DE OPSTAND IN SPANJE LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 24 Juli 1936 De opstandelingen melden vorderingen. TELEGRAMMEN. SPORT. RECHTZAKEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. Naar mevrouw Tabouis in het blad ..Oeuvre" schrijft, zou Hitler od de volzen- de voorwaarden tot een definitieve reeelina met Tsjecho-Slowakije willen komen: 1. De kantons van Tsiecho-Slowakiie. waar de Dultschers Ln de meerderheid zijn. worden van de rest van het land afge scheiden en ondergebracht in een auto nome provincie die met de rest van Tsiecho-Slowakiie verbonden bliift door een bondsacte. evenals in Zwitserland. 2. Tsjecho-Slowakiie treedt met de Kleine Entente toe tot een eroeoeerine der vier Europeesche mogendheden Frankrijk. Duitschland Engeland en Italië doch od de absolute voorwaarde, dat het zijn bond- genootschaü met Rusland prijsgeeft. Het is duidelijk, zoo besluit het artikel, dat dit aanbod voor Praag onaanvaardbaar is. en de verwerDine ervan zal zonder twij fel een ernstige crisis tusschen Duitschland en Tsiecho-Slowakiie teweeg brengen. BELGIË. Ontevredenheid der socialisten over Spaak's rede. Qp een bijeenkomst van den algemeenen raad van de socialistische partij sprak het Kamerlid Wauters over de opwinding, welke in de partij was ontstaan over de rede van den minister van Bultenlandsche Zaken Spaak. Herhaalde malen, aldus de heer Wauters, heeft het parlement bij de regeerir.g aan gedrongen op een nadere preciseering van haar buitenlandsche politiek. Deze verdui delijking weigerde de regeering te geven den dag, toen zij door mr. Borglnon, leider van de Vlaamsch-nationale fractie, in de Kamer werd geïnterpelleerd. Hoewel van diverse zijden aangedrongen werd op het bijeen roepen van de commissie van buitenland sche zaken, heeft de regeering ook aan dit verzoek geen gevolg gegeven. Geheel onver wachts heeft partijgenoot Spaak echter buiten het parlement voor de leden van de buitenlandsche persvereeniging zijn rijen ontbloot en een politiek verdedigd, welke lijnrecht tegenover de opvatting staat van de Belgische arbeiderspartij en de an dere twee partijen, die de regeering steu nen. De heer Wauters zeide de houding van minister Spaak beslist te moeten afkeuren. Het komt er op aan, te weten of het socia listische partijbestuur zich met de ziens wijze van den minister van buitenlandsche zaken vereenigt, Moest dit wel het geval zijn. dan zou hij. Wauters. tot zijn spijt de B.A.P. niet langer meer in den schoot van de Socialistische Internationale kunnen vertegenwoordigen. Een langdurig en zeer levendig debat volgde op deze verklaring. Een der vak bondleiders eischte zelfs het onmiddellijk ontslag van den heer Spaak. Anderen nog stelden voor een delegatie naar Londen af te vaardigen naar den minister van buiten landsche zaken. De andere socialistische ministers zeiden de rede niet vooraf te heb ben gelezen. Tenslotte werd op voorstel van het Ka merlid voor Gent. G. Balthazar, tot het stu ren van een telegram naar Londen besloten, waarbij het partijbestuur van de B.A.P.den minister van buitenlandsche zaken herin nert aan de politieke richtsnoeren van de partij en van de Socialistische Internatio nale en zijn gehechtheid bevestigt aan de principes van de versterking der collectieve veiligheid en de wederkeerige hulpverlee ning. Afschriften van dit telegram werden naar Londen gezonden aan het adres van de Fransche ministers Blum en Delbos. Het socialistische blad Peuple deelt nog mede. dat de algemeene raad van de socia listische partij besloten heeft binnenkort, vermoedelijk 26 Juli a.s., een nieuwe bij eenkomst uit te schrijven, waar de buiten landsche politiek