Amerika wint vier Olympische titels Van Beveren en Osendarp in de halve beslissing 200 M. NEDERLAND SPEELT GELIJK TEGEN BELGIË (2-2) 77ile Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 5 Augustus 1936 Derde Blad No. 23423 Nieuwe Olympische records verspringen (heeren) en discuswerpen (dames). HET OLYMPISCH HOCKEY-TOURNOOI. Oranjeploeg moet thans van Zwitserland winnen. daar slechts met een zeer gering verschil onder, zoodat men haar feitelijk: als zeven de geklasseerd kan beschouwen. Het spreekt vanzelf, dat de wereldrecord houdster Gisela Mauermayer onbedreigd de sterkste was. Tweede: mej. Wajsowna (Polen) en 3e mej. Mollenhauer (Duitschland). o DE inschrijvingen van de sterkste athleten voor de Olympische Spe len, die momenteel gehouden worden, waarborgen op alle num mers grooten strijd en een direct gevolg daarvan is, dat recordverbete ringen eenvoudig niet van de lucht zijn. Vrijwel op alle nummers is de techniek zoover vooruitgegaan, dat men inderdaad prestaties beleeft, die aan het ongeloofelijke grenzen. En de vraag, die ons in dit verband natuurlijk het meest interesseert, is hoe de Hollandsche deelnemers zich houden in dit meer dan sterke internationale milieu. Allen zijn nog vol vreugde over de prachtige prestatie van onzen nationalen sprinter Osendarp, die Maandag voor ons land een Olympische medaille wist te winnen. Gisteren kwam deze kampioen weer in het strijdperk en wel op een nummer, waarvan men zegt, dat het hem het beste ligt: de 200 M. sprint. Osendarp had het allesbehalve gemakkelijk tegen zijn Ameri- kaanschen tegenstander Robinson, maar zijn tijd bewijst hoewel hij als tweede aankwam dat een nieuwe Olympische medaille voor den Hollander geenszins tot de onmogelijkheden behoort. Hij plaatste zich in de halve finale, evenals onze landgenoot Van Beveren, die zijn serie op keurige wijze won. Wederom dus een fraai resultaat voor de Hol landsche athleten. Minder geslaagd was het optreden van de Hollandsche dames ln het nummer dis cuswerpen. De dames Niessink en Koop man konden inderdaad niet tegen haar buitenlandsche collega's op en werden dan ook reeds ln de voorronde uitgeschakeld. De fameuze buitenlandsche deelnemers hebben weer prachtige resultaten bereikt en vooral de Amerikaan Jesse Owens wordt de favoriet van het publiek, omdat zijn kunnen werkelijk ongeloofelijk is. Bij het verspringen bracht hij het Olym pisch record op 8,06 M. Het was eveneens een Amerikaansche, Helen Stephens, die onbetwist haar mees terschap toonde op de 100 M. dames. Rest ons nog te vermelden, dat de Duit- sche Gisela Mauermayer bij het discus werpen weliswaar haar wereldrecord niet benaderde, maar het toch tot een nieuw Olympisch record wist te brengen. 200 M. HARDLOOPEN (HEEREN) Van Beveren wint. Op de 200 M. hardloopen (heeren) zijn Tan Beveren en Osendarp er beiden in ge slaagd de halve eindstrijden te bereiken en dit geschiedde op een wijze, die de hoop wettigde, dat zij zich ook een plaatsje voor de finale zullen weten te veroveren. In de tweede kwart-finale startten resp. in deze volgorde: Theunissen (Zuid Afrika) Hofmeister. (Argentinië), Fangoudis (Grie kenland), .Van Beveren (Nederland), Fa- niguchi (Japan) en Humber (Canada). Van Beveren startte uitstekend, liep in de bocht op de drie voor hem liggende deelnemers aanzienlijk in en bij het in gaan van de laatste 100 Meter lag hij gelijk met de anderen. Het werd een fraaie race op het laatste gedeelte, waarbij Van Ba seren 60 Meter voor de finish een aan- tienlijken