Rembrandt als figuur voor een film. 1T5EM «t WI1TE kO „KAY FRANCIS" PgpsoclëAt RIDER HAGGARD'S „SHE" 77,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 Juli 1936 Derde Blad No. 23413 Bezoek aan de Denham Filmstudio's tijdens de opnamen van de nieuwe Korda-film. Jolian de Meester over Zuckmayer's scenario. RECHTZAKEN T anden die blinken en bekoren. De beroemde regisseur Alexander Korda, die Engeland een eigen filmindustrie geschapen heeft, zal gelijk gemeld met Charles Laughton ln de hoofdrol, een groot filmdrama scheppen, dat 't leven van Rembrandt tot onderwerp heeft. Waar deze film voor ons land van be lang ls door de figuur van onzen grooteten schilder, en ln ons land be langstelling voor de Rembrandtfllm ont stond door het bezoek van Korda en Laughton aan Amsterdam, waar zij voor studiedoeleinden arriveerden, heeft onze Londensche correspondent, nu de op namen voor Rembrandt ln vollen gang zUn. een bezoek gebracht aan de studio's van Denham en een onderhoud gehad met den Ncderlandschen adviseur van Korda, den heer Johan de Meester. (Van onzen Londenschen correspondent). Het is een wonderlijke ervaring voor den bezoeker van de Denham-Filmstudio's, die de zakelijkedoor en door nuchtere beton nen vestibule binnengaat (allerminst inge steld op de droomsfeer, die onder het scherpe licht van Jupiter lampen tot leven komt!) plotseling een meisje in oud-Hol- landschen dracht voor zich te zien. Zil staat stil. met den rug naar mii toe gekeerd. Terwtil een geüniformeerd portier uit de loge komt om naar het doel van het be zoek te informeeren en 'n gesprek met veel namen en afspraken tot stand komt een filmstudio is even moeilijk binnen te drin gen als een mlddeleeuwsche burcht bliif ik onbewust dien meisjesrug in de oude en toch zoo bekende kleeding fixeeren. mis schien wei op het indiscrete af. De portier trekt zijn hoofd ln de loge terug als een slak in ziln schelp en begint met de hulstelefoon te werken Weer nieuwe namen. Hli roept een der chefs van de Ders-afdeeling te hulp. Maar het duurt lang éér hij den juisten man op de juiste plaats aantreft. Het meisje keert zich plotseling om. Voelt zij dat ze wordt aangestaard? Of heeft in het langdurige gesprek achter haar ge voerd een buitenlandsch accent haar aan dacht getrokken? Coquet draait ze haar elegante figuurtje in dit flatteerendé oud- Hollandsche costuum rond. en glimlacht bij het zien van een paar verbaasde oogen. Maar voor mij breekt plotseling de bc- toovering. want. ln beweging en van nabij, is het beeld niet echt meer: de sfeer van de „Hollandsche School" verdwijnt, temeer waar het gezichtje onnatuurlijk is ge schminkt, volgens de recepten der film- „make-up". die wel zeer van het alledaag- sche poeder en lippenstift verschillen. Het figuurtje, dat zoo juist aan de „Rem brandt van Riin"-film heeft meegewerkt, verdwijnt in een van de kleedkamers Dan annonceert de portier met luider stem. dat mister so-and-so. één van de secretarissen die in dit gloednieuwe reuzenbedrijf werk zaam zijn. ons kan ontvangen. Zelfs in de groote studioruimte duurt het minuten voor men de juiste stemming te pakken heeft: het .zien" van een scène eischt oefening. Ik moet mij even inschie ten. Maar dan komt ..het" over me. Een romantisch orkest, in voorvaderlilk cos tuum zit tusschen de sound-camera's kaart te spelen. Doedelzakken, klarinetten en een serpent liggen in artistieke Wanorde rond een trommel, er worden moppen getapt. Dit schilderachtig geheel zal echter niet in de film te zien zijn. de muziek houdt n.l. pauze, terwijl lampenisten achter de cou lissen de schijnwerpers in orde brengen. De muzikanten kunnen zóó uit een schil derij van Jan Steen zijn weggestapt, ze doen het eigenlijk nu. terwijl harten-tien en schoppenvrouw over hpt trommelvel vliegen, natuurlijker dan wanneer de strenge regie hun een plaats op het fllm- tooneel aanwijst. Het is een kroeg-scène bii Leiden, in de buurt van Rembrandt's geboortedorp, waar aan wij gaan beginnen. Een helder gewitte stal met haardvuur en rieten dak. Voor enkele honderden jaren nam men het met