INDRUKKEN UIT JAPAN. In- en Verkoop Fa. B. de Kier Engeland bouwt een tweede reuzenschip de „King George V"! LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 1 Augustus 1936 Omvangrijke smokkelhandel naar China. van tweetlehandsch en nieuwe Schoolboeken LAND- EN TUINBOUW. LUCHTVAART. kKIIN/T EN LETTEREN, 4000 mail werken aan den bouw van het nieuwe reuzenschip. - Indirect werk voor 300.000 menschen Steeds grootere en snellere Oceaanreuzen. (Van onzen correspondent te Tokio.) De eenvoudige toerist, die China bezoekt wordt wanhopig wanneer hij mei zijn ricksha-koelie moet afrekenen, want hoe zal hij zijn weg vinden in hel labyrinth, der Chineesche geldsoorten, wanneer hij hoort van zilver, big money, small money er. coppers. Er is ook inderdaad niet uit te komen en zelfs de bankiers en economen raken vaak hel spoor kwijt in dezen doolhof, waarin als eenige gids. het beroemde boek On Chinese Currency van onzen landgenoot mr G. Vissering dienst moet doen. Het wpid lang voor den grooten oorlog ge schreven. doch wordt nog steeds gebruikt, maar het geldprobleem is al zoo oud ais China zelf. Tot voor korten tijd diende het zilver als algemeene basis voor het geldwezen en het economische leven. De verschillende regeeringen en plaatselijke potentaatjes mochten nog zoo veel papier laten drukken, de ongeletterde bevolking bleef hangen aan het metaal, ook al uit wantrouwen tegen die biljetten, waarop dingen gedrukt stonden, die men immers toch niet kon lezen Daardoor kon zelfs een overmatige uitgifte van papiergeld het economische leven toch nooit ontwrich ten. omdat het grootste deel van de bevol king. de boeren, hun producten alleen af gaven tegen de zilverenklompjes. Toen kwam echter de Amerikaansche rcgecring velleden jaar met haar maatregelen om den prijs van zilver op te drijven. Luid verkondigde men in Washington, dnl men op die wijze de koopkracht van de groote massa in China wilde vergroo- ten. doch men verloor uit het oog, dat er nor een oude Wet van Gresham bestaa'. die betoogt, dat wanneer in een land twee geldsoorten naast elkaar bestaan. het goede geld door het slechte zal worden uitgedreven. Zoo geschiedde het indcidaad Het zilver steeg voortdurend in prijs, vond gereede koopers op de Amerikaansche markt en de Chineesche wisselaars, brach ten het niet langer naar den boer om er landbouwproducten voor te koopen, doch zonden het naar buiten. Zoo verdween het zilver uit China. Wel vaardigde de regeering in Nanking al spoedig een uitvoerverbod uit. doch zij miste de kracht om het door te voeren. Wat hielp bovendien een dergelijk verbod wanneer de in Noord-China oppermach tige Japanners het oogluikend toelieten, da! hun onderdanen, de Koreanen, een ge weldigen smokkelhandel in zilver dreven. Men zond smeekbeden naar Washington, doch de Amerikanen bleken niet van zins hun politiek te veranderen, al protesteer den de Amerikaansche firma's in China ooi: met den meesten nadruk tegen deze zc'rzuchtige houding. De regeerinc in Nanking kwam voor de grootste moeilijkheden te staan, de han del kwijnde. de belastingen bleken niet te innen, een geweldige inflatie met al zijn gevolgen stond voor de deur. De Britten met hun groote belangen in China besloten daarop hun financieelen expert Sir Frederick Leith Ross naar het Verre Oosten te zenden om den Chlnee- zen goeden raad te geven. Hij reisde over Canada naar Tokio, waarbij het opviel hoe hij zoodoende een boog om Washing ton maakte. In Tokio was de ontvangst echter ook niet zeer vriendelijk, men liet hem duidelijk merken r.iet van een inter nationale financieele hulp aan China ge diend te zijn. Tevergeefs betoogde de Brit- sche diplomaat, dat