óók „waarvoor". Het zegt tegen hen, die in materialisme zijn opgevoed: „Geef den arbeider zijn eer terug en de rest volgt van zelf". 't Marxisme leerde hem de sabotage, de verachting zijner vaderlandsliefde en van zijn arbeid, leerde hem hunkeren naar een lui leventje. Het N S zegt: „Gij zijt de dragers van het volk, veracht U zelf niet, heb f -' 'd voor Uw volk. 't Kapitaal zal er zijn -ir de bedrijven en de bedrijven voor het volk. De arbeid behoort te zijn een eer en een zegen, 't Is een Goddelijke wil, dat de mensch arbeidt en die taak hebben wij te vervullen. De arbeid Is een voorrecht en een recht. Wat de democratie zegt: ..Wij zijn allen seliil-" is een leuzen. wj( zijn e.Pen »er- Thillcnd: dank zij 'lat. kunnen wij «en volksgemeenschap v.— men. Er zijn bekwa men en minder bekwamen: ook de verwijfde jongelingschap zullen wij den arbeid leeren. Den ijverigen zullen wij hooger

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1