Drie wereld-athlefiekrecords gebroken. Uitstekende stemming bij onze athlelen 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 Augustus 1936 Derde Blad No. 23425 MEN VREEST ONZE ESTAFETTE-PLOEG KAGCHELLAND DE HELD VAN DEN DAG, IN „Kaiserslautern", het huis in het Olympisch dorp, waar onze athleten gehuisvest zijn, blijft de stemming uiterst opgewekt. Men is bijzonder tevreden over de tot nu toe bereikte resultaten. Vanzelfsprekend blijven de prestaties van Osendarp en Van Beveren onze glorie, maar ook stemt hetgeen in andere num mers is bereikt, tot groote tevredenheid. De tiende plaats van Toscani b.v. is een onverwacht succes. Onze snelwandelaar heeft getoond tot de internationale klasse te behoor en. Boven dien is in den 50 km-loop gebleken, dat Toscani over een zeld zaam uithoudingsvermogen beschikt. Terwijl verschillende wan delaars uitgeput door de finish gingen, was Toscani nog zóó fit, dat hij er zelfs niet aan dacht direct de kleedkamer op te zoeken. Het polsstokhoogspringen interesseerde hem zóó. dat hij daar naar nog geruimen tijd bleef kijken. Een mooi resultaat is ook de negende plaats van Klasema bij den hink-stap-sprong. Men begint bij de groote cracks in het Olympisch Dorp langzamerhand respect te krijgen voor onze athleien. Zelfs is men zeer bevreesd voor onze 4 x 100 meter estafetteploeg. Overal hoort men spreken over de weergaloos snelle „Dutchmen", van wie men aanneemt, dat ze in de esta fette een geducht woordje zullen meespreken. Natuurlijk zijn hieraan ook groote nadeelen verbonden. Wan neer zeer veel wordt verwacht, is de kans op een teleurstelling juist groot. Dit wordt onzen jongens door hun leiders goed voor oogen gehouden. Onze estafetteloopers zijn allen in puike con ditie. Osendarp en Van Beveren zijn de vermoeienissen van de 200 meter reeds weer te boven. Met de wissels gaat het meer dan perfect, zoodat er gegronde hoop is voor een uitstekend figuur in de estafette. De vijfde athletiekdag heeft een buiten gewoon spannend en interessant verloop gehad. Er kan nu reeds worden vastgesteld, da; deze Olympische Spelen in sportief opzicht een uitzonderlijk succes zullen worden Dit is in hoofdzaak een gevolg Tan het feit, dat alle nummers sterker bezet zijn dan ooit tevoren. De sport heeft de laatste jaren een steeds hoogere vlucht genomen, hetgeen zich ook in het resul taat van deze Spelen weerspiegelt. Niet minder dan 3 wereldrecords werden op dezen mooien Donderdagmiddag ver beterd. De beroemde looper van Nieuw Zeeland. Lovelock, legde de 1500 meter in 3 min. 47.8 sec. af, waardoor hij hét wereld record met niet minder dan 1 sec. omlaag haalde. De phenomenale hordenlooper, de Ame rikaan Towns, bracht het wereldrecord 110 m. horden, dat tot nu toe op 14.2 sec. stond, op 14.1 sec. Het derde nieuwe wereldrecord kwam op naam van den Japanner Tajima, die op het nummer hink-stap-sprong niet minder dan 16 meter bereikt, dl. 22 centimeter verder dan het tot nu toe geldende record. De Nederlandsche deelnemers op dezen dag leverden slechts bescheiden prestaties. Toch kan men, wanneer men met de bui tengewoon sterke tegenstanders rekening houdt, niet ontevreden zijn. Van der Poll plaatste zich bij de 17 beste speerwerpers die des middags den strijd voortzetten door over den voorgeschreven afstand van 60 meter te werpen. In de middaguren bleven "in prestaties echter beneden de verwach tingen. Klasema klasslficeerde zich des morgens hij het nummer hink-stap-sprong gemak kelijk voor den middag, maar toen viel hij af. Onze landgenoote. mej. Ter Braake, die de fraaie prestatie heeft geleverd zich in de finale 80 meter horden te plaatsen, eindigde als vijfde, geen onverdienstelijk resultaat, wanneer men in aanmerking neemt, dat de eerste vier dames vrijwel ge lijk door de finish gingen in den tijd van 11.7 sec. Bij het speerwerpen zorgde de Duitscher Stoeck voor de groote .verrassing door vóór de' Pinnen op de eerste plaats te eindigen. De wereldrecordhouder Jaervinen kon het niet verder dan tot de vijfde plaats brengen. Hierbij moet echter in aanmerking worden genomen dat de Fin een blessure heeft, welke topprestaties verhindert. 