Werkverschaffing steunverleening. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 1 Augustus 1936 BINNENLAND. Wijziging in de verdeeiing dc VRAGENRUBRIEK. r daarvoor beschikbare gelden. CONTINGENTEERINGS- POLITIEK. DE BEPALINGEN VAN HET PERCENTAGE In een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding ran het verslag over de wets ontwerpen tot regeling van den invoer van dweilen, van schoeisel en leestklaar schoenwerk, van overhemden en van lucifers en lucifershoutjes, wijst de mi nister van handel, nijverheid en scheep vaart er op. dat er naar gestreefd is. de invoermogelijkheid uit de niet-verdrags- landen bij de verandering van de basispe riode zooveel mogelijk ongemoeid te laten. Daarbij deed zich echter de moeilijkheid voor. dat in de periode, welke thans als basistijdvak is gekozen, de contingenten van enkele landen veel sterker werden uitgeput dan die van andere. Het contin- geteeringspercentage moest dus óf zoo worden vastgesteld, dat de invoermoge lijkheid uit de eerstgenoemde landen ge lijk bleef en die uit de overige landen werd beperkt, óf zoo, dat deze voor de laatst genoemde landen gelijk bleef snaar voor de eerstgenoemde werd vergroot. Een verruiming van de contingenten moest als zeer ongewenscht worden be schouwd, zoodat bij de bepaling van het contmgenteeringspercentage de eerste der beide wegen werd gevolgd De verlaging van enkele autonome contingenten, welke hiervan het gevolg was, is van zeer geringe beteekenis, te meer daar deze contingenten in vele gevallen in het geheel niet voor invoer werden benut. De totale invoermogelijkheid is practisch onveranderd gebleven. Zweedsche lucifers. Naar aanleiding ran de vraag, door som mige leden gesteld, welke voordeelen Ne derland heeft kunnen verkrijgen in ver band met de toekenning van een contin gent voor lucifers aan Zweden, merkt de minister op. dat deze vraag niet zonder meer kan worden beantwoord. De handelsbetrekkingen, welke ons land met een bepaald ander land onderhoudt, moeten immers steeds in haar geheel wor den bezien, die totale invoer uit een be paald land en de concessies, welke daarbij dezerzijds worden verleend, moeten steeds worden beschouwd in verband met den totalen Nederlandschen uitvoer naar dat land Zoo moet ook de verleening van het contingent voor Zweedsche lucifers in het lioht van onze handelspositie met Zweden in het algemeen worden gezien. Invoer van Russische goederen. Naar de meening van den minister geldt de bovenstaande beschouwing over den samenhang tusschen onzen in- en uitvoer eveneens ten aanzien van Rusland. De minister is er zich dan ook Volkomen van bewust, dat met het oog op onze export belangen, een zekere invoer van Russische goederen noodzakelijk is. Daarom beteekent de wijziging van basisperiode, waardoor thans inderdaad het vroegere autonome luciferscontingent voor Rusland is verval len, geenszins, dat geen consenten voor dit land zullen worden verleend Het is in het huidige stadium niet mogelijk de grootte van den toe te laten invoer mede te deelen. Lucifersfabriek te Weert. Ten aanzien van de vraag, op welke gronden steun aan de nieuwe lucifers fabriek te Weert zou zijn verleend, deelt de minister mede, dat van eenlgen steun geenszins mag worden gesproken. De minister heeft, naar aanleiding van een ter zake door belanghebbende gestelde vraag, slechts verklaard tegen de even- tueele oprichting van deze fabriek geen bezwaar te hebben. Daarbij heeft de overweging voorgezeten, dat de stichting van een nieuwe, van de bestaande trust onafhankelijke lucifersfabriek wellicht den consument ten goede zou kunnen komen. Invoer van zakdoeken. Ten aanzien van het wetsontwerp tot regeling van den invoer van zakdoeken deelt de minister in een nota naar aan leiding van het verslag mede, dat inder