DE SPAANSCHE BROEDERSTRIJD. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Maandag 27 Juli 1936 Beide partijen blijven voordeelen melden. UIT DE OMSTREKEN, TELEGRAMMEN. CORRESPONDENTIE. SCHEEPSVERBINDINGEN. ABESSYNIË. De Duitsche legatie te Addis Abeba wordt een consulaat-generaal. De Duitsche regeering heeft te Rome mededeeling gedaan van haar besluit, het gezantschap te Addis Abeba op te heffen, en het te vervangen door een consulaat- generaal. Men beschouwt dit te Rome als de er kenning door Duitschland van de annexa tie van Abessynlë. Graaf Ciano sprak zijn voldoening uit en dankte den gezant voor de mededeeling. Uit Berlijn wordt echter verklaard, dat men geen Juridische beteekenis aan het besluit mag toekennen. Het is dus verkeerd er een erkenning de .ure van het Italiaansche keizerrijk in ---- te zien. De voorhoede van het leger van generaal In de Wilhelmstrasse preciseerde men dit Franco zou Aranjuez hebben bereikt. De beide Madrileensche waterleidingen zouden door de rebellen zijn afgesneden. Waar (Vervolg van het 2e Blad). De toestand rondom Madrid. De correspondent van het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de troepen van vv.. generaal Mola de passen van de Guadar- jure van het Italiaansche keizerrijk in rama en de Soraon Sierra hebben bezet U-, 1 .-»« unn rrnnoro O door te zeggen, dat het hier uitsluitend een aanpassing aan den feitelijken toestand betrof. o VEREENIGDE STATEN. De vlootbouw. MEXICO. Staking in het elcctriciteits bed rijf bijgelegd. Er is een vergelijk tot stand gekomen, waardoor de staking in het electriciteitsbe- drijf in Mexico is bijgelegd. Sinds 17 Juli lagen hierdoor 32.000 bedrijven stil met 200.000 arbeiders. De vakbond der electrlciens deelt mede, dat de meeste ingediende eischen op oeco- nomisch en sociaal terrein zijn ingewilligd. Eenige nog niet opgeloste kwesties zullen later worden bestudeerd. de stad nog slechts voor 3 dagen water voorraad zou hebben, zou de stad volgens dezen correspondent het nog hoogstens zes dagen kunnen uithouden. Ook de water- le'dlng van San Sebastian zou zijn afge sneden De commandant van de lucht- macht del' regeering. Nunez de Prado, zou Admiraal Stands heeft verklaard dat op door fascisten gevangen zijn genomen, het oogenblik de Ver. Staten aan het hoofd j gaan van alle mogendheden wat betreft Wat de regeering mededeelt, den bouw van nieuwe oorlogsschepen. OprfDoU het oogenblik staan er 95 oorlogsbodems op Het gemeentebestuur van Madrid deelt stapel van tezamen 288.000 ton. die in 1942 mede, dat de spoorwegverbindingen tus- alle gereed zullen zijn. Hieronder zijn twee schen Valencia en Madrid hersteld zip. groote slagschepen, negen lichte kruisers, Uit Valencia is een trein met levensmid- drie vliegtuigmoederschepen, 63 torpedo- delen te Madrid aangekomen. De levens jagers en 18 duikbooten. middelentoevoer voor de rebellen te Ovledo is afgesneden. De regeering heeft voorts medegedeeld, dat de regeeringsgetrouwe luchtmacht Ceuta heeft gebombardeerd. Men gelooft, dat het radiostation vernield is. Voorts heeft het bombardement van Melilla tal rijke branden veroorzaakt. Het blad „Clarldad" meldt, dat een nieuw radiostation werkt onder den naam radio U.G.T." Het heeft tot taak, de val- sche berichten, die door de rebellen wor den uitgezonden, tegen te spreken, want het kan on dezelfde golflengte uitzenden, ais de stations in handen der rebellen. Villa Nueva in de provincie Bedajog zou op het punt staan zich over te geven. Cartagena is na een verwoed gevecht in handen der regeeringstroepen gevallen. Het blad „Informaciones" verneemt, dat een krachtig offensief door de regeerings troepen is ingezet op het Sierra-de-Gua- darrama-front; hieraan wordt door vlieg tuigen, artillerie en infanterie deelgeno men. Gisteren is het te Madrid volkomen kalm geweest. Om 10 uur gisteravond deelde de regeering per radio o.a. het volgende mede: „aan het Noordelijk front is de macht der opstandelingen in het Guadarramagebergte gebroken. Indien de regeeringstroepen niet oprukken, dan is dit, omdat zij zich hou den aan het bevel, dat uit tactische over KONING EDWARD STELT VACANTIEREIS UIT. LONDEN, 27 Juli. (Reuter). In ver band met de gebeurtenissen in Spanje, heeft koning Edward, die zijn. vacantie aan de Azuurkust zou gaan doorbrengen, be sloten Engeland niet te verlaten, ten einde te vermijden, dat den autoriteiten wegingen van hoogerhand is gegeven die over zijn personen moeten waken, teveel werk wordt bezorgd. AANVALLEN OP JAPANNERS TE SJANGHAI. SJANGHAI, 27 Juli. Reuter). De Ja- pansche bladen te Sjanghai protesteeren tegen de toeneming van het aantal aan slagen dat door Chineezen op te Sjanghai wonende Japanners wordt gepleegd. Thans heeft wederom een Ohineesche koelie een Japanschen boeddhlstischen priester met steenen geworpen en een andere gemolesteerd. TORPEDOPROOF SLAGSCHIP HALIFAX. 27 Juli. (A.N.P.). Een hier wonend oud-zeekapitein, Horton genaamd, wil naar Londen reizen om aan de admi raiiteit een belooning te vragen vai 20.000 pond sterling voor de uitvinding van een torpedoproof slagschip. Hij verklaarde, dat kort na den oorlog de admiraliteit, deze belooning heeft uitgeloofd. Hij heeft bhans een model van een dergelijk schip vervaar-Burgos gevestigd zou zijn. digd en maakt aanspraak op de belooning. Als de uitvinding we'rkelijk waarde blijki te hebben, zal hierdoor de oorlog ter zee aanmerkelijk worden veranderd, aangezien het duikbootwapen op deze schepen geen vat heeft. Boeren in de provincie Avila hebben de wapens opgenomen en rukken thans naar de hoofdstad op om aan de zijde der regee ringstroepen tegen de opstandelingen te strijden; De laatste verzetshaard te San Sebastian is verminderd! Cadix, Sevilla, Sa- ragossa en Logrono zijn door de regee- rlngsvliegtuigen gebombardeerd. De gou- nerneur van Malaga heeft aan de electri- citeitswerken te Guadiana order gegeven, den stroom af te snijnen te Sevilla, Cadix en Algeciras, welke plaatsen dóór rebellen zijn bezet. De minister van oorlog heeft gisteren den geheelen dag aan het gevechtsfront in het Guadarrama-gebergte doorgebracht. De berichten, welke gisteravond laat zijn binnengekomen, bevestigen, dat de op standelingen in de Guadarrama-bergen over slechts 7 a 800 man beschikken, en dat hun artillerie gedeeltelijk is vernield door de regeeringstroepen, die er in ge slaagd zijn. stukken zwaar geschut tot den top van den Leon-pas te sleepen. Men gelooft, dat de opstandelingen slechts de beschikking hebben over drie vliegtuigen van gering vermogen, die ongeschikt zijn voer het gevecht, en waarvan de basis te De opstandelingen vechten 'dapper, doch hun positie schijnt hopeloos. Gisteren heb ben regeerlngsvllegtuigen de loopgraven en fortificaties der opstandelingen gebom bardeerd. De regeeringstroepen hebben uit Arajuez versterkingen ontvangen. De loya liteit der officieren te Aranjuez werd be twijfeld. en daarom zijn de soldaten zelf naar het front vertrokken. Men verwacht, dat vandaag tegen het einde van den middag definitief tot den aanval zal worden overgegaan. Mcdedeelingcn der opstandelingen. Het hoofdkwartier van generaal Mola deelt mede, dat gisteravond te Madrid twee