De nieuwe grondwet van de Sovjet-Unie tEIDSCH DAGBLAD ■c-WI. Eerste Blad Woensdag 29 Juli 1936 Een veiligheidsklep voor de energie der jeugd* NAGEKOMEN BERICHTEN. VISSCHERIJBERICHTEN. BEURSOVERZICHT, MA1KT WEEBBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 763. Hedenmiddag 3 uur: 762. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hedegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. Hoogste stand 767.8 te Valentla. laagste stand 751.6 te Janmayen. Verwachting tot den avond van 30 Juli: Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingengedeeltelijk bewolkt. Waar- I Khijnlijk weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. De hooge drukking in het Westen is sterk in omvang en beteekenis toegenomen. Op Ierland, waar de barometer nog steeds stijgende is, worden thans standen boven 765 m.m. aangetroffen. Ook over Frankrijk breidt de hoogedruk zijn invloed uit. Over I de Britsche eilanden waaien zwakke tot matige Noordelijke winden. De depressie, I welker kern gisteren over het Kanaal lag, is naar het Oosten getrokken en bevond rich hedenmorgen juist boven ons land. Zy vormt nu eigenlijk een secundaire van een grooter lagedrukgebied, dat door het die per worden van de gisteren genoemde storing over Duitschland, ontstond. De kern van dit lagedrukgebied ligt over ce Noordeiyke Oosteze met barometer standen onder 755 m.m. Belde depressies brachten zware regens, de Bilt had 15, Groningen 12, en Maastircht 11 m.m., Zürich meldde 28, Mlinchen 17, Beriyn 11 m.m. Thans is het weer nog regenachtig In Noord- en Oost-Duitschland en rond de Oostzee. De vooruitzichten voor het weer ten onzent worden aanmerkelijk beter. Wel zal onder invloed van de te verwachten lucht- storing uit Noordelyke richtingen de tem peratuur nog niet veel stygen, doch de regenkansen nemen af. Men kan zeggen, dat voor eerst sinds langen tyd een ver andering ten goede in de drukverdeeling is opgetreden, welke hoogst waarsdhyn- Hik van wat langeren duur zal zyn, WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR. Parys: Windrichting West. Windkracht: matig Temperatuur ln graden Celsius: 14. Algemeene weerstoestandbetrokken, buiig. London (Croydon): resp. N.W., zwak, 13, iwaarbetrokken na lichte regen. Berlijn: resp. W.Z.W., matig, 17, zwaar bewolkt. Marseille: resp. N.W., zwak, 20, mooi tonnlg weer. Genua: resp. Z.O., matig, 24, zwaar bewolkt, doch tameiyk goed weer. luchttemperatuur. 9 uur voorm 15 gr. C. (59 gr. F.). 12 uur 's midd.: 17 gr. C. (63 gr. F.). 3 uur nam.: 17 gr. C. (63 gr. F.). hoogwatertijden te katwijk zee. Voor Donderdag. Voorm. te 12 u. 42 m.; nam. te 1 u. 13 m WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 's Middags 12 uur: 20 gr. C. Zweminrichting „De Zyi". 's Middags 12 uur: 18'/i gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Woensdag: 9.25 n.m. tot 4.48 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 9 Juli: op: 17 u. 31; onder 1 uur. NEDERLANDSCHE AUTO IN LUXEMBURG VERONGELUKT. Eén doode en meerdere gewonden. Gistelnamiddag is op de Luxemburgsch- Belgische grens een auto, waarin zes Ne derlanders zaten, verongelukt. Hierby is de 47-jarige heer F. van Agt, textielfabrikant Eindhoven, die den wagen bestuurde, om bet leven gekomen, zyn schoonzuster, mej. Hopke uit