77lte Jaargang VRIJDAG 24 JULI 1936 No. 23413 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. MR. PATIJN GEZANT TE BRUSSEL. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 - Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -(- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. ZILVEREN JUBILEUM. Van den heer J. Boekhout. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Boekhout, arbeider-rangeerder, dienst doende op het station alhier, in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen De heer J. Boekhout. Hedenmorgen had in de 3de klasse wachtkamer, welke hiervoor gereserveerd was en door de zorgen van den restaura teur met mooie palmen en groen versierd was, in bijzijn van verschillende chefs de bureau en spoorwegpersoneel, dat niet door dienst verhinderd was, de huldiging plaats. Aangezien de inspecteur verhinderd was, om 10 uur aanwezig te zijn, nam allereerst de stationschef de heer van Druten het woord. Spr. bood aan de vrouw van den Jubilaris namens het spoorwegpersoneel een fraai bloemstuk aan Daarna richtte hij het woord tot den jubilaris en wees er op dat een 25-jarig jubileum een bijzondere dag is, waarbij men even stilstaat en het afgelegde tijdperk overziet. Met genoegen kunt u daarop terugzien, aldus spr., ook over de wijze Waarop u met het personeel heeft samengewerkt. In den korten tijd, dat spr. met hem mooht samenwerken heeft hij de uitvoering van zijn werk lee- ren waardeeren. Uit erkentelijkheid biedt het personeel twee fauteuils aan. Het cadeau ging vergezeld van een lijst met de namen der gevers. Intusschen was de heer Breukelman, inspecteur der Ned. Spoorwegen uit Rotterdam gearriveerd, die den jubilaris in zeer hartelijke bewoordin gen namens de directie der Ned. Spoor wegen en de inspectie gelukwenschte en hem namens de directie een oorkonde voor 25-jarigen trouwen dienst met het gebrui kelijke geschenk onder couvert overhan digde. Nadat nog de heer Vogelenzang, voor zitter der huldigingscommissie dank had betuigd voor de medewerking van het per soneel dankte de jubilaris den inspecteur en den stationschef voor hun waardeerende woorden. Te zijnen huize aan den Zijlsinga! ont ving de jubilaris vele blijken van belang stelling, vele in den vorm van bloem stukken. VEERTIGJARIG JUBILEUM L. VAN HOVE. Een hartelijke huldiging. Vandaag vierde de heer L. v. Hove zijn 4<l-jarlg jubileum als letterzetter in dienst van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Batteljee en Terpstra alhier. De ju bilaris, die met zijn familie per auto van zijn woning werd afgehaald, is hedenmor gen in de directiekamer op hartelijke wije gehuldigd. Hij werd daarbij allereerst toe gesproken door den directeur, den heer Leman, die er op wees, dat dit jubileum van groote beteekenis is, zoowel voor den jubilaris, aan wien zoo langen tijd kracht en gezondheid is gegeven om zijn arbeid te verrichten, als voor de drukkerij, die er trotsch op is, mannen als Van Hove zoo lang in dienst te hebben. De jubilaris heeft in de 40 jaar, dat hij h'er werkzaam is, wat betreft de ontwikkeling van het bedrijf heel wat meegemaakt. Zeer veel is gewijzigd, gemoderniseerd en veranderd. De jubilaris is echter dezelfde gebleven. Trouw en eerlijk, kalm en rustig, heeft nij zijn werk verricht. Met opgewektheid deed hij zijn plicht en zijn goede vakmanschap was boven twijfel verheven. Ook buiten het bedrijf, in zijn gezin, had de heer Van Hove alle reden om tevreden te zijn. Moge hij nog lang voor zijn vrouw en gezin en voor B. en T. gespaard blijven. Spr. bood namens de directie een geschenk onder couvert aan, waaraan hij persoonlijk nog een blijk van waardeering toevoegde, ter wijl hij tenslotte een driewerf hoera op den jubilaris uitbracht. Vervolgens sprak de heer W. F. L. Buschkens, als gedelegeerd-commissaris en als directeur van ..Lotisico". Spr. wees er od dat