alleej een gezond Cliina een goede markt voor de Japansche producten kan zijn. De Generale Staf sprak zijn veto uit. de Jaoaansche politiek mocht niet toelaten, dat Europa zich met de Chineesche zaken ging bemoeien. De Engelschman ging ech ter toch naar China waar hij tot groot leedwezen van Tokio, door de regeering in Nanking met open armen werd ontvangen Een reorganisatieplan werd ontworpen, een Britsche leening in het vooruitzicht gesteld, alleen Amerika hield zich nog af zijdig. al viel .toch eenige verandering te constateeren in de tot dusver zeer starre houding van de Amerikaansche politici en financiers. Het waren niet uitsluitend de eigen handelsbelangen, die Engeland noopten China te hulp te komen, de hulpactie had wel degelijk een politieken achtergrond. De Japansche druk in Noord-China ver meerderde immers met den dag. Practisch heer en meester in het gebied bezuiden den Chineeschen Muur lieten de Japanners maar al te gaarne toe. dat on tevreden elementen er een autonomie be weging ontketenden, die met de stichting van een van Nanking onafhankelijke re geering in Oost Hopei eindigde. Maarschalk Tsjang Kal Sjek's positie werd hierdoor zeer moeilijk. De regeering in Canton verweet hem niet krachtig genoeg tegen Japan op te treden, maar nog druk bezig met behulp van een Duitsche militaire missie het le ger te reorganiseeren ontbrak het hem aan de middelen om weerstand te bieden. De Britten hadden zelfs hun vloot uit de Chineesche wateren terug moeten trekken om hun schepen tegen de Italianen in de Middellandsche Zee te concentreeren De eenige bondgenoot die zich meldde was Rusland, het bolsjewistische Rusland dat hij in 1926 op ruwe wijze de deur ge wezen had. Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan en zoo werden heel voorzichtig en in het geheim de banden n.et Moskou weer aangeknoopt. Al maan den lang melden dp bladen uit Tokio, dat Rusland en China het weer eens zijn ge werden en zelfs wil men in Tokio gelooven - eJL?en seheirn verdrag gesloten zou z)jn Dat vindt men in Tokio niet prettig, doch ook de Engeischen werden ongerust Zij weten uit eigen droeve ervaring wat een Bolsjev.lstisch China voor hen betee- kent, de incidenten in Canton en Nanking i liggen nog immers verscb in het geheugen in Centraal-Azië waardoor ze deze troepen in korten tijd naar de Britsch-Indische grens kunnen vervoeren. Wel is Moskou nu ook lid van den Volkenbond en het steunde zelfs de actie tegen Italië, maar dat schiint net als het Fransch-Russische verdrag' al leen voor Europa van belang. Wanneer Groot-Brittannlë met eoeden raad en daad btistaat geschiedt dit dan ook tevens om Tsjang Kai Sjek te beletten zich geheel in de armen dgr Sovjets te werpen Maar elke steun aan China wordt door Tokio als tegen Japan gericht beschouwd Zoo zitten de Britten tusschen twee vuren. Helpen zii de Chineezen dan wordt Japan boos. laten zii China in den steek, dan hebben de Russen gewonnen soel. Nadat de zilverstroom heeft opgehouden te vloeien omdat er oractisch geen zilver meer onder de massa in China is. spelen de Japanners een ander spel. NU wordt er in omgekeerde richting ge smokkeld. Heele scheepsladingen Japan sche goederen, vooral suiker en kunstzijde, worden naar Noord-China verscheept en naar de Japansche concessie in Tientsin vervoerd. De Chineesche douane-ambtena ren staan daar machteloos tegenover, daar ze in dit gebied dat onder Japansche con trole staat, niets te zeggen hebben. Volgens officieele Chineesche gegevens werden in één week (19—25 April i niet minder dan 7000 balen kunstzijde. 