Davis-Cup voor Engeland. DE STERRENHEMEL LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 29 Juli 1936 QUIST SLAAT AUSTIN EN PERRY WINT VAN CRAWFORD. Australië verliest met 3-2 US/TINUTIHEN ZUIP Voor de derde achtereenvolgende maal heeft Engeland den Davisbeker gewonnen. Nadat Qulst door een 6—4, 36. 75, 63 overwinning op Austin den stand op 22 had gebracht, moest de partij Perry Crawford de beslissing brengen. En Perry toonde zich hierbij onbetwist de sterkste, lioeg Crawford inet 62, 6—3, 6—3 cn be- rorgde zijn land de zege en den Davis- ieker. Het was buitengewoon slecht weer. De eerste partij van Qulst tegen Austin moest niet minder dan anderhalf uur worden uitgesteld wegens den regen. Toch waren de tribunes van het centrecourt tot de laatste plaats bezet met tennis-enthou- siasten, die vooral in de eerste partij een buitengewoon spannenden strijd te zien kregen. Quist was er het eerst in. doch Austin ging steeds beter spelen. Het was een partij tussohen twee evenwaardige tegenstanders, die denzelfden stijl hebben. Met lange, suizende drives sloeg Qulst naar de hoeken van Austin's speelhelft, doch de Engelsohman diende op dezelfde wijze van repliek en beide spelers loerden op eikaars fouten, om die dan onmiddellijk af te straffen. In den eersten set was het Austin die met 41 de leiding nam. doch daarna zooveel fouten maakte dat Quist won met 6-4. In den tweeden set legde Austin er een schepje op. Met schitterende slagen pas seerde hij Quist herhaalde malen en al spoedig had hij een voorsprong van 53 genomen. Toen echter kwam de regen het spel storen. Twintig minuten moest, de partij onderbroken worden voor een bui tengewoon stevige bui en toen de spelers de partij weer hervatten, bracht Austin den stand van de partij op 11, door ook de laatste game en daarmede den set met 6—3 te winnen. Ook in den derden set liep de Engelsch- man uitstekend van stapel en hoewel Quist zioh taai verdedigde, wist Austin een voor sprong te nemen tot 53. Toen echter kwam Quist los, en toen de Engelschman nonchalant ging spelen, profiteerde de Australiër hiervan uitstekend. Aan het net speelde hij een zoo brilllante partij, dat Austin's voorsprong zienderoogen te niet ging- De smashes van den kleinen Australiër waren keihard en volkomen onhoudbaar Met zijn canon-service haalde hij punt voor punt op en Austin, die zich zoo goed mogelijk weerde, kon niet verhinderen dat Quist vier games achter elkaar won en zijn aohterstand in een 75 voorsprong om zette. In den volgenden set bultte Quist zijn psychische meerderheid uit. Met on houdbare kogels bestookte hij onophoude lijk Austin's backhand. De Australiër liet zich zijn voorsprong niet meer ontnemen, en hoewel Austin alles in het werk stelde om nog een kansje te hebben, mocht hij hierin door het schitte rend spel van Quist niet slagen. Tenslotte was zijn tegenstand gebroken en Quist won dezen fraalen strijd met 64, 36, 75, 6—3. Door dezen uitslag was de stand tus- schen Engeland en Australië gelijk gewor den. Thans kwam het dus aan op de partij tussohen Perry en Crawford. Hierin heeft Perry weer eens getoond waartoe hij in staat is. Crawford die zijn goeden vorm in het dubbelspel had weten te hervinden, had bijna niets in te brengen. Perry kon op de doorweekte baan veel beter terecht en hij overdonderde den Australiër der mate. dat deze er volkomen uit