DE SPAANSCHE BURGERKRIJG. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 27 Juli 1936 DE BESLISSENDE STRIJD OM MADRID. VOORDEEL VOOR DE REGEERING? VISSCHERIJBERICHTEN. RECHTZAKEN INGEZONDEN /TUKKEN CORRESPONDENTIE. LUCHTVAART. (UN/T EN LITTEKEN FAILLISSEMENTEN. Gezicht op het Alcazar te Toledo waar de opstandelingen zich nog handhaven. A] wordt od vele plaatsen in Spanje ge vochten. het zwaartepunt van den strijd bevindt zich thans uit den aard der zaak nabij Madrid Men heeft reeds kunnen lezen, dat zich vier kolonnes der opstande lingen op weg bevinden naar de hoofdstad: uit Salamanca, uit Valladolid. uit Burgos en uit Albacete. De zender te Sevilla die den strijd tegen de regeéring in den aether voert, meldt dat de afdeeling uit Salamanca de hoogten van Leon (ten noordwesten van Madrid I heeft bezet en de republikeinen daar verdreven. Thans tracht zü zich met de andere oprukkende afdeelingen te vereenigen. De troepen uit Burgos hebben volgens dezelfde bron Segovia bezet en de vierde afdeeling onder bevel van Primo de Rivera moet ook be langrijk voortgang hebben gemaakt. Zij heeft 'de verbinding tusschen Madrid en Valencia verbroken. Tot zoover de berichten van de zijde der rebellen. Inmiddels meldt de minister van binnenlandsche zaken, dat Albacete der regeering in handen is gevallen. Dit moet den druk. uitgeoefend door de vier opruk kende legers, aanzienlijk hebben verlicht, want Albacete. gelegen ruim 200 kilometer ten zuidoosten van Madrid, wordt be schouwd als de sleutel tot de havens in de provincie Valencia, die de hoofdstad van levensmiddelen moeten voorzien. Omtrent de voorraden, die nog aanwezig ziin moet men te rade gaan bij de rapporten, die de Amerikaansche zaakgelastigde daaromtrent geregeld aan het departement van staat te Washington doet toekomen. Zaterdag heeft Huil weer een telefoon gesprek gevoerd met de legatie, die hem meldde, dat men nog over een rantsoen van ongeveer twee weken beschikte voor de in het gezantschap ondergebrachte Amerikaansche onderdanen Het is echter niet meer mogeliik dezen weg te krijgen, wegens de gevechten, die thans in den geheelen omtrek worden geleverd. Ondanks de groote spanning, vertoont de stad uiterlijk een rustig beeld Men ziet haast geen auto's meer vol zwaargewapen de miliciens en ook de bewaking der open bare gebouwen is verminderd. De weinige miliciens, die nog zijn gebleven de meesten zijn nu tegen de rebellen opge rukt verzorgen de voedselvoorziening en de noodziekenhuizen De regeering houdt vol. dat haar troepen de rebellen aan alle zijden terugdringen. Cordoba, aldus verklaart zij. is door Astu- risc'-e mijnwerkers bezet. Te San Sebastian hebben de laatste opstandelingen zich overgegeven. Generaal Franco heeft daarentegen door middel van de radio meegedeeld, dat de berichten uit Madrid onjuist ziin. Hij vraagt vertrouwen en kondigt een spoedige overwinning aan. De uittocht der buitenlanders. Honderden vreemdelingen zijn weer uit de kustplaatsen aan boord genomen van de buitenlandsche schepen. Te Bilbao ziin 75 Franschen vertrokken met den Franschen kruiser Emile Bertln. die te Santander nog meer passagiers aan boord zou nemen Te Parijs wordt vernomen, dat de torpedojager Albatros te Valencia is aangekomen en dat de torpedojager Kersaint gisteravond Palma op Mal- lorca zou aandoen om het vertrek mogeliik te maken van de Fransche burgers. 30 vluchtelingen van verschillende nationali teit zijn te Bilbao aan boord gegaan van de Oklahama. een Amerikaansch schip. Aan boord van een ander Amerikaansch schip zijn 25 Duitschers uit Barcelona te Marseille aangekomen vanwaar zij naar hun land zulen teruakeeren. Zij verklaar den. dat alle Duitsche gebouwen te Barce lona beschadigd zijn. Bij de overbrenging naar het schip is een Duitscher door een kogel gedood. Andere Duitsche vluchtelin gen uit Barcelona bevinden zich op een Duitsch schip, dat op weg is naar Genua. De Oostenriiksche regeering heeft den Duitschen autoriteiten verzocht de Oosten rijkers in Spanje voorloooig onder Duitsche bescherming te willen nemen. Tevens heeft de Zwitsersche regeerine de Duitsche re geering verzocht aan de Zwitsers in de Soaansche havens gelegenheid te geven Spanje te verlaten. 