Fraaie zege onzer hockey-ploeg (4-1) HOLLANDSCH WIELERDRAMA TE BERLIJN LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 7 Augustus 1936 DE WIL WIJ ER OH TE WINNEN TEGEN ZWITJERUND Onze achtervolgingsploeg door pech uitgeschakeld. Olympisch Allerlei. VAN VLIET WINT DE SPRINT. Ders en ook de recordhouder Metcalfe 'Australië! deelnamen, werd uitstekend ge sprongen. Den Japanner Tajima gelukte het in de finale den afstand van 16 meter te bereiken, waardoor Metcalfes record met 22 centimeter werd verbeterd. Ook de twee de plaats was voor een Japanner, nl. Ha- rada, die 15.66 meter sprong, terwijl de Australiër derde werd met 15,50 meter. HALVE FINALE 400 METER. De serie-indeellng van de halve finale van de 400 meter, welke hedenmiddag wordt geloopen, luidt als volgt: Eerste serie: Lanzi, Italië; Loraing. Ca- nana; Roberts. Groot-Britannië; Skavlnsky Frankrijk: Smallwood, Ver. Staten; Wil liams, Ver. Staten. Tweede serie: Andersson. Argentinië; Blazejczak. Duitschland; Brown. Engeland; Fritz, Canada: Luvalle, Ver. Staten; Rampling, Engeland. FLORETSCHERMEN (HEEREN). Gaudini (Italië) winnaar. Gisteren werd in het floret-tournooi voor heeren i persoonlijk i in twee poules in de halve finales getrokken. De resultaten luiden Eerste poule; 1. Gaudini iItalië) 6 gew. partijen; 2. Bocchino (Italië) 5 gew par tijen: 3. Andre Gardere (Frankrijk) 4 gew. partijen; 4. Bru (België) 4 gew. partijen. Niet geplaatst; Lloyd (Engeland). Falcke (België). Hatszeghy (Hongarije). Eisenecker (Duitschland). Tweede poule: 1. Guaragna (Italië) met 7 gewonnen partijen; 2. Casmir (Duitsch land) 5 gew. partijen; 3 Edward Sardere (Frankrijk) 5 gew. partijen; 4. De Bour- guignon (Belgiël 4 gew. partijen. Niet ge plaatst: Bay (Hongarije). Lemoine (Frankrijk), Levis (Ver. Staten), Losert (Oostenrijk). In den eindstrijd werd het volgende resultaat verkregen: 1. en Olympisch kampioen: Gaudini (Italië) 7 gew. part.; 2. Edward Gardere iFrankrijk6 gew. partijen; 3. Bocchino (Italië) 4 gew. partijen. 22 ontv. treffers; 4. Casmir (Duitschland) 4 gew. part. 29 ontv. treffers; 5. Guaragna (Italië) 3 gew. partijen. 28 ontv. treffers: 6. Bru (België) 3 gew. partijen. 30 ontv. treffers; 7. Andre Gardere (Frankrijk) 1 gew. partij; 8. de Bourguignon (België) 0 gew. partijen. DE kleine Nederlandsche kolonie, die zich gistermiddag in het Olympische Hockeystadion zoo heeit doen hooren, heeit dat inderdaad met alle recht en reden gedaan. De wed strijd van onze Oranjespelers tegen de Belgen stond niet op het peil, dat wij van het Nederlandsche hockey gewend zijn. Gister middag was er een nieuwe geest in ons elital gevaren, of liever wij zagen het Nederlandsche hockey-elftal zooals wij dat van vroegere wedstrijden gewend zijn. Onze spelers hadden er ken nelijk zin in, er werd gevochten om eiken meter gronds en voor de goal waren onze voorhoedespelers buitengewoon door tastend. zoodat de Zwitsersche keeper voor zeer moeilijke pro blemen is komen te staan, waarvan hij er een aantal met groot talent heeft weten op te lossen, maar waarvan er vier hem toch te machtig bleken te zijn. Dit succes van ons elital is in de eerste plaats te danken aan den wil om te winnen, die sprak uit het geheele optreden van de Oranjespelers. HET POLSSTOKHOOGSPRINGEN Zooals bekend is eergisteravond, de strijd om de tweede en derde plaats in het