CHIEF WHIP LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag 1 Augustus 1936 Benut iedere gelegenheid om te genieten van de beste sigaret voor ieders gezondheid TELEGRAMMEN. De Spaansche broederstrijd. lAAT/IEJEIjPICHlIN SCHEEPSVERBINDINGEN. DE BIOSCOPEN. OOSTENRIJK. Tegen-demonstraties. Ten teeken van protest tegen de Hltler- manlfestatie bij de Olympische feesten be toogden meer dan 100.000 Weeners en 10.000 patriotten uit beneden-Oostenrijk, onder leiding van het Vaderlandsche Front, in de omgeving der regeeringsge- bouwen. Onderstaatssecretaris Zernatto, algemeen secretaris van het Vaderlandsche Front, zeide in een toespraak: „Wij herhalen, dat het nationaal-socla- lisme in Oostenrijk een kwestie is. die slechts den Oostenrijkers aangaat en die wij zullen weten op te lossen in den geest van Dollfuss. zonder een milimeter te wij ken. Wij zullen het tegenoffensief onzer tegenstanders weten tot staan te brengen. Er zijn nog verraders op zekere offi- cieele posten. Wij zullen den schoonmaak houden, die noodzakelijk blijkt. De kanselier, chef van het Vaderland sche Front, dekt u met zijn geheele auto riteit". De menigte riep na het einde van de rede: „Leve Oostenrijk!" en trok door de stad. het Oostenrijksche volkslied zingend. Eenige op zichzelf staande kreten van: „Heil Hitier!" weerklonken tijdens het pas- seeren van het Vaderlandsche Front. Patriotten mishandelden een aantal nazis ernstig, zoodat ze zich onder behandeling moesten stellen. Bij de betoogingen, waaraan talrijke ar beiders deelnamen, werd geroepen: „Weg met den Anschluss I" TURKIJE. Ratificatie der Zee-engten-conventie. Voor de ratificatie door de Nationale Ver gadering van de nieuwe Zee-engten-Con- ventie, heeft de minister van buitenland- sche zaken. Roesjdl Aras een rede gehou den, waarin hij zijn voldoening over de tot standkoming van de conventie uitsprak. Hij verklaarde o.m„ dat Turkije sedert 27 Juli. overenkomstig het besluit van Engeland, de accoorden tot wederzljdsehen bijstand in de Mlddellandsche Zee als vervallen be schouwt. Het parlement heeft voorts in deze zit ting nog een nieuw credlet van 7Vi mil- lioen Turksche ponden gevoteerd voor de landsverdediging. Na de ratificatie van de Zee-engten-conventie werd de minister president door de afgevaardigden luide toe gejuicht. VEREENIGDE STATEN. President Roosevelt in Canada. President Roosevelt is in Canada aan gekomen en heeft een onderhoud gehad met gouverneur-generaal Tweedsmulr. Bij de ontvangst van den president is een reeks van begroetingsredevoeringen gehouden, waarin de vriendschap tusschen Canada en de Vereenigde Staten allen na ties ten voorbeeld werd gesteld. Roosevelt dankte in een rede, die hij gedeeltelijk in het Fransch uitsprak en w'aarin hij de leden der Canadeesehe regeering tot een spoedig bezoek aan Washington ultnoo- dlgde. Hij hoopte dat ook koning Edward, indien deze naar Canada mocht komen, van die gelegenheid zou gebruik maken om een bezoek aan de Vereenigde Staten te brengen. Bij een noenmaal, dat op deze officieele begroeting volgde, besprak de president met de leden der regeermg van het domi nion vraagstukken, welke het belang van beide landen raakten met name het bou wen van gemeenschappelijke waterwerken (Vervolg van het Derde Blad) Minister van oorlog naar Valencia. De minister van oorlog heeft zich per vliegtuig naar Valencia begeven, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de regee- ringsdelegatie onder leiding van Martinez Barrio. Hij hoopt morgen naar Madrid terug te keeren. Onderhoud met den premier. In een gesprek met den correspondent van Havas heeft de premier zich