daad ook deze invoer in veredelingsverkeer onder de contingenteering is begrepen. In verband met het feit, dat de contingenten zijn gebaseerd op de invoercijfers der han delsstatistiek, waaronder ook de invoer in veredelingsverkeer tot de volle waarde is begrepen, komt het den minister volkomen juist voor, dat wederinvoering van be drukte zakdoeken slechts op grond van een invoervergunning op rekening van het geldende contingent kan plaats vinden. In verband met den stand van het con tingent is het voorgekomen, dat consent voor den wederinvoering van bedrukte zak doeken moest worden geweigerd. Bij de beoordeeling van de vraag, of hierdoor voor de Nederlandsche industrie nadeel ontstaat en het veredelingsverkeer van zakdoeken derhalve buiten de contingen teering dient te worden gehouden, moet worden bedacht, dat hierdoor de werkge legenheid in de drukkerijen zou afnemen, terwijl die in de wéverijen naar alle waarschijnlijkheid niet zou vermeerderen, aangezien de Nederlandsche drukkerijen eveneens het binnenlandsche ruwdoek ver werken. In verband met de opmerking, dat de ruimere sorteering van de buitenland- sche drukkers den afzet zou bevorderen, wijst de minister erop, dat, voor zoover bekend, het hier gaat om den z.g. rooden of bonten zakdoek. Dit is een typisch Nederlandsch product, dat uiteraard hier te lande ruimschoots wordt vervaardigd. Onder deze omstandigheden bestaat er naar zijn meening geen aanleiding den invoer van zakdoeken in veredelingsver keer buiten de contingenteering te stellen. De prijs der gloeilampen. Wat betreft de regeling van den invoer van metaaldraadgloeilampen, erkent de minister in een nota naar aanleiding van het verslag, dat de prijzen van gloeilam pen hier te lande hooger zijn dan in het buitenland veelal het geval is. De overwe gingen, aangeduid in het verslag vormden voor hem mede een reden om voorhands met een prijsverlaging van niet meer dan 5 pet. voor de voornaamste lampentypên der grootste producente genoegen te ne men Hij kan echter verklaren, dat het vraagstuk van het prijsniveau der gloei lampen zijn voortdurende aandacht zal behouden. Het is den minister bekend, dat er prijs afspraken bestaan tusschen de voornaam ste Nederlandsche fabriek en een aantal buitenlandsche producenten. In verband met het uiteraard vertrouwelijke karakter van deze afspraken is het niet mogelijk te dezer plaatse hieromtrent nadere mededee- lingen te doen. o TERUG NAAR DE OUDE TIJDEN OP DE TANDEM DE WIJDE WERELD IN. Men schrijft ons: Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat somtijds in onze maatschappij teruggegre pen wordt naar gewoonten en gebruiken uit oude, reeds vervlogen tijden, alsof de mensch een oogenblik tot bezinning wil komen in de rustige sfeer van jaren her, toen het leven nog niet zoo snel aan ons voorbij en met ons jaagde. Wij denken nu aan de tandems. Wellicht een jaar geleden zouden deze vehikels bepaald ouderwetsch in onze oogen voorkomen, nu is het rijden op de twee-persoonsflets een soorts mode gril geworden. Een gril alleen? Zeker niet! Het begon als een gril, met den westenwind uit Albion overgewaaid, maar het laat zich thans aanzien, of het tandemrijden een serieus toerisme, met ernstige beoefenaars worden zal. Het zal zoo ongeveer een jaar geleden zijn, dat men in Engeland de oude, door de jaren al geroeste, twee-persoonsflets uit schuren en van de zolders haalde, den sta len karos weer een weinig toonbaar maakte en nieuwe banden omlegde. Zoo zagen de Londenaars op een warmen lente-Zaterdag de eerste tandems weer in het stadsbeeld. De eerste tandems, welke haar berijders naar buiten brachten! En zoo werd de tan dem in weinige weken populair als vervoer middel, voor de week-eindes, die beide da gen, welke zoo een belangrijke plaats uit maken in