D.E. IN DE PIJP A DE SPAANSCHE BURGERKRIJG. GENIET VAN UW VACANTIE MET 7?** Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Woensdag 29 Juli 1936 Derde Blad No. 23417 Beide partijen melden kleine succesgen. DE HEER B. IKE. LUCHTVAART BINNENLAND. Nederlanders in Spanje. DOUWE EGBERTS De strijd om Saragossa. De Spaarische minister van binnenland sche zk'ken heelt gisteren over den radio zender te Madrid aangekondigd, dat de regeeringstroepen thans een offensief van grooten onwang hebben ingezet om alge heel met de opstandelingen af te rekenen. Nu de ring om Madrid verbroken is,ver- «aoht men een wellicht beslissenden strijd om Saragossa. Er liggen daar tien regimenten der opstandelingen, die men rekent tot de beste uit Spanje. Zij bezetten «n strategisch gunstige stelling en zijn bovendien uitstekend gewapend. Saragossa is ook het eenige garnizoen in Spanje, dat met tanks is uitgerust. Reeds sedert de tweede helft van de vorige week hebben zich afdeelingen regeeringstroepen uit Barcelona naar dit punt begeven en de laatste dagen zijn ook troepen uit Madrid derwaarts vertrokken. Aan het front in de Sierra de Guadar- rama heeft een afdeeling Guardia de Asalto een groot munitiedepot der opstan delingen in de luoht doen vliegen. Vliegtui gen hadden de plaats opgespoord en nadat de divisie zioh verdeeld had, bestormde zij van vier zijden den berg, waarop het depot gelegen was en slaagde erin onder een regen van kogels het op te blazen. Twee gardesoldaten werden gedood en 11 ge wend. In het Noorden heeft de regeering een succes behaald door de inneming van de kazerne Loyola bij San Sebastian, die be schouwd werd als de haard van den op stand ln de provincie Guipuzcoa. De offi cieren, die zich daar hadden verschanst, zijn gevangen genomen en, naar de minis ter van binnenlandsche zaken voor de rhdio mededeelde, verzoenden de soldaten zich met de militie van het volksfront. Men vond een belangrijken voorraad oorlogs materiaal. Telegrammen uit Burgos, het hoofd kwartier van generaal Mola, maken daar entegen melding van eenige overwinningen 0]) de regeeringstroepen bevochten. Ook al weer volgens berichten uit hetzelfde kamp. is het dichtst bij de hoofdstad gelegen steunpunt der nationalisten het plaatsje San Rafael aan den straatweg van Segovia naar Madrid, en generaal Mola zelf heeft gisteren verklaard, dat de Inneming van Madrid nog slechts een kwestie van tijd was. De toestand te Barcelona verbetert dagelijks. Aan de plundering en daden van persoonlijke wraak, welke in de eerste dagen voorkwamen, is door den bewakings dienst van de regeering en de roode militie een einde gemaakt. Overeenkomstig het verlangen van de werioliedenorganisaties en de overheid hebben de meeste werklie den den arbeid hervat, alleen bljjven vele winkels nog gesloten. In bijna geheel Ca- talonië is het spoorwegverkeer hersteld. Ten Noorden van Tarragon zijn de regee ringstroepen opgerukt en men hoopte gisteren Huesca te bezetten. Gisteren zijn op het vliegveld te Barcelona vijf jacht vliegtuigen en een bommenwerper aange komen, terwijl ook te Lerida vijf nieuwe toestellen zijn aangekomen, zoodat ln totaal 15 toestellen gereed staan om Sarra- gossa aan te vallen. Alle radiostations ln Catalonië zijn thans ln handen van de regeering. Vandaag zul len de bloseopen weer geopend worden en men heeft den schouwburgen verzocht volksvoorstellingen te geven. Een aantal particuliere kunstverzamelingen en biblio theken zijn in beslag genomen om deze voor vernieling te behoeden. In het Zuiden. In het Zuiden is weinig meer bekend geworden. Reuter meldt, dat generaal Franco nu een grooten aanval voorbereidt, doch het is niet meer zoo gemakkelijk soldaten uit Marokko over te brengen, nu de Spaansohe vloot zeer waakzaam is in de Straat van Gibraltar. Gisterochtend werden te Gibraltar schoten gehoord uit de richting van La Linea. Een kapitein van de opstandelingen vertelde, dat zestig com munisten door Marokkaansohe