pol- stokhcogspringen gestaakt, daar de Japan ners besloten hierover onderling te be slissen. Besloten is thans, dat Nishida de zilveren medaille zal krijgen en Oe de bron zen. daar Nishida reeds bij den eersten sprong over de 4.25 meter kwam, hetgeen Oe eerst de tweede maal gelukte. De 26- jarige Nishida was ook in Los Angeles tweede. ONZE ROEIERS IN GOEDE CONDITIE. De Nederlandsche roeiers, die eergisteren te Berlijn zijn aangekomen hebben gister morgen de baan bij Grünau verkend. Het water is daar ter plaatse nogal ruw. zoodat zij zich daar geheel op zullen moeten instellen. Alle roeiers zijn echter in uitste kende conditie, hetgeen uit hun prestaties bleek. De heer Jongejan, chef d'equipe van de Nederlandsche roeiploeg toonde zich dan ook zeer tevreden over de trainingsresul taten. Des middags werd rust gehouden en als ontspanning de hockey-wedstrijd tus- schen Nederland en Zwitserland bijge woond. ..Hendrik", vac. Njord, zorgt voor het onderhoud en repareeren der booten. Wat betreft 't deelnemen van onze vier. deelde de heer Jongejan nog mede, dat in geschreven was zoowel voor het nummer vier met als zonder stuurman, hetgeen geen moeilijkheden meebrengt, daar de eerste heats van beide nummers op verschillende dagen verroeid zullen worden. Van de resultaten, die dan bereikt zullen worden, zal het afhangen, welk nummer later teruggetrokken wordt. NEDERLANDSCHE BOKSERS NAAR BERLIJN VERTROKKEN. Hedenmorgen een minuut over half tien, zijn de Nederlandsche boksers per trein van Amersfoort naar Berlijn vertrokken. Aan het station waren aanwezig de bok sers Lameljon. vlieggewicht, de Mooi, ban- tamgewicht. Nicolaas, vedergewihht. Razen- berg, lichtgewicht, de gebroeders Dekkers, weiter- en» middengewicht. Fock, half- zwaargewicht en van Bemmel, zwaarge wicht. vergezeld van de leiders van Zoelen, de Jager en Willems. Met denzelfden trein gingen ook de Engelsche boksers, onder leiding van Johnny Sthewart. naar Berlijn. Het gezelschap was buitengewoon opge wekt en volgens de leiders waren ri* bok sers in uitstekende conditie en vol fighting spirit. Zij werden uitgeleide gedaan door tal van familieleden en vrienden. Wij behoeven na dezen wedstrijd feite lijk geen namen te noemen, omdat alle Oranjehemden uitstekend voldaan hebben Misschien een kleine fout was de neiging van de kanthalfs om te ver op te dringen waardoor de snelle Zwitsersche vleugelspe lers nu en dan gevaarlijk in ons doelgebied konden doordringen Maar daar stonden dan steeds aanvoerder De Waal en Wes terkamp een sublieme backpartij te ver tolken. terwijl tenslotte keeper De Looper zeer betrouwbaar was. In de voorhoede deden Van den Berg en Schnitger niets voor elkaar onder en nu en dan hadden beide spelers inderdaad ge niale momenten, waaruit bijv. het vierde doelpunt van Van den Berg geboren werd. Wanneer ons hockey-elftal, dat altijd van klasse is geweest, dit spelpeil weet te be houden. dan zal het in dit Olympisch tournooi nog wel verder komen, waarbij 't alleen maar jammer is, dat Nederland reeds een punt verloren heeft door het ge lijke spel tegen de Belgen. De Zwitsers speelden lang niet onver dienstelijk, maar de groote fout in deze ploeg was het tempo van spelen. De spe- iers zelf waren wel snel. maar zij moesten k.aarblijkelijk te lang nadenken om de goede combinatie te vinden en dan was de kans meestal reeds