Amsterdam, werd ernstig ge wond, terwyi de drie kinderen van den heer p*n Agt en een inzittend nichtje, mej. van clusteren uit Amsterdam, lichte verwondin- «n opliepen. De oorzaak van het ongeluk L onbekend De heer van Agt was weduw naar. O (Nadruk verboden) Verleden Jaar beleefde Rusland een ge weldige sensatie: Stalin heeft plotseling een ingrll pende hervorming van het in de Sovjet-Unie geldende regime aangekon digd. die haar uiting zou vinden ln de in voering van algemeen, gelijk en geheim kiesrecht naar westersch model Er werd een commissie Ingesteld, die de nieuwe wet moest uitwerken. Stalin werd Dersoonllik lid van de commissie, hetgeen haar werk aanzienlllk vergemakkelijkt heeft en haar voor aanvallen van den kant van commu nistische fanatici heeft gevrijwaard Daar na heeft men zelden iets over den arbeid van die commissie gehoord. Sommigen be weerden daarom, dat het geheele Dlan op gegeven was, doch voor lederen kenner van de Russische toestanden was het dui- delltk. dat dit een verkeerde opvatting was: den laatsten tijd vinden in Rusland ingrll pende veranderingen plaats, waarvan de draagwijdte en historische beteekenis moeilük overschat kunnen worden. WM zullen dit verschijnsel bil een andere ge legenheid behandelen, omdat de zaak van te groot belang is om ze in het voorbij gaan te bespreken. In elk geval stond het voor ons vast. dat onder dergelijke om standigheden en gezien de internationale situatie en de volkomen gewijzigde positie van de Sovjet-Unie een „stille begrafenis" (zooals de Russische term luidt) van het plan buitengesloten was Welke vormen zou het ontwerp echter krijgen? Deze vraag, is nu beantwoord. De com missie heeft haar werk voltooid, het door haar uitgewerkte ontwerp is door het Cen traal Uitvoerend Comité van de Unie goed gekeurd en zal ln November van dit laar door het Congres der Sovjets goedgekeurd worden (het pikante van het geval is. dat de nieuwe wetten door deze twee instel lingen moeten goedgekeurd worden, die door die wetten afgeschaft worden. Zooals in Sovjet-Rusland gewoonte is. geschiedt dit goedkeuren zonder eenig verzet, met algemeene stemmen). Het ontwerp is ge publiceerd. De westerlingen hebben het in excerpten kunnen lezen de lezers van de offlcleele sovjet-publicaties kunnen het ontwerp ln extenso lezen. Het ontwerp ligt nu voor ons. wij kunnen het dus in zijn geheel beoordeelen. De eerste indruk van het iezen van den tekst is zeer sterk. Een Nederlander moet tot de conclusie komen dat er in Rusland een der belangrijkste omwentelingen plaats heeft gevonden, die de Russische geschie denis ooit gekend heeft De machthebbers voeren vriiwillig hervormingen in. die in grijpende veranderingen in- het geheele regime brengen dat regime zelfs geheel schijnen af te schaffen. De staatsburgers van de Sovlét-Unie krijgen algemeen, ge- litk. direct en geheim kiesrecht (vroeger verklaarden de bolsjewiki dat dit alles en vooral het geheime kiesrecht een kapitalistische instelling was. welke eiken rechtgeaarden bolsjewiek moest doen gru wen) vrijheid van het woord (weer iets. dat nog kort geleden als een" kapitalistische instelling gold), vrijheid van vergadering, van pers enz Kortom, alle denkbare vrij heden. uit de meest democratische grond wetten van het kapitalistische