raakte. In den eersten set ging het aanvankelijk nog gelijk op, doch nadat Perry met 3—2 de leiding had genomen, won Crawford geen enkele game meer en Perry won dezen set met 62. In den tweeden set bood Crawford in het begin meer tegenstand. Tot 22 wist hij Perry goed partij te geven, doch toen toonde de Wlmbledonspeler dat hij nog iets in petto had. Met slagen van de base line zoowel als bij het net passeerde hij .master Jack" herhaaldelijk. Zijn keiharde drives waren met een dergelijke zuiverheid geplaatst, dat Crawford er eenvoudig niet aan te pas kwam. Zijn smashes waren even zoovele kogels, die Crawford onmogelijk kon retourneeren. Perry sloeg iederen bal van Crawford met zooveel kracht en zui verheid terug, dat de Australiër game voor game verloor en de Engelschman den twee den set met 63 wist te winnen. Ook in den derden set liet Perry een sublieme partij zien; hij speelde technisch en tac tisch zoo fijn, dat hij weldra met 51 voor stond. Crawford kwam toen nóg even op zetten en scoorde twee games achter elkaar, doch dit was slechts uitstel van executie, want de volgende game was weer voor den Engelschman, die dus zijn partij won met 62. 63, 6—3. Engeland heeft daardoor den Davis beker met succes verdedigd en voor de derde achtereenvolgende maal is het zoo fel begeerde kleinood door Engeland ge wonnen. den en had gevlogen met een gemiddelde snelheid van 1237.4 Meter per minuut. De uitslag was: 1, 5, 15 en 16 A. l'Ami. 2, W. C. van Beekum; 3, 10 en 30. J. P. Bre- derode; 4, 39 en 42, J. F. van der Lely; 6. 9, 20, 27 en 28. J. H. M. Brouwer; 7 en 34, W. Florusse: 8, 13, 17, 35, 36. 38 en 41 K. I. Waasdorp; 11, 12, 21 en 40, W. C. van Eek; 14, 23 en 33, J. H. Groeneveld; 18, R. van Troost; 19. 24. 25, 29, 31 en 32, K. Scheffer; 22 en 37. Th. Parlevliet; 26. Mevr. J. Schef fer. Ie prijs, zilveren wisselbeker, geschon ken door D. T. Ruys, winnaar voor 1936: A. l'Ami; 2de prijs, bocaal, geschonken door de Z. Holl. Ver. voor T.B.C.-bestrij ding, winnaar voor 1936 W. C. van Bee kum; 3de prijs medaille, winnaar J. P. Brederode; eere-lint door A. l'Ami. Een medaille voor twee eerstgetoonden en een medaille voor drie eerstgetoonden werden eveneens gewonnen door A. l'Ami. „DE ZWALUW" (VOORSCHOTEN). Wedvlucht van St. Kathelyne Wavre (België I. Afstand van de eerste prijswin nende vogel 117,370 K.M. In vrijheid ge steld Zondagmorgen 7 uur 30 min. Bewolkte lucht, Zuid-Westen wind De eerste duif werd geconstateerd om 8 uur 58 min. 36 sec. en maakte een snelheid van 1336 meter per minuut; de laatste prijswinnende duif werd geconstateerd om 9 uur 7 min. 24 sec., roodat deze eerste buitenlandsche vlucht voor jonge duiven een zeer snel verloop had. De prijzen werden als volgt behaald: F. Ie Mair le, 10e; G. A. v. Adrlchem 2e, 3e, 12e. 13e. 15e; A. de Graaf 4e; J. Verhoeven Se. 19e; H. H. J. v. Klaveren 6e, 7e. 8e, 9e, lie, 14e; G. Zwaan 16e. 21e; W. v. Klink, Zoeterwoude, 17e. 18e, 20e. „DE REISDUIF". Wedvlucht vanaf St. Kathelijne Wavre, gem. 121 K.M. In concours 151 duiven, welke om 7 u. 30 min. met Z.W.-wlnd ln vrijheid werden gesteld. De uitslag was als volgt: 1. 6. 11, 15, 24. 25 H. V, de Haas; 2, 7. 28 N. Waasdorp; 3, 4 J. W. v. Duuren; 5, 12 D. Kramp; 8, 14 J. Kcereweer; 9. 29 K. B. Brandt 10, 13. 18; J. Ligtvoet. (VI. D.); 16 H. Klein; 17, 22. 