verkeken. Hun eenige goal was er een bewijs voor, dat snel han delen alléén bij het hockeyspel tenslotte tot succes kan leiden. Het Olympische Hockeystadion was bui tengewoon goed bezet en bij het groepje Nederlandsche deelnemers ontdekten wij zelfs Rie Mastenbroek, die dus weer her steld blijkt te zijn en nu met mevr. Braun de Nederlandsche hockeyers kwam aan moedigen. Onder leiding van de scheidsrechters Liegeois (België) en dr. Hoermann (Did.), stelden de elftallen zich als volgt op: Nederland: Doel: de Looper. Achter: De Waal, Westërkamp. Midden: H. de Looper, v. d. Haar, van Lierop. Voor: Gunning, Schnitger, v. d. Berg, De Roos, Sparenberg. Zwitserland: Doel: Tuescher. Achter: Kurmann, Legeret, Midden: dr. Fehr 1, Meier, Scherrer. Aanval; dr. Fehr 2, Annen, Glllleron, Toffel, Gruner. Nederland speelt in de eerste helft met zon en een lichten wind in den rug. Hol land is vrijwel voortdurend in den aan val, maar door zenuwachtigheid is de af werking slordig. De vele Hollanders op de tribune sparen hun kelen niet en moedi gen hun landgenooten krachtig aan. Na goed aangeven van Van Lierop krijgt Dt Roos den bal vrij, maar zijn voorzet suist voor langs de goal. Een aanval van Schnitger wordt door Legeret te hardhan dig afgeslagen, zoodat een strafcorner 't gevolg is. Deze levert helaas niets op. Dan kiijgt v. d. Berg den bal prachtig van v. d. Haar aangegeven. Hij geeft snel door aan De Roos, die echter voor de goal mist. De Hollanders blijven sterker, maar het effect is vooralsnog nog niet groot. De Zwitsersche aanval komt er vrijwel niet aan te pas en volstaat er daarom maar mee. de verdediging een handje te helpen, hetgeen de moeilijkheden om door 't blok verdedigers heen te komen, nog grooter maakt. Wij noteeren dan achtereen prach tige aanvallen van Schnitger. Van den Berg, Sparenberg en De Roos, maar resul taten willen nog niet komen. Toch krijgt men den indruk, dat het niet lang meer zal duren of Holland zal de leiding nemen. De druk op het Zwitsersche doel wordt in derdaad te groot. De Zwitsersche verdediging weert zich met man en macht en de halflinie pro beert op alle mogelijke manieren het spel IN HET ZWEMSTADION TE BERLIJN ZIJN DEN GEHEELEN DAG DE TOREN- SPRINGERS AAN HET OEFENEN. te verplaatsen. Dit wordt soms aanleiding tot gevaarlijke aanvallen der roode vleu gelspelers, die echter door goed verdedigen van De Waal en Westerkamp teniet wor den gedaan of door treuzelen verknoeid worden. Het eerste Hollandsche succes komt, wanneer Gunning den bal aangegeven krijgt van De Looper Handig passeert hij den Zwitserschen linkshalf, maar wordt dan opnieuw gehinderd, waardoor hij slechts kan doorspelen naar Schnitger. Deze maakt den bal buitengewoon listig neg eens vrij en speelt hem keurig op v. d. Berg toe, die hard en hoog scoort. 1—0. Er zijn dan 22 minuten gespeeld. Deze goal schijnt de Zwitsers tot nog grooter inspan ning te prikkelen. Zij worden nu metter daad gevaarlijk en de Nederlandsche ver dediging moet alle zeilen bijzetten om het gevaar te bezweren. Wel krijgt v. d. Berg nog een prachtkans na een through pass van Schnitger, maar de Zwitsersche voor hoede is nu wel zeer actief en het is zeer moeilijk voor onze achterhoede het doel schoon te houden De vijandelijke links half brengt plotseling den bal zeer fraai op, geeft door naar den linksbuiten, die na keurig