Van het Olympisch front. 77ste Jaargang VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1936 No. 23425 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ens Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per J mud.) Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. VRAGEN AAN B. EN W. Inzake de huurtoeslag aan wcrkloozcn. Het Raadslid, de heer C. Snel, heeft de •olgende vragen gericht aan het College •an B. en W. met verzoek om beantwoor ding hiervan in de e.v. vergadering van [en Gemeenteraad, die vermoedelijk 17 lezer zal plaats vinden. Ie Hebben B. en W. kennis gekregen van de plannen der regeering, welke be oogen het intrekken van den huurtoeslag, en is deze reeds officieel ter kennis van bet gemeentebestuur gebracht? 2e. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, willen B. en W. dan een on derzoek doen instellen naar de gevolgen, welke deze maatregel voor de werkloozen zal hebben? 3e Wordt de meening van steller dezer vragen, dat de positie der werkloozen geen enkele verslechtering meer gedoogt, ook gedeeld door B. en W.? 4e Zijn B. en W. met steller dezes van meening, dat het onmogelijk is van de geldende steunbedragen de huren boven t. 3.50 ten volle te voldoen? 5e. Zijn er bij B. en W. plannen in voor bereiding tot verlaging der huren der ge meentewoningen. bewoond door werkloo zen. indien de intrekking van den huur toeslag door gaat? 6e. Is er door B. en W. bij de regeermg blijk van gegeven, dat intrekking van den huurtoeslag voor de werkloozen niet te dragen Is? 7e. Willen B. en W. van hetgeen zij In deze hebben gedaan, of binnenkort voor nemens zijn te doen, aan den gemeente raad mededeeling doen? DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden Ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3. be hangers 27, betonvlechters 33. betonwerkers 47, fimdeeringwerkers 2. glazen wasschers 8. granietwerkers 8, grondwerkers 80. helers 2. metselaars 161. opperlieden 105. schilders 65. sloopers 5, straatmakers 9. hulp-straat makers 10, stucadoors, witters 68. timmer lieden 276, uitvoerders 8, voegers 24, ongesch. bouwarb. 7. Totaal 948. Fabrieksarbeiders: bleekers 18, lompen sorteerders 17, vellenblooters 8. steenfabr. arb. 106. zeepfabr. arb. 5. ongesch. fabr. aib. 51. Totaal 205. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 79, reizigers, colp. 39, winkelbedienden 31, in casseerders 12, musici 6, onderwijzers 9. overheidspersoneel 12, verplegers 2. Totaal 190. Hotel-, Café-pers.: huispersoneel 11, kellners 32. koks 4. Totaal 47. Houtbewerkers: beddenmakers 2. hout- bewerkes 63, kistenmakers 4. kuipers 9, lijstenmakers 3, mandenmakers 1, meubel makers 26, meubelstoffeerders 20, poli- toerders 1, ongesch. arbeiders 26. Totaal 155. Kleermakers: kleermakers 85, kappers 9, schoenmakers e.a. 16. Totaal 110. Land- en tuinarb.bloemisten 26, land arbeiders 24. tuinlieden 29, warmoeziers 11, ongesch. landarb. 4. Totaal 94. Metaalbewerkers: bankwerkers 99. blik- bewerkers 19, burgersmeden 43, electriciens 43, gasfitters 15, gereedschapmakers 3, instrumentmakers 5. isoleerders 9, kern makers 1. kettingsmeden 29, klinkers 8. koperslagers 3. lab. bedienden 2, lasschers 8, loodgieters 56, machinisten 23, metaal- boorders 8, metaaldraaiers 12. metaalscha vers 2, metaalslijpers 4, monteurs 28, pianostemmers 3, polijsters 1, ponsers 3, rijwielherstellers 13, scheepstimmerl. 