troepen werden gefusilleerd. ZIJ waren na een hevig gevecht, dat Maandag bij San Roque plaats vond, gevlucht en door de opstandelingen gevangen genomen. Een Fransch advocaat, die te Tanger woont, is gisteren uit Algeclras aangeko men. Hij verklaarde, dat daar vele dooden en gewonden ln de straten liggen; de autoriteiten kunnen geen ohauffeurs vin den voor het besturen van de ambulance auto's. Het Britsahe schip Glbel Dersa deelde mede. dat gisterochtend na vertrek uit Tanger bommen ln de nabijheid van het schip ontploften. Op den tooht door de Straat van Gibraltar passeerde het schip twee duikbooten van de regeering. De radiozender van Tetoean, welke ln handen der rebellen is, meldt, dat de troe pen der nationalisten den opmarsch naar de Zuid-Spaansche havenstad Malaga heb ben voortgezet. De vertegenwoordiger van de voorloopige militaire reegering van de rebellen, te Lissabon verklaarde, dat de opmarsch van de zuidelijke troepen van de opstandelingen slechts langzaam gaat, aangezien in elk dorp communstische tegenstand moet wor den gebroken en bij een snellen opmarsch zou een opstand in den rug van het op rukkende leger kunnen uitbreken. De uittocht der vreemdelingen. Van officieele Engelsche zijde werd giste ren medegedeeld, dat onder de 319 mannen en 466 vrouwen en kinderen, die ln den loop van de laatste dagen in Barcelona en andere Catalaansche havens aan boord van de Britsche schepen zijn genomen, 18 natio naliteiten vertegenwoordigd zijn. Een be richt, dat gistermorgen te Londen van den Engelschen consul te Madrid ontvangen is, bevestigt, dat de treinen die in den nacht van 26 Juli uit de hoofdstad naar Alicante en Valencia vertrokken zijn. behouden zijn aangekomen. Treinen met voorraden levens middelen zijn anderzijds uit Valencia te Madrid aangekomen. Men Is derhalve bezig maatregelen te treffen om Britsche onder danen langs dezen weg Madrid te doen ver laten. Het Engelsche hospitaalschip ..Maine" vertrekt morgen naar Barcelona en de „Repulse" bevindt zioh op het oogenblik in de buurt van de Balearen. De Fransche tor- pedobotjager „Albatros" heeft nog 60Fran- schen aan boord genomen uit Valencia, ter wijl de Amerikaansche kanonneerboot „Cayuga" op de reede van Saint Jean Luz is aangekomen met den Amerikaanschen gezant- uit San Sebastian aan boord met zijn echtgenoote en secretaris. Vandaag zullen nog drie vliegtuigen uit Parijs naar Madrid vertrekken om van daar vrouwen en kinderen naar Frankrijk terug te brengen. De buitenlandsche gezantschappen vestigen zich te Irun De hoofden van de buitenlandsche ge zantschappen in Spanje, die zich op het oogenblik te San Juan de Luz bevinden, hebben gisteren een conferentie gehouden. Zij zijn tot het besluit gekomen om een gemeenschappelijke zetel der ambassades op Spaanschen bodem te Irun, onmiddellijk over de Fransche grens te vestigen. Zij zul len daartoe gezamenlijk een huls huren. De Amerikaansche, Italiaansche, Tsjecho-Slo- waaksche, Noorsche, Zweedsche en Duit- sche gezantschappen openen nog vandaag provisorische bureaux. De Engelsche gezant bevindt zich 26 kilometer ten Westen van Zarauz, waar hem twee Engelsche oorlogs schepen ter beschikking staan. De Fran sche gezant wenscht aan boord van een Fransch oorlogsschip voor San Sebastian te blijven. BENOEMD TOT GEM.-SECRETARIS VAN NOORDWIJK. Tot gemeente-seertaris van Noordwijk Is ln de gisteren gehouden Raadsvergadering oenoemd de heer B. Ike met 8 van de 15 st. Deze stond No. 2 op de voordracht. De nieuw benoemde gemeente-secretaris Van Noordwijk. de heer Benedik Ike, werd ?P 3 Juni 1899 te Groningen geboren. Op Jeugdigen leeftijd was hij reeds werkzaam eerst als volontair, daarna als ambtenaar ter secretarie te Nieuwe-Schans, vanwaar op 1 Januari 1921 zijn benoeming volgde vt adjunct-commies ter secretarie te As sen; op 1 Juli 1925 werd hij bevorderd tot '™bmies ter secretarie aldaar. Op 16 April 1S30 vond zijn benoeming plaats tot com- ™es, chef der afd. financiën enz. te Noord- ™JJk, welke functie thans door een benoe- ™ng tot gemeente-secretaris is gevolgd. De heer Ike is in het bezit van het diploma anc>. gem.