YSCOLA'S vraagt Y S COLA'S LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 4 Augustus 1936 De Spaansche broederstrijd. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. THIJS IJS HELPT DE SPINNENDE PRINSES LUCHTVAART Weinig verandering aan het front. Van het .front" is het nieuws volkomen waardeloos. Slechts enkele onbeduidende suceesjes worden van weerszijden gemeld. In de kathedraal van Saragossa heeft :nen achter een pilaar een bom gevonden, die daar vermoedelijk door een anarchist !s gedeponeerd, om het heiligdom in de lucht te doen vliegen. Het feit. dat de bom niet tot ontploffing Is gekomen wordt door de bevolking der stad als een wonder des hemels beschouwd. Ont eerherstel te brengen aan God en te vens uit dankbaarheid, dat het snoode ver- nidingsplan verijdeld bleef, heeft de bevol king een processie gehouden. Haar Stefanl meldt, zou de Spaansche kroonprins, vergezeld van zijn neef, Euge- nlus van Beieren, gesignaleerd zijn, terwijl hij de Spaansche grens overschreed en zich nuar Pampeluna begaf, om van daar in contact te treden met het oppercomman do der nationalistische strijdkrachten, doch bevestigd is dat niet. Uit berichten van het noordelijk front blijkt, dat de regeeringstroepen de laatste dagen een sterker gebruik maken van het luchtwapen. Het aantal bommen, dat ge worpen wordt, is aanzienlijk grooter dan in de eerste dagen van den opstand. Haar uit Biarritz wordt vernomen, zijn Iwee militaire toestellen van de Spaansche regeerlngsluchtvloot op het vliegveld van Bayonne geland. Het. zijn bombardements- taestellen. die met mitrailleurs gewapend liln en veel munitie en vlugschriften ver voerden. bestemd voor San Sebastian. De piloten verklaarden, dat zij uit den koers geraakt waren. Zij worden vastgehouden tot de autori teiten een beslissing zullen hebben geno men. De vliegtuigen zijn lntusschen ver zegeld. Een vliegtuig van de Spaansche lucht vaartmaatschappij L.A.P.E. met twaalf honderd kilogram goud aan boord ls te Parijs aangekomen. De regeering heeft per radio medege deeld. dat de bisschop van Jaen is gearre steerd. tezamen met zijn familie, op het oogenblik dat zij uit Madrid wilden vluch ten. De roode militie, welke den bisschop arresteerde, heeft hem opgesloten in de kathedraal, welke is Ingericht tot gevan genis. De zuster van den bisschop, die even eens werd gearresteerd, trachtte aldus het bericht een millioen peseta aan bankbiljetten en effecten mee te nemen. Bij huiszoeking in het paleis van den bis- scnop zijn acht millioen peseta en vele ju- weelen in beslag genomen. Deze zijn gede poneerd bij het bijkantoor van de Spaan sche bank. Verder is de fascistische afgevaardigde dr. Albinana gearresteerd. Het schijnt dat hij deel uit zou moeten maken van de re geering. welke de opstandelingen hebben gevormd. Duitsch protest. In verband met den moord op den Duit- srher Hahner te Barcelona en met den overval op de te Santander woonachtige Buitsche familie Imhof. waarbij de doch ter werd gedood, terwijl haar vader zwaar werd gewond, heeft de Dultsche rijksre gering te Madrid ten scherpste geprotes teerd. Het Madrileensche ministerie van buiten- iondsche zaken heeft daarop zijn leedwe zen ovër'het gebeurde betuigd en" een on derzoek naar de schuldkwestie toegezegd. Een D.N.B. bericht uit Berlijn meldt, dat de bescherming der Duitschers aan de Noordkust van Spanje verzekerd wordt door den kruiser „Köln" en de torpedoboo ten ..Albatros" en Seeadler". De ..Köln" ligt voor Portugalete (Bilbao! terwijl ook de belde torpedobooten ln de baai van Bilbao liggen. Het pantserschip „Admiral Scheer" ligt voor Almerla. Het aanvankelijk onbeant woord gebleven protest van den Dultschen consul van Almerla wegens de dreigemee- ten der Spaansche autoriteiten jegens le den der Duitsche kolonie, werden na het b'nnefilöopen van de „Admiral Scheer" terstond beantwoord. Ook de torpedoboot „Leopard" is van Huelva voor de reede van Almerla aange komen. Het pantserschip „Deutschland" en de torpedoboot „Luchs" liggen voor Ceuta. Officieren en bemanning zouden zelfs aan land zijn gegaan en de commandant door generaal Franco ontvangenHet laatste zou ongetwijfeld vreemd zijn! De houding van het buitenland. Het Fransche voorstel tot niet-inmenglng ln de Spaansche zaken, ln ongetwijfeld te Rome besproken in een onderhoud tus- schen graaf Ciano ëri den Franschen ge zant de Chambrun, doch officieel wordt niets gemeld over het Italiaansche stand punt. Het Belgische ministerieele comité, dat door den ministerraad belast is met het bestudeeren van kwesties betreffende den handel ln wapenen, heeft geconstateerd, dat er belangrijke zaken gedaan zijn in België, zoowel ten behoeve van de Spaan sche regeerlngsstrijdkrachten als ten be hoeve van de nationalistische troepen. De regeering heeft besloten, den uitvoer van wapenen van een uitvoerlicentje af hankelijk te maken in afwachting van de organisatie, volgens de ministerieele ver klaring, van de controle op de oorlogsin dustrie. De eerstvolgende ministerraad zal een koninklijk commissaris benoemen, die be tast. zal worden met .het uitwerken van deze belangrijke kwestie. 1iet kamerorkest van der pas. Door drukke werkzaamheden genoodzaakt, heeft Theo van der Pas, zijn 'functie als dirigent van bovengenoemd orkest neerge legd. De heer Toon Verhey heeft de leiding van dit orkest op zich genomen. Toon Verhey ls de zoon van wijlen den bekenden musicus a. B. H. Verhey. Na als solocellist aan verscheidene bui- 'enlandsche orkesten verbonden te zijn geweest, vestigde hij zich te Weenen, waar hij als eerste solocellist van de Wiener konzertverein en de Wiener Tonkünstler- verein werkzaam was onder leiding van Ferdinand Löwe. Wilhelm Furtwangler, uruno Walter, Richard Strauss en andere dirigenten. Hierna wijdde hij zich gedurende vele laren aan de theoretische en praktische aiudle der dlrlgeerkunst onder leiding van 'erdinand Löwe, waarop hij te Weenen en eraers met succes als dirigent is opge boden. 7418 (Ingez. Med.) PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG. - BOSKOOP. Chr. Ger. Kerk; ds. Wisse van Amster dam. Nam. half 8. WADDINXVEEN. Gebouw Centrum: Ds. A. W. de Rover van Vlaardingen. VOOR DONDERDAG. BENTHUIZEN. Ger. Gem.: Ds. Lamaln van Rotterdam n.m. 2 uur. NED. HERV. KERK. Beroepen te Bruinisse G. H. J. Marsman te Urk. Aangenomen naar Marssum H. F. C. de Boer, cand. te Groningen; de Wilp (Gron.i O. D, Moulijn, cand. te Franeker. Aangenomen naar Breskens D. Goud zwaard, cand. te Bruinisse. Bedankt voor Oud-Beyerland J. C. Wolthers te Putten. GEREF. KERKEN. Drietal te Wateringen L. Batelaan, cand. en hulppred. te Rotterdam-Z.; K. Schouten, cand. te Amsterdam en W. C. Veltkamp, cand. te Katwijk aan Zee. Beroepen te Opperdoes J. v. Harmeien. cand. te 's-Gravenhage. CHR. GEREF. KERK. Drietal te Bunschoten I. de Bruijne, cand. tc Zwolle. P. de Groot te Gorinchem en P. H. v. Marrum, cand. te Franeker. Tweetal te Amersfoort A Dubois te Oud- Beyerland en L. S. den Boer te Arnhem. GEREF. KERKEN IN H.V. Bedankt voor Oudemirdum P. A. E. Sille- vis Smit te Haarlem. EVANG. GEMEENTEN. Bedankt voor Yerseke J. I. v. Wijck, cvang. te Antwerpen. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KF.RK. In de gisteren aangevangen laatste zlt- tingsweek van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk werd door den president geopénd met het lezen van ps. 84 en gebed. Verschillende beslissingen genomen door Synodl contractae werden ter kennisne ming van de Synode gebracht. Ouderling J. Oosterhoff van Leeuwarden rapporteerde over een wijziging van art. 3 van het reglement op de bijdragen voor gesteld door de' classicale vergadering van Haarlem in betrekking tot den Hoofdellj- ken omslag ln betrekking tot de kohieren van de Rijksinkomstenbelasting. De com missie merkt in haar rapport op dat hoe zeer een gelijken grondslag gewenscht zou zijn, deze toch wel niet te vinden zal zijn, wijl de Raad van Beheer