Ernstige ongelukken op den weg. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 27 Juli 1936 BINNENLAND. Twee dooden en meerderen zwaar gewond. AGENDA. Burgerlijke Stand van Leiden VOORONTWERP WIJZIGING ONGEVALLENWET. OTBREIDING VAN DE MOGELIJKHEID VAN DEELNEMING. De minister van Sociale Zaken heeft bi) den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van wet tot wij ziging der Ongevallenwet 1921. De voorgestelde wijzigingen geven uit werking aan de gedachte om de gelegen heid te openen voor uitvoering van de onderhavige verzekering mede door orga nisaties in het leven geroepen in samen werking van de georganiseerde werkgevers en arbeiders. Deze niet-ambtelijke organen zullen erkenning behoeven en ten einde de noodige zekerheid te hebben, dat de erken ning vragende organisatie in werkelijkheid berust op samenwerking van georganiseer de werkgevers en arbeiders, is bepaald, dat voor erkenning uitsluitend in aanmerking komt een vereeniging. opgericht door ten minste twee algemeen erkende representa tieve centrale organisaties van werkgevers en ten minste twee representatieve alge meen erkende centrale vakorganisaties van arbeiders. Deze zijn: het Verbond van Nederland- sche Werkgevers, de Vereeniging van R.K. Werkgevers, de Vereeniging van Chr. Werk gevers, het Nederl. Verbond van Vakver- eenigingen. het R.K. Vakverbond, het Prot. Chr. Vakverbond en de Nederlandsche Vak centrale. Voorts moet voor een toe te laten be- drijfsvereeniglng het verzekerde loon. over een jaar berekend, ten minste vijftig mil- lioen gulden bedragen. De eisch is niet gesteld, dat tot een be- drljfsvereeniging alleen ondernemingen, waarin een zelfde of een soortgelijk bedrijf wordt uitgeoefend, mogen toetreden. Toe gelaten wordt derhalve een organisatie, omvattende ondernemingen uit de meest verscheiden bedrijfstakken. De bedrijfsvereeniging kan zich in af- deelingen splitsen, hetzij naar territoriale gebiedsbeschrljving, hetzij naar den aard van het uitgeoefend bedrijf. Voor de ge neeskundige contróle op door een ongeval getroffen verzekerde blijft het gebruik ma ken van den thans aan de Rijksverzeke ringsbank verbonden medischen dienstver plicht. Het instituut der risico-overdracht heeft de minister, althans voorshands, behouden. De bedrijfsvereeniglngen zullen gebonden zijn tot het betalen van een aandeel in de administratiekosten der Rijksverzekerings bank en der Raden van Arbeid. De minister heeft ontkennend de vraag beantwoord, of het geen aanbeveling zou verdienen om bij deze gelegenheid in het geheel onzer sociale verzekering deze ver eenvoudiging aan te brengen, dat voortaan de ongevallen, althans voor den duur der eerste zes weken der ongeschiktheid tot werken, als ziektegevallen worden schade loos gesteld, en eveneens de vraag, of niet in de wet ware te bepalen, dat het ziekte risico en het ongevallenrisico van dezelfde arbeiders moet worden gedragen door een organisatie. Deze laatste concentratie wenscht de minister aan de practyk over te laten. EEN POPULAIRE WEGCODE IN VOORBEREIDING. Een uitgaaf van 2 a 2millioen exemplaren. Aangezien de kennis van de voornaamste verkeersregels een zeer doeltreffend mid del is tot bevordering van de veiligheid van het wegverkeer, stelt de K.N.A.C. een onderzoek in naar de mogelijkheden om te geraken tot de uitgave van een populaire wegcode, waarin in den geest van de Engelsche ..Highway Code" de belang rijkste verkeersregels kort en duidelijk zijn samengevat. Daartoe zou naar zij meent het beste kunnen worden overgegaan, zoo- dra de huidige Centrale