optimis tisch getoond. Hij prees vooral het werk van de regeeringsdelegatie te Valencia, die zich bezig houdt met de organisatie der milities en de levensmiddelenvoorziening van Ma drid. Hij deelde voorts nog mede, dat een eskader der regeertng gisteren Huelva heeft gebombardeerd, en erin geslaagd is. de baai binnen te dringen. De luchtmacht heeft Palma de Majorca, Saragossa Huesca, Cordoba en Oviedo gebombardeerd. Het werk zal Maandag algemeen in Ma drid worden hervat. Wachten opstandelingen versterkingen af? De toppen rond den Nava Arrada-pas, die het Westelijk front in de Sierra Gua- darrama vormen, zijn bezet door de loyale troepen, die er versterkingen hebben aange legd. Sinds vier dagen is het er rustig, en hoort men er slechts enkele schoten. De opstandelingen staan in de richting van la Granja, op 11 KM. van Nava Arrada. De staf der regeeringstroepen gelooft, dat de rebellen versterkingen uit Segovia ver wachten. De artillerie der regeering heeft gister avond laat de opstandelingen hevig ge bombardeerd. Een vliegtuig der regeering heeft een drie-motorig vliegtuig der rebel len neergeschoten. Nieuwe Catalaansche regeering gevormd. Juan Casanovas heeft een nieuwe Cata laansche regeering gevormd, waarvan hij zelf het presidentschap op zich heeft ge nomen. o BINNENKORT EEN ENGELSCK- ITALIAANSCH VLOOTVERDRAG? LONDEN. 1 Augustus. (Reuter). De „Morningpost" meent te weten, dat bin nenkort een Engelsch-Italiaansch vloot- verdrag zal worden gesloten. De opheffing der sancties en de terugkeer van normale omstandigheden In de Mlddellandsche Zee hebben elk beletsel voor deelneming van Italië aan een vlootaccoord uit den weg geruimd. UIT HET VERRE OOSTEN. Conflict in Zuid-China laait weer op. Berichten van Chineesche zijde spreken van een verscherping van de Kwangsl- crlsis. De generaals Li Tsoeng Jen en Pel Tsjoeng Hsl zouden tot een offensief tegen Kwantoeng hebben besloten, en sterke troe- penafdeelingen zouden gereed staan om de Zuid-Westelijke punt van Kwantung te bezetten en zich van den uitweg naar zee meester te maken en de nauwer wordende blokkade der regeeringstroepen te door breken. Voorts verwacht men volgens Chineesche berichten, dat Kwangsl zich thans auto noom zal verklaren. SHIRLEY TEMPLE DOOR AFPERSERS BEDREIGD. HOLLYWOOD. 1 Augustus. (A.N.P.). De vader van het fllmsterretje Shirley Temple heeft bij de politie aangifte gedaan van de ontvangst van dreigbrieven waarin met ernstige gevolgen werd gedreigd, indien niet een bedrag van 25.000 dollar werd be taald. STORM AAN DE KUST VAN FLORIDA. PENSACOLA, 1 Augustus. (A.N.P.) Een zware storm heeft aan de westkust van Florida, tusschen fort Walton en Valpa raiso enorme schade aangericht. Drie scheepjes, met In totaal 28 man aan boord, worden vermist. LOONSVERHOOGING IN DE IÏALIAANSCHE METAALINDUSTRIE. ROME, 1 Aug. (D.N.B.l De loononder handelingen tusschen de werkgevers en werknemers in de metaalindustrie hebben tot een loonsverhooging van 10 pCt. ge leid, die midden Augustus in werking treedt. Onder deze loonsverhooging vallen 500.000 arbeiders en 20.000 bedrijven. VLIEGBOOT VERMIST. LONDEN. 