-secretaris, diploma Staatsin- RUSSISCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Doordat parachutist niet durfde omlaag springen. Uit Wladiwostok wordt gemeld, dat een leerling-parachutespringer, die niet durfde springen, een vliegtuig heeft doen veron gelukken. Hij stond n.l. op den vleugel, doch durfde zich niet omlaag te werpen, met het gevolg, dat de bestuurder de macht over het toestel verloor, zoodat het neerstortte. De vier inzittenden kwamen allen om het leven. DC POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen om 6 uur is de ,J>jalak" van Schiphol naar Indië vertrokken. De volgende passagiers maken de reis mee: een AmsterdamBandoeng, een Amster damCalcutta, een AmsterdamJodphur en een AmsterdamKarachi, terwijl voor de tussohentrajecten nog hebben geboekt: een passagier Halle LeipzigKarachi, een Halle LeipzigJodphur en een Gaza Rutbah Wells. Verder vervoert het vliegtuig 71 kg. vracht, 217 kg. briefpost en 1 kg. pakket- post. o VERBETERING VLIEGVELD MEDAN. Aneta meldt uit Buitenzorg: Machtiging is verleend om boven het voor de uitbrei ding en verbetering van het vliegveld te Medan reeds toegestane bedrag v. f49.480 alsnog te beschikken over f. 16.800. ZIJ WORDEN PER VLIEGTUIG OF PER SCHIP AFGEHAALD. ANGSTIGE OOGENBLIKKEN TE BARCELONA. De regeering ziet momenteel de mogelijk heid onder het oog om een vliegtuig naar Madrid te zenden om de daar verblijvende Nederlanders aan boord te nemen en buiten Spanje te brengen. De bemanning zal bestaan uit Evert van Dijk en Verhoef. De andere leden der be manning zijn nog niet bekend, omdat hier geen personen zijn aangewezen, maar vrij willigers opgeroepen. De vlucht zal van Amsterdam via Parijs en Biarritz naar Madrid gaan. Aan de Spaansche regeering is toestem ming gevraagd om te Madrid te mogen lan den en vertrekken. Zoodra de toestemming is verleend zal het vliegtuig weggaan. Intusschen hoopt men nog dat een mo gelijkheid zal worden gevonden voor onze landgenooten om Valencia te bereiken. Er zal dan getracht worden hen vandaar per schip af te halen. Te Breda is naar de „Tel." meldt aangekomen een der Ingenieurs, verbonden aan de kunstzijdefabriek La Seda de Barce lona te Barcelona, ten einde aan de direc tie der Hollandsche Kunstzijde Industrie nader rapport uit te brengen, omtrent den toestand, waarin het bedrijf in Spanje zich bevindt. Deze ingenieur heeft de Nederlandsche employé's. die met vrouwen en kinderen uitgeweken zijn, begeleid. Uit zijn verklaringen bleek overduidelijk, dat de Nederlanders te Barcelona in een ware hel geleefd hebben. De moeilijkheden begonnen al op Zondag 19 Juli, toen te Barcelona de militaire opstand bekend werd. Terstond liet de overheid alle wapens ln beslag nemen en volgde een strenge huis zoeking in woningen en fabrieken. Dit was ook het geval bij La Seda de Barcelona. Een wilde bende, die verklaarde tot de regee ringstroepen te behooren, drong de fabriek binnen. Het behoeft geen betoog, dat het Neder landsche personeel der fabriek uren vol emotie beleefde, te meer daar de gegeven bevelen van den meest tegenstrijdigen aard waren. Met de revolver ln de hand werd een Nederlandsch ingenieur door een lid der civiele garde gedwongen tegen den muur te gaan staan, met de handen omhoog. Een ander beval hem echter tegelijkertijd, hem den weg naar de magazijnen te wijzen. Toen de ingenieur aan dit bevel wilde voldoen, werd door den eersten garde-slodaat op hem geschoten; gelukkig miste de kogel zijn doel. r Onder veel rumoer trok de bende ten slotte af, nadat een wacht was achtergela ten „ter bescherming der vreemdelingen". De toestand werd zeer kritiek, toen de „overheid" gelastte de gevangenissen te openen, waarna de misdadigers bewapend werden en in de gelederen der regeerings troepen werden opgenomenGeen