77!fe Jaargang ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1936 No. 23420 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. Eerste Nederlandsche n.v. IM. NO O MEN Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cts7per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zUn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn; per 3 maanden f. 2.3$ per week 7.f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.>( Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. AUTOBUSSEN IN BESLAG GENOMEN. DE A.S. LEIDSCHE VEE- EN ZUIVEL- TENTOONSTELLING „VEBO". Het vraagprogramma verschenen. Voor de op 17 September a.s. te houden Leidsche Vee- en Zuiveltentoonstelling „Vebo" ls het vraagprogramma verschenen. Uit het vraagprogramma blijkt, dat In schrijving is opengesteld voor: Geregistreerd Fokvee (Groninger Zwart- blaar veeslag, zwart-bont Hollandsch veeslag, schapen, varkens en geiten). Slachtvee (rundvee) Handelsvee (ongeregistreerd ruldvee, on geregistreerde sühapen en varkens). Goudsche kaas (bereid uit volle melk op boerderij ln Zuid-Holland eh voorzien van rijksmerk). Leidsche kaas (bereid op boerderij door gebruikers van het gedeponeerde handels merk .Leiden-Holland"). Leidsche kaas (bereid op boerderij, zon der het merk „Leiden-Holland"). Aan de tentoonstelling ls een groot rui terfeest verbonden. Ook wordt een wed strijd gehouden in het beoordeelen van fokvee, welke wedstrijd is opengesteld voor leerlingen en oud-leerlingen van onderwijs inrichtingen op landbouwkundig gebied. Bovendien worden demonstraties gegeven in het hygiënisch melken en in het kaas maken. Het vraagprogramma is kosteloos ver krijgbaar bij het secretariaat der Vereeni- ging „Vebo", Laan van Oud-Poelgeest 13, Oegstgeest/Leiden, ernstige waarschuwing. Den laatsten tijd wordt onder verschil lende benaming olie in den handel ge bracht. welke geheel of grootendeels uit paraffine-olle bestaat, welke kunstmatig gekleurd ls. Deze olie wordt verkocht onder fantasienamen, als imitatie-slaolie, gele olie, enz., maar is voor menschelijk gebruik van geen waarde, daar ze onverteerbaar ls. Ook wordt ze aanbevolen voor het maken van margarine of het insmeren van brood- blikken. Onderzoekingen, welke gedaan zijn, wijzen er op dat het gebruik voor hét smeren van broodblikken zelfs schadelijk kan zijn. De Keuringsdienst van Waren te Haar lem meent het koopen van deze oliën te moeten ontraden, tenzij ze uitsluitend voor technische doeleinden, als het smeren van machines, zou worden gebruikt. waarschuwing. t>e secretaris van den Armenraad ver trekt ons opname van het volgende: Men geve geen giften en koope geen ge schriften van: 1. Nederlandsche Leger des Heils. ook optredend onder den naam „Algemeene Maatschappelijke Hulpverleening". Blaad jes zijn „de Heilsbanler" en „Hulp in Nood". 2. Nationaal Reddingsleger. 3. Nationaal Leger des Heils. 4. Leger des Heeren (L.d.H.i Deze niet-bonafide instellingen werken ten deele ten eigen bate, ten deele trach ten zij door naam en uniform het publiek te misleiden en verwarring te stichten met het bekende „Leger des Heils" (Stichter William Booth). AANGIFTE VAN VREEMDELINGEN. De Commissaris van Politie hier ter stede brengt in herinnering de verordening, rege lende het toezicht op in Leiden vertoevende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrich ting, huis of woning opneemt, binnen 24 u. verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris v. Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonneveldstraat ai rier, geopend van 912 uur, van 24 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid vervalt "ovengenoemde verplichting niet. Verzuim, is strafbaar gesteld. Dez? bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. leidsche ontspannings- vereeniging. Maandag 10 Augustus heeft de L.O.V. bet voornemen een vlschwedstrijd te hou den voor de werkloozen, die stempelen aan b" Maatschappelijk Hulpbetoon. Deze «er zal de plaats, waar gevlscht wordt, wr fiets bereikt worden teneinde de kos- vm 200 laag mogelijk te houden. Inschrij- kan geschieden tot Donderdag 6 ^ugustus eiken morgen tot 12 uur bij den secretaris van het Maatschappelijk