westen afge schreven. Zulke hervormingen komen gewoonlijk alleen na een geweldigen strlid. na een revolutie wanneer de regeering zich ge dwongen ziet vérgaande concessies aan het volk te doen om het allerergste te voor komen. Daar de sovjetpers en de buiten- landsche correspondenten te Moskou, mits gaders de ..goed ingelichte" reizigers, die ln een paar weken „grondige studie" van Rusland maken, met nadruk verklaarden, dat in Rus'and volkomen rust heerscht, zoo steec de verbazing ten top. In de tot nu toe gepubliceerde meeningen der wes terlingen (wil bedoelen daarmede de echte kenners van de Russische toestanden die hun kennis te danken hebben aan een verblijf van vele laren in Rusland, die de taal inderdaad kennen, die een werkelijke studie van de Russische problemen heb ben gemaakt) komen twee standpunten tot uiting: een gedeelte hunner verklaart, dat die nieuwe grondwet sleohts humbug is een soort boerenbedrog: een andere groep ziet ln de nieuwe grondwet een gewe'dige om wenteling waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Volgens onze meening ligt de waarheid, zooals steeds tusschen die twee uitersten in. Vóór alles zij vermeld dat de bewerin gen van al die „deskundigen" als zou er in het land rust heersahen bezllden de waar heid is. Wii willen geenszins beweren, dat die „deskundigen" bewust en opzettelijk liegen: de zaak is veel eenvoudiger: er zltn dingen die een vreemdeling, een toerist, niet bemerkt, niet bemerken kan omdat zij diep onder het min of meer kalm schij nend oppervlak plaats vinden. De laatste naar jaar heerscht in Rusland een span ning. die op den duur tot een uitbarsting zou moeten leiden indien de overheid niet butljds ingreep en epn veiligheidsklep opendeed. Dat is een der oorzaken, waarom de regeering tot dergellike Ingrijpende her vormingen overgaat. Verder moeten wii den lezer er op wijzen. DOODELIJK ONGEVAL AAN BOORD VAN EEN 8CHIP, Timmerman in bet ruim gevallen. Vanmorgen ls te Amsterdam aan boord - de „Slmaloer" der Stoomvaart My. •.Nederland" een ongeluk met doodelyken ailoop gebeurd. Een 43-Jarige timmerman, wonende aan den overkant van het IJ, moest werkzaamheden verrichten ln het tankruim van het sohlp, dat ligplaats heeft aan de Fransche boeien tegenover de Sumatrakade. Toen de man via den ladder in het ruim zou afdalen, struikelde hy, met het noodlottig gevolg, dat hy in het tien meter diepe ruim viel. Onmlddeliyk werd dr. Utermöhlen van de maatschappy gewaarschuwd, die in het ruim afdaalde. Hem bleek toen dat hier geen hulp meer kon baten. Het slachtofler moet vrywel onmlddeliyk dood zyn ge- wees! Geslaagd t« Den Haag voor het examen Hoogdultsch (L.O.) de heer R. Pil te Bes- seniheim. dat de vrijheden, die op den Westerling zulk een sterken indruk maken ook ln de vorige grondwetten voorkwamen, zü het ln andere, minder duideiyke woorden uitge drukt. Wat wii nu vóór ons zien liggen is n.l. niet de éérste grondwet, zooals te oor- deelen naar de artikelen ln de groote buitenlandsche pers velen in het westen schiinen te denken. De eerste soviet-grond- wet (die van R.S.F.S.R.) dateert uit 1918 (zU is in 1925 herzien): in 1923 verscheen de eerste grondwet van de Sovjet-Unie. Belde grondwetten, alsook de grondwetten der kleinere bondsstaten zijn nog steeds van kracht