De wijziging van de steunregeling. IIIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 5 Augustus 1936 DE STRIJD IN SPANJE. BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. Wat men er bij de Vakcentrales van denkt CORRESPONDENTIE. Twee standpunten, voortspruitend uil verschil in beschouwingswijze De kwestie van den huurbijslag. RADIO Front ongewijzigd Van het „front" ontbreekt alle essentieele nieuws. Het schijnt, dat beide partijen hun posities consolldeeren. Madrid bedreigd Toch heet Madrid bedreigd! Volgens het blad „Berllngske Tldende heelt de Deensche gezant te Madrid het ministerie van bultenlandsche zaken te Kopenhagen medegedeeld, dat hij gisteren bij den Spaanschen minister van binnen landsche zaken, Burcla, is ontboden, die hem verklaarde, dat de toestand in Madrid thans eerst recht ernstig dreigt te worden, De Spaansche minister heeft er verder op gewezen, dat men nog nauwelijks de ver antwoordelijkheid voor de veiligheid der buitenlanders op zich kon nemen. Tenslotte heeft Burcia den gezant mede gedeeld, dat alles in het werk wordt ge ittld om de buitenlanders Spanje te doen Tirlaten. Degenen, die blijven, moeten dat op eigen verantwoording doen. De Britsche admiraliteit maakt bekend, jit de ovacuatie van Britsche onderdanen, ft Spanje wenschen te verlaten, thans go óidigd is. Het is mogelijk, dat eenlge Britsche oorlogsschepen uit de Spaansche nteren zullen worden teruggetrokken. Het Fransche voorstel tot nlet-lnmenglng. In offlcieele Britsche kringen wordt ver nomen, dat liet Engelsohe antwoord op de ftansche nota, waarin een overeenkomst van niet-inmenglng in de blnnenlandsche Spaansche troebelen wordt voorgesteld, op het Fransche gezantschap is overhandigd. De Britsche regeering heeft met voldoening kennis genomen van ht Fransche initiatief en hecht er haar prlnclpleele goedkeuring aan. Uit Parijs meldt Reuter, dat dit Engel- iche antwoord met voldoening ontvangen in de Fransche regeerlngskringen. In het bijzonder is men daar verheugd over de promptheid van het antwoord. Het feit, dat Oroot Brittannië slechts in principe het Fransche voorstel heeft aanvaard, wordt algemeen opgevat, als verband te houden met do moeilijkheid om een scherp omlijnd antwoord te geven op een voorstel, hetwelk nog afhankelijk is van de goed keuring van andere Europeesche mogend heden. Het Vereenigd Koninkrijk wenscht levendig, dat na de onlangs gehouden bij eenkomst van Locarno-mogendheden alles vermeden worde, wat Europa in twee kam- ?en zou kunnen verdeelen cn aldus de ansen van de vyf-mogendheden-confe- rentie nadeellg zou kunnen lnfluenceeren. Daarom is het wenschelijk, dat Dultsch land en de Sovjet-Unie zoo goed als Italië gelijkelijk medewerken aan iedere afspraak van niet-inmenglng. De Fransche gezant te Berlijn heeft gis termorgen een bezoek afgelegd bij den minister van bultenlandsche zaken. Men meente te weten, dat hij een verzoek tot nlet-inmenging in de Spaansche blnnen landsche aangelegenheden heeft ingediend rooals dit reeds te Londen en Rome was {esehied. Men is in politieke kringen te Berlijn van oordeel, dat Duitschland geen bezwaar ral maken besprekingen te openen ten einde zekere regels op te stellen met be trekking tot de neutraliteit der mogend heden Duitschland zou echter als voor- vaarde stellen, dat deze regels eveneens voor Rusland van toepassing zouden zijn. Levering van Fransche vlieg tuigen tegengesproken. In den loop van de zitting der Fransche Kamer stelde de afgevaardigde Xavler Vallat een vraag over de vliegtuigen, welke naar Spanje zouden zyn gegaan, Pierre Cot antwoordde hierop, dat slechts vier vliegtuigen naar Spanje zijn gegaan om daar Fransche onderdanen aan boord te nemen en naar hun vaderland terug te hengen. Het ls niet juist, dat militaire vliegtuigen de grens zijn gepasseerd. Inzake