het een drukkerij slechts goed kan gaan, als zij beschikt over zulke trouwe en bekwame werkers als de heer Van Hove. Zoowel namens commissarissen als namens „Lotisico" bood spr. een envelop met in houd aan, waaraan hij persoonlijk nog eenzelfde geschenk toevoegde. De heer Jac. de Lavieten. die met de fa. B. en T. in zakenrelatie staat, overhan digde den jubilaris met een woord van hartelijken gelukwensch. eveneens een ge schenk onder couvert. Namens het kan toorpersoneel bood mej. J. A. M. Huisman een fraaie bloemenmand aan, waarna de heer C. v. d. Ham Sr. de rij van sprekers sloot door namens het technisch personeel een leunstoel aan te bieden. De jubilaris zegde tenslotte alle sprekers dank voor de vriendelijke woorden en ge schenken, waarna men onder het genot van een glaasje wiin en een sigaar nog een poosje genoeglijk bijeen bleef. GOUDEN JUBILEUM. Heden Is het 50 jaar geleden, dat de heer A.J. van Hoeken directeur der N.V. Gebrs. van Hoeken's Houthandel alhier, werkzaam werd gesteld in de zagerij, schaverij en houthandel van zijn vader, wijlen den heer P. J. van Hoeken aan de Havenkade. alhier. De jubilaris heeft zich aan alle hulde betoon onttrokken door zich vandaag buiten de stad te begeven. TUINIERSVF.REENIGING „D. E. V." Excursie naar Aalsmeer en Amsterdam. Onder leiding van den heer D. Koone, hield de Tuiniersvereeniging „Door Een- cracht Verbonden", gisteren een excursie naar Aalsmeer en Amsterdam, alwaar de veiling, de kweekerijen en de Amstelbrou- w;erij werden bezichtigd. Om halfzeven gistermorgen vertrok het gezelschap van af de Beestenmarkt om over Lisse, Heem stede naar Aalsmeer te rijden, alwaar eerst de veiling werd bezocht. De oogen werden verblind door de prachtige bloemen, welke daar waren tentoongesteld. Ook de pot planten hadden ieders bewondering. De verkoop werd even gadegeslagen, waarna de koffie werd gebruikt. Vandaar ging de tocht, naar de kweekerij van den heer D. Baarse. Ontelbaar waren de bijzondere soorten Begonia, die daar met veel zorg in de kassen werden behandeld. Toen ging het naar W. Keessen, kweekerij „Terra Nova". Wat daar te zien was, is ook niet te gelooven. Alle mogelijke dennen- en v.uchtboomen, heesters, rots- en vaste Planten. Dat alles zóó te kweeken, het is een sprookje. Hierna was de tijd aange broken om naar Amsterdam te gaan. Schiphol werd gepasseerd om ook nog eenige vliegtuigen te kunnen zien dalen er. opstijgen. Om 2 uur kwamen de deel nemers aan de brouwerij. Welke onder leiding werd bezichtigd. Een en ander viel °ok in letterlijken zin. zeer in den smaak eb in de beste stemming werd afscheid genomen. Na in de stad den inwendigen mensch te hebben versterkt, werd de terugreis baar Leiden aanvaard, waar allen buiten gewoon voldaan te ruim 9 uur aankwa men. Velen zullen nog lang aan dezen ge- botvollen dag blijven denken. Voor de Eerste Nederlandsche Mode vakschool Vereeniging te Utrecht ls ge daagd voor leerajes - coupeuse mej. J. C. Tan Daalen alhier. AUTO IN BESLAG GENOMEN. Gistermiddag hebben ambtenaren der belastingen een auto in beslag genomen, waarvan de eigenaar, wonende in de Hee- renstraat, ondanks herhaalde sommaties in gebreke was gebleven, de verschuldigde belastingpenningen te voldoen. Ook thans verzette de eigenaar zich tegen de in be slagname door het stuur vast te zetten en den contactsleutel te verbergen. Het baatte hem evenwel niet. want de ambtenaren requireerden een kraanwagen en Heten de auto onder groote belangstelling der om wonenden wegsleepen! DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden Ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3; Be hangers 22: Betonvlecliters 27; Betonwer kers 58; Fundeeringwerkers 1; Glazenwas- schers 9; Granietwerkers 10; Grondwer kers 89; Heiers 1; Metselaars 164; Opper lieden 106; Schilders 73: Sloopers 7; Straat makers 8; Hulp-Straatmakers 10; Stuca- doors. witters 72; Timmerlieden 276; Uit voerders 7; Voegers 24; Ongesch. Bouwarb. 