Aangezien voor wijzigingen in de grondwet geen speciale procedure voor geschreven Is. vonden herhaaldelijk wijzi gingen plaats. De grondwet van 1923 heeft natuurlijk haar gebreken, maar die heeft elke grondwet, zelfs de beste. De sovjet- grondwet had echter één gebrek dat in het zondige westen, althans in de beschaaf de wereld zelden voorkomt: die grondwet werd niet toegepast! Een van de belang rijkste elschen van de opoosltle in Rusland was steeds: de grondwet van 1923 moet in de practiik toegepast worden! Dit niet toe passen van 'n door de bolsjewistische macht hebbers zelf uitgevaardigde grondwet Is o.a. een der belangrijkste verwijten, die de schrijver van dit stuk aan het tegenwoor dige bewind maakt. Indien de sovjet-regee ring bereid ware geweest haar eigen wetten en vooral haar eigen grondwet naar letter en geest toe te passen, dan zou de over weldigende meerderheid der Russische émlgré's bereid zijn geweest het sovjet regime te erkennen. De nieuwe grondwet bevat geen enkele garantie, dat zit beter nageleefd zou worden dan al haar voor gangsters. In zooverré hebben de deskun digen. die beweren, dat ailes bli het oude zou blijven dat die heele nieuwe grond wet wel verdacht veel overeenkomst met een wassen neus heeft een zeer sterk argument En toch vergissen zli zich En de bewe ring van sommigen, als zou het geheel .boerenbedrog" ziin ls zeker al te opper vlakkig. Ondanks haai- gebreken, opent de nieuwe grondwet zekere persDectieven. Die perspectieven ziin niet zóó wild. als de fanatieke bewonderaars van de bolsiewik! beweren die elke buite'ïne van de heeren te Moskou met een bewonderenswaardige zelfopoffering meemaken maar de Russi sche bevolking stelt veel geringe eischen De nieuwe staatsorganisatie diede grondwet invoert algemeen kiesrecht, afschaffing van de sovjets, die reeds lang morsdood ziin. invoering van een parle ment bestaande uit..tijjèe kamers enz zal de ieugd. wier ei^ghen -met den dag dringender worden in de gelegenheid stel len haar krachten toe te passen. Voor een groot gedeelte streeft de hervorming dat doel na: een veiligheidsklep voor de energie der jeugd te scheppen Iedereen In Rusland begrijpt, dat de er kenning van het recht om oppositie te vor men slechts een schoon klinkende phrase is. Een oppositie als in het buitenland, is in Rusland evenals ln eiken dictatoriaal bestuurden staat onmogelijk. Maar de nieuwe grondwet ooent de mogelUkheld voor een betrekkelijke oppositie. De grond wet erkent slechts één party, n.l. de com munistische. Alle overize partijen blijven verboden. De candidatenlijsten zullen dus alleen door de communist'sche oartii op gesteld worden d.w.z. dat de reeds r.u bestaande toeetand gehandhaafd blUft. Daarnaast zullen echter groepjes die op den bodem van het bestaande regime staan (en dat doen vrliwel alle in Rusland: wat de menschen willen is geen omwenteling, maar een toepassing van de bestaande wetten en een van binnen uit gaande verbetering van het regime) hoofdzakelijk jongelui, in staat ziin candidaten aan te wijzen die voor bepaalde dingen zullen hebben te ilveren. Op deze wiize zal nuttig werk ver richt kunnen worden De oppositie zal dus geen geheel vormen, zii zal uit afzonder lijke vertegenwoordigers van gewestelijke of plaatselijke belangen