de geruchten, dat Fransche vlieg tuigen door de Spaansche overheid in be- dag genomen zouden zijn, meldt Reuter, dat de dienst van Fransche vliegtuigen op Madrid en Alicante nooit onderbroken is teweest. De vliegtuigen, welke door de Spanjaarden ln beslag genomen waren, wden na stappen van de Fransche regee- dng weer vrijgelaten, Engelsche vliegtuigen? De „Star" bericht, dat een aanzienlijk aantal Britsche vliegtuigen ln Spanje ls aangekomen. Het blad zegt, dat deze toe- Wllen door particulieren zijn verkocht. »odat de regeering zich hiermede niet kon «moeien. De Dultsch oorlogsschepen. Zooals gemeld, is de Duitsche kruiser •Deutschland" ln de haven van Ceuta aan- Women. Naar de speciale Havas-corres- pendent te melden weet, kwam het bezoek ^n dezen oorlogsbodem daar niet onver dacht, want reeds dagen lang vertelde men m de kringen der opstandelingen, dat twee teitsche oorlogsbodems werden verwacht, yen te Ceuta, één te Rio Martin, de haven van Tetoean. Iemand uit de diplomatieke wereld moet ®n Havas-correspondent gewezen hebben - 6V11VI-V1» yPden ernst van dit feit. „Ernstiger echter zelde hij, „dat de commandant van het uuitsche schip een bezoek heeft gebracht an den commandant van de opstandelin- generaal Franco. Een officier van den ™«en staf van Franco verklaarde wel- Ear: dat dit bezoek een gewone bcleefd- eicisvisite was. Evenwel duurde het bezoek een uur." De Duitsche officieren, die aan land wa- «Baan, werden op de drukste punten stad gezien ln gezelschap van offi- hiiiu? van Franco's strijdmacht, die er coilro een cer in stelden, hun Duitsche °as tot gids tc dienen. Franco's man- ,n beschouwen dit bezoek klaarblijkelijk ,,lca,bywijs van sympathie. ip^derscheidlngsteekenen van marine- e'rSlworcit er op gewezen, dat de bewe- de ha„Van Duitsche slagschip, dat voor umiiwIk? van ceuta manoeuvreerde, toen zich jj ^ems der Spaansche regeering da „,P,maakten om het vuur te openen op Ftanrc strüdkrachten van generaal cuakte'n bombardement onmogelijk va^rTyynschc kringen heeft dit, ontreden 'Uk dit oorlogsschepen, op het oogen- cver onderhandel'ngcn worden gevoerd Wtiw!:'lnmenging in den Spaanschen "ov'og, groote verbazing veroorzaakt. Verscheld! en Duitsche officieren droegen BEDANKT ALS VERTEGENWOORDIGER VAN DEN VOLKENBOND TE WEENEN. Onze landgenoot, de heer M, Rost van Tonningen, thans verblijvende te Den Haag, heeft bedankt voor zijn functie als verte genwoordiger van den Volkenbond te Wee- nen, welke hij sedert den herfst van 1931 heeft uitgeoefend. In zijn schrijven aan den Volkenbond constateert hij dat de Oosten- ïijksche financiën een toestand van stabi liteit hebben bereikt, die relatief beter ls, dan dien van vele Staten ln Europa en de geheele wereld. De nationale klachten van Oostenrijk hebben zich trouwens dermate ontwikkeld, dat de Oostenrijkers het geheele beheer van hun flnantlëele administratie zelf weder ter hand hebben genomen. Onder deze omstan dlgheden verheugt het mij aldus het schrijven te constateeren, dat de aan weigheld van een bultenlandschen contrö leur te Weenen voortaan overbodig ls ge worden en dat 't niet verantwoord zou zijn 'n taak voort te zetten, waarvan de be staansreden thans is weggenomen Anderzijds blijkt de toestand van mijn vaderland zoo moeilijk tc zijn, dat ik als goed vaderlander meen te moeten werken voor mijn land, teneinde Nederland te hel pen oprichten tegen de vernietigende macht die het van binnenuit en van buitenaf bedreigt. Onder deze omstandigheden moet ik zoo zegt hij den Volkenbondsraad ver zoeken mij te ontslaan van mUn taak per 1 October aanstaande. MONOPOLIEHEFFINGEN OP UITHEEMSCHE TARWE. ORGANISATIE LUCHTBESCHERMING. De inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen heeft aan alle burgemeesters een circulaire ge zonden betreffende een gemeentelijk