Van het Olympisch front. 77ste Jaargang DINSDAG 4 AUGUSTUS 1936 No. 23422 STADSNIEUWS. VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. CORRESPONDENTIE Het voornaamste nieuws van heden. DE STRIJD IN SPANJE, j VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 clsrjjer regel voor advertenties uit leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.k Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. PRIJSVRAGEN DER LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Op de prijsvragen', door de Leidsche Uni versiteit op 1 Mei 1935 uitgeschreven, zijn vijf antwoorden ingekomen, twee voor de faculteit der godgeleerdheid, twee voor die der rechtsgeleerdheid, en één voor die der letteren en wijsbegeerte. Alleen deze laatste is een eervolle vermelding waardig ge keurd; voor bekroning komt geen In aan merking. ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het programma der wekelijksche concer ten op het orgel der Hooglandsche Kerk door den heer Feike Asma uit te voeren, Is voor morgenavond samengesteld uit orgelwerken van Liszt, Franck, Best en Ne- dcrlandsche componisten. De toezang is vrij. AANBESTEDING. Het resultaat van de inschrijving naar het leggen van een dralneerleidlng met bij- behoorende werken in het duingebied te Wassenaar ten behoeve van de N.V. Leid sche Duinwater-Maatschappij luidt als volgt: J. Ouwehand en M. Bolsenbroek, Bloe- mendaal, f. 83.000; Fa. A. Schoorl, Haarlem, f. 81.830: C. A. Langeveld, Alphen a. d. Rijn, f.77.900; W. Visser, Wassenaar, f. 72.500; L P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand. 170.160: C. Godschalk f. 67.760; Kraayen- veld's Aann. Mij. en A. Hofman Pzn., Heem stede, f. 67.000; W. C. Vollebregt f. 66.000; Gebrs. A. en J. A. Schouls, Leiderdorp, f.65 000; P. J. en H. Visser, Wassenaar, f.62.900: Holl. Aann. Bedrijf Zanen Ver stoep N. V., 's-Gravenhage, f. 62.860; A. Voordouw, Zoeterwoude, f. 61.800: P. C. de Jong. Oegstgeest, f. 61.616: A. Mooten, Moor drecht, f. 60.937; A. J. de Later en P. H. Meyers, Oegstgeest, f. 59.450; Fa. Th. de Winter en C. J. van Weeren f. 59.300. Waar geen plaatsnaam vermeld, is deze «lhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Beleggings Compagnie Kosmos, Schelpenkade 49, Leiden, beleggingen. De zaak is verplaatst naar Voorburg. Oost einde 23. Nieuwe inschrijving Stoomwasscherij „Nieuw Leven", Wijk B. 170, Woubrugge. Eigenaar: H. Rosmolen, Woubrugge. Te Utrecht slaagde voor de akte Fransch 1. o. de heer A. Lamain, leerling van den heer J. van Anken alhier. De bij de veld-artillerie benoemde tweede luitenants P. C. Snorn en C. E. F. Schnabel komen alhier in garnizoen. Geslaagd te Den Haag voor het examen Boekhouden M. O. de heer Th. H. Perquin alhier. Gistermiddag is op het Utrechtsche Veer de 12-jarige P. G. met zijn fiets tegen de stilstaande auto van W. R. opgereden. De jongen kwam te vallen en kreeg snij- wonden boven het rechteroog. De E. H. D. vervoerde hem naar het Acad. Ziekenhuis. i Hedenmorgen heeft in de R.-K. Kerk 'c Udenhout onze stadgenoot de heer G. Brandenburg de H. Priesterwijding ont vangen. Pater Brandenburg zal Zondag as. zijn eerste H. Mis in de kerk van O. L. Vrouwe Hemelvaart en St. Jozef (Heerensingel) «pdragen. IJMUIDEN. 