1 Aug. (Reuter) Het minis terie van luchtvaart heeft medegedeeld, dat nog geen enkel bericht is binnenge komen van het militaire vliegtuig, dat van morgen ls gaan zoeken naar de viitgboot Cloud of Iona", die gisteravond tusschen Jersey en Guernsey Is verdwenen. De Cloud of Iona" is een tweemotorige vllegboot, waarvan de romp in vier water dichte compartimenten ls verdeeld, waar door hei toestel zelfs bij ruw weer kan 'olijven drijven. Aan boor'i bevinden zich be.ialvc de piloot, en een mecanicien 8 pas sagiers. Van Verschillende havens zijn vliegtuigen en vrachtschepen vertrokken om het toestel op te sporen. Een waarlijk goed automobilist maakt van zijn claxon slechts -en matig gebruik. De navolgende schepen zijn morgen en Maandag 3 Aug. radlotelegraflsch te be reiken vla het kuststation Schevenlngen Radio: Aagtekerk, Aldabl. Alphacca. Alwakl. Baloeran, Bloemfontein. Boschfonteln. Christlaan Huygens, Colombia, Costa Rica, Crijnssen, Dempo, Edam. Grootekerk. Hoogkerk, Joh. van OldenD., Joh. de Witt, Jan Pieterszoon Coen. Maasdam, Marnlx van St. Aldêgonde. Modjokerto. Oranje Nassau, Poelau Laut (Maandag te Bata via), Rotterdam (HAL.), Serooskerk. Si mon Bolivar, Spaafttdam. Springfontein, 8tuyvesant. Tarakan, Veendam, Venezuela en Volendam. Eehalve bovengenoemde passagiersche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens vla Schevenlngen Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door Radio-Hol land. BINNENLAND. AGRARISCHE JAARBEURS TE UTRECHT. In verband met de vorming eener agra rische jaarbeurs binnen het kader der Ko ninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, heeft de minister van landbouw en vlsscherij, mr. dr. L. N. Deckers, het eere-voorzltter- schap van de Kon. Vereenlging tot het hcuden van jaarbeurzen in Nederland, aanvaard. HULP AAN NEDERLANDERS IN SPANJE. Stoomschip „Ajax" dezer dagen van Valencia naar Marseille via Barcelona. Naar wij vernemen zal het stoomschip „Ajax" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. dezer dagen door onze regeering van Va lencia via Barcelona naar Marseille worden gezonden, waarna het schip zijn reis in den gewonen dienst zal voortzetten. Instede van de „Ajax" zal dan door de reederij de Venus", welk schip Maandag a.s. te Genua zonder lading zal zijn, ter beschikking van de regeering worden gesteld De „Venus" zal in dit verband met een vijftigtal z,g. harmonica-bedden en andere voor het vervoer van een groot aantal passagiers noodzakelijke benoodlgdheden worden uit gerust. o INBRAAK BIJ DEN BURGEMEESTER VAN ZWAMMERDAM. Van „De Landbouw" iets PKOBEEREN Is: „De Landbouw" STEEDS BEGEEREN. „DE LANDBOUW" - LEIDEN - TEL. 218. 7852 (Ingez. MecO Tijdens afwezigheid van de bewoners. Vanmorgen ontdekte de dienstbode bij haar komst in de woning van den burge meester van Zwammerdam. den heer P. Hoogenboom, dat de hulsdeur openstond en binnen licht brandde. Zij durfde de woning niet binnen gaan en riep de hulp in van een gemeente-werkman, die juist passeerde. Deze constateerde, dat inbrekers hun slag hadden geslagen. Zij moeten zich door inklimming via de serre toegang hebben verschaft door een raam van de bovenverdieping, terwijl zij de woning aan de achterzijde door de keuken deur hebben verlaten. Alles was ovethoop gehaald: kasten en laden stonden open. Daar de burgemeestersfamilie momenteel in Italië vertoeft, konden de dieven in alle rust te werk gaan. Juiste opgave van het geen is ontvreemd, kon dus nog niet wor den gedaan. Onder andere is het tafelzilver verdwenen, doch het is mogelijk, dat dit bij een der kennissen van den burgemeester voor den tijd zijner afwezigheid geborgen is. De burgemeester zou uiterlijk Maandag te- rugkeeren. Tot zoolang verkeert men dus ln het onzekere, wat of er eventueel ge stolen ls. De politie stelt een ernstig onder zoek In, doch heeft tot nu toe geen spoor der daders kunnen ontdekken. Door den inspecteur van politie uit Al phen werden vingerafdrukken genomen. VERGEMAKKELIJKING INNING GELDVORDERINGEN. Naar wij vernemen heeft de Vereenlging van Christelijke Werkgevers te 's-Graven- hage. zich dezer dagen tot den minister van justitie gewend met het