lucht- beschermingsplan In deze circulaire deelt genoemde inspec teur mede dat zoodra de Koninklijke Be sluiten ter uitvoering van de wet van 23 April 1936 zullen zijn verschenen voor de verschillende gemeenten een plan voor de organisatie van de luchtbescherming zal moeten worden samengesteld. De Inspecteur wenscht een afschrift van dat plan te ontvangen en teekent hierbij aan, dat de burgemeesters spoedig zullen ontvangen richtlijnen, volgens welke een luchtbesohermingsplan kan worden samen gesteld, terwijl, indien zich moeilijkheden bij de samenstelling van het gemeentelijk luchtbeschermtngsplan voordoen, vanwege de inspectie de noodige inlichtingen zullen worden verstrekt. DE ONDERWIJZERS TEGEN DE SPELLING-SLOTEMAKER. Op de algemeene vergadering te Apel doorn van het Neder landsche Onderwijzers Genootschap ls met algemeene stemmen een motie van het hoofdstuur aangenomen, waarin het Genootschap als zijn oordeel te kennen geeft, dat de thans gegeven spel lingsvoorschriften de totstandkoming van eenheid in de schrijfwijze der Nederland- sche taal zullen vertragen en bemoeilijken Het N.O.G. ls van meening, dat de eerste stap, om tot eenheid in de schrijfwijze der Nederlandsche taal te komen, zooals die gedaan ls door de uitvaardiging van het spelltngsbesluit-1934, gevolgd had moeten worden door een tweeden, namelijk het voorschrijven van het gebruik dezer spel ling in alle van rijkswege uitgaande stuk ken. Het dringt er met kracht bij de regee ring op aan te willen bevorderen dat het laatste Koninklijk Besluit wordt teruggeno men en voorgeschreven wordt, dat in regeeringsstukken de spelling-1934 wordt gevolgd. o TANDEMDAG OP WAALHAVEN. Voor de tandemdag op Waalhaven op 9 Augustus a.s. bestaat groote belangstelling, aldus deelt de A.N.W.B. mede. Meer dan 100 tandem-paren werden ingeschreven. zijn per VERSPREIDE BERICHTEN. Met Ingang van 1 Augustus J.1. pas-avants voor vrij grensverkeer rijwiel naar Frankrijk, niet meer geldig, Ingevolge een nieuw Fransch voorschrift, worden triptieken afgegeven door verschil lende bonden in Nederland, o.a. Zuid- Nederl. Wielerbond. Belanghebbenden kunnen zich wenden tot van Hees, consul Z.N.W. te Nispen, die inlichtingen en aanvraagformulieren ver strekt (ook voor pas-avants voor Zwitser land). Ten vervolge op het bericht in de staatscourant van 25 Juni j.l. maakt het ministerie van buiteniandsche zaken be kend, dat, blijkens mededeeling van de Egyptische regeering. Estland op 4 Juli 1936 heeft bekrachtigd het op 20 Maart 1934 op het 10de postcongres te Cairo gesloten algemeen postverdrag en de aldaar gesloten overeenkomsten, betreffende de brieven en doosjes met aangegeven waarde, de post pakketten, den postwisseldienst, den post- girodlenst, de invordering van gelden op quitantiën en handelspapier en de abon nementen op nieuwsbladen en tijdschrif ten. De eerstvolgende audiëntie van den minister van landbouw en visscherij zal plaats hebben op ilaandag V September 1936; die van den minister van financiën zal op Maandag den lOden Augustus aan staande niet plaats hebben; die van den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen zal op Maandag 10, 17 en 24 Augustus e.k. niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIK. DE DEFENSIE IN INDIË. DE MEENING DER REGEERING. BATAVIA, 4 Aug. (Anetai. In de Memorie van Antwoord nopens de begrooting van het Departement der Marine wordt opgemerkt, dat de Regeerlng de voor gestelde verhooging van militaire uit gaven slechts beschouwt als een eersten stap in de richting van een noodzakelijke maritieme weermacht. De sterk gewijzigde Verlaging bepleit. Naar wij vernemen heeft de Nederland sche Bond van Prot.