isendarp Europa's snelste sprinter lerde op de 100 M. na Owens en Metcalfe De kans van zijn leven. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 4 Augustus 1936 Derde Blad No. 23422 NIEUW WERELD- EN OLYMPISCH RECORD 100 M. HARDLOOPEN DAMES OSENDARP VERTELT. Nooit heb ik zoo fel van me af gebeten. Kite DE tweede dag der elfde Olympische Spelen is voor de Hollandsche kolonie te Berlijn een hoogtepunt geworden. In het meest om streden nummer der athletiekwedstrijden, de 100 Meter sprint, is Osendarp als derde geëindigd achter de Amerikanen Owens en Metcalfe. Niemand heeft van Osendarp verlangd, dat hij dit nummer zou winnen, maar allen hoopten voor hem een plaatsje in de finale, daar mede was men voorloopig tevreden. De kranige Hagenaar heeft de tanden extra op elkaar gezet. Geen drie Amerikanen op de eerste plaat sen, was zijn parool en hij sloeg Wijkoff op overtuigende wijze, Neder land heeft een Olympische medaille behaald, weliswaar een bronzen, maar één die, in het kader van deze sprinters-elite gezien, eigenlijk van goud is. Osendarp heeft er voor gezorgd, als eerste, maar wij hopen niet als laatste, dat onze vlag aan een der drie Olympische masten omhoog ging. Het was een ontroerend moment, toen naast de Stars and Stripes het rood, wit, blauw omhoog ging en toen de speaker het eind resultaat voorlas, ging er een donderend gejuich op uit de massa der tienduizenden, bij het bekend worden, dat de Nederlander .direct achter de beide Amerikanen op de derde plaats beslag had gelegd en daarmede tevens getoond had, Europa's snelste sprinter te zijn. Van de overige Nederlanders kunnen wij, tet uitzondering van Van Bcveren, min- jer goeds vertellen. De laatste wist zich jet voor den eindstrijd te plaatsen, doch i hadden wij ook niet van hem verwacht Bij gaf in ieder geval uitstekend partij. I De Hollandsche meisjes bleven echter de 100 Meter aanmerkelijk beneden Jaar vorm. Zij werden direct in de series ■(geschakeld. Helen Stephens (V. St.i pep daarbij de 100 Meter in 11.4 sec. en in t halve finale in 11.5 sec. De wijze, waar- i dit geschiedde, was zóó overtuigend dat fé zege in den eindstrijd, welke heden ge- Eopen wordt, haar niet zal kunnen ont- jèan. [Vermeldenswaard is ook de zege van hein bij het kogelslingeren. Het gaf een Ëerde gouden medaille voor de Duitschers. THet bezorgde den Duitscher. die wacht meester is. tevens de promotie (.door Gö- ingl tot luitenant! L Van een Amerikaansche supprematie r«r gouden medailles is na den tweeden nog weinig te bespeuren. Finland en sltschland zijn zooveel sterker in hun |i'hleten geworden, dat het wel een felle trijd zal worden. Dat Hein het Olympisch Jecord verbeterde, bewijst wederom, dat de jnstaties in de laatste jaren nog steeds likh in stijgende lijn bevinden. Osendarp. DE 100 M. HEEREN. Gistermiddag omstreeks half vijf wer- J ton de halve beslissingen der 100 M. hard- I kopen voor heeren gehouden. In de eer- I halve finale startten van de binnen- l^an naar buiten; Van Be veren, Strand- I Wykoff, flaenni, Pennington en I wens. Gedurende de geheele baan heeft I v*n Beveren feilen strijd met Strandberg I Gevoerd, waarbij onze landgenoot met mi- mem verschil door den Zweed werd ge- I M&gen. Een uitstekende race van Van Be- I ti?1, die hem zelf ook ongetwijfeld groote I m ??enAnS 231 geven. Owens won vrij ge- I makkelijk in 10.4 sec., gevolgd door Wij- Voor