Van het Olympisch front. 7F^ Jaargang DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1936 No. 23424 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS,DER ADVERTENTIES: 30 cte^per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. BEROEP AANGENOMEN. Onze stadgenoot de heer C. B. Heyn pro- pment bij de Rem. Broederschap heeft het beroep naar de Rem. Ger. Gemeente te Oude Wetering aangenomen. BEGRAFENIS VAN OUD-NOTARIS B. J. N. N. TROOST. Gistermiddag is op de Algemeene Be graafplaats te Apeldoorn het stoffelijk overschot van wijlen den heer B. J. N. N Troost, in leven oud-notaris te dezer stede ter aarde besteld. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer E. A. J. Reyntjes alhier, die, namens het vroegere personeel van den overledene, uiting gaf aan de ontroering over het plotseling verschelden van den heer Troost. Hij schetste de groote werk kracht van den overledene. Uit onze stad waren enkele belangstel lenden aanwezig. Uit Apeldoorn waren de notarissen Knook en Brouwer aan de groeve. Een zwager van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. KINDERZENDINGSFEEST OP POELGEEST. Uitgaande van het comité Leiden. Uitgaande van het Kinderzendings- comité Leiden, is onder begunstiging van Drachtig weer op het buitengoed „Oud- Poelgeest" te Oegstgeest het 17e kinder- zendingsfeest gehouden. Medewerking verleende het muziek gezelschap ..Benvenuto" van Voorschoten. Na het zingen van Gez. 2 1 en 5 werd de bijeenkomst geopend door den voorzitter, den heer G. Leenheer, met gebed. Hij bracht dank aan me). Willink van Benne- broek voor de welwillende beschikbaar stelling van dit landgoed en de daarbij geschonken gave. Spr. achtte het een groot voorrecht om te mogen genieten van het heerliik licht van het Evangelie, dat toch nog zoo velen in de wereld moeten missen en gaf dan het woord aan zende- llne F. Eigenbrood, die sprak over ..De zegen der Zondagsscholen in Batakland". Sor. schetste het een en ander van de Batak-taal. die zoowel schoon als zacht- vloeiend wordt gesproken en zoodoende een heerliike aanleiding voor den zende ling was om in die taal Christelijke liede ren te maken Dit bleek reeds spoedig een aantrekkingspunt te ziin voor toenadering tot de bevolking, waaruit zang-oefeningen en Zondagsscholen ontstonden. Vanuit deze scholen, waar de Zondagsoreek werd besproken, maakte de zendeling een goe den oogang tot de gezinnen, waarin al SDoedig ook de oo de Zondagsschool ge leerde liederen en spelletjes werden ge zongen door de ouders die anders bit maannachten hun woeste dansliederen zongen. In eigen omgeving werden zoo de kinderen evangelisten. Na het verlaten van de scholen groeien de kinderen in hun eigen landaard od. maar oefenen daarin door het geleerde en in grooter gemengde koren een zeer eun- stigen invloed od de inboorlingen uit. Wii hebben dus 'n werkelijk ..zingend" Batak- volk. In de oauze werden door de kinderen verschillende spelen uitgevoerd en ver- verschingen gebruikt onder de opgewekte muziek van ..Benvenuto". Na de oauze trad od zendeling N. de Neef met het onderwerp „Gomatri of Goeroe?" Sor. herinnerde aan het bekende schil derij „Diana of Christus" om naar aan leiding daarvan te spreken over de moei lijke keuze' .Christus of de wereld". Gode zii dank. aldus sor.. dat deze vreeseliike vervolgingstijden voorbij ziin. Toch wor den wii. oo andere /iize echter, nog da- daeeliiks voor dezelfde keuze gesteld. In