Verkeersvoor- schriften i Motor- en Rijwtelwet. Motor en Rijwielreglement en Motor- en Rijwiel- beschikking) zullen zijn vervangen door de nieuwe Wegenverkeerswet, een idem Reglement en Beschikking, hetgeen binnen niet te langn tijd wordt verwacht. Hoewel het verkeer geregeld wijziging en aanpas sing van de verkeersbepalingen noodig maakt en zal maken, zoo zal bij invoering van de geheel vernieuwde voorsohriften toch in zekeren zin een mijlpaal worden bereikt, welke de uitgave van een in een voudige en voor een ieder begrijpelijke taal geschreven wegcode ten behoeve van alle weggebruikers nuttig en zelfs noodig maakt. Teneinde te bereiken, dat een der gelijk boekwerkje in elk hulsgezin beschik baar zou komen, zou in een oplage van naar schatting 2 a 2% millioen exemplaren moeten worden voorzien. Onder mededeeling van deze hare plan nen en van daarop betrekking hebbende bijzonderheden heeft de K.N.A.C. zich in eerste instantie gewend tot den Min. v. Wa terstaat en verzocht in afwachting van het aannemen van een vasten vorm van deze plannen te willen doen nagaan of in be ginsel instemming zou kunnen worden ver kregen om te zijner tijd de huls aan huis bezorging van de populaire wegcode door den dienst van de P.T.T. kosteloos te doen geschieden. CONTINGENTEER ING VAN STEENKOLEN. UITVOERING OPENBARE WERKEN. BEDRAG VAN ONGEVEER 20 MILLIOEN VOORHANDS TOEREIKEND. In een nota naar aanleiding van 't eind verslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over de wetsontwerpen tot: 1. wijziging en verhooging van het 7de hoofdstuk B der rljksbegrooting voor het dienstjaar 1935 (crediet voor werkverrui ming); 2. wijziging en verhooging van het 10de hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1936 (industriefinanciering); deelt de regeering mede. dat zij de voor gestelde verhooging van artikel 133 met 6,3 millioen voldoende acht. Het voorstel beteekent, dat opnieuw een bedrag van ongeveer 20 millioen beschik baar komt voor openbare werken en dit bedrag is voorshands toereikend om de aanvragen, die vermoedelijk voor goed keuring in aanmerking zullen komen, te financieren. Inderdaad zou een grooter aantal mil- lloenen noodig zün om op korten termijn tot sterke vergrooting te komen van de werkgelegenheid, doch of met de uitvoe ring van een groot aantal geschikte werk- objecten begonnen zou kunnen worden, is niet met zekerheid te zeggen De uitvoering van verscheidene objecten kon niet eerder worden aangevat, omdat de plannen na de goedkeuring een tijdroo- vende uitwerking verelschten. alvorens tot de uitvoering kon worden overgegaan. De regeering zal (tan ook zich in de toekomst bepalen tot die plannen, waarbij onmiddellijk tot uitvoering kan worden overgegaan. Er is geen aanleiding om in de tot nu toe gevolgde practijk wijziging te brengen De vraag, of het in de bedoeling ligt van de regeering om door de reorganisatie meer objecten dan voorheen het geval was voor uitvoering in werkverschaffing in aanmerking te doen komen, wordt ontken nend beantwoord. Inderdaad wordt aan ons wegennet zeer krachtig gewerkt en zal de regeering, in dien meer geld noodig mocht ziin voor de goede functionneering van het Werkfonds 1934. dienaangaande voorstellen doen. Verdeeling der toewijzingen. In een nota naar aanleiding van het eindverslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den invoer van steenkolen wijst de minister van Han del, Nijverheid en Scheepvaart er op, dat de door verschillende importeurs 'geuite klacht omtrent de verdeeling der toewij zingen voor hem reeds aanleiding waren naar een en