4 Aug. 1936. Tarbot per K. G. 1.20; Griet per kist van 50 K.g. 29—16.50; Tongen per K.G. 1.70— J-25; Zetschol per kist van 50 K.G. 20—17; Kleine schol per kist van 50 K.G. 15—6.50; Schar per kist van 50 K.G. 7.50; Vleeten per s'dk 1.250.60; Pieterman en Poontjes p. k. van 50 K.G. 32; Groote schelvisch per «St van 50 K.G. 23—20; Middel schelvisch Per kist van 50 K.G. 18.50—18: Kleinmiddel schelvisch per kist van 50 K.G. 16—12.50; Kleine schelvisch per kist van 50 K.G. 12 5-80; Kabeljauw per kist van 125 K.G. 52 Gullen per kist van 50 K.G. 123.90; Heilbot per K.G. 1.10; Wijting per kist van K.g. 6.503; Koolvisch per stuk 0.65 u-20; Makreel per kist van 50 K.G. 138. Aangevoerd: Groote hake 45: Grootmid- "el 92; kleinmiddel 28—23; klein 22.50—20. Aangekomen de stoomtrawlers: IJM. 167 wet 4158: IJM. 130 met 2963; IJM. 2 m. 1920. De Deensche kotters E. 436 met 402; E. 45 Wet 1142. Aangevoerd waren 73 kantjes pekelha- Prijzen maatjes f7Steurling f8.40 "■'O; en 1112 kisten versche haring. Prijzen: 1-2.80. Binnen van de haringvisscherijIJM. 283 "iet 2599; K.W. 67 met 273. VLAARDINGSCHE MARKT, 4 Aug. K.W. J® met 32 last; VL. 49 met 23 last; VL. 166 ®et. 24 last; SCH. 264 met 29 last; Volle uaring 9.6010.40; Volle haring rond 11. «aatjes haring 7.10—5.50; idem rond 7-7.50. DE ALGEMEENE TOESTAND. Fransch bezoek aan Berlijn. De president van de Banque de France, Labeyrie heeft, gelijk gisteren gemeld, een bezoek gebracht aan den president van de Reichsbank, Schacht. Deze bood een lunch aan. waaraan ook de Fransche ambassa deur, Francois Poncet en minister van bui- tenlandsohe zaken von Neurath aanzaten. Vermoedelijk zal dr. Schacht nog in den loop van deze maand een tegenbezoek aan Parijs brengen. Dit bezoek van Labeyrie is zuiver een be leefdheidsbezoek, overeenkomstig de ge woonte van een nieuwen president van een centrale bank om zich aan zijn collega's voor te stellen. In September zal Labeyrie zich vermoedelijk naar Londen begeven om een bezoek te brengen aan den president van de Bank of England. FRANKRIJK. Moefti tc Algiers vermoord. De moefti van de groote moskee te Al giers is vermoord. In verband hiermede zijn. naar de „Intransigéant" meldt, ver scheidene personen gearresteerd. Uit het onderzoek zou reeds gebleken zijn, dat de misdaad is gepleegd door betaalde moorde naars, hetgeen doet veronderstellen, dat de zaak nog gevolgen zal hebben. Men is er van overtuigd, dat de moefti door vier per sonen is vermoord. De noodige maatregelen zijn genomen, teneinde incidenten te voorkomen, die de moord onder inboorlingen zou kunnen ver wekken. De moefti telde onder de Mohammeda nen talrijke tegenstanders, die hem verwe ten de Moskee buiten de politieke agitatie te hebben willen houden en predicaties van niet-officieele personen te hebben willen verbieden. ENGELAND. Kritiek op Baldwin - De Negus gaat een kuur doen. Sir Walter Layton heeft in Oxford een rede gehouden, waarin hij scherpe critiek oefende op het beleid van den Britschen premier. ..Baldwin's bedoelingen." aldus spreker, „zijn best en bij plechtige gelegenheden weet hij bewonderenswaardige dingen te zeggen en vaak is hij dan werkelijk de tolk der natie. Maar in tijden, dat het land leiding en een leider noodig heeft en de wereld op een kruispunt staat, is het voor Engeland on tegenzeggelijk een ramp, dat Baldwin er regeert." De Negus zal Donderdag a.s. Worthing, aan de Zuidkust, verlaten, om zich naar Bath Somerset te begeven, waar hij een kuur van drie maanden zal volgen. Zijn jongste zoon en een van zijn gene raals zullen hem vergezellen. MEXICO. Inbrekers in Spaansch consulaat. Tijdens de afwezigheid van den consul zijn 6 onbekenden het Spaansche consulaat te Tamplco binnengedrongen, waar zij alle kasten en laden doorzochten. In verband met de wanorde, die in de vertrekken is aangericht, kan de consul nog niet zeggen, of er documenten zijn gestolen. Men denkt., dat de indringers zich van de geheime code van den diplomatieken dienst meester heb ben willen maken. ABESSYNIË. Addis Abeba in dc knel? De berichten