7ïste Jaargang MAANDAG 27 JULI 1936 No. 23415 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets.' per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te ibetalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Dit nummer bestaat uit 0RIE bladen EERSTE BLAD. LNTREDE VAN W. H. BEEKENKAMP IN HEINENOORD. Groote belangstelling. Gisterochtend werd proponent W. H. Beekenkamp. theol. docts. der Leid6che Universiteit en zoon van wijlen ds. G. H. Beekenkamp. d(e tot 1928 predikant der Herv. Gemeente alhier was. bevestigd als predikant der Herv. Gemeente te Hei- nenoord bil Rotterdam De opening van den bevestigingsdienst geschiedde door ds. mr E. D. G. van der Horst van Oud-Gastel tot voor kort te Heinenoord. waarna dr. J. D. de Lind van Wijngaarden van de Bilt voorging. Aan de handoplegging bii de eigenlijke bevestiging namen deel de consulent ds. J. J H van der Ree van Mijnsheerenlpnd. ds. E. J. Beeps van Hedel. ds. J. M. Gerritsen ran Wlchmond en ds. Van der Horst Te 3 uur had de intrede plaats. Na het votum, den zegengroet, den voorzang, de wetslezinc (Romeinen 13) de Schriftlezing IJezaia 55) en de offerande volgde een prediking over 't woord, dat Samuël tot Saul sprak vóór ziin zalving tot koning: „Ik zal u Gods Woord doen hooren" (I Samuèl 9:271. Dit woord aldus ds. Beekenkamp herinnert ons aan de ge weldige veronderstelling van het wondere ambt van den dienaar des Woords en der Sacramenten, dat God ziin boodschap aan menschen door menschen laat vertolken. De spraak van menschen moet de Gods spraak overbrengen God heeft dat zoo ge ordend. Hij zendt herauten uit „Predik het Woord" en „Gaat uit" is de voortdurende roep in dienst van 't Evangelie. Een predi kant is zich daar niet altiid even klaar van bewust. De last der verkondiging is namelijk zoo ongeloofelijk zwaar Maar toch mag de eeredienst der Kerk niet on derbroken worden. Eiken Zondag gaat hij voort, op denzelfden tiid en plaats, onder dezelfde menschen en met 't zelfde eeuwige Woord van God. Dat moet gepredikt wor den De prediking ervan is een gebod Tal van gevaren dreigen hier echter. Woorden van groote mannen en wijze va deren verdonkeren zoo vaak uitspraken van Christus. De prediking mag nooit een spel zijn. Een tegenstelling tusschen woord en daad, 't woord van den Zondag en de daad op den werkdag is bedroevend. Vandaar de huivering en de aarzeling bij een oprecht dienaar der gemeente. Hij zou zijn ambt ook nooit aanvaarden en nooit kunnen ver vullen. wanneer Gods bijzondere genade den dienst der menschen niet wilde ge bruiken. Die genade maakt bekwaam, trouw en voorzichtig en zij bewerkt, dat op het doen hooren van het Godswoord het hooren van den kant der gemeente volgt. „Alleen 't hooren van het woord Gods maakt iemand tot een Christen" 'Lutheri. Zoo vormt zich de gemeente Gods. die tot vierderlei dienst geroepen is: de dienst des Woords, der gebeden, der sacramenten en der offerande. Na het gebed volgden eenige toespraken tot onderscheiden personen en colleges; tot den Kerkeraad, tot den burgemeester van Heinenoord. den heer De Zeeuw, tot allen, die de uitwendige belangen van den eeredienst behartigen, tot de predikanten van den ring Oud-Beyerland tot ds. Van der Horst en andere collega's, tot oud leden en leden van het Leidsche Theologen- gezelschap c.s. „F.F.F.", o.a. drs. G. J. Hoendcrdaal, Rem. Gereformeerd predikant te Boskoop, tot den bevestiger, dr. De Lind van Wijngaarden (waarbij in herinnering gebracht werd, dat deze ook wijlen ds. G. H. Beekenkamp in 1902 in Benthuizen had ingeleid) en tenslotte nog een enkel woord tot de gemeente in haar geheel. Voor beide diensten bestond groote be langstelling. De avonddienst werd o.m. bijgewoond door ds. Van Apeldoorn alhier, ds. Van Grieken, ds. Grootjans, ds. Tonnon en ds. Vermaas. VACANTIEDRUKTE BIJ DE SPOORWEGEN. Het aantal vacantiegangers, dat Zater dag de treinen bezette, was buitengewoon groot. Ook de trek naar België. Luxemburg en Zwitserland is zeer groot, zoodat alle trei nen in die richting overbezet waren. Er wordt lederen dag voor 1000 reizigers plaat sen besproken. Voor a.s. Zaterdag zijn nu reeds 1400 plaatsen besproken. EXCURSIE TUINCOMMISSIE „DE EENDRACHT". Zaterdagmiddag j.l. hield de tuincom- missie der Woning louw ver „De Eendracht" een excursie naar de boom- en vaste plan ten-kweekersen van den heer K. Ra- vensberg en Zn., te Hazerswoud. Te onge veer 2 uur verzamelden de deelnemers zich in de Sumatrastraat, waarbij ook tegen woordig waren de voorzitter en een be- stuurslid der woningbouwvereerüging. Daarna vertrok het gezelschap per fiets naar bovengenoemde kweekerijen, waar de deelnemers ster.swerden verwelkomd door den heer en mevrouw Ravensberg en onder wier deskundige leiding een rond wandeling door de uitgestrekte kweekerijen werd gemaakt. Hierbij werden de nuttige wenken -gegeven omtrent beplantingen en aanleg en hoe met zoo min mogelijk kosten een smaakvolle tuin kan worden aange legd. Na deze leervolle excursie werden door mevr. Ravensberg thee en sigaren rondgediend. Nadat een der commissie-leden den heer en mevr. Ravensberg dank had gebracht voor den leerzamen middag en de gastvrije ontvangst, vertrok het gezelschap te on geveer 6 uur zeer voldaan huiswaarts. BEVESTIGING EN INTREDE. Onze stadgenoot, de heer P. A. H, de Boer, theol. candidaat, is voornemens Zon dag 16 Aug. a.s. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gem. van Berkenwoude (Z.H.) na vooraf te zijn bevestigd door prof. dr. G. J. Thierry alhier. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Voor het Staatsexamen Huishoudkunde tb Wasch.behandeling (akte NVII) slaag den de dames: M. Bouter en A. A. M. Timmerman, Leiden; P. J. W. A. de Kok, A. P. Perquin en E. Woesthoff, Den Haag; M. H. Th. Flint, Winschoten; A. H. C. M. Keulmans, Voorburg; A. A. van der Meer, Zwolle en Ph. W. C. M. Schellekens, Brussel. .Voor het Staatsexamen Koken en Voe dingsleer (akte NVLII) slaagden de da mes: A. L. Id. Bertels en C. C. van den Burg. Delft; J. W. F. ten Hacken. Sant poort; A, E. M. van Horn, Hilversum; J. M. H. Stollenwerck. Maastricht; M. H. Vier- Jjhg. Sclteveningen; A. M. W. Wuisman, Schiedam; M. B. Huisman (Zr. Ber- pardo), steyl en Th. P. M. Rombauts, Middelbeers. VERBETERING O. VEST EN O. SINGEL GEVRAAGD. De Buurtcommissie Oude VestOude Singel heeft een verzoek gericht aan B. en ~W. om ter vervanging van de nog be staande meerpalen meerringen aan te brengen, zulks in verband met het feit, dat deze paaltjes, door de nieuwe hoornen, ongeveer 30 a 40 c.M. buiten de boomenrij zijn komen te staan en daardoor gevaar voor het verkeer opleveren. Bovendien is doortrekking van het trottoir van af de Scheistraat tot aan de Houtmarkt ver zocht ter beveiliging voor voetgangers. Het kruispunt Oostdwarsgracht, Pauw- brug en Pelikaanstraat vraagt, volgens deze commissie, bijzondere aandacht. AUTO TEGEN BOOM. Op den rijksstraatweg te Wassenaar ter hoogte van Zuidwijck is een auto, bestuurd door F. alhier, tengevolge van het springen van een band. waardoor de bestuurder de macht over het stuur kwijt raakte, tegen een boom gereden. F. kwam er met lichte ontvellingen af, doch de auto werd zwaar beschadigd en moest worden weg gesleept. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. In de Torenstraat bij de Groote Kerk te Den Haag is Zaterdagavond te ruim 8 uur de 20-jarige Leidsche student L. S., wo nende in de van Blankenburghstraat al daar. door een auto aangereden. De ge troffene is met een hersenschudding en schaafwonden overgebracht naar het Ge meentelijk Ziekenhuis, aan den Zuidwal. Levensgevaar is niet aanwezig. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Technisch Bureau Adriaan Bakker, Rijn en Schiekade 36, Leiden. (Gekomen van 's-Gravenhage). A. J. Borggreve N.V.. Charbonlaan 6. Sas- senheim; kweeken van en handel in bloembollen, zaden, planten, gewassen, enz. Directeur A. J. Borggrave, Sassenheim. Maatschappelijk kapitaal f. 5000 waarvan geplaatst en gestort f.4000. Wijziging: „Oegstgeestsche Apotheek", Wilhelmina- park 8, Oegstgeest. Uittredend mede-eigenaar C. J. F. L. Knufman. dd. 1 Aug. 1936. De volmacht van C. van Zijp is dd. 1 Aug. 1936 ingetrokken. Volmacht verleend aan J. Doedens, Oegst geest. Te Den Haag slaagde voor het Mer- curius-examen Engeüsche handelscorres pondentie de heer J. J. Binnekamp, alhier, leerling van mej. Nell Kagie. Onze stadgenoot T. F. Vlieland Fzn. slaagde te Frederiksoord voor het toe latingsexamen der Rijkstuinbouwschool aldaar. Geslaqgd te Den Haag voor het exa men in Boekhouden enz. van de Ver. van Leeraren in de Handelswetenschappen de heer W. Blok, leerling van den heer J. A, W. van Kluyve, alhier In de Stedelijke Werkinrichting wa ren in de afgeloopen week opgenomen: Maandag 20 Juli 46, Dinsdag 21 Juli 48, Woensdag 22 Juli 47, Donderdag 23 Juli 47, Vrijdag 24 Juli 48 en Zaterdag 25 Juli 47 volwassen personen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rond Locarno. In Londensche politieke kringen beves tigt men. dat Eden vandaag in het Lager huis zoodanige verklaringen zal afleggen, dat de Italiaansche bezwaren tegen een meedoen van Italië aan de conferentie der vijf Locarnomogendheden niet langer ge rechtvaardigd zullen zijn, want de verkla ringen zullen Rome volledig tevreden stellen. Volgens de „Sunday Chronicle" zouden Hitler en Mussolini gisteravond telefonisch een gesprek hebben gevoerd. De Fransche pers blijft pessimistisch en schijnt nog groote moeilijkheden te vree zen voordat de conferentie van de vijf Lo- carnostaten tot stand zal zijn gebracht. Pertinax, in de Echo de Paris, vreest dat Hitier voorwaarden zal stellen voor Duitschland's deelneming. „Tot dusver heeft het stelsel van de uitgemaakte zaak en het geweld het zooveel diensten bewe zen, waarom zou het er van af zien zonder eenigen waarborg te eischen, dat het stel sel van verdragen even voordeelig zal zijn? Aldus valt een tamelijk moeizame onder handeling te voorzien. De heer van Duitschland heeft hooge troeven in han den. gezien de zwakke leiding van de Britsche en Fransche diplomaten en hun verlangen om zoo spoedig mogelijk tot de conferentie van vijf te geraken. Het minste bewijs, dat het zou kunnen geven van zijn voorgewende vreedzame bedoelingen zou het Britsche volk met vreugde vervullen en het zou ons moeilijk vallen een grens te stellen aan de concessis die aan Duitsch land zouden worden toegekend." Mevrouw Tabouis schrijft in L'Oeuvre: „De berichten, op het Britsche departe ment van buitenlandsche zaken binnen gekomen over de ontvangst van de beslui ten van de conferentie van Londen te Ber lijn en Rome, zijn bijzonder ongunstig. De Wilhelmstrasse geeft reeds aan de gezan ten te verstaan, dat Duitschland voorwaar den zal stellen voor ziin deelneming aan de conferentie van vijf en dat men vooraf langdurig met dit land zal moeten onder handelen. Van Italiaansche kant- geeft men te ver staan, dat de opheffing van de afspraken tegen Italië in de Middellandsche Zee niet voldoende is en dat de Locarno-mogend- heden de Italiaansche verovering in Abes- synië moeten erkennen, voordat Italië de uitnoodicing voor de conferentie kan aan nemen. Het valt nu nog niet te voorzien hoe de zaken loopen zullen." Het lijkt oris wat te zwartgallig gezien FRANKRIJK. Gcdenktceken tc Vimy onthuld Een rede van Faure Jean Jaures herdacht. Gisteren heeft in tegenwoordigheid van koning Edward VIII te Vimy de onthulling plaats gehad van een groot oorlogsgedenk- teeken voor de daar in Frankrijk tijdens den wereldoorlog gevallen Canadeezen. Hoe hard daar is gevochten blijkt wel uit de verliescijfers, die de Engelsche bladen in nerinnering brengen. Er zijn in dit vak een honderdduizend Franschen en elfduizend Canadeezen gesneuveld en de namen van deze elfduizend staan vermeldt op het mo nument van graniet dat in lengte van ja ren de heugenis van de hier bedreven wa penfeiten levend moet houden. Nadat de gebeden geëindigd waren, nam koning Edward VIII het woord en hield een rede, welke hij met de volgende passage be sloot: „In den geest van dankbaarheid voor het voorbeeld, dat de kameraden, die in den oorlog vielen, gegeven, met respect voor hun toewijding en met trots, hun kame raad geweest te zijn, onthul ik dit