ander een onderzoek in te stellen. Dit onderzoek bracht reeds aan het licht, dat de voornoemde klachten haar oorsprong vnl. vinden in de belangen tegenstellingen tusschen de van oudsher gevestigde Importeurs en de in latere jaren opgekomenen. De minister is van oordeel, dat de wijze, waarop deze verdeeling geschiedt, de objec tiviteit waarborgt, welke bij de uitvoering van invoer-beperkende maatregelen in acht dient te worden genomen. Het verwijt, dat niet voldoende zou wor den rekening gehouden met de positie, welke de importeurs vroeger hebben gehad, kan niet,worden aanvaard: bij de onder havige contingenteering wordt in nog groo- tere mate dan anders het geval is, reke ning gehouden met de relatieve beteekenis der invoeren van eiken importeur in de basisperiode. Bovendien is juist, naar aan leiding van wenschen in de kringen der importeurs geuit, het aantal jaren, waar over de aanspraken op toewijzingen wor den berekend, uitgebreid. Hoewel het. tengevolge van de vele fac toren, welke bij het bepalen daarvan een rol spelen, zeer moeilijk is omtrent de hier te lande geldende prijzen een oordeel te vellen, heeft de minister toch den in druk, dat het prijsniveau in Nederland in het algemeen niet moet worden aange merkt als „vrij hoog" Het geheime karakter van het rapport van oud-minister mr. T. J. Verschuur, dat vele vertrouwelijke gegevens bevat, liet een publicatie niet toe. De minister verwijst in dit verband naar zijn rede in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. waar hij mede namens zijn ambtgenoot van Waterstaat openbaarmaking van dit rapport in eeni- gen vorm heeft toegezegd. BEZUINIGING BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Met ingang van 1 Augustus a.s. zal het Ingenieursbureau der Ned. Spoorwegen te Amersfoort geheel worden opgeheven. NEDERLANDSCHE GEZANT UIT SAN SEBASTIAN VERTROKKEN. De Amerikaansche ambassade heeft me degedeeld, dat de meeste leden van het corps diplomatique thans San Sebastian hebben verlaten. Onder meer zijn de Ne derlandsche gezant, de gezantschapssecre taris. de Noorsche gezant en de Britsche consul uit de stad vertrokken. Alle overige Nederlanders, die zich te San Sebastian en naaste omgeving be vonden, zijn naar Frankrijk gevlucht. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede. dat in de week 6 tot en met 11 Juli het aantal leden van Ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieer de vereenigingen bedroeg 533.800. Hieron der zijn begrepen 75.000 landarbeiders, tc wier aanzien in de maanden Mel tot en met November geen gegevens aangaande de werkloosheid ontvangen worden. Van de 458.800 verzekerden, niet behoo- rende tot de landarbeiders waren geheel werkloos: In de week 6 tot en met 11 Juli 1936 28.9%. In de vorige verslagweek (22 t/m. 27 Juni 1936) 28.9%. In de overeenkomstige verslagweek van 1935 26.9%. In de over eenkomstige verslagweek van 1934 23.9%. Bij 1055 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 11 Juli 1936 ln totaal 395685 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 374168 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 378157 werkloos, on der wie 361616 mannen. Blijkens een per 1 Juli 1936 gehouden stelling van de bij de gezamenlijke organen der openbare arbeidsbemiddeling inge schreven werklooze personen, gesplitst naar leeftijdsgroepen en naar geslacht, stonden op dien datum ingeschreven 12120 mannen en 5172 vrouwen van 14 tot 17 jaar. 51270 mannen en 5543 vrouwen van 18 tot en met 1 24 iaar. 69697 mannen en 1948 vrouwen van i 25 tot en met 30 jaar en 229390 mannen