combinatiespel met zijn buur man een afgemeten voorzet geeft. Even een scrimmage voor ons doel en dan slaagt Gillieron er in den gelijkmaker te scoren, l1. na 27 min. spelen. Dit is den Hollanders te veel. zij zigzag gen door de vijandelijke verdediging heen VORSTELIJK BEZOEK AAx\ BERLIJN. Uit Berlijn wordt gemeld aan het „Vad.": Ter eere der vorstelijke persoonlijkheden die ter gelegenheid der Olympische Spelen te Berlijn vertoeven, gaf de Führer en Rijkskanselier een noenmaal, waaraan de volgende personen aanzaten: Z.M. de koning der Bulgaren, de kroon prins van Italië en Prinses Maria van Savoye, de kroonprins van Griekenland, de erfprins en de erfprinses Gustaaf Adolf van Zweden, de prins en prinses Philip van Hessen, de prins en prinses Christoph van Hessen, verder de Italiaansche minister van propaganda. Alfieri met gemalin, de zonen van den Italiaanschen minister-president Bruno en Vittorio Mussolini, de vleugel adjudant van den Italiaanschen kroon prins. generaal Aymonini. de Italiaansche gezant Attolico. de Zweedsche gezant graaf Wirsen. en de Grieksche geant Rizo Ran- gate, met hun dames. Gisteravond zijn op de baan van het B.S.C.-terrein te Berlijn de olympische wie lerwedstrijden aangevangen voor een vrij talrijk publiek. De weersomstandigheden waren zeer fraai, 't was wat warmer gewor den en er stond vrijwel geen wind. Onder de toeschouwers bevonden zich talrijke Ne derlanders en voor hen is het een minder prettige dag geworden, hoewel onze sprin ter Van Vliet gemakkelijk z'n serie won. De reden hiervan is, dat onze achtervolgings ploeg door pech uit den strijd is gevallen op een wijze, die bijna dramatisch kan wor den genoemd. Naar men weet gaat de achtervolging over 4 K.M waarbij in 7 series werd gere den. De ploegen, die de acht beste tijden zouden hebben gemaakt, klasseerden zich voor de kwart eindstrijden. De gewone be paling, dat drie van de vier renners eener ploeg over de eindstreep moesten komen, gold vanzelfsprekend ook hier. De tijd van den derden renner werd daarbij genoteerd. Reeds in de eerste serie tussehen Italië en Canada werd het Olympisch record, het welk op 4 min. 53 sec. sedert 1932 stond, door de Italianen verbeterd en gebracht op 4 min. 49.6 sec. In de derde serie deed De nemarken het nog Iets sneller tegen Zwit serland en verbeterde het olympisch record van Italië met 0.2 sec. In de vijfde serie reed Nederland tegen de Vereenigde Staten. De Hollandsche ploeg bestond uit Kropman, van der Voort, van Wees en Zwartepoorte, die van de Ver eenigde Staten uit Byrd. Logan, Morton, Sinibaldi. De Amerikanen startten slecht en de Oranje-ploeg liep reeds onmiddellijk een stuk in. De vierde Amerikaan gaf het al spoedig op en toen konden onze landgenoo ten nog meer inloopen. De oranjehemden reden schitterend, het aflossen geschiedde vlot en de ploeg vormde zoo'n schitterend geheel, dat telkens en telkens een luid ap plaus uit de duizenden toeschouwers op steeg. Drie ronden voor het einde hadden de oranje-hemden de drie Amerikanen bij na te pakken, nog slechts vijf meter scheid de hen. Toen kwam het voor Nederland zoo teleurstellende moment. De valpartij. Van der Voort reed ln de bocht aan den kop. wilde zich laten aflossen en reed daar om naar boven. Zwartepoorte reed direct achter hem, doch zat aan den verkeerden kant van het wiel. zoodat hij kwam