het leven van den rechtgeaard Engelschman De tandem bracht den Lon- denaar, met zijn metgezel, zijr. vrouw, zijn vriend of verloofde uit het stof in de frls- sche contreien, handig, goedkoop en gezellig. Bovendien kon men zich gemakke lijker bewegen en veel sneller met een tan dem, dan met twee fietsen. De combinatie van ..twee in een" viel in den smaak en ziedaar, dat onze oude. reeds afgedankte tandem een nieuw soort toerisme deed op bloeien. alleen nog maar voor het plezier en niet als sport voor records en prijzen, een echt ouderwetsch toerisme dus, dat bijna als een anachronisme in onzen tijd aan doet. Er kwam een speciale mode voor de tan dem-rijders en amazones. De dames be klommen haar rossinant in shirts en Schot- sche blousjes. de heeren dosten zich in ge makkelijke pakjes, zooals de padvinders dragen. Als een grapje, als een nieuwtje kwam het tandem-toerisme ook in ons land. ge lijk met de „laatste vindingen" van de Lon- densche modehuizen. Maar hoe is het ge worden! Wie had kunnen denken, dat de Nederlandsche rijwielindustrie zich op het nieuwe en toch oude vervoermiddel zou werpen met een waarlijk Jong enthousias me en ook wij zien nu weer de tandems in de straten en vooral langs de landwegen, tandems met sportief gekleede jongelui in het zadel. Ongetwijfeld zal de stertooht, welke de A.N.W.B. heeft uitgeschreven voor het tan- demfeest op Waalhaven op 9 Augustus a.s. in samenwerking met de K.L.M. en de Ga- zelle-rljwlelfabriek te Dieren, er toe bij dragen de animo voör het tandemrijden nog intensiever te doen inburgeren. Wij wijzen er nog op, dat door de K L M., de Gazellefabriek en de A.N.W.B. respectie velijk rondvluchten, een tandem en boek werken als prijzen beschikbaar werden ge steld, terwijl ieder deelnemer een herinne ringsmedaille ontvangt. o DE BELGISCHE ZEELIEDENSTAKING. De bemiddeling der Arbeidsbeurs te Terneuzen. Op vragen van den heer Kupers in ver band met de bemiddeling van zeelieden door de Arbeidsbeurs te Terneuzen heeft minister Slingenberg o.m. geantwoord, dat volgens het bepaalde in art. 4, eerste lid der Arbeidsbemiddelingswet 1930 de organen der openbare arbeidsbemiddeling hun be middeling in het algemeen voor iederen werkgever en iederen werkzoekende be schikbaar stellen, weshalve ook de bemid deling van zeelieden behoort tot het terrein van werkzaamheden der arbeidsbeurzen. De bemiddeling van zeelieden door de arbeidsbeurs te Terneuzen geschiedt wel is waar voor ondernemingen, in het buiten land gevestigd, doch voor werkgelegenheid op schepen, die zich te Terneuzen bevinden of die aldaar ligplaats kiezen. Naar het oor deel van den minister is in de Arbeidsbe middelingswet 1930 niets geregeld omtrent de houding van de organen der openbare arbeidsbemiddeling ten aanzien van ar beidsconflicten in het buitenland. Volgens een ingesteld onderzoek zijn slechts arbeiders bemiddeld, die zich vrij willig voor den arbeid beschikbaar stelden, en ls geeneerlei pressie uitgeoefend. Uit het ingestelde onderzoek ls niet ge bleken, dat door de Arbeidsbeurs te Ter neuzen voor Belgische schepen onbevaren personen zijn aangemonsterd. Overigens heeft deze aanmonstering plaats gehad in Nederland overeenkomstig de daarvoor gel dende voorschriften. Naar het oordeel van den minister is het geenszins noodzakelijk, dat de Nederland sche arbeidsbeurzen in geval van arbeids conflicten in het buitenland hier te lande niet bemiddelen. Mits deze bemiddeling met den noodigen tact en omzichtigheid ge schiedt, behoeft dit het vertrouwen in deze instellingen geenszins te ondermijnen. o NEDERLANDERS TE BARCELONA. De regeering houdt de beschikking over een vaartuig. Naar wij vernemen heeft de regeering maatregelen genomen, teneinde, zoolang als zij dit noodig mocht achtan. de be schikking te hebben