monu ment voor de Canadeesche dooden". De koning trok vervolgens het doek weg, waarop twee minuten van stilte volgden Daarop nam president Lebrun het woord om de rede van den koning te beantwoor den. De president sprak o.a. van een hooger saamhoorigheidsgevoel, dat de handelingen der menscheid immer moet bezielen. „Moge dit saamhoorigheidsgevoel. aldus spreker, de menschheid steeds dichter brengen bij den vrede, welke zijn weldaden moge uitspreiden over de volken, die nu beangst zijn voor de onzekerheid van de toekomst". Nadat de plechtigheid beëindigd was, be geleidde koning Edward VIII president Lebrun tot aan diens rijtuig. Gedurende den tamelijk langen weg, dien zij, onder het gejuich van de duizenden, te voet af legden, waren de twee staatshoofden in een gesprek gewikkeld, waaraan ook de Brit sche ambassadeur te Parijs. Sir George Russell Clerk, deelnam. Voordat president Lebrun in zijn rijtuig plaats nam, wisselde hij met den koning nog eenige hartelijke woorden, waarop de twee staatshoofden elkander de hand drukten. Ook de verschil lende autoriteiten van beider gevolg namen met hartelijke beleefdheid van elkander afscheid. De koning is daarop per specialen trein naar Calais vertrokken, vanwaar hij per vliegtuig naar Engeland overstak. Tijdens een betooging van het Volks front te Chalons heeft minister Paul Faure de secretaris-generaal van de socialistische partij, een redevoering uitgesproken, waar in hij er den nadruk op legde, dat de te genwoordige regeering geen socialistische regeering is. maar tot taak heeft het pro gram van het Volksfront uit te voeren. Ten aanzien van de door den minister van financiën uitgeschreven leening zeide Faure o.a.: „Duidelijk kan de vijandigheid geconstateerd worden, die deze leening van den kant van zekere banken en rijke industrieele vereenigingen ondervindt. Het zal goed en stichtelijk zijn de houding aan te teekenen, die de groote crediet-maat- schappijen, het Comité des Forges en de Assurantiemaatschappijen aannemen. Men zal moeten komen tot een oplossing van de ondragelijke tegenwerking van eenige hon derden bevoorrechten, die beschikken over de voornaamste bronnen van rijkdom. Wanneer een staat in financieel opzicht in gevaar verkeert, is het aan de rijke klasse zich de belangrijkste inspanning te getroosten. .Wanneer zij weigert, of zich aan schuldige manoeuvres overgeeft om het werk der wederopheffing te sabotee- ren, krijgt haar actie het ware karakter van hoogverraad, en moet zij als zoodanig worden behandeld. Wat de Fransche spaar ders betreft, zij zullen er goed aan doen, niet te luisteren naar hen, die ervan droo- men weer aan de macht te komen na een financieelen rampspoed, die zij zelf zouden hebben te voorschijn geroepen, aangezien zij zelf de eersten zouden zijn, die het slacht offer zouden worden. Wanneer de leening niet mocht slagen en wanneer andere fi- nancieele maatregelen onvoldoende moch ten blijken om den Franschen staat de mogelijkheden te geven den normalen gang der diensten te verzekeren, laat men dan oppassen voor het afzichtelijke spook van het bankroet. Onder die omstandigheden zou de frank in een gesloten brandkast niet veiliger zijn dan in een lade met een verroest slot of in een kous. Te Suresnes heeft 'n bijeenkomst plaats gevonden, waarop de dood van den socia list Jean Jaures is herdacht. Verschillende ministers voerden het woord. De minister van koloniën, Moutet, zeide: „Indien de Spaansche rebellen de overwinning beha len. zou dat oorlog beteekenen, daar zij niet tevreden zullen zijn met de vernieti ging van het socialisme en de vrijheid in hun land, maar datzelfde overal zullen willen doen. v o OOSTENRIJK. Hitier huldigt von Papen. Hitler heeft den Duitschen gezant te Weenen von Papen, bevorderd tot ambas sadeur. Het Weensche gezantschap wordt verhe ven tot een ambassade. Na de tot stand koming van het Duitsch- Oostenrljksche accoord aldus schrijft Hit- Ier hem, zeg ik u oprecht dank voor den arbeid, dien gij gedurende twee jaren ver richt hebt, teneinde het doel te bereiken, waarnaar wij allen