besproken zal worden in tegenwoordigheid van minister Spaak zelf. Tevens zal worden aangedrongen op de on middellijke convocatie van de commissies van buitenlandsche zaken van Kamer en Senaat. ENGELAND. Incident in het Lagerhuis De vlootbouw. In het Lagerhuis heeft zich een ernstig incident voorgedaan tijdens de rede van Sir John Simon ter verdediging van de nieuwe regeling der werkloozenondersteu ning. De afgevaardigde Buchanan van den linkervleugel der labour-partij. beschul diede Simon ervan, te liegen. Toen de Speaker hem daarop verzocht, dit woord in te trekken, weigerde Buchanan dit te doen en bleef hij Simon voor leugenaar uit maken. De zitting werd hieroD gedurende 18 minuten geschorst waarna Buchanan wederom weigerde de gebruikte termen in te trekken. S mon diende daarop een motie ln tot schorsing van Buchanan welke motie met 281 tegen 53 stemmen werd aangenomen. Buchanan verliet daarop de zaal. Stephen Campbell, een labour-afgevaar- digde. protesteerde heftig tegen de schor sing van Buchanan en werd eveneens ge schorst. omdat hü den minister van ge zondheid een ..kleine verachtelijke rat" ge noemd had. Ook MacGovern werd geschorst. De schoring geldt voor 5 dagen Het Lagerhuis nam tenslotte met 357 teren 155 stemmen het n'euwe regeerings- ontwero voor de werkloozensteun aan. Tijdens de stemming zongen sommige arbeidersafgevaardigden het ..Red Flag"- lied der arbeiderspartij De admiraliteit heeft order gegeven, met den bouw der oorlogsschepen, welke staan op het programma van 1936. namelijke twee linieschepen 7 kruisers. 18 torpedo jagers. 7 onderzeeërs en 2 vliegtuig-moeder schepen. te beginnen. De conferentie van mijnwerkersafge vaardigden te Scarborough heeft twee re soluties aangenomen betreffende het toe kennen van twee weken betaalde vacantle per jaar en het waarborgen van uniforme loonen ln het geheele gebied der Britsche eilanden. Mededeelingen der regeering. De regeering deelde tezen één uur mede. dat 300 soldaten van de colonne van gene raal Mola gedeserteerd zijn en zich aan de regeerincseetrouwe autoriteiten van het dorp Vosin in Guadalajara, hebben onder worpen. De regeering heeft bepaald, dat alle sol daten van het garnizoen te Madrid zich zoo vroeg mogelijk in den morgen in hun kazernes moeten melden De minister van binnenlandsche zaken heeft om 9 uur gisteravond over de radio laten mededeelen. dat generaal Queipo de Llano in een voorstad van Sevilla door regeeringstroepen wordt belegerd en zich gereedmaakt om te vluchten. Hieraan werd toegevoegd, dat een radiobericht is opgevangen van de rebellen te Saragossa. waarin dezen om versterking verzochten. Vliegtuigen der regeering hebben Sara gossa gebombardeerd. Tenslotte werd ver klaard. dat generaal Mola zich op de Sierra Guadarrana terugtrekt. President Azana, die voor de radio een rede heeft gehouden heeft den militairen oostand veroordeeld en het volk moed in gesproken en het dank betuigd. Te Madrid is luitenant-kolonel Ibanez gearresteerd, die in October 1934 te Barce lona Azana heeft gearresteerd. De regeering heeft over de radio den vol genden order verspreid: De in Spanje verblijvende corresponden ten van buitenlandsche bladen en pers- bureaux dienen zich in hun berichtgeving strikt aan de waarheid te houden. Zij. d;e met dezen order geen rekening houden, zul len worden gestraft en zware sancties zul len zonder pardon op hen worden toegepast Amerikaansche ambassade vraagt dringend hulp. De toestand te Madrid wordt hoogst ern stig en alle pogingen worden in het werk gesteld, om alle Amerikanen naar de am bassade over te brengen aldus een bericht afkomstig van de ambassade der Vereenig- de Staten te