verzoek, vast te houden aan den oorspronkelijker! opzet van de ontworpen maatregelen betreffende de inning van onbetwiste geldvorderingen. Deze vereenlging deelt in haar adres mede ten zeerste verontrust te zijn door het voorlooplge verslag van de vaste com missie voor privaat- en strafrecht, In wier handen het betreffende wetsontwem was gesteld. Het' heeft den schijn dat de commissie meer de belangen van den deurwaarder dan van den zakenman in het oog heeft gehouden. Ook moet de vraag gesteld of de com missie dit ontwerp niet te veel van de tech- nlsch-jurldlsche zijde heeft bezien en te weinig rekening heeft gehouden met de groote practische voordeelen, welke het kan bieden voor het bedrijfsleven. Overi gens wordt verwezen naar de actie, welke te dezer zake door enkele kamers van koophandel werd gevoerd. Het adres besluit met een klemmend beroep op den minister om toch vooral aan handel en industrie spoedig een goede regeling te geven, waarop reeds te lang werd gewacht. AANRIJDING TE ROTTERDAM. De 56-jarige A. S„ die gisternacht aan den Plaszoom te Rotterdam door een auto werd gegreoen. is in den afgeloopen nacht aan de bekomen verwondingen overleden. De auto. waarmede de aanrUdlnr ge schiedde. is in beslag genomen Tegen den bestuurder is Droces verbaal ongemaakt, terzake van dood door schuld: SPOORWEGARBEIDER DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. In den afgeloopen nacht, oven na 12 u, ls de 36-jarlge spoorwegarbeider J. B., wo nende te Rotterdam, op den spoorweg in ae richting van Amsterdam, ter hoogte van de Binckhorstldan, door een trein ge grepen en op slag gedood. De wagenbe stuurder van den trein, welke om 12.15 u. uit den Haag naar Leidschendam was ver trokken. heeft verklaard, dat hij plotseling oen man de lijn zag oversteken. Ofschoon hij uit alle macht remde, was niet meer te voorkomen, dat de man werd gegrepen en enkele tientallen meters meegesleurd. PROTEST TEGEN VERHOOGING VAN- DEN ACCIJNS OP VETTEN. De vereeniging van biscuitfabrikanten in Nederland, voorzitter de heer A. H. Ver kade, secretaris de heer J. C. Redelé heeft, met betrekking tot de recente verhoogirtg van den vet- en olleaccijns, een adres ee- zonden aan den minister van landbouw om een krachtig protest daartegen in te dienen. Lido-Theater. De hoofdfilm, welke deze week in dit theater wordt vertoond, vereenigt inderdaad vele goede eigen schappen in zich, welke zoowel op het ge bied van den scenarioschrijver als van den regisseur liggen. Wanneer aan die belde factoren aüe aandacht is besteed en het Amerlkaansche publiek is in dit op zicht lang niet karig ln zijn verlangens! en men geeft dan bovendien nog de hoofdrollen aan Myrna Loy en Warner Baxter, dan kan men er dubbel en dwars van verzekerd zijn. dat een film van zeer bijzondere kwaliteiten tot stand komt. Zulks mag ongetwijfeld getuigd worden van „Broadway Bill", een schepping van Frank Capra, denzelfden regisseur, die ook „It happened one night" vervaardigde. Broadway Bill is de naam van een ren paard, van welke overwinningen echter meer afhangt dan gemeenlijk het geval ls. Hoewel het winnen van den hoofdprijs na tuurlijk allerminst te versmaden flnan- cleele voordeelen met zich brengt, zou een een eventueele overwinning van den vier voeter de moreele onafhankelijkheid van zijn eigenaar tengevolge hebben, aangezien deze ln een opwelling van drift het huis van zijn schoonvader heeft verlaten, waar mede hij vanzelfsprekend ook zijn betrek- kim als directeur van een van diens fa brieken heeft verspeeld. Van het al dan niet welslagen van zijn debuut als ren- uaardelgenaar zal het afhangen, of hij met