9. seheepsschilders 2. stokers 14. tegenhou- ders 13, verw. monteurs 10, voorslaanders 8, 'oorwarmers 7, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 12, wagenmakers 5, ijzerwerkers 51, zand ruiters 3, zandvormers 1. ongesoh. arbei ders 36. Totaal 617. Sigarenmakers: sigarenmakers 5. sig. 1 sorteerders 2, strippers 2. Totaal 9. Technici, opzichters: apothekersass. 1, be drijfsleiders 7, ingenieurs 3, technikers 8. teekenaars, opz. 17. werkmeesters 19. Totaal 55. Textielarbeiders: hekelaars 7. katoen- drukkers 26, kluwers e.a. 7, luikers 16, Plaatsnijders e.a. 17, schrobbelaars 2, spin ners 44. spoelers 3. staaldraaddraaiers 4, sterkers 2, strijkers 13. wevers 115, wol- bewerkers 39, ongesch. textielarb. 57. Totaal 352. Transportarbeiders: chauffeurs 127, em- Palleurs 5, exp. knechten 23, koetsiers 14, kmpknechten 38, schippers 82, magazijn knechten 59, spoor- en trampers. 16, wa- kevs 6, transportarbeiders 62, losse arbei- oeK 413. Totaal 845. Typografen: boekbinders 30, boekdruk kers 18. fotografen 2, hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 29. steendrukkers 2. Totaal 85. Voedingsmiddelenarb.bakkers 86. mo lenaars 1, ovenisten 4, slagers 58. suiker werkers 24. wijnkooperskn. 9, zoutzieders 2, jMvelbereiders 4. ongesch. fabr. arb. 32. Totaal 220. Vrouwen: apothekersass. 1, naaisters 17, fj^gelsters 1, boekbindsters 1. breisters jniach.) 2. maasters 1, winkeljuffrouwen ^.serveersters 1. kantoorbedienden 22. ver- Peegsters 7. onderwijzeressen 5. huisel. juerLsten 132, fabr. arb. 25. teekenaressen 1. Totaal 226. totaal 4158; 8 Aug. 1935: 3866; 9 ftog. 1934: 3226. Ben. 55 ged. werkloozen en "4 werkverschaffing. Voor de tweede maal wist onze zeiler Kagchelland gisteren de eerste plaats in de Olympia-jollen-race te veroveren. In het landenklassement ligt onze landgenoot nu met één punt verschil achter den Engelschman Scott. In de derde race der Starklasse werd Bob Maas vierde. Onze zesmeter is wel ongelukkig! Ook gisteren had Carp met pech te kampen en moest hij opgeven. Ook de wielrenners zijn in actie gekomen. Van Vliet maakte in zijn serie 1000 meter sprint een mooien tijd en plaatste zich in de achtste finale. De Nederlandsche achtervolgingsploeg heeft een slechten avond gehad. Zij reed zeer goed, doch door een valpartij werd zij twee ronden voor het einde uitgeschakeld. Onze hockey-ploeg beantwoordde ditmaal aan de verwachtin gen en won met 41 van Zwitserland. Bij de 80 meter hordenloop zorgde mej. Ten Braake voor een verrassing, door het tot de finale te brengen en daar de vijfde plaats te bezetten. v. d. Poll plaatste zich in de halve finale speerwerpen, doch werd voor de finale uitgeschakeld. De halve-eindstrijd hink-stap-sprong beteekende ook voor Klasema het eindpunt. Luitenant van den Bosch had bij het pistoolschieten met pech te kampen en werd direct bij de series uitgeschakeld. Tenslotte plaatsten zich onze landgenooten v. Geen, Serre en v. d. Horst in den eindstrijd van den modernen vijfkamp resp. 18de, 27ste en 29ste. ■fc :Jc Duitschland en Italië wonnen gisteren elk twee Olympische titels: Duitschland bij het speerwerpen en het pistoolschieten en Italië in het florettournooi en de 80 meter hordenloop (dames). De 110 meter hordenloop viel ten deel aan Amerika. Nieuw-Zeeland won de 1500 m. en Japan den hink-stap-sprong. Olympische zoowel als wereldrecords werden verbeterd door Towns (V. S.) bij de 110 meter hordenloop. Lovelock (Nw. Zee land) bij het 1500 meter hardloopen en Tajima (Iapan) bij den hink-stap-sprong. De Fransche wielerploeg verbeterde het Olympisch record 4000 meter achtervolging. Het programma voor morgen luidt: 8.00 uur: Kanosport. 