voorsprong wist te verkrijgen en met een tijd van 21.7 sec. als eerste door de finish ging. Tweede was Theunissen (Zuid-Afrika) met 21.9 sec., derde Humber (Canada) Deze drie komen in de halve eindstrijden. In den derden kwart-eindstrijd liep Owens mee en zonder eenige moeite werd hij eerste met 21.1 sec., meters waren de anderen achter. Zijn tijd bedroeg 21.1 sec., hetgeen hij gistermorgen ook reeds had la ten noteeren. Met hem gingen naar den halven eindstrijd Macphe (Canada) en Grimbeek (Zuid-Afrika). Robinson contra Osendarp. In de laatste serie was de startvolgorde: Standvall (Finland). Guyenes 1 Hongarije), Osendarp, Robinson (V.S.) en Neckermann 'Duitschland). De Engelschman Penning- ton verscheen niet aan den start. Osendarp startte snel, liep onmiddel lijk op Robinson en Neckermann in. Bij het uitkomen van de bocht lagen Robin son en hij vrijwel gelijk. Een schitterende strijd ontwikkelde zich tusschen hen bei ben op de laatste 20 meter. Robinson kwam iets voor te liggen en wij kregen den in druk, dat nu Osendarp zich zeker van een plaats in den halven eindstrijd wist, hij fiet een laatste krachtsinspanning inzette om den Amerikaan nog voorbij te komen. 500 kwam de Hagenaar als tweede door finish met een tijd van 21.3 sec., terwijl «obinson 21.2 sec noteerde. Derde was Neckermann (Duitschland) met 21.6 sec. Indeeling der demi finales. He halve eindstrijden welke hedenmld- uag zullen worden gehouden, zijn als volgt Wmengesteld Eerste halve eindstrijd: Van Beveren Nederland), Grimbeek (Zuid-Afrika), Ne ckermann (Duitschland), Orr (Canada), chard V.S.)Robinson (V.S.). Tweede halve eindstrijd: Haenni (Zwit- "oe naive eindstrijd: Haenni iz,wn,- «riand), Humber (Canada), MacPhee vola,da1, Osendarp (Nederlan" vat,), Theunissen (Z.-Afrika). 100 M. HARDLOOPEN (DAMES). Na een stormachtig toegejuichte rede van Sven Hedin werd begonnen met den eindstrijd 100 meter dames, waarvoor de deelneemsters als volgt startten: 1. Dol- linger (Duitschland), 2. Rogers (Ver. Sta ten), 3. Albuss (Duitschland), 4. Stephens (Ver. Staten), 5. Krauss (Duitschland), 6. Walasiewicz (Polen). De start van vrijwel alle deelneemsters was weinig snel. De wereldrecordhoudster Helen Stephens had even tijd noodig om naar voren te komen, maar toen liep ze snel uit. Ze won onbedreigd. De winnares van de 100 meter-dames in Los Angeles, de Poolscbe mej. Walasiewicz, die daar een nieuw Olympisch record vestigde met 11.9 sec., liep eveneens uitstekend. De Duit- sche dames Dollinger en Krauss, die men een goede kans had gegeven op de tweede plaats, bleven ver achter de Poolsche. Na vlnnigen strijd met haar landgenoote Dol linger, werd mej. Krauss derde. Ook nu hadden de loopsters den wind ln den rug. Helen Stephens die den vo- rigen dag een nieuw record met 11.4 sec. had gevestigd bleef ook thans beneden haar ouden recordtijd. Zij noteerde 11.5 sec. Mej. Walasiewicz (Polen) leverde even eens een uitnemende prestatie door de baan af te leggen ln 11.7 sec. Ook No. 3 mej. Krauss, bleef met 11.9 sec. beneden de 12 sec. De resultaten van dezen 100 M, loop zijn wel bijzonder fraai. Vierde werd mej. Dollinger, vijfde mej. Rogers qn 6e mej. Albuss. Helen Stephens is verreweg de beste korte afstandsloop ster ter wereld. Zij woont te Fulton in den staat Missouri. Haar vader heeft een groo ten farm. Behalve door haar snelheid valt zij ook door haar lengte op. Zij is n.l. 1.80 M. groot. Zij tenslotte nog vermeld, dat de Pool sche athlete Walasiewicz door een tijd te maken van 