-Chr. Werkgevers ln de Voedingsbedrijven zich gewend tot den mnister van landbouw en visscherij met het verzoek een verlaging der monopolle- hefflngen od uitheemsche tarwesoorten wei te willen overwegen, zulks in verband met de sterk oploopende tarwepriizen op de wereldmarkt. Ten gevolge van een en ander zijn de bloemprlizen hier te lande niet onbelangrilk gestegen hetgeen de kosten van levensonderhoud weer na deellg beïnvloedde. Naar het oordeel van genoemden bond kan niet worden volstaan met de reeds tot stand gebrachte verlaging der mono- Dolieheffineen oo tarwebloemsoorten van f. 6—5,50 per 100 K.G.. doch dienen tevens andere maatregelen, waaronder een ver laging der heffingen od uitheemsche tar we. te worden getroffen, teneinde deze stijging oo de wereldmarkt op te vangen. L. de B. te Katwijk Zee. Uw schrijven betreft eigenlijk een min of meer particu liere aanbesteding. Daarom kan het niet voor plaatsing ln aanmerking komen. Wij geven u den raad u met de betrokken personen mondeling in verbinding te stellen. D. v. R Uw Ingezonden behoort in de advertentie-kolommen thuis. omstandigheden in aanmerking nemende, kan deze niet als voldoende krachtig wor den beschouwd, zoodat naar aanpassing moet worden gestreefd. Een positieve garantie, dat in den oor logstijd de verbindingen tusschen de on derscheidende deelen van den Archipel ln stand kunnen worden gehouden, kan niet worden gegeven. De aanwezigheid echter van onze, op door het leger beveiligde vlootbasls steu nende vloot, schept voor een eventueelen tegenstander groote onveiligheid ter zee. Een vijandelijke vloot, die hier zou willen ageeren zal tot afdoende beveiligingsmaat regelen worden gedwongen. Een eventueele vijand zal tot zoodanig ver-strekkende maatregelen worden gedwongen en zijn optreden zal zóó worden belemmerd, dat voor hem een voortgezette blijvende actie binnen ons zeegebied een riskante onder neming zal zijn. Intussehen dient rekening te worden ge houden met een geregeld verrassend op treden met lichtere vijandelijke strijdmid delen, raids van "kruisers en verder licht materieel, die onée zee-verbindingen ln ernstige mate kunnen verstoren. De taak van onze vloot zal zijn deze strijdkrachten op te sporen, aan te vallen en zoo mogelijk te vernietigen. Hieruit blijkt dus dat met onderzee booten en andere lichte strijdkrachten een zoodanige onveiligheid ter zee kan worden geschapen, dat een ongestoord, blijvend optreden voor den tegenstander kan wor den bemoeilijkt, maar ook dat het open houden van eigen zeeverbindingen alleen kan worden gewaarborgd door krachtig bovenwater-materieel. De regeering hield dan ook rekening bij haar gedachte omtrent de vlootsterkte, in 1940 te bereiken, met de aanwezigheid van dri'e kruisers. Dezelfde beschouwingen gelden ook voor de verbindingen over zee en met het moe derland. Gezien de geografische omstan digheden ls er alle kans dat zij kunnen worden opengehouden, waardoor het eco nomisch leven en de voedsel-voorziening beschermd zal zijn. De waarde van torpedo-motorbooten voor locale verdediging ls de aandacht van het Marinebestuur niet ontgaan. Een nieuwe boot is bij het marine-etablissement te Soerabaja ln aanbouw. Dat op het rapport van de Commissie- Kan nog niet beslist is. is het gevolg van de omstandigheid, dat het Opperbestuur een nader onderzoek noodig acht naar de kosten van den vioot-aanbouw en exploi tatie in een of andere samenstelling, zoo mede van de luchtmacht en de mogelijk heid van verschillende maatregelen inzake personeelsvoorziening. Anderzijds is het van de ontwikkeling van den financieelen toestand in de naaste toekomst afhankelijk in hoeverre op den duur in de exploitatie van een vloot- en luchtmacht van bepaalde samenstelling kan worden voorzien. De voorstellen van de Idenburg-com- missie zyn nog by het Opperbestuur in beschouwing en hieromtrent is nog geen beslissing genomen. De regeering heeft voorshands niet het voornemen om over te gaan tot doorvoe ring van het voorstel van de Commis- sie-Idenburg om milltle-plichtigen uit Nederland in deze gewesten te laten dienst doen, ter vervanging van Inheemsche schepelingen. De vraag ln hoeverre het capitulanten- stelsel hier te lande mogeiyk kan worden toegepast, is nog ln studie. Hiervan wordt geen verlichting van het marine-personeel- vraagstuk verwacht. Ten aanzien van de bepleite splitsing in een Nederlandsche en een Ned.