'De Duitsche autoritei ten hebben desbetreffende instructies uit gevaardigd. Britsche en Italiaansche oorlogsbodems voor Barcelona zijn overeengekomen niet de gebruikelijke saluutschoten te lossen, ten einde geen noodeloos alarm te maken met schieten. Ook de Amerikaansche gezant heeft met zijn gezin het land verlaten. Te Gibraltar is een Britsche torpedojager aangekomen met een 150 tal Britsche en Amerikaansche vluchtelingen uit Malaga aan boord. Zij verklaarden, dat te Malaga minstens 500 dooden en 2000 gewonden ziin gevallen. De 300 voornaamste gebouwen van de stad zijn vernield. Een andere Britsche oorlogsbodem zag bij het passeeren van de straat van Gibraltar, dat twee onderzeeërs Tarifa bombardeerden Schenen, waarvan de bemanning op de hand der regeering is. hebben de Marok- kaansche kustplaats Ceuta beschoten. Er waren 6 duik'oooten bij. die uit Malaga waren gekomen en ook de Jaime I. die na een tijdlang zich in handen der rebellen te hebben bevonden» nu dus weer aan de zijde der rceering strijdt. De kust'oatterijen van Ceuta beantwoordden het vuur en hebben om. de Jaime ernstig beschadigd. Toen het weer voor de Punt van Europa ver scheen kon men duidelijk de sporen van het geschut der opstandelingen zien. Wat de uitwerking op Ceuta zelf is geweest. Is nog niet bekend. Volgens een radiobericht uit Tetoean heb ben twee regeeringsvliegtuigen de stad Algeciras gebombardeerd. Een der vlieg tuigen werd neergeschoten. Strijd in de radio. De socialistische leider en oud-minister Prieto heeft in een radiotoespraak een overzicht gegeven van het verloop van den burgeroorlog en den rebellen verzocht, zich over te geven, daar zij moesten inzien, dat de strijd voor hen verloren was. Vervolgens besprak Prieto den moeilijken toestand, die in Spanje door dezen burger oorlog, den grootsten in de Spaanschc ge schiedenis. in buitenlandsch politiek op zicht is ontstaan. Spanje is door de omstandigheden ge dwongen geworden, zijn internationale ver plichtingen in Noord-Afrika te schenden. Buitenlandsche oorlogsschepen bevinden zich in Spaansche havens niet voor een be leefdheidsbezoek, maar om het leven van hun onderdanen te beschermen, omdat Spanje daartoe niet ln staat is. Tenslotte verklaarde Prieto, dat de „ver raders" er niet op moesten rekenen, dat Madrid zich vrijwillig zou overgeven. Zij zouden in de hoofdstad geen gevangenen maken, maar slechts Hjken aantreffen. Over den zender Sevilla heeft generaal Queipo de Llano Prieto van repliek gediend en verklaard, dat diens radiorede een aan fluiting van de feiten is. De beweringen over een z.g. nederlaag van de troepen van generaal Mola zijn van eiken grond ont bloot. Mola, als ervaren veldheer, rukt slechts op, wanneer het achterland volkomen on derworpen is. De opmarsch is daardoor langzaam, maar voert met doodelijke ze kerheid naar het doel. Diverse berichten. Officieel wordt medegedeeld, dat bij den strijd in Barcelona 310 dooden zijn geval len. Onder de gevangenen bevindt zich ook generaal Lego Burmo, en kolonel Arenas, de vroegere president van de Catalaansche generaliteit na den opstand van 1934. In de staatscourant van de generaliteit is een decreet verschenen, waarbij een werkweek van 40 uur wordt ingesteld met een loonsverhooging van 15°/o voor de loo- nen lager dan 6000 pesetas per jaar. Lugo zou geheel in .handen der rebellen zijn In Biarritz zouden drie personen, w.o. een Fransche dame. op Spaansch gebied zijn gedrongen en toen gearresteerd. Een der te Gibraltar aangekomen Brit sche vluchtelingen heeft Reuter medege deeld. dat hij heeft gezien, hoe te Malaga een honderd tal personen, priesters, fas cisten en anderen, werden neergeschoten, in hoofdzaak door kinderen tusschen 14 en 17 jaar. die roode dassen en hemden droegen en gewapend waren met pistolen, geweren, bijlen en knuppels. De minister van