over een vaartuig om Nederlanders uit Barcelona te kunnen evacueeren. STEUN DRIJFIVANTVISSCHERIJ. Tot een bedrag van f. 23.000. In de „Staatscourant" is opgenomen een mlnisterleele beschikking krachtens welke steun zal worden verleend aan de drljf- wantvisscherlj. Uit het Landbouwcrisis fonds zal door bemiddeling van de Neder landsche Visscherlj Centrale aan de vls- schers steun worden verleend tot een totaal bedrag van ten hoogste f. 23.000. o BEZOEK POOLSCHE MINISTERS AAN PHILIPS FABRIEKEN. Naar Lutterade en Maastricht. Gisteren brachten de in ons land ver toevende Poolsche ministers een bezoek aan de Philips Fabrieken te Eindhoven. Het ge. zeischap, dat te ongeveer 2 uur per auto uit Den Haag te Eindhoven arriveerde, be stond uit de heeren A. Roman, minister van Handel en Industrie. T. Lechnlckl. Poolsche vice-minister van Financiën en dr. S. Stoga. departementschef bij het Poolsche ministe rie van Handel en Industrie, verder de Poolsche gezant te Den Haag, dr. W. Ba- binski, dc consul-generaal van Polen te Amsterdam, dr. T. Skowronski, dr. H N Hirschfeld. directeur-generaal van Handel en Nijverheid en eenige andore vooraan staande personen van het departement van Buitenlandsche Zaken Na ontvangst op het hoofdkantoor door de directie, werd een bezoek gebracht aan het laboratorium en de radio-apparaten- fabriek. Hier werd o m. den Poolschen auto riteiten een beeld gegeven van de radlo- fabricage te Eindhoven en tvens hoe deze industrie zich de laatste Jaren in Polen heeft ontwikkeld. Na de lunch op de golflinks vertrok het gezelschap per auto naar Lutterade, ter bezichtiging van de mijn „Maurlts". alwaar ook een ontmoeting plaats vond met Pool sche mijnwerkers. Het gezelschap ging daarna door naar Maastricht, waar door minister Slingenberg een diner werd aangeboden, waaraan o.m. ook minister Gelissen aanzat. HET ONTSLAG BIJ DEN KON. HOLL. LLOYD. De nieuwe combinatie. Naar aanleiding van het aangezegde ont slag aan het personeel van den Koninklij ken Hollandschen Lloyd, vernemen wij na der. dat de bewindvoerders van deze maat schappij, welke in liquidatie is, wel tot dezen maatregel moesten overgaan, tenein de bij de onderhandelingen over de tot standkoming van een nieuwe organisatie, waaraan de regeering bereid ls financiee- len steun te verleenen, ontslagen te zijn van alle personeelverpllchtlngen, en om aan de nieuwe organisatie volkomen vrijheid te laten inzake de kwestie, welke leden "an dat personeel weder in dienst zullen wor den genomen. Naar wij voorts, vernemen, heeft zich voor de nieuwe organisatie reeds een com binatie gevormd bestaande uit de Konlnkl. Nederl. Stoomboot-Maatschappij en de ven nootschap Muller en Co. Aan deze combina tie moet nog slechts de goedkeuring van de regeering worden verleend. Omtrent het bedrag, tot hetwelk de re geering bereid is steun te verleenen. kon den nog geen nadere inlichtingen worden verstrekt. Wat het tijdstip van het ln werking tre den van de nieuwe organisatie betreft, ver namen wij, dat dit afhangt van het tijdstip waarop voor de Amsterdamsche rechtbank het accoord met de crediteuren van den Kon Holl. Lloyd zal zijn tot stand geko men. HET PALEIS-RAADHUIS TE TILBURG. Vanmiddag is te Tilburg het nieuwe paleis-raadhuis in gebruik genomen. Tot de vele aanwezige autoriteiten be hoorde minister Slotemaker de Bruine. In verband met deze opening schrijft men ons: De voorliefde van Koning Willem II voor Tilburg is wel voldoende bekend. Minder bekend zal vermoedelijk zijn de belangstelling van zijn zoon en opvolger Koning Willem III voor Deventer en wel meer speciaal voor de Deventer tapijt industrie. Koning Willem in was een der steun- pilaten van de Deventer tapijtfabrieken (thans K.V.T. i. Herhaaldelijk bracht hij vanuit het Loo te paard een bezoek aan deze