hangende pootjes moet terugkeeren dan wel, dat hij zijn nieuwe carrière kan voortzetten. Het geluk schijnt hem niet gunstig, want eenige dagen voor de beslis sende race wordt Broadway Bill ernstig ziek en als het dier juist weer is hersteld, komt er een schuldelscher opdagen, die paard en bezitter in gijzeling laat zetten. Op het laatste oogenbllk verschijnt de reddende engel ln den persoon van een groot-speculant, wiens belangen het niet meebrengen, dat Broadway Bill niet aan nen start verschijnt. Het vervolg laat zich niet moeilijk raden: Broadway Bill wint na een formidabele race, doch valt tien meter na de eindstreep dood neer. Het wer kelijk slot is echter van vroolijker aard: wanneer Dan Brooks (Warner Baxter) voor het huis van zijn schoonvader ver schijnt om afscheid te nemen van het schoonzusje, dat hem tijdens de moeilijke trainingsweken zoo krachtdadig heeft ter zijde gestaan, vergadert daar juist de fa milieraad. Het gedrag van zijn onderne- menden en van levenslust blakenden schoonzoon, heeft den conservatieven „pa ter familias" doen inzien, dat niet alleen geld gelukkig maakt en tot groote ontzet ting van zijn onderdanige familleschaar, die steeds gewend was haar goedkeuring te moeten hechten aan nieuwe uitbreidin gen, stelt hij thans voor de een na de andere fabriek te verkoopen Op dat crl- tieke moment kondigt Dan op eenlgszlns zonderlinge manier, n.l. door een steen door de ruiten te gooien, zijn komst aan, De oude heer Hlggins begrijpt wat er ln zijn jongste dochter omgaat en weet haar met enkele woorden op haar plicht en plaats Dan is inmiddels van zijn vrouw gescheiden! te wijzen. Maar als dan het paar op het punt staat te verdwijnen, schrikt hij zelf terug voor de muffe sfeer van de eigen omgeving en holt zijn kin deren achterna, den familieraad in op perste wanhoop achterlatende Warner Baxter, Myrna Loy en Walter Connolly als de oude heer Hlggins doen dit alleraardigst uitgewerkte gegeven alle recht wedervaren, waardoor het volgen van deze rolprent een oprecht genoegen be- teekent. Ook het voorprogramma weet voortdurend te boelen. Trianon-Theater. Wederom ls het Jan Kiepura, die met zijn magnifiek stemge luid en zijn onmiskenbare gaven als fllm- artist. onze aandacht komt vragen. In ge zelschap van Gladys Swarthout. de zoo ge vierde Amerikaansche filmster van Neder landsche afkomst, zien wij hem deze week ln het Trianon-Theater In de Paramount- film „Triomf der Liefde" (Give us this night). „Triomf der Liefde" is een operettefilm van de beste soort. Het is de eerste Ame rikaansche operette, die speciaal voor de film werd geschreven en wel door den be kenden tekstdichter Oscar Hammerstein, terwijl de compositie geheel werd verzorgd door den grooten Weenschen dirigent en componist Erich Wolfgang Korngold. Een betere keuze haa de Paramount werkelijk niet kunnen doen! Wat beide ver tolkers der hoofdrollen, Kiepura en Swart hout, betreft, daarover kunnen wij zeer kort zijn. Goede wijn behoeft geen krans! Wie is niet verrukt geweest van Klepura's volle en zuivere stemgeluid bij het hooren van films zooals „Heute Nacht oder nle", en „Ein Lied für dlch"? Gladys Swarthout, eerst korten tijd bij de film, beantwoordt volkomen aan de verwachtingen, die men na haar succesvol debuut in de „Roos van Rancho" koesterde. Antonio (Kiepura) een jeugdig vlsscher in een Itallaansch dorp, verheugt zich in een prachtig stemgeluid. Hij en zijn vrienden worden door de po litie achtervolgd, omdat zij een operazan ger, die bij hen niet in den smaak viel, met eieren gesmeten hadden. Zij vluchten in een kerkje en als zij wakker worden is Antonio genoodzaakt den