Hulp betoon tegen betaling van 5 cent. Op weg van Den Haag naar Leeuwarden. Gistermiddag is wederom een viertal autobussen, ditmaal behoorende aan de Noordnederlandsche Relsver. „De Samen werking", welke om 2 uur uit Rotterdam en een half uur later uit Den Haag waren ver trokken, nabij de grens onzer gemeente op last der justitie ln beslag genomen. De passagiers werden gedwongen hun plaatsen te verlaten, waarna vanwege de vereeniging eenige andere bussen werden gehuurd, waarmede de reis werd voortge zet. De in beslag genomen bussen zijn later weer vrijgegeven. BRUG TE GOUWSLUIS EN HET VRACHTAUTOVERKEER. Als antwoord op haar desbetreffend schrij ven ontving de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland bericht, dat maat regelen tot spoedige verbetering van de brug over de Gouwsluis te Alphen a. d. Rijn in voorbereiding zijn. Naar de Kamer officieus werd medege deeld zullen spoedig nieuw© klappen wor den aangebracht. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank ls in de vorige maand (Juli 1936) ingelegd f. 434.336.78 en terugbetaald f. 472.639.99; 140 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 145 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18.502 inleggers, inclu sief 1.459 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde Juli 1936 f. 8.168.223.47. In 4.707 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 14.348.ontvangen. mulo-examens. Bij de in Den "Haag gehouden MULO- examens slaagden alle 26 candidaten van de Geref. Ulo-Kopschool Hoogl. Kerkgr. 20a, (Hoofd: W. G. Aldershoff) voor het Mulo diploma. Voor Mulo-diploma B slaagden: J. Sprui- tenburg, H. F. van Leeuwen, A. W. Nugte- len, A. Kraay, M. Rotteveel en P. C. van Leeuwen. Voor Mulo-diploma A slaagden: W. B. F. Bulthuis. W. Eikerbout, M. van Varick, G. Mulder, P. S. Anes, M. J. Bakema, G. Bonda, B. J. J. Boter, M. Demmenie, B. J. v. d. Mey, H. Mulder, I. Noorduyn. A. G. Piene- man, L. van Ravensbergen. W. Rutgers, J. Smit, J. J. Vermeulen, P. M. van der Wel, N. Jansen, H. Leeflang. Voorts slaagde nog in Den Haag voor di ploma B: S. E. Parseiijn alhier, en voor diploma A: G. Stammers, eveneens alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: L. Questroo, Nieuwe Rijn 51, Leiden, lijstenmakerij. Overleden eigenaar: L. Questroo, dd. 17 Juli 1936. Antoon Brinks, Donkersteeg 14, Leiden, winkel in goud- en zilverwerken. Wijziging handelsnaam in: Antoon Brinks, Leldsch Juweliersbedrijf. Soort van bedrijf thans: handel in juweelen, goud en zilver, horlo ges, vergulde en verzilverde voorwerpen; fabricatie van gouden en zilveren voorwer pen en reparatie. Heden Is het 46 jaar geleden dat de heer B. Corts, stationsopziehter te Amster dam C.S. in dienst trad bij de Ned. Spoor wegen. De heer B. Corts was, voordat hij naar Amsterdam C.S. vertrok, verschei dene jaren als dienstdoende chef op het station alhier werkzaam. Te Utrecht slaagde onze stadgenoote mej. Nell Kagie voor de acte Fransch M. O. Onze vroegere plaatsgenoot W. de Jong is te Zwolle gejlaagd voor het Mulo-diplo ma A. Als verdacht van diefstal van een rij wiel is aangehouden de 18-jarige koopman J. M. alhier. Gistermiddag omstreeks 1 uur is de 11-jarige J. H. v. d. M. uit Oegstgeest, die met zijn vader op weg was naar de Leid sche groentenveiling, in de roef van een groentenschuit tengevolge van benzinedam pen bewusteloos geraakt. Toen de Eerste Hulpdienst arriveerde, was de jongen al weer bij kennis, waarna de E.H.D. hem naar zijn woning overbracht. In het tijdvak van 30 Juli tot 15 Augustus zijn de navolgende reserve officieren bij het 6e regiment veld-artil- lerie alhier onder de wapenen voor het volgen van een voorbereidenden schietcur- sus: de res. Ie luitenants Fock, Jacobs, Dil, Pruis en den Breeyens, terwijl genoemde reserve officieren van 17 tot 22 Augustus in de Legerplaats bij Oldebroek vertoeven voor het houden van schietoefeningen. Bij den stalhouder Dieben is een 4-ja- rige roodbonte stier geschut, welke op de markt ls achtergebleven. DE ALGEMEENE TOESTAND. DUITSCHLAND EN ITALIË AANVAARDEN LOCARNO-UITNOODIGING. De Italiaansche minister van buitenland- sehe zaken, graaf Ciano, heeft den