te vallen. Van Wees, die op dat moment derde lag, glipte heel handig nog naar boven uit, doch Kropman kon niet meer uitwijken en viel over den naar beneden glijdenden Zwartepoorte heen Bij deze valpartij werden zij geblesseerd, doch niet zoo ernstig of Kropman zat al spoedig weer op de flets, daarbij geholpen door dr. Tetzner. die toevallig ln de buurt stond. Immers, drie man moesten de finish passeeren, anders was de Hollandsche ploeg uitgeschakeld. Doch het was reeds te laat. De situatie was enkele seconden zoo ver ward geweest, dat de derde man niet meer spoedig genoeg op de fiets zat om de ande ren in te halen. Van der Voort en van Wees gingen door en „liepen over de Amerikanen heen". Maar de reglementen spraken andere taal, de Ver. Staten werden geplaatst met een tijd van 5 min. 7.4 sec. Naar wij vernamen, noteerde van der Voort ondanks het feit, dat hij de laatste ronden met van Wees alleen had gereden, een tijd van 4 min. 44 sec., de beste, die tot op dat moment gemaakt was. Zwartepoorte en Kropman werden on middellijk door den medlschen dienst on derzocht, doch de blessures bleken niet van ernstlgen aard te zijn. Het huilen stond hen nader dan het lachen. Maanden en maanden lang hadden deze Jongens ge traind, hadden zich groote opofferingen getroost, bleken een schitterende ploeg te vormen en nu was door pech de kans totaal verloren gegaan. Veel konden zij niet zeg gen, toen wij hen spraken, stil en bedrukt zaten zij in een hoekje van de kleedkamer. Guus Schilling, de trouwe verzorger onzer wielrenners was totaal verslagen. Reden ze even goed, zei hij tot ons, met zijn tweeën vier min. 44 sec. genoteerd en nog lang niet alles gegeven. Enkele dagen geleden nog hadden wij een tijd van 4 min. 40 see. over de 4 K.M. en ook toen was er nog niet alles uitgehaald. Het ls pech, het is een onge lukje. De Amerikanen zijn sportief. De Ijverige N.W.U.-official, de heer Swaab de Beer, heeft onmiddellijk pogin gen ln het werk gesteld om te trachten de Nederlandsche ploeg alsnog een kans te geven. De Amerikanen, zeer sportlef, gin gen ermede accoord den rit over te rijden. Dit heeft de heer Swaab de Beer aan de Jury overgebracht en er aan toegevoegd, dat het toch volkomen in overeenstemming met den waren Olympischen geest zou zijn. indien de Nederlandsche ploeg door over te rijden tegen Amerika een nieuwe kans voor plaatsing onder de acht besten zou krijgen Want dat de oranje-renners tot de meest gevreesden in dit nummer behooren, staat boven alles vast. Maar de heer Swaab de Beer twijfelde er zelf aan of de Jury aan een verzoek van Nederland gevolg zou ge ven. Daar blijft men Immers strak op handhaving der reglementen staan. Het verzoek werd dan ook afgewezen. Na Nederland hebben nog enkele series plaats gehad, o.a. Duitschland tegen Oos tenrijk, waarbij de Dultsche ploeg het olympisch record opnieuw verbeterde en het bracht op 4 min. 48 6 sec. In de laatste serie reed Frankrijk tegen Engeland en weer ging het olympisch record er aan, nu noteerde de Fransche ploeg, bestaande uit Charpentler, Goujon, Lapebie en Le Nizer- hy een tijd van 4 min. 41.8 sec. Sprintnummers. Wat de sprintnummers betreft. A. v. Vliet heeft zich gemakkelijk voor de achtste finale kunnen plaatsen door den Canadees Peace van den kop af met vele lengten te slaan. Verrassingen kwamen er overigens in de sprint