-Indlsche marine haalt de Regeering de woorden van minister Coiyn aan dat de marine een staatsmarine is. Behalve slechter, zou een splitsing ook duurder zijn. De geest onder het personeel heeft de volle aandacht der Regeering. De marine leiding ls steeds bedacht op maatregelen om den goeden geest te bevorderen. Door de toekomstige personeels-organisatie zal afdoende in een bemanning van de vloot worden voorzien. Met de Instelling van een staats-mobill- satieraad ls ook ten aanzien van de marine een aanvang gemaakt. Ook de Regeering acht meer vlagvertoon in de Ned.-Indlsche wateren noodig. Reeds wordt in dien geest gehandeld. Het voornemen bestaat om het politie toezicht in het Oostelijk deel van den archipel een meer blijvend karakter te geven en aldus het gebied der Molukken onder geregelde observatie te houden. Bevordering van de particuliere industrie heeft de aandacht der Regeering. (Van onzen relsredacteur), De door de regeering vastgestelde wyzi- glng van de steunregeling, waarvan wy Zaterdag j.l. de bijzonderheden hebben ge publiceerd, heeft in sommige vakbewe gingskringen beroering gewekt. Twee groote kenmerken beheerschen de beteekenis er van: verbetering voor de gezinnen met veel kinderen en voor de laagst gesteunden. en geleideiyke afschaffing van den huurby- slag. Wat de regeering dus aan den eenen kant geeft, neemt zy elders weer terug, zoodat het totaal der maatregelen aan de schatkist geen zwaardere verplichtingen oplegt. Het ligt er nu maar aan, waar men het zwaartepunt legt by de beoordeeling van deze wijziging, om tot waardeering of tot afkeuring te besluiten. Dat bleek ons heel duideiyk by een enquête, wlke wij by de groote vakcentrales over deze kwestie heb ben ingesteld. We hebben eens geïnfor meerd naar de meening in het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenl- glngen, van het Roomsch-Katholiek Werk liedenverbond en van het Christeiyk Na tionaal Vakverbond. Bij de laatste organi satie heeft ons onderzoek geen resultaat opgeleverd, omdat het bestuurslid, dat deze aangelegenheid voor het C.N.V. behartigt, met vacantie was, terwyi men ons niemand kon aanwyzen, die in zyn plaats de mee ning van het verbond kon kenbaar maken. Voor de vakbonden was de nieuwe rege ling geen verrassing, daar de regeering er met de vertegenwoordigers der arbeiders organisaties in de contactcommissie over had gesproken. Op het bureau van het R.-K. W.-V. vernamen we, dat het bestuur daarom ook aan de zoo juist afgekomen nieuwe regeling nog geen bespreking had gewyd. mede in verband met de vacantie, die ook hier de afwezigheid van enkele leden tot gevolg had. Wij vonden echter den secretaris-penningmeester, den heer J. A. Schutte, bereid ons zyn meening over den gewyzigden toestand kenbaar te maken. De voordeelen grooter dan de nadeelen. In principe Juicht men 'in de kringen der R.