won der dat zich vreeselijke tooneelen afspeel den. Dronken bandieten vuurden onophou delijk wapens af op een ieder, die hen te genkwam. Aangezien de autoriteiten niet bij machte waren de veiligheid der vreemdelingen te verzekeren, besloot de directie van La Seda de Barcelona het grootste deel van haar Nederlandsche personeel te doen uitwijken, benevens de vrouwen en kinderen. Hiertoe werd de hulp ingeroepen van de overheid. Na een zeer moeitevollen tocht door een uitgedroogde rivierbedding gelukte het ten slotte in auto's de kust te bereiken, waar een Nederlandsch schip gereed lag, dat de vluchtelingen naar Frankrijk overbracht. De vlucht ging gepaard met groote ont beringen en vele verschrikkingen. Het ge weer- en kanonvuur was niet van de lucht; overal trof men verminkte lijken van rebel len aan. Tot in de kleinste plaatsen ston den kerken en kloosters in brand. Slechts de Nederlandsche directeur en zeven Nederlandsche ingenieurs zijn achter gebleven. Zij zullen trachten met 30 Spaan sche arbeiders de fabriek te behouden. EERSTE KAMER. richting M.O. en practijk diploma Boek houden. Hij is Ned. Herv., gehuwd en vader van 2 kinderen. De nieuwe functionaris heeft zich in de gemeente doen kennen, niet alleen als een zeer kundig en ijverig maar tevens als een welwillend ambtenaar, wien algemeene achting ten deel valt. Hij is ln principe de C.-H. beginselen toegedaan. EEN KORTE AVONDVERGADERING. (Vergadering van gisteravond). De Voorzitter deelt mede, dat de centrale afdeeling heeft besloten, in de afdeelin gen te doen onderzoeken, onmiddellijk na de openbare vergadering, een reeks wets ontwerpen, waaronder bepalingen tegen oververmoeidheid van bestuurders van motorrijtuigen en wettelijke bepalingen omtrent handelsagenten en handelsreizi gers. Aan de orde zijn de volgende wets ontwerpen: Toelating van bezitters van het diploma, bedoeld in het Koninklijk Besluit van 21 December 1923, tot de examens in de vereenigde faculteiten der rechtsgeleerd heid en der letteren en wijsbegeerte. Goedkeuring van den onderhandschen verkoop aan de gemeente Schiedam, van het oude postkantoor c.a. aldaar, ka dastraal bekend gemeente Schiedam, sectie C, no. 1106. Wijziging en verhooging van het zeven de hoofdstuk B der rijksbegrooting voor 1935 departement van financiën. Regeling van den invoer van rijst, van touw, van calcium-hypochloriet, natrium- hypochloriet en gecomprimeerd chloorgas, van paarden, van caustische potasch en lealiloog en van lint, band en veters. Wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk A der rijksbegrooting voor 1935 sociale zaken Wijziging en ver hooging van het twaalfde hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1936 sociale zaken. De Kamer keurt deze wetsontwerpen zonder debat en zonder hoofdelijke stem ming goed, waarna de vergadering te 8.40 uur wordt verdaagd tot hedenochtend 11 uur. ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI en BAAI-TABAK ANNO 1755 7145 (Ingez. Med.) INGEVOLGE INVALIDITEITSWET EN OUDERDOMSWET 1919 TOEGE STANE RENTEN. Op 1 Juli 1936 werden 33.603 weduwen- renten en 13.926 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens art. 373 dier wet 115.478 personen ln het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen oudersdomsrente van drie gulden oer week. Voorts genoten 50.837 personen een in- validiteitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 122.707 personen in het genot eener als vrucht hunner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. Het aantal renten, voortvloeiende uit krachtens artikel 10 van genoemde wet gesloten verzekeringen (self-supporting verzekeringen) met rentebedragen van drie tot twintig gulden per week bedroeg 3887. DUITSCH-NEDERLANDSCHE REIS-OVEREENKOMST. Nieuwe bepaling voor in Duitschland wonende Nederlanders. In aanvulling op reeds eerder gedane mededeelingen is een nienwe deviezenbe- paling afgekondigd, waarin wordt vastge steld. dat