dienst bij te wo nen. Tijdens het zingen wordt hij „ont dekt" door Maria (Swarthout). Antonio wordt geëngageerd om de tenorpartij te zingen in de opera „Romeo en Julia". Bo- netti, de dirigent, vraagt hem een nieuw lied, een liefdeslied, dat hij heeft opge dragen aan Maria, te willen zingen, en zegt hem met haar te willen trouwen. An tonio. die Maria zelf liefheeft, wil Bonettl geen verdriet doen en vlucht. Bonetti is radeloos, want juist zal de eerste opvoe ring van Julia en Romeo plaats vinden. Öp het laatste oogenblik komt Antonio echter binnenstormen en redt de voorstel ling. Voor de pauze wordt de Jack Payne- tilm „Sai it with music" vertoond. Even eens een film die vooral wat de muziek betreft, zij het dan ook een geheel ander genre dan die der hoofdfilm, uitstekend geslaagd is. Kortom: Trianon geeft een uitmuntend vacantle-programma. Casino-Theater. Het was een goede gedachte van de directie van het Casino- Theater om de bekende Hollandsche film „Het meisje met den blauwen hoed" deze week nog eens voor het Leidsche publiek te vertoonen. Deze film, gemaakt naar het bekende gelijknamige boek van Johan Fa- briclus. toont ons een stuk echt Hollandsch soldatenleven. Heel goed worden de hoofd rollen vertolkt, vooral Lou Bandy in de creatie van Toontje is meesterlijk. Hij ls het type van den ervaren soldaat, die op zoo'n naïeve wijze den baas speelt over den pas aangekomen recruut Daantje Ple- ters (Roland Varno), die uit een dorp ko mend. in het begin niet veel van dit leven begrijpt en zich dan ook alles laat welge vallen. Ook Truus van Aalten, die de titel rol vervult ls heel goed. Zij beeldt op Juiste wijze het type uit, van het Haagsche meis je, dat alleen van uitgaan en dus van geld uitgeven houdt. Zelfs Daantje „de dooie diender" zooals zij hem eerst noemt, wordt verliefd op haar en met schade en schan de moet hij ervaren, dat dit type meisje niet past bij hem en zijn dorpje. Verder zien wij in deze film, welke in het kamp Waalsdorp bij Den Haag speelt, tal van bekende Nederlandsche artisten, die het geheel tot een van de beste Hollandsche films maken, welke tot nu toe geprodu ceerd zijn. Voor de pauze zien wij na een kort, goed verzorgd: voorprogramma „Het uur der v/raak", een première voor Leiden. George O'Brien en Claire Trevor vervullen de hoofdrollen in deze Wild-West-film, welke gemaakt is naar een boek van den beken den schrijver Zane Grey. Het ls een film vol afwisseling, spanning en mooie natuur opnamen, welke zeker de moeite waard is gezien te worden. Alles tezamen een uitstekend program ma, waarvan u volop genieten kunt! Luxor-theater Dit Luxor-program scheen als het ware „op bestelling" gele verd en was prachtig geschikt om door het troostelooze weer ontmoedigde vacan- tie-gangers opnieuw ln hun humeur te brengen„Verboden vrucht" heet de hoofd film. maar de titel is „zwaarder" dan de inhoud, en in deze, op zichzelf al interes sante coinedie, spelen bovendien zooveel humoristen van het eerste plan dat zelfs de grootste Nurks zich amuseeren moet. Theo Lingen is een der hoofdpersonen in deze geschiedenis, waarin een kordate jongedame zich zoogenaamd schaken laat om haar moeder terug te houden van een gevaarlijk avontuurtje En Lingen is een talentvol artist, droogkomisch als weinig anderen, die ln z'n optreden een zekere bedeesdheid toonen kan, welke in zoo schrille tegenstelling staat tot z'n dikwijls dwaze opmerkingen. Hij wordt daarbij meestal de dupe van eigen onhandigheid en van de grappen van anderen en in zijn oogenschijnlijk naieve nonsens ligt zooveel humor, dat het publiek (en dat was heel talrijk, gisteravond) er door ln een