bestaan, doch tn de oractlik zullen die opposanten zich nu en dan kunnen vereenigen en de regeering dwingen, bepaalde maatregelen van prao- tische beteekenis te treffen. De Russische intelloctueelen hebben steeds belang ge steld in algemeene formules e.dhet volk hecht echter veel meer waarde aan de details van het practische leven. De nieuwe volksvertegenwoordiging zal naar alle waar schijnlijkheid tamelijk kleurloos zijn maar de kans dat zii veel nuttigen arbeid zal verrichten, ls veel grooter dan al te Uverlge critici denken. De vrijheid van pers zal natuurlijk slechts een phrase blijven. Er zal in geheel Rus land niemand te vinden ziin, die deze .vrij heid" op de westersche wltze opvat en een eigen krant gaat uitgeven. Zoo, Iemand zou trouwens onmiddellijk door de G. F. Oe. die in de grondwet van R.S.F.S.R (de grootste republiek het Pruisen van de Sovjet-Unie) nog steeds „prijkt" aangepakt worden en naar een concentratiekamp gezonden Dit beteekent echter geenszins dat in de pers alles bli het oude zal blliven. De beloofde vrllheld zal haar uiting vinden in een zekere wijziging van de bestaande bladen De oritlek zal alweer niet op algemeen heden gericht ziin. maar op afzonderlijke, practische onderwerpen en daardoor zal zii wellicht veel meer nut brengen dan door ellenlange artikelen van abstract karakter te bereiken is. Kort samengevat, kan de beteekenis van de hervorming als volgt geformuleerd wor den: al te grootsche verwachtingen ziin ongegrond, maar ook het ten top gevoerde pessimisme is volkomen ongegrond: de be schuldigingen van macchiavellisme en van allerlei gecompliceerde boosaardige plan nen komt ons wat gezocht voor. Alles zal er van afhangen wat de leued die nu een nieuwe taak kritg.t. van de geboden gele genheid zal maken. 'En aangezien de Rus sische ieugd getoond heeft zeer eoede eigensehapnen te bezitten zoo kan de toe komst met vertrouwen tegemoet gezien worden, zli het ook zonder al te hoog ge spannen verwachtingen. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. BUITENLAND. AMNESTIE IN EGfltTE. CAIRO. 29 Juli (D.N.B.) De minnttr- raad heeft zijn goedkeuring gehecht aan bet amnestie-ontwerp, waardoor ongeveer 2.500 personen, die sedert 1930 wegens po litieke misdrijven gevangen worden ge houden, op vrije voeten zullen worden ge steld. De amnestie omvat echter niet de genen, die wegens politieke moorden zyn veroordeeld. IJMUIDEN, 29 Juli 1936. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 0.900.84; Griet per kist van 50 K.G. f.3214; Tongen per K.G. f. 1.551.25; Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 30; Middelschol per kist van 50 K.G. f.30—25; Zetschol per kist van 50 K.G. f. 2414; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 17.508.50; Schar per kist van 50 KG. f. 12.504.70; Tongschar per kist van 50 K.G. f. 26; Roggen per 20 stuks f. 13—8: Vleeten per stuk f. 1.601.50; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 5.20—1.20; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 26 Klelnmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f.2415.50; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 168.40: Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 84—28; Gullen per kist van 50 K.G. f. 124; Lengen per stuk f. 1.25 0.33; Heilbot per