1500 M. HARDLOOPEN. Twee loopers breken het oude wereldrecord. De finale 1500 meter heeft een schitte renden strijd opgeleverd. Het werd een heroische kamp van de beste midden- afstandloopers ter wereld. Nog nooit tevo ren was op dit belangrijke nummer een zoo groot aantal sterke loopers aan den start verschenen. Er werd een verbitterd gevecht geleverd, dat tot resultaat had. dat niet minder dan twee loopers beneden het tot nu toe geldende wereldrecord bleven. Van meet af was de strijd fel. De eerste 400 m. werden in 61.4 sec. afgelegd. Het tempo werd daarop slechts weinig ver traagd. Na 800 meter was de tijd 2 min. 5 sec. De loopers gaven elkaar niets toe. Toen nog één baan moest worden geloopen. werd er verbitterd gestreden om den kop. Het tempo werd zoo hoog, dat bekende loo pers als Venzke (Ver. Staten), Szabo (Hon garije), Ny (Zweden) en Schaumburg iDuitschland) terugvielen. De winnaar van Los Angeles de Italiaan Beccalli, die daar met 3 min. 51.2 sec. een nieuw Olympisch record had gevestigd, lag met den Ameri kaan Cunningham bijzonder gunstig. Maar toen liet de befaamde Nieuw Zeelander Lovelock zich gelden. Onweerstaanbaar kwam hij aan den kop. Buitengewoon soe pel was zijn loop. Alleen Cunningham kon zijn tempo eenlgszins volgen, terwijl Bec calli verder terugbleef. Intusschen had de derde prijswinnaar van de 800 meter, de Canadeesche neger Edwards een heldhaf tige poging ondernomen om Beccallyi voor bij te komen, maar dit mislukte. De Cana dees moest de vierde plaats nog aan den Amerikaan San Romani afstaan. Nr. 6 werd tenslotte Cornes (Engeland), die nog vrij ver achter Edwards lag. Het resultaat was, dat Lovelock, eerste werd, in den fabelachtigen tijd van 3 min. 47.8 sec., d.i. een nieuw wereldrecord. Het oude record werd in 1934 gevestigd door den Amerikaan Bonthron met 3 min. 48.8 sec. Nr. 2 Cunningham bleef met 3 min. 48.4 sec. eveneens onder den ouden wereld recordtijd. De prestatie van de nrs. 3 en 4 waren eveneens bijzonder goed. Allen liepen n.l. beneden het oude Olympische record van Beccalli. Beccalli noteerde 3 min. 49.2 sec.. nr. 4 San Romani 3 min. 50 sec. en nr. 5 Edwards 3 min. 50.4 sec., nr. 6. De Brit Cornes had een tijd van 3 min. 51.4 sec. HET SPEERWERPEN. Zege van den Duitscher Stoeck. Het nummer speerwerpen leverde een enerveerenden kamp op, waarin de Finnen, die in Los Angeles de eerste drie plaatsen hadden bezet, thans de gouden medaille moesten afstaan aan den Duitscher Stoeck, die in den beslissenden kamp een schitte renden worp deed van 71,84 meter, waar mede hij het Olympisch kampioenschap veroverde. De Duitscher, die ternauwer nood bij de eerste zes was gekomen, wekte aanvankelijk niet den indruk, dat hij zoo'n bijzondere prestatie zou leveren. Toen de finale zou worden gegooid, leidde de Fin Nikaanen met 70.77. Stoeck lag op de vijfde plaats met 68.11 meter. In den beslissenden strijd deed Stoeck toen zijn prachtigen worp van 71.84 meter. Met stormachtig gejuich werd dit resultaat begroet. Inmiddels had Jaervinen twee maal ongeldig geworpen Slechts aan den Fin Toivonen gelukte het