en 3997 vrouwen van 31 jaar en ouder. Op den rijksstraatweg DoesburgDoe- tinchem heeft Zaterdagavond de heer A. van der Stel met zijn auto een ernstig on geval gehad. De heer van der Stel, die directeur is van de wielerbaan te Apeldoorn, reed met 4 Apeldoornsche wielrenners naar Doetin- chem, waar deze aan wedstrijden zouden deelnemen Nabij Drempt zou hij 'n groote autobus der G.T.M. voorbijrijden. Hierbij kwam de auto van den heer van der Stel in de naast den rijksweg loopende tram baan. waardoor hij de macht over 't stuur blijkbaar verloor. Zijn auto sloeg met een breede zwaai dwars over den weg, vervol gens over het rijwielpad, ramde een op gestapelde voorraad straatsteenen cn kwam tenslotte tegen een boom terecht. De auto werd zwaar gehavend. Zoowel de heer van der Stel als de 4 wielrenners liepen hierbij min of meer ernstige verwondingen op. Allen werden naar het St. Elisabeth-gesticht Ie Doesburg overgebracht, waar dr. Brand de eerste hulp verleende. De 17-jarige Brcukemeljer bleek een hersenschudding te hebben op- geloopen en een diepe hoofdwonde. Zijn toestand was gisteren bevredigend. De heer van der Stel, die zelf had gechauf feerd, had zijn neusbeen gebroken, terwijl de overige inzittenden voor het meeren- deel lichte verwondingn opliepen. Zaterdagmiddag om een uur kwam de 29-jarige wielrijder D. Zwierser wonende te Groningen in botsing met een auto, be stuurd door den heer W. J. R. .eveneens uit Groningen. De wielrijder werd ln den flank gegrepen en kwam met zijn hoofd tegen de voorruit van den wagen. Met een her senschudding en een ernstige hoofdwonde werd hij naar zijn woning op het Heeren- plein vervoerd, waar hij des nachts is overledea Ongelukken bij Heesch Zaterdagavond is de rij verkeersonge vallen. die op den Rijksstraatweg 's-Herto- genboschGrave, onder de gemeente Heesch (N.Br.) met korte tusschenpoozen geschieden, vervolgd, met een ernstig auto-ongeluk, waarbij twee gebroeders zwaar werden gewond Twee jongelui, die op een fietstocht wa ren, hielden, nabij het raadhuis te Heesch een vrachtauto, afkomstig uit Roosen daal. staande, met het verzoek, of zij een eindje mochten meerijden. De chauffeur stopte onmiddellijk en parkeerde zijn wa gen rechts van den weg, waarna de wiel rijders op den vrachtauto klommen, ten einde hun fietsen op te laden. Juist op dat momept naderde met groote snelheid een personenauto, bestuurd door den heer Louwerse uit Eindhoven, terwijl zijn broer naast hem was gezeten. De automobilist heeft waarschijnlijk den stil- staanden vrachtauto slechts op het laat ste oogenbllk opgemerkt. Toen was een aanrijding niet meer te vermijden. De per sonenauto botste met groote kracht tegen den vrachtauto op. De botsing Was zoo he vig geweest, dat de vrachtauto een twin tigtal meters werd voortgeduwd, ln weer wil van het feit, dat de handrem aan stond De belde Jongelieden werden op den weg geslingerd. Wonder boven wonder liepen zij slechts onbeteekenend letsel op. De Inzittenden van den personenauto waren er echter niet zoo gunstig afgeko men. Zij waren eveneens op den weg te rechtgekomen, doch beiden verkeerden in bewusteloozen toestand. Een toevallig pas- seerend arts uit Amsterdam haastte zich eerste hulp te verleenen, terwijl dr. Bouw man uit Nistelrode eveneens spoedig ter plaatse arriveerde. De doktoren achtten overbrenging naar een ziekenhuis nood zakelijk. De beide slachtoffers, de gebrs. Louwerse uit Eindhoven werden daarop per brancard naar het St. Ludovlcusge- sticht te Heesch overgebracht. Zij bleken beiden een zware hersenschudding en ern stige