Nederlanders, die in Duitschland gedomicilieerd zijn of daar gewoonlijk ver blijven, voortaan een maximum bedrag van 100 gulden per maand en per persoon, ouder den 6 jaar, kunnen aanvragen om mee te nemen voor reizen naar Nederland. Zooals bekend, is de normale gang van zaken, dat iemand, die uit Duitschland naar het buitenland reist, slechts R.M. 10 mag meenemen. Voorts kan bij bijzondere gelegenheden, congressen enz. ip Nederland te houden, de afgifte van deviezen voor reisdoelein den overwogen worden. BEMIDDELING VAN ARBEIDSBEURS TE TERNEUZEN. Ten behoeve van ondernemingen in het buitenland. Het Tweede Kamerlid Kupers heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgen de schriftelijke vragen gesteld: Is de minister niet van oordeel, dat het bemiddelen ten behoeve van ondernemin gen in het buitenland, waarin een arbeids conflict bestaat, gelijk de arbeidsbeurs te Terneuzen doet. in strijd is met de kenne lijke bedoeling van de arbeidsbemidde- lingswet 1930, i%het bijzonder met de dui delijke woorden van artikel 6 eerste lid dezer wet? Is naar het oordeel van den minister de arbeidsbeurs te Terneuzen ingericht op het bemiddelen van zeelieden? Is de wijze, waarop de directeur van de arbeidsbeurs te Terneuzen de plaatsing van Nederlandsche arbeiders op Belgische schepen bevordert, niet eerder te beschou wen als het aanwerven van onderkruipers, dan het bona-fide bemiddelen van arbei- ders? Kan de minister ook mededeelen, of de arbeiders, die op de bovengemelde wijze zijn geworven, daartoe gedwongen zijn on der de mededeeling. dat bij eventueele wei gering hun geen werkloozensteun meer zou worden verleend? Acht de minister het de taak van de ar beidsbeurs te Terneuzen om, in strijd met de veiligheidsvoorschriften, geldende voor de Belgische koopvaardij, welke zijn ont leend aan internationale overeenkomsten en verdragen betreffende de veiligheid op zee. het aanmonsteren van onbevaren per sonen voor Belgische schepen te bevor deren? Is de minister niet van oordeel, dat, ook al zou de Nederlandsche arbeidsbemidde- lingswet 1930 niet van toepassing zijn bij een buitenlandsch conflict, het niettemin noodzakelijk is, dat de Nederlandsche ar beidsbeurzen in dergelijke gevallen niet bemiddelen, omdat anders het vertrouwen in de wijze, waarop de arbeidsbemiddelings instellingen haar moeilijke taak vervullen, ernstig wordt geschaad? GEWEIGERDE RADIOLEZING. Het Tweede Kamerlid Westerman stelt vragen. Het Tweede Kamerlid Westerman heeft aan de ministers van binnenlandsche za ken en van handel, nijverheid en scheep vaart de volgende schriftelijke vragen ge steld Is het den minister bekend, dat de radio- omroep-contröle-comniissie aan mr. dr. W. J. C. A. Nijg'h toestemming geweigerd heeft om op 23 Juli voor de P.H.O.H.I. een lezing te houden over de figuur van den Italiaan- sehen minister-president Mussolini' Zijn de ministers bareid aan deze com missie mede te deelen, dat zij het oordeel van de commissie, als zoude deze lezing, waarin voor den huldigen Italiaanschen minister-president en het huidige Italiaan sche regeeringsstelsel waardeering wordt uitgesoroken. zonder meer verboden moe ten worden, niet deelen, te minder nu van de zijde der Nederlandsche regeering door de zending van twee hoofdambtena ren naar Rome getracht wordt de oude economische banden met Italië weder op nieuw aan te knoopen? HET WERKFONDS. Een driemaandelijksch overzicht. Uit het driemaandeliiksch overzicht van het Werkfonds. looDende over de periode van 16 Maart j.l. tot 15 Juni i.l„ blijkt dat in totaal reeds 41 Diannen ziin uitgevoerd en voor de eerste of tweede maal opge leverd. Het hiervoor geblokkeerde bedrag was in totaal f. 2.558.995.46 waarvan op de bouwplaats werd verloond ruim 5'/s ton. Op 15 Juli waren er 121 plannen geheel of gedeeltelijk in uitvoering, waarvoor ruim 30 millioen gulden is toegestaan. Het aan tal arbeiders, dat bij deze plannen werk heeft of werk zal kriigen. bedraagt voor zoover thans kan worden berekend, in man- weken uitgedrukt rond 415.000 Deze bere kening heeft alleen betrekking on arbeiders werkzaam od de bouwplaats. Verder ziin er eenige plannen waarvan de bestekken door het Werkfonds ziin goed gekeurd. Het ziin er in totaal 28 tot een bedrag van rond f. 5.300.000. Wat de industrieele projecten betreft wordt meegedeeld, dat od 15 Maart j.l. nog 75 plannen in behandeling waren, terwijl in de periode 15 Maart15 Juni zeventig nieuwe plannen werden ingediend. Om ver schillende redenen ziin 33 plannen afge wezen en 25 gedeponeerd deels omdat de aanvragers het Droiect introkken, deels omdat zij om andere redenen geen verdere behandeling behoefden. In het geheel was tot en met 15 Juni ruim 69 millioen gulden voor het Werk fonds geblokkeerd Er ziin thans bii het bureau 261 plannen aanhangig, welke nog gedeeltelijk moeten worden onderzocht. VOORKEUR VOOR NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Er worden groote nationale belangen door gediend. Bij een onderhoud dat wij mochten hebben met den heer Ch. J. I. M. Weiter, voorzitter van de rijkscommissie voor de werkverruiming, over de mogelijkheden van het Nederlandsche product op de Neder landsche markt, zeide de heer Weiter tot zijn genoegen te constateeren dat zoowel het groote publiek als ook de leiders van grootbedrijven, er meer en meer op attent zijn. hun aankoopen binnen de grenzen te houden en in hun behoeften voor bedrijf zoo ook die voor het dagelijksche leven, te voorzien met in Nederland gemaakte artikelen. Hoezeer iedere poging tot werkverrui ming te prijzen moge zijn, een gezonder vorm van tewerkstelling dan in het eigen bedrijf, d.i. het bedrijf waarvoor de werk man of de geëmployeerde werd opgeleid of waarin hij opgroeide en carrière maakte, is wel niet denkbaar. Hoe onwaarschijnlijk het moge klinken: in honderden gevallen is noodig geweest de tusschenkomst der rijkscommissie werk verruiming om aan Nederlandsche op drachtgevers het besef bij te brengen, dat de Nederlandsche industrie volkomen in staat was haar opdrachten uit te voeren en dat bestelling in het buitenland dus niet gemotiveerd was. Dank zij de gestage actie, gevoerd door fabrikanten individueel niet het minst door het opbouwend werk van de vereeni- glng Nederlandsch fabrikaat en den laatsten tijd ook door de systematische campagne zooals de nationale propaganda commissie voor Ned. fabrikaat die voert, is er voor velen klaarheid gekomen, wat Nederland maakt staat zeker kwalitatief niet achter, maar ook in prijs kan Neder land veelal heel goed mee. Met het koopen van Nederlandsche waar worden groote nationale belangen gediend. Het algemeen welvaartspeil heeft in de laatste jaren een gevoelige knak gekregen. Als wij Nederlanders consequent vast houden aan het principe „voor alles Neder landsche waar", dan helpen wij steentje voor steentje mee, die welvaart weer op te bouwen. Dan bieden wij op gezonde basis het hoofd aan crisis en werkloosheid. Dan kan niet uitblijven of er breekt ook voor jong Nederland weer een tijd aan waarin het verschrikkelijk euvel der werkloosheid tot kleiner proporties zal worden terugge bracht en op veel grooter schaal dan thans weer mogelijk zal zijn. dat hij die werken wil, ook werk zal kunnen vinden, loonend en naar zijn aanleg. Dat alles zijn redenen te over om de nationale propaganda commissie voor Ned. fabrikaat allen moreelen en financieelen. steun te geven die in ons vermogen ligt. Het gironummer van de commissie is 25000 Den Haag. HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. Bij Koninklijk Besluit is aangewezen bij het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gra- venhage 1. tot president: mr. E. Jellinghaus, thans lid van het Hoog Militair Gerechtshof, tevens president van hef (e 's-Gravenhage; 2. tot lid: mr. dr. W. A. J. M. Fiek. thans raad in het Hoog Militair Gerechtshof, tevens raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9