77tfe Jaargang ZATERDAG 25 JULI 1936 No. 23414 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Eerste Nederlandsche n.v. IM. NO OM EN BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. „HET NIEUWE TOONEEL". Het 10-jarig bestaan. Den 23sten Juli van het jaar 1926 werd In „Patrimonium" bovengenoemde vereeni- ging opgericht door eenlge heeren, die reeds kort na de oprichting de leiding in andere handen gaven. In de laatste 3 jaren was het bestuur ais volgt samengesteld: D. Klenjet. 1ste voorz.; J. Piket. 2e voorz.; A. v. d. Wijngaard, 1ste seer.: A. Humme, 2e seer.; J. v. Es. 1ste penningm. (tevens regisseur); B. Masten broek, 2e penningm.; E. Binnendijk, 1ste comm.; A. Alvenaar, 2e comm. Ruim twee jaar na de oprichting, werd er uit de leden onder leiding van mej. H. Madervan Rosse een darnes-comité ge vormd. dat zich ten doel stelde gelden in te zamelen, tot het aanschaffen van een banier, welke een jaar later kon worden aangeboden. Dat „Het Nieuwe Tooneel" zich in de af- geloopen 10 jaar vele vrienden heeft ver worven. blijkt wel hieruit, dat de vereeni- ging dikwijls werd aangezocht om voor ver schillende doeleinden haar medewerking te verleenen, waarmede zij altijd veel succes mocht boeken. Ook ..Het Nieuwe Tooneel" heeft van de crisis veel te lijden gehad, maar zij kon door de goede verstandhouding onder be stuur en leden tot nu toe het hoold boven ■water houden. Velen van de oude garde zijn trouw aan de vereeniging gebleven, alleen de heer G. Zandvliet, een der oprichters en tevens de souffleur, is door den dood ont vallen. Bij de verschillende uitvoeringen is meer malen gebleken, dat „H.N.T." in de Leid- sche dilettantenwereld een goede plaats in neemt. In een feestavond, waarvan de datum hader zal worden bepaald, zal het 10-jarig bestaan worden herdacht. MULO-EXAMENS. Voor het Mulo-examen diploma A zijn te Den Haag geslaagd W. B. F. Bulthuis, al hier, A. C. van den Berg te Katwijk-aan- Zee en G. D. van Went te Noordwijk. Voor diploma B slaagden H. F. van Leeuwen, L, v. d. Linden, H. Gaastra, M. J. van Schayck, J. M. Zitman, J. Verhoe ven, L. de Bolster en J. de la Beije, allen gihier, P. Voigt te Wassenaar en J. Sprul- tenburg te Haarlemmermeer. N.V. v.h. ZAALBERG EN ZN. Uitstel van couponbetaling gevraagd. De trustee voor de 6 pet. obligatieleening ten laste van de N.V. Koninklijke Nedcr- landsche Fabriek van wollen dekens v.h. J C. Zaalberg en Zoon alhier, deelt ter toelichting tot het in de a.s. vergadering van obligatiehouders te behandelen voor stel, om uitstel voor een half jaar van de betaling van de op 1 Augustus a.s. verval lende coupons te verleenen, mede, dat dit voorstel wordt gedaan omdat de debitrice tengevolge van de tijdsomstandigheden gebrek heeft aan voldoende bedrijfskapi taal en dat ernstige onderhandelingen ter verkrijging van nieuw kapitaal, op dit oogenblik in gang zijn, doch hun beslag nog niet gekregen hebben. EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS. Hier ter stede zijn geslaagd voor de akte N VII de dames S. Palm en M. H. A. Uilenrees, beiden te Amersfoort; M. T. C. H Evers te Roermond. P. C. Bezemer