Fran- schen ambassadeur en de Engelsche en Bel gische zaakgelastigden bij zioh ontvangen In antwoord op hun mededeeling van 24 Juli stelde hij hen er van in kennis, dat de Italiaansche regeering gaarne zal deelne men aan de conferentie der vijf Locarno- mogendheden op een nader vast te stellen datum. Hij voegde hieraan toe, dat de Italiaan sche regeering het nuttig oordeelt, de con ferentie behoorlijk voor te bereiden door een passende gedachtenwisseling langs den gewonen diplomatieken weg in het belang van de hooge doeleinden der conferentie zelve. Ook de Duitsohe rijksminister van bui- tenlandsche zaken, Freiherr von Neurath, heeft den Britschen. Franschen alsmede den Belgischen gezant ontvangen en hun medegedeeld, dat de Duitsche regeering de uitnoodiging der drie regeeringen tot deel neming aan een vijfmogendheden-confe- rentie over een Westelijk pact aanneemt. Hij wees er inzonderheid op, dat deze be spreking in elk opzicht, ook wat het pro gram betreft, zorgvuldige diplomatieke voorbereiding vereischt. Men ziet hoe beide antwoorden elkaar volledig dekken, behalve dan dat Duitsch- land nadrukkelijk stipuleert, dat alleen een Westelijk pact aan de orde mag komen! De correspondent van de „Matin" te Venetië schrijft, dat niettegenstaande krachtige dementi's van Rome, gisteren toch een ontmoeting tusschen Mussolini, Schuschnig en Hitier schijnt te hebben plaats gevonden. Een bevestiging hiervan ziet de correspondent o.a. in de strenge politiemaatregelen, die waren genomen. Gistermorgen heeft Schuschnigg de Itali aansche badplaats Grado verlaten, om zich naar Triest te begeven. Daar heeft hij den sneltrein genomen naar Venetië of Bologna, waarheen is niet bekend. Overal langs de spoorbaan werd door de militie een strenge bewaking ult- geoefeno. Met betrekking tot de Duitsche deelneming meldt de correspondent, dat des nachts Duitsche automobielen, die er officieel uitzagen, met groote snelheid de Italiaansche grens naar het centrum zijn gepasseerd. Duitschiand treft voorbereidingen voor het zenden van meer troepen naar de Rijnprovincies, daar te mid dernacht de periode van vier maan den, gedurende welke Hitier volgens zijn belofte de garnizoenen aldaar niet zou versterken of uitbreiden, zal zijn verstreken. Hoewel de politieke atmosfeer daardoor ongetwijfeld er niet beter op zal worden, zal vermoedelijk overigens deze nieuwe stap rustig verloopen. BELGIË. De zeeliedenstaking geëindigd. Daar verscheidene zeelieden toch ge monsterd hadden, nietegenstaande de sta king, heeft het vakverbond de staking op geheven. ENGELAND. Het parlement op reces De beschuldigin gen tegen Mc Mahon. Zoowel Lagerhuis als Hoogerhuis zijn gisteren op reces gegaan tot 29 Oct. a.s. Als #et algemeen welzijn het eischt, zal eerder bijeenroeping geschieden. Ook de buitenlandsche aangelegenheden zijn tevoren nog kortelings aangeroerd, doch veel te beteekenen had het niet. Zij slechts nog vermeld, dat lord Cran- borne nog zeide, dat de erkenning van de annexatie van Abessynié op de eerste plaats een kwestie is, welke den Volken bond aangaat. Op het oogenblik kon hij evenwel zeggen, dat de Britsche regeering geenszins voornemens is deze annexatie te erkennen. Tijdens het verhoor van Mac Mahon verklaarde deze nog, dat hij, toen de koning naderde, zijn revolver op den grond had geworpen. Het was zeker niet zijn bedoe ling geweest, den koning schrik aan te jagen, doch slechts diens bemiddeling te zijnen gunste te verkrijgen. De behande ling van de zaak is thans verdaagd, en binnenkort zal Mac Mahon zich voor het assizenhof hebben te verantwoorden wegens de drie tegen hem ingebrachte beschuldi gingen n.l.: het onwettig ln het bezit hebben van een vuurwapen en het voor nemen hebben leven en eigendom in ge vaar te brengen; het in de buurt van den koning voor den dag halen van een revol ver met de bedoeling den openbaren vrede en rust te verstoren en tenslotte het trek ken van een revolver in de buurt van den koning met het voornemen den koning te verontrusten. Onze tarieven voor lijfrenten en kapitaalverzekeringen zijn NIET verhoogd. Het is Uw belang ook bij ons premie aan te vragen. Onze gezamen lijke waarborgen bedragen circa f. 99.000.000. Bijkanfoor Leiden, Breestraat 10a Telefoon 302 Na 6 uur 2477. 