K.G. f. 0.98—0.82: Wijting per kist van 50 K.G. f. 4.803.10; Koolvisch per stuk f. 0.880.08; Makreel per kist van 50 K.G. f.13—7. Aangevoerd: Groote hake 8474; Groot middel 81—73; Klein middel 32—26 Levende beugvisch: Kleine hake 2616; Pieterman f. 13 per kist. 679 kisten versche haring f. 54.30 p. k. Aangekomen 6 Stoomtrawlers: IJM. 31 met f.6498, IJM. 46 met f.2931; IJM. 85 met f.2057; IJM, 38 met f.3220; IJM. 198 met f.2917; IJM. 26 met f.3004 en 5 log gers: KW. 44 met f. 806; KW. 153 met f.579; KW. 58 met f.578; KW. 155 met f.781; KW. 114 met f.129. VLAAI®INGEN, 29 Juli. Binnengekomen de KW. 172 met 525 kantjes van 4 schepen. Maatjesharing groen f. 10.507. middel f. 7.80—8.90, klein f. 7.70—8.70; volle haring f. 108.70, alles naar kwaliteit. Praairapport Hr. Ms. „Jan van Bra kei". 27 Juli. Tusschen 55 gr. 0' 1" en 54 gr. 47' Nbr. en 0 gr. 2' Ol. en 0 gr. 21 9" W. SCH. 3. 550 kantjes; SCH. 16. 2(0 kantjes: SCH. 23. 150 kantjes; SCH. 39. 155 kantjes: SCH. 73, 200 kantjes; SCH. 75, 180 kantjes; SCH. 78. 80 kantjes; SCH. 79, 340 kantjes; SCH. 84, 290 kantjes; SCH. 87. 90 kantjes; SCH, 89. 340 kantjes; SCH 133. 100 kantjes; SCH. 141 29 kantjes: SCH. 170. 60 kantjes; SCH. 200, 80 kantjes; SCH. 201, 220 kant- les; SCH 210, 420 kantjes; SCH. 242, 250 kantjes; SCH 245, 220 kantjes; SCH. 305, 136 kantjes: SCH. 314 115 kantjes; SCH- 342, 40 kantjes; KW. 14 150 kantjes; KW. 25. 57 kantjes. KW. 31. 265 kantjes; KW. 32. KW. 36. 100 kantjes;. KW. 47, 320 kantjes; KW. 55, 95 kantjes; KW. 97. 210 kantjes; KW. 102. 130 kantjes; KW. 110, 410 kantjes; KW. 122, 85 kantjes; KW. 130. 510 kantjes; KW. 1 38. 165 kantjes; KW. 149, 147 kantjes; KW. 172. 500 kantjes: VL. 14. 320 kantjes; VL. 16 180 kantjes; VL. 27, 350 kantjes; VL. 39. 460 kantjes; VL. 49, 120 kantjes; VL. 103, 77 kantjes; VL. 190 200 kantjes; VL. 204. 50 kantjes; GDY 8. 220 kantjes; GDY 51 435 kanties; GDY. 99. 391 kantjes; GDY. 130, 234 kantjes; GDY 189, 20 kantjes; GDY. 2e8. 200 kant jes: IJM. 233, 50 kantjes; MA. 15, 170 kantjes. Alles wel. Praairapport van 27 Juli, vangst SCH. 89 moet zyn 320 kantjes. AMSTERDAM, 29 Juli. Kleurlooze markt. Koerspeil gedrukt. Affaire zeer beperkt. Koninkhjken luier. Philips nauweiyks prijshoudend. Amerika zwak. Beleggingen pryshoudend. Viel op de eerste dagen van deze week nog een zekere geanimeerde stemming voor sommige speclade fondsen te constatee- ren, heden was de belangstelling wel zoo gering en de affaire zoodanig ingekrom pen, dat de markt al heel spoedig na de .'penlngsnoteerlngen een verlaten en kleurloos aspect kreeg. Zoowel publiek als speculatie hielden zich volkomen op den achtergrond en de vele gunstig luidende berichten uit het bedrijfsleven, speciaal vun de overzijde van den oceaan, waren niet meer ln staat den handel te stirnu- leeren. Trouwens ook in Wallstreet is gisteren de koersstyglng tot staan gekomen, onder in vloed van winstnemingen, een verschijnsel dat als rustpauze voor de markt, welke thans eenige aanpassing noodig heeft, vol strekt geen verwonlering behoefde te wekken. Er viel dientengevolge ln geenn enkele afdeeling eenige byzondere belangstelling waar te nemen en de koersen kwamen voor het meeren- deel beneden het vorige slotnlveau. Wegens gebrek aan stimuleerende factoren, bleef de handel ook