-K. vakbeweging de wijziging toe. Men verheugt er zich oveb, dat thans meer hulp zal worden verleend aan de menschen met den laagsten steun en aan de mlddelgroote en de groote gezinnen. Alleen betreurt men het, dat de financieele positie van ons land biykbaar niet van dien «aard is. dat deze verbeteringen kunnen worden aange bracht, zonder dat aan de positie van an deren wordt getornd. Men zou er verre do voorkeur aan hebben gegeven, wanheer de regeering niet met de andere hand had moeten wegnemen, wat ze hier met de eene hand geeft. Toch acht men de voordeelen grooter dan de nadeelen, die de nieuwe regeling met zich meebrengt. Ook met de afschaffing van den huur bijslag kon de heer Schutte zich vereeni gen, in zooverre deze stlmuieerend zal wer ken op een algemeene huurverlaglng, welke dringend noodig wordt geoordeeld. Men verwacht dan ook, dat de nieuwe maat regel in het algemeen belang gunstig zal werken. De huurbyslag had de tendenz de huren op een zeker peil te houden en het ging zelfs zoo ver, dat sommige eigenaren de voorkeur gaven aan gesteunde werkloo- zen boven gewone arbeiders als huurders, daar ze erop konden rekenen van de eer sten regelmatig hun huur binnen te krij gen, doordat de overheid het bedrag van den steun afhield. Met een goede „aanpas singspolitiek", zooals de regeering die zegt te willen voeren, ls een dergeiyk systeem niet te rymen. Jammer is alleen, dat de werkloozen hier den spits moeten afbyten. vooral omdat niet vast staat dat de ge- wenschte huurverlaging onmiddellijk het verlies van den huurbijslag zal compen- seeren. De regeering schijnt echter rechtstreeks of door tusschenkomst van de gemeenten zekeren druk op de huiseigenaren te willen uitoefenen om tot huurverlaglng over te gaan. Wellicht zal het van de bereidwillig heid daartoe afhangen, of ln de toekomst nog bemiddeling zal worden verleend tot het innen der huurpenningen, door ze van het steunbedrag af te houden. De wonlng- bouwvereenigingen hebben natuuriyk ook met moeilijkheden te kampen, doch er zal toch op een of andere wyze huurverlaglng moeten komen. Tenslotte sprak de heer Schutte er zijn voldoening over uit, dat de uitbreiding van de verstrekking van hulp ln natura ertoe zal bijdragen om de nieuwe maatregelen voor hen, die er het meest door gedupeerd zijn, eenlgermate te verzachten. Ernstige bezwaren. Een geheel anderen toon liet men even wel by het N.V.V. hooren. waar men juist meer aanhang heeft ln de groote steden, terwyi het R.-K. W.-V. meer leden in de kleinere plaatsen telt, De heer H. Linde man, het bestuurslid dat de leiding heeft aan deze afdeeltng, meende, naast de handhaving van enkele bezwaren, zyn vol doening over de wijziging te kunnen uit spreken, wanneer niet de kwestie van den huurbijslag dit verhinderde. Dat bleek ook wel uit het telegram, dat de secretaris van het Verbond Maandag reeds aan de regee ring had gezonden en waarin tegen dezen maatregel met den grootsten ernst werd gewaarschuwd, daar men hier van oordeel ls, dat duizenden gezinnen niet in staat zün om zonder huurbijslag de huur te betalen. Met ingang van 1 Juli 1934 heeft de re geering reeds voor sommige gevallen den huurbyslag verlaagd. Daarop hebben en kele gesteunden weliswaar huurverminde- ring weten te verkrijgen en ook ls door bemiddeling der regeering huurverlaging bereikt voor vereeniglngs- èn gemeente- woningen, doch deze woog niet op tegen het van den steun ingehouden be drag. Thans gaat de regeering in twee étappen den heelen huurbyslag afschaffen, hetgeen voor tienduizenden gesteunden, voornameiyk in de groote steden, een be- langryke vermindering van inkomen be- teekent. Tenzyde regeering ervoor zorgt, dat de huren evenredig worden verlaagd. Maar kan de regeering dat doen? De minister zegt nu wel, dat het in de bedoeling ligt om aldus tot huurverlaging te komen, maar het zal niét gemakkeiyk zijn, tot de baslshuur van f. 3.50 (waarboven thans nog bijslag wordt verleend) te geraken ln de groote steden, waar huren bestaan tot f. 7 4 f. 8 toe. Er ls een tekort aan goed- koope arbeiderswoningen, hetwelk noodig dient te worden aangevuld. Dan eerst zou men den huurbyslag geheel kunnen af schaffen. Vair het steunbedrag kan volgens den heer Lindeman geen cent meer af. De ge steunden zullen dus of moeten verhulzen, hetgeen veelal op samenwonen