3731 (Ingez. Med.) FRANKRIJK. Debat over de buitenlandsche politiek De politie verdrijft stakers uit de werkplaatsen. In de gisteren gehouden zitting van de Fransche Kamer heeft de oud-minister van financiën Paul Reynaud. de regeering geïnterpelleerd over de rede van Léon Blum te Genève op 1 Juli. Hli herinnerde aan de woorden: „Wij moeten de mogelijkheid van een oorlog onder de oogen zien. een bewapeningswed loop beteekent oorlog" Reynaud wil Frankrltk niet gewikkeld zien in een kruistocht voor de democratie en betwiifelt. dat een bewapeningswedloop oorlog beteekent en wil onderscheid maken tusschen hen, die bewapenen om aan te vallen en om te verdedigen. Spreker is een voorstander van toenade ring tot Duitschiand. doch hij acht het oogenblik voor besprekingen niet gekomen. Duitschiand ziet ontevreden kleine mo gendheden rondom zich verzamelen en wapent dag en nacht en om een oorlog te voorkomen, moeten thans de vreedzame landen eveneens bewapenen. Voortgaande wees Reynaud op het ge vaar van een Duitsche hegemonie, die Duitschiand in staat zou stellen zich aan de Adriatische Zee te vestigen. Wat zou er in dat geval van Italië over blijven? Het zou voor Frankrijk onmogelijk zlin zich los te maken van een oorlog in de Middellandsche Zee en om deze reden mag Frankrijk voor geen van beide par tijen. die thans in Spanje strijden partli kiezen, anders zou een fout begaan worden jegens de veiligheid van Frankrijk. Frankrijk moet economisch en militair sterk zlin om zlin politiek van collectieve veiligheid te kunnen behoeden. Reynaud herinnerde dan aan het woord van Hitier aangaande zlin wil. een tegen stander zonder voorafgaande waarschuwing aan te vallen en aan het boek van Luden- dorff „De totale oorlog", waarin de oorlog van 1914 te zachtzinnig genoemd wordt „Er is geen onderlinge bijstand mogelijk, wanneer wij gedwongen zijn tot een defen sieven oorlog in de forten", aldus Reynaud, die dan overging tot de bespreking van den economischen toestand van Frankrijk, ten aanzien van 't oorlogspotentieel, waar bij hij er op wees, dat deze beide zaken nauw verbonden zijn. Frankrijk moet met Engeland en Ame rika. die hun welvaart hebben hervonden, gioote politiek voeren. Reynaud besloot zijn rede met een be roep op de nationale solidariteit. Na Reynaud heeft Bergery een uitvoe rige rede uitgesproken, waarin hij o.m. hulde betuigde aan de redevoering, die Blum in Genève heeft uitgesproken. Frank rijk. zoo zeide hij verder, kan niet onver schillig blijven tegenover de bewapenin gen der anderen. Met of zonder pacten van onderlingen bijstand beteekent dit eerst ruïneering, vervolgens oorlog. Alle volkeren van Europa en alle partijen in Frankrijk zijn een stopzetten van den be wapeningswedloop gunstig gezind. Hitier heeft zich uitgesproken voor een bewape ningsovereenkomst. Men moet hem aan zijn woord houden. Zijn rede beëindigend zeide Bergery; het Volksfront in Frankrijk moet het initiatief nemen en overeenkom sten voorstellen ter beëindiging van den bewapeningswedloop In antwoord verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, Delbos, ten opzichte van de conferentie van drie te Londen, dat de drie betrokken landen geen enkelen kruistocht beoogen, doch slechts den vrede verdedigen. De Fransche politiek is er op gericht, met alle krachten de werkelijke of klaarblijkelijke verdeeling te voorkomen van Europa in tegenover elkaar staande groepeeringen. Elk idee van een kruistocht, hetzij voor of tegen het bolsjewisme, wordt door ons verworpen, zoo zeide Delbos. Frank rijk heeft zich steeds van iedere inmenging in de binnenlandsche politiek van andere landen onthouden, evenals van iedere pro paganda buiten zijn grenzen. Vervolgens ontwikkelde de minister de idee der regio nale verdragen, door middel van welke hij zich voorstelt de collectieve veiligheid te verzekeren. Daarna zette hij het doel uit een der a.s. conferentie der vijf mogendhe den. In de allereerste plaats is dit herstel van Locarno en vervolgens, en dit met medewerking van andere staten, de Euro- peesche bevrediging. De te