80.000 zakken suiker binnengesmokkeld om van andere artikelen maar te zwijgen. Op die wijze wordt de legitieme handel doodge drukt en de douane-inkomsten waaruit China ztin Europeesche en Amerikaansche leeningen moet voldoen, ztin met honderd millioen dollars, veel meer dan een derde van het totaal terugge:oopen. De toestand wordt onhoudbaar en zelfs de bonafide Japansche handelaren protesteeren. De „Japan Advertiser" schreef: Het is opvallend dat deze smokkelarij, die niet alleen de handel, maar ook de douane inkomsten ruïneert, juist plaats vindt op het oogenblik. dat de reorganisatie van het Chineesche geldwezen een succes blijkt te zün en China er weer aan kon gaan den ken ztin schulden te betalen. Uit China komen zeer ernstige berichten. De Chineezen. zoo verluidt het. schtinen er ernstig over te denken om aan den voor hun onhoudbaren toestand een eind te maken. Men rekent in Peipinz met een gewa- penden weerstand, het woord oorlog wordt in alle toonaarden herhaald Het is te begrijpen, dat dit de Engeischen met groote zorg vervult. Het spel van Moskou Is buitengewoon handig, want. terwtil de Britten het geld moeten verschaffen, trekken de Russische diplomaten aan de touwtjes en Engeland moet zich tot de rol van meelooper beoalen. Na lang aarzelen heeft de Britsche am bassadeur in Tokio eindelijk een zwak pro test laten hooren. waarop men hem heel beleefd heeft medegedeeld met de smokkel- affaire niets te maken hebben. Ook de Amerikanen hebben iets gezegd, waarbij echter zorgvuldig vermeden werd het woord protest te gebruiken en ook legde men er zoowel van Engelsche als Amerikaansche ziide den nadruk op. dat men geen gemeenschappelijke actie oo het oog had. Het is nu de groote vraag wat de Japan sche regeering zai doen. Zii kan de gefluis terde protesten van de Europeesche mo gendheden naast zich neerleggen, maar wanneer de Chineezen voet bii stuk hou den. wordt de toestand anders. Dan heeft men immers niet alleen met Nanking, doch ook met Moskou te maken. Men wil hier weten, dat de Britten zoowel in Parijs als Berlijn stappen hebben ondernomen voor een gemeenschappelijke actie. Duitschland zou daarop geantwoord heb ben. dat het. daar het na den oorlog geen aandeel meer had in de Chinese Maritime Customs" ook geen belangen te verdedigen had. Wat Parijs gezegd heeft ls nog niet bekend. Het hangt er voor de Engeischen nu nog van af wat Amerika uiteindelijk zal doen Een Chineesche missie onderhan delt oo dit moment in Washington over een leening al dan niet in samenwerking met de Engeischen. maar wat baat finan cieele hulp wanneer tegelijkertijd het heele economische bestel door den smokkelhan del wordt ondergraven. Het is een heel moeilijk geval en met bitterheid kan men in Engelsche kringen de vraag hooren stellen, waarom heeft Eden niet naar Laval en Hoare geluis terd. Nu leiden we in Europa een gevoelige nederlaag en moeten in Azië naar de oii- nen van Rusland dansen, J. FABIUS. (Nadruk verboden). SCHOOLBOEKHANDEL NIEUWE RUN 45 - TELEF. 885 LEIDEN. 7361 (Ingcz. Med.) DE NIEUWE FOKKER-JAGER D. 21. Nederland wordt wel eens één der eerste mogendheden op het gebied der luchtvaart genoemd en gedachtig aan dit eervolle praedicaat is Fokker uitgekomen met een jachtvliegtuig, dat een vergelijking met nieuwe scheppingen op dit gebied in het buitenland glansrijk kan doorstaan, zoo niet deze overtreft. Dit nieuwe Fokker-pro duct ls de snelle Jager D 21. Een bijzon derheid van dit toestel is, dat het bij groo te snelheid over een zijde weg kan vallen door gebruik van 'den stuurknuppel, zon der dat de motor gedrosseld of gas gege ven moet worden. In tegenstelling met de meeste andere soortgelijke machines, ter wijl de besturing toch geen buitengewone moeilijkheden oplevert en het