in het verdere verloop kalm en vertoonden de koersen neiging om nog iets verder in te zetten. Het was te verwachten, dat als gevolg van de aarzelende tendenz van Wallstreet de affaire ln Yankee-waarden hier ter beurze niet van groote beteekenis zou zijn De uitkeering van een verhoogd dividend op de preferente aandeelen Steel wyst wel iswaar op den vooruitgang in de staalin dustrie. maar weerspiegelde zich hier niet Voor de preferente aandeelen Immers be staat aan de Amsterdamsehe Beurs vrywel geen belangstelling. De gewone aandeelen waren overeenkomstig Wallstreet iets aan geboden, evenals Bethlehem Steels en Ana conda's. Ook de spoonvegshares waren luier en de petroleumfondsen konden zich evenmin handhaven. Het feit, dat de winsten van zeven petroleummaatschappyen in het tweede kwartaal belangryk zyn gestegen, bleef zonder uitwerking. Op de locale markt openden ook Koninklyke Olie ge drukt op 275'/», maar wisten zich weldra tot 276'/: te herstellen. De affaire was echter gering, hetgeen ook het geval was voor Rubberwaarden, die in het verdere verloop 2 procent inboetten. Tabaksfondsen waren aanvankelyk verdeeld. Het aandeel van Nederl. Indië In den Duitschen tabaksin- voer is sedert 1931 zowel ln hoeveelheid als in waarde teruggeloopen. Oude Dehli werden ex-divldend verhandeld op 246, waarna zy tot 249 wisten te monteereil. Ook Dehll Batavia's en Senembah's waren in het verdere verloop iets vaster. De Sui kermarkt was ongeanimeerd en prijshou dend. De cultuurbanken waren eerder iet» aangeboden. Van Industrieelen was Philips na een zwakkere opening goed "pryshoudend. Het slot was eerder weer iets luier. Unilevers konden zich niet volkomen handhaven en ook Aku's waren aan den zwakken kant. Scheepvaartaandeelen lichteiyk aangebo-. den. De beleggingsmarkt was prijshoudend^ maar zonder affaire. WISSELKOERSEN. Londen 7.31 1/2 (7.38 3/8); Beriyn 59.25'/t (59.241/!); Parys 9.71 3/4 (9.72 7/8); Brussel 24.82 1/2 (24.81 1/2); Zwitserland 48.09 1/2 (48.10); Kopenhagen 32.97 1/2 (32.97 1/2); Stockholm 38.07 1/2 (38.07 1/2); Oslo 37.14 (37.10); New-York 1.47 1/8 (1.4T3/16) Praag 6.10 (6.10). Prolongatie 11/4; Part. disc. 1 3/8; Dag geld 3/4; Registermarken 33 5/8; Crediet Sperrmarken 15 5/8; Effectensperrmarken 14 7/8; Reismarken 43; Bankpapier 38. Tusschen haakjes zyn de koersen van gisteren. AMSTERDAM, 20 Juli. - Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 9321 vette kal veren; prijs 1ste kwal. 4854, 2de kwal. 38 —46, 3de kwal. 2836 per KG. levend ge wicht; 58 nuchtere kalveren 58.50 per stuk; 234 varkens: vleeschvarkens van 90- 110 KG. 4344; zware varkens 4243, vette varkens 4142 per KG. slachtgewlcht. Overzicht: Vette kalveren aanvoer zeer ruim, handel slepend, terugloopende pry- zen. Nuchtere kalveren korte aanvoer, vlotte handel, constante pryzen. Varkens minder aanvoer, handel stil, pryzen onver anderd. BENTHUIZEN, 28 Juli. Aanvoer 871 kip peneieren, pr. f. 3.05—3 60 per 100. Kruis bessen 10 ct. Pruimen 13 ct. per pond. Zu ring 3 ct. per kilo. Meloenen 1825 ct. stuk. BOSKOOP, Coop. ver. „De Boskoopsche Veiling", 28 juli. Rozen per bos: Else Poul- sen 1318 ct„ Butterfly 7—9 ot„ Hadley 1015 ct... Gloria Mundl 1417 ct„ Rosalan- dia 12—15 ct., Golden Ophelia 79 cent, Edith Helen 1627 ct., Paul Grampel 1625 