nog over de 70 meter te komen, maar zijn worp was niet ver genoeg om den Duitscher van de eerste plaats te verdringpn.' Nogmaals deden de drie Finnen en de Zweed Atterwall een poging om voorbij Stoeck te komen, maar de worpen van dit viertal bleven beneden de 70 meter. Stoeck was dus Olympisch kampioen. Tweede werd de Fin Nikaanen met 70.77 meter. Toivonen wis derde met 70.72 meter. Atterwall eindigde met 69.20 meter nog vóór Jaervinen. De wereldrecordhouder, die eens 76.66 meter wierp en in Los Angeles met 72.72 meter een Olympisch record had gevestigd, bracht het thans tot 69.18 meter Zesde was de Amerikaan Terry met 67.15 meter. DE 110 M! HORDEN. Ook in de finale 110 meter horden kreeg het tot de laatste plaats bezette Stadion een waren titanenstrijd te zien. De gewel dige Amerikaansche hordenlooper Towns, die in de demifinale met 14.1 sec. een nieuw wereldrecord had gevestigd, won de finale op overtuigende wijze. Toch had hij in de eerste helft der baan nog een harden strijd te voeren met den Engelschman Finnlay en DAAN KAGCHELLAND, ONZE TOT DUSVER ZOO SUCCESVOLLE ZEILER, IN Z'N OLYMPIA-JOL. DE OLYMPISCHE ZEILWEDSTRIJDEN. Het weer was cisteren te Kiel veel beter dan vorice dacen en bij zonneschijn en een coede bries uit het Westen werden de wedstrijden voortgezet, 't Was ideaal zeil- weer. Kagchelland was in de Nederland sche kolonie weer de held van den dag. Bij den start lag hij ongeveer op de zesde plaats, maar reeds bij de eerste boei had hij zich tot nummer één op gewerkt en evenals eergisteren hield hij die plaats hardnekkig vast. Weer waren zijn beide zwaarste concurren ten de Engelschman Scott en de Duit scher Krogmann. die van tijd tot tijd, vooral op de ruim bezeilde gedeelten der baan zeer gevaarlijk werden. Met 29 seconden voorsprong won de Ne derlander voor Engeland en Duitsch- land. In totaal puntenaantal staat Scot nog vooraan met één punt meer dan Kagchelland en drie punten meer dan Krogmann. Over de zesmeterklasse is niet veel te zeccen. ..De Ruyter" startte prachtig als eerste maar even daarna kreeg de Neder landsche boot opnieuw averij. Het stuur- boord-hoofdwant begaf zich en Carp gaf op. Daarna had eerst Engeland en vervol gens langen tijd Duitschland de leiding, maar beide kruisten onvoordeelig. zoodat ze door verscheidene anderen werden voorbij geloopen Dicht bijeen gingen de zesmeters over de eindstreep onder aan voering van Italië, weden gaf op en er waren in deze klasse eenige protesten. 1. Italië. 1 uur 58 min. 56 sec.. 12 pun ten: 2. Argentinië. 1 uur 58 min. 59 sec., 11 pnt.; 3. Finland, 1 uur 59 min. 45 sec.. 10 pnt.: 4. Zwitserland. 1 uur 59 min. 52 sec.. 9 pnt.: 5. Noorwegen. 1 uur 59 min. 57 sec.. 8 pnt.; 6. Engeland. 1 uur 59 min. 58 sec.. 7 pnt.; 7. Duitschland. 2 uur 0 m. 11 s.. 6 pnt.; 8 Ver. Staten 2 u. 2 m. 40 s., 5 pnt.; 9. Frankrijk. 2 uur 6 min. 46 sec.. 4 pnt.; 10. Polen, 2 uur 11 min. 44 sec., 3 pnt. Nederland en Zweden hebben opgege ven. Tegen Polen en Duitschland zijn pro testen ingediend. De stars startten onder leidiner van de Amerikaansche boot Maas laz midden in de vloot en lag- na het eerste kruisrak on de negende plaats, wist zich dan echter flink naar voren te werken. Op den twee de boei rondde hij als vijfde. Daarna werd hij door niemand meer gepasseerd en passeerde hii ook geen andere boot. maar toch werd hij vierde, daar van de Portu- geesche boot. welke voor hem lag. de mast brak. De Duitsche boot. welke heden won, han van 't begin tot het einde de leiding. De totale uitslag van deze derde race was: 1. Duitschland. 1 uur 45 min. 24 sec., 12 pnt.; 2. Engeland 1.49.34, 11 pnt.: 3. Zweden 1 49.38. 