Madrid, waar reeds meer dan 100 Amerikanen een toevlucht hebben gezocht. De reden van onze ongerustheid, zoo wordt aan het bericht toegevoegd, is de ontvangst van de tijding, dat de regeeringstroepen ten noorden van Madrid verslagen zijn. en zich in wan orde naar de hoofdstad terugtrekken. De consul der Vereenigde Staten te Ma laga heeft verzocht, een Amerikaansch oorlogsschip naar Malaga te zenden. Toestand te Madrid voort durend ernstiger. Dertig Britsche vrouwen en kinderen hebben den nacht op jde Britsche ambas sade te Madrid doorgebracht In de am bassade worden maatregelen getroffen om nog een grooter aantal Britsche vluchte lingen te kunrien herbergen want de toe stand wordt steeds ernstiger. Inneming van Madrid binnenkort te verwachten. Het hoofdkwartier van generaal Queipo de Llano heeft bekend gemaakt, dat de colonne van generaal Mola, die naar Madrid oprukt, de militietroepen, die den opmarsch trachtten te stuiten, nabij Somosierra teruggedreven heeft. De inneming van Madrid zou zeer bin nenkort verwacht kunnen worden. De volksfrontleiders verlaten de hoofd stad per auto. Radio-Sevilla heeft vervolgens alle door Madrid en Barcelona uitgezonden berich ten tegengesproken. Het station heeft medegedeeld, dat Barcelona, welke stad gebombardeerd is. gedeeltelijk door fas cisten is bezet. Dit bericht is echter door Luis Companys via radio-Barcelona weer tegengesproken. Volgens een te Lissabon opgevangen radiobericht zijn de opstandelingen onder bevel van generaal Mola thans neg slechts 24 K.M. van Madrid verwijderd. Zij wachten versterkingen af, alvorens de hoofdstad aan te vallen. De radiozender van Sevilla heeft van nacht een rede uitgezonden van den lei der van den militairen opstand ln Zuid- Spanje. generaal de Llano, waarin hij zich zeer optimistisch over den stand der revolutie tegen de llnksche regeering te Madrid uitliet. Het is. zeide hij. gelukt, radioberichten der marxisten uit Valencia. Barcelona, Biscaye en Badajoz op te vangen, waarin dringende verzoeken om hulp tot Madrid worden gericht. Te Badajoz is 'n reg. infanterie naar de opstandelingen overgeloopen, ln wier be zit thans vrijwel de geheele provincie is. Aan de zijde der regeering te Madrid staan nog slechts eenige afdeelingen van een ander regiment. De generaal verklaarde daarop nog. dat hij bezoek had gekregen van een commandant van een nabij Sevilla liggend Britsch oorlogschip, en ver klaarde tot slot. dat de van Sevilla naar Madrid oprukkende colonne des nachts tot op 100 K.M. van de hoofdstad is genaderd. Cadix in handen der opstandelingen. De „Figaro" meldt uit Cadix. dat deze plaats weer in handen der opstandelingen is. De in de havejj liggende Spaanschc regeeringskrulser heeft zich moeten over geven. De geheele bemanning is wegens muiterij en de vermoording harer officie ren gefusilleerd. Drie andere regeerings- schepen zijn door vliegtuigbommen zwaar beschadigd Generaals Goded cn Batet gefussilcerd? Naar uit Perpignan aan de ..Ami du Peuple" gemeld wordt, zouden de gene raals Goded en Batet te Barcelona zijn ge- fussilleerd. Mislukte poging -tot bevrijding van een generaal. Het blad „Claridad" meldt, dat eenige personen getracht hebben, generaal Lopez Ochoa. die de onderdrukking van den op stand in October 1934 leidde, uit het zie kenhuis te Carabanchel te laten ontsnap pen. Het plan is echter bijtijds ontdekt en de directeur van het ziekenhuis is van zijn functie ontheven. Uit Barcelona. MARSEILLE. 