binnenlandsche zaken heeft order gegeven, dat de leden van de volksfrontmilitie geen arrestaties meer mogen verrichten. Zij mogen van niemand partijlidmaatschapskaarten of dergelijke documenten vragen. Ieder burger moet tegen willekeurige handelingen beschermd zijn. indien hij een officieel legimltatie- bewijs bij zich heeft. Overtreding van deze beslissing wordt str^ijg gestraft. De door de militie in beslag' §S?nomen auto's moeten aan de eigenaars worden teruggegeven. De militie te Madrid moét des avonds te tien uur voor de kazernes aantreden en zich ter beschikking der officieren stellen. Berichten uit Lissabon. De Portugeesche radio heeft berichten uitgezonden welke uit goede bron afkom stig zouden zijn. Ze behelsden, dat Marti nez Barrio in een telefoongesprek met ge neraal Mola den opstandelingenleider in Navarre, welke naar Madrid oprukt., zou hebben uitgenoodigd uit naam van Azana de portefeuille van oorlog te aanvaarden in een door de „midden- en rechtsche par tijen te vormen ministerie. Mola zou heb ben geweigerd en geantwoord hebben dat er op het oogenblik geen sprake was van de vorming in Spanje van een linksche of rechtsche regeering. De militaire dictatuur, zoo zou hij verder hebben geantwoord, is afgekondigd en de strijd zal worden voort gezet tot de uiteindelijke overwinning. De aan de regeering trouw gebleven generaals Gomez Carminero en Raphael Ramirez, be nevens majoor Morais Olivia en verschei dene communisten zouden, volgens in Lis sabon ontvangen berichten, de Portugee sche grens bij Moimenta, nabij Braganza gepasseerd zijn. Zij zijn naar laatstgenoem de stad gebracht, waar men thans op in structies der regeering wacht. Volgens uit Elvas ontvangen berichten zou de toestand in Badajoz zeer ernstig zijn. Leden van de roode militie zouden zich er aan ernstige gewelddaden hebben schuldig gemaakt en van werkgevers uit betaling hebben geëischt van loonen voor niet verrichte diensten. Verscheidene recht sche elementen zijn erin geslaagd de Por tugeesche grens te passeeren. De Spaansche consul te Valencia, Mlnho, is afgetreden wegens een meeningsverschll met de Madrileensche regeering. Ten slotte wordt ln Lissabon vernomen, dat de Spaansche steden Tuy en Laguardia door vliegtuigen der opstandelingen zijn gebombardeerd. Frankrijk blijft onzijdig. In goed ingelichte parlementaire kringen te Parijs verzekerde men dat de regeering trouw blijft aan de traditioneele politiek van nlet-lnmenging ln de binnenlandsche aangelegenheden van vreemde mogend heden. Dientengevolge zal van officieele zijde noch direct, noch indirect levering van krijgstuig geschieden. Bovendien zal de regeering de levering van wapenen door particulieren niet toe staan. Hiertoe heeft de regeering de be voegdheid. daar de handel in wapenen bc- heerscht wordt door uitvoervergunningen, die het ministerie van buitenlandsche za ken, na raadpleging van de betrokken de partementen, moet verstrekken. Dit geldt ook voor militaire vliegtuigen. De uitvoer hiervan naar Spanje zal eveneens worden verboden. Daarentegen verbiedt geen en kele wet den verkoop van vliegtuigen, be stemd voor het vervoer van passagiers of handelswaren. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen Visscherijmedewerkcr). In het begin van de vorige week waren de aanvoeren ruim. Dit kwam direct in de prijzen tot uitdrukking; Maandag was de markt reeds flauw gestemd en Dinsdag trad een sterke prijsdaling in. Export- maatjes daalden tot beneden f.8, voor Volle haring werd tusschen f. 8 en f.9 be taald. terwijl de Zuidmaatjes eveneens be langrijk in prijs terugliepen. Verschillende schepen hadden zeer groo te vangsten gedaan, wat bleek uit groote partijen steurharlng, die werden aange voerd. Voor kleinere partijtjes steurharing is er ook in den zomer steeds eenige vraag. Zoodra er echter enkele honderden tonnen op één dag worden aangevoerd, loopen de prijzen meestentijds op een zeer laag peil; zoo werd Dinsdag dan ook voor deze soort haring omstreeks f. 5 per vat betaald, een prijs, die voor de