9.00 uur: Zwemmen 100 m. vrije slag heeren (series). 200 m. Schoolslag dames (series). Waterpolo. 9.00 uur: Schermen, degen equipe. 9.00 uur: Schieten. 9.30 uur: Zeilen (Kiel). 10.00 uur: Tienkamp 110 meter hordenloop en discuswerpen. 10.00 uur: Worstelen. 14.00 uur: Polo te paard. 15.00 uur: Tienkamp, polsstokhoogspringen, 4 X 100 meter estafette. 15.00 uur: Zwemmen 100 m. vrije slag dames (series en halve finale). Waterpolo. 15.00 uur: Schermen, degen equipe (halve finale). 15.00 uur: Schieten. 15.30 uur: 4 X 100 meter estafette dames (series). 15.30 uur: Kanosport. 16.00 uur: 3000 meter hindernisloop (finale). 16.00 uur: Basket- en handbal. 16.30 uur: Tienkamp, speerwerpen, 4 X 100 meter estafette. 16.30 uur: Hockey. 17.30 uur: Hand- en voetbal. 18.00 uur: Wielrijden, 2000 meter tandem (halve eindstrijd en finale); 4000 meter achtervolging (finale); 1000 meter sprint (finale). 13.30 uur: 4 X 100 m. estafette (kwart- en halve finales). 19.00 uur: Worstelen. 20.00 uur: Schermen, degen equipe (finale). SPOEDVERGADERING DER SLAGERSPATROONSVEREENIGINGEN. Dc vieeschprijzen worden verhoogd. Gisteravond werd een spoedvergadering gehouden door de beide Slagerspatroons- vereenigingen te dezer plaatse, teneinde de zeer slechte toestanden in het slagersbe- drijf te bespreken. Nadat de voorzitter deze zeer druk be zochte vergadering met een toespraak had geopend, waarin hij uiteenzette, dat de tijd gekomen was om de vieeschprijzen te verhoogen, omdat de nood daartoe dringt, door de steeds oploopendc veeprijzen, zoo wel die van de runderen als van de var kens, gaf hij allen leden gelegenheid zich over deze aangelegenheid uit te spreken. Uit de toen volgende bespreking bleek eerst recht hoe hoog noodig het is, dat de vieeschprijzen worden verhoogd. Besloten werd, dat de uit de samenwer kende vereenigingen gevormde commissie onder de oogen zal zien, wat er voor de leden te doen is, om verschillende mistoe standen in het bedrijf uit den weg te rui men. De vergadering verklaarde zich voor een verhooging der vieeschprijzen en be sloot de hulp der couranten in te roepen om het Leidsche publiek in te lichten over de vele lasten, welke door de Regeerings- maatregelen op het bedrijf zijn gelegd. Na de rondvraag, waarbij nog verschil lende interne aangelegenheden aan de erde kwamen, sloot de voorzitter de verga dering met dank aan aile aanwezigen voor den aangenamen toon bij de discussies ge hoord, de hoop uitsprekende, dat allen voor de gezondmaking van het bedrijf zul len ijveren. RIJWIELBELASTINGMERKEN. Sedert een week is het op het hoofd postkantoor alsmede de bijkantoren en agentschappen een ware „run" om zich een rijwielbelastingplaatje aan te schaffen. Uit den aard der zaak levert natuurlijk het hoofdpostkantoor het grootste aantal dezer rijwielmerken af. Li de Cito-Rijwielbewaarplaats aan den Stationsweg 39, heeft de Vereeniging voor Onvolwaardigen een ponsmachine staan, waar zy, die eenigermate gevrywaard wen- schen te zyn tegen verlies of diefstal de zer rüwielmerken, tegen betaling van een dubbeltje hun naam en adres in het rq- wielplaatje kunnen laten ponsen. Naar wij vernemen, zyn er tot heden toe ongeveer duizend van deze rywielplaatjes van naam en adres voorzien. Voorloopig is de gele genheid tot het doen indrukken van naam en adres in deze plaatjes tot en met mor gen opengesteld. Aan de stempelgelegenheid zyn even eens rywielplaatjes verkrygbaar. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Automobiel- en Garagebedrüf P. Loos. Van Boetzelaerstraat 2, Alphen a. d. Ryn. Eigenaar: P. Loos, Alphen a. d. Ryn. Wijziging: N.V. Fabriek van Suikerwerken v.h. Ge broeders Pel. Morschweg 50 58 Leiden. Nieuwe commissarissen: wed. M. H. E. Pel- Van der Lelie, Wassenaar. Geslaagd te Utrecht voor het politie- diploma met aanteekening van den Bond van Chr. politieambtenaren de heeren A. J. J. Linderhof en A. M. Oude Alink. bei den alhier. Voor het gewone diploma slaagden de heeren H. Boorsma, W. de Groot en H. J. Broeksema, allen alhier. Gistermorgen te half tien is de 60-jG. R. R., logementhouder aan de Lange Mare op den Stationsweg in botsing gekomen met een wielrijdster. R. kwam daarbU te vallen en brak zijn rechteronderbeen. Hij werd door den E. H. D. naar het Ac. Ziekenhuis vervoerd. De 8-j. K. v. K., wonende in de Mau- ritsstraat liep gistermorgen te 11.50 zonder uit te kijken achter een parkeerende auto om en werd toen door een wielrijder aan gereden. Hij viel en bleef versuft op den grond liggen. Het bleek dat hy een lichte hersenschudding had bekomen, alsmede een schaafwond. De jongen is door den E. H. D. naar het Ac. Ziekenhuis overgebracht. De 4-j. H. B„ wonende P. J. Blokstraat 45, viel gistermiddag te half vyf door een broeikasraam. Het ventje kreeg een snij- wonrt aan den reehteronderarm en werd door den E.H.D. naar het Ac. Ziekenhuis vervoerd. FRANKRIJK. De bezetting van fabrieken Verhooging broodprijzen. In de Kamer hebben eenige rechtsche afgevaardigden geïnterpelleerd over de be zetting der fabrieken door stakende arbei ders. Van de regeering werd verlangd, dat zij dringende maatregelen neemt om een einde aan de bezetting der fabrieken te maken. In zyn antwoord wees Salengro erop, dat in de meeste fabrieken, waar een maand geleden nog gestaakt werd, het werk is hervat en dat 't niet noodig is ge weest om geweld te gebruiken. Thans zijn nog slechts 73 fabrieken door 4000 arbei ders bezet, aldus de minister. Nadat Blum, de minister-president nog gewezen had op het verheugende feit. dat een zoo ernstige crisis geëindigd is, zonder dat eenig onherstelbaar kwaad was ge schied. nam de Kamer met 381 tegen 197 stemmen het voorstel aan om de verdere behandeling der interpellaties te verdagen. Intusschen seint Reuter uit Carnaux, dat in het steenkoolbekken aldaar een alge- meene staking is uitgebroken uit protest tegen een straf, welke een arbeider was opgelegd en welke zyn collega's onrecht vaardig achtten. Gisterochtend bezetten de arbeiders de schachten „La Grillatie", „La Tronquie" en „Sainte Marie". De prefect van Tarn poogt bemiddelend op te treden. Incidenten hebben zich tot dusver niet voorgedaan. De broodprijs zal binnen den tyd van nauweiyks vier weken voor de tweede maal worden verhoogd. Van morgen af zal het brood 1.80 francs per kilo kosten. De pnjs- verhooging wordt gemotiveerd met het stygen van de koren- en meelpryzen. BINNENLAND. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana gaan morgen naar het Berner Oberland (Laatste Ber.. 1ste Blad). Minister Slotemaker de Bruine bezoekt het padvinderskamp te Hellendoorn (Binnenland, 4de Blad). Begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen (Kerk en School, 4e Blad). De competitie-indeeling van den K.N.V.B. (Sport, 3de Blad). Twee dooden en twee gewonden bij auto ongeluk bij Ede (Gemengd, 2de Blad). BUITENLAND. De strijd in Spanje nog niet in een be slissend stadium (3de en 1ste Blad). Allerlei berichten over wapenleveringen aan beide partijen in Spanje (3de en 1ste Blad). Na den staatsgreep in Griekenland (Buitenland, 1ste Blad). Het mijnongeval in Engeland eischt 57 slachtoffers (Buitenl. Gemengd. 