over een reeks gevechten houden aan en ook de Italianen moeten toegeven, dat aanvallen zijn afgeslagen vol gens hun lezing. De laatste dagen moeten hevige gevech ten hebben gewoed om Addis Abeba, dat geruimen tijd volkomen omsingeld was. Het is niet bekend, of de onmiddellijke omgeving van de Abessynische hoofdstad op het oogenblil: volkomen bevrijd is van Abessynische krijgers. Op den weg DessieAddis Abeba, in de nabijheid van de hoofdstad, hebben be langrijke detachementen Ethiopiërs onder commando van Deajas Aberra een aanval gedaan op Italiaansche troepen. Zij werden teruggeslagen met, naar de Italianen meld den, achterlating van 'n duizendtal dooden. Voorts verneemt men, dat in de afgeloo- pen week zestig Italiaansche vrachtauto's door Ethiopiërs zijn vernield, terwijl twee honderd Dubats om het leven werden ge bracht. Het offensief op Addis Abeba werd ge opend, nadat tal van Ethiopische krijgers tevoren in het geheim hun intrek hadden genomen in bepaalde wijken van de hoofd stad. De strijd brak uit op het feest van St. George, den patroon der Ethiopische sol daten. Het voor Nederland belangrijkste feit der Olympische Spelen is dat onze landgenoot Osendarp gisteren den derden prijs veroverde in het nummer 100 M. hardloopen. Hij bewees daarmede Europa's snelste sprinter te zijn, of zooals eenige Duitsche bladen het noemen de snelste looper van het blanke ras. Owens en Metcalfe zijn namelijk negers. De Hollandsche loopsters op de 100 M. voor dames werden dadelijk uitgeschakeld. Mej. Helen Stephens (Amerika) verbe terde op dat nummer het wereldrecord, doch, evenals Owens den vorigen dag, had zij den sterken wind mee. De Duitscher Hein vestigde een nieuw Olympisch record kogelslingeren. Bij de series 200 M. hardloopen van hedenmorgen heeft zoowel Van Beveren als Osendarp zijn serie gewonnen, zoodat zij hedenmiddag in den kwart-eindstrijd komen. Jesse Owens vestigde in dit nummer een nieuw Olympisch record in den tijd van 21.1 sec. Bij het verspringen viel onze landgenoot Klasema in de eerste ronde af, terwijl bij het floretschermen mej. van der Klauw vierde werd in haar groep en daardoor overging naar de volgende ronde. Het programma voor morgen luidt: 9.00 uur: Vijfkamp, Zwemmen. 9.00 uur: Schermen, Floret, Personeel. 9.30 uur: Zeilen (Kiel). 10.30 uur: 110 M. hordenloop, series - Polsstokhoogspringen, series. - Discuswerpen, series. 11.00 uur: 1500 M. hardloopen, series. 13.00 uur: Start 50 K.M. wandelen. 14.00 uur: Polo. 15.00 uur: 200 M. hardloopen, halve finales. - Discus werpen, finale. 15.30 uur: 80 M. hordenloop, dames, series. 16.00 uur: Polsstokhoogspringen, finale. 16.30 uur: 110 M. hordenloop, series. 17.00 uur: 1500 M. hardloopen, series. 17.30 uur: 80 M. hordenloop, dames, kwart en halve finales. 17.45 uur: Aankomst 50 K.M. wandelen. 18.00 uur: 200 M. hardloopen, finale. 18.30 uur: Gymnastiek, Joego-Slavië. 15.00 uur: Schermen, Floret, Personeel. 16.30 uur: Schermen, Floret, Dames, finale. 16.30 uur: Hockey. 17.30 uur: Voetbal, le ronde. 20.00 uur: Schermen, Floret, Personeel. 20.00 uur: Gewichtheffen, Middengewicht, finale - Zwaar gewicht, finale. De Ethiopische bisschop Petros werd be schuldigd van medeplichtigheid aan den overval en op straat gefusilleerd, na een kort geding. Dit feit zou, naar het schijnt, de opwinding onder de bevolking nog bij zonder hebben vergroot. Op bevel van de Italiaansche autoritei ten moet de inlandsche bevolking in haar woningen blijven, om mogelijk contact met de krijgers te vermijden. De winkels in Addis Abeba zijn gesloten. De staat van beleg is er afgekondigd en Italiaansche patrouilles doorkruisen voort durend