11.7 sec. een nieuw Europeesch record vestigde. Het oude stond eveneens op haar naam met 11.8 sec., gevestigd in 1933. DISCUSWERPEN DAMES. Gisela Mauermayer wint. In het nummer discuswerpen dames kwamen ook twee Hollandsche dames uit, A. Niessink en J. Koopmans. Mej. Nies sink wierp niet slecht en bleef ln de eerste serie met een worp van 34.03 meter boven de prestaties van verschillende harer te genstanders. Mej. Koopmans was iets min der. Zij wierj 30.03 meter. Beide Holland sche deelneemsters bleven aanmerkelijk beneden het Nederlandsch record, dat met 38.19 meter op naam staat van mej. Pels. Reeds in de eerste serie moest het oude Olympische record van mej. Co- peland (V.S.) met 40.56 meter er aan gelooven. Mej. Wajsowna (Polen) bracht dit record met een prachtigen worp op 44.69 meter. Lang zou dit re cord evenmin blijven bestaan, want de Duitsche wereldrecordhoudster Gisela Mauermayer slaagde er in het zoo juist door haar collega gevestigde record weer te verbeteren tot 47.63 meter. In de tweede serie verbeterden de da mes Niessink en Koopmans haar prestaties aanmerkelijk, resp. met wor pen van 35.21 meter en 33.50 meter. In de derde serie worpen verbeterde mej. Wajsowna haar vorigen worp tot 46.22 meter. Mej. Niessink en mej. Koopmans kwamen nu niet verder. Tenslotte plaat sten zich in de beslissing waarvoor wederom driemaal geworpen werd, de da mes Mauermayer (Duitschland), Wajsow na (Polen), Mollenhauer (Duitschland), Nakamura (Japan), Minieshima (Japan) en Lundstroem (Zweden). De Zweedsche athlete Lundstroem wierp als beste prestatie in de series 35.82 meter en onze landgenoote mej. Niessink bleef GLENN HARDEN (Amerika). die voor de tweede maal het Olympisch kampioenschap 400 M. hordenloop won. 400 M. HORDEN. Glenn Hardin opnieuw kampioen. In de finale 400 M. horden kwamen aan den start Hardin (V.S.), White (Philippij- nenl, Mandikas (Griekenland). Patterson (V.S.), Loaring (Canada) en Padilha (Bra zilië). Doodstil was het aan den start en starter Miller wachtte langer dan gewoon lijk met het schot. Maar toen waren de loopers dan ook prachtig weg. De gewel dige Amerikaan Hardin nam vrij spoedig een voorsprong, in zooverre dat te consta- teeren was. maar bij het uitgaan van de bocht op het rechte einde waren Loaring (Canada) en White (Philippijnen) hem vrijwel opzij. Een moment dachten wij zelfs, dat de Amerikaan in den aanvang teveel gegeven had, maar met een laatste krachtsinspanning slaagde Hardin er toch in als eerste de eindstreep te passeeren. Loaring leverde op het laatste stuk nog een hevigen strijd met White, welke op de laatste meters ten gunste van Loaring werd beslist, Hardin's tijd was 52.4 sec., aanmerkelijk boven zijn eigen wereld record van 50.6 sec. Vermeldenswaard is ook, dat Hardin dit nummer eveneens bij de spelen in Los Angeles won. Ziehier de uitslag: r 1. en Olympisch kampioen: Hardin (Ver. Staten) 52.4 sec.: 2 Loaring (Ca nada) 52,7 sec.; 3. White (Philippijnen) 52,8 sec.: 4. Patterson (Ver. Staten) 53 s.: 5. Magalhaes (Brazilië) 54 sec.: 6. Manti- kas (Griekenland) 54,2 sec. PRACHTIGE STRIJD OP 800 METER. In de finale 800 M werd een Drachtige strijd geleverd. Het was een zeer fel geloo- pen race. welke eerst in de laatste 20 M. werd beslist. De Amerikaansche neger Woodruff bleek te sterk voor zijn tegen standers en met 3 a 4 M. voorsprong werd hij eerste. De Engelschen, die steeds op dit num mer den toon hadden aangegeven, waren door McGabe in den eindstrijd vertegen woordigd. die op een der