cent, Florex 1419 ct., Jules Bouché 1317 cent, Wendland 2528 ct.. Talisman 6—8 cent, Pechtold 13—16 ct., Willi. Kordes 10— 17 cent. Briarcliff 812 ct., Dr. Kraus 12 15 ct., President Hoover 914 ct. DiveiVn per bos: Clematis Durandi 2135 ct„ ide^ Prins Hendrik 53—1.04 ct., idem The Presi dent 36 cent, idem L'Azurstern 50 ct„ An jers 35 ct., Dahlia's in soorten 10—15 ct., Lelie's per tak 714 ct. HONSELERDIJK, exportvelllng van 28 Juli. Meloenen 14—15, II 1113; tomaten A 65—75. B 40—50, C 55—70. CC 25—40, alicanten 44; golden champion 46; muscaag 68 ct. Sinijbloemenvelling van 28 Juli. An jers f. 1.40—3.80 per 100; geranium 6, Be gonia 36; Slavia 4; Lobello 3: Colens 3; hangers 5—10; Ster v. Bethlehem 1516 per pot; Plumosa 711; Sprengerle 25; dah lia 12—20; Gladiolen 3—9 p. bos. KATWIJK RIJN, 28 Juli. Groentenvelling. Eerstelingen f.0.62"-—0.70: Drielingen f. 0.37'/i0.50 per kist van 50 KG. Bospeen f.6,10—7.70; Rabarber f. 3.20—3.60 per 100 bos. Sla f. 0.90—1.20; Bloemkool I f. 13.20 14.70 per 100 stuks. KOUDEKERK. 29 Juli. Eierenveiling. Aanvoer 3720 eieren. Kipeieren 3.30—3.60; Eendeneieren 2.802.90 per 100 St.: Boter 0.62—0.64; kaas 0.15—0.23 per pond; ha nen 0.500.70; konijnen 0.501.— per st, NAALDWIJK, veiling van 28 Juli. Aalbes sen rood f. 9.8011.40; Alicanten druiven, 44—51; Colman 58; gros maroc 42; golden Champion 5058; Muscaat 62, Emil royal 38—39: Tomaten A 68—73. B 4148, C 65 —77. CC 3947: Bonken 26; Dubb. boonen f. 1.10—1.25; Savoyekool f.160; suikerme loenen 37-40, meloenen 12-15, kleine 710, ROELOFARENDSVEEN, 28 Juli. Bloem kool 212 ct. Snijboonen 65—90. Stek door, gedraaid. Prinsesseboonen f. 1.351.55; dubb. stamboonen f. 1.15 per 10 KG. Fijn f. 2.60. Fynbaster f. 1.30. Baster 53—56 ct. Grof 2730. Bommen 25 en doorgedraaid. Stippel 24 per 25 KG. TER AAR, 28 Juli. Snyboonen f.0 60— 1.25; Prinsesseb. f. 1.351 60; Dubb. Stam- prinsesse f. 0.80-1.00; witte pronkb. f0.35 0.50 per 10 KG. Bloemkool per stuk 6 ct. Augurken fijn f. 2.10—2.50; f. bast. f. 1.10 1.20: bast. f. 0.50; grof f. 0.25—0.28; stlpp. f0.27 per 25 KG. VEUR. 28 Juli. Engelsche komkommers le soort f. 11.50: 2e soort f. 1; Gele kom kommers le soort f.11.40; 2e soort f.1; Kropsla le soort f. 0.601.60; Peen f. 4.90 6.50; Bloemkool le soort f. 7.1011.50; 2e soort f. 3.605.20; uitschot f. 1.50—2.60: Tomaten midd. f. 2.30—2.90; groote ronde f. 2.10—2.50; 2e soort f. 2.10—2.40; 3e soort f. 1.30—1.50; bonken f. 1.50—1 90; Andyvle per 100 f. 0.501.30; Soinazie 3248 cent; Postelein f. 3.90—5.30; Sn'iboonen f 19—20; Snerclebconen f.1011: Seldery f. 0.701; Meloenen f. to—16; Druiven f. 19—20; Roode en Witte Bessen f. 1012. WESTIJND exportvelllng van den bond Westland. 28 Juli, Meloenen 1215, II 8 13; Sulkermeloenen 40: Tomaten A 6875, B 40—50 C 55—77, CC 25—47. ajtcar.tep druiven 4--1- -ün Golden Champion 46—68; Muscaat 6? 68. VEUR, 28 Juli Eierenveiling Café „Het Wapen van Veur". Aangevoerd: 34789 kip peneieren van f. 3.30—3.80; 174 eenden eieren f. 2—2.10: 4 ganzeneieren f.0 05: 1134 kippen f. 0.20—0.80: 37 eenden f,0.25 —0.40; 92 konynen f. 0.151.50; 10 duiven f. 0.10—0.20. WOERDEN. 29 Juli. Aanvoer 473 party^ kaas. Met ryksmerk le kw. f. 2128, 2de kit f. 1820; zware f. 24. Handel matig.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3