10 pnt.: 4. Nederland (Bob Maas) 1.50.5, 9 pnt.: 5. Italië 1.50.55. 8 pnt.; 6. Turkije 1.51.33. 7 pnt,: 7. Noorwe gen 151.53. 6 pnt.: 8. Ver. Staten 152.2, 5 pnt.: 9. Frankrijk 1.52 11, 4 pnt. In de Starklasse hebben thans Duitsch land en Zweden de leiding met ieder 33 pnt., dan volgt Engeland met 30 pnt. en vervolgens Nederland. Turkije en Amerika ieder met 20 pnt. den Amerikaanschen neger Pollard. Maar op de helft der baan kwam de uitzonder lijke techniek van Towns eerst recht tot uiting. Towns liep uit, maar Finnlay en Pollard bleven goed volgen. Op het laatst kwam de Zweed Lidmann nog fel opzetten, maar het gelukte den neger nog op het nippertje derde te blijven. Towns bleek de baan in 14.2 sec. te hebben afgelegd. Twee de werd Finnlay met 14.4 sec., terwijl Pol lard derde was in denzelfden tijd als de Engelschman. DE 80 METER HORDEN DAMES. Onze landgenoote mej. Ter Braake vijfde. Ook de dames zorgden voor een enervee renden kamp. Op de 80 meter horden gingen vier loopsters vrijwel gelijk door de finish, zoodat de filmopname moest beslissen. Het waren de beide Italiaansche dames Valla en Testoni, de Canadeesche Tailor en de Duitsche Steuer. Onze Nederlandsche deelneemster op dit nummer, mej. Ter Braake, had helaas een minder goeden start, waardoor ze direct eenigszins achter raakte. Had onze land genoote, die de horden goed nam en die weinig voor haar tegenstandsters behoefde onder te doen, een beteren start gehad, dan zou ze misschien tot de eerste drie hebben behoord. Ze trachtte haar achterstand in te loopen en inderdaad haalde ze eenigszins in. Ze was echter te ver achter, zoodat de poging mislukte en mej. Ter Braak op de vijfde plaats eindigde. De vier genoemde dames waren inmiddels vrijwel gelijk door de finish gegaan. De speaker maakte eerst het voorloopig resultaat bekend, waarbij mej. Vala eerste was, haar landgenoote Testoni tweede en de Duitsche mej. Steuer derde. Maar nadat de films in allerijl waren ontwikkeld, bleek, dat het Duitsche meisje tweede was, terwijl de Canadeesche miss Taylor nog vóór de Italiaansche Testoni was geplaatst. De eerste vier aankomenden liepen allen 11.7 sec., d.i. in den Olympischen wereldrecordtijd, die miss Didrickson n 1932 te Los Angeles vestigde. Het wereldrecord staat met 11.6 sec. naam van mej. Engelhard (Duitsch- \nd). Naar schatting zal de tijd van mej. Ter Braake 11.8 hebben bedragen; nr. 6 de Duitsche mej. Eckert, was vrij ver achter. De Amerikaan Towns verbeterde het wereldrecord 110 M. hordenloop. Men ziet hem hier (op den achtergrond) in feilen strijd met Phil Cope. HINK-STAP-SPRONG. De 21 deelnemers aan den lilnk-stap- sprong. die des morgens 14 meter en meer hadden gesprongen, zetten des middags den strijd voort. Elke deelnemer kreeg driemaal gelegenheid te springen, waarna de zes besten zich in de finale plaatsen. Het ge lukte onzen landgenoot Klasema. hetgeen trouwens ook verwacht kon worden, niet zich te plaatsen. Desondanks kan men over zijn prestatie tevreden zijn. De eer ste maal sprong onze landgenoot ongeldig, maar den tweeden keer bereikte hij een afstand van 14.43 meter. De laatste sprong was nog 12 centimeter verder. Hierdoor kwam Klasema. wiens springen in alle op zichten een goeden indruk maakte, op de negende plaats, hetgeen een zeer eervol resultaat is. wanneer men bedenkt, dat er niet minder dan 40 deelnemers waren In den eindstrijd, waaraan drie Japan- öe belangstelling te berlijn voor de olympische spelen blijft enorm groot. - een aardig beeld van den kaartverk oop. ONZE FOTO GEEFT

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9