inwendige kneuzingen te hebben op- geloopen. De beide wielrijders konden, na verbonden te zijn, hun reis vervolgen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op denzelfden weg opnieuw een ver keersongeluk plaats gehad, dat gezien de omstandigheden nog goed is afgeloopen. Omstreeks 12 uur is nabij het Ossche woonwagenkamp dat langs genoemden Rijksweg is gelegen en onder de gemeente Oss ressorteert, eveneens een botsing ge schied tuschen een auto en een vrachtwa gen. De chauffeur van den B. uit Oss die van de Arnhemsche markt huiswaarts keerde heeft om tot nog toe onbekende re denen, zijn wagen willen draaien, toen op hetzelfde moment een auto van den heer Meulenstein uit 's Bosch, eveneens van de Arnhemsche markt komende, met volle vaart de vrachtauto van achteren aanreed De heer M„ die vergezeld was van zijn zoontje bekwam verschillende huid- en schaafwonden en geraakte ook nog even buiten bewustzijn. Intusschen trachtte de bestuurder van de vrachtauto zich aan 't politieonderzoek van de Motorbrigade der Kon. Mar. uit Oss die spoedig ter plaatse was te onttrekken. Later ln den nacht is van de B„ rijwielhandelaar uit Oss in de kazerne ontboden waar tevens de vracht auto in beslag werd genomen. Men twijfelt eraan of het achterlicht van de vrachtwa gen wel heeft gewerkt. Het ongeluk ge schiedde ih verschrikkelijk regenweer zoo dat het zicht op den weg zeer slecht was. De heer M. en zijn zoontje werden na door dr. Bouwman uit Nistelrode te zijn be handeld per auto naar hun woonplaats vervoerd. Motorrijders zwaar gewond. Op het kruispunt te Rilland kwam Za terdagmiddag, omstreeks zes uur, een mo torrijder uit een binnenweg den hoofdver- keersweg Bergen op ZoomGoes oprijden. De bestuurder heeft blijkbaar niet vol doende uitgekeken, waardoor hij door een auto, bestuurd door den heer Visser, uit Oud-Beijerland, werd aangereden. De mo torrijder en de duopassagier, de gebroe ders Spruyt, uit Nieuwdorp, werden een twintig tal meters over den weg geslingerd en zwaar gewond opgenomen. ZIJ werden bij omwonenden binnengedragen. waar dokter Nleuwenhulzen, uit Krabbendijke, de eerste hulp verleende. HIJ oordeelde overbrenging naar het gasthuis te Goes noodzakelijk. De bestuurder van den mo tor heeft 'n versplinterd been. terwijl de duo-rder. zijn broer, een schouderfractuur heeft opgeloopen. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. Onder een wagen gekomen. In de Wieringermeerpolder Is de 55-]a- rige paardenknecht A. W. Zaterdagmiddag van zijn wagen gevaUeji toen het paard op hol sloeg en overleden. W. had den oogst binnengehaald en reed met zijn wagen naar de stallen. Plotseling sloeg het paard op hol en W. slaagde er niet in het dier in zijn macht te krijgen. Hij viel van den voortjagenden wagen en kwam onder de wielen terecht, waarbij hij ernstige inwendige kneuzingen en enkele wonden opliep. Anderhalf uur na het on geval is hij overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van'twee kinderen. 9-jarig meisje onder een auto. Zaterdagmiddag is een meisje van 9 iaar od de Nassaukade bij de van Lennepkade te Amsterdam aanRerden door een auto. Met een schedelbreuk is het kind opge nomen en In stervenden toestand overge bracht naar het Wilhelmina-gasthuls. Motor-ongeluk bij Amsterdam. Op den Muider straatweg onder Diemen heeft Zaterdagavond een ernstig ongeluk plaats gehad. Een 23-iarige motorrijder uit Hilversum die op de duo een 19-jarig meisje had, is over eenige losse steenen gereden en gevallen Belden werden van den motor geslingerd en bleven bewusteloos liggen. De