een zooals wii deze van zendeling De Neef reeds van vóór ziin vertrek naar Indië kennen, gezelligen verteltrant, waar in hii 'n ieder weet te boeien, schetste sor. de groote biigeloovigheid en vrees voor eeesten van de inboorlingen oo Nieuw- Guinea en verhaalde hi.i van den grooten invloed welke de verkondiging van het Evangelie heeft oo de kleurlingen, waar door zii alom den .gomatri" (d.i. den too- 'enaari verlaten en de richting kiezen van den „goeroe" (d.i. de inlandsche hel der van den zendeling). Ds. Peter uit Riinsburg sprak het slot woord en wees op het werk Gods, waar door ongestoord dit zendingsfeest gevierd mocht worden. Daarom mogen wii asggen ..Wat God doet. is ook dezen dag welge daan". Sor hooote dan ook dat hetgeen dezen middag door de beide zendelingen is eesDroken. moge bewaard bliiven in de harten der kinderen. Hij dankte dan allen die aan het wel slagen van dit zendingsfeest hebben mede gewerkt en eindigde met dankgbed. Geslaagd te den Haag voor de akte NI (natuurkunde en mechanica Nijver heidsonderwijs i onze plaatsgenoot de heer hi- Bink opgeleid door ir. L. v. Gelderen, alhier. Onze sprinters zijn op den goeden weg voortgegaan en hebben ook gisteren prachtige successen geboekt. Zoowel Osendarp als Van Beveren wist zich in de finale 200 M. te plaatsen. Dit was echter voor Osendarp nog niet genoeg, want in de finale wist hij zich derde te plaatsen achter de Amerikanen Owens en Robinson! Van Beveren werd zesde. Ook onze zeilers Kagchelland en Bob Maas boekten mooie successen. Kagchelland werd eerste in de tweede Olympia- jollen-race en plaatste zich tweede in het landen-klassement. Bob Maas bracht het tot de tweede plaats in de Starklasse. Carp bezette met zijn Zesmeter de tiende plaats. In de finale 80 M. horden kwam mej. Ten Braake in de finale. Mej. Doorgeest werd uitgeschakeld. De Nederlandsche snelwandelaar Toscani eindigde op de tiende plaats. Amerika won gisteren 3 Olympische titels, n.l. bij de 200 M., het discuswerpen en het polsstokhoogspringen. Duitschland ver overde de gouden medaille voor het zwaargewichtheffen; Egypte die voor het middengewicht; Hongarije voor het floret- schermen (dames) en Engeland het 50 K.M. snelwandelen. Olympische records werden verbeterd door Jesse Owens (Ame rika) bij de 200 M. hardloopen; Carpenter (Amerika) bij het dis cuswerpen en Meadows (Amerika) bij het polsstokhoogspringen. De Egyptenaar Touny verbeterde zoowel het wereld- als het Olympisch record middengewichtheffen. Het programma voor morgen luidt: 9.00 uur: Schieten en schermen op degen voor equipe (voor wedstrijden); 9.30 uur: Zeilen (Kiel); 10.00 uur: Tienkamp: 100 M. hardloopen; 10.00 uur: Worstelen, Grieksch-Romeinsch (voorwed3trijden); 11.30 uur: Tienkamp, verspringen; 14.00 uur: Polo te paard; 15.00 uur: 400 M. hardloopen (kwart- en halve finales); Tien kamp. Kogelstooten; 15.00 uur: Schermen, Degen, equipe (voorwedstrijden); 15.00 uur: Handbal; 15.15 uur: 5000 M. hardloopen (finale); 16.00 uur: Tienkamp hoogspringen; 16.00 uur: Hockey; 16.30 uur; Aanvang kano-wedstrijden; 17.30 uur: 400 M. hardloopen (finale); 17.30 uur: Voetbal en Handbal; 17.45 uur: Tienkamp, 400 M. hardloopen; 18.00 uur: Wielrennen: 1000 M. sprint (halve eindstrijd en finale); 4000 M. achtervolging (series); 2000 M. Tandem (series). BIJEENKOMST „VERDINASO". Propaganda-vergadering. In een der bovenzalen van de „Harmo nie" hield de afd. Leiden van het „Ver