toestel door den doorsnee-piloot bevlogen kan worden. De D 21 is een vrijdragende laagdekker. welke zoowel met een vast- als een intrek baar landingsgestel kan worden uitgerust. De vleugel is van hout en de romp van gelascht naadloos staalbuis, bekleed met doek, volgens de bekende Fokker-construc tie. De cockpit is geheel gesloten en zeer ruim. Groote ramen geven den bestuurder een schitterend, geheel vrij uitzicht in alle richtingen. Het dak, waarin een flinke toe- gansdeur ls aangebracht, kan ingeval van nood met één handgreep worden afgewor pen. De vleugelklappen worden door middel van stangen bediend, en zijn statisch en aërodynamisch uitgebalanceerd. Zij zijn voorzien van kleine trlmvlakjes welke op den grond versteld kunnen worden. De landingsklappen, of luchtremmen, worden hydraulisch aangedreven, en verminderen de landingssnelheid aanmerkelijk, wat voor deze machine, die de 500 K.M. per uur zeer benadert, geen overbodige luxe is. De machine is met een volledig aantal Instrumenten uitgerust, o.a. een compleet stel blindvlieginstrumenten. Deze zijn zeer overzichtelijk opgesteld en worden indl- recht verlicht. De stuurhut ls geheel luchtdicht afge sloten en voorzien van een zuurstof-instal latie voor het vliegen op groote hoogte. Het zuurstof-apparaat wordt electrlsch verwarmd. De maximum snelheid bedraagt 485 K.M. p. uur, de kruissnelheid, op 70% van het motorvermogen, 410 K.M. p. uur. Het lan dingsgestel is intrekbaar. Deze buitengewoon snelle eenpersoons jager stijgt in slechts 1,2 minuut naar een hoogte van 1000, in 3.45 minuut naar 3000, in 9.15 min. naar 7000 en in 11.7 minuut naar een hoogte van 8000 meter. Het ab soluut plafond, de grootst mogelijke hoqg- te, welke theoretisch bereikt kan worden, is 10300. de praktisch bereikbare hoogte plm. 10.000 meter, zoodat de zuurstof-in stallatie niet geheel en al overbodig zal zijn! Voor belangstellenden laten we nog eeni ge maten volgen: spanwijdte (bij intrek baar landingsgestel) 11.7 M„ zonder in trekbaar landingsgestel 11 M.. hoogte 2.8. lengte 8 meter. vleugeloppervlak resp. 18 en 16 M2. meter, motor Hlspano 14 Ha. max 1100 PK bij 2125 toeren per minuut, zij 70% van het motorvermogen 732 PK bij 1850 t/mtn.. benzineverbruik bij 2125 toeren 275 KG. p. uur, bij 1850 toeren 168 K.G./min. De eerste toestellen van dit type hebben reeds proef gevlogen en voldeden aan alle gesteld eischen. TAXE-GEDEELTE CONSUMPTIE-MELK. Ned. Zuivelcentrale, 2 t/m. 8 Augustus En dan is er de Russische bedreiging ln consumptlemelk regeeringscontract, taxe. Centraal-Az;ë aan de Noordzren= van i gedeelte 5 1/4 cent, eventueel verhoogd met Britsch-Indië Z^olarig de Russische leeers premie of verminderd met afdracht voor de onder generaal Bliic^er aan den Amber kwaliteit: overmelk regeerings-minimum- staan is 'net gevaar zao zroot niet doch de|PrUs 4,30 cent. Afdracht bij levering in Sovjets bouwen een net van spoorwegen consumptie van andere dan taxemelk 2'/i ct. EEN LUCHTREIZIGER MET RUIM 500 VLUCHTEN. De heer P. Kerdel, directeur van de New castle Coal Company te Rotterdam, heeft reeds 509 vluchten als luchtreiziger op zijn boekje staan. Donderdagmiddag ls om dit gedenk waardig feit (het passeeren der 500) luister bij te zetten de heer Kerdel gehuldigd in de directiekamer van het K.L.M.-gebouw in Den Haag. Namens den directeur heeft de heer D. J. de Vries den heer Kerdel toegesproken en hem als aandenken een fraai zilveren pla quette overhandigd met de beeltenis van een Fokker/Douglas-vliegtuig en met een toepasselijke inscriptie van den heer A. Plesman. De heer Kerdel heeft bij deze gelegenheid nog oude herinneringen opgehaald uit zijn eersten vliegtljd. Hoe hij met Hinchcliffe vliegend, hooge kaplaarzen aan moest trek ken en zich in een zware leeren jas hullen, zoodat zijn dochtertje hem in dit „bar- baarsch" costuum niet herkende. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 6.05 uur is de „Nachte gaal" van Schiphol vertrokken voor den tocht naar Indlë. De volgende passagiers hebben geboekt: twee Amsterdam—Singa pore. een AmsterdamAllahabad, twee Amsterdam—Jodphur, een Amsterdam Cairo. Medegenomen ls 241 kg. briefpost, 3 kg. pakketpost en 71 kg. vracht. TIJDSCHRIFTEN. In het Augustus-nummer van Buiten leven schrijft W. Tolsma over Vogelbe scherming, G. Bleeker over Tuinen en Parken in Nederland, N. Heerkens over Maak zelf een vijver, G. P. Bronkhorst over Geprepareerde Hyacinthen, J. H. Heyer over Een experiment, J. K. Budde over Klimrozen, G P. Bronkhorst over Bloem bollen, A. v. Gijzen over een Verrassing, A. J. Herwig over Primula's in de huiskamer, G. D Duursma over Een vreemde groeier en een mooie bloeier en J. W. Kruimer over De groententuin in Augustus. Bedenk, dat het zeewater niet alleen honderd meter, maar ook tien meter uit de kust de gewenschte afkoeling geeft. (Van onzen correspondent.) De regeering heeft thans officieel be kend gemaakt: aan den bouw van een zusterschip van de „Queen Mary" zal zoo spoedig mogelijk begonnen worden. Het bericht hing al een tijd ln de lucht, men voelde het aankomen, want het valt niet langer te ontkennen, dat de Oceaanreus, die nu wanhopige moeite doet het „Blauwe Lint" te veroveren, een desillusie is ge worden. Daar toe moet men de mentaliteit van het Engelsche publiek begrijpen want in de eerste plaats is het niet de directie van de Cunard White Star die dit schip heeft gemaakt, noch de scheepsbouw kundig ingenieur, noch de klinknageldrij ver van John Brown and Co. Ltd. Het is de man in de straat geweest, de ambtenaar die naar zijn werk gaat, de melkboer die langs z'n klanten rijdt en de generaal achter z'n stafkaartentafel, die beslisten, dat er een .Queen Mary" gebouwd zou worden, en het is hetzelfde publiek, dat nu beslist dat er een nóg grooter. nóg sneller schip voor de marine tot stand zal komen „The best in the world", en direct! Dat de „Queen Mary" vermoedelijk het meest luxueuse schip ooit gebouwd, tril- lingvrij is. interesseert al geen mensch meer. Zij heeft op haar eersten overtocht het bestaande record niet geslagen als excuus kon toen mist gelden. Op haar tweeden tocht heeft zij het ook niet ge haald, en dat is in de openbare meening haar doodvonnis geweest. Al breekt zij het record vandaag of morgen nog: het zal niet meer helpen. Dat deskundigen in bootjes rond de vier schroeven varen met geleerde gezichten, hier een stuk van een machine vijlen, daar wat bijlasschen en achter hun oor krabben, is, volgens „men", hoogstens een affront. Dan maar weer een ander schip. De „Mauretania" voerde twee-en-twin tig jaar den Blauwen Wimpel; daarna waren het de Duitsche „Bremen" en „Europa", de Italiaansche „Rex" en „Conté di Savoia". dat toen juist de Franschen met de „Normandi" gingen meespreken heeft de maat in het Britsche wereldrijk deen overloopen. Volgens Engelsche begrippen heeft' de Franschman immers maar twee natuurlijke plaatsen in het heelal: vóór of achter de tapkast. Op zee hoort hij niet thuis. Pu blieke opinie, pers. radio en film hebben elkaar in wisselwerking opgezweept nu zit men aan den grond. Staaltje van Engelsche mentaliteit. Een heerlijk staaltje van de mentaliteit hier is het volgende, dat misschien al in Nederland bekend is geworden. Een redac teur schrijft in zijn krant: „Het is welhaast vanzelfsprekend dat een Engelsche boot den Blauwen Wimpel