de straten. Addis Abeba werd op drie verschiHende punten door duizenden Ethiopische solda ten aangevallen. De strijd duurde meer dan 36 uur van 28 tot 29 Juli. Drie-motorige bombardementsvliegtuigen afkomstig uit Dlredawa kwamen de ver kenningsvliegtuigen. welke te Addis Abeba zijn gestationneerd versterken. De Ethio piërs slaagden erin, één van deze bommen werpers omlaag te schieten. De aanval van de Abessyniërs is afge slagen, doch men vreest te Port Said, dat de positie van Addis Abeba netelig blijft. BINNENLAND. De regeling: der ziekenverzorging; ver schillende veranderingen aangebracht. (Binnenland, 2e Blad). Betere bescherming van vogels; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (Binnenland, 2e Blad). De Olympische Spelen; Osendarp derde op de 100 M. hardloopen. (Sport, 3e Blad. en le Blad). Op de Lek is een roeibootje met 8 inzit tenden in aanvaring gekomen met een Rijnaak; drie der inzittenden zijn ver dronken. (1ste Blad). BUITENLAND. Geen wijziging van beteekenis in den Spaanschcn strijd. (2e en le Blad). Strijd in Abessynië. (Buitenland, le Blad)i ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. (Vervolg van het 2de Blad) Successen der Regeering. Naar de Havas-correspondent aan het Guadarrama-front meldt, hebben de op standelingen gisteren omstreeks het mid den van den dag een wanhopigen uitval gedaan. De regeeringstroepen konden hen echter op den linkervleugel gemakkelijk tot staan brengen, waarbij hun aanzienlijke verliezen werden toegebracht. De opstan delingen waren genoodzaakt overhaast de vlucht te nemen, waarvan de soldaten, die tegen den opstand gekant waren, gebruik maakten om naar de regeeringstroepen over te loopen. In den loop van den nacht hebben de regeeringstroepen de veroverde stellingen versterkt, hetgeen mogelijk was, doordat voortdurend nieuwe troepen aan komen. De indruk schijnt zich te bevesti gen, dat de beslissende strijd in de Leon- pas midden dezer week zal aanvangen. De Havas-correspondent aan het Somo- sierra-front meldt: Gistermorgen om 5 uur zijn de opstandelingen overgegaan tot een aanval op de regeeringslinies, die uitslui tend bezet waren door miliciens, onder bevel van Francisco Galan. Deze laatsten deden een verwoeden tegenaanval. Om 6 uur gistermiddag werd nog steeds fel ge streden. Het gevecht eindigde tenslotte met den aftocht der opstandelingen, die 300 dooden en gewonden achterlieten. De ver liezen aan regeeringszijde waren 80 dooden en gewonden. Successen der opstandelingen. Het groote hoofdkwartier van generaal Quelpo de Llano meldt, dat de uit de pro vincie Caseres komende witte troepen een verwoed gevecht hebben geleverd met de socialistische en communistische milities, die van Ciudad Real waren vertrokken. De regeeringscolonne werd teruggedrongen, met achterlating van 200 dooden. Om 3 uur protesteerde het hoofdkwartier van generaal De Llano via de radio tegen de bombardementen der historische monu menten te Saragossa door de Catalaansche luchtmacht. Tevens werd ontkend, dat re geeringstroepen van Badajoz vertrokken, in de richting van Sevilla. Verklaard werd, dat de Catalaansche contingenten voor Sa ragossa een ernstige nederlaag hadden ge leden. Volgens te Sevilla ontvangen berichten zouden verschillende diplomaten hebben Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden W. F. te L. In pezonden StukKen op advertenties kunnen wij niet opnemen. Onderqeteekende week abonnè wonende wenscht het „LEIDSCH tlm, kwartaal (straat).No DAGBLAD" vanaf opgezonden te hebben aan onderstaarid adresj **gen vergoeding van benoodigde portokosten.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1