8. Totaal 975. Fabrieksarbeiders: Bleekers 18; Lompen sorteerders 18; Vellenblooters 7; Sieenfabr. Arb. 111; Zeepfabr. ArK 5; Ongesch. Fabr Arb. 50. Totaal 209. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 77; Reizigers. Colp. 46; Winkelbedienden 31; Incasseerders 11; Musici 6: Onderwijzers 9; Overheidspersoneel 10: Verplegers 2. Totaal 192. Hotel-Café-Pers.: Huispersoneel 13; Kellners 33; Koks 5. Totaal 51. Houtbewerkers: Beddenmakers 2; Hout bewerkers 68: Kistenmakers 5; Kuipers 8; Lijstenmakers 3; Mandenmakers 1; Meu belmakers 28: Meubelstoffeerders 12; Politoerders 2; Ongeschh. Arbeiders 24. Totaal 153. Kleermakers: Kleermakers 76; Kappers 7; Schoenmakers e.a. 17. Totaal 100. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 26; Land arbeiders 20; Tuinlieden 27; Warmoeziers 9; Ongesch. Landarbeiders 3. Totaal 85. Metaalbewerkers: Bankwerkers 95; Blik- bewerkers 26; Burgersmeden 44; Electri- ciens 53: Gasfitters 15; Gereedschapma kers 3; Instrumentmakers 6; Isoleerders 6; Kernmakers 1; Kettingsmeden 28; Klin kers 8 Koperslagers 3: Lab. Bedienden 2; Lasschers 10; Loodgieters 47; Machinisten 25; Metaalboorders 8; Metaaldraaiers 17; Metaalschavers 2; Metaalslijpers 4; Mon teurs 26; Pianostemmers 4; Polijsters 1; Ponsers 3: Rijwielherstellers 12; Scheeps- timmerl. 8; Scheepsschilders 2; Stokers 15; Tegenhouders 15: Verw. Monteurs 9: Voor- slaanders 10; Voonvarmers 6; Vulcaniseurs 1; Vuurwerkers 10; Wagenmakers 5; IJzer- werkers 42; Zandspuiters 2; Zandvormers 1: Ongesch. Arbeiders 38. Totaal 613. Sigarenmakers; Sigarenmakers 5; Slg. Sorteerders 2; Strippers 2. Totaal 9. Technici, Opzichters: Apothekersass. 1; Bedrijfsleiders 7: Ingenieurs 3; Technikers 7: Teekenaars, Opz. 14; Werkmeesters 18. Totaal 50. Textielarbeiders: Hekelaars 6; Katoen drukkers 28: Kluwers ea. 6; Luikers 10; Plaatsnijders e.a. 22; Schrobbelaars 2; Spinners 36; Spoelers 3: Staaldraaddraaiers 6: Sterkers 2; Strijkers 10; Wevers 117: Wolbewerkers 37; Ongesch. Textielarb. 56. Totaal 341. Transportarbeiders: Chauffeurs 127; Embaileurs 5; Exp. Knechten 23; Koet siers 16: Loopknechten 39; Schippers 89; Magazijnknechten 59; Spoor- en Tram- oers. 17, Wakers 6; Transportarbeiders 68; Lcre Arbeiders 419. Totaal 858. Typografen' Boekbinders 33: Boekdruk kers 18: Fotografen 2; Hulp- Vakarbeiders 4: Letterzetters 30; Steendrukkers 2. Totaal 89. Voedingsmiddelenarb.Bakkers 84: Mo lenaars 1; Ovenisten 4; Slagers 62; Suiker werkers 26; Wijnkooperskn. 8; Zoutzieders 1; Zuivelbereiders 4; Ongesch. Fabr. Arb. 41. Totaal 231. Vrouwen: Apothekersass. 1; Naaisters 15; Mangelsters 1: Boekbindsters 1; Breisters (Mach.) 2; Maasters 1; Winkeljuffrouwen 14; Servsersters 3: LLnnenjuffrouwen 1; Kantoorbedienden 24; Teekenaressen 1; Verpleegsters 7: Onderwijzeressen 5: Huisel. Diensten 183; Fabr. Arb. 29. Totaal 288. Alg. totaal 4254. 25 Juli 1935 3732. 26 Juli 1934 3099. Ben. 57 Ged. Werkl. en 175 werkverschaffing. BRUTALE OPLICHTERSTRUC. Zeven costuums op klaarlichten dag gestolen. Een Leidsche winkelier, die zijn naam in dit verband niet genoemd wenscht te zien, heeft bij de politie aangifte gedaan van een brutale oplichting, waarvan hij het slachtoffer ls geworden. Gistermorgen werd hij opgebeld door iemand, die hem vroeg direct te zijnen huize offerte te komen maken voor de leve ring van eenige costuums. Toen onze win kelier in het blijde vooruitzicht van een flinke bestelling zich aan het opgegeven adres aanmeldde, bleek men daar van de telefonische boodschap geheel onkundig. Maar nóg grooter was de teleurstelling van den winkelier bij thuiskomst, want daar had zich inmiddels een manspersoon vervoegd, die voorgaf in opdracht van iemand, die naar Indië ging, eenige costuums te moeten koopen. De echtgeuoote van den winkeüer verzocht den