regimenten, die tot dusver de regeering trouw waren gebleven, in opstand zijn ge komen. en er in geslaagd zijn, uit de Spaansche hoofdstad te ontvluchten, om zich bij de militaire beweging aan te slui ten. Generaal Franco heeft in een interview met Reuter verklaard, dat de opstandelin gen op het schiereiland goede vorderingen i maakten, en dat hij spoedig zijn hoofd- kwartier tc Sevilla zou vestigen. Hij zeide voorts, dat de bronnen voor de levensmid delenvoorziening van Madrid in handen der rebellen zijn, doch dat deze niet den water toevoer hebben afgesneden. Te Algeciras zijn versterkingen der "ebel- len uit Marokko aangekomen, die naar Malaga oprukken. Zij zouden 250 llnkschen op de vlucht gedreven en een honderdtal gedood of gewond hebben. Levering van benzine geweigerd. In de Fransche haven Port de Bouc zijn gisteren een uit Barcelona komend vracht schip en een Spaansch kustwachtvaartuig aangekomen. Deze schepen zouden 300 ton benzine voor de regeerlngsluchtvloot heb ben moeten halen, doch de Fransche auto riteiten hebben de levering hiervan ver boden. De „Oeuvre" veroordeelt dit en zou 'lever steun aan de Spaansche regeering zien ver leend. Grensverkeer met Portugal hervat. Na de inneming van Tuy door de Spaan sche opstandelingen, zijn de verbindingen met Portugal via de grensplaats Valenca hervat. Te Evora zijn talrijke Spaansche vluch telingen aangekomen, afkomstig uit Bada- joz en Olivenca. Versterking der openbare macht. De regeering heeft besloten tot verster king van de civiele garde, de stormtroepen en de karabiniers. De strijd, om San Sebastian, HENDAYE, 27 Jurf. (A.N.P.Uit San Se bastian verluidt hedenmorgen dat de re geeringstroepen in den loop van den dag zullen trachten, de opstandige regimenten in de buiten de stad gelegen kazerne Loyo la aan te vallen. Zij zouden volgens hun zeggen de taktiek willen toepassen, de naar de kazerne oprukkende troepen voor af te doen gaan door vrouwen en kinde ren, om op deze wijze den opstandelingen het schieten onmogelijk te maken. Auto's smokkelen benzine uit Frankrijk. BAYONNE, 27 Juli. (Reuter). In de grensplaats Dancharinea was het opgeval len, dat talrijke Spaansche auto's ver scheidene malen per dag de grens passeer den in de richting Spanje. Een onderzoek heeft thans aan het licht gebracht, dat deze auto's, waarvan de tanks niet werden onderzocht, de oostandelingen in Navarre van benzine voorzagen en vervolgens naar Frankrijk terugkeerden. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacob, zoon van C. Eland en D. van der Heijden Peter Gerardus Maria, zoon van A. H. J. Zwartkruis en C. H, van Galen Ondertrpuwd: A. J. F. Smulders en A. M. C. W. Koek A. van Zuijlen en J. van Helden. Getrouwd: P. J M. Preenen en G. C. Jansen C. A. Schermer en P. de Jong C. de Rooij en G. Dannijs J- M. v. Bie zen en P M. Speelman. Loop der Bevolking. Gevestigd- B. H. Blokker—van der Ben, Leldschestraat 131 C. J. van Delft, Tres longstraat 18 K. Knepper met gezin, Oosteinderlaan 44 E. Muller, Loosterweg III 68 J. P Rutten, Meerstraat 68 J. C. Schipper, Meerstraat 196 C. M. Schoen, Meerstraat 98 C. S. Venne, We«resteinstraat 28 G. Zee, Hoofdstr. 142. Adr. van Loon, naar Leiden, Juliana- straat 13 C. H. van Stein, idem, idem C. A. Schermer met vr„ naar Haarlem mermeer. Venneperweg 448 C. C. Jan sen. naai- Sassenheim, Menneweg 83 A. B. van der Meer, naar Llsse, v. d. Veld- straat 24 J. van der Wilden, naar Sas senheim, Zandslootkade 29 E. M. v. Til, naar Haarlem, Stuverstraat 10 G. S. Venema. naar Groningen, Verl. Ebb.straat 139 F. G. Loohuizen, naar Voorburg, Vrijburgstraat 5. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Amerika, dochter van C. Haas noot en C. van Duijn Johan Gerardus, zoon van J. H. Koetsier en G. Ruigrok v. de. Werven Jan. zoon van P. den Haas en P Kuijt Willem, zoon van J. Jonker en T. Guijt Maarten, -aeon van B. Hoek en L. Guijt Johanna Maria, zoon van D. J. Baalbergen en J. Ouwehand Jacob zoon van T. Ouwehand en L. van Dijk Maarten, zoon van F. van Duijn en A, van Duijn Adriana. dochter van C. var. der Plas en T. Ouwehand Zeintje. dochter van C. van Duijn en Z. Verburg Willem zoon van P. van der Gugten en N. Zand bergen. Overleden: Pieter Zuijderduijn. oud 60 Jaren, gehuwd met G. de Jong. Ondertrouwd: C. Moerkerk en P. E. v. Sehooten. Getrouwd: J. Freke en J. Barnhoorn. D. van Duijn en T. Vlieland. KATWIJK AAN ZEE. BEVESTIGING EN INTREDE VAN DS. F. J. BROEYER. Ds. Broeyer richtte zich nu tot de colle ga's van elders, die hier tegenwoordig zijn. Diep getroffen ben ik, dat in dezen vactn- tietijd nog zooveel ringbroeders aanwezig zijn. Gij zijt mij reeds vriendelijk tegemoet gekomen en ik beveel mij in uw gunst aan. Gevoelvol wendde spr. zich nu tot zijn moeder. Het is nu de 3de maal, dat gij een intrede van mij bijwoont. Wie zou gedacht hebben, dat gij dat op zeer hoogen ouder dom zoudt kunnen doen? God heeft u tot dezen dag nog gespaard. Gij hebt uw ge beden voor uw kinderen den Heere opge zonden, God beware u en mij en dat gij nog menigmaal in de Katwljksche gemeente den dienst moge bijwonen. Spr. wendde zich nu tot familie en ken nissen. Het trof mij, dat zoo velen zijn over gekomen. Ik zie kennissen uit Woerden en uit mijn eerste gemeente Oude-Weterlng. Spr. sprak eenige gevoelvolle woorden tot hen. Toegesproken werd nu de Kerkeraad. Gij hebt mij éénstemmig beroepen, ik hoop ook, dat gij in mijn ambt achter mij zult staan. Vervolgens besprak hij het moeilijke en gewichtige ambt van ouderling en dia ken. Tot de kerkvoogden zeide spr.: „Gij zijt mij met alle liefde tegemoetgekomen, de wenschen zijn vervuld. Ik dank u voor die welwillendheid. Het is mijn bede, dat God u zijn wijsheid niet onthoude. God sterke u in de opgedragen taak. Het woord werd nog gevoerd tot de orga nisten, de kosters, de regenten van het Weeshuis en het Gasthuis, tot vereenigln- gen, commissies en besturen, tot hoofden en personeel van Chr. scholen, de catechisan ten, de wijkbewoners en ten slotte tot de gemeente zelf. Na het dankgebed werd ge zongen Ps. 89 7. Ds, Rutgers sprak tot zijn collega ds. Broeyer een enkel woord namens Kerkeraad en Gemeente. Het is, aldus spr., een bijzon dere dag voor u. Het was een wisselende stemming, waarin gij verkeert. In uren van afscheid in een begrafenisstemming en bij intrede in een brulloftsstemmdng. Gij komt in een gemeente, waarin nog veel geestelijk leven gevonden wordt en die biddend naar deze ure heeft uitgezien. De gemeente van Katwijk aan Zee bidt u, uw vrouw en kind Gods zegen toe. Dat gij gezegende jaren te Katwijk aan Zee moge doorbrengen en dat gij hier tot een rijken zegen worde gesteld. Namens mijn collega en mij, zeg ik u dank voor de hartelijke woorden tot ons gericht. Bij eensgezindheid kan de arbeid niet on gezegend blijven. Als oudste van de Rlng- collega's sprak ds. Rutgers namens den Ring. In uw drie gemeenten zijt ge in de zelfde classis. Leiden, gebleven. Gij zijt van Ring veranderd. In uw vorige had gij te ma ken met verschil van richting, maar in dezen Ring is er slechts een enkele nuan ceering, maar allen verkondigen Jezus Christus en diens gekruisigd. In den Ring heerscht een gezellige broederlijke geest; wij wenschen u daarin welkom. Staande werd ds. Broeyer door de ge meente toegezongen Ps. 134 3. Ds. Broeyer dankte nog voor de tot hem gesproken woorden, waarna hij de zegen bede uitsprak. WEER EEN GRENSINCIDENT IN HET VERRE OOSTEN. VIER DOODEN BIJ EEN AUTO-ONGELUK. WARSCHAU, 27 Juli (A.N.P. Nabij Piotrkow is een autobus met 21 passagiers in een ravijn gestort. 