2e Blad). DUITSCHLAND Koning Boris bij Hitler. Koning Boris van Bulgarüe heeft giste ren aen bezoek gebracht aan Hitler, met wien hy een langdurig onderhoud had. ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. ENGELAND. Plan tot samenwerking met Japan. De Londensche correspondent van de „Asahl Sjimboen" verneemt, dat Sir Sa. muei Hoare, de eerste lord der admirali teit, het volgende plan voor een Engelsch- Japansche samenwerking zou hebben op gesteld 1. Japan bevestigt wederom de territo riale onaantastbaarheid van China en ver bindt zich de gevestigde Britsche rechten en belangen in China te eerbiedigen. In ruil daarvoor zal Engeland de onafhanke- iykheid van Mandsjoekwo erkennen en met Japan samenwerken by het tot ont wikkeling brengen van dit land, terwijl Engeland tevens de speciale belangen van ■Janan in Noord-China. zal erkennen. 2. Engelsch-Japansche handelsonder handelingen zullen worden hervat met 't doel te komen tot een verlaging van de tarieven op Japansche goederen, op voor waarde, dat Japan Britsche goederen zal koopen. terwül Engeland zal samenwer ken met Japan bij het zoeken van een op lossing voor het Japansche bevolkings probleem. 3. Aan Japan zal gevraagd worden goed keuring te hechten aan het Londensche vloot pact, waarbij dan tevens zal worden gezocht naar een oolossing voor de kwestie der Japansche pariteitseischen, byv. door afsluiting van een vlootovereenkomst met Sovjet Rusland dat een viootverdrag met Engeland reeds gesloten heeft. De correspondent voegt hieraan nog toe. aat. de kanselier van de schatkist. Ne ville Chamberlain op de basis van het rap port van Sir Frederick Lcith Ross naar verluidt een Engelsch-Japansche samen werking zou overwegen by den opbouw van China en de bijeenroeping van een inter nationale conferentie voor de stabilisatie van de valuta's waartoe ook Japar. zou worden uitgenoodigd. DENEMARKEN. Scandinavische ministers van buiten- landsche zaken komen biieen. Volgens een mededeeling van den Deensclien minister van buitenlandsche zaken vindt op 20 Aug. te Kopenhagen een byeenkomsi plaats van de vier ministers van buitenlandsche zaken der vier Scan dinavische landen. Deze bijeenkomst is van denzelfden aard als dc vroegere by- eenkomsten te Stockholm in 1934 en te Oslo in 1935. Het blad „Politiken" verneemt nog, dat de agenda in de eerste plaats de kwesties zal omvatten, die op de in Sep tember te houden Volkenbondsvergadering ter sprake zullen komen. NOORWEGEN. Poging tot diefstal bij Trotzky. Kort vóór twaalf uur is in den afgeloo- pen nacht een aantal personen, die per auto arriveerden, de woning van Trotzky bij Heonefoss binnengedrongen, ondanks de protesten van een jong meisje, dat alleen thuis was. De indringers doorzochten het bureau van Trotzky en namen toen het meisje de politie telefoneerde, per auto de vlucht. Politie-agenten begonnen onmid dellijk een achtervolging en slaagden erin, de daders aan te houden. Een onderzoek van de auto bracht geen enkel document aan het licht. Men neemt aan. dat de binnendringers behooren tot de partij der nationale een heid, welke een fascistische tendenz heeft.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1