24 Juli (Reuter) Heden ochtend is het Fransche schio „Djenne" met 1083 Franschen uit Barcelona terug gekeerd. Zij verklaarden, dat thans de toe stand te Barcelona zoo is. dat een aantal Franschen het niet noodig oordeelden de stad te verlaten. Ook ls een Britsche krui ser aangekomen met een vijftigtal Brit sche onderdanen uit Barcelona aan boord Men vgrwacht hedejj^ncg. twee andere Britsche kruisers. w 1 Volgens een bericht van het Amerikaan sche consulaat te Barcelona is een Ame rikaan gedood in een auto. welke onder be scherming van de Amerikaansche vlag reed: het ls een emoloyé van het consu laat. die den vertegenwoordiger van Ford te Barcelona op het consulaat in veilig heid wilde brengen. De overige inzitten den van den wagen worden vermist Uit Malaga wordt vernomen, dat ge wapende cornrpnuist-nbenden door de straten trekken die allen, die tot de rech- teizijde bebooren, zonder vorm van proces neerschieten. Primo de Rivera in vrijheid? Primo de Rivera, de zoon van den mo- narchistischen ex-dictator, zou uit de ge vangenis te Alicante bevrijd zijn en het bevel op zich hebben genomen van een colonne rebellen, waarmede hij naar Ma drid oprukt. De in Spanje opder 'den naam „La pa- sicnara", algemeen bekende communiste, die evenzeer door haar schoonheid, als door haar geestdrift uitblinkt en die o.a. nog bij de verkiezingscampagne der com munisten een belangrijke rol heeft ge speeld. is te Salamanca gearresteerd op het oogenblik dat zij de menigte ophitste. Te Sevilla zijn verscheidene officieren ooor de opstandelingen, die de stad bezet houden, ter dood gebracht DE AANSLAG OP KONING EDWARD. MAC MAHON STAAT TERECHT. LONDEN. 24 Juli (Reuter). Vandaag is Mac Mahon die onlangs het incident in Hydepark. waar koning Edward de garde had eeïnsDecteerd heeft verwekt voor den rechter geleid. Behalve, dat lui zich zal hebben te ver antwoorden wegens het dragen van een revolver met de bedoeling menschenlevens ln gevaar brengen, worden noe andere be schuldigingen tegen hem voorbereid, od grond van deel 2 van de wet van 1924 be treffende daden van verraad. Dit deel be handelt echter niet het geval van hoog- veraad. doch wel bepaalde andere delicten. De eerste dezer delicten, waarvan Mac Mahon beschuldigd wordt, is het in de nabijheid van den koning trekken van een revolver, met de bedoeling de openbare te verstoren en 2: het trekken van een revolver in de nabijheid van den koning met de bedoelinR dezen schik aan te jagen Voor de rechtbank verklaarde Mac Mahon. dat hij gemakkelijk od den koning had kunnen schieten, doch hij heeft niets anders gedaan, dan zijn revolver wegge worpen. HU zeide voorts, dat hii had willen Drotesteeren en zich ten aanschouwe van den koning een kogel door het hoofd had willen schieten, doch dat hij ziin hoofd had verloren. Vervolgens is overgegaan tot het verhoor der getuigen Een bar-meisje verklaarde, dat de beklaagde od 15 Juli het café was binnengekomen, waar hii wel meer kwam Hit zeide haar: ik ga weg en u zult mij nooit meer zien Er zal iets vreeseliiks ge beuren wat. dat zult u wel in de kranten lezen. In aansluiting op bovenstaande wordt nog gemeld, dat Mac Mahon alvorens te verklaren dat hii gemakkelijk od den ko ning had kunnen schieten enz., gezegd heeft: „ik wou. dat ik de zaak behoorlijk had gedaan", welk gezegde echter moeilijk te verstaan was. DÉFILÉ TE ADDIS ABEBA. ADDIS ABEBA, 24 Juli. (A N.P.i De onderkoning heeft, omringd door de hooge autoriteiten van de stad. zoowel Italianen als Abessljnen. een revue afgenomen van een gemotoriseerde kolonne van het Ita- llaansche leger. Dit défilé maakte zeer veel indruk op de inlandsche bevolking. Na het défilé hield de onderkoning een toespraak tot de Abessijnsche bevolking, waarin hij o.a. zeide dat het Italiaansche volk voor het Abessijnsche voelt als een oudere broer voor een jongere. Vervolgens sprak Ras Hailoe, die van koninklijken bloede is; hij wees op de edelmoedigheid van de Italianen, die met hun kracht ge heel Abessynie hadden kunnen vernietigen, doch thans als vrienden optreden en een bestuur van erde en rechtvaardigheid zoe ken te brengen en hierdoor de onrecht vaardigheden van het "Bestuur van den Ne-rqs trachten uit te wisschen. Ras Hailoe besloot met d* opwekking tot zijn hoor ders om Italië hun trouw, toegenegenhelc en dankbaarheid :c betoonen ZEILEN. TOEWIJZING DER OLYMPIA-JOLLEN. In het Olymplaheim van de Olympische zeilers in Kiel werden de Olympia-jollen verloot en aan de 26 deelnemende landen toegewezen. De dertig jollen werden ln Duitschland op een en dezelfde werf ge bouwd. terwijl ook alle zeilen slechts één zeilmaker afkomstig zijn. Een dergelijke uniformiteit heeft natuurlijk het voordeel, dat werkelijk de beste zeiler de eerste zal worden. De booten, die van 301 tot en met 330 genummerd zijn. dragen alle een naam van een Duitsche stad en speciaal van die steden, die als bekende zellcentra be kend z. ,n. Het bleek na de loting, dat Ne derland. dat door den Rotterdammer D. Kaghelland zal worden vertegenwoordigd, boot 324. de „Nuernberg" kreeg toegewezen. ZWEMMEN. ELEANOR HOLM-JARRET UITGESLOTEN VAN DE OLYMPISCHE WEDSTRIJDEN. Wegens niet opvolgen van trainingsvoorschriften. Kort voor de aankomst te Hamburg van de „Manhattan", aan boord waarvan zich de Amerikaansche Olympische ploeg be vindt, kwam het Amerikaansche Olympi sche comité voor een slotzitting bijeen. Hier werd besloten de bekende Ameri kaansche zwemster mevr. Eleanor Holm— Jarret wegens het herhaalde malen negee- ren van de tralnlngsvoorschriften als lid van de Olympische ploeg te schrappen en uit te sluiten van deelneming aan de Olympische zwemwedstrijden Deze zware 6traf, die Amerika een Olympische zege kan kosten, ls niet op lichtvaardige gronden uitgesproken. De meervoudige wereld- en Olympische kam pioene werd reeds meerdere malen in de bar van de „Manhattan" aangetroffen, hoewel zulks ten strengste verboden was. De voorzitter van het Amerikaansche Olympische comité, Avery Brundage, had haar toen een ernstige berisping toege diend. De zwemster heeft steeds geant woord, dat champagne tot haar training behoorde en dat men het wel niet zou wagen haar te straffen, daar zij ongetwij feld een gouden medaille voor Amerika zou veroveren. Toen zi) echter op den laatsten dag van den overtocht ln aangeschoten toe stand werd aangetroffen, besloot het Olympisch comité, hoe noode dan ook. tot drastische maatregelen over te gaan. De zwemster moest dadelijk haar Olym pische uniform teruggeven en daarna werd haar medegedeeld, dat zij na aankomst te Hamburg onmiddellijk met de „Bremen" naar Amerika moet terugkeeren. WEDEROM ROOFRIDDERS AAN DEN RIJN. DUISBURG, 24 Juli. (ANP.) In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn twee gemaskerde mannen met een bootje naar een bij Ehlnern voor anker liggenden rijnaak gevaren. Zij begaven zich aan bcord van het schip en stelden den ka pitein van de aak buiten gevecht, waarna zij hem beroofden van 180 mark. Zij wis ten te ontkomen zonder herkend te zijn. FRANKRIJK. Conflict in metaalindustrie geëindigd. De bespreking, die de minister van bin nenlandsche zaken, Salengro, met de ar beiders in de gebieden van Montbeliard en Belfort heeft gehad, duurden den geheelen nacht cn zijn pas vanmorgen om 8.40 uur geëindigd. De arbeiders zullen een loons- verhooging van 5 centimes per uur ont vangen, waarmede het conflict is geëin digd. Od een bijeenkomst van socialistische: - „.„v,. burgemeesters in het arrondissement ?fmeel}'e^!S ,tQe„Gass^1 h" .d£nJ£cJL«E! Montbeliard heeft Salengro. het volgende }6 °P }7 Mel 1333 .