Wykoff en Strandberg beiden was een tijd van 10.5 sec. genoteerd, het- gcjn ons eenigszins zonderling voorkomt, jn de tweede finale startten in deze oigordeOsendarp. Sir, Borchmeyer, Mor- j^e, Sweeney en Metcalfe. Na een practi se start nam Osendarp dadelijk de lei- onh en scheen te zullen winnen. Pas rL'J allerlaatst kwam „de zwarte loco- otlef", zooals de Duitschers Metcalfe frhB1?' naar voren om met miniem ver- I 11 als eerste te eindigen in 10.5 sec., I ö!;n°arP werd tweede in 10.6 sec. en «wchmeyer derde in 10.7 sec. I ft»,. na warden eenige andere num- «5 afgewerkt, doch aller interesse was hai?ncentreerd op de finale 100 M„ die om ii zes plaats vond. In de grootste span- Wachtten de duizenden op den ko- I n(«n. beslissenden strijd. volgorde bij den start was: Owens Strandberg, Borchmeyer, Osendarp, Wykoff, Metcalfe. In het anders zoo r°ezcmoezige stadion werd het bijna ^il toen de loopers zich gereed maak- Starter Miller gaf het sein. Een prachtige start. Dadelijk namen de drie Amerikanen de leiding. Voorop Owens en Metcalfe, daarna Wykoff en op ongeveer anderhalve meter achter hem onze landgenoot Osendarp. Zoo bleef het tot ongeveer 50 Meter, toen wij Osendarp plotseling zagen inloo- pen. Op 20 Meter voor de finish lagen hij en Wykoff gelijk. Met zijn onver- zettelijken wil gooide onze landgenoot zich toen naar voren. Hij lag op 10 M. voor de finish een halven meter voor en wist dezen voorsprong te behouden Zoo werd Osendarp derde achter Owens en Metcalfe. Hoewel de uitslag niet direct bekend ge maakt werd, zag toch een ieder, dat Osen darp derde was geworden. Hij zelf sprong een meter in de luoht, de landgenooten op de deelnemerstribune zwaaiden met hun petjes, Lotsy, Quarles van Ufford en Wage- ner, die op een andere tribune waren ge zeten, juichten enthousiast over het wel verdiende succes van den Hagenaar. Na een kwartier volgde de ceremonie protocolaire. Owens, Metcalfe en Osendarp gingen naar het kleine podium voor de eere-tribune. Owens in het midden, geflankeerd door Metcalfe en Osendarp. En terwijl de spea ker den uitslag bekend maakte en allen zich verhieven voor het Amerikaansche volkslied, ging aan de kleine mast ook het rood-wit-blauw omhoog, tot groot enthou siasme van het publiek, dat den Europee- schen prijswinnaar in dit zoo belangrijke nummer hartelijk toejuichte. Het volledige resultaat was- 1. Owens (V.S.) 10.3 sec. (zelfde tijd als bij de vorige spelen van den Amerikaan Tolan, tevens gelijk aan het wereldrecord; 2. Metcalfe (V.S.) 10.4 sec.; 3. Osendarp (Nederland) 10.5 sec.; 4. Wykoff (V.S.); 5. Borchmeyer (Duitschland; 6. Strandberg (Zweden). 100 M. VOOR DAMES. Nieuw wereldrecord van Helen Stephens. De 100 meter hardloopen dames bracht in de tweede serie al direct een nieuw wereld record van de groote favorite in dit num mer, Helen Stephens. Zonder de minste moeite won zij met meters voorsprong op haar naaste concurrente Dolson (Canada) Wat Owens bij de heeren op de 100 meter is, blijkt deze Amerikaansche bij de dames te zijn. Ook zij liep met groote soepelheid, snel, met groote passen, in voor dames uitstekenden stijl. Haar tijd bedroeg 11,4 sec., een nieuw wereld record en dus ook een nieuw Olympisch record. Het merkwaardige is, dat het officieele wereldrecord op naam van Stella Walsh (Polen) staat met een tijd van 11,8 sec., gevestigd in/1933. Op 9 Juli van het vorig jaar liep Helen Stephens te Kansas City 11,6 sec., ja zelfs op 14 Juni 1.1. te St. Louis 11,3 sec. Het record van 11,6 zal waarschijnlijk wel erkend worden, dat van 11,3 niet. Het is echter de vraag, of de tijd van gisteren, 11,4 sec., door de I.A.A.F. ge homologeerd zal worden. Immers, de loopsters hadden een sterken wind in den rug, o. i. even sterk als eergisteren, toen Owens zijn 10,2 sec. noteerde. De tijd van Owens werd niet als record erkend, waaruit wij zouden kunnen con- cludeeren, dat dit ook wel niet met de prestatie van het Amerikaansche meisje het geval is. Hollandsche meisjes beiden derde. Onze beide Nederlandsche 100 meterloop sters hebben zich niet voor de halve eind strijden kunnen plaatsen. Beiden eindig den in haar serie als derde. In de derde serie startte mej. Koning op de vijfde baan in deze volgorde: 1. Walasiewicz (Polen), 2. Eszmann (Fin land), 3. Perrou (Frankrijk), 4. Lee (China) 5. Koning (Nederland). De Poolsche nam onmiddellijk de leiding en tusschen de Finsche en onze landge- noote werd een felle strijd gevoerd. Lang zoo snel ging het niet, als in de tweede serie met Helen Stephens en het loopen van de G.I.T.A. athlete viel ons eenigszins tegen. Het ging vrij zwaar, niet soepel, niet vlot. Met vrije gering verschil werd mej. Eszman tweede met een tijd van 12.8 sec., de tijd van de Haarlemsche was 12.9 sec., wel een bewijs, dat het niet snel was ge gaan. De tijd van Walasiewicz was 12.5 sec. In de vierde serie startte mej. De Vries. De volgorde bij den start was; 1. Machmer (Oostenrijk). 2. From (Finland). 3. De Vries (Nederland), 4. Hiscock (Engeland), 5. Rogers (V.S.) De Engelsche loopster nam onmiddellijk rie leiding, terwijl mej. Rogers op vijftig Holland kan tevreden zijn, want onze sprinter Osendarp slaagde er gisteren op waarlijk grootsclie wijze in de derde plaats te bezetten in de finale van de 100 Meter sprint en bewees daarmede verreweg de snelste sprinter van Europa te zijn en in derdaad, wat wij allen gehoopt hadden, een der drie allerbesten van de geheele wereld. Nauwelijks was Osendarp van het kleine podium, afgedaald, waarop hij als Olym pisch prijswinnaar was bekranst of wij spoedden ons naar de geweldige kleedruim ten in de catacomben van het groote sta dion om te probeeren den aartsvluggen Hollander even te spreken te krijgen. Eerst botsten wij in onze haast tegen het fenomeen Owens op. daarna kwam Met calfe naar binnen en tenslotte was het inderdaad onze landgenoot, die heelemaal alleen zijn kleedkamer ging opzoeken. Het blonde, echt-Hollandsche hoofd bo ven een donker-blauw trainingspak zag er moe maar doodgeiukkig uit. Feitelijk wan delde hij in gedachten, den olympischen eerepalm en de bronzen medaille bekijkend die hij zooeven verdiend had. Natuurlijk kon hij niet veel zeggen, toen wij hem spraken, maar wat hij ons vertelde, getuigde ervan, dat Osendarp zich voor de finale, de kans van zijn leven, ten volle heeft gegeven. „Nog nooit", zegt hij, „heb ik zoo fel van me afgebeten. Mijn start was om te begin nen al uitstekend en dat is het halve werk" Op onze vraag of hij inderdaad specu leerde op de derde plaats, vertelde hij, dat hij niet wilde letten op de twee eerstaan- gekomen Amerikanen, Owens en Metcalfe, omdat hij toch wist, dat deze sterker waren dan hij. „Maar Wykoff hield ik in de gaten. Hij was sneller dan ik weg en hij bleef zoolang voor. dat ik een moment dacht hem niet te kunnen houden. Maar wat er op vijftig meter gebeurde, kan ik eigenlijk niet pre cies definieeeren. Ik voelde ineens dat ik nog sneller kon, terwijl ik meende op top snelheid te loopen. Dat inspireerde mij. Ik gooide alles op alles en liep op mijn concur rent in". Toen herinnerden wij hem aan den ge weldigen strijd op de laatste twintig meter en hoe enerveerend deze zelfs voor de toe schouwers was geweest. Osendarp's oogen begonnen te schitteren. „Weet u. hoe ik die laatste meters geloopen heb? Met mijn oogen stijf dichtgeknepen, mijn tanden op elkaar, doorbijtend en mij tot het aller uiterste inspannend". Wij begrepen niet, dat hij op deze wijze kon zien, dat hij inderdaad de derde plaats bezet had en toch wist hij het wel, want hij kwam springend van vreugde naar de startplaats terug. „Even voor de finish keek ik op zij en tot mijn vreugde zag ik links voor mij alleen Owens en rechts slechts Metcalfe. Toen wist ik zeker een medaille verdiend te hebben". Men liet onzen kampioen niet lang on gemoeid. Eerst moest hij mee naar een reportage-wagen van de Deutsche Rund funk, die een gramofoonplaat-interview met Osendarp had opgenomen. Wij wer den mee den wagen ingenomen en hoorden toen, dat Osendarp aan de luisteraars ver telde, eerst in 1934 met sprinten begonnen te zijn en dat hij dolblij was met deze Olympische zege. „Nu ga ik me toch heusch verkleeden". Maar ook dit plan kon niet doorgaan, of hij had moeten weigeren gehoor te geven aan het verzoek van een ander Neder- landsch deelnemer, die speciaal naar bene den was gegaan, om Osendarp naar de deelnemers-tribune te brengen, waar men onzen kampioen even bij wijze van voor proef wilde huldigen. „Ik ben waarachtig ontdaan, maar die krans en die medaille vind ik ongeloofelijk prettig voor later". Een gejuich van het groepje Hollandsche deelnemers op de tribune, maakte het on mogelijk nog verder iets te vragen. Trou wens het was misschien teveel geworden, na al deze grootsche nieuwe indrukken, die vanzelfsprekend ook bij Osendarp zelf nog moeten bezinken tot wellicht de mooiste sportherinnering van zijn leven. meter naar voren ging. Mej. de Vries ein digde als derde zonder eenige kans te heb ben zich met de Amerikaansche voor de tweede plaats ie meten. Hiscock noteerde 12.6 sec., Rogers 12,8 sec. en de A.D.O.- athlete 13 sec. precies, wederom een bewijs, dat onze beide dames niet in vorm waren Beiden kunnen zij sneller, dat hebben de tijden meer dan eens duidelijk uitgewezen. Wat de resteerende series betreft, de Duitsche dames plaatsten zich alle drie in de halve eindstrijden. In de eerste halve finale liep Helen Stephens 11,5 sec., wederom met belang rijk verschil, gewonnen voor de beid? Duitsche dames Krauss met 11,9 sec. en Albus (12.2 sec. en uit de tweede halve fi nale kwamen Dollinger (DuitschU, de Poolsche Walasiewicz, beiden met 12 sec. en Rogers (Ver. Stateni, zoodat Duitschland met 3 loopsters in den eindstrijd is geko men tezamen met 2 Amerikanen en Stella Walsh. DE 400 METER HORDENLOOP. Voor de 400 meter hordenloop werden zes series geloopen. De twee besten uit iedere serie werden naar de halve eind strijden overgeplaatst. Verrassingen kwa men weinig voor, of het moest zijn 't uit vallen van den Italiaan Facelli in de tweede serie, die door Nottbrock en Sho- field geslagen werd. In de vierde serie zo gen we een tactische fout van