caféruimten .en brandwaarborgen niet zoo nauw. Een joelend gezelschap figuranten viert feest op de scherpe commando's van Korda een nikkelen microfoon aan een statief zweeft boven hun hoofden. Zoo. van ter zijde gezien, valt met geen mogelijkheid te zeggen hoe het beeld op de film zal worden, er bestaat echter wel een mogelijkheid den juisten indruk te krijgen. Dat is: naast den camera-man. op de brug te gaan staan. De sound-installatie werkt niet er worden Repetities en proefopna- Hierboven Kay Francis met haar partner Paul Lukas in „De verzwegen zonde", waarin zij een uiterst gevarieerde rol vervult in een veelbewogen verhaal. Er zijn hierin tal van sterke scènes met veel fijnen humor. Haar mannelijke tegen spelers zijn Paul Lukas en Ian Hunter, terwijl het nieuwe wonderkind Sybil Jason er eveneens uitstekend speelt onder de regie van Le Roy, die voor een film van zoowel dramatische als amusante kwaliteiten zorg droeg. COSTUUMFILMS EN HAAR MOEILIJKHEDEN. Cosluumfilms trekken nog steeds de be langstelling! „Madame Dubarry", Cleopa tra", „De Kruistochten", ..Anthony Ad- Ierse", het zijn films, die getuigenis af leggen van groote praal en pracht. Groote balzalen met onmetelijke spiegels, schitte rende uniformen en weelderige avondtoi letten! Het heeft zijn bekoring, zoo een hofbal uit Madame Dubarry", een veld slag uit „De Kruistochten". Waarom? De liefde voor pracht en praal zit er nu een- inaal bij de menschen in en zij kunnen Jieh niet aan de betoovering ervan ont dekken. Doch ook de acteurs hebben een bijzonder groote voorliefde voor gouden hessen etc. Het is dan ook daarom, dat h) graag in een costuumfilm willen spe len. Daar hebben zij we! het een en ander loor over! Want het valt niet mee een uniform te dragen van de Engelsche cava- «rie-officieren uit de Krim-oorlog. Het staat ontegenzoggelijk deftig, een donker wauw uniform met een helm met plui- enbos en een lange sabel. Dat is het 'm Juist! Die sabel! Als men het niet gewend is, zulk een lang stuk staal aan zijn heup te dragen is er groote kans, dat men er zijn beenen, of die van zijn collega's over breekt. Errol Flynn ondervond dat tijdens de verfilming van Tennyson's gedicht: ,.The Charge of the Light Brigade". Daarin stelt hij een jong Engelsch officier voor, tijdens den Krim-oorlog. Flynn had een avontuurlijk leven achter den rug, maar ervaring met een kromme officierssabel iiad hij nog nooit opgedaan. Vandaar, dat hij tijdens een aanvalscène onder zijn paard kwam te liggen, inplaats van er bo ven op te zitten. „Het kan verkeeren" dacht Flynn en probeerde het opnieuw. Hij stapte op zijn paard toe, doch de sabel deed hem weer struikelen, zoodat men Er- rol eerst eens een paar uur kon onderwij zen in het dragen van een sabel. De ge wone soldaten waren in deze film ..slechts" gewapend met een lange speer, welke het nadeel had een voortdurende bedreiging le vormen voor de levens van de andere figuranten, wat voor de betrokken perso nen natuurlijk minder aangenaam was. Gedurende een heele middag werd een ge deelte vin het Warner Bros studio-terrein veranderd in een exercitieterrein uit de men gemaakt zoodat men met een ver ontschuldigden glimlach dat „Heilige der Heiligen", anders streng voor regisseur en fotografische staf gereserveerd betreden kan. Door de ooghaartjes kijkend valt de technische entourage weg de felle kleur onder het blakeren der Juplterlampen ver bleekt. men krijgt bijna een zwart-en-wit impressie Dan kruist plotseling een zware, ln ruim gewaad gehulde figuur het rumoe rig bewogen herbergsbeeldCharles Laugh ton. de Rembrandt'"-speler. één der meest vooraanstaande acteurs van heden, be roemd geworden onder meer door zijn rol in „Hendrik de Achtste". Korda is tevreden over de repetities: er zal gedraald worden. Ieder die niet strikt noodzakelijk is bii het werk. wordt nu naar achteren gestuurd. Een heer. die tijdens de voorbereidingen niet uit Korda's buurt is weggeweest, wordt aan ons voorgesteld. HU is onze bekende landgenoot Johan de Meester, die als Nederlandsch adviseur is aangesteld: zélf „filmproducer" (met Gerard Rutten samen zorgde hli voor het totstandkomen van „Rubber" o.a verder een tooneeltechnicus van den eersten rang; men zal zich ziin grooten tiid met Staf Bruggen aan het Vlaamsch Volkstooneel herinneren). Een praatje met Johan de Meester Samen wandelen wil. zonder kloppen, de slaapkamer van Saskia binnen. Aankloppen zal trouwens moeilijk gaan. daar deze slaapkamer geen voor- en slechts één zij wand heeft De Meester blijkt een onder houdend causeur, die voor een kort inter view niet terugschrikt. HU is enthousiast over de samenwerking van Laughton en Alexander Korda. Die twee heeren kennen elkaar reeds jaren, zegt hU. ze zUn geheel op elkander inge steld. Er is geen sprake van het „maken" van een acteur, die zonder regisseur op den achtergrond een ledepop blijkt. Laughton is een intelligente persoonlijkheid, zeer belezen die zich voor zUn rol veel moeite geeft, en de Rembrandt-fieuur zeer zuiver aanvoelt. Uren lang wandelen Laughton en Korda heen en weer. vertelt de Meester. Ieder detail wordt overwogen Iedere „close up" oneindig proefgedraaid, voor die twee te vreden zUn. Zelfs schilders, die mogelijk later onder de toeschouwers zullen zün. hoeven zich niet te ergeren, want de regisseur is een veelzijdig man Kent het groote publiek hem als filmer, in Hongarije en Duitschland weet men dat Alexander Korda een buitengewone gave heeft voor schilderkunst en een suc cesvol etser is. Denkt u zich ln: Laughton krijgt les in het vasthouden van 't schilderspenseel Zoo minutieus wordt er gewerkt. Tot een compleet schilder hoeft hü het gelukkig niet te brengen, want ln de atelierscènes wordt slechts van terzijde opgenomen. Men ziet geen ..Nachtwachten" bii dozijnen tot stand komen: alles wat naar Amerikaan- sche humbug zweemt, wordt zorgvuldig ge weerd. Alleen ziet men den Rembrandtver- tolker 'n paar maal in inspiratie aan een nieuw doek beginnen En daarvpor moet tweede helft der achttiende eeuw. Errol zou bij latere opnamen ondervinden, dat het ook niet zoo gemakkelijk was een aan den schouder bengelende patroontasch onder het rijden te openen, zonder zandruiter te worden of een al te gek figuur te slaan. Costuumfilms leveren ettelijke soortgelijke moeilijkheden. Kay Francis maakt op het oogenblik voor Warner een film, „The White Angel", welke het leven van Flo rence Nightingale in beeld brengt. In die film moeten bijna alle hoofdpersonen een kandelaar met een brandende kaars dra gen. Dit schijnt nogal gemakkelijk, maar het bleek niet mee te valln. In de film werd bijna uitsluitend kaarsverlichting gebruikt en het was voor Ian Hunter. Kay's tegen speler onmogelijk om vlug met een bran dende kaars te loopen, zonder die uit te laten waaien Hij was dus verplicht „met- brandende-kandelaar"-wandellessen le ne men bij een oudere dame en na eenige uren kon hij het dan ook als de beste. Cos tuumfilms bieden ook ettelijke kleine moeilijkheden. De ganzepennen. waarmede Frederic March en Donald Woods moesten schrijven in „Anthony Adverse" (De Kleine Madonna) hebben hen menige zweetdroppel gekost! Evenzoo de snuif- doozen in Marion Davles' nieuwste film „Hearts Divided". Het is niet het costuum, dat den acteur tot wanhoop drijft- doch het zijn de attributen, die altijd een strui kelblok vormen voor hun artistieke beenen TOONEEL EN FILM LEEREN VAN ELKAAR. „Het tooneel heeft in de laatste jaren zooveel van de filmtechniek overgenomen, dat een speler met ervaring weinig moeite meer heeft, om van de eene kunstuiting in de andere over te gaan", zegt Bette Davis- de Warner actrice, die onlangs bekroond werd naar aanleiding van haar prachtige vertolking in de film „Een fatale Vrouw" (Dangerous), die hier verleden week ver toond is. „Eenige jaren geleden kon men nog een diepe kloof constateeren tusschen film en tooneel. Een actrice of acteur moest toen veel af- en aanleeren, als zij of hij het tooneel verliet om een filmcarrière aan te vangen. Zoowel het tooneel als de film zijn er de laatste jaren echter veel beter op geworden en dit komt m. i„ omdat het tooneel het tempo van de film, en de