4 inzittenden werden doodelijk gewond, alle anderen werden meer of minder ernstig gekwests. JAPANSCHE VISSCHERSSCHEPEN GESTRAND. PETROVALOVSK. 27 Juli (A.N.P.). Vorige week Is nabij Kaap Lopatka aan den Zuidpunt van Kamtsjatka in dichten mist een Japansche schoener met 10 op varenden op den oever geworpen. De vls- schers werden in den vuurtoren onderge bracht. Twee dagen later strandde onder gelijke omstandigheden een ander Ja pan'ch schip. Hierbij volgde een motor ontploffing. waardoor het schip werd vermeid en vier opvarenden werden ge dood Vijf opvarenden werden door de sovjet-kustwacht gered. De schipper ver klaarde dat de ontploffing een gevolg was van het feit dat het carbid in den motor met water in aanraking kwam. JAPAN BOUWT SNELLE VRACHTSCHEPEN. TOKIO. 27 Juli. (A.N.P.) In Japan zijn plannen gemaakt voor den bouw van snelle vrachtschepen, welke een vaart moeten kunnen ontwikkelen van 20 en meer knoo- pen. het dubbele van de gewone snelheid van vrachtschepen. Dit plan is een onder deel van het schema voor nationale defen sie. dat o.a. omvat subsidie voor de ja pansche vrachtvaart, ontwikkeling van scheepvaartwegen en het aanmoedigen van den bouw van betere schepen. De kosten van deze snelle schepen zijn iubbele van de andere schepen, doch deze schepen kunnen beter worden ge bruikt voor de defnesie indien dit noodig mocht zijn. CHABAROWSK, 27 Juli. (A.N.P.) De Russische grenswacht aan de grens tus- schen Rusland en Mandsjoekwo deelt mede dat een patrouille nabij Turjirog heeft ge constateerd dat onbekenden een grenspaal uit den grond hebben getrokken en onge veer 250 meter op Mansjoekwo gebied heb ben gesleept. Verder werd nabij de grens een af deeling troepen van Mandsjoekwo in gevechtsformatie opgemerkt. Hierbij worut opgemerkt dat juist in deze streek onderhandelingen worden gevoerd over het afbakenen van de grens. Verder berichten de bladen uit Chaba- rowsk dat de Mandsjoekwo-Japansche autoritetiten aan het grensstation Progra- nitsjnaja alles doen om het directe spoor wegverkeer tusschen Europa en Azië te hinderen. Een troep sovjet-Russische spoor wegbeambten werd door de Japansche grenspost aangehouden en afgeranseld, zonder dat hiervoor reden was. De consul- generaal te Charbin heeft geprotesteerd te»en dit optreden, dat zou kunnen leiden tot het afbreken van het spoorwegverkeer. HET AUTO-ONGELUK DER S.A. FREUDENSTADT. 27 Juli. (D.N.B.) Het aantal dooden als zevolg van het auto. onzeluk te Besenfeld. is tot 24 gestegen, daar vannacht nog een doode is gevonden en 3 verongelukten in de ziekenhuizen ziin gestorven. Y., te L. Wij hebben er geen oogen blik aan gedacht, dat het in uw bedoeling zou liggen de politie over haar opvattingen aan te vallen en hebben, overeenkomstig uw gigen verzoek, uw schrijven ter inzage gegeven aan een verkeersdeskundige. Zijn opmerking houdt duidelijk in, dat de plaat selijke autoriteiten er vooralsnog niet aan denken, verder te gaan dan de wet voor schrijft, zoodat niet te verwachten is, dat borden zullen worden geplaatst, aan gevende het einde der „bebouwde kom". Ons standpunt te dien opzichte is, dat wij het liefst alle maximum-snelheden zou den zien afgeschaft, zooals ook elders reeds is geschied. De