Scheele, die wij van dezen looper niet verwacht hadden Met den Amerikaan Patterson lag hij op de laatste 20 meter op de voorste twee plaatsen, doch toen keek hij naar rechts om eens te zien hoever hij de anderen vooruit was. Daarbij stbnd hij als het ware bijna stil en kon niet zien. dat de Argen tijn Lavenas, die op het laatste rechte eind prachtig naar voren was gekomen, op de binnenbaan hem juist voor de finish pas seerde. Te laat zag de Duitscher zijn fout, die hem zijn- plaats kostte. In de laatste serie liep de favoriet Hardin een magni fieke race. Hij is houder van het wereld record met 50.6 sec. en won tevens te Los Angeles dit nummer. De uitslagen zijn: le serie: 1. Kovacs (Hongarije) 53.7 sec.; 2. Bosmans (België). 53.8 sec. Niet ge plaatst: 3. Joye (Frankrijk); 4. Foekoeda (Japan). Niet gestart: Becker (Zuid-Arika) en Thomson iDenemarken). 2e serie- 1. Nottbrock (Duitschland) 54.7 sec.: 2. Schofield (Ver. Staten) 54.8 sec. Niet geplaatst: 3. Facelli (Italië); 4. Wo- ï-all (Canada5. Gailard (Frankrijkl; 6. Banscak (Zuid-Slavlë). 3e serie: 1. White (Philippijnen) 53.4 sec.; 2. Loarlng (Canada). 54.3 sec. Niet geplaatst: 3. Watson Australië4. Ichi- hara (Japan): 5. Mori (Italië): 6. Skia- das (Griekenland) 4e serie: 1. Patterson (Ver. Staten) 54.4 sec.: 2. Lavenas (Argentinië) 54.5 sec. Niet geplaatst: 3. Scheele (Duitschland); 4. Ma- lasig (Philippijnen): 5. Ridi (Italië). 5e serie: 1 Mantikas Griekenland) 53.8 sec.. 2. Padilha (Brazilië). 54.2 sec. Niet geplaatst; 3. Ivanovic (Zuid-Slavië)4. Areskoug (Zweden); 5. Rushton (Zuid- Afrlka); 6. Fritsch (Chili). 6e (laatste) serie: 1. Hardin (Ver. Sta ten), 53.9 sec.; 2. Kuerten (Duitschland 54.6 sec. Niet geplaatst: 3. Leitner (Oos tenrijk); 4. Sheffield Engeland); 5. O'Connor (Canada); 6. Berndt (Tsjecho- Slowakije). Niet gestart; Persson (Zweden' 3000 METER HINDERNISSEN. Tegen half zeven werd begonnen met de 3000 meter hindernisloop een voor het pu bliek zeer interessant nummer Aan de oost zijde van het stadion was in den grasrand een sloot gegraven, waarvoor een horde van flinke hoogte was geplaatst. Hier moesten de deelnemers zes maal over, ter wijl ze bovendien 32 maal hadden te sprin gen over horden, welke op de loopbaan waren geplaatst. Een enkele athleet had er slag van in eens over de sloot te komen, maar de loopers maakten meestal kennis met het natte element. Zelfs kwam het voor, dat een athleet, die struikelde, er voorover in viel. In de eerste serie kwam de Duitsoher Dompert snel naar voren. Stormachtig toegejuicht door het publiek won hij met grooten voorsprong in 9 min. 27.2 sec. (Olympisch record Iso Hollo met 9 min. 14.6 sec.). Met hem plaatsten zich in de finale Matilainen (Finland), Whitols (Letland) en Dawson (V.S.). In de tweede serie kwam de recordhouder de Fin Iso Hollo uit, die in de eerste ronden eenigszins achter bleef, om zich daarna aan den kop te plaatsen. De Fin, die den vori- gen dag in de 10.000 meter de derde plaats had bezet, liep, toen nog 3 ronden moesten worden afgelegd, snel uit. De Belg van Rumst, die tot op dat oogenblik vlak ach ter den Fin had gelegen, kon het tempo niet meer volgen en viel terug. Iso Hollo werd eerste in 9 min. 34 sec. Tevens plaat sten zich voor de finale Maning (V. St.), Heyn (Duitschland) en Halmqvist (Zwe den). De derde serie was weer een gedecideer de Finsche overwinning, Tuominen liep in de