dinaso" gisteravond een propaganda-ver- gadering. De heer C. v. d. Hout, hoofdman, opende met enkele woorden van dank aan hen. die dezen avond hadden voorbereid. De heer J. Groen sprak over: „Holland en het Dietsch Nationaal-Socialisme". Spr. wees op de slechte tijdsomstandigheden en de gevolgen daarvan. Het doel van het le ven. aldus spr., is niet meer het werk. Ons volk wordt verdeeld door tientallen par tijen. Ook in deze partijen zien wij groote verdeeldheid. De samenstelling der regee- ring wordt geheel en al beheerscht door een groote geestelijke wanorde. Van de zoogenaamde democratie van vrijheid, ge lijkheid en broederschap komt helaas maar weinig terecht. Steeds hooger muren zien wij tusschen de verschillende volks groepen verrijzen. Het productiestelsel is dol geworden en de gevolgen konden niet uitblijven. De arbeidersbewegingen heb ben niets dan haat en ellende gebracht. Nergens hebben zij sociale problemen kunnen oplossen. De zg.n. verbeteringen in het bestaan der arbeiders waren een lo gisch gevolg der veranderde tijdsomstan digheden. Het aantal kapitalisten vermin dert steeds: tenslotte zal het geheele kapi talisme in een hand zijn gekomen. Dan zal de instorting van de wereldhuishouding, voorspeld door Karl Marx komen. Ons ge heele volksbestaan, aldus spr., is vastgeke tend aan het „wereldkapitalisme". Ons volk is afhankelijk van de handelspolitiek der gioote mogendheden. Uitvoerig bestreed spr. het stelsel van den vrijen handel, de oorzaak van deze afhankelijkheid. Van 't democratische front valt geen hulp te ver wachten. Velen werden in hun angst en ellende naar de NS B. gedreven. Aan den cenen kant erkent Mussert de stamver wantschap met de Vlamingen, aan de an dere zijde ontkent hij deze echter. Ook in de militaire kwestie geeft de N.S.B. geen oplossing Neutraliteit, aldus spr is een belachelijke waanzin. In alle opzichten zijn Iloliand en België op elkaar aangewezen. Helaas, aldus de heer Groen, ligt deze ge meenschap versplinterd over twee staten. Het „Verdinaso" kent slechts Dietsche stamverwanten, bezield met den wil om i rde te brengen. Het „Verd.naso" zal de 17 Nederlandsche gewesten weer tezamen brengen, 't Verdi naso heeft zich tot taak gestsid een nieuw rijk te stichten, waar ieder zijn brood zal kunnen verdienen. Het nieuwe rijk zal be staan uit 16 millioen zielen, te weten de Nederlanders, Vlamingen, Walen en Luxem burgers. De zwakheid van de „lage landen" zal afgedaan hebben. Eerst dan zullen wij een neutraliteits-politiek kunnen voeren, gebaseerd op militaire en economische macht. Met een opwekking om toe te treden als lid tot het Verdinaso eindigde spr.. De heer v. d. Hout dankte den spreker en sloot met een propagandistisch woord. BEDEVAART NAAR ST. JEROEN. Onder geestelijke leiding van kapelaan Dorbeck van de parochie van O. L Vrouw Hemelvaart en St. Joseph vertrok heden morgen een extra tram met processiegan gen naar Noordwijk, voor de jaarlijksche, thans vijftiende bedevaart naar de mar telplaats van St. Jeroen. Gistermiddag om 16.21 zijn met den extra-bedevaartstrein de Leidsche bede- vaartsgangers uit Lourdes teruggekeerd. De reis was zeer voorspoedig geweest, zoodat de ziekenverpleegsters, die met den trein meereisden, geen hulp behoefden te verlee- nen. Vele bedevaartsgangers brachten in lfcsschen water uit Lourdes mede. Geslaagd te den Haag voor het examen handteekenen L. O. mej. P. H. de Kier alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND. Duitsch-Britsche besprekingen. Vansittart, de Britsche permanente on der-staatssecretaris van buitenlandsche zaken, heeft een onderhoud met Hitier gehad. Naar men verneemt, was ook Ribbentrop bij dit onderhoud tegenwoordig. ENGELAND. Koning Edward's vacantie. Koning Edward zal Zaterdag met va cantie van Londen vertrekken en zich in een Joegoslavische haven aan boord van het jacht „Nahlin" begeven. Bij goed weer zai de koning een gedeelte van de reis per vliegtuig afleggen. De duikbooten „Grafton" en Glowworm" zullen het koninklijk jacht escorteeren. GRIEKENLAND. Het optreden der regeering. De correspondent van het Neue Wiener Tageblatt te Athene schrijft, dat de vijan dige stemming, welke de maatregelen van Metaxas tot het in evenwicht brengen der begrooting hebben gewekt, den commu nisten zoo gunstig voorkwamen, dat de leider der Grieksche communisten. Chinos, op instructie van Moskou, contact heeft ge zocht met de Venizelisten en de partijen der linkerzijde tot het vormen van een Volksfront naar het voorbeeld der Fransche partijen der linkerzijde. Deze pogingen zouden er toe hebben ge leid, dat vroegere Venizelistische officieren, die op non-actief waren geplaatst, met de communistische leiders zouden hebben samengewerkt om een staking der tabaks verwerkers te organiseeren. De partijen der rechterzijde, aldus ver volgt de correspondent van het Weensche blad. zouden het gevaar hebben bemerkt, dat een succes dezer coalitie zou kunnen medebrengen en hij voegt hieraan toe. dat koning George Metaxas zonder voorbehoud steunt, hoewel de leider der regeering zich niet in populariteit zou verheugen. De bladen publiceeren het rapport van Metaxas aan den koning, waarin deze goed keuring vraagt voor de afkondiging van den staat van beleg en de ontbinding der Kamer. In het rapport wordt in het bijzon der gewezen op het communistische gevaar en de vrees, dat de afgekondigde algemeene staking aanleiding zou kunnen zijn tot ongeregeldheden, welker onderdrukking tot bloedvergieten had kunnen leiden. Verder wijst het rapport op de klaarblijkelijke on mogelijkheid voor de tegenwoordige Kamer haar taak te vervullen. Metaxas heeft de diplomatieke vertegenwoordigers op het ministerie van buitenlandsche zaken ont boden en hen op de hoogte gebracht van de wijziging in den binnenlandschen toestand. De aanvoerders der legercorpsen in de provincie hebben den minister van oorlog telegrammen gezonden, waarin zij de door de regeering genomen maatregelen volko men goedkeuren en opnieuw bevestigen, dat het leger aan de zijde van regeering en koning staat. In dezen geest heeft Metaxas ook een proclamatie tot het volk gericht. De proclamatie besluit met de mede- deeling. dat na de consolidatie van het sociaal regime, onder het oppertoezicht van den koning, gearbeid zal worden aan den bloei der Helleensche gemeenschap en met name aan het welzijn der behoeftige klassen. Intusschen zijn in de regeering eenige wijzigingen aangebracht.. Constantina Zavitsianos is vice-presi dent van de regeering en minister van financiën en tijdelijk van nationale econo mie geworden; admiraal Rediades is on derminister van financiën geworden. Generaal Michael Passaris is onder minister voor luchtvaart; generaal Hippo crates Panavasiliou onder-minister van marine: Alexander Korizis minister voor sociale zaken en Jordanis Dimitratos on derminister van openbare werken ge worden. HONGARIJE. Monument onthuld. Heden is te Boedapest een monument onthuld voor de slachtoffers, die zijn ge vallen in den strijd tegen de communisten, in 1919. Onder het monument ligger. 