jongeman heeft een hersenschudding en enkele bloedende wonden. Het meisje werd deerlijk aan het hoofd verwond. Belden zijn in het burgerziekenhuis opge nomen. Twee personen uit Bodegraven gewond. Men meldt ons uit Bodegraven: Twee bedienden van den kapper De J. alhier, de Duitscher H. W. en de Neder lander B. F. zouden gisteren een tocht per motor maken naar Oldenzaal, de woon plaats van den laatste. Reeds te ongeveer halfnegen bevonden ze zich In de omge ving van Apeldoorn. De Duitscher W die het motorrijwiel bestuurde, had voor dezen tocht een motor van een derde gehuurd, waarmee hij niet zoo goed vertrbuwd was. Toen hij dan ook in een bocht onder Apel doorn den gastoevoer wilde verminderen, maakte hij een verkeerde manoeuvre en gaf Juist meer gas. Dat werd beiden noodlottig. De motor schoot uit de bocht en reed in volle vaart tegen een boom op. Beiden werden zwaar gekneusd. Vooral W., die be klemd raakte tusschen den motor en een boom, was er slecht aan toe. Zijn been was verbrijzeld, zijn bovenbeen eveneens, terwijl hij een hevige hersenschudding had opgeloopen. Ook F. was er ernstig aan toe. Door den zoon van den patroon, die op een ander motorrijwiel den tocht mee maakte, werd onmiddellijk hulp gehaald. In verband met den ernstigen toestand werd de ongelukkige nog op straat voor zien van de H.H Sacramenten der Ster venden. Door de politie werd de familie te Bode graven gewaarschuwd Het bericht veroor zaakte een groote ontsteltenis en was gis teren het onderwerp van aller gesprek. Nog meer onder den indruk kwam men toen tegen den middag het gerucht liep, dat W. reeds overleden zou zijn. Gelukkig blijkt dat niet Juist te zijn. Weliswaar is zijn toestand zeer zorgwekkend en zal hij, wan neer hij nog mocht genezen, een blijvende herinnering aan dit ongeluk zeker behou den, maar zijn toestand was hedenmorgen tamelijk bevredigend, zoodat zeker alle hoop op behoud nog niet is uitgesloten. De heer B F. zal waarschijnlijk na enkele weken het ziekenhuis weer hersteld kunnen verlaten. HEDEN: Pieterskerk: Bachconcert; L. Mens, orgel. 8.15 uur. DAGELIJKS. Pieterskerkgracht 9: Tentoonstelling Leldsche Schilder- en Teeken-Academie „Ars Aemula Naturae" 105 uur. Schevenlngen (Circus Carl Hagen beek) Nam. 8 uur. 's Woensdags, 's Zater dags en 's Zondags 2 uur. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier. Inenting tegen dlphterle 4-5 U. nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam: „Verzwegen zonde". Woensd., Donderd. en Zaterd. ham. 2 u. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trlanon-Theater, Breestraat, 8 uur nam. „David Golder". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 2Th en vervolgens om 8 uur. Lldo-Theater, Steenstr. 39, 8 1/4 u. n.m. „She". Woensdag en Zaterdagnam, 2'/i uur. Zondag nam. 2 uur, 4'/t uur en 8 u. 15. Het Nieuwe Roxy, Haarl.str. 7 uur nam. „Casino de Paris", lederen middag 2% u„ Zondag v.af 2 u. Casino-Theater, Hoogewoerd, 8 uur nam. „Dreyfus". Woensdag en Zaterdag nam. halfdrle. Zondag nam. 2 uur en 8 uur. DR. F. HUDENES SPAANS t In den nacht van Zaterdag op Zondag ls te Den Haag 72 jaar oud. overleden dr. F. Wijdenes Spaans, oud-stadsgeneesheer te Soerabaja. oud-lid en secretaris van den geneeskundigen raad van het departement van koloniën te 's Gravenhage en voor zitter van de geneeskundige commissie van het departement van waterstaat Dr Wlidenes Snaans was officier In de orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal Woensdag a.s. te kwart voor drie uur geschieden op Nieuw Eik en Duinen. ZILVEREN FEEST VAN „MADJOE". De