reederlj niet loonend meer is. Het weer werkte wel mee en dit bevor derde de export. Tengevolge hiervan was de markt Donderdag belangrijk vaster. De nieuwe Hollandsche haring heeft de afgeloopen weken wel de algemeene be langstelling gehad. Het is een goede ge dachte geweest van de Reedersvereeniging een reclamecampagne ter bevordering van het Zeebanket te beginnen. De reclame wagens hebben goed propagandistisch werk verricht en het haringlied valt overal goed in den smaak; ook de radio-uitzending heeft het hare bijgedragen, tot het wel slagen van de haringweek. Het is nog maar een bescheiden begin, men zal echter met kracht door moeten blijven gaan. Reclame is een van de be langrijkste middelen, die tot vergrooting van het haringverbruik kunnen leiden. Het binnenlandsch verbruik neemt nog steeds toe; er zijn echter nog tal van plaatsen, waar haring een vrijwel onbe kend artikel is. Deze plaatsen moeten ont dekt worden en aan de menschen moet geleerd worden, wat een kostelijk voedsel do haring is, zoowel in gezouten, verschen als in gerookten toestand. DE TREILVISSCHERIJ. De staking werkte de afgeloopen week nog na, in het bijzonder in de vischprijzen, die voor sommige soorte neen ongekend hoog peli bereikten. Zoo werden voor ton gen prijzen betaald tot over f. 2 per K.G. De vangsten waren in het algemeen ge ring. doch door de goede prijzen konden r.og tamelijke besommingen gemaakt wor den. Deze week worden de eerste stoomtrei- lers weer binnen verwacht en het leed voor den vischhandel zal dan wel weer spoedig geleden zijn. BATA CONTRA BOND VAN SCHOEN MAKERSPATROONS E.A. Men zal zich herinneren, dat in kort geding de N.V. Nederlandsche schoen- en lederfabrieken Bata, hangende een proces bij de rechtbank over de hoofdzaak, bij den president der Haagsche rechtbank een gebod had gevraagd tot staking van de plaatsing van door haar beleedigend ge achte artikelen in „de Schoen", het vak- en advertentieblad van den Nederland- schen bond van schoenmakerspatroons- en schoenwinkeliersvereenigingen, en dat de waarnemend president zich daarbij niet bevoegd had verklaard, ten eerste, omdat het buiten de competentie van een recht bankpresident valt, om te beoordeelen of en ln hoeverre de gewraakte artikelen be leedigend. smadelijk of lasterlijk waren, ten tweede, omdat een verbod tot publi catie van nog niet verschenen artikelen in strijd met de wet zou zijn. Naar wij vernemen heeft Bata tegen deze beslissing van den rechtbankpresi dent hooger beroep aangeteekend bij het gerechtshof, dat op 6 Augustus a.s. dit beroep zal behandelen. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.). Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE GEWELDDADEN BIJ KATZ. Geachte Hoofdredactie. In uw blad van Donderdag bespreekt dc heer M. N. van Egmond het gebeurde bij den horlogemaker Katz. Beleefd verzoek ik u mij te willen toestaan, hierover in uw blad het mijne te zeggen. Ik moet, van zelfsprekend, kort zijn en zal mij daaraan houden. Voor een juiste beoordeeling van deze droevige aangelegenheid moet men weten, wat daaraan is voorafgegaan. Daarom diene het volgende. Eenige maanden geleden heeft men reeds getracht den heer Katz moeilijkheden in den weg te leggen. Ik laat ln het midden of dit is geschied vanwege zijn concurren ten. Een feit Is echter dat de heer Katz beschikt over een aantal aanbevelingen van cliënten, waarvan eenige voor zijn winkelraam waren opgehangen. Bij de po litie werd toen aangifte gedaan, dat en kele dezer aanbevelingen van een valsche onderteekening waren voorzien. Katz werd toen op het politiebureau ontboden en de schriftelijke tevredenheidsbetuigingen wer den in beslag genomen. Een oogenblik scheen het, dat de politie hierin aanleiding zou vinden tot het ne men van maatregelen en de familie Katz over de grenzen zou doen zetten. Op ver zoek van den heer Katz heb ik mij toen daarover in verbinding gesteld met de po litie en hiervan is het gevolg geweest, dat de in beslag genomen bescheiden aan den heer Katz zijn teruggegeven en hij