DE SPAANSCHE BROEDERSTRIJD. 77,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 28 Juli 1936 Derde Blad No. 23416 yoordeelen der opstandelingen in het Zuiden. Weinig nieuws uit het Noorden. LUCHTVAART. KERK- EN SCH00LNIEUWS. FAILLISSEMENTEN. Hevige strijd In het Zuiden. In het Zuiden zijn gisteren bloedige ge rechten geleverd, waarbij honderden doo ien moeten zijn gevallen. Hoe zich de ge beurtenissen precies hebben toegedragen, rilt uit de eerste berichten nog niet op te laken, doch het schijnt dat honderden opstandige soldaten uit Ceuta per vliegtuig lijn overgebracht naar Algeciras en dat ;r nog steeds meer worden getransporteerd. Z|j zijn naar het Noordoosten getrokken en 1JOO ervan hebben de regeeringstroepen in rukken ln Etepona, een kustplaats, onge veer halverwege tusschen Gibraltar en Ma li;]. De regeeringstroepen hebben hier verbitterd gevochten. Vierhonderd moeten er gesneuveld zijn en 200 aan de zijde der opstandelingen, terwijl men aan beide zij den 1200 gewonden telt. De regeeringstroepen trekken zich terug, terwijl zij de bosschen achter zich in brand steken om een verderen opmarsch der re bellen te stuiten. Eer. correspondent van Reuter ls het mogelijk geweest een blik te slaan ln de infanteriekazerne te La Llnea. Hier zag hij meer dan honderd gevangenen, behooren- de tot het volksfront. Men meent te weten, dat er gisteren ln de kazerne 20 gedood rijn en den vorigen nacht ook twintig. Uit Tanger wordt gemeld, dat de Spaan- iche vloot, voor zoover deze daar ln de haven lag. zich overhaast naar Estepona heeft begeven om den rebellen hun op marsch naar Malaga te verhinderen. Ook bij La Llnea heeft een hevig gevecht plaats gevonden. Hier moet een afdeeling regeeringstroepen ter sterkte van eenlge honderden geheel in de pan gehakt zijn. De opstandelingen tellen hier 60 dooden. Een der rebellen deelde aan een bijzon- deren correspondent van Reuter mede: Wij hebben strenge Instructies geen gevange nen te maken en alle communisten te dooden. Spaansche fascisten en manschappen van het vreemdelingenlegioen hebben na een gevecht te San Roque de huizen door zocht. waar zij een zestigtal leden van het Volksfront hebben aangetroffen. De Volks- fronters werden later ln het openbaar in groepen van tien terechtgesteld. Oeneraal Franco zou thans per vliegtuig uit Tetouan naar Sevilla zijn vertrokken. Rondom Madrid. Omtrent een ontwikkeling van den toe stand rondom Madrid is gisteren, tegen de verwachting in, weinig meer bekend ge worden. Een afdeeling uit de hoofdstad op weg naar Saragossa wist slechts te melden, dar de meest nabijgelegen opstandelingen zich nog op 70 kilometer van Guadalajara bevonden. Dat de ontspanning, die ver wacht werd van den val van Albacete, In derdaad ls ingetreden, blijkt ook uit het telt, dat thans geregeld treinen en auto- karavaans met levensmiddelen uit Valen cia naar Madrid vertrekken. De militaire maatregelen in de hoofdstad gaan voort. Het vUfde regiment is overgegaan tot de vorming van een vrijwilligerscorps, dat ge bruikt zai worden voor bijzonder gevaar lijke strategische ondernemingen. Zij die zich hiervoor opgeven, moeten een medisch attest overleggen, dat zij lichamelijk ge schikt zijn. moeten bewijzen, dat zij ver bitterde anti-fascisten zijh en moeten be dreven zijn ln het hanteeren van geweer, mitrailleur en handgranaat. De roode mi litie heeft verder te Madrid een klooster geconfiskeerd en het omgedoopt tot „Maxlm-Gorki-huis". Dmtrent de inneming van Albacete door de regeeringstroepen worden thans nadere bijzonderheden bekend. De opstandelingen, die zich in verscheidene huizen van de stad hadden genesteld werden sterk gede moraliseerd door het bombardement dat twee dagen duurde en het uitblijven van versterking, zoodat zij zich ten slotte over gaven. Nadat de stad was ingenomen heb ben de onder-bevelhebber van de opstan delingen, alsmede een hoofdofficier van de civiele garde, zich van het leven beroofd. Voor het eerst zijn gisteren de bladen te Madrid weer verschenen. ZIJ bevatten een aantal goede tijdingen voor de regeering. „El Sociallsta" publiceert een bericht uit Huelva volgens hetwelk de opstandelingen te Sevilla volkomen gedemoraliseerd zijn. Generaal Quelpo de Llano zou een deel van zijn troepen opdracht hebben gegeven, te trachten zich een weg te banen voorbij Huelva naar Portugal. De voor deze ope ratie bestemde troepen, aldus het blad, zijn vrij belangrijk en hun vertrek zal den te genstand van Sevilla verzwakken. Zij stui ten trouwens op weerstand en moeilijkhe den, daar de dorpen en de provincie zich tegen hen keeren. Verder meldt het blad, dat belangrijke strijdkrachten van de civiele garde, de Guardia de Asalto en de militie, de op standelingen tegemoet trekken in de hoop hen snel te kunnen overwinnen. Een cor respondent van het blad voegt hieraan toe, dat berichten uit Muelva ontvangen zijn. volgens welke de regeeringsgetrouwe troe pen daar thans meester zouden zijn van een belangrijken sector in het centrum der stad. Volgens een ander bericht uit de bladen heeft de kanonneerboot Xauen, klaarblij kelijk de eenige welke zich in handen van de opstandelingen bevond, zich ter be schikking van de regeering gesteld. De be manning heeft de officieren overmeesterd. Na de door de zenders van Madrid en Barcelona verspreide berichten te hebben tegengesproken, deelt het hoofdkwartier van Queipo de Llana echter mede, dat vol gens ontvangen berichten, te Madrid een tekort aan levensmiddelen is ontstaan. Voorts zou het onjuist zijn, dat de hoofd stad via Valencia zou kunnen worden ge ravitailleerd, daar de militairen die zich bij de opstandige beweging hebben aangeslo ten alle verbindingswegen met de hoofd stad hebben afgesneden. De colonne van Mola, welke zich ten Noorden van Madrid bevindt, heeft de watervoorraden van Losoya in handen. De situatie te Madrid wordt steeds moeilijker. Uit het Noorden. Een speciale correspondent van Havas seint nog: In het Noord-Oosten van Gui- puzcoa is de dag van gisteren wederom een dag van afwachten geweest. De beweging onder de grensbewoners is toegenomen, lederen dag komen meer Spanjaarden naar Spanje terug om het volksfront te helpen. De zender van San Sebastian heeft weer een oproep van verdedigers van het volks front uitgezonden met het oog op een mo gelijke actie. Tegen 4 uur vanmiddag kon men weer het gedonder der kanonnen hoo- ren. dat ditmaal scheen te komen van het fort van San Marco bij Renteria, dat dan de bergen zou bombardeeren. waar een kolonne van Mola zich schijnt te bevinden. In deze bergen zouden de opstandelingen een dorp bezet hebben, waar de regeerings troepen zich nog in de kerk weten te hand haven. Volgens zekere berichten bevond Mola zich gisteren nog in Burgos, om 7 uur namiddag hoorde men nog slechts enkele granaten met tusschenpoozen ontploffen. De radio-zender te San Sebastian meldde gisteren, dat men ieder oogenbllk de over gave kan verwachten van de laatste rebel len, die zich hebben verschanst in de ka zerne Loyola. Gisteren zouden uit San Sebastian en Bilbao eenlge afdeellngen regeeringsgezlnden vertrekken op weg naar Vltoria. Volgens een bericht uit Barcelona zou generaal Cabanellas, de commandant van Saragossa', met de regeering in onderhan delingen zijn getreden om de stad over te geven. Men veronderstelt, dat dit bericht Juist ls, aangezien generaal Goded, die gis teren zou worden gefusilleerd, nog steeds ln leven is en vermoedt, dat generaal Caba nellas dit tot een van de eischen van de overgave heeft gemaakt. De bescherming der buitenlanders. De Britsche oorlogsschepen gaan voort de Britsche onderdanen, die zch nog in de Spaansche havens bevinden, aan boord te nemen. Men wijst erop. dat deze vreem delingen, Indien zij thans de gelegenheid niet aangrijpen om te vluchten, daartoe later wellicht niet meer in staat zullen zijn. Verschillende te Madrid vertegenwoor- dlge landen hebben gezamenlijk stappen gedaan bij de Spaansche regeering en ver zocht om bescherming der ambassades, ge zantschappen en consulaten en volledige vrijheid om met hun resp. regeeringen in verbinding te blijven, alsmede den waar borg. dat voldoende voorraden te hunner beschikking zullen staan. Aldus werd gis termorgen te Londen medegedeeld. De hou ding der Britsche regeering ten opzichte van den burgeroorlog in Spanje is, naar Reuter verneemt, strikt neutraal. De regeering heeft medegedeeld, dat de bezittingen der buitenlanders geen schade hebben geleden. Alle vreemdelingen, die in het bezit zijn van hun identiteitspapieren kunnen zich vrijelijk bewegen en hun werk zaamheden verrichten. De directeur-generaal van de openbare veiligheid heeft bevestigd, dat alle perso nen die zich op straat bevinden ln het bezit moeten zijn van documenten, waaruit blijkt wie zij zijn en bij wie zij in dienst zijn. Het vertoon van lidmaatschapskaar ten van politieke partijen is niet noodig. De Duitsche ambassade te Madrid heeft bij de Spaansche regeering geprotesteerd tegen de verwoesting van het tehuis van het Duitsche arbeidsfront zoomede van de Duitsche school te Barcelona en de Spaan sche regeering ten volle verantwoordelijk gesteld voor deze plunderingen en schade vergoeding geëischt. Ambassadeurs verlaten San Sebastian. Volgens een officieele mededeeling zijn de ambassadeurs uit San Sebastian ver trokken op aanraden der regeering. De Fransche ambassadeur zal zijn verblijf op slaan in Fontarabie, de Engelsche in Za- raus. de Italiaansche, Amerikaansche, Ar- gentijnsche, Noorsche. Tsjecho-Slowaak- sche diplomatieke vertegenwoordigers zul len hun zetel te Irun vestigen. Er schijnen ernstige plunderingen te zijn voorgevallen in San Sebastian. De toestand in Barcelona. Sinds Zondag heeft, zich te Barcelona geen wijziging van belang in den toestand voorgedaan. De ravitailleerings- en trans portdiensten functionneeren, maar de ra- brieken en handelszaken zijn over het alge meen gesloten. De arrestaties van fascisten en verdachten gaan voort. De politie wordt gereorganiseerd ter voorkoming van olun- deringen. De spoorlijn van Terasa en Man- resa en die langs de kust naar Gerona functionneert vrij normaal. De banken heb ben hun loketten voor zeer beperkte zaken geopend, zulks in overleg met de Catalaan- sche regeering. Het aantal ln de laatste dagen gevallen dooden te Barcelona alleen bedraagt 400. Een bijzondere correspondent van Reu ter, die zoo juist uit Barcelona naar de Fransche grens is teruggekeerd, deelt mede, dat in de benedenstad een groote reeks win kels is geplunderd en in brand gestoken. De lijken van vrouwen, mannen, paar den en muilezels liggen in de straten en het afval hoopt zich steeds meer op, het geen een walgelijken stank verspreidt. De drogisten en apothekers hebben steeds hun winkels opengehouden, doch hun voor raden verband raken nu uitgeput. Bijna alle kloosters en kerken van de stad zijn in de asch gelegd. Men heeft gezien, hoe anarchisten, die de St. Anna-Kerk in brand staken, op het altaar dansen uitvoerden, en het kruisbeeld verbrijzelden. Een groep opstandige officieren, die ln een klooster hun toevlucht had gezocht, werd, na heftigen tegenstand te hebben ge boden, tenslotte tot overgave gedwongen. Alle officieren werden ter plaatse vermoord. Eén van hen werden zelfs de armen en beenen afgesneden. Het klooster staken de bandieten hierop ln brand. De stroommasten van de tram zijn tij dens de schietpartijen afgebroken, zoodat de geleidingen overal de straten versper ren. Den correspondent waren op straat ver der auto's opgevallen, die door de autoritei ten geconflsceerd waren en waarin met revolvers gewapende meisjes patrouilleer den. De Catalaansche regeering heeft bezit genomen van het wereldberoemde klooster van Montserrat, teneinde het te veranderen in een sanatorium voor tuberculozen. Een Zwitser, de heer Vogt, die met het Italiaansche passagiersschip de „Prln- cipessa Maria" in gezelschap van andere vluchtelingen uit Spanje is teruggekeerd, heeft een uitvoerig verslag geleverd van de ervaringen die hij te Barcelona heeft opgedaan, toen, juist op den dag van zijn aankomst de revolutie uitbrak. Denzelfden avond werd hij met eenige vrienden in een volksbuurt aangehouden. Onder bedreiging met geladen geweren dwong men hem terug te keeren naar het hotel van waar hij gekomen was. Toen hij aan deze order gehoor gaf, vond hij zijn hotel in vlammen staan. De heer Vogt slaagde er in een onderdak te vinden ln hotel „Majestic", waar hij getuige was van de gruwelijke tooneelen, die zich rondom het hotel afspeelden. Verschillende klooster lingen werden gedwongen hun eigen klooster in brand te steken, waarna zij op het plein voor het hotel werden opgesteld en door mitrailleurvuur omgebracht. Andere monniken moesten zich ontklee- den en werden daarop met hetzelfde machinegeweer gedood. De heer Vogt deelt mede, dat hij dit alles met eigen oogen heeft aanschouwd. Diverse berichten. De „Liberté" publiceert een mededeeling van het te Barcelona verschijnende blad „Solidaridad Obrera", volgens welke reeds vijftig uit Frankrijk afkomstige vliegtuigen te Barcelona zijn aangekomen en twintig andere in Madrid. Een persagentschap meent te weten, dat het hier de eerste levering betreft van een aankoop van in totaal driehonderd vlieg machines. Hetzelfde blad publiceert uit Lissabon afkomstige berichten,, volgens welke in Badajoz beschonken kerels in de woningen van groot-grondbezitters zijn binnenge drongen en daar vrouwen en meisjes mis handeld hebben. Uit Lugo verluidt, dat het gepeupel daar een ware jacht op priesters maakt. Aan den ingang van een kazerne is door com munisten het hoofd van een ouden priester opgehangen. In Tuy, waar de regeeringstroepen Zon dag tot den terugtocht gedwongen werden, heeft de roode militie kinderen in haar voorste gelederen geplaatst, om aldus den opmarsch van de nationalisten te verhin deren. Volgens uit Elvas ontvangen berichten zouden te Badajoz alle als aanhangers der rechtsche partijen bekende personen zijn gearresteerd en in een kerkgebouw zijn op gesloten, daar de gevangenis ter plaatse reeds overvol is. Het kerkgebouw zou door communisten in brand zijn gestoken. In hun angst zou den de gevangenen uit de ramen zijn ge sprongen. Velen hunner werden daarbij gewond. Men zou de lieden hulpeloos heb ben laten liggen. EEN MIJLPAAL IN DE GESCHIEDENIS DER ZWEEFVLIEGSPORT. PREDIKBEURT WADDINXVEEN. Centrum: Woensdag, nam. half acht, ds. A. W. de Rover, van Vlaardingen. Op bovenstaande kaart zal men zich volledig kunnen oriënteeren. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Zaandam-O., J. Chr. Frltz- sche te Bergentheim. Aangenomen. Naar Amersfoort (Ver. v. Vrijz. Herv.), F. Oort te Havelte Naar Delfshaven (vac. dr. P. G. Datema) H. Bout te Genemuiden. GEREF. KERKEN. Beroepen Te Uithuizen, W. Scheele, te Hoogersmilde Te Daarlerveen (O.) B. Geuchies, cand. te Dwingeloo. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt. Voor Herkingen, W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid. EVANG. LUTH. KERK. Bedankt. Voor Winlschoten-Sappemeer, G. Munter te Zutphen. DUITSCH-EVANG. KERK. Aangenomen. Naar den Haag, P. Kaetzke te Haarlem. o ALGEM. SYNODE DER NED. HERV. KERK In de gisteren te 's-Gravenhage voortge zette zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk opende de president de nieuwe zittingweek met het lezen van Gal. 6 110 en gebed. De Synode verleende aan het comité voor Kerkbouw te Treebeek IL.) vergun ning tot het houden van een inzameling voor bovenbedoelde zaak. Ingekomen is een schrijven van de ver- eeniging van kerkvoogdijen, waarin er bij de Synode nog eens op aangedrongen wordt dat zij de kerkeraden de noodzakelijkheid van het in orde maken en houden van het Op het vliegveld Teuge bij Deventer zijn Zaterdag door de heeren L. Citroen en ir. C. W. A. Oyens. belden leden van de Amster- damsche Club voor Zweefvliegen, de vluch ten, vereisoht voor het brevet C Zweefvlie gen, met succes volbraoht. Weinige lezers zullen hieruit opmaken, welk een mijlpaal dit in de geschiedenis van het zweefvliegen beteekent. Aan zweefvliegers kunnen ver schillende brevetten worden uitgereikt en wel de bewijzen A. B en C. De proeven, welke voor deze bewijzen moeten worden afgelegd, bestaan, voor het brevet A, uit één vlucht van 30 seconden of twee vluchten van 20 sec. elk, gevolgd door een normale landing. Voor het B-bre- vet moeten eerst twee vluchten van 45 sec. en daarna één van 60 worden gemaakt, waarbij de candidaat twee bochten moet draalen, waarbij een S wordt beschreven, terwijl de candidaat voor het C-brevet een vlucht van minstens vijf minuten op groo- ter hoogte dan starthoogte moet uitvoeren. De vluchten, vereischt voor de eerste twee brevetten, werden reeds verscheidene malen vervlogen, hoewel voor ons land deze eischen niet gering zijn te noemen. Dat deze eischen niet onoverkomelijk waren is te danken aan het feit, dat deze vluchten in glijvlucht kunnen worden afgelegd. Men mag hierbij dus hoogte verliezen en daar mede snelheid winnen. Gedurende de zes jaren, dat het zweef vliegen in ons land reeds wordt beoefend, waren de vluchten voor het C-brevet, nor maal gesproken, onmogelijk. De eerste twee vluchten van 45 sec. konden om dezelfde reden nog wel vervlogen worden, doch de laatste zou alleen mogelijk zijn in gebieden van buitengewoon sterken sttjgwind, wat wel uitsluitend neerkomt op termlsch vliegen. De hoogte, waarop men in de merkbare invloedssfeer van deze stijgwinden komt, was echter met de oude startmethoden niet te bereiken, zoodat het C-brevet in ons land nog altijd buiten de grenzen van het be reikbare lag. Om deze reden was het dat men steeds zocht naar een meer geperfectioneerde startmethode, waarbij het vliegtuig tot op grooter hoogte kon worden opgesleept. Uit eindelijk heeft men dit thema gevonden in den vliegtuigsleepstart. Hierbij kan men het zweefvliegtuig zoo hoog opsleepen, dat men wel in de stijgwindgebieden kan ko men en Zaterdag was de dag, waarop be wezen werd welke groote mogelijkheden deze nieuwe startmethode met behulp van een motorvliegtuig worden geboden. Gesleept door de oude trouwe Pander PH'AIT van het Nederlandsche Instituut voor zweefvliegen startte Zaterdag L. Citroen in de Grunau Baby II, eveneens van het Instituut en liet zich door Hoekstra, die de IT bestuurde, opsleepen naar pl.m. 1000 meter, waar hij den Invloed van stijg- wind ondervond en dus ontkoppelde. Profi- teerend van den stijgwind zag hij kans hoogte te winnen en een vlucht van meer dan vijf minuten op grooter dan start hoogte te maken, daarmede als eerste in Nederland het C-brevet behalend. Dien zelfden dag behaalde ook ir. C. W. A. Oyens dit vliegbewijs. Dit eerste C-brevet beteekent dus een mijlpaal in de geschiedenis der zweefvlieg- sport in Nederland en is het resultaat van zes Jaren onafgebroken en intensief experi menteeren. DE POSTVLUCHTEN. De „Rietvink" is gistermiddag om 4.49 uur uit Indië op Schiphol geland. VLIEGTUIG NEERGESTORT TUDENS DEMONSTRATIE. Op het vliegveld nabli Warnemuende is een nieuw model vliegtuig, bestuurd door den bekenden vlieger Udet. gebroken tijdens 'n demonstratievlucht, welke in aanwezigheid van Lindbergh werd uitge voerd. Udet wist zich met zijn valscherm in veiligheid te brengen. Hij verstuikte een been en kreeg eenige snii wonden bil het neerkomen, doch zal waarschijnlijk over een week weer dienst kunnen doen. Uitgesproken: A. N. Straathof, Leimui- den, Heerenweg. R.c. Jhr. mr. P. G. M. v. Meeuwen. Cui'. mej. mr. A. A. N. Thomson, Bodegraven. P. J. Vink, landbouwer, Korteraar gem. Ter Aar. R.c. mr. A. J. Paulus. Cur. mr. H. P. van Heyst, Alphen a. d. Rijn. kerkelijk bevolkingsregister onder het oog brengen zal. Besloten wordt terzake in het Weekblad der Ned. Herv. Kerk een opwek kend woord te plaatsen. Oud-ouderling M. ter Stal van Veenen- daal rapporteerde over een motie van de classicale vergadering van Amersfoort in zake herziening der Formulieren. Er zijn ter Synode leden, die met deze zaak zouden willen wachten totdat de plannen tot reor ganisatie hun beslag gekregen hebben. An deren, die daarmede wel accoord kunnen gaan, zouden graag zien dat bij herziening der Formulieren het Huwelijksformulier het eerst op de helling zou worden ge bracht. De Synode besloot de motie ter kennis te brengen van de commissie tot herziening van de Formulieren. Ds. T. C. v Reeuwijk van Amsterdam rapporteerde hierna over de verslagen in zake de persoonlijke kerkvisiatie in de prov. Gelderland. Bezocht werden ditmaal de gemeenten in den Achterhoek, in het Zuidelijk deel van Veluwe en in de Bom- melerwaard. Het rapport, dat een vertrou welijk karakter droeg gaf aanleiding tot een breedvoerige gedachtenwisseling. In verband met het houden van commis sievergaderingen en een Synodus Contracts verdaagde de president de zitting tot he denmorgen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9