niet voor. Winnaars waren: Collard (België). Chaillot (Frankrijk),Hicks (Engeland), van Vliet (Nederland), Pola (Italië), Wagelin (Zwitserland), Giles (Nieuw Zeeland). Merkens (Duitschland), Dusika (Oostenrijk) en Magnussen (Dene marken Deze tien winnaars der series zijn in de achtste finale geplaatst, terwijl uit de her kansingsraces overgingen Gray (Australië), Clayton (Zuid-Afrlka), Sellinger (Ver. Sta ten), Gyoerffy (Hongarije), Sandtorp (Noorwegen) en Peace (Canada). De Chinees Howard Wing, die te Rotter dam woonachtig is, verloor tegen den Italiaan Pola niet dan na heftigen strijd en ook ln de herkansing bleek, dat Wing een niet onverdienstelijk sprinter is. en voordat een Zwitser kans heeft gezien onzen spelers den voet dwars te zetten, heeft Schnitger na aangeven van v. d. Berg wederom voor Nederland gescoord. 2—1. Vlak hierop ls het pauze. Direct na de hervatting zitten de Hol landers voor het Zwitsersche doel en moet keeper Tueteher handelend optreden. Gunning loopt ln volle vaart een scheids rechter tegen den grond. Holland wil de score opvoeren, om het doelgemiddelde zoo goed mogelijk te doen zijn. En nauwelijks heeft de Zwitsersche achterhoede een aan val der onzen afgeslagen, of v. d. Berg schiet na keurig solospel in. Tuescher redt. maar hij kan niet wegwerken, waar door Schnitger gelegenheid krijgt zeer hard het derde Nederlandsche doelpunt te sco ren, 3—1. Het groepje Hollanders Juicht, dat hooren en zien vergaat en De Waal spoort zijn mannen aan om te trachten nog een vierde doelpunt te maken. Maar eenvoudig is het niet, want de Zwitsers komen sterk opzetten met felle aanvallen over links en rechts, waarbij vooral het intelligente spel van Annen opvalt. Wanneer wij denken, dat er in den stand geen verandering meer zal komen, gaat plotseling v. d. Berg er alleen vandoor, hij speelt den bal vrij. combineert nog even met De Roos en dan met een prachtig schot van opzij scoort onze middenvoor de vierde goal. (41.) Nog meer zijn de Hollanders na deze goal in den aanval, omdat de Zwitsers ken nelijk teleurgesteld verder spelen. Maar de schoten vanDe Roos en van Schnitger hebben verder geen resultaat, zoodat Hol land zijn tweede match in het Olympisch Hockeytournooi met sprekende cijfers heeft gewonnen. De stand in groep C is thans: gesp. gw. gel. verl. v.t. pnt Holland2 1 1—6-3 3 Frankrijk 1 1 10 2 België 1 1 2—2 1 Zwitserland 2 2 15 0 DuitschlandDenemarken 6—® Voor groep B is de wedstrijd Duitschland Denemarken gespeeld, die. zooals te ver wachten was, gemakkelijk door de Dult- schers werd gewonnen. De Denen verde digden met hand en tand. maar in tech nisch opzicht waren zii toch verre de min deren. Terwijl beide ploegen een open spel speelden, stak het binnentrio der Dul1' schers uit boven het Deensche, waardoor het succes reeds verklaard is. Het einde kwam met een 60 overwinning voor de Dultschers. Hel gewijzigde programma luidt: Heden 4.30 Brltsch-IndieAmerika; 6 uur Frank rijkBelgië; Zaterdag 8 Aug.: 4.30 Duitscti land—Afghanistan, 6 uur Japan—Honga rije; Zondag 9 Aug.: 4,30 België—Zwitser land, 6 uur NederlandFrankrijk; Maan dag 10 Aug.: 4.30 Britsch Indlë—Japan, uur HongarijeAmerika. Da ENGELSCHMAN HAROLD H. WHITLOCK WON HET 50 K.M SNELWANDELEN. OP ONZE FOTO ZIET MEN WHITLOCK IN HET MIDDEN (NUMMER 2™'-

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10