verder ongemoeid is gelaten. Dit „opzetje" is derhalve niet geluki. Toen werd een andere weg ingeslagen. Het begon met den gevel van den horloge maker te besmeuren met kalk. De daders zijn onbekend gebleven. In den nacht van 13 op 19 Juli is men echter verder gegaan en zijn eenige daden van terreur verricht; de groote winkelruit van den heer Katz is met een bus. inhoudende verf en kalk. In geworpen en ziin winkelvoorraad waarde loos gemaakt. Dank zij de activiteit van een politieagent zijn de daders gegrepen en is van het gebeurde proces-verbaal op gemaakt. De N.S.B., tot wier leden de daders be hoorden. heeft daarna aan de politie ver klaard dat zij als lid zijn geschorst. Let .vel: geschorst, niet: geroyeerd. En als klap op de vuurpijl stond Zaterdag ln een hier ter stede verschijnend gekleurd week blaadje een advertentie van de N. S B„ houdende dat binnenkort eenige onthul lingen zouden geschieden omtrent den heer Katz. Wat hiervan zij, in een land als het onze mogen daden van terreur als deze niet worden toegelaten. De heer M. N. van Egmond stelt nu drie vragen en knoopt daaraan eenige opmer kingen vast, die niet bepaald getuigen van verdraagzaamheid, een karaktertrek, waarvoor het Nederlandsche volk zich reeds eeuwen heeft gekenmerkt. Vraag 2 is naar mijn meening zelfs strafbaar. Overigens zijn de drie gestelde vragen en de daaraan vastgeknoopte beschouwin gen zoo naief en getuigen zij van zulk een groote bekrompenheid van opvatting, dat ik voor de beantwoording daarvan geen plaatsruimte durf te vragen. Ten aanzien van de eerste vraag, namelijk of de aan wezigheid van de firma Katz te Leiden gewenscht is als horlogemaker en of hU dus in een behoefte, voorziet, zou ik de wedervraag willen stellen, of de aanwezig heid van alle Duitsche winkeliers e. d. ge wenscht is en of zij ln een behoefte voor zien. Tenslotte moge ik nog wijzen op hetgeen eenige dagen geleden te Winterswijk is ge schied. Hier is een bejaard Joodsch inge zetene. de heer Kan. een man, geboren uit Nederlandsch-Joodsche ouders, op laf hartige wijze aangerand. Door wie? Met beleefden dank voor de plaatsing. Hoogachtend, uw dw., Mr. L. WEYL Ooggetuige Wij kunnen uw ingezon den stuk niet ongeteekend opnemen, doch zullen het aan de politie ter inzage geven. M. N. v. E„ te L. Uw laatste stuk kunnen wij niet opnemen, daar dit de kwestie geheel in een politieke sfeer zou brengen met Hetze over en weer, waaruit nooit iets goeds kan voortkomen. Een officier van het opstandelingen-leger van generaal Mola verstrekt den journalisten inlich tingen. De bolsjewistische leidster Coridad Mercader met haar ..getrouwen" in de straten van Barcelona. DE POSTVLUCHTEN. Qe Kievit (uitreis) is in Bandoeng ge land. GEDENKTEEKEN VOOR ALBERT VOGEL. Plechtigheid in Den Haag. Zaterdagmiddag is od het Frederik Hon- drikplein aan het straatgedeelte, dat de Frederik Hendriklaan verbindt met de Aert van der Goesstraat, het door den heer Ant. J Molkenboer ontworpen en uitge voerde gedenkteeken voor wiilen den woordkunstenaar Albert Vogel onthuld. De plechtigheid werd bijgewoond door mevr. de wed. Vogel en verdere familie. De voorzitter van het comité, de kolonel van den generalen staf .ihr. J. Th. Altlng von Geusau. heeft een rede gehouden, ver klarende dat. toen in November 1933 Albert Vogel overleed, ziin vrienden, vereerders en leerlingen aanstonds beseften, dat de Ne derlandsche cultuur een harer beroemde verdedigers verloren had en behoefte ga- voelden om door stichting van een gedenk teeken de herinnering aan den heen gegane levendig te houden wat tot de vor ming van een comité geleid had. De spre ker noodigde een zoon van Albert Vogel uit om het gedenkteeken te onthullen. Toen deze aan de uitnoodigine gevolg had gegeven, vervolgde kolonel Alting von Geusau ziin rede. Wethouder Feber heeft het momument namens het Haagsche gemeentebestuur aanvaard. In de week van 20 t/m. 25 Juli 1936 wei den in Nederland 126 faillissementen uit gesproken. L-3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 8