te Rotterdam. E. W. Weeda en L. P. van Woerden beiden te 's-Gravenhage, J. de Jonge. C. E. Smak en J. J. v. d. Zee, allen te Rotterdam en voor de acte N Vm de dames A. A. Hultscher te 's-Gravenhage on A. E. Nagchenius te Amsterdam. SPORTDAG C. G. W. Zaterdag l Augustus organiseert C. G. W. op het R.K. terrein aan den Haagweg voor haar leden een sportdag. Na afloop vindt een gecostumeerde voet balwedstrijd plaats, uitsluitend voor per sonen boven 40 jaar. BOOTTOCHT EN VISCHWEDSTRIJD VOOR WERKLOOZEN. Vanwege het Chr. Comité voor werkloo- zenzorg werd met een boot van de fa. Hailand met 200 werkloozen een tocht ge maakt over de Kager- en Brasemermeren, tore ijl bovendien aan dezen tocht was verbonden een vischwedstrijd in het Aar kanaal. Deze wedstrijd stond onder leiding van den heer Hendriks. Er werd vrij goed Sevangen en de visschers hadden het best haar hun zin. Dc boottocht werd opge luisterd met muziek van eenige leden der Leidsche Chr. Harmonie-vereeniging. „„f,6 hbodise versnaperingen werden rond Bedeeld. Zoo hebben al met al de werk ioozen een prachtlgen dag gehad. Des had in Patrimonium de prijsuit- retking plaats, waarbij ook de nlet-prijs- naars met een prijs werden bedacht. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Overgangsexamens en diploma's. Opleiding leerares huishoudkunde cn waschbehandeling (akte NVII). Van de eerste naar de tweede klasse werd bevor derd mej. L. Beekers (vonrw.). Rotterdam. Opleiding leerares koken en voedings leer (Akte NVini). Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd de dames: W. Raadsen, Leiden; D. v. d. Berg. Alphen a. d. Rijn; J. Geelen, Uithoorn, (voorw.i; B. van der List. Den Haag; J. Voorham Den Haag ivoorw.)J. v. Meche- len (voorw.) en G. Rozemeyer, Rotterdam; P. v. d. Sman. Heemstede ivoorw Opleiding Huishoudkundige. Van de eerste naar de tweede klasse werden be vorderd de dames; M. Braakman. W. v. d. Drift, T. Kuilman. J. Leffers. N. Nieuwe- steeg, C. Noordman (voorw.), Leiden; A. Bergman. Sassenheim; N. v. d. Boon, E. v. Bunningen (voorw.), M. Sprey. Bode graven: Zr. Arnoldien en Zr. Suitbertus. Amsterdam; C. Eggink en A. Los. Voor schoten: K. Hylkema en M. Topper. Hillc- gom: M. Sterneberg (voorw.). Baarn; C. V/oldring. Groningen; A. Koster .Boskoop; S. Wouterlood (voorw.). Heemstede. Opleiding Hulp in de Huishouding. Van cle eerste naar de tweede klasse werden bevorderd de dames: T. Atteveld (voorw.). J. Brakhoven. T. v. d. Bosch (voorw.), M. den Hecten, A. Jansen, A. Koolloos. H, Louwrier. J. Middelham (voorw.)E. Nater, T. Overdevest (voorw.) en L. Tclieur. Lei den: C. Alkemade. M. Kok. I. Plug en J. v .d. Weydcn. Noordwijk: P. Fles. Oegst- eest: R. v. d. Klugt, Noordwijkerhout; H. v. d. Laan on C. Ouwerling. Katwijk a/Zee. Dagvoorbereidende cursus. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd: D. van Amsterdam, J. Anneeze, R. Bar- then, G. Bleyic. J. Coert. N. Geugjcs. H. Geugjes, M. van Hooydonk. S. de Jong (voorw.). G. Lepelaar. B. Meester, A. Mid delkoop. M. Pijnaken, E. Rietbergen. F. de Roode, M. Ruhrwien. H. Verschoor. N. v. Vierzen, J. Vclthuyzen. H. Wagemaker. G. Zirkzee. M. Zwart. S. Minderman. A. Bar- ten. W. van Dorp. T. van Heel. J. van Hoeyen, J. Hop, J. Krol. C. Lipse. J. Nagel. H. van Oudheusden. M. van Aemundt, C. van Rooden. M. Rozier. N. Segaar, J. van Spaandonk. C. v. d. Steen. A. Swnanen- burg, K. Theelen, C. de Vriend. M. Zand vliet. P. de Graaf. L. van Deef (voorw.). J. Pardon. B. den Edel en J. Schenkeveld. Lelden: C. Lub'oe en C. Meyer. Oegstgeest; T. van Bijnen. Warmond: A. v. Leeuwen, A. Redcgeld. Alphen a. d. Rijn; M. Meiman cn R. v. d. Vlugt. Sassenheim; C. de Mooy, Noordwijk Binnen; A. Niersman, M. Legeer, Th. van Veen, J. v. d. Pol. Voorschoten: L. Guyt, M. Parlevliet. Katwijk aan Zee; A. den Hertog. Zoeterwoude; Th. Jonkman. O .Wetering; M. Kranenburg. G. van Osna. brugge, A. Streng. Leiderdorp: C. de Nobel, G. van der Voort, Hazerswoude; G. van der Voorn en R. van Wieringen. Hoog- made; L. Volwater, Woubrugge; C. Wijs man, Rijnsburg. Het ge'vigschritt van den 2-jarlgen dag- voorbereidenSen cursus werd uitgereikt aan: S. v. d. Blij, N. v. d. Bos, J. Hooge- veen, G. Pardon. M. Schaft. J. Süzle, M. Voorzaat. W v. Wouw, M. Zaalberg, J. Zwetsloot. M. Berbee. T. v. d. Berg, J v. d. Burg, J. Kreffer. A. Overdevest, M. Raap horst, allen te Leiden; C. Parlevliet. Kat wijk a/Zee; F. de Roode. Leiderdorp; Th. Spierenburg, Groenendijk; M Touw, Al- nhen a. d. Rijn: A. Zonneveld. Voorscho ten: S Hoogeveen. Noordwijk; C. Noord man; M. v. d. Post en J. v Velzen. Zoe terwoude: R. v. d Slot en J. Warmerdam, Noordwijkerhout; N. v. Stcyn, Noordwijk: T. Versluis, Warmond; C. Oosterveer, Voor schoten (ged); M. Onderwater, Oegst geest. Opleiding Costuumnaaien. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd: W. Jurgens. A. v. d. Moolen. M. Stikvoort, E. de Vos. J. v. d. Werf. A. v. Woudenberg, allen te Leiden; C. Dirkse. Oegstgeest; A. Hoogeveen en G. Wülfinghoff. Noordwijk; C. v. d. Kley. T. v. d. Ster en A. Varkevisser, Voorschoten; M. van Rijn en M. Schipper, Katwijk; G. van Vliet, Alphen a. d. Rijn. Van middagvoorbereidenden cursus I naar idem II werden bevorderd: A. de Blauw, E. v. d. Blom. T. Boersma, T. Tonnet (voorw.). L. v. d. Boog, D. Caspers, N. Gij- bels, C de Haan ivoorw.). C. van Haas trecht. J. Hagoort, N. Hoornweg. T Karre- man. E. ten Kate, C. Ouwersloot (voorw.), J. Schouten, J v Tongeren. C. Treur, H. Zitman, A. v. d. Vlugt ivoorw.), allen te Leiden; J. en W. Kranenburg, Oegstgeest; J. Noordervliet, Leiderdorp; N. v. d. Schalk, Noordwijk Binnen: M .de Wit en G. Ver min. Voorschoten. Het getuigschrift 2-jarige middag-voor bereidende cursus werd uitgereikt aan: E. v. d. Berg, A. Bouwmeester, M. Baan iged.), T. den Holder, M. Kraay, L. Schro der. W. en Z. van Vierzen. Leiden: T. Aker boom (ged.), N. Borst, M. den Dubbelden, M. de Groot, G. Juffermans, Oegstgeest; G. Hooymans, A. v. Leeuwen, W. Wagtendonk, Voorschoten: J Ramaker en M. de Vogel. Leiderdorp: C. Rooyakkers, Lisse; T van Schie. Katwijk a. d. Rijn; D. Parlevliet, Katwijk a. Zee; W. Slootweg en C. v. Wie- ringen, Hazerswoude. Van middagcursus in naar idem IV wer den bevorderd: A. v. Amsterdam, B. Elder- horst, T. Jongbloed. A. Laman, S. v. Leeu