de bijdragen niet kan baseeren op de aanslagen ln de kerke lijke belasting, wijl die met name in de landbouwende gemeenten nog al eens een onjuist beeld geven van het werkelijke in komen der gemeente-leden, ook al zijn die op de Rijksinkomstenbelasting gegrond. Ook kan de Raad van Beheer, schoon zoo veel mogelijk rekening houdende met de aanslagen ln de Rijksinkomstenbelasting, dit niet altijd doen, wijl hy niet ten allen tijde beschikken kan over de kohie ren van de Rijksinkomstenbelasting. Over eenkomstig de conclusie van de commissie verwierp de Synode het voorstel. Ds. J. Boonstra van Gieten rapporteerde over het voorstel van de Algemeene Syno dale Commissie tot toevoegingen aan de artikelen 14, 16 en 21 van het reglement op de kerkeraden, waarbij voorgesteld wordt in gemeenten met meer dan één predi kantsplaats een wijkkerkeraad te vormen door den Bijzonderen Kerkeraad te benoe men De predikanten ontvangen dan het recht tot lndeeling der gemeente ln wij ken en de aanwijzing van een predikant voor elke wijk. Van' de commissie voor de nieuwe wetsvoorstellen stelde voor deze toevoegingen niet aan te brengen, de an dere drie wenschen ze voorloopig te zien aangenomen voor gemeenten met 5 of meer predikantsplaatsen. Met 17 tegen i stemmen vereenlgde de Synode zich met deze laatste zienswijze. Ook rapporteerde ds. Boonstra over het voorstel tot het Instellen van een Groote Steden-raad en een Groote Stadsraad m de 6 groote steden, welk „voorstel ln 34 werd verworpen De commissie voor samenspre- king met de afgevaardigden van de groote steden verzocht het voorstel opnieuw ln behandeling te nemen. De commissie con cludeert dat het voorstel ln '34 verworpen werd op grond van de ongunstige conside raties uit den kring van de groote stads gemeenten. Al Is het opnieuw aan de orde komen van het voorstel een bewijs van kentering der gevoelens, dit ls toch een te vage grond om de verwachting te bouwen dat het reglement nu over de geheele linie zou worden geaccepteerd. Waar een on aangeroerd laten van deze zaak echter te betreuren ls, stelde de commissie voor het reglement opnieuw ln handen van beuoel- de' commissie te stellen met verzoek het nog eens opnieuw te besturen en bij de Synode van '37 in te dienen. Conform be- Sl Prof. dr. M. J. A. de Vrijer van Utrecht rapporteerde over het voorstel van de claa* virale vergaderingen van Lelden ln DetxeK- khfg tot vSorllchtlng over huwelljksvraag- stukken. Wijl het hier pat om een zaak met diepe en teere kanten besloot de Sy node het rapport te stellen in handen van de Synodale commissie opdat deze de sy node van '37 terzake van voorlichting die nen kan. Tenslotte rapporteerde ds. L. S. v. Zwet van Almelo over het voorsetel van de Sy nodale commissie om een arbitraire instan tie in het leven te roepen waardoor het procedeeren voor den burgerlijken rechter voorkomen worde. Na breede discussie werd het voorstel voorloopig aangenomen met 14 tegen 5 stemmen. DR. A. v. ITERSON. A.s. Donderdag viert de nestor der Ned.- Herv. predikanten van Dordrecht, dr. A. v. Iterson, zijn zilveren jubileum als predi kant dezer gemeente, De jubilaris werd 4 Aug. 1875 te Leer broek geboren en bezocht het gymnasium te Gorinchem, waarna hij aan de Leidsche Universiteit theologie studeerde. In 1902 werd hij candidaat in Friesland, om 22 Maart 1903 te Gorredijk door wij len ds. H. G. Oudegeest van Valkenswaard in zijn eerste gemeente te worden beves tigd. In 1906 vertrok hij naar Oosthuizen, welke standplaats in 1908 met Groote broek verwisseld werd. 6 Aug. 1911 verbond de Jubilaris zich aan de gemeente van Dor drecht. Dr. v. Iterson heeft zich in de voorbije kwarteeuw in Dordrecht op on derscheiden gebied bewogen en zich met name verdienstelijk gemaakt voor het vrij zinnig Protestantisme. Alvorens in Dor drecht te komen promoveerde hij In Febr. 1911 tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld: „Armenzorg bij de Joden In Palestina van 100 jaar v. Christus tot 200 na Christus." De jubilaris is prae- ses van het ministerie van predikanten der Ned. Herv. Gem. In Dordrecht, quaestor van den ring Dordrecht en scriba-quaestor van de classicale weduwenbeurs. 