automobilisten moe ten zelf leeren bepalen welke snelheid onder de gegeven omstandigheden toelaat baar is. De politie kan daarop te allen tijde controle uitoefenen en proces-ver baal opmaken, wanneer naar haar mee rling de veiligheid van het verkeer in ge vaar wordt gebracht. Het kan heel wel zijn, dat op een bepaald tijdstip en in een bepaalde straat een snel heid van 20 K.M. te groot is, terwijl een uur later op dezelfde plaats door een snel heid van 50 K.M. de veiligheid van het verkeer niét in gevaar wordt gebracht. Voor de tram bedraagt de maximum snelheid 40 K.M., doch deze wordt niet be paald door de gemeente, doch door Gede puteerde Staten. Wij deelen ook de mee ning van den heer K„ dat de tram bij een snelheid van 40 K.M. op den Rijnsburger weg meer gevaar oplevert dan een auto bij dezelfde snelheid in verband met de minder snel functioneerende remmen. Van uw opmerking inzake de verbinding met het Zuiden namen wij dankbaar nota De navolgende schepen zijn morgen ra- diotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio: Aagtekerk, Aldabi; Almkerk; Alphacca; ----- Alpherat; Alwaki; Baloeran; Bloemfon- 2?Ldu?.)?.ei!Lïa" ..d.eL?nd,er?.schepe.n' doch te!n; Boschfontein: Colombia: Ciijnssen; firmpo; Edam; Grootekerk; Hoogkerk; Joh. van Oldenb.; Joh. de Witt; Mara, van St. Aldegonde; Poelau Laut; Rotterdam Bij de IJed. Tlerv. Kerk. i In de Nieuwe Kerk, die geheel bezet was, had gistermorgen door ds. Ph. Peter van Rijnsburg de bevestiging plaats van ds. F, Broeyer. In zijn inleiding sprak ds. Peter over het ambt van den prediker met alle moeilijk heden, die dit ambt drukken. Maar dit won- der-ambt is toch een heerlijk ambt Het werk Is opgedragen door den Goddelijken Zender, het is een zaak van heilig „moéten". De tekst van ds. Peter was Ezechiel 33 7: Gij nu, o menschenklnd, Ik heb u tot eenen wachter gesteld over het huis Israels, zóó zult gij het woord uit mijnen mond hooren en hen van mijnentwegen waar schuwen". Spr. vergeleeek het ambt van den predi ker bij dat van den wachter en behandelde de volgende vier punten: „1. de naam van wachter"; 2. „de roeping van den prediker" 3. „het gezag waarmee hij optreedt" en 4 „de vrucht van zijn arbeid". Gezongen werd Ps. 118 7 en 12, en Gezang 99 1 en 2. Na de predikatie bevestigde ds. Peter ds. Broeyer. waarna dezen toegezongen werd Ps. 119 9 (gewijzigd). Na nog enkele woorden tot ds. Broeyer gericht te hebben, eindigde ds. Peter met gebed, waarna gezongen werd Ps. 150 1. Des avonds bij de intrede van ds. Broeyer was de Nieuwe Kerk tot in de uiterste hoe ken en gangpaden bezet. Ruim 2000 perso nen waren in het kerkgebouw aanwezig, o.a. de loco-burgemeester de heer J. Dub beldam, de gemeente-secretaris de heer D. C. O. Boekhoven; ds. R. P. A. Rutgers en ds. P. Pras alhier; ds. B. Bolide, em.-pred. te Oegstgeest; ds. W. W. Siddré van Noord- wijk-Binnen; ds. A. Verwaal van Den Haag; ds. J. van Noort van Noordwijkerhout; ds. J. G. de Bel van Warmond; ds. Ph. Peter van Rijnsburg en ds. P. den Duyn van Rijs- oord; de kerkeraadsledenhet college kerkvoogden en notabelen; de kosters J. v. d. Plas en B. Vis; voorts personen uit zijn laatste gemeente Woerden en uit zijn eer ste gemeente Oude-Wetering. Ds. Broeyer had tot tekst 2 Timothëus 2 19: „Evenwel het vaste fondament Gods staat, hebbende dit zegel: „de Heer kent degenen die de zijnen zijn; en: „een lege- lijk, die den naam van Christus noemt, sta af van ongerechtigheid." Achtereenvolgens stond spr. stil bij: 1. het vaste fondament; 2. de troostrijke ver zekering en 3. de heerlijke roeping. Er was gezongen