wen, A. v. Nood, A. Zandvliet en C. de Jong. Leiden: R. Molenkamp, Oegstgeest; L. v. Meygaarden en A Reedijk, Voorscho ten. N. Snel. Leiderdorp; T. v Went, Noordwijk Binnen: J Verhaar, Groenen dijk; A. v. d. Stoel. Leiden. Van den 3-jarigen volledigen avondcursus werden bevorderd, van de eerste naar de tweede klasse: A. Bemelman, A. Bergman, J .den Braber, M. Brouwer, C. Brouwer, A. Delsasso, M. Erkel, J. Meurs, J. Nieuw- veen (voorw.), C. Ouwerkerk, C. Ouwer sloot. E. Stikkelorum, M. Veilbrief, M. Voor bij, J. de Wit. C. v. d. Hoogt, J. v. d. Burg, J. Moraal, A. v. Wensveen, B. Treur. A. Nieuwenhuis, J. Starre en L. ten Wolde, Leiden; Th. v. Noort, Oegstgeest; J. Blok en M. v. d. Mey. Voorschoten. Van de 2e naar de 3e klasse: A. v. d. Berg, S. de Graaf. A. Guldemond. S. de Haas. ,C. Ligtvoet. J. Linschoten, M. Fijn- naken. H. Rietbergen. C. Tuithof, F. Vin- kensteyn, C. van Darri. J. van Tol. C. Hij mans, Leiden; M. van Noort, Oegstgeest. Het getuigschrift „Hulp in de Huishou ding" werd uitgereikt aan de dames: D. Averdieck, M. de Boer. T. v. Heeringen, H. v. Ockenburg. M. Penseel (voorw B. v. d Vliet en E. Zwart. Leiden; A. Berg, Sas senheim; D. de Best, Katwijk a. Zee; M Bonda en J. Bregman. Oegstgeest; S Krösschel (voorw.) en M. Turion, Voor schoten: M. Lefeber en H. Möller. Lisse; M. Warburg (voorw.). Warmond; C. van Sijverden. Hillegom. Het diploma „Coupeuse" werd behaald door de dames: J. A. de l'Ecluse. M. Gor dijn, Leiden; A. J. Meiman, Sassenheim; Th. A. v. a. Plas, Noordwijk: A. v Rij, Oegst geest: A. v. Santbripk. Voorschoten; P. L. M. Zwetsloot, Warmond: H. G. van Zwie- ten, Hazerswoude: S. Stikkelorum (voorw.) Lelden: A. Versluys (voorw.), Warmond. Geslaagd voor het examen „Costuum naaien" de dames: M. v. d. Brink, C. Keercwecr. L. Krol. M. Langeznal en A. Schouten, Leiden; J. Ouwerling. Voorscho ten: R. van Rijn. Katwijk aan Zee. Geslaagd voor het examen van de vier jarige middagcursus de dames: A Nieu- wenburg, Leiden: C. E. den Dubbelden, Oegstgeest: H. J. Hendriks. Voorschoten; J. v. Wilsum, Zoeterwoude; A. v. Winkel, Leiderdorp. Het diploma van de twee-jarige avond opleiding „Costuumnaaien" werd behaald door dc dames: J. v. Steyn. S. J. de Veer. J. v. Weerden en A. de Ridder. Leiden; P. Boodcn. Warmond: J. Borst cn C. G. M. Strijk. Oeg.-rgeest: H. Buys. Katwijk aan Zee; A. C. Ouwerling. Katwijk aan Zee; H. van Leeuwen, Hazerswoude; P. M. Ruygrok, Voorhout. Geslaagd voor het examen van de drie jarige volledige avondcursus dc dames: A. van Haarlem. K. Kroezemeijer, J. van Lin- schoten. G. Sloos, M. Christlaanse (voorw.), allen te Leiden. De polis is de kostwinner als Vader er niet meer is. Er zijn MINDER belangrijke dingen, waarover men nadenkt. Bijkantoor Leiden, Breestraat 10a telefoon 302 Na 6 uur 2479. 7013 flngez. Med.) KERMESSE D'ÉTÉ. Ten bate van het R.K. mannelijk jeugdwerk. Op het speelterrein van de RK parochiale jongensschool aan de Haarlemmerstraat is gisteravond de kermesse d'été ten bate van het R.K. manneliik jeugdwerk, parochie O.L.V. Hemelvaart en St. Joseph geopend. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op deken A. Homulle. pastoor der parochie, de kapelaans Landesbergen. Hessine en Verhoofstadt en vele corporaties van R.K. vereenigingen De kermesse. welke tot in de puntjes is verzorgd, geeft een kleurig as pect. terwijl de firma Remundt. door mid del van gramofoonmuziek het muzikale gedeelte verzorgt. De diverse attracties zoo als touwtrekken visschen. paardrennen etc vinden bii het publiek gretig aftrek, terwijl om tien uur nog enkele aardige films wer den vertoond. Er heerschte den geheelen avond een gezellige stemming en zeker zal deze ker messe. welke tot Maandagavond geopend is, aan haar doel beantwoorden. N. A. C. De Nederlandsche Amusements Club hield gisteravond in café rest. ..Royal" een ledenvergadering. De voorzitter de heer Joh P. Jansen, heette allen van harte welkom. Na goed keuring van een huishoudelijk reglement werd het programma voor de maand Aug. opgemaakt. De secretaris, de heer C J. M. van Eyken. die tevens alle propaganda verwerkte, heeft dit laatste aan een daar voor gekozen prooaganda-commissie over gedragen In de propaganda-commissie nemen plaats: de heer H Bosboom. Hooge Rijndijk 156, de heer I. Boom en mei. W. Booma. Een kas-commissie wordt gevormd door mej. G. Ruhrwien en den heer C Koet. Door B. en W. is toestemming verleend voor een loterij waarvoor de baten uitslui tend zullen worden gebruikt voor een te houden cursus Eerste Hulp bii Ongelukken. Na rondvraag sloot de heer Joh. P. Jansen de vergadering. Mr. C. W. van Santen alhier is be noemd tot districtleider van het Nationaal Jongeren Verbond. Geslaagd voor het Staatsexamen B. de heer A. Somerwil, alhier. Onze oud-stadgenoot, de heer Th. C. J. Zitman slaagde te Utrecht voor het toelatingsexamen M.T.S. afdeeling Weg- en Waterbouwkunde. Gistermiddag waren A. R. en H. H. in hun zeiljachtje op den Rijn nabij de Morschkade aan het zeilen, toen door een rukwind het bootje kapseisde. Gelukkig waren beiden goede zwem mers, zoodat ze behouden weder op het droge kwamen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Nieuwe orienteering. Zooals gisteren in een deel onzer oplaag nog is vermeld, hebben Italië en Duitsch- land de uitnoodiging voor een conferentie van vijf te Brussel reeds ontvangen en is de uitnoodiging. vooral te Berlijn, niet slecht ontvangen. Men heeft alle hoop. dat de conferentie eerlang doorgang zal kunnen vinden. Het belooft een uiterst gewichtige datum in de geschiedenis onzer eeuw te worden: de nieuwe orienteering van Europa! DUITSCHLAND. Oud-rijkskanselier Michaelis overleden. De vroegere Duitsche rijkskanselier, dr. G. Michaelis, is in den ouderdom van 73 jaar overleden, tengevolge van een hart- verlammine. Georg Michaelis werd op 8 September 1857 als zoon van een rechter te Haynau in Silezië geboren. Hij studeerde rechten en kwam in Juni 1897 als referendaris te Frankfurt in justitioneelen dienst. In 1885 vertrok hij als docent in de rechts- en staatswetenschappen naar Tokio Aan het einde van 1889 keerde hij weder naar zijn vaderland terug en werd in 1891 ambtenaar bij het Openbaar Ministerie te Schneidenmuehl. Als opvolger van