laatste ronden alsof er geen tegenstan ders waren. Met het grootste gemak werd hij eerste in 9 min. 40.4 sec., met hem plaatsten zich Mc. Cluskey (V. St.), Rerolle (Frankrijk) en Larsson (Zweden) In de finale komen dus: 3 Finnen, 3 Amerikanen, 2 Duitschers, 2 Zweden, 1 Franschman en 1 Let. DEMI-FINALES 800 METER. De eerste demi-finale leverde een beeld op, zooals men in een sterk bezette serie in dit nummer wel zelden zal hebben gezien De Amerikaansche neger Woodruff liep on middellijk uit en bijna over de geheele baan leidde hij met 20 a 25 meter voorsprong. Eerst tegen het eind liepen de anderen eenigszins op hem in, maar zijn voorsprong bedroeg nog zeker een 17 a 18 meter. Woodruff werd eerste in 1 min. 52.5 hec. Met hem plaatsten zich in de finale, welke uit 9 loopers zal bestaan de Pool Kupool Kucharski (tijd 1 min. 54.7 sec.) en de Ar gentijn Andersson (tijd 1 min. 54.8 sec.). In de tweede serie had de Canadeesche neger Edwards langen tijd de leiding, maai' in de laatste 50 meter gingen Williamson (Ver. St.) en Backhouse 'Australië! hem voorbij. Williamson noteerde een tijd van 1 min. 53.1 sec.. Bakhouse en Edwards liepen beiden I min. 53.2 sec. De derde serie werd op zeer overtuigende wijze door den Amerikaan Hornbestel ge wonnen, die in de laatste 400 meter snel uit liep. Hornbestel liep 1 min. 53,2 sec., tweede was de Italiaan Lanzi met 1 min. 54.4 sec., terwijl de Engelsc-hman McGabe, die den indruk wekte, dat hij zich niet geheel gaf en er 1 min. 55.4 sec. over deed. derde werd. In de finale hebben zich geplaatst: 3 Amerikanen, 1 Pool, 1 Argentijn, 1 Austra liër, 1 Canadees, 1 Italiaan en I Engelsch- man. De kans schijnt groot, dat de Engelschen, die in de laatste vier Olympische spelen steeds de eerste plaats hebben veroverd, ditmaal de overwinning niet zullen beha len. NIEUW OLYMPISCH RECORD KOGELSLINGEREN. In de halve finale van het kogelslingeren kwalificeerden zich voor den eindstrijd Blask (Duitschland) 55.04 M., Warngard (Zweden) 54.03 M., Hem (Duitschand) 52.44 M., Kou tonen (Finland) 51.90 M., Rowe (Ver. Staten) 51.53 M. en Favor (Ver. Staten) 51.07 M. Het resultaat der finale was: 1. en Olym pisch kampioen, Hein (Duitschland) 56.49 M. (Nieuw Olympisch record), 2. Blask (Duitschland) 55.04 M., 3. Warngard (Zwe den) 54.83 M., 4. Kou tonen (Finland) 51.90 M., 5. Rowe (Ver. Staten) 51.53 M., 6. Favor (Ver. Staten) 51.01 M. i - ONSPORTIEF GEDRAG DER ITALIAANSCHE VOETBALLERS. In den vooravond zijn gisteren de eerste wedstrijden uit het Olympisch voetbaltour- nooi gespeeld. In het Mommsen Stadion vond bij regen achtig weer de ontmoeting Noorwegen^ Turkije plaats. Het bezoek was wel zeer matig. De Noren speelden een technisch beter spel en hadden ook niet al te veel moeite met hun tegenstanders. Niettemin speelden de Turken beter dan men van hen ver wacht had. In de 34ste minuut van de eerste helft scoorde de Noorsche middenvoor Martinsen het éerste doelpunt (10). Tot de rust bleef de stand zoo. Daarna werden de Noren productiever. De linksbuiten Brustad scoorde uit een hoek- schot het tweede doelpunt. Martinsen bracht den stand 8 minuten voor het einde op 30. terwijl Kvammen even later het vierde doelpunt maakte, zoodat het einde kwam met 40 overwinning voor Noorwe gen. In het Poststadion bestreden de Italianen en de Amerikanen elkaar. Hier waren 5000 toeschouwers aanwezig. Over dezen wedstrijd ontleenen wij het volgende aan de N. R. Crt.: Het werd een partij, de sport en de Olym pische Spelen onwaardig door het schande lijke spel van de jeugdige Italianen, die maar heel matige voetballers blijken te zijn, dooh die als ware furies met de meest on geoorloofde middelen de overwinning be haalden. De wedstrijd werd bijgewoond door bijna tienduizend toeschouwers, onder wie de Italiaansche kroonprins en de Italiaansche gezant, de leider van den Duitschen voet balbond, dr. Schrikker, de secretaris van de FIFA. dr. Bauwens. en de heer Seeldrayers, voorzitter van den Koninkl. Belgischen Voetbalbond. Bij hun komst werden de Italianen stormachtig begroet, doch het spel was nog geen tien minuten aan den gang of het publiek stoof overeind om heftig tegen het grove spel der Italianen te protesteeren. De Duitscher Weingartner leidde den kamp, geassisteerd door de grensrech ters Eklow (Zweden) en Harnas (Luxemburg), Deze leiding droeg er mede toe bij, dat zich vooral na de rust tooneelen afspeelden, die levendig her innerden aan den wedstrijd Duitsch landUruguay in 1928 te Amsterdam. En niet alleen dat de Italianen zeer ruw en grof speelden, doch zij misdroegen zich bovendien op ergerlijke wijze, trap ten den bal in het publiek als de be slissing hun niet aanstond, kwamen telkens met z'n allen om den scheids rechter protestceren (zij hadden op hun manier nog het grootste gelijk), sta ken hun tong uit tegen het publiek, grepen Amerikanen bij de kleeren vast en haakten op de geraffineerdste wijze hun tegenstanders, die beter voetbal speelden, doch geen flauwe notie van schieten hadden. Ook den Italianen ging dat slecht af, en zoo werd met blanken stand gekeerd. Na de rust legden de Italianen er nog een schepje op en de linksachterspeler Rava trapte toen een tegenstander, die hem voorbij dreef, in de buikstreek. Toen werd deze boosdoener onder hef tige protesten van alle Italianen in en om het veld eruit gestuurd. Het duurde lang voor er weer begonnen kon worden. De Amerikanen bleken even onder den indruk van het geval en misten een paar kansen. Met een goed schot kon de rechtsbinnen Marchini Italië, ondanks de numerieke minderheid de leiding geven. De geestdrift der Italianen was onbeschrij felijk. Marchini werd door al zijn negen medespelers gezoend. De scheidsrechter kreeg haast geen kans de vreugdeuitingen te stuiten, om weer te beginnen. Het werd toen erger en erger. De Ameri kanen. veel en veel sterker in het veld, vie len bijna voortdurend aan. De tien Italia nen verdedigden zich voor het doel als leeuwen. En toch was het alleen de volko men schotloosheid der Amerikanen, die oorzaak was dat doelpunten uitbleven en dat dus Italië met 10 won. Geëscorteerd door een aantal militairen verlieten de Italianen zingend temidden van een fluitende menigte het terrein naar de autobussen, terwijl de Amerikanen een ovatie kregen. Qua voetbal kreeg men zeer matig spel te zien Iedere goede Nederlandsche club had van deze elftallen in een normale krachtmeting gewonnen. De Amerikanen speelden wat houterig en onhandig, doch zij zijn geen oorzaak dat dit een zoo treurige vertooning werd. En zelfs de heftige regen bui, die in de tweede helft inzette, ver mocht de Italiaansche heftigheid niet te kalmeeren, doch deed het publiek met natte kleeren naar ondergrond en trambaan vluohten.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9