Ps. 73 13 en Gezang 49 5. Na de predikatie hield ds. Broeyer eenige toespraken. Ten eerste sprak hij een woord tot den w.n. burgemeester en den gemeentesecreta ris. Spr. stelde hun tegenwoordigheid op hoogen prijs. Kerkelijke en burgerlijke ge meente hebben elkaar noodig en moeten elkaar helpen, waarbij de blik naar omhoog moet zijn. Spr. sprak dan tot zijn vriend en bevestiger ds. Peter van Rijnsburg, en bracht hem dank voor het feit, dat hij de taak op zich genomen had om hem in deze morgenure te bevestigen, hoewel hij nog niet geheel van een ziekte genezen was. God zegene het gesproken woord hier in de ge meente en dat uw wensch in vervulling moge gaan om een trouwe wachter op Zions muren te zijn. Vervolgens richtte hij het woord tot zijn H AL-: Serooskerk; Simon Bolivar; Spring- m"eiyusd%r,Uvriende"yk^egermw?geko- fontein; Statendam, Streefkerk, Stuyva- men, wat mij en mijn vrouw oogenblikke- cant; Tarakan; Veendam; Venezuela; Vo- lyk opviel Spr. dacht aan de vergadering lendam. van Zaterdagmiddag. Er ls reeds een vrien- Behalve bovengenoemde passaglerssche- den band gesloten. God geve, dat dit snoer pen zijn de meeste Nederlandsche vracht- niet verbroken worde. Wij hebben allen de schepen evneens via Schveningen Radio te taak om deze gemeente voor te lichten God bereiken. 1 geve ons steeds weer de kracht daarvoor. LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells Bernardus, Z. van H. J. Stroet en Th. M, Roof Theodora, D. van Th. Wassenaar en H. M. Relchweln Anthonla Johanna, D. van B. Kremer en G. Alserda Marinus Gerardus, Z. van G. van Veen en M. Hassing Cornelia Co- rina, D. van J. M. v. d. Zwet en A, War merdam Wilhelmina Geertruida, D. van W. v. d. Reep en M. J. Hoogervorst. Ondertrouwd: P. de Peuter en M. van Vliet. Overleden: Joh. Kelynendorst 85 j. Maria Persoon 55 J. Loop der bevolking. Gevestigd: A. H. Verhaar uit Zoeter- woude A. Scheerman uit Beverwijk M, A. Goddljn uit Sassenheim G. v. d. Ploeg uit Noordw.hout L, J. v, d. Vlugt uit Callantsoog H. C. den Elzen uit Noordwijkerhout M. A. M. C, Raspe uit Enschedé. Vertrokken: S. Hagen naar Bussum H. A. Raaphorst naar Rotterdam P. en H. M. van Dam naar 's-Gravenhage W. H. Jansen naar Uithoorn. Gevonden: eenig klein geld, blauw# regenjas, fietspomp, kindermuts. Inlich tingen op het politiebureau. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Anthonla, dochter van K, van Duijn en Maria Glasbergen. Getrouwd: Johannes Monster, oud 26 Ja ren en Dirkje Koppertje van der Zwan, oud 25 jaren Ondertrouwd: C. J. Kroon, oud 26 jaren te Katwijk en Anna van Egmond, oud 22 jaren, te Rijnsburg SASSENHEIM. De opbrengst van den verkoop van zomerpostzegels door het Comité te Sas senheim heeft bedragen f 216.10; de zui-' vere winst voor sociale en cultureele doel einden is f. 77.96. De opbrengst van de bloempjesver koop ten bate van „Herwonnen Levens kracht" heeft f. 88.08 opgebracht. VOORSCHOTEN. De uitstapjes der Chr. Vacantieschool. De vacantiie is op de meeste scholen aan gevangen en in menig gezin zal moeder de last ondervinden van alle kinderen thuis te hebben en laat het inkomen niet toe, den kinderen bijzondere vacantie-genoe- gens te doen genieten. Dit was ook bekend aan den heer P. J- H. Pieron. Indien mogelijk, wilde hij pro- beeren de jeugd aangename vacantiedagen te bezorgen en de meisjes en jongens bezig te doen houden Hi) riep enkele heeren bij elkaar en vrij spoedig was „De Chr. Vacantieschool" ge sticht. Enkele scholleren van de beide Chr. scholen gingen wekelijks met een offer- 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2