streefden. In een vergadering van leiders van de Heimatschutz in Neder-Oostenrijk heeft vlce-kanselier Baar Baarenfels verklaard, dat de overeenkomst met Duitschland van 11 Juli de Heimatschutz weer in staat stelt tegen het bolsjewistische gevaar te strij den. Vervolgens, sprekend over de pogingen van de nationaal-socialisten om hun partij weer op te bouwen zeide hij dat de Hei matschutz zonder bijgedachte een vrij, onafhankelijk corporatief en autoritair Oostenrijk verdedigt en zich evenals in het verleden zal verzetten tegen iedere poging een nieuwe partij te stichten, van welke zijde hiertoe ook pogingen zouden worden gedaan. o UIT HET VERRE OOSTEN. Tsjang kai Sjek confereert. Berichten in de Japansche bladen uit Sjanghai melden dat te Lau sjan een con ferentie bijeen is geroepen door maar schalk Tsjang kai Sjek. Volgens deze be richten zou het zwaartepunt der bespre kingen gelegen zijn in de versterking der nationale verdediging tegen Japan, het bevorderen van de vriendschap met Euro- peesche landen en Amerika, o.a. met Groot Brittannië, Frankrijk, Sovjet-Rusland, de Vereenigde Staten en Duitschland. Deze berichten voegen hieraan toe, dat China reeds credietovereenkomsten heeft gesloten of tracht te sluiten met deze mogendheden en voornemens is munitie te koopen teneinde Japan weerstand te bieden BINNENLAND. Het voor-ontwerp tot wijziging der on gevallenwet; uitbreiding der mogelijkheid van deelneming. (Binnenland, 2e Blad). Tal van ernstige ongelukken op den weg. (2e Blad). Verdrinkingsongevallcn te Wassenaar en Kijkduin. (Gemengd, 2e Blad). Nog geen spoor inzake den moord te Grootegast. (Gemengd, 2e Blad). Doodelijk aanrijdingen te Sassenheim en Hillegom. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Nog steeds geen beslissing in Spanje. De bedreiging van Madrid schijnt verminderd. (2e en le Blad). Rond de Locarno-conferentie. (Buiten land, le Blad). Onthulling van een oorlogsgedenkteeken voor in den wereldoorlog gevallen Cana deezen te Vimy. (Buitenland, le Blad). Von Papen tot ambassadeur bevorderd. (Buitenland, le Blad). Duitschland vervangt den gezant te Addis Abeba door een consul-generaal. (Buitenland, le Blad). Ernstig auto-on^cval in Duitschland. 20 S.A.-mannen gedood. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DANTZIG. Leiders van de oppositie gearresteerd. Reuter meldt uit Warschau, dat te Dant- zig twee leiders van de oppositie gearre steerd zijn, n.l. het lid van den Landdag Gamm en de vroegere commissaris van politie Chall. Zij zouden hebben aangezet tot het afleggen van een valsch getuigenis voor de rechtbank. EGYPTE. De Britseh-Egyptische besprekingen. In de Britsch-Egyptische besprekingen is een overeenstemming tot stand gekomen inzake de militaire clausules. Het Britsche effectief in Egypte zal niet meer bedragen dan 10.000 man, welke geconcentreerd zul len liggen in de kanaalzone voor den tijd van 20 iaar. Daarna zal de Britsche troe penmacht uit Egypte worden teruggetrok ken Indien verschil van meening bestaat, zal de Volkenbond beslissen. Verder zullen vliegvelden nabij Suez en Moascar die bh Heliopolis en Aboekir ver vangen; ter zelfder tlid zullen de Britsche troepen Kairo en Aboekir verlaten. In vredestiid zal geen enkele Egyptische haven dienen voor vlootbasis aan de Britsche vloot, in tijd van oorlog kunnen Britsche oorlogsbodems in overleg met de Egyptische regeering gebruik maken van de Egypti sche havens. Tenslotte zal Egypte het effectief van ziin legermacht kunnen ver sterken zonder Engeland te raadplegen. PALESTINA. Tien Arabieren gedood. Naar verluidt zijn tien Arabieren gedood bij een botsing met Britsche troepen in de heuvels van Judea. De Arabieren vierden heden den hon derdsten verjaardag van de staking met gebeden in de Moskeëen en optochten. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergeteekende wonende (straat). wenscht het „LBIDSCH DAGBLAD" vanaf week kwartaal A'o. abonné opgezonden te hebben aan onderstaand adres t tegen vergoeding van benoodigde portokosten»

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1