10 jaar was hij voorzitter van de Ver. van Vrijzin nige Zondagsscholen in de prov. Zuid-Hol land en Utrecht. Vele jaren was hij voor zitter van de Zondagsschool van de afd. van den Ned. Prot. Bond in zijn woon plaats en gaf hij leiding aan den arbeid van den Vrljz. Chr. Jongerenbond. Ook in de vereeniglng van Vrijz. Herv. „Gods dienst en leven" is hij een geziene per soonlijkheid. terwijl hij mede zijn krachten wijdde aan het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen, waarvan hij bestuurslid is. Tijdens zijn verblijf in Noord-Holland schreef de jubilaris tal van bijdragen in de West-Friesche Kerkbode, gelijk ze nu nog van zijn hand het licht zien in het Dordtsch Predikbeurtenblad. Dr. v. IteTson. die ln 1928 onder groote belangstelling zijn zilveren ambtsjubileum vierde, heeft zich nu door verblijf in het buitenland aan alle feestbetoon onttrok ken en zal ook geen gedachtenisrede uit spreken. O DE BIJBEL EN DE H. B. S. Vragen van den heer Suring beantwoord. Op de vragen van den heer Suring ln ver band met een uitspraak, welke door een vergadering van directeuren van eenige hoogere burgerscholen! in dc Noordelijke provincies zou zijn gedaan, nopens de wenschelijkheid op de openbare hoogere burgerscholen voortaan meer aandacht te wijden aan de bljbelsche geberutenis, luidt het antwoord van den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen: In de bedoelde vergadering heeft een der leden in een inleiding gewezen op het ontstellend tekort aan kennis van den Bijbel bij de leerlingen der openbare hoo gere burgerscholen; verschillende direc teuren opperden het denkbeedd, een syste matische behandeling van een beknopte bijbelsche geschiedenis te geven bij de les in de Nederlandsche taal. De meesten toonden zich daarvan afkee- rig en voelden meer voor een incidenteele behandeling bij het onderwijs in Neder- landsch, Geschiedenis en Letterkunde. De aanwezige Inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs heeft daarbij op gemerkt, dat men ln de eerste klasse bij de geschiedenis, als men de Joden behan delt eenigen tijd stil kan staan bij de blj belsche geschiedenis en dat er in de Ne derlandsche les bij de behandeling- van uit drukkingen, aan den Bijbel ontleend, aan leiding is tot ingaan op de bijbelsche ge schiedenis. evenals in de literatuurles in de hoogere klassen, terwijl men ten slotte bij de keuze van de lectuur ook kan denken aan bljbelsche verhalen. Hiermede bleek de vergadering het eens te zijn. De nadruk werd nog eens door den voorzitter in zijn conclusie erop gelegd, dat dit alles wel te onderscheiden was van godsdienstonder wijs, de bedoeling was louter het bijbrengen van algemeene ontwikkeling, waarbij de kennis van bijbelsche geschiedenis onmis baar was. De minister is lntusschen overtuigd, dat een leeraar. die aandacht wijdt aan de bijbelsche geschiedenis, geenszins in strijd komt met het karakter der openbare H.B.S., indien hij zich bij zijn onderwijs slechts gedraagt naar het voorschrift, dat de onderwijzer zich onthoudt van iets te lee- ren, te doen of toe te laten, dat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van andersdenken den. De minister Juicht het overigens toe. wanneer bij het onderwijs aandacht, gewijd wordt aan de bijbelsche geschiedenis, voor zoover personen en omstandigheden daar tegen geen beletsel vormen. BOND VAN CHR. GEREF. JONGELINGS VEREENIGINGEN IN NEDERLAND. De jaarlijksche Bondsdag. Te Leeuwarden werd vandaag de jaar lijksche Bondsdag van den Bond van Chr. Geref. Jongellngsvereenlglngen in Neder land gehouden. De Bondsdag stond onder leiding van den vlce-voorzltter, ds. L. H. v. d. Meiden van Den Haag. aangezien de voorzitter, ds. H. Janssen, leger- en vloot- predlkant in algem. dienst ln Amerika ver toeft. Nadat de voorzitter van de Leeuwarder regelingscommissie, de heer D. A. Broeksma een woord van welkom gesproken had. hield ds. v. d. Meiden de openingsrede, die tot titel droeg: „Ik roep de jeugd" 'en waarvoor hij het motto ontleend had aan het inschrift op de klok van de Olympiade te Berlijn: „Ich rufe die Jugend der Welt". De vergadering verzond een telegram van hulde en trouw aan H.M. de Koningin. Vervolgens kwamen de jaarverslagen aan de orde. Het verslag van den secr. den heer A. Alblas van Den Haag, maakt melding van 91 aangesloten vereenigingen. 