kooper even te willen wachten totdat haar man zou zijn teruggekeerd en hervatte vervolgens haar werkzaamheden. Toen de man thuiskwam, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat niet allzen de kooper was verdwenen, maar mèt hem zeven colbertcostuums, welke de oplichter vermoedelijk heeft meegenomen in een grooten. zwarten of donkerblauwen koffer, dien hij bij zich droeg. Het signalement van den oplichter luidt: leeftijd ongeveer 35 jaar; gladgeschoren, Israëlietisch type; vrij lang en schraal ge zicht; niet groot van postuur; gekleed in 'blauwe regenjas met gleufhoed. EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS. Geslaagd voor de akte N VII de dames ,T. B. Dwars, J. H. Straub en G. H C. v. Til, Amsterdam en M. de Boer, Amers foort. Geslaagd voor de akte«N VIII de dames G. E. A. v. Dijk, Den Bosch, A, G. Hage- doorn, Amsterdam. E. Beth en J. M. van Gein. Den Bosch. M. A. L Pape en G C A. Couvée, Den Haag, A. Klingers, Amers foort, M. B. A. Huisman, Th. H. P. M. Rombauts en J. W. F. ten Hacken, Leiden. BENOEMING SPOEDIG TE VERWACHTEN. BINNENLAND. Mr. J. A. N. Patijn wordt benoemd tot gezant te Brussel. (Ie Blad). Regeering zal zich beraden over het ge bruiken der gewijzigde spellingregeling; voorloopig blijft zij de oude spelling bezi gen. (Binnenland, 3e Blad). De nieuwe IJkwct; voorloopig verslag der Tweede Kamer. (Binnenland, 3e Blad). De verhooging der levensverzekeringsta rieven: niet alle groote maatschappijen hebben er aan meegedaan. (Binnenland, 3e Blad). De burgemeester van Borsselen wegens onregelmatigheden geschorst. (Gemengd, 3e Bladi De „Twee met stuurman" van Njord naar de Olympische Spelen. (Sport, 4e Bi.) Mr. J. A. N. Patijn. Naar wij vernemen is binnenkort de be noeming te verwachten van mr. J. A. N. Patijn. H. Ms. gezant te Rome, oud-bur gemeester van 's-Gravenhage tot H. Ms. gezant bij het Belgische Hof. Mr. J. A. N. Patijn, die jhr mr, Tjarda zan Starkenborg Stachouwer als Neder- landsch gezant in Brussel opvolgt, is thans 63 jaar oud. Hij werd in Rotterdam gebo ren en ontving zijn gymnasiale opleiding in 's-Gravenhage, waarna hij aan de Leid sche universiteit in de rechten ging stu- deeren. In 1897 promoveerde hij tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een dissertatie Zondagswetgeving. Voorts studeerde de heer Patijn ook te Parijs aan de Ecole libre des sciences politiques. Na zijn promotie trad mr. Patijn in diplomatieken dienst en was eenige jaren gezantschapsattaché in Siam. Hij deed groote reizen en bezocht o.m. Oost-Indië. Japan en Amerika. Toen hij in Nederland terugkeerde, verliet hij den diplomatieken dienst en werd benoemd tot chef der afdeeling gemeentebedrijven van 's-Gravenhage. In 1911 volgde zijn benoeming tot bur gemeester van Leeuwarden en in 1918 werd hij aan het hoofd gesteld van de re sidentie als opvolger van jhr v. Karnebeek Tot 1930 was de heer Patijn burgemees ter van den Haag. toen hem op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig werd verleend Eenige maanden later benoemde H. M. de Koningin hem tot Haar gezant in Rome. R.-K. M.U.L.O. Voor het R.-K. Mulo-examen zijn te Den Haag geslaagd G. ter Haak, C. van Ha- mersveld, M. de Kruijs, R. Raaphorst, Ch. Verberg, allen alhier; M. van Dooren te Roelof orendsveen; Q. de Groot, te Oegst- geest: B. van Mi) en M. Schouten, te Zoe- terwoude, o De Ontspanningsvereniging V.O.A. is voornemens om op Donderdag 6 Augustus a.s. een vischwedstrijd te organiseeren voor werkloozen. Gistermiddag is de timmerman A. S. uit Leiden op den Sloterweg te Haarlem mermeer tusschen den Lisser- en den Vermeperweg met zijn motorrijwiel ge slipt en over den kop geslagen. Na door een plaatselijken geneesheer voorloopig te zijn verbonden, werd hij per gemeentelijke ziekenauto naar het Academisch Zieken huis gebracht, waar bleek, dat S. een been gebroken had. Nadat het been gezet was, kon S. naar zijn woning worden over gebracht,. De 65-jarige Ch. v. d. P. alhier deed bij de politie te Oegstgeest aangifte van mishandeling door den heer S. aldaar. Een onderzoek wordt ingesteld. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het besluit der Locarno-conferentie te Londen - Onthullingen van „Manchester Guardian" en „Oeuvre"? De Locarno-conferentie te Londen is slechts van korten duur geweest. Nadat gistermorgen 2 uur is vergaderd var. lO'/s12'/: uur volgde om 3V« uur een 2e zitting. Na afloop werd het volgende ge meenschappelijke communiqué gepubli ceerd; De vertegenwoordigers van Frankrijk, België en het Vereenigd Koninkrijk, te Lom den bijeen op 23 Juli 1936, rekening hou dende met de overeenkomst van 19 Maart, met de voorstellen van den Duitschen rijks kanselier van 31 Maart en die van de Fran- sche regeering van 8 April, zijn tot de vol gende conclusies gekomen: 1. Het voornaamste doel, waarnaar de pogingen van alle naties van Europa moe ten uitgaan, is het versterken van den vrede door een algemeene regeling. 2. Een zoodanige regeling kan slechts verkregen worden door een vrije samen werking van alle belanghebbende mogend heden en niets zou rampspoediger zijn voor de verwachtingen, die men te dien aanzien kan hebben, dan een schijnbare of werke lijke verdeeldheid van Europa in tegenover elkaar staande bloes. 3. De drie regeeringen zijn bijgevolg van meening, dat stappen moeten worden ge daan, om zoo spoedig mogelijk een ontmoe ting te organiseeren van de vijf Locarno- mogendheden met inbegrip van Duitschland en Italië. De eerste taak, die ten uitvoer moet worden gelegd, zal naar haar meening zijn, het voeren van onderhandelingen over een nieuwe overeenkomst, die bestemd moet zijn in de plaats te komen van het Locarnc- pact en verder door samenwerking van alle belanghebbenden den toestand te regelen die ontstaan is door het Duitsche initiatief van 7 Maart. 4. De drie regeeringen stellen zich dus voor in verbinding te treden met de Duit sche en de Italiaansche regeering, tenein de haar medewerking voor de aldus Voorge stelde bijeenkomst te verkrijgen. 5. Wanneer op deze bijeenkomst vorde ringen kunnen worden gemaakt zullen noodzakelijkerwijze andere problemen be- BUITENLAND. Het schijnt dat de opstandelingen in Spanje vorderen en Madrid inderdaad wordt bedreigd. (3e en le Blad). De Locarno-conferentie te Londen ge ëindigd. Men zal pogen een grootere con ferentie te bewerkstelligen, (Buitenland, le Blad). Onthullingen van „Manchester Guar dian" en „Oeuvre". (Buitenland. leBlad). Ontevredenheid bij de Belgische socia listen over de rede van Spaak. (Buiten land, le Blad). Incident in het Engclsche Lagerhuis. Drie leden voor 5 zittingen geschorst. (Bui tenland, le Blad). Mc Mahon, die den aanslag pleegde op Koning Edward, voor den rechter. (Tel., le Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN sprake komen. Onder die voorwaarden zou er aanleiding zijn, de uitbreiding van het terrein van besprekingen onder de oogen te zien, teneinde, met samenwerking van de andere mogendheden, een regeling te ver gemakkelijken van de problemen, welker oplossing essentieel lijkt voor aen vrede in Europa. Aan de besprekingen namen van Engel- sche zijde deel Baldwin. Eden, lord Halifax, lord Scean, van Fransche zijde Blum, Del- bos, Corbin, de Fransche ambassadeur te Londen en van Belgische zijde minister president van Zeeland, de minister van buitenlandsche zaken Spaak en baron Cartier de Marchiènne. Belgisch ambas sadeur te Londen. Ook deskundigen der drie partijen namen aan de besprekingen deel. Van Fransche zijde wordt er commen taar geleverd, waarin sterk de nadruk ge legd wordt op het feit. dat Frankrijk ook andere landen dan Italië en Duitschland tot de besprekingen op de groote confe rentie wil uitnoodigen, zoodra het blijkt dat Hitier den tