77sle Jaargang DINSDAG 28 JULI 1936 No. 23416 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. De ontslagen bij de bacteriologie en hygiëne. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags ^n Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Oit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. ONTSLAG DOOR CENTRALE BEROEPS- RAAD VERNIETIGD. DE MINISTER IN HET ONGELIJK GESTELD. De Centrale Raad van Beroep heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak van I. K.. amanuensis bij de bacteriologie en hygiëne aan de Universiteit alhier tegen den minis ter van onderw.. kunsten en wetenschappen Inzake het aan hem., K„ verleende ontslag uit zijne betrekking. Voor den minister trad als gemachtigde op mr. A. F. Telders, plaatsvervangend landsadvocaat te Den Haag, voor den eischer K. mr. H. Steketee uit Den Haag. optredende ten verzoeke van de Centrale van Vereenlgingen van Personeel in 's Rijks Dienst. Het Ambtenarengerecht te Den Haag had op 1 April j.l. het beroep van klager, thans eischer tegen het hem verleende ontslag ongegrond verklaard. De Centrale Raad van Beroep. Overwegende dat voor dezen Raad op grond van de gedingstukken vaststaat, dat eischer destijds door den betrokken Minister In vasten dienst is aangesteld als amanuen sis bij de bacteriologie en hygiëne aan de Rijksuniversiteit te Leiden, als hoedanig hij was ambtenaar in den zin der Ambtenaren wet 1929 en van het Algemeen Rijksambte narenreglement; Overwegende dat krachtens het bepaalde in artikel 96, lid 1. van het Algemeen Rijks ambtenarenreglement aan een ambtenaar als eischer eervol ontslag kan worden ver leend wegens opheffing zijner betrekking óf wegens verandering, in de Inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is: geschiedende, ingevolge lid 2 van dat arti kel. het ontslag op laatstbedoelde grond met inachtneming van de daarin aange geven rangorde, behoudens het bepaalde in lid 3; Overwegende dat thans behoort te wor den beslist, of het bestreden ontslagbesluit op een der gronden, bedoeld in artikel 58. lid 1. der Ambtenarenwet 1929 kan worden aangevochten, waarvoor ten deze van be slissende beteekenis is, of eischers betrek king is opgeheven: Overwegende dat deze Raad. in tegenstel ling met den eersten rechter, van oordeel is. dat door de sluiting en de opheffing van het Laboratorium, dat onder leiding stond van Professor R. P. van Calcar, niet een dienstvak in den zin van vorenbedoeld arti kel 96 is opgeheven, moetende toch als dienstvak in casu worden aangemerkt het onderwijs in de bacteriologie en hygiëne aan de Rijksuniversiteit te Leiden, daar gelaten door wie, op welke wijze en in welk gebouw of laboratorium aldaar in dat on derwijs wordt voorzien; Overwegende nu dat ook na sluiting en opheffing van vorengenoemd Laboratorium hes onderwijs in de bacteriologie en hygiëne aan de Rijksuniversiteit te Leiden is gedo ceerd gebleven, zoodat in het onderhavige geval wel heeft plaats gehad een verande ring in de inrichting van het betrokken dienstvak doch niet opheffing daarvan; Overwegende dat dan ook niet in tegenstelling met hetgeen ter zake in de uitspraak, waarvan beroep, is overwogen door sluiting en opheffing van bovenbedoeld aboratorium is opgeheven de betrekking van eischer. die immers niet is aangesteld als ambtenaar bij dat laboratorium, waar aan niet afdoet dat hij daarbij zijn werk zaamheden niet meer kon verrichten: Overwegende dat derhalve het ontslagbe sluit feitelijk strijdt met voormeld artikel 96. lid 1. bevattende het toch „opheffing van de betrekking" als grond voor het ont sla". welke grond in feite ontbreekt; Overwegende dat mitsdien, met vernieti- Sing van de uitspraak waarvan beroep, het door eischer tegen het ontslagbesluit inge stelde beroep, voor zoover het daarbij aan hem verleende ontslag betreffende, alsnog gegrond en dit besluit in zooverre alsnog nietig behoort te worden verklaard: Recht doende in naam der Koningin! vernietigt dc uitspraak, waarvan beroep: Verklaart het door eischer. toenmaals ringer, tegen opgemeld besluit van 7 Nov. 1935 ingestelde beroep, voor zoover het daarbij aan hem verls.ende ontslag betref fende, alsnog gegrond en verklaart dat be sluit in zooverre alsnog nietig. AFSCHEID EN INTREDE. Onder groote belangstelling heelt ds. H. Thomas alhier j.l. Zondag zijn zoon, cand. J. Thomas, laatstelijk hulpprediker bij de Geref. Kerk van Utrecht, te Boxum (Fr.) in het predikambt bevestigd sprekende naar aanleiding van Joh. 3 29. Met den bevestiger namen aan de handoplegging deel de voorganger, ds. J. Doornbos, thans em.-predikant te Zeist en de consulent, ds. H. Numan van Hijlaard. De gemeente zong haren nieuwen leeraar staande toe de zegenbede uit Ps. 134. Ds. Thomas deed intrede met.Joh. 1 35 37. Hü werd toegesproken door ouderling J. Andrea namens kerkeraad en gemeente, ds. K. Doornbos als zijn voorganger, ds. H. Numan namens de classis Leeuwarden en als consulent, J. Kingma als wethouder namens het gemeentebestuur van Menal- dumadeel en door zijn vader. Het Kerkge bouw was overvol. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. K.J.M.V. ST. PETER KANIS. Op het terras van „Den Burcht" hield de KJ.M.V. St. Peter Kanis gisteravond een Praatavond, waarbij als spreker optrad Pastoor John Houtman, oud-aalmoezenier JU] het Britsch Indische leger. Na de ge bruikelijke opening door den heer Janssen vm het woord direct aan den spreker, die jwn causerie over den godsdienst, speciaal men der Britsch-Indiërs, de geschiedenis Per Oosterschc godsdiensten en ook hun uitgebreid ceremoniaal uitvoerig besprak. De heer Janssen dankte pastoor Houtman Jbbf rijn interessante causerie en sloot, na *'e mededeelingen van huishoudelijken »®M, de vergadering met den groet der Aatholiebe jongeren. Gewestelijke districtsvergadering tc Leiden. De verschijning van het „Ontwikkelings plan" van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling was aanleiding voor het Gewes telijk Bestuur van Zuid-Holland (Noord), een vergadering te beleggen, waar de groote lijnen, zooals aangegeven in het „Plan", werden besproken met de vertegenwoor digde afdeelingsbestuurders. Dientengevolge werd gisteravond een bijeenkomst van afgevaardigden van ver schillende afdeelingen in het district Lei den gehouden in het Volksgebouw. Met genoegen kon de voorzitter, de heer J v. Zwijndregt, uit Den Haag. vaststellen, dat de opkomst tot groote tevredenheid mocht stemmen, daar bijna zonder uitzon dering de afdeelingen vertegenwoordigd waren op deze belangrijke samenkomst. Hoofdzakelijk zal door hem besproken wor den het ontwikkelingswerk in de komende wintermaanden. waarbij de Arbeiders- avondscholen en de Plaatselijke Kader- scholen een zeer groote rol spelen. Want ongetwijfeld kan vastgesteld worden, dat met de instelling van deze diensten, her Instituut een geweldige taak op zich heeft genomen, welke het geheele volk een beter ontwikkelingsmogelijkheid biedt. Het is niet gemakkelijk om voor deze scholen de be- noodigde leerkrachten te vinden, doch spr. hcopt dat. wanneer de cursussen straks weer beginnen en tientallen zich opgeven als leerling dezer uiterst nuttige instelling, het onderwijzerscorps met name het Leidsche tich weer ter beschikking zal stellen om de naar kennis verlangende ar beiders niet alleen te laten staan in de leegte der onwetendheid, doch hen te lei den naar de bronnen van de zoozeer be geerde kennis. Een tweede punt van bespreking is het „Plan van den Arbeid". Door de Instituut- afdeelingen is een geweldig stuk werk ver richt met het organiseeren van z.g. „Plan- cursussen". Dit werk wordt voortgezet met een nieuwe reeks van bijeenkomsten over „Het plan na een jaar", waarin de critiek op het Plan zal worden besproken aan de hand van een dcor prof. Van Gelderen samen te stellen leiddraad. Tenslotte wees spreker nog op een nieu wen vorm van propaganda van het Insti tuut. welke in het komende seizoen zal wor den toegepast en wel vlugschriftjes over verschillende onderwerpen zooals: Demo cratie, Socialisme enz. Een geanimeerde discussie ontspon zich na deze inleiding, hoofdzakelijk naar aan leiding van moeilijkheden op organisato risch gebied bü de Arbeidersr.vondscholen en Kadevscholen, waarna te bijna tien uur de voorzitter deze inst-uct'.eve vergadering sloot, de hoop uitsprekend in de verschij nende winterprogramma's de vrucht van deze besprekingen terug te vinden. VADER EN MOEDER GEREF. MINNEHUIS De diaconie der Ned. Herv. Gem. heeft met ingang van 1 September benoemd tot vader en moeder van het Geref. Minnehuis de heer en mevrouw Tr. H. v. d. Liefde te Utrecht. KINDERFEEST „VOORUIT". De N.V. Verzekeringsmij. „Vooruit" or ganiseert a.s. Donderdag haar jaarlijksch kinderfeest. Het aantal kinderen bedraagt 620; het doel van de reis is „Duinrel", het sedert verleden jaar voor het publiek opengestel de landgoed onder Wassenaar. De kinde ren zullen worden vervoerd met 15 a 16 wagens van de Haagsche Tramwegmaat schappij; ze worden 's morgens van 7 tot 7.30 uur opgesteld vóór het gebouw van de Coöperatie „Vooruit", waarna ze met muziek van „Nieuw Leven" zullen worden gebracht naar de Nieuwe Haven, via Gee- regracht, Levendaal, Kraaierstraat en Hee rengracht. 's Avonds te 7 30 ongeveer arri- veeren de kinderen weer aan de N. Haven, W3arna ze langs denzelfden weg als des morgens naar de Korevaarstr. zullen wor den geleid, alwaar de ouders hun kinderen weer in ontvangst kunnen nemen. De kin deren zullen worden getracteerd als alle jaren en zullen kunnen genieten van de mooie natuur, terwijl allerlei spelen, onder deskundige leiding op het programma staan. De kinderen hebben den leeftijd van 3 tot 13 jaar. AANBESTEDING RIJNBRUG. De adjunct-directeur van Gemeentewer ken heeft heden namens B. en W. aanbe steed het sloopen van den onder- en boven bouw van de bestaande Rijnbrug en het maken van den onderbouw voor een op haalbrug met vaste toeleidende bruggen over den Nieuwe Rijn ter plaatse van de bestaande Rijnbrug en het uitvoeren van daarbij behoorende werken. Ingekomen waren 22 biljetten, waarop als volgt was ingeschreven; W .Aafjcs en Co.. Oegstgeest A f. 30.000, B f. 28.500; O. Linzel, Soestdijk f. 29.500; W. de Jong, Amersfoort B f 29.480; Ver heul, Woelden A f.29000; B f.28.500; P. B. Huberts. Nijmegen A f. 28.900; J. P. Dijk man. A'dam A f. 28.300, B idem; 'Kool en Wilbroer, Hoogkerk a f. 27.900; de Winter en v. Weeren. Leiden A f. 27.000; Wed. H. v. Driel. Koudekerk A f. 26.500; B f. 25.600; H. C. Heemskerk en W. Oudshoorn. Leiden A f. 26.300; P. G. de Jong, Oegstgeest A f. 25.900, B idem; A. Voordauw, Zoeter- woude A f. 25.000, B f. 24.500; A. en J. den Ouden, Oegstgeest A f. 24.300, b f. 24.000; Bokhoven, Gouda A f. 23.990; M. S. v. d. Voort, Zoeterwoude A f. 23.760. B f. 23.260; A. den Ouden, Gouda A f. 23.300, b f. 22.300: de Later en Meyers, Leiden A f. 22.600, B f. 22.100: Godschalk. Leiden A f. 22.560. B idem; Th. L. J. Zitman. Leiden A f. 21.300. A. het werk uit tc voeren uitsluitend met Leidsche arbeiders. B. met arbeiders naar vrije keuze. De gunning werd aangehouden. EXAMENS FONTSCHOOL. In de maanden Mei, Juni en Juli slaag der., de volgende leerlingen Steno-typen in de Ned. taal (130 letter- gr. per minuut)dc dames