laatste plaatsen eindigde. De eerste zes waren: 1. en Olympisch kampioen: Woodruff (Ver. Staten) 1 min. 52,9 sec.; 2. Lanzi (Italië) 1 min 53,3 sec.: 3. Edwards (Ca nada) 1 min. 53.6 sec.; 4. Kucharski (Po len) 1 min. 53,8 sec.; 5. Hornbostel (Ver. Staten) 1 min 54.6 sec.; 6. Williamson (Ver. Staten) 1 min. 55,8 sec HET VERSPRINGEN. Jesse Owens wint opnieuw de gouden medaille. Een hoogst interessant nummer was het verspringen, waarop weer de fameuze Amerikaansche athleet Jesse Owens uit kwam. Reeds dadelijk in een zijner eerste sprongen verbeterde Owens 't Olympisch record, dat met 7.73 M. reeds sinds de Spelen te Amsterdam op naam stond van E. B. Hamm (V.St.). De Amerikaan bracht het record op 7.87 M. De strijd tusschen den Amerikaan en den Duitscher Long was grootsch, want Long werd door het publiek tot prachtige prestaties opgevoerd. Zoo verbeterde hij met een sprong van 7.84 M. het Europeesch record. Na feilen strijd tusschen alle deelnemers gingen tenslotte naar de finale over: Owens 'V. St.), Long (Duitschland). Tajima (Ja pan). Maffèi (Italië). Clark (V.St.) en Leichum (Duitschland). Het was duidelijk, dat de strijd vooral ging tusschen Owens en Long. waarbij wij er niet aan twijfelen dat de Amerikaan, die immers met 8.13 m. het wereldrecord op zijn naam heeft, den Olympischen prijs zou be halen. Maar de Duitscher Long sprong eveneens schitterend en evenaarde zelfs den afstand van het zoo juist door Owens gevestigde nieuwe Olympische record, 7.87 m. en ver beterde daarmede wederom het Europeesch record. De volgende sprong van Owens bracht wederom een recordverbetering tot 7.94 m. De laatste sprong van Long mislukte en Owens bracht het tenslotte nog verder door 8.06 m. te springen en daarmede een nieuw Olympisch record te vestigen. Derde werd de Japanner Tajima met een sprong van 7.74 m. DE 5000 METER. Aan het slot van dezen derden wedstrijd dag wérden nog drie series verloopen in het nummer 5000 meter. De bekende Italiaan Cerati liep in soepelen stijl een goede race. Zijn tijd van 15 min. 01 sec. is goed te noe men. Siefert (Denemarken) werd tweede, Lash (V.S.) derde. Salminen (Finland) vierde. Reeve (Engeland) vijfde. De tweede serie was onbetwist voor den Fin Hoeckert, die op zijn gemak in 15 min. NEDERLAND heeft het op den eersten dag van het Olympisch hockeytournooi tegen België niet verder dan een gelijk spel 22 kunnen brengen, een uitslag waarmede de Belgen dubbel en dwars tevreden waren, getuige ook hun uitbundig gejubel na het eindsignaal. Over het geheel genomen is Nederland meer in den aanval geweest, vooral in de tweede helft, toen de oranjehemden vrijwel voortdurend domineerden en het Belgische doel herhaaldelijk in gevaar verkeerde. Maar pech met schieten en schitterend verdedigen van het befaamde achtertrio Van den Merghel, Adelot en Wellens waren de oorzaken, dat verdere doelpunten uitbleven. Ook het Nederlandsche backstel w.o. De Waal deed goed werk. Vlak voor tijd wist België gelijk te maken en in de resteerende minuten hield menige landgenoot zijn hart vast. Zou Nederland misschien nog gaan verliezen en dan volkomen onverdiend? Gelukkig is het zoover niet gekomen. De wedstrijden tegen België blijven altijd lastig, hetzij in Nederland, in België of elders. Dat hebben onze jongens ook gistermiddag weer ondervonden. Laten wij hopen, dat het morgen een ferme overwinning op Zwitserland wordt; dan is men practisch zeker van een plaats in de halve eindstrijden. De wedstrijd. Het gezellige hockeystadion wat klein