fabrieken. Ook was het Koning Willem III, die de eerste opdrachten gaf voor vervaardiging van handgeknoopte tapijten voor de palel zen te Amsterdam en het Loo. Het is dus wel een typische samenloop van omstandigheden dai, nu het vroegere paleis van Koning Willem II tot Stadhuis van Tilburg is ingericht. In de groote feestzaal en de vergaderzaal Deventer handgeknoopte tapijten zijn toegepast, welke werden vervaardigd in de fabrieken, waarvoor zijn zoon en opvolger zoo'n groote belangstelling had. o GENERAAL-MAJOOR H. DE IONGH VERLAAT DEN ACTIEVEN DIENST. Wordt inspecteur van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. Generaal-majoor H. de Iongh, inspecteur der infanterie, tevens inspecteur van den Vrijwilligen Landstorm, zal binnenkort den actieven dienst met pensioen verlaten, doch wordt in reserve-dienst belast met de functie van inspecteur van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. „Vad." o VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van de ministers van financiën en van landbouw en vis- scherij zullen op Maandag den 3den Aug. niet plaats hebben. Die van den minister van sociale zaken zal op Woensdag 5 Augustus en die van den minister van handel, nijverheid en scheepvaart op Donderdag 6 Augustus niet plaats hebben. De regeering heeft in de laatste weken herhaaldelijk contact gehad met de be sturen der vakcentralen, die sterk den na druk legden op het feit, dat als gevolg van de rouleering in de werkverschaffing en de daarmede gepaard gaande vermindering van de tewerkstelling In het algemeen, vooral ten plattelande de nood hoog ls ge stegen. Naar aanleiding van deze besprekingen heeft de regeering deze aangelegenheid aan een ernstig onderzoek onderworpen. Zij is daarbij tot de conclusie gekomen, dat in derdaad eenige tegemoetkoming in de ge opperde bezwaren gewettigd ls. Vermits uit den aard der zaak wegens den nood der schatkist het totaal der be schikbare geldmiddelen niet voor verhoo ging vatbaar is, is naar een mogelij Kheld gezocht om te komen tot een meer gerecht vaardigde verdeeling der beschikbare gel den. Hierbij moest mede nader in oogen- sehouw worden genomen het waagstuk van den huurbljslag, waaromtrent reeds gerui- men tijd is gebleken, dat deze op de alge- meene aanpassing van de huren aan een lager niveau een sterk remmenden invloed heeft gehad. Vooral na de verwerping van het wetsontwerp inzake de vaste lasten zal deze rem los gezet moeten worden. Na besprekingen met de vertegenwoordi gers der vakcentralen en de contact-com missie van de Vereeniging van Nederland sche Gemeenten heeft de minister van so ciale zaken een complex van wijzigingen in de steunregeling aangebracht, gepaard gaande met nadere voorschriften ten aan zien van de werkverschaffing, Tevens zal de distributie van goedkoope levensmidde len worden uitgebreid. De te nemen maatregelen zijn de navol gende Huurbijslag. De huurbijslag zal in twee etappes wor den afgeschaft in dier voege, dat met in gang van de week 30 Augustus_5 Septem ber a.s. de thans geldende bijslag tot de helft wordt verminderd, terwijl de tweede helft komt te vervallen met ingang van de week, die 9 Mei 1937 aanvangt. Voor zooveel ook ln verband met deze af schaffing, een verlaging van de huur van arbeiderswoningen wenschelijk zal zijn, stelt de minister zich voor, deze te bevor deren door: 1. mede te werken aan huurverlaglng van reeds bestaande woningwetwoningen, 2. den aanbouw van goedkoope woningen op grond van de woningwet aan te moedi gen, 3. den gemeenten te vergunnen, om de huur van particuliere woningen, welke op een h. i. voor de tegenwoordige omstandig heden redelijk bedrag is teruggebracht, op verzoek van den huiseigenaar af. te houden van den steun en aan dien eigenaar ,uit te' keeren. De maximum-uitkeering voor de middel-groote en groote gezinnen De maximum-steunuitkeeringen voor de ondersteunden met middelmatige en groote gezinnen worden voor loonen boven f. 15. verhoogd, doordat voor deze groepen het maximum-steunbedrag een hooger percen tage van het loon zal mogen bedragen, dan tot heden het geval was. Tarief steunverleening platteland. De tarieven der laagste klasse worden met f0,50 per week verhoogd. Langdurige werkloosheid. Arbeiders, die langdurig werkloos zijn, zullen ten aanzien van de steunregeling niet meer beschouwd worden als te behoo- ren tot hun eigenlijke beroep of vak, wes halve voor deze arbeiders met betrekking tot de steunverleening in den vervolge een door den minister van sociale zaken vast te stellen standaardloon zal worden aan genomen. Steun aan jongere arbeiders. Voor de jongere arbeiders, die, hoewel zij reeds ln loondienst werkzaam zijn geweest, in verband met hun toenmaligen jeugdigen leeftijd nog niet het loon van een volsla gen arbeider hebben verdiend, zal door den minister van sociale zaken eveneens een standaardloon worden vastgesteld, dat meer in overeenstemming is met het loon, dat zij met hun inmiddels bereikten hoogeren leeftijd zouden kunnen verdienen. Werkverschaffing. In het komende winterseizoen zal de ge legenheid tot tewerkstelling bij de werk verschaffing worden uitgebreid Ten einde zulks mogelijk te maken, zijn nieuwe plan nen van werkverschaffing bij de regeering in voorbereiding. Deze uitbreiding zal gepaard kunnen gaan L. de J. te V. Voorschoten, Rotter dam, Dordrecht, Breda. Eindhoven, Roer mond, Slttard, Maastricht, 244 K.M. Maastricht, Venlo, Nijmegen, Arnhem, Utrecht, Leiden, Voorschoten, Ongeveer even lang. Wegkaarten voor Noord-Brabant kunt u aanvragen ter Provinciale Griffie te Den Bosch. Postzegel voor antwoord insluiten. A. v. R. te K. Katwijk, Leiden, Rot terdam, Moerdijk, Breda, Baarle-Nassau, Turnhout, Brussel, Namen, 250 K.M. J. E. te V. Voorschoten, Utrecht, Jutphaas, Vianen, Zaltbommel, Hedel. Den Bosch, Eindhoven, Roermond, Sittard, Beek, Valkenburg. 240 K.M. Wegkaarten voor N. Brabant moet u aanvragen bij de Provin ciale Griffie te Den Bosch; postzegel voor antwoord Insluiten. Zoo'n kaart is voor 1 persoon geldig. Voor het laatste gedeelte van uw vraag moet u zich wenden tot de Ned. Jeugdher berg-Centrale. Plantage Franschelaan 14, Amsterdam C. P. H. te A. Abbenes, Leiden, Utrecht, Soesterberg, Amrsfoort, Bunschoten. 95 KM. met een minder straffe toepassing van het rouleersysteem. Aangekocht zijn eenige groote terreinen in de provincies Drente, Groningen, Fries land en Noord-Brabant, welke met werk- loozen zullen worden ontgonnen. Bovendien zijn in eenige streken ten behoeve van zeer groote particuliere ontginningen subsidies ln uitzicht gesteld. Daarnaast zal medewerking worden ver leend voor eenige belangrijke werken in de provincie Noord-Holland. Ook in Lim burg wordt de werkverschaffing uitge breid. Tevens zullen, voor zoover noodig. de werkverschaffingsloonen nader getoetst worden aan de loonen in het vrije bedrijf. Eenige technische herzieningen. Evenals reeds het geval is ten aanzien van de ultkeering, welke inwonende ge zinsleden uit een werkloozenkas ontvangen, zullen de andere Inkomsten van de bij een ondersteunde inwonende gezinsleden, die een bijdrage voor een werkloozenkas beta len, niet, naar den aard dezer inkomsten, voor 2/3 of geheel op het steunbedrag van den kostwinner in mindering worden ge bracht, dan nadat deze Inkomsten met een bepaald bedrag per week per gezinslid zijn verminderd. Voor gezinsleden beneden 13 jaar is dit bedrag vastgesteld op 20 cent per week, voor gezinsleden boven 18 jaar op 50 cent. In aansluiting bij hetgeen reeds lang geldt ten aanzien van de toepassing der steunregeling zal voortaan het