497 personen begraven. Geslaagd te Utrecht voor het examen Engelsch M. O. A de heer Tjan Tjoe Som alhier. Geslaagde te Utrecht voor de acte Engelsch L.O. onze plaatsgenoote mej. M. E. C. Koekenbier. opgeleid door den heer N. Spijker alhier. Gistermiddag te kwart voor vijf strui kelde de 12-jH. J. W. aan de Haven bij de Zijlpoort en werd hij overreden door het achterwiel van een passeerende bestelauto, waarvan de bestuurder is doorgereden. De jongen kreeg een enkelfractuur en werd door den E.H.D. naar het Ac. Ziekenhuis vervoerd BINNENLAND. De Koninklijke familie te Hohwald (Binnenland, 4de Blad). Een nieuwe statistiekwet ingediend (Binnenland, 4de Blad). De wijziging in de steunregeling (Binnenland, 4de Blad). BUITENLAND. De Spaansche nationalisten melden vor deringen, doch beslissend zijn deze nog niet (4de en 1ste Blad). De Fransche pogingen tot handhaving van een algemeene neutraliteit (4de Blad). De staatsgreep van Metaxas in Grieken land (Buitenland, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. ZWEDEN. Staatsinkomsten 70 millioen hooger dan raming. De totale Zweedsche staatsinkomsten in het dienstjaar Juli 1935Juni 1936 hebben de voorloopige ramingen met ongeveer 70 millioen kronen overtroffen. De inkomsten van den Zweedschen staat waren in de begrooting geraamd op 926.9 millioen kro nen, maar volgens een voorloopige schat ting hebben zij in werkelijkheid bedragen 994.2 millioen kronen. De grootste bij drage kwam van de staatsspoorwegen, welke in het afgeloopen boekjaar 40 mil lioen in plaats van de geraamde 26 mil lioen kronen opbrachten. De auto-belas ting heeft opgebracht 96.9 in plaats van 88 millioen kronen. De douane-rechten en accijnzen overtroffen de raming met 11 millioen en de inkomstenbelasting lag 13 millioen kronen boven de geschatte op brengst. ZU1D-AMERIKA. Pan-Amerïkaansche conferentie in December. De Argentijnsche minister van buiten- 'andsche zaken deelde mede, dat de Pan- Amerikaansche conferentie op 1 Dec. a.s. te Buenos Aires zal worden geopend. JAPAN. Oneenigheid in het kabinet-Hirota? De Japansche bladen maken melding van toenemende moeilijkheden waarmede het kabinet-Hirota te kampen heeft. Er zouden ernstige meeningsverschillen tus schen de ministers bestaan. Ais de voor naamste geschilpunten noemt men het hooge bedrag der komende legerbegroo- ting, der hervorming van het opvoedings wezen en de nationaliseering van de elec- triciteitsproductio. ABESSYNIË. Zestigduizend Abessijnen zouden naar Addis Abeba oprukken. Uit bevoegde bron wordt vernomen, dat ras Imroe, de oud-bevelhebber aan het Noord-Westelijk front in Abessynië, een leger van 60.000 man heeft gevormd. Aan het hoofd van 40.000 krijgers zou de ras in Oostelijke richting naar Dessie en Addis Abeba oprukken. Reeds zou hij verschei- dene Italiaansche voorposten aangevallen en vernietigd hebben. De Abessijnsche strijdkrachten, met Gore als basis, hebben tijdens de aanvallen op Addis Abeba, die onder leiding stonden van Dedjasmatsi Aberra, een zoon van den momenteel te Worthing Engeland i ver- tocvenden ras Kassa, aanzienlijke hoeveel heden munitie en mitrailleurs buit ge maakt. Van Italiaansche zijde wordt dit alles gedementeerd.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1