is het eigenlijk als men zoo uit het Olym pisch stadion komt was met eernge dui zenden toeschouwers gevuld, toen precies 6 uur met de ontmoeting NederlandBelgië werd aangevangen. De opstelling der beide elftallen was: Nederland Doel: J. de Looper Jr. (Hilversum). Achter: de Waal (Amsterdam) en Wester kamp (H.D.M.). Midden: H. de Looper Sr. (Hilversum), van der Haar (H.H.Y.C.) en van Lierop (Hilversum). Voor: Gunning (Bloemendaal), Schnit- ger (P.W.), van den Berg (Amsterdam), de Roos (Bloemendaal) en Sparenberg (Hil versum). België: Doel: van den Merghel. Achter: Adelot en Wellens. Midden: Leplat, Rensburg en Putz. Voor: van der Branden, Delaval, Por- tielje, Delheid en van der Putte. De leiding berustte bij de heeren Rein- berg (Duitschland) en Furgeot (Frankrijk). Aanvankelijk waren de oranjehemden meer in den aanval en van den Berg c.s. trachtte eenige malen door te breken, maar tot gevaarlijke situaties voor het Belgische doel kwam het voorshands niet. Na onge veer 10 minuten namen de Belgen den aan val over. Energiek zetten zij enkele attaques op en toen op eenigszins eigenaardige wijze midvoor Pprtielje den bal in vrije positie was het niet buitenspel? voor de stick kreeg, scoord deze met een hoog onhoud baar schot 01. Verwoed vielen de oranjehemden toen aan. Zij kregen een strafcorner toegewezen, die door Sparenberg genomen, door Schnitger ingezet werd. Een der Belgen deed den bal van richting veranderen, zoo dat keeper van den Merghel tevergeefs poogde het witte ding uit zijn doel te hou den, 11. Er waren toen 13 minuten gespeeld. De strijd droeg een zeer afwisselend karakter en al werd deze ontmoeting op een voor beide partijen vreemd terrein gespeeld, al 'bestond het groote contingent der toe schouwers uit Duitschers, toch heerschte er die sfeer van spanning en onzekerheid, welke de laatste ontmoetingen tusschen Holland en België kenmerkte. Op alle tri bunes waren Hollanders en Belgers gezeten en het ,,hup Holland", ,,allez Belgique" was niet van de lucht. De aanvallen onzer landgenooten waren beter van opzet, doch de Belgen speelden zoo enthousiast en met zooveel energie, dat hun aanvallen minstens zoo gevaarlijk waren. Na ruim 20 minuten spelen had een schot van Schnitger succes. Hoewel menigeen twijfelde of de bal over de doellijn was ge weest, wees de scheidsrechter op besliste wijze naar het midden, 21. Aan beide zijden werden nog energieke pogingen ondernomen om de score te ver anderen, doch dit mocht niet gelukken, zoo dat de rust met een 21 voorsprong voor Nederland inging. De tweede helft. Na slechts vijf minuten werd het spel hervat. Westerkamp geraakte even gebles seerd bij een aanval der Belgen, doch kon onmiddellijk weer meespelen, gelukkig maar, want invallers worden niet toege staan. Holland was direct sterk in den aanval. Enkele corners werden genomen, doch het Belgische doel ontsnapte vaak op het nip pertje aan een doorboring. Zoo was Ernst van den Berg in een soloren op een gege- vert moment door de geheele Belgische ver dediging gekomen, doch naar links zwen kend kwam hij in een dermate ongunstige positie dat zijn schot gedeeltelijk mislukte en keeper van den Merghel gemakkelijk kon stoppen. Er werd in snel tempo gespeeld, maar Nederland bleef beslist sterker. Een prachtig schot van de Roos stopte van den Merghel op keurige wijze. Het overwicht van de Nederlanders was zoo groot, dat de Belgen slechts bij uitzondering voor het Nederlandsohe doel kwamen en doelman de Looper kreeg dan ook geen moeilijk