zekere opgewonden stemming kwam, die zich her haaldelijk uitte in luide blijken van mede levenLingen behoeft het trouwens niet alleen te klaren. Naast hem staan goede rollen van Marie Luise Claudius en Gustav Fröhlich en een aantal ongemeen grappige figuren, die tegader de beman ning vormen van het expeditie-schip, waarop Gustav Fröhlich de wereld door kruist en waarop hU en het Jonge meisje elkaar's wederkeerige genegenheid ontdek ken bij een dutk-proef naar den bodem der zee. De namen van al die mannen aan boord van dat vaartuigje zijn ons ontgaan, maar meerderen van hen agen wij in vroegere films en hun spel was voortref felijk. We denken aan die dolzinnige scene met het aapje; aan het fleurige avond feest op het schip (met vertooning van een magnifiek cabaret-program) en vooral ook aan die wachtpost, die den geheelen nacht voor de kamer van het meisje heen en weer marcheerde met de laarzen ln de hand om het hinderlijke lawaai te dempen.. De regie van Geza von Bolvary verdient daar nevens grooten lof. Een zeer suggestief detective-verhaal is verder de „Opzienbarende hotel-moord", waarin tallooze personen verdacht worden, doch de oplossing pas komt in de laatste scène dezer film: een oplossing bovendien, welke slechts weinigen voorzien zullen hebben. Luxor brengt deze week tevens een on gewoon uitgebreid Journaal. Op het Para mount- en Profiltl-nieuws volgt namelijk nog het Ufa-journaal, dat spéciaal inge legd is met het oog op de Olympische Spelen te Berlijn en op dit grootsche sport festijn natuurlijk in hooge mate ls inge steld! Het Nieuwe Roxy-Theater. Wanneer een lakei aan het hof van het denkbeel dige koninkrijk Caslnarlo zonder dasje rondloopt, omdat de arme kerel in maan den geen salaris ontvangen heeft en hem het geld voor een nieuw ontbreekt, dan moet de schatkist toch wel heel erg leeg zijn. Want wat is per slot van rekening een lakei zonder dasje, dat nu eenmaal een onmisbaar bestanddeel van het deco rum aan een hof is! Niettemin blijkt het Koninkrijk Casinario een bevoorrechte po sitie in te nemen, vergeleken bij andere landen, want welk land heeft, zooals Ca sinario, een milllardair ln den vreemde wonen, die zijn land op één enkel verzoek uit de moeilijkheden wil komen helpen, en als rui! daarvoor niets anders zal verkrij gen dan een huwelijk met een prinses, die nota bene al drie jaar heimelijk met den hofkapelmeester getrouwd is en bereids twee kindertjes heeft. Van dat huwelijk van dien milllardair komt natuurlijk niets, maar, wat erger is, de financiering met de millloenen valt ook in het water, wijl er geen millloenen meer zijn en de milllardair zijn heele vermogen verloren heeft. Dit is In het kort het gegeven van „De laatste milllardair", de Jongste schepping van den kunstenaar Réné Clair, die op nieuw een aaneenschakeling van gemoede lijken spot, vervat in duizend-en-een grap jes, gemaakt heeft van deze comedie. waar; in de lichte toon en de speelsche gees- den boventoon voeren. Men kan voortdu rend hartelijk lachen om al die kleine trekjes, welke het specifieke kenmerk van her genie van Réné Clair zijn. De tweede hoofdfilm „Mein Herz ruit nach dir" behoort tot de films, die steeds een groote plaats in het repertoire blijven innemen en terecht als voorbeeld mogen worden gesteld aan de elschen, waaraan een zangfilm moet voldoen. Jan Kiepura. Marta Eggerth en de onweerstaanbare ko mieken Paul Kemp en Theo Lingen spelen prachtig spel en zingen schitterende lie deren en aria's. Een verrukkelijke f"®' Het programma beantwoordt deze wees derhalve aan hooggestelde verwachtingen, 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2