23 C. W. F. Onvlee; 19, 30 W. de Wit; 20 A. v. d. Hulst; 21, Fasel (VI. D.)26, 27 P. Gijsman. De eerste vogel werd geconstateerd 8 uur 58 min, 4 sec., gcm. snelheid 1384,33 M. per min.; de laatste prijswinnaar 9 u. 14 m. 40 s., gem. snelheid 1161,75 M. per minuut. BOEKBESPREKING. WATERPOLO. R. Z. C. I—DE ZIJL L Morgenavond speelt De Zijl I te Rotter dam haar laatsten competitiewedstrijd te gen R.Z.C. I. Bij een gelijk spel of over winning van De Zijl redt zij zich van de onderste plaats, want S.Z, en P.C. I Is reeds uitgespeeld met een totaal van twee winstpunten. Indien de Zijl verliest volgt een beslissingswedstrijd tegen S.Z. en P.C. I om uit te maken wie aan de degradatie wedstrijden tegen Poelmeer I en S.Z.C. I (Schiedam) zal moeten deelnemen. CRICKET. TWEEDE TESTMATCH ENGELAND ALL INDIA EINDIGT IN EEN DRAW. Gisteren werd te Manchester de tweede cricket-testmatch tusschen Engeland en All India door de duisternis ontijdig ge staakt. waardoor men werd gedwongen den uitslag in een draw te laten eindigen. De Indiërs hadden 203 en 390 voor 5 gescoord, waarvan Merchant 114. Mushtaq All 112 en Ramaswami 60. terwijl Engeland met 571 'tbr 8 had gesloten. GOLF. NOORDWIJKSCHE GOLFCLUB. De Noordwijksche Golfclub organiseert Zondag te halftwee een Single Vlaggen- wedstrjjd. BILJARTEN. ESTAFETTEWEDSTRUDEN' ,,'T GROENE LAKEN"—„LUTO". De uitslag van den te 's-Gravenhage ge speelden wedstrijd tusschen 't Groene La ten en Luto (Lisse) luidt: Groep A: 'tGroene Laken: H. de Ree 75: v Jonas 98; J. de Bruyn 87; J. IJzendoorn I. J. de Bree 69. Totaal 351 caramb. i» P' Duivenvoorden 160; G. C. Deg- Iw H5c Th- Duivenvoorden 131; G. van «K 50; c. Slootbeek 62. Totaal 538 caramb. Winst Luto 187 carb. in groep B was de uitslag't Groene La- J. Baptiste 42; K. de Haas 92; Tecr- '■[k 35; j Hageluken 45; J. de Bruyn 23. Totaal 237 caramb. psi!0' tl Schrama 53; Q. Haifschepel v'Pi,van Dijk 35; J. v. Diest 46; Th. v. d. w- Totaal 246 caramb. 'nst Luto 9 caramb. KORFBAL. FLUKS-COMB—V.O.G.E.L. wedstrijd is uitgesteld tot morgen zo De aanvangstijd blijft half acht. ZEILEN. DE .ZEEAREND" TE CUXHAVEN. da^^'ederlandsche jacht .Zeearend", atl«ntuii8enomen hoeft aan de trans- Yietti' ™e zeilrace, is gistermiddag als Grint wukhaven aangekomen, laditi, üemeld waren reeds drie Duitsche ten gearriveerd. LAWN-TENNIS. 1 HET JEUGDTOURNOOI TE NOORDWIJK. De eerste dag. Het jaarlijksche jeugdtournooi te Noord- wijk is gisteren begonnen cn onder goede leiding van den heer Schölvinck (daarbij geassisteerd door den heer Van der Broek) ls de afwerking dadelijk in een vlot tempo geschied. Zelfs bereikte men in de afdee- lingen A en D der meisjes reeds de finales! Aan de dubbels moet echter nog begonnen worden en daarvoor zal wel meerendeels den dag van heden bestemd zijn. Als het weer dan niet tegenwerkt zal men Don derdagmiddag (dus morgen) ruimschoots tijd hebben voor de eindstrijden, die dit jaar wel eens bijzonder aardig zouden kun nen worden. De eerste uitslagen zijn: Heeren-enkelspel A, eerste ronde: F. Sten- fert Kroese sl. E. Roosegaarde Bisschop 63. 06. 6—1; L. P. Akkersdijk en F Schut bye; A. Tymensen sl. Wilton 7—5. 86; Lucas sl. H. M. Voetelink 63. 64; G. Spiele sl. J. B. Scheltema 61. 2—6, 6-1; E. G. Cahen en A. Bergmann w. O. 2de ronde (kwart-eindstrijd): Lucas si. Spiele 63, 63; L. P. Akkersdijk sl. Sten- fert Kroese 61, 60; Tymensen sl. Cahen 6—0. 6—1. Heeren-enkelspel B, eerste ronde: W. Akkersdijk bye; C. A. van Voorst van Beest sl. W. P. Peletlcr 63, 60; Ratazzi sl. W. Cahen 64, 61J. de Bock sl. P. Stumpel 62, 60; J. F. Glastra van Loon sl. F. Redelmeyer 62, 64; M. Lubbers sl. J. G. Larreweyn 6—4, 6—1; W. Corts sl. W. Post van der Molen 7—5, 5—7. 7—5; W. A. Reidt si. Th. Catz 75, 60. 2de ronde (kwart-eindstrijd); W. Akkers dijk sl. van Voorst van Beest 7—5, 63; Lubbers sl. Glastra van Loon 60. 63; Reidt sl. De Bock 63, 6—0. Dames-enkelspel A. eerste ronde (kwart eindstrijd): mej. F. Kerckhoven sl, mej. L. Pauw van Wicldrccht 62, 6—0; mej. R. Rinkel sl. mej. J. Pauw van Wieldrecht 6-0, 60: mej. A. W. Hartog sl. mej. M. van der Zande 60, 6—0; mej. M. Bergmann sl. mej. Z. Nijdam 6—3, 64. Halve eindstrijd: mej. Hartog sl. mej. Rin kel 63, 63: mej. Kerckhoven sl, mej. Bergmann 64. 62. Dames-enkelspel B, eerste ronde (kwart eindstrijd): mej. N. Felix sl. mej. L. Waller 60. 6—0; mej. H. Dijckmeester sl. mej. H. Smit 62, 18, 63: mej. E. Bierens sl. mej. M. Pauw van Wieldrecht 6—0, 63; mej. B. Thonus sl. mej. C. Kromhout 61, 6—1. Halve eindstrijd: mej. Felix sl. mej. Dijckmeester 6—2, 6—2; mej. Thonus sl. mej. Bierens 60, 61. DUIVENSPORT. DE GEVLEUGELDE VRIENDEN. (Wassenaar). Wedvlucht met jonge duiven vanuit St. 8t. Kathelijne Waver (België), afstand plm. 120 K.M., waarvan de baten geheel ten goede komen van de Vereeniging ter Bestrijding der Tuberculose. Met Zuid-Westen wind en bewolkte lucht werden de duiven in vrijheid gesteld te '-s'facht voormiddag De le duif bereikte liet bok te 8 uur 56 minuten en 13 sec. en had het traject dus gevlogen tegen een berekende snelheid van 1395.8 Meter per minuut. De laatste prijswinnende vogel be reikte het hok te 9 uur 7 min. 30 secon Begin, door Diet Kramer - Uitgave Mij. „Holland", Amsterdam Prijs ingen. f. 1.25 en geb. f. 1.90. In zeker opzicht zou men dit boek ook kunnen betitelen met „Der Weg zuriick". In dit geval dan de weg terug van jonge menschen, bij wie de „bandeloosheid" (het groote woord waarmee een oudere generatie vaak al te snel kwalificeert wat zij van hen niet begrijpt), tot zoo iets vanzelf sprekends is gegroeid, dat zij zich met groote moeite een weg naar de maat schappij terug moeten zoeken. Goed be schouwd is het, woord „bandeloos" veel te gewichtig voor het leven van de vrijge vochten jeugd, dat Diet Kramer ons be schrijft. want ook deze jonge menschen stellen zich normen hebben een sterk ontwikkeld verantwoordelijkheidsgevoel, zij het op een geheel andere basis, dan een vorige generatie meende dat de eenig ware was! Deze jongeren zijn niet aangesloten bij jeugdvereenlgingen of politieke groe pen; zij staan alleen, eigengereid nuch ter en cynisch. De sterken onder hen weten het goede te kiezen en den tegenslag te dragen. De zwakken weten niet te selec- teeren en gaan onder. Als ze 25 jaar oud zijn heeft het leven hen niets nieuws meer aan te bieden, ze staan verward en rich tingloos en beginnen dan te beseffen, dat zij om moeten keeren, terug naar de maat schappij, waarvan zij nu eenmaal deel uit maken. Dat deze terugkeer zwaar valt, zien wij in het meisje Ruth, dat zich tenslotte een rustig, blijvend en waardevol geluk weet te veroveren: het aloude vrouwenge- luk; zien wij ook in de Jonge schrijfster Elsa, die door gebrek aan zelfvertrouwen geen moed meer heeft oen nieuw leven te beginnen