von Dombois werd de thans overledene in 1909 onderstaatsse cretaris aan het Pruisische ministerie van financiën. Hier werkte hij in stilte, totdat de dagen van den grooten oorlog aanbra ken. Onder zijn leiding werd toen de rijks- graan-organisatie in het leven geroepen, waarmede Michaelis zich bijzondere ver diensten heeft verworven. In 1917 volgde zijn benoeming tot staats- commissaris van Pruisen voor de levens middelenvoorziening. Toen von Bethmann-Holweg den 14en Juli als rijkskanselier moest aftreden, werd Michaelis tot diens opvolger uitgekozen. Op 19 Juli stelde hij zich aan den rijks dag voor, doch de partijen wisten aanvan kelijk niet wat zij aan den nieuwen rijks kanselier hadden. Spoedig bleek, dat hij tegen de taak van het kanseiierschap niet opgewassen scheen en reeds in November 1917 trad hij af. In Maart 1918 werd hij dan tot opper-president van Pommeren be noemd. Na de revolutie gaf Michaelis deze func tie op. Gedurende de laatste jaren leefde de overledene teruggetrokken te Bad Saa- row aan de Scharmuetzelsee. FRANKRIJK. De wet inzake openbare werken. De Kamer heeft met 5800 stemmen het wetsontwerp inzake uitvoering van groote openbare werken aangenomen. OOSTENRIJK. Dollfuss herdacht Een delegatie naar Berlijn. Bondskanselier Schuschnigg heeft giste ren een herdenkingsrede gehouden waarin hij hulde bracht aan de nagedachtenis van dr. Dollfuss, die eéViige jaren geleden is vermoord. Hij besloot met de woorden; „Wij willen ons vanavond den gevallene herinneren in vrede met alle landgenoo- ten". Morgen zal een delegatie naar Berlijn vertrekken, die met de Duitsche regeering onderhandelingen zal aanknoopen tot nor maliseering van het handels- en toeristen verkeer tusschen beide landen. Bij de gisteren gehouden keuring der Kon. Ned. Politiehond Vereen, behaalden onze stadgenooten F. v. Gorkem en A. Hendriks met hun Bouviers Marxie en Dljnaste het certificaat Politiehond. Beide heeren zijn lid van de Dresseerclub de 5 W. Geslaagd voor het examen eerste 3tuurman bij de groote vaart de heer C. A. Geverding, alhier. Gisteren slaagde voor Engelsche han delscorrespondentie (Mercurius-diploma i onze stadgenoot de heer B. Nap, opgeleid door den heer N. Spijker, Gangetje 1, alhier. BINNENLAND. Nederlanders vluchten uit Spanje (Bin nenland, 2e Blad). De Eerste Kamer over het crediet voor werkverruiming (Binnenland, 2e Blad). Controle op eieren voor binnenlandsche consumptie (Binnenland, 2e Blad). De postverbinding met Spanje verbroken; de Nederlanders te Madrid zijn gezond en wel (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Nog steeds geen beslissing in Spanje (3e en le Blad). Overleden is de vroegere Duitsche rijks kanselier Michailis (Buitenland, le Blad). ZÏE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. ENGELAND. De aanslag op den Koning. Gistermiddag is de rechtzaak tegen Mac Mahon voortgezet. Ooggetuigen van het incident tijdens de parade verklaarden, dat Mac Mahon een voorwerp in de hand had, dat hij liet val len, doordat iemand hem plotseling bij den pols greep. Een politie-agent daaren tegen verklaarde, dat beklaagde zelf