film de grootere soberheid van het tooneel heeft overgenomen. Eertijds trok men volle zalen, wanneer men stukken met grootsch- opgezette scènes op het podium bracht met geweldige bezettingen; tooneel-technici deden hun uiterste best om in deze scène zooveel mogelijk afwisseling te brengen. Dit alles is reeds aan het veranderen. Het tooneel heeft er minder belang bij orn de film physisch te imiteeren en voelt meer voor het snelle tempo van het filmdrama. De eerste stoot daartoe gaven „The Front Page", „Blessed Event" en „Five Star Fi nal"; het waren successtukken, ware kas magneten, geschreven in film-tempo. ..Three men on a horse". „Ceiling Zero" Petrified Forest". .Boy meets Girl", ..Si".' loves me not" etc. stukken van meer rc- centen datum zijn voor de film uiterst ge schikt. omdat ze reeds kunstmatig tempo bezitten. Het is inderdaad een niet te ont kennen feit, dat deze twee kunstuitingen alles, ook de houding, ook de schildersallure tot in détails verzorgd en vakkundig ver antwoord zijn. Clair obscuur in Rembrandt's wezen. Dan komen wil nftt een vraag voor dén dag. die ons na aan het hart liet „De sfeer van Rembrandt's schilderijen ls donker, slechts in het centrum zijn lichtglanzen geconcentreerd. Op de foto's die tot nu toe gepubliceerd zijn ziet men echter helderwitte vertrekken met een zwarte schildersfiguur als centrum. Is dat niet een beetje de omgekeerde wereld?" Met een handig en intelligent antwoord sloot de heer de Meester het wapen der critiek uit onze handen. De clair obscuur waarop u zinspeelt, was een trek in het leven van den kunstenaar, niet in dat van ziin tiid en omgeving. Kijkt u maar naar de interieuren van een Ver- meer. die voor wij aan de film begonnen, duchtig door ons zijn bestudeerd Wanneer wij die sfeer, die het publiek misschien verwacht, in de film zouden brengen zou het een parodie worden. Wij brengen Rem brandt in de kracht van ziin leven als man tusschen de dertig en zestig. „En het onontkoombare happy end?" in formeeren wij tenslotte, welbewust hier een gevaarlijk terrein te betreden. Maar zelfs dit brengt Johan de Meester niet van ziln stuk „Het manuscript van Can Zuckmayer is op dit punt een waarborg. Zuckmayer's studie is de beste die misschien ooit over Rembrandt geschreven is. Steker: er is een happy end maar een dat ieder zal be vredigen Het eind brengt Rembrandt, schilderende aan ziin groot zelfportret „de man met de tulband". Failliet verklaard, vertrapt en verraden lacht hij om de wereld die hii weldra achter zich gaat laten, geestelijk gegroeid boven het materieele uit Bewust dat wat hij geeft oneindig belangrijker is dan dat wat men van hem vraagt. Ik moet nogmaals herhalen. Korda is er niet de man naar om goedkoope concessies aan den smaak van het publiek te doen. Dat zal in Amsterdam, de stad van Rembrandt, waar ter ziiner eere de wereldpremière gaat. duidelijk blijken!" Dan wordt de heer de Meester wegge roepen zijn hulp is noodlg. En wit dwa len verder door de tooverwereld van deze droomfabriek. GERH. VAN EYSSELSTEYN. ZWARE STRAFFEN GEËISCHT TEGEN RIJWIELDIEVEN. In de maanden-Maart. April en Mei wer den in Zaandam tientallen fietsen gestolen. Eenigen tijd later deed zich het ongewone feit voor. dat een der daders zichzelf bit de politie kwam aangeven. Het was de 33-jarige werkman H. L. S uit Amsterdam, die verklaarde, dat hii samen met zijn te Beesd in Gelderland woonachtigen zwager A. K. herhaalde malen naar Zaandam was Ook Uw landen kunnen zoo worden, wanneer U de juiste wijze kent om tandfitm te verwijderen. Door het borstelen met gewone tandmiddelen kunt U nooit de blinkende, witte tanden krijgen, die ge bü anderen bewondert. Dit kunt U alleen bereiken wanneer U Uw tanden borstelt met een tandpasta, die op afdoende wjjze tandfilm verwijdert. Tand- film is dat kleverige laagje, dat zich op de tanden vormt en hun natuurlijke schoonheid bederft. Het houdt de bacteriën en zuren, die tandbederf ver oorzaken. in voortdurend contact met de tanden. U moet.deze tandfilm verwijderen. Pepsodent Tandpasta bevat een reinigende en polijstende stof, die onovertroffen is voor het ver wijderen van tandfilm. Toch bevat het geen schu rende bestanddeelen, die het tandglazuuraantasten. Indien U prijs stelt op witte, blinkende tanden, moet ge de tandfilm op een veilige en afdoende wijze verwijderen - dus met Pepsodent Tandpasta. 