15 rin gen en 7 prov. afdeelingen met een totaal ledental van 1498. Opgericht werden ver eenigingen te Ede, Eemdijk, Ermelo, Gro ningen en Nunspeet en afgeschreven die te Dussen, 's-Gravenmoer en Werkendam. Het orgaan van den Bond „Luctor et Emergo" schreef 217 nieuwe lezers in en voerde 176 abonné's al. Eerlang zal de Bond nu ook een bondslied hebben. Het verslag van den bondspenningmeester. den heer K. v. Dongen van Utrecht maakt mel ding van een eindcijfer van f. 483.20 en een nadeelig saldo var. f. 51.52. Aan contri butie werd ontvangen een bedrag van f 380. De verslagen werden goedgekeurd en de penningmeester van zijn beheer gedechar geerd. De aftredende leden van het hoofdbe stuur, de heeren ds. L. H. v. d. Meiden te Den Haag en ds. P. J. de Bruin te Veenen- daal. werden herkozen. Besloten werd de volgende bondsdag te Dordrecht te houden. Een voorstel van de Oostelijke afdecling ln betrekking tot de heffing der contri butie en van de vereenlging te Aalsmeer Inzake den tijd van het houden van den Bondsdag werd verworpen. In de morgenvergadering spraken afge vaardigden van bevriende organisaties een enkel woord, waarna men zich onder lei ding van ds. W. Kremer van Leeuwarden In het. gebouw „Irene" vereenigde aan een gemeenschappelijke koffietafel. Hedenmiddag hield de heer H. Visser Mzn. van Apeldoorn een referaat over: „Is de behandeling van het Oude Testament nog noodig?". waarop eenige discussie volg de. Vanavond zal ds P. J. de Bruin vafl Veenendaal de opwekkende rede houden. 11. Zoo maken Paddefcwlst en Thijs dus 'n lange, vlugge reis met- dien zeer vreemden tooverwagen. Zij zijn nog gansch vervuld van vragen, en begrijpen nog niet goed waartoe dit alles dienen moet. ZIJ komen ln een barre streek, met grotten en met rotsen, waar de kar nu erg begint te schudden en te hotsen; de tit is nu niet prettig meer, en zij verlangen naar het einde zeer. Dat. laat niet lang meer op zich wachten, en komt ook nog eerder dan zij dachten: want zij zien nü een diepe grot vol duisternis daar gaat de wagen heen, dat is gewis! Thijs en Paddekwlstje springen, goéd op tüd, er af, voordat hy daar die grot nu binnen rijdt; en hier nu zullen zü eens kyken, of hun iets meer van het geheim zial blijken. WAAROP WORDEN ADSPIRANT VERKEERSPILOTEN GELEST? Het is algemeen bekend, dat de laatste jaren een Rijks-opleiding tot verkeerspiloot is ingesteld, doch op welk type vliegtuigen deze leerlingen hun opleiding ontvangen is een punt waarover meestal een nogal ver keerde opvatting bestaat. Voorheen werden de piloten voor het burger-luchtverkeer gerecruteerd van Soesterberg en De Kooy. Deze piloten waren weliswaar nimmer opgeleid voor het z.g. B-brevet, het vliegbewijs' als bestuurder van een verkeersvliegtuig, daar hiervoor geen opleiding bestond. De kennis voor dit bewijs vereischt, moesten deze vliegers zich door zelfstudie en eigen practische ervaring zelf bybrengen. De ontwikkeling van het luchtverkeer is echter met sneUe schreden vooruit gegaan, en thans kleven aan deze wijze van voor ziening ln een behoefte van piloten voor het burgerluchtve.rkeer groote bezwaren, waarom dan ook de Rijksopleiding werd ingesteld. Het theoretische gedeelte, kennis van navigatie, radio en mechanica wordt gege ven aan de Zeevaartschool te Amsterdam. De vliegopleiding wordt verzorgd door de Nationale Luchtvaart School, afdeeling Schiphol en daarna door