het voorwerp in de lucht wierp. Verder werd een brief van beklaagde aan sir John Simon voorgelezen. Hierin schreef hij sedert jaren bloot te staan aan een vervolging, welke door diens onder geschikten was georganiseerd en waardoor hij geen betrekking kon krijgen. Hij eischte rechtvaardigheid of anders zou hij zichzelf recht verschaffen. Na het getuigenverhoor is de zaak acht dagen verdaagd. De Lagerhuisfractie van de arbeiders partij publiceert een verklaring ten aan zien van de motieven die haar er toe be wegen de volgende week tegen de voorlod- pige begrootingen van leger, marine en luchtmacht te stemmen. De arbeiderspartij, aldus deze verklaring, wil hierdoor demonstreeren, dat zij geheel afkeerig is van de internationale politiek der regeering. Zij bepleit geenszins een eenzijdige ontwapening, maar de regeering toont naar haar meening. geen eerlijke Volkenbondspolitiek te kunnen volgen. De regeering heeft het prestige van den Volkenbond vernietigd en is bereid, te allen tijde met een aanvaller te onderhan delen. Zij neemt deel aan een bewape ningswedloop. die slechts tot oorlog kan leiden en heeft geen stappen gedaan om te komen tot een internationale conferen tie over de oorzaken van den oorlog. ZUID-SLA VIË. Vonnissen geveld. Het staatsgerechtshof ter bescherming van den staat heeft uitspraak gedaan m de zaak tegen de afgevaardigden, die wegens den aanslag in de Skoeptsjina op dr. Stoyadinowitsj aangeklaagd waren. Arnautowitsj, de voornaamste beklaagde, die de schoten op Stoyadinowitsj had ge lost. werd tot vijftien jaar tuchthuis en levenslang verlies van eere-rechten ver oordeeld. Dragisja Stoyadinowitsj kreeg vijf jaar. Trbits vier jaar en Milowar\owitjs anderhalf jaar tuchthuisstraf. Drie be klaagden werden vrijgesproken. ABESSYNIË. De schat van Menelik. De commissie, welke belast is met het opmaken van den inventaris van aën oorlogsschat van keizer Menelik heeft ge constateerd, dat negus Haile Selassie al het goud en zilver van dezen schat heeft mee genomen. Alleen de boeken, tapijten en godsdienstige artikelen heeft hij achterge laten. De Italiaansche autoriteiten hebben gelast, deze zaken aan de Koptische geeste lijkheid te geven. JAPAN. Reorganisatie ministerie van oorlog. Op bevel van den keizer is in het ministe rie van oorlog een reorganisatie tot stand gebracht, waarbij de taken van dit ministerie verdeeld worden en een nieuwe afdeeling in het leven wordt geroepen met twee onderafdeelingen voor de volgende ressorts: voor den inwendigen dienst en het geheele opleidings- en oefenwezen, met het doel de militaire discipline straf fer te maken, voor de militair-politieke taken, tezamen met een afdeeling voor berichtendienst en spionnage-afweer ter bescherming, van de militaire geheimen aangaande verdedigingswezen. zooals vestingen, transport, berichtgeving, en ten slotte voor een uniforme re™",ing van den staat van beleg en van oorlog. Tegelijkertijd zal de reorganisatie vol tooid worden door een groote personeels- wijziging, waardoor de uitbreiding van het leger moet worden voorbereid.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1