10 dagen. Firma B. Meindersma. Wuterbaeaitraat 154-160. Den Haag. Gelieve mi) een graf Is tube Pepsodent. voldoende voor 10 dagen, te zenden. Poatzegel van 3 ct. ingealoten. Naam Adre» Slechts 1 tube per huiigezin. 0-T-H 6966 Clngez. M«J.) gegaan, om daar fietsen te stelen. In ver band hiermee werd ook de zwager aange houden. maar deze ontkende iets van de fietsendiefstallen af te weten. Toen beide mannen in het huis van bewaring in Haar lem waren ingesloten, probeerde K. briefjes door te geven naar S„ welke door bewa kers werden onderschept. In deze briefjes gaf K. aan S. allerlei aanwijzingen over de houding, welke hii voor de rechtbank moest aannemen. Beiden stonden gistermiddag ronr de Haarlemsche rechtbank terecht. Een groot aantal inwoners van Zaandam, wier fietsen waren gestolen, werd als getuige gehoord. Ondanks de verklaring van S. dat zij sa men de fietsen ontvreemd hadden, bleef K. hardnekkig onkennen. Het O.M.. waarge nomen door mr. A. R Andringa. eischte tegen S. een jaar gevangenisstraf en tegen K„ die reeds herhaaldelijk wegens ernstige misdrijven ls veroordeeld, twee en een half jaar gevangenistraf Uitspraak 6 Augustus. Een boek. dat talloozen ongetwijfeld gelezen hebben, wordt ceze week als film hier vertoond: Rider Haggard's „She" (Zij, die gehoorzaamd moet worden), geregisseerd met vele schitterende scènes door Irving Plchel en Lansing Holden. Helen Gaha- gan, Randolph Scott en Helen Mack spelen er de hoofdrollen in. dichter bij elkaar zijn gebracht, dan ooit tevoren. Van de tien goede films kan men acht goede tooneelstukken maken en prac- tlsch gesproken kunnen alle goede mo derne tooneelstukken gemakkelijk omge zet worden tot bruikbaar film-materiaal. Dit kon men vier of vijf jaar geleden nog niet zeggen. De geluidsfilm en Broadway hadden toen nog weinig met elkaar ge meen. Het schijnt mij toe, dat beide in middels verbeterd zijn", belsluit Bette Davis haar betoog. „THE KING STEPS OUT". Fritz Krcisler als componist van de nieuwe Grace Moore-film. Voor den aanvang van haar Europeesche tournee beëindigde Grace Moore na „One Night of Love" en „Love me for Ever" haar derde Columbia-film. nl. „The King Steps Out" naar motieven van de operette .Cissy" van Fritz Kreisler, .The King 1 Steps Out." is een operette-füm, die zich afspeelt aan liet hof van den jeugdigen keizer Frans Josef. Een keizer incognito en een prinses, die haar waren naam voor hem verborgen houdt, vormen het mid delpunt van deze amusante rolprent. Het gegeven moge niet nieuw zijnhet is op een geestige manier uitgewerkt. Grace Moore speelt en zingt vanzelfsprekend de rol van deze prinses, terwijl de keizer-rol wordt vertolkt door Franchot Tone, die in korten tijd door zijn optreden in tal van bekende Amerikaansche films, een groote populariteit heeft verworven. Walter Con nolly, een der meest vooraanstaande Co- lumbia-acteurs als Maximiliaan van Beie ren en Herman Bing. de uit tallooze films bekende Duitsch-Amerikaan, dragen door hun komisch optreden niet gering tot het succes van deze film bij. „The King Steps Out" zou geen Grace Moore-film rijn. als het muzikale gedeelte niet extra '•erzorzd zou zijn Dat dit inderdaad het geval is blijkt uit het feit, dat niemand minder dan de beroemde violist-componist Fritz Kreisles de muziek voor deze Co- lumbia-productie heeft geschreven. „Liebesfreud" en „Caprice Viennois" en enkele andere zijner bekendste composities worden door Grace Moore gezongen. De regie werd gevoerd door Josef von Stefnb-rg die zich dnov zijp "el- Dietrieh- 'i'r.i- ren cvoóte be'--n""Viz. verwierf en die van dez- amu"nte en ietwat parodis tische geschiedenis een vlot geheel maak te, met een dosis luchtigheid- die wij van Von Sternberg niet gewend zijn.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9