vereeniging van oud-onderofficieren van het Kon. Ned. Indische leger „Madjoe" vierde Zaterdag te Amsterdam haar 25- jarig bestaan. De feestelijkheden werden ingezet met een plechtige kranslegging op het graf van wijlen generaal J. B. van Heutz op de nieuwe Oosterbegraafplaats. Een groot aantal afgevaardigden en leden, allen vergezeld van hun dames, vereenig- den zich tegen zes uur op de begraafplaats Met het vaandel der vereeniging voorop trok de stoet naar het grafmonument. Toen men zich daarvoor in een halven cirkel had geschaard werd eerst een krans De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedreeepten. De avond- nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523 en C. van Zijp, Wllhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Film. Kors. Hovens Gréve en Nieuwzwaag. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamp. tel 1916 De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Juli t/m Zondag 2 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9. Te' lefoon 807; E. B. de Metz, Kamerl. Onnes- laan 28, Tel. 3553 en C. van Zijp, Wllhel minapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. GEBOREN: Michiel Johannes, zoon van J. M. v. d. Berg en E. van 't Zelfde. ONDERTROUWD. W. van Strater, Jm 27 jaar en J. van Tongeren. Jd. 21 jaar A. de Wit, Jm. 24 jaar en S. Nieuwenhuijsen, Jd. 23 Jaar G. W. H. Post, Jm„ 23 jaar en A. C. M. R. v. d. Klauw, jd., 23 jaar H. de Roo, jm. 25 Jaar en M. A. Wesselman, jd. 18 jaar J. J. Nleuwenburg, jm. 24 jaar en M. J, J. van Poelgeest, jd. 22 Jaar. OVERLEDEN. H, J. G. Farensbach, ongeh. M., 74 jaar M. J. v. d. Oever, Zn„ 10 Jaar. gelegd van de vereeniging „Madjoe" en daarna een van de gezamenlijke bonden van onderofficieren in Ned. Indlë. De voorzitter van „Madjoe", de heer G. Japln. vervolgens 't woord nemende, zeide, dat bij het 25-jarig bestaan der vereeni ging van oud-onderofficieren van het Kon. Ned. Indische leger het als een diepen plicht werd gevoeld hulde te brengen aan de nagedachtenis van den grooten gene raal Van Heutsz. Brengen wy deze hulde aan hem, omdat hy eens onze bescherm heer was, veel meer nog zyn we hier te- saam, zeide spr„ om eere te brengen aan een der allergrootsten uit ons volk, wiens levenstaak werd vervuld in die overzeesche gewesten, welke ook ons lief zyn gewor den. Voortgaande wees spr. op het Neder landsche verleden en onze worsteling voor onze volksrechten, zoomede onze vestiging in Ned.-Indië. Heeft Jan Pzn, Coen ons gezag ln Indie gefundeerd, het was van Heutz, die op deze fundeeringen den bovenbouw heeft vol tooid, zeide spr. Hy heeft ons daadwer- keiyk gezag tot in de uiterste hoeken van het N. Indische eilandenryk bevestigd. De bevestiging van dit gezag is geworden tot een groote zegen voor millioenen der in- heemsche bevolking en voor Nederland een belang van de eerste orde, Op dit oogenbllk gedenken wy mede de duizenden kameraden, die onder de vrij heid brengende kleuren der Nederlandscne vlag hun leven lieten voor onze nationale cultureele taakvervulling in Indië. Dit bloed der duizenden heeft gebracht de le vensvoorwaarden voor honderdduizenden. En als er Oostersche grootmachten zUn' zoo besloot spr. die begeerige blikken wer pen op de landen, waar door het Neder landsche volk diep en zegenryk is ge ploegd. dan willen wy hen herinneren aan onze historie. Hiermede was de plechtigheid, die op geluisterd werd door muziek, geëindigd- De leden begaven zich met autobussen naar Krasnapolsky, waar een feestdiscn was aangericht. 2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6