in top voert." Den volgenden dag zullen de haren van den armen men wel ten berge zijn gerezen toen hij een stroom ingezonden brieven ontving, waarin hem het woord „welhaast" ernstig werd kwalijk genomen! Een hoofd artikel was ncodig om de gemoederen te bedaren. Men zou zoo'n grap verwachten in .Punch" hier was het enist. Toen wij verleden week een bekend West End nieuwstheater bezochten, en het „ge- dokter" aan de „Queen Mary" op het doek verscheen, begon het publiek hoorbaar te gapen, duidelijker symptoom van „moe heid" is in Engeland niet denkbaar! Maar even daarop, toen de vaandelultrelking in Hydepark en de moordaanslag op den koning vertoond werd, stond men als één man op. Drijvend hotel of zeekasteel? Een factor die ook meespreekt is de smaak van het internationale reizigers publiek, en hierin ls de „Normandië" haar concurrentie ver vooruit. De Franschen hebben alles in het werk gesteld om een soort „drijvend hotel" te krijgen. Van binnen en buiten is alles gladgestroom- lijnd.. De reiziger waant zich in een Con tinental „Palace". Over het boegdek bij ieder schip vol kettingen en machines is een tweede laag dek gebouwd, om deze wanorde aan het oog van de prome nade te onttrekken, verder bevindt zich vlak bij den boeg een hooger dek, als een breed scherm naar voren gebouwd, zoodat overslaand water zijwaarts wordt afge drukt. De korte pijpen geven een gevoel van stoerheid en macht, en zijn stuk voor stuk lager naar achteren. Dit haalt het voor schip (voor het oog dan) op, terwijl de vier promenadedekken aan den achtersteven geleidelijk terugspringen, zoodat men een „bison" effect krijgt, dat het scheepspro- fiel veel esthetischer maakt. Een truc maar het oog wil ook wat. Niets van dit alles ls bij de „Queen Mary" te vinden, alles ls hier traditie, of zoo men wil conventie. Het voorste dek ls overladen met ankerkettingen en lieren, direct hierachter komt de brug. De pijpen zijn te hoog en te smal en „drukken" het visueele beeld. Overal worden de passa giers eraan herinnerd, dat zij zich op zee bevinden, een overvloed van koekoeks en ventilatorschachten breekt de lijnen. Dit schip is grooter, luxueuser en sneller dan eenig ander ooit ln Engeland gebouwd. Maar het brengt niets nieuws: het ls een vermenigvuldiging van het bestaande Merry old Engeland in 20e eeuwsche di mensies. Het is een open vraag of men zich in scheepsbouwerskringen aan deze critiek zal storen. ZIJ wordt herhaaldelijk gehoord, maar.als de Franschen nu maar niet met al dit nieuwe begonnen waren! Tot nu toe is er niet veel hoop op. Enge land zou Engeland niet meer zijn als men zich aan het vasteland iets gelegen liet liggen. Den nieuwe bouw. „No. 534" van John Brown en Co. Ltd.'s scheepswerf bleek de „Queen Mary" te worden. Volgende maand wordt op dezelfde werf de kiel gelegd voor de officieele „No. 552". Het wordt natuurlijk een „King George V" een andere mogelijkheid be staat eenvoudig niet. Dit schip ls 2000 ton grooter ontworpen dan de „Queen Mary", welke er 80.773 ver plaatst. En het zal 500.000 pond sterling meer kosten, in totaal 5.500.000 pond ster ling. Vijftien maanden zullen voorbijgaan met de constructie van de romp, zoodat de vanstapelloop ln de» herfst van het jaar 1937 tegemoet gezien kan worden. Drie a vierduizend man zijn noodig om de kiel te bouwen; geen wonder, dat dat voorspoed brengt langs de Clydebank. En dat zijn dan nog hoofdzakelijk metaal arbeiders, want als men gaat optellen wat aan het bouwen van zoo'n zeereus mee werkt. direct of indirect, komt men op een 300.000 personen. Dat getal lijkt natuurlijk overdreven, maar bij nader inzien is het dat niet. daar men dit schip eigenlijk als