M. Aldewereld, Leiderdorp; W. A. Cox. W. J. van Dende ren; L. E. T. ElinkSchuurman, Wasse naar; M. J. Labree; S. Ladan; J. Pere boom. Sassenheim; C. E. M. v. d. Putte- laar, Noordwijk; II. A. Rooijakkers. Oegst geest; C. T. van Stralen en de herren: A. Schoonenberg, Katwijk aan Zee: N. Ver boog; F. P. W. v. d. Wijngaard; E. Zwar- telé. Roelofarendsveen. Kantoorstenograaf:' mej. A. A. v. Oud- gaarden. Noordwijk aan Zee. Machineschrijven dinl B (ten minste 120 regels per uur)de dames D. M. Ar- bouw: J. C. de Blanken. Zoeterwoude; A. C. de Bruyn. Oegstgeest; J. Kranenburg, Oegstgeest; W. Kranenburg. Oegstgeest: J. M. Luiten; C. A. 'J. Paardekooper, Zoe terwoude; A. A. v. Oudgaaróen. Noordwijk aan Zee en de heeren J. van Beelen. Kat wijk aan Zee; W P Demmenie. Sassen heim; J. A. Noordenbos. Oegstgeest: L. P. Schamper; H. G. Wessel: J. Wille, Hazers- woudc. Leeraar in stenografie „Groote" voor de Ned. taal en in machineschrijvende heer H. Zaalberg. Bovenstaande examens werden afgeno men door den Algem. Stenografen-Bond. Voorts slaagden voor: Boekhouden. Fe deratie „Mercurius": Th. J. de Boer, Ha- zerswoude; Ad. van Noort. Nederl. Handelscorr., Federatie „Mer curius": mej. A. A. van Oudgaarden, Noordwijk. Engelsche handelscorr., Federatie „Mer curius": N. Verboog. Waar geen woonplaats is vermeld, is doze r.ihier. Allen werden opgeleid door de Pontschool, Steenschuur 14, alhier. MANNENZANGVEREENIGING „KUNST NA ARBEID". Gisteravond gaf bovengenoemd koor, een zeer geslaagd openluchtconcert in den tuin van het gesticht „Rhijngeest". Er werd een 9-tal nummers ten gehoore ge bracht, welke, getuige het applaus, na elk nummer, zeer in den smaak vielen. Mevr. v. d. HeydenBrakel verzorgde op zeer verdienstelijke wijze de piano-begeleiding van het laatste nummer „Gott meine Zu- verzicht". Na het concert vertolkte een der geneesheeren den dank der patiënten voor het gebodene. o ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het programma der wekelijksche Orgel avonden in de Hooglandsche Kerk door den heer Feike Asma uit te voeren, is dit maal voor morgenavond samengesteld uit eenige verzoeknummers en bevat naast koraal en liedfantasieën van Jan Zwart, het „A moll Concerto" van Vivaldi Bach; het „Vogelstemmenconcert" van Haendel e.a. De toegang is vrij. ZOMERCONCERT PIETERSKERK. Leo Mens (orgel). Het is een goede gedachte om steeds aan den vooravond van Bach's sterfdag (28 Juli 1750) dezen grooten meester met de uitvoering van eenige zijner onsterfelijke werken te eeren. De organist der Pieterskerk Leo Mens maakte zich gisteravond ook op. dezen „grootmeester aller tliden" te herdenken en met een stille vreugde heeft men hem wederom od dezen fraaien zomeravond aan het orgel beluisterd, mede zich gelukkig voelend door de gedachte, dat de schoone cathedraal. waarin hii musiceerde, nog rus tig en statig omhoog rijst, daar waar el ders kerken en kerkeliike schatten aan de razernü der geesten ten Drooi vallen. Bach en ziin kunst. Wii denken daarbii aan 't woord van Gumprecht: ..Zoo iemand, dan heeft Bach om Gods glorie ziin kunst gediend". En met een kleine variant zouden wij willen zeggen ..door Gods wil" aan de menschheid geopenbaard. Bach en ziin sterven Wij denken er aan. wanneer Mens het koraalvoorspel „Wenn wir in höc'nsten Nöthen sind" dat Each tegen het einde van zi(" leven ziin schoonzoon dicteerde, doet hooren. 't Herinnert aan Bach's naderenden dood: aan zijn lichamelijk lliden. dat hem wèl zijn levensblijheid, doch niet zijn moed, geduld en ziin groot geloof ontnam. Bach, drager eener cultuur is gestorven, doch ziin kunst zal leven zoolang onze be schaving zich weat te handhaven tegen de elementen, die ais met blindheid geslagen, oo chaos en vernietiging van al wat schoon en verheven is. aansturen. En zoolang de beschaving „door Gods wil" in stand zal worden gehouden. Het „Wenn wir in höchten Nöthen sind", doet dus ook denken aan dézen tijd, waarin alom, ook geestelijk, de nood hoog gestegen is. Doch wanneer men Bach's muziek hoort, komt er plotseling weer iets over ons van de geruststellende verzekerdheid, dat dit schaone niet vergaan kan, omdat het geestelijk-harmonische rust schenkt, zélfs en onmiddellijk in oogenblikken, dat men met groote zorgen vervuld is voor wat deze tijden voor dit en het toekomende geslacht mogelijk in hun schoot verborgen houden. Zoo heeft dan Leo Mens op zijn beurt Baoh's kunst gediend, om ons diens onein dig grootsche, doch ook teedere taal over te brengen en er een kleine, toegewijde schare vrede en stichting mee te brengen. Men luisterde naar een kort programma van bekende wellicht al te bekende werken: eenige koraalvoorspeien. de pré lude en fuga in G dur en A moll, het Concerto II naar Vivaldi en de Toccata en Fuga in D moll. gespeeld op de ver zorgde en bcheerschte wijze, die Leo Mens kenmerkt. De kunst van Bach, de kunst van het orgel en de kunst van het eer biedig „dienen" waren bij hem in piëteit volle handen. BINNENLAND. De regeering: zendt schepen naar Spanje om Nederlandsche vluchtelingen af te halen (Binnenland, 3de Blad). Steun aan kleine boerenbedrijven; een. afzonderlijke dienst ingesteld (Land- en Tuinbouw, 2de Blad) De stand van groente, en fruitteelt (Land- en Tuinbouw, 2de Blad) Nieuws van het Olympisch front (Sport, 2de Blad)'. Australië wint het dubbelspel tegen En geland in den wedstrijd om den Davis- beker. (Sport, 2de Blad). De roofmoord tc Grootegast; twee arres taties (Laatste Berichten, 1ste Blad). Tegen de beide daders van den overval op den Leïdschen chauffeur v. L. tc Alphen is 6 jaar gevangenisstraf geëischt. (Rechtzaken, 1ste Blad). BUITENLAND. In Spanje heerscht nog steeds onzeker heid. Bloedige gevechten zijn in het Zui den geleverd. (3de en le Blad). Eden houdt een rede in het Britsche Lagerhuis over de buitenl. politiek. (2de Blad) ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN Donderdag a.s. hoopt de Brigadier van politie P. Rijnardus den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij de Leidsche po litie,werd aangesteld. Des morgens om streeks 11 uur zal het Leidsch Politie Mu ziekgezelschap den jubilaris een aubade brengen aan zijn woning, Koninginnelaan 21. waarbij hij tevens namens het corps zal worden gehuldigd. Gistermiddag is het 5-jarige zoontje van F., wonende aan de Waardgracht, in den Nieuwe Rijn te water geraakt. De 39-jarige A. Sira, wonende in de Kaarsen- makersteeg. die het ongeval zag gebeuren, sprong den knaap na en bracht hem be houden aan den wal. Geslaagd voor Engelsche handelscor respondentie (Mercurius-diploma) dc hee ren B. Nap en B. A. van Ulden beiden alhier. M. van Leeuwen. Katwijk en mej. A. Grote, Den Haag, allen opgeleid door den heer N. Spyker, Gangetje 1, alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND. De komende besprekingen. Eden heeft gisteren zijn aangekondigde rede over de buitenlandsche politiek ge houden. Een nieuw geluid heeft hij niet doen hooren. men zie het 2e blad. Wel is thans erkend dat de garanties in dc Mid- deilandsche Zee zullen worden opgeheven, waar Italië beloften heeft gedaan aan Z- Slavië, Griekenland en Turkije! Of daarover niet tevoren is onderhan deld? In ieder geval, Italië vindt nu geen hin derpaal meer op zijn weg om deel te ne men aan de komende besprekingen, waar van in de naaste toekomst Europa's wel en wee zal afhangen. In het Lagerhuis deelde Eden nog mede. dat de Britsche delegatie op de a.s. zitting van den Volkenbond zal bestaan uit lord Halifax, Malcolm Macdonald en Eden zelf natuurlijk als leider. ENGELAND. Koning Edward's vacantie. De wapening. Volgens sommige ochtendbladen zou de koning het plan koesteren, een vacantie- tocht te maken door de Noorsche wateren, nu zijn plan naar Zuid-Frankrijk te gaan wegens de gebeurtenissen in Spanie, geen doorgang kan vinden. In een bijeenkomst van de Kamer van Koophandel van Birmingham werd ont huld, dat Engeland Duttsche machines in voert welke bestemd zijn voor de vervaar diging van wapens. Men verklaarde, dat dit het gevolg is van het feit. dat de Brit sche fabrieken niet een voldoende snelle levering er van kunnen waarborgen, welke noodig is voor het bewapeningsprogram. BELGIË. Spaak ter verantwoording. Het bestuur der socialistische partij heeft zich gisteren bezig gehouden met de rede, die minister Spaak verleden week voor de buitenlandsche persvereeniging beeft gehouden. Spaak ontkende een volledig plan voor de buitenlandsche politiek te hebben wil len ontwikkelen en de meening der regee ring over de verschillende vraagstukken, die ermede samenhangen, te hebben weer gegeven. Hij verklaarde zich te houden aan de grondstellingen, die de basis vormen van de buitenlandsche politiek der partij. Spaak zeide. dat hij niet den spot heeft gedreven met. den Volkenbond of de collec tieve veiligheid. Spaak vroeg, of het woord „realisme" zijn vrienden zoo had geschokt, waarop Rolin antwoordde, dat het inderdaad dit woord was, aangezien het een woord is van Hitier. Verder zelde deze nog: Indien wij ver keerd hebben begrepen, des te beter. Maar in het tegenovergestelde geval zou ik de partij willen verzoeken, te kiezen tusschen haar programma en Spaak. Na afloop heeft de algemeene raad der Belgische werkliedenpartij met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij het vertrouwen werd uitgesproken in de parlementaire groep om tezamen met de regeering een buitenlandsche politiek te voeren, welke gabaseerd is op de principes der collectieve veiligheid en wederzijdsche hulpverleening. Tijdens de debatten heeft de voorzitter der Tweede Internationale, de Brouckere verklaard, dat de internationale dezelfde buitenlandsche politiek voert ais de Bel gische werkliedenpartij. BULGARIJE. Vorming van Nationaai-Socialistische stormafdeelingen. De Bulgaarsche nat.-soc. beweging heeft aan de vertrouwenslieden overal in den lande opdracht gegeven in de jeugdafdee- lingen van de beweging een klein aantal moedige jongelieden te organiseeren, die bereid zijn offers te brengen. Zij zullen worden gebruikt voor vertrouwelijke op drachten. Hun namen mogen alleen be kend zijn aan den leider van de politieke sectie, waaronder deze stormafdeelingen zullen ressorteeren. Dr. Cankow heeft verder een brochure uitgegeven, waarin het hoofddoel van de beweging uiteen wordt gezet, n.l. de con centratie van de Bulgaarsche natie. In dit geschrift wordt niet verbloemd, dat de be weging groote bewondering heeft voor het Duitsche nationaal-socialisme en het Ita- liaansche fascisme. Tenslotte wordt een meedoogenlooze strijd tegen het Volks front aangekondigd. De aanhangers van de Cankow-bewe- ging in de regeering hebben de hoop nog niet opgegeven, dat zij den minister van binnenlandsche zaken. Krasnowski, kunnen dwingen een aantal van hun menschen op belangrijke posten te plaatsen. In verband met dezer, inwendigen toe stand is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat koning Boris eerder van zijn vacantie welke hij in het buitenland doorbrengt, terugkeert Volgens whattirg van welin gelichte zijde zou bij een vrije verkiezing de Cankow-beweging in de steden 25 pro cent van de stemmen behalen, en op het platteland 10 tot 15 procent.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1