®nJlnbSfisXn' ?P Laif verklaard: ..evenzeer als de socialistische j ten huize van Geiritvan Hu:iselling telLan- nartij tot handelen heeft aangespoord "™boom m den nacht van 11 op 12 Ja- moet thans aan het proletariaat matiging nu™ k t vHertogenbosch ver worden aangeraden, ten einde de arbeiders _we?€ns dc drie feiten tot de door de regeerine van het volksfront ^^„gevangenisstraf. welk vonnis door verworven voordeelen te doen behouden J,et gerechtshof aldaar werd bevestigd. MISDADIGERS UIT OSS. De Hooge Raad heeft heden verworpen de cassatieberoepen van P. J. de B., bijge naamd de Peer, .en L. A. van den H.. bijge naamd de Brus," beiden uit Oss, die voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch hebben terechtgestaan voor verschillende feiten, namelijk inbraak met geweldpleging en diefstal ten huize van M. Schepers, te Mariaheide in den nacht van 16 op 17 Maart 1934. inbraak met diefstal in het UIT HET VERRE OOSTEN. ChineeschJapansche vechtpartij. In de Chineezenwijk van Tientsin, heeft 'zich een vechtpartij afgespeeld tusschen Chineezen en Japanners. Een Chinees werd gedood en een andere zwaar gewond. De schietpartij ontstond, toen Japansche po litiebeambten aan de Chineesche politie een Chinees overgaven, die in de Japan sche concessie was gearresteerd De Chi neesche autoriteiten griooven, dat hier sprake ls van een1 v'gissing van de zijde der Chineesche gendarmes, die niet be merkten, dat zij te doen hadden met be ambten van de Japansche politie, en aan een ontvoering dachten. De navolgende schepen zijn morgen radio-telegrafisch te bereiken via het kust- station Schevcnlngen-Radio: Aagtekerk. Aldabi. Almkerk. Alphacca, Alpherat. Baloeran, Bloemfontein, Colom bia. Crljnssen. Dempo. Grootekerk, Hoog kerk. Johan v. Oldenbarnevelt, Johan de Witt. Maasdam Marnix van St. Aldegonde. Poelan Laut, Rotterdam (H AL.), Seroos- kerk, Simon Bolivar. Slamat, Springfon tein. Statendam. Streefkerk, Stuyvesant, """erakan, Veendam. Venezuela Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Schevenlngen Radio te bereiken. Amerikaansche systeem van wedijver té herstellen en te handhaven Staande op hét grasveld voor het kapitool van den staat Kansas, zeide hij: ..Indien ik geko zen zal worden tot leider van de uitvoe rende macht, dan stel ik mij voor, de regeering te herstellen op een efficiente en constitutioneele basis. Noch politieke noch burgerlijke vrijheid zullen lang het verlies van economische vrijheid overleven Al deze vrijheden en menschelijke rechten moeten worden gehandhaafd en ongeschonden worden bewaard". Verder beloofde hij het republikeinsch platform te ondersteunen en te regeeren met moed en gezond verstand. ADJUDANT VAN DE FRANSCHE MOBIELE GARDE GEDOOD VERSAILLES, 24 Juli (Reuter). Na afloop van een politieke bijeenkomst te Sartrou- ville is een adjudant van de mobiele garde door een auto doodgereden. De bestuurder van de auto is met groote snelheid in de richting van Parijs doorgereden. Volgens de lezing, die de „Popuiaire" van het gebeurde geeft, waren 408 .eden van de „Croix de Feu", die ontbonden is. gister avond in auto's naar Sartrouviile gekomen, waar zij in een café een bijeenkomst hiel den. Na afloop der bijeenkomst zagen de deelnemers zich tegenover de mobiele garde geplaatst, die door het gemeentebestuur was gewaarschuwd. Zij stapten daarop in hun automobielen en reden op de mobiele garde in, waarvan drie werden gewond. De adju dant Tavemier is aan zijn verwondingen bezweken. De auto, die het ongeluk heeft veroorzaakt, reed in snelle vaart door. doch de volgende auto's werden aangehouden en de inzittenden, leden van de „Croix de Feu", naar het polltie-bureau overgebracht. "-o FRANSCHE INTERPELLATIE OVER DE GEBEURTENISSEN IN SPANJE. PARIJS. 24 Juli. (Reuter). De afgevaar digde Pierre Halttlnger heeft verzocht de regeering te mogen interpelleeren over de maatregelen, die zij denkt te nemen: 1. om de bescherming en repatrieering der in Spanje wonende Franschen te ver zekeren; 2 om ten opzichte van de politieke par tijen. die in Spanje tegenover elkaar ge plaatst zijn, een strikte neutraliteit te be waren. DAMMEN. BEKERWEDSTRIJDEN P.D.L.V. (Lisse). De uitslag der zesde ronde is: le klasse: S. van DuynD. Vergunst Sr. 2—0; A. Wijnhout—Y. de Jong 0—2; B. KuipersJ. Aigera 02: G. Balkenende— J. v. d. Meulen 02; W. MohlmannJ. C. Hobo 0—2. 2e klasse: J. Langbroek—H. C. Albers 0—2; S. Aigera—Th. Booden 2—0; Z. de JongP. G Balkenende 02; M, Bloch— C Boogerd 02; Kersbergen—S. Klein af- gebr.; W. WarmerdamC. de Jong 20. 3e klasse. 4e ronde: D. Vergunst Jr.— Balkenende 2—0; S. RoodeJ. v. Woersem 02; P. J. de KokerH. v. Drunen 02. REDE VAN ALF LANDON. TOPEKA (Kansas). 24 Juli (A.N.P.) Gouverneur Alf Landon verklaarde gister avond in een vergadering van eenige dui zenden, dat hij de candidatuur voor het presidentschap van de Vereenigde Staten voor de republikeinen aannam en beloofde, - - indien hij gekozen zal worden het vrlie schieten de verzetplegers met alle hun ehe svstepm v»n wpdiivpr té ten dienste staande middelen terug te DE LANDBOUWSTAKING IN FRANKRIJK. RIJSSEL, 24 Juli. (Reuter). De Noorde lijke landbouw federatie heeft een verga dering belegd, die door 4000 boeren werd bijgewoond. De volgende resolutie werd jangenomen: De boeren verplichten zich. elkaar te helpen bij het binnenbrengen van den oogst, en indien de dragers van het wettig gezag in hun plicht zouden te- dringen. Aan den anderen kant hebben ook de gedelegeerden der landbouwarbeiders aan gesloten bij de C.G.T., vergaderd en de ge dragslijn bepaald, die tegenover de boeren gevolgd moet worden. DE TYPHOON IN JAPAN. Groote schade. TOKIO. 24 Juli (Reuter). Volgens de voorloopige opgave zijn de gevolgen van de typhoon, die Japan heeft geteisterd, als volgt: 42 dooden, 24 vermisten. 27 gewon den, 9000 woningen overstroomd, 5000 hui zen verwoest en 300 zwaar beschadigd, 6 schepen gezonken, en 38 andere naar zee gedreven en 50 gestrand. Vele telegraaf- en telefoonleidingen zijn verbroken. o DE INSTORTING TE BOEDAPEST. BOEDAPEST. 24 Juli (A.N.P.) In ver band met het instortingsongeluk in de Rackoczistraat zijn heden vier personen gearresteerd, t.w. de directeur-generaal en een directeur van de Hongaarsche bank voor onroerende goederen, welke eigenares Is van het ingestorte huls en twee bouw kundigen Zii werden beschuldigd verant- delijk te zijn voor d? Instorting. o UIT HET VERRE OOSTEN. SJANGHAI, 24 Juli. (A.N.P.) De troepen van Kwangsi hebben zich opnieuw aan de grens van Hoenan geconcentreerd en de verbindingen tusschen Hoenan en Kwangsi verbroken. De commandanten zullen een conferentie beleggen om de definitieve gedragslijn ten aanzien van Nanking vast te leggen; de onderhandelingen met Tsjang Kai Sjek worden ondertusschen voortgezet. Het gerucht gaat, dat generaal Tsjen sji Sjang door de politie te Hongkong wordt bewaakt op verzoek van de centrale regeering van China, die hem beschuldigt bij zijn vlucht uit de provinciale kas een som geld te hebben meegenomen, ter waarde van ongeveer 5 millioen gulden. DRIE DOODEN BIJ EEN VERKEERSONGELUK. BRUSSEL, 24 Juli. (A.N.P.) Nabij Luik ls een auto op een viertal wielrijders in* gereden. Drie personen werden gedood, een vierde werd ernstig gewond.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2