zal neer komen, óf zy zullen den huiseigenaren moeten mededeelen, dat de huur met het ingehouden bedrag verminderd moet wor den. De gemeenten en de woningbouwver- eeniglngen zullen dan by de regeering om hulp aankloppen en wat zal deze dan doen? Nogmoeiiyker zal het worden met de particuliere eigenaars. Zal de regeering deze dwingen tot huurverlaglng over te gaan? De regeering wil blykbaar nu een maal huurverlaging bereiken. Dan dient zy ook de werkloozen, die zy dwingt lagere huren te betalen, verder daarin bij te staan. DONDERDAG G AUGUSTUS. Hilversum I, 1875 M. AVRO-Uitzen- ding. 8.00: Olympisch nieuws 9.00: Ensemble J. Kroon 10.00: Morgenwy- ding, Gram.pl. 10.30: Ensemble J. Kroon 11.00: Orgelconcert en vioolrecital 12.00: De Minstreels 2.00: Voordracht 2.30: Jetty Cantoris orkest 4.00: Voor zieken en ouden van dagen 4.30: Gra- mofoonpl. 4.45: Voor groote kinderen 5.30: Olympisch nieuws 6.15: Kovacs Lajos' orkest 7.00: Olympisch nieuws 8.00: Berichten ANP. Mededeellngen 8.15: Residentie-orkest en soliste. (In de pauze Reportage) 10.30: Dansmuziek 11.00: Berichten ANP. 11.10: Dansmu ziek 11.30: Gram.pl. 11.45—12.00: Or gelspel. Hilversum II, 301 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00: Gram.pl. 10.15: Morgendienst 10.45: Gram.pl. 11.30— 12.00: Godsd. halfuur 12.15: Gram.pl. en KRO-orkest 2.00: Gram.pl. 3.00—3.45 Zang en piano 4.00: Bybellezing 5.00: Cursus handenarbeid v. d. jeugd 5.30: Orgelconcert 6.45: CNV-Kwartiertje 7.00: Berichten 7.15: Gram.pl. 7.45: Reportage 8.00 Berichten ANP. 8.15: Arnhemsche Orkestvereenlglng en solist (Om 9.10: Causerie over Henry Deterdlng's Schenking) 10.35: Berichten ANP. 10.40-11.30: Gram.pl. Hima: Schriftlezing. Droitwich, 1500 M. 11.05: Orgelspel 11.35Gram.pl. 12.20: Trocadero-Cine- ma-orkest 1.05: Gram.pl. 1.35Octet concert 2.20: Reportage uit Wales 3.20: Het Carlton Hotel orkest 4.1(1Cau- ie ..These my friends" 4.30: Repor tage uit Berlijn 445: Gram.pl. 5.05: Het Ceilini-Tno 5.35 Dansmuziek - 6 20: Berichten 6.50: Het Bridgewater Harp-kwintet 7.20: BBC-orkest en so liste 8.20: Dansmuziek 9.05: Voor tandheelkundigen 9.20: Concert uit Salz burg 10.05: Berichten, BBC-Vaiiété-or- kest en solisten11.05: Zangvoordracht 11.3512.20: Dansmuziek. Radio Paris, 1648 M. 7.20, 8.20 en 9.20: Gram.pl. 9.50: Orgelconcert 11.20 Om roeporkest 2.50, 4.20 en 7.20: Gram.pl. 8.20: Orkestconcert 11.3512.35: Popu lair concert. Keulen, 456 M. 6.20: Gram.pl. 8.20: Blaasconcert 9.20: Solistenconcert 10.20: Dansmuziek 12.20: Militair con cert 1.20: Gevar. concert 3.20: Om- roep-Amusements-orkest 8.30: Omroep orkest 11.05: Kamermuizek 12.20— 1.10: Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: M. Alexys orkest 1.302.20: Gram.pl. 5.20: J. Schnyders' orkest 6.50: Gram.pl. 8.20: J. Schnyders' orkest 9.20 Opera concert. Hierna tot 11.10: Qram.pl. 484 M.: 12.20: Gram.pl. 1.30—2.20: Max Alexys' orkest 5.20, 6.35, 7.35 en 12.20: Gram.pl. 1.302.20: Max Alexys' orkest 5.20, 6.35, 7.35 en 8.20: Gram.pi. 9.85: J. Schnyders' orkest 10.50—11.20: Olym pische reportage. Deutschlandsender, 1571 M. 8.30: Om roeporkest en solist 10.20: Berichten 10.35: Olympia-Nieuws 11.05: Weerbe richt 11.20: Reportage 11.50: Kamer muziek 12.201.10: Dansmuziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Donderdag 6 Augustus. Ie programma: lederen dag van 824 uur: AVRO. VARA. enz. 2e programma: lederen dag van 824 uur: KRO. NCRV. enz. 3c programma: 8.00: Keulen 11.20: Partis Radio 13.05: Brussel VI. 14 20: Keulen 20.25: Weenen of diversen 22.05: Beromünster 22.35: Brussel Fr. 22.50: Boedapest of diversen. 4e programma: 8.00: Brussel VI 9 20: Pariis Radio 10.35: Droitwich 14.20: Landen Rez. - 17.05: Droitwich 18.20: diversen 18.50' Droitwich 2105: Londen Reg. 22.25: Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11