en in baar milieu ondergaat. Diet Kramer, die ln haar eerste boek „De Bikkel" half volwassen kinderen in hun laatste schooljaar zoo voortreffelijk wist uit te beelden, heeft het leven van jonge man nen en vrouwen, in de eerste jaren dat zij op eigen beenen staan, zeer raak getypeerd. Haar werk ontroert en boeit en zij is op zeer sympathieke wijze eerlijk, zonder ooit cru te worden. Ze legt de zwakke plekken ln de mentaliteit van de jonge generatie openhartig bloot, zooals zij liefdevol het goede erin weet te belichten. Zoo zal dit boek zeker medewerken tot een beter be grip van wat onze kinderen denken en hoe ze leven willen, van hun strijd en van hun verlangens. Het lijkt vaak onbegrijpelijk, doch In den kern hunkeren ze allen naar wat blijvend levensgeluk, als ieder ander De eenige opmerking, die we zouden wil len maken over dit als geheel genomen uit stekende boek, dat het wat lang Is. Diet Kramer hoede zich voor herhalingen; het ls als bij een tooneelstuk van 5 bedrijven, dat met 4 had kunnen volstaan, waardoor de spanning naar het einde verslapt. C. N. Moord en Doodslag ln TVolhynië, door Ellsa'beth Augustin - Uitgave Nijgh Van Ditmar N. V„ Rotter dam 1936. Het is voor ons West-Europeeërs, altijd moeilijk ons te verplaatsen in de menta liteit van een Slavisch volk, in de zeer primitieve levensopvattingen van Russische boeren uit de Oekraïne en de haast pri maire hartstochten, die hun bestaan be- heersclien, te begrijpen. Men beslist er even gemakkelijk en ongestraft over eikaars dood, als bij ons de boer 's avonds kan be sluiten den volgenden morgen zijn Jonge honen te slachten. Op chaotische wijze verloop' tusschen moord in het eerste hoofdstuk en gods dienstextase in het laatste, de geschiedenis van het boerenmeisje Marfa en van vele anderen, in wier leven zij bewust egi onbe- 1 AUG. 1936; 22 h MT 23 h ZT) Ster Vd 3» gröDttfc, of tóeia» Ster v/d 2* grootte. Ster Vd 1' gr. Ill* Melkweg Wettelijk ingeschreven bij bet Bureau Vd lndustrieelen Eigendom onder No. L 64222 O EERSTE KV: ©VWIEMMN 3 LAATSTE KVftEflER NIETJVE MMN VENUS MARS© JUPITER Q) SATURNUS© Bovenstaand kaartje stelt voor den ster renhemel ln Nederland op 1 Augustus 1936. des avonds te tien uur Middelbare Tijd. elf uur Zomertijd), gelijk aan 18 h 41 min. Sterretijd. In tegenstelling met gewone landkaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer getee- kend. Dat Is bij sterrekaarten noodzakelijk en gebruikelijk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden ver schijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen, die in het Oosten opkomen naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt waarnaar de blik aan den hemel gericht ls, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het Z.Z.W. naar het Noorden, door de sterrenbeelden Schut ter. Arend, Zwaan, Cassiopeia, Perseus, een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn ln schrijf letters geteekend. De middaghoogte van de zon neemt deze maand af van 56° tot 46'/!°, de dafeboog de tijd dat zij boven den horizont staat) van 15'/: uur tot ruim 13'/» uur. De schijngestalten van de maan zijn: V.M.. 3 Aug.; L.K.: 9 Aug.; N.M.: 17 Aug.; E.K.: 25 Aug. De Volle Maan van 3 Aug. staat des avonds om 10 h MT laag in het Z.O. Het Laatste Kwartier van 9 Aug. komt in het N.O. op. Het E.K. van 25 Aug. gaat ln het Z.W. onder. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij, voorzoover ze zichtbaar zijn, den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m 3,4) i6 avondster in den Leeuw; zij staat echter zeer dicht bij de zon. Mars (m 1,9) komt 's morgens om 3 uur (4 h ZT) pas op; aan het einde der maand ls hij laag in het Oosten tusschen Tweelingen en Kreeft waar te nemen. Jupiter (m 1,9) staat op ons kaartje laag in het Z.W.; hij gaat te middernacht een uur ZT) onder. Saturnus (m 1.0) komt juist op in het O.Z.O.; hij is een heelen nacht zichtbaar. (m magnitude helderheid, vergele ken met een ster van de le grootte, die m 1,0 heeft). DE NIEUWE STER. Het Juli/Aug. nr. van „Hemel en Damp kring" vermeldt enkele aardige gegevens van de nieuwe ster in het beeld Cepheus. Het eerste is deze (als Nova) ontdekt op een sterrewacht in Afghanistan, als ster retje van de 5e grootte. Onze bekende Nederlandsche amateur-astronoom P. G. Meesters te Halfweg ontdekte hem 18 Juni. grootte 3.7. De grootste helderheid als ster van de 2e grootte werd 20 Juni bereikt, den 29en was hij alweer tot de 5e grootte, d.i. nog nauwelijks voor het bloote oog Zicht baar, afgezakt. „Nieuw" is ook ditmaal weer gebleken „nieuw-voor-het-bloote-oog" te zijn: op de Photographische Himmelskarte een foto grafische afbeelding van den geheelen ster renhemel, waaraan men sedert 1892 werkt komt hij als een sterretje van do 13de grootte voor. wust een rol speelt. De moderne psychologie zou Marfa's geestesgesteldheid en eigenlijk die van allen uit dit boek met amoreel be stempel. Zij missen alle gevoel voor wat wij goed en wat wij slecht vinden. Zij leven volgens hun Instincten, zonder eenige doel bewustheid, ln een verwardheid van kin derlijke naïveteit en geraffineerde wreed heid. Ze zijn als stervelingen zonder ziel en ze komen tot ons als wezens uit een oude sage. Er hangt ook iets van de sfeer van een overlevering in de verteltrant, waarin deze geschiedenis tot ons gebracht wordt. Een wijze van vertellen echter, die niet strikt volgehouden ls soms ls het alsof de personen door den verteller aangespro ken worden, soms klinkt het als een verhaal dat gebeurd is, soms ook als de overpein sing van den auteur. Dat alles te samen werkt verwarrend en doet afbreuk aan den overigens klaren en sterken stijl van de schrijfster. Josef Cantré. de Vlaming, wiens werk altijd een sterk eigen karakter draagt, tee- kende de houtsneden, vignetten en ont wierp den band. Het boek is in grooten druk op zwaar papier fraai verzorgd uitge geven. C. N. Dc Avonturier, door Net Houwink Uitgave Querido, Amsterdam 1936 Hoewel er de laatste jaren meer en meer literatuur over onze koloniën is verschenen, betreft deze meerendeels Oost-Indlë. De West kwam er tot nu toe maar karig be deeld af en de belangstelling voor dat deel van onze bezittingen schijnt bij lezend Ne derland nog zóó gering te zijn, dat zij onze auteurs niet prikkelt dit nog braak liggend literair terrein te gaan ontginnen. Deste- meer valt het te loven In de bekende schrijfster Net Houwink, dat zij zich dit maal een „Westelijk Overzeesch" onderwerp koos. Curius verschijnsel ook hier: de en kele boeken, die in lateren tijd over de West versohenen, spelen alle ln het begin der vorige eeuw. ln den tijd dat het bezit van een suikerplantage rijkdom beteckende, een rijkdom, die zich tevens afteekende in een bloelenden slavenhandel. Net Houwink schrikt er niet voor terug een nieuw onderwerp bij de horens te pak ken. Verschillende harer boeken getuigen daarvan. Haar werk is degelijk, doorkneed en ook ditmaal Is het terrein grondig van te voren verkend. Het beste deel is dan ook waar dit in de West zelf spoelt op de sui kerplantage de „Good Fortune", waar in het kleine wereldje van gelukzoekende Europeanen, Creolen en Negers het leven van alledag in trieste eentonigheid, ver van een haast onbereikbaar moederland wordt gesleten. Waar eenerzljds een moordend klimaat en rhum de passies feller opzwe pen, om anderzijds de zinnen af te stom pen. Troosteloos Ls dit bestaan van zweeten Jakkeren en sjaggeren om louter aardsche bezittingen, ten koste van elke hoogere in nerlijke waarde, die den mensch als tegen- gewicht gegeven is. Zoo staat de figuur van Willem Henschel voor ons, trotsch, eerzuchtig en hard, die al het goede in zijn leven opoffert aan zijn eerzucht cn zijn wraak op het noodlot, dat zijn familie uit haar geboorteland, Duitsch- land, verdreef. Hard en veeleischend voor zichzelf en evenzeer voor anderen. Niet be paald ongevoelig en toch overwegend on sympathiek ln zijn houding tegenover de twee vrouwen, die in zijn leven voorkomen. De Frlesche DIeuwke, het meisje dat het goedmenschelijke in hem wist vast te hou den, het eerste offer van zijn eerzucht en Charlotte, zijn Creoolsche vrouw, die hij op bijna onmenschelijke wijze tot het tweede slachtoffer van zijn hebzucht maakt. Als Willem Henschel met zijn beide kinderen en 3 mlllloen letterlijk naar Holland vlucht om met dat geld het kasteel zijner voor vaderen te kunnen terugkoopen, dan is het niet meer dan billijk, dat hij daar zal voort leven als een eenzaam man. Het is een sterk boek, waarvan het begin alleen minder gelukkig ls. Het bestaan, de vlucht en de vestiging in Deventer van deze emigrantenfamilie blijft wat vaag en niet recht duidelijk. Maar een boek dat prettig leest, boeit en een zeer overtuigenden indruk achterlaat. C. N. TIJDSCHRIFTEN. „Maandblad voor Hedendaagsche Muziek". In de Juli/Augustus-uitgave van het .maandblad voor Hedendaagsche Muziek" schrijft Georges Mizot over „Tijd en ruimte in de muziek" en andere onderwerpen, o.a. „Bernard Shaw als muziekcriticus. „Caecilia en dc muziek". In het tijdschrift „Caecilia en de Muziek" schrijft Herman Rutgers over: Een unieke tentoonstelling, n.l. die betreffende het Nederlandsch muziekleven 16001800 in het Gemeentemuseum te Den Haag. Voorts brengt Jules Cuypers een beschouwing over „Metamorphose over de muziek". Tenslotte besprekingen over „Belangrijke uitvoerin gen", enz. „Historia". In het Maandschrift voor Geschiedenis „Historia" Juli-aflevering) vervolgt W. Baron Snouckaer van Schauburg 't dag boek inzake een reisje van H.M. Koningin Frederika Louise Wilhelmina der Neder landen. Mevr. Kersfeit, Bar.sse van Har- denbroek schrijft over „Lief en leed van een Heemraadschap". Mr. H. Hardenberg brengt een beschouwing over „De Markiezin de Ohampcenetz", lotgevallen van een Hol- landsche aristocrate voor en tijdens de Fransche revolutie. Jonkvr. H. L. E. van Panhuys uibllceert een vertaling van een brief van Hugo d? Groot uit het Latijn, D. L. Broeder en W. Valk schrijven resp. over „De verovering van Axel door prins Maurits" en Carmen Sylva. 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11