Londen verte genwoordigde landen hadden niet het voor nemen hun wil op te leggen evenmin als zij er over dachten door de conferentie van vijf een directorium te scheppen. De onder handelingen, die gevoerd zullen gaan wor- BINNENLAND. Gewijzigde bepalingen voor de steunver- leening en werkverschaffing (4e Blad). De contingenteerings-percentages (Bin nenland, 4e Blad). De Olympische Spelen van 1940 zullen to Tokio worden gehouden (Sport, 2e Bladl. De opening der Spelen te Berlijn (Sport, le Bladl. Inbraak bij den Burgemeester van Zwam- merdam den heer P. Hoogenboom (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. In Spanje feitelijk geen wijziging in den toestand (3e en le Blad). Duitschiand en Italië aanvaarden de uit noodiging voor een Locarno-conferentie (Buitenland, le Blad). Motie van vertrouwen voor de Fransche regeering (Buitenland, le Blad). Het Engelsche parlement op reces (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. den, mogen niet tot een diplomatiek succes voor dezen of genen staat leiden, doch tot positief en opbouwend werk. Daarom prijst Delbos zich ook gelukkig met de toezeg ging van Duitschiand en Italië aan de con ferentie van vijf te zullen deelnemen. Na de conferentie van Montreux te heb ben aangeroerd, kwam Delbos te spreken over de gebeurtenissen in Spanje. Hij ver klaarde ln dit verband, dat de Spaansche regeering er een is, waarvan niemand de wettigheid kan betwisten. Bovendien is zij een met Frankrijk bevriende regeering. De vriendschap met Spanje is voor Frankrijk bijzonder dierbaar, gezien de gemeenschap pelijke grens en de geografische ligging van dat land tusschen Noord-Afrika en Spanje. Ten opzichte van de besehuldiging van wapenlevering door Frankrijk aan Spanje, verklaarde Delbos dat deze geheel onjuist was. Weliswaar zou dit op regelmatige wijze kunnen zijn geschied, doch men wilde geen voorwendsel scheppen voor de inter ventie van anderen. Met betrekking tot de naar Marokko gezonden Italiaansche vlieg tuigen, die in Algerije verongelukten, ver klaarde de minister, dat een onderzoek dienaangaande werd ingesteld en dat men zou kunnen begrijpen, dat hij daarover niet meer kon zeggen. Wat het Oostenrijksch-Duitsch accoord aangaat, zoo verklaarde Delbos, dat de re geering zou trachten de vorming van tegen over elkander staande groepeeringen in Centraal-Europa te voorkomen. De regee ring verliest ook de Dantziger kwestie, die binnen het kader van den Volkenbond blijft, niet uit het oog. De regeering volgt een politiek van economische en finan- cieele bondgenootschappen, die op den vrede een zeer weldoende uitwerking heb ben. In het bijzonder houdt zij zich bezig met het Donau-pact en het Middellandsche Zee-pact. die den vrede zouden verzekeren en de vrijheid onzer verbindingen. Vervolgens verklaarde Delbos. dat de re geering poogt een einde te maken aan den bewapeningswedloop. Door de fabricatie van oorlogstuig te nationaliseeren, heeft Frankrijk reeds een bewijs gegeven van de oprechtheid zijner bedoelingen. In plaats van een negatieve houding aan te nemen, aldus Delbos. wilden wij onzen vredeswil demonstreeren. teneinde tot een algemeene regeling te geraken. Wij zijn ons bewust van onze groote verantwoordelijkheden, van onze groote plichten. Andere regeerin- gen hebben echter dezelfde verantwoorde lijkheden en plichten tot verzekering van den vrede door de eerbiediging der rechten van de volken, vereenigd in wederzijdsch vertrouwen. Tenslotte heeft de Kamer met 379200 stemmen een motie aangenomen, waarin vertrouwen in de regeering wordt uitge sproken. De poiltie te Rijssel heeft het personeel van het Rijsselsche agentschap van de messageries Hachette gedwongen de werk plaatsen te verlaten, die zij bezet hadden. De arbeders eischten nieuwe loonsverhoo- ging. De stakers zijn weer aan het werk gegaan op voorwaarde, dat hun eischen door de directie zouden worden bestudeerd. JAPAN. Vonnissen geveld. De krijgsraad heeft een kapitein tot le venslange gevangenisstraf en vijf luite nants tot gevangenisstraffen van 4 tot 6 jaar veroordeeld wegens deelnemen aan de revolte in Februari JJ.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1