een hoog gespecialiseerde stad beschouwen kan De reden, dat men het tweede contract bij dezelfde firma afsluit, is de volgende: de werf van Brown is nog geheel op het bouwen vgn een 80.000 ton schip ingericht. Was men weer ergens anders begonnen, dan zou alleen al een bedrag van ruim vijf millioen gulden aan voorbereidende onkosten verloren gaan. Dat „Clydebank" weer een order krijgt is echter een teleurstelling voor „Tyneside", waar Vickers Armstrong Ltd. de scepter zwaait. Die firma hoeft echter toch niet te klagen: Vickers heeft tegenwoordig den wind ln de zeilen, zij is gespecialiseerd op oorlogsmateriaal. En de orders worden ge plaatst. bij duizenden tonnen. Juist is bij Vickers weer de kiel voor een nieuw slagschip gelegd. Steeds grootere passagiersschepen voor de verruiming van den handel en de ver broedering der naties. Steeds zwaarder bewapender dread noughts. Welke van dié twee zal op den duur den Blauwen Wimpel gaan voeren? GERH. VAN EYSSELSTEIJN. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De toestand op de gebruiksveemarkten blijft nog vrijwel ongewijzigd, hetgeen dus zeggen wil, dat de prijzen hoog blijven. Er ls trouwens niet anders te verwachten want er is een overvloed van gras en op de zuivelmarkt blijven vraag en aanbod vrij goed het evenwicht handhaven. Op de slachtvee-afdeellngen was in het begin van deze week de handel echter iets minder gunstig en op de voornaamste markten n.l. Rotterdam en Amsterdam liepen de prijzen eenigszlns terug. De daling was evenwel van korte duur want Dinsdag was de markt te Rotterdam alweer vlotter en liepen de prijzen weer iets op. Ook te Purmerend en Woensdag te Den Bosch werd bepaald vlug en duur verkocht. De afloop is deze week eveneens gunstig en met korte aanvoeren, waren vooral hier ter plaatse de prijzen ruim zoo hoog dan vorige week. Ook op de stieren- markt had de handel een zeer bevredigend verloop en flink prijshoudend. In alle verhouding is echter het magere weidevee wel het hoogste in waarde en nu de voorraad slachtvee dit seizoen zeer be perkt ls, voorzien we voor het komende materiaal voor de stalmesterlj zeer zeker ook een duurte. Algemeen ziet men nu de gevolgen van de Inkrimping van den veestapel. De sla gers klagen thans hun nood dat niet al leen de vleeschomzet klein ls, maar tevens de winstmarge slecht is, terwijl de koop kracht het ln het algemeen niet toelaat de vleeschprijzen te verhoogen, of het gaat ten koste van den omzet. De heffing wat verlagen kan de slagers ten goede komen. De vette kalverenmarkt was in de afge- loopen week ih doorsnee kalm gestemd met iets flauwere prijzen. De scheepvaart maatschappijen kochten slechts weinig meer, want zooals we vernamen heeft men thans voor enkele maanden voorraad ge noeg. Wel moet er nóg altijd wat lams- vleesch worden ingeslagen, doch nog steeds is er met de Veehouder-centrale geen overeenstemming verkregen ten opzichte van eventueele toeslag. In de komende weken verwachten we de wolveemarkt eenigszins te zien teruggaan. De export bepaald zich momenteel nog slechts tot België en zooals bekend is het Fransche contingent belangrijk minder. Practised zelfs meer dan 100 ton minder dan in het zelfde kwartaal van vorig Jaar, terwijl de vraag van eenige beteekenis voor het pin- nenland nog steeds uitblijft. Vorig jaar werd heel veel in het binnenland geplaatst, thans is dit nog slechts 1/3 deel. De vette varkensmarkt was deze week iets vaster van toon. Hooeer dan 18 cent komt men echter niet. De Centrale treedt regelend op en neemt slechts een kwan tum wekelijks af, die de huidige prijzen evenwicht houdt. U

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10