loon voor tewerkgestelden, die geen bijdrage voor een werkloozenkas verschuldigd zijn, f0.50 per week minder bedragen dan het loon. dat verdiend wordt door degenen, die wel zoo danige bijdrage betalen. Distributie van levensmiddelen. De regeering heeft besloten de beschik baarstelling van levensmiddelen aan werk- loozen krachtig ter hand te nemen. Daartoe zal de geheele distributie ge centraliseerd vanwege het departement van sociale zaken plaats vinden en zullen, voor zoover mogelijk, verschillende levens middelen aan de distributie worden toe gevoegd. Zooals bekend zal zijn, wordt, in op dracht van den minister van sociale zaken en ln samenwerkin met het departement van landbouw en visscherij, thans gehakt ill blik vervaardigd. Een 15-tal fabrieken Is met het haken van dit product bezig, zoo dat, naar mag worden verwacht, de regee ring In het najaar en }n den komenden winter over een behoorlijk kwantum blik- vleesch zal kunnen beschikken. Sinds December 1934 heeft distributie plaats van versche groente. Deze distribu tie is geleidelijk luitgebreld en zij neemt nog steeds toe. Hoewel versohe groente een product is, dat zich uitermate moeilijk voor distributie leent, is hiermede resultaat van beteekenis bereikt. Bij den huidigen vorm van groente distributie blijven er echter nog bezwaren en leemten ln de distributie bestaan. Teneinde aan deze bezwaren tegemoet te komen en de leemten aan te vullen, heeft de regeering besloten om een hoe veelheid groente te doen inblikken. Naar verwachting zal hiertoe binnen enkele weken kunnen worden overgegaan. Geen vernietiging van groente meer. Door dezen maatregel zal zoo goed als zeker kunnen worden voorkomen, dat ver nietiging van groente plaats heeft, terwijl de distributie daarmede zeer zal zijn ge baat. Verder wordt als goedkoop voedingsmid del onvermengde margarine aan werkloo- zen en armlastigen verstrekt. Door deze distributie, die ln hetvervolg ook door het departement van sociale zaken plaats zal hebben, wordt in de groote behoefte voor zien. Aan dit product zal door de regeering binnenkort een belangrijk kwantum bak en braadvet worden toegevoegd. Het ligt in de bedoeling van den minis ter van sociale zaken om ln de komende maanden met spoed te doen onderzoeken, of nog meer voedingsmiddelen aan de reeds genoemde kunnen worden toegevoegd. Tenslotte wordt er met nadruk de aan dacht op gevestigd, dat vorenstaand com plex van maatregelen geen besparing be oogt op de totale uitgaVen voor werkloo- zenzorg, doch ten doel heeft door wijziging ln de verdeeling der beschikbare gelden rekening te houden met de gewijzigde en zich nog steeds wijzigende omstandigheden. Voor zooveel van de bovenbedoelde wijzi gingen het gevolg mocht zijn. dat de steun van bepaalde personen daalt, zal de ver mindering aanvankelijk beperkt worden tot ten hoogste f. 1.25 per week. F. H. v. L. te L. U behoeft geen lid van de Jeugdherberg-Centrale te zijn om in een Jeugdherberg te overnachten. H. V ,M. te V. Voor Duitschland hebt u altijd een pas noodig. J. J. B. te A. vraagt tot welken leef tijd kinderen op een familiepas kunnen rei zen. Antwoord: Tot 15 jaar. U hebt dus 2 passen noodig. U moet voor Duitschland een pas hebben. L. N. te L. Leiden, Lisse, Hoofddorp. Sloten, Amsterdam, 49 KM. Lemmer, Tollega, Doniaga, St. Nlcolaasga. Langweer. 13,6 K.M, Langweer, Joure, Heerenyeen, 14 K.M. Heerenveen. Assen 55,8 KM. Assen, Smilde, Frederiksoord, Steenwijk, 50,8 K.M. B. B. te N. Inlichtingen over kam peerterreinen kunt u vragen aan het ge meente-secretarie van de gemeente waar u wilt kampeeren. M. L. te L. De afstand Leidcn-Parijs is 480 KM. U hebt een pas noodig- Deze kost f. 7.50. Leiden, Rotterdam, Moerdijk, Antwerpen. Brussel, Parijs. 2-4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14