werk te doen. Op het Belgische doel daarentegen wer den talrijke corners genomen en het mocht een wonder heeten, dat het niet doorboord werd. Een praohtig staaltje van technisch kun nen gaf van den Berg ten beste, toen hij in volle rush een bal van Van Lierop kreeg toegespeeld, deze meenam zonder aarzelen en doorgaf aan Schnitger. die intusschen midvoor was gaan spelen, doch diens schot ging rakelings naast. De gelijkmaker. Vijf minuten voor het einde slaagde de Belgische midvoor Portielje er in uit een doel worsteling gelijk te maken op volko men onverwachte wijze. In de resteerende minuten ontkwamen beide doelen nog enkele malen op het nip pertje aan een doorboring. Zoo kwam het einde met een gelijk spel, 22. Nabeschouwing. Het Nederlandsch elftal heeft goed ge speeld, zonder meer. Uitblinkers waren De Waal, De Looper en in de voorhoede Gun ning, Van den Berg en Schnitger De ove rigen waren goed zonder meer, alleen viel Van der Haar op de spilplaats niet mee. Vele malen was er een gat op het midden veld, terwijl zijn openen naar de vleugels niet bijster goed verzorgd was. Tactisch en technisch was 'het Nederlandsch spel ook nu weer iets beter dan dat der Belgen. De laatsten echter vergoedden zeer veel met enthousiast somwijlen iets te doortastend spel. Daardoor wisten zij de balans in even wicht te houden. Na afloop spraken wij nog even den secre taris van den Nederlandschen Hockeybond, jhr. Quarles van Ufford, die als zijn mee ning te kennen gaf, dat hij werkelijk zijn hart had vastgehouden, dat Nederland nu van België zou gaan verliezen. Het ging niet, aldus de hockey-official, alleen in het eer ste gedeelte der tweede helft liep het weer gesmeerd. Dat komt, omdat de Belgen altijd een lastige tegenpartij vormen. De backs kennen het spel der onzen door en door en hun voorhoede is de laatste jaren dermate beter geworden, dat het tegenwoordig altijd oppassen wordt. Een fout is geweest, dat voor de rust niet meer op de vleugels werd gespeeld, dan had er nog meer kracht van onze voorhoede uitgegaan. En laat men niet vergeten, aldus de meening van den heer Quarles, dat talrijke schoten van Van den Berg, Schnitger en De Roos rakelings langs zijn gegaan. En wat heeft keeper De Loo per te doen gekregen? Nog niet de helft van het werk van Van den Merghel. Over den scheidsrechter Furgeot was de heer Quarles minder goed te spreken. Hij heeft het spel kapot gemaakt door telkens voor nietige overtredingen te fluiten. Het is ontzaglijk moeilijk een goed hockey- scheidsrechter te zijn. Hij moet medewerken om het spel op te bouwen, maar deze scheidsrechter brak in de eerste plaats af. Den stadion-directeur van Amsterdam, den heer J. J. van den Berg vroegen wij nog zijn meening over de terreinsgesteld heid. x Deze vond het terrein niet al te best: het viel hem tegen, gezien ook de zorg die er aan besteed was. In de eerste plaats was het veld te zacht en verder zaten er nog talrijke oneffenheden in en dat is voor hockey minder prettig. Frankrijk won met 10 van Zwitserland in een match, welke niet op een bijzonder hoog peil stond. Met rust was de stand nog altijd blank. Eerst enkele minuten voor het einde scoorde de rechtsbuiten Sartorius voor Frankrijk het winnende punt. Door de uitslagen van gisteren is de stand in groep C als volgt: Frankrijk 10 0 1—0 2 België 0 1 0 2—2 1 Nederland 0 1 0 2—2 1 Zwitserland 0 0 1 01 0 Voor een andere groep speelde Afghani stan tegen Denemarken. Uitslag 66.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9