den Vllegtech- nischen Dienst der K.L.M. De eerste vlieginstructie geeft de N.L.S., tot aan het brevet A, het vliegbewijs van spoi cvlieger, op haar standaard-lesvliegtuig. de Koolhoven F.K. 46, waarop wU in een volgend artikel nader terug komen. Is het A-brevet behaald- dan wordt de verdere opleiding ontvangen op een toestel, dat in ons land minder bekend ls. doch om zyn bijzondere eigenschappen zeker nadere vermelding yerdient. Deze machine is de Koolhoven FK 41, welke oa. ln Engeland door Desoubter Aircraft Cy of Croydon, onder den naam „Desoutter Soupé" ln licentie gebouwd wordt. Hoewel dit een ouder type is. het ontwerp is van 1928. wordt deze machine nog zeer veel gebruikt en oa. vloog de Deen M. Hansen met een z.g. „Desoutter Coupé" mede ln de Mel bourne-race en wist een zeer behoorlijke plaats te veroveren, niettegenstaande zyn mededingers machines van de allerlaatste ontwerpen vlogen. De betrouwbaarheid en de goede vlieg- eigenschappen van deze FK 41 hebben de N.L.S. dan ook doen overgaan tot aanschaffing van meerdere vliegtuigen van dit type. toen haar vloot uitbreiding, door de groote toeneming van het aantal leer lingen der Rijksopleiding behoefde. De FK 41 ls een half vrydragende een- de.kker voor 1 piloot en twee passagiers met gesloten cabine en uitgerust, met een Gipsy Major motor van 130 K.K.. welke in rubber is opgehangen ln een motorbok van staalbuls. De romp en vleugel zyn van hout. Aan den motorinbouw Ls zeer veel zorg besteed en alle vitale onderdeelen. zoo als carburateur en magneten, zijn gemakkelijk toegankeiyk. De cablne is behooriyk ruim en voorzien van een flinke deur en groote ramen. De piloot, of in dit geval de leerling, zit op een stoel geheel voor ln de cabine en daarachter op een ruime bank de beide passagiers, of hier de instructeur. Achter deze bank is een bagage-ruimte. Vanaf zyn zitplaats heeft de bestuurder een geheel vry uitzicht. Voor het lessen ls de machine natuurlük met dubbele besturing uitgerust. Het dash-board is van een zeer compleet Instrumentarium, oa. een volledige blind- vlieginstallatie, voorzien. De toekomstige verkeerspiloot leert op deze machine dan ook het blindvliegen en overlandvllegen. Is hy op deze machine afgelegd, dan is hy in theorie reeds klaargestoomd voor het B- brevet, het vliegbewys van bestuurder van een verkeersvliegtuig, doch mist. nog do vereischte practische ervaring. Voor deze practische ervaring komen de adsplranten onder de hoede van den heer Aler, Chef Vliegtechnischen Dienst der K.L.M. Hun instructeurs zyn commandan ten der Indië-iyn, welke iedere drie maan den voor dit doel „versch" uit de praktijk worden genomen. De leerlingen krtieen dan een Koolhoven FK 43, zooals deze door de K.L.M. als taxi-vliegtuig worden gebruikt, te vliegen. Het oefenen in het besturen van meermotorige toestellen geschiedt op de twee-motorige Koolhoven FK 48. de „Ajax", Na het slagen voor het theoretische examen, geiykstaande aan dat voor derden stuurman ter Koopvaardy. gaat de leerling als tweede bestuurder mee op de groote lynmachines der K.L.M., om geleideiyk. wanneer hji voldoende geoefend is, als zelfstandig bestuurder van een taxl-vlieg- t'iig of van een verkeersvliegtuig lp het bninenlandsch luchtverkeer te mogen fun- geeren. Zoo komt hy langzamerhand op de groote Europeesohe ly'nen en uiteindeiyk op de Indië-route, doch eer hy den rang van gezagvoerder heeft moet hij reeds liwel wat jaartjes in dienst der K.L.M. hebben door gebracht en biyk hebben gegeven een door en dooi- kundig en betrouwbaar vlieger te zijn. Het is 'n lange, maar prettige weg. dien een jongen met spirit en enthousiasme gaarne aflegt. DE POSTVLUCHTEN. Het K.L.M.-vliegtuig „Kwak" is gister avond om 17.19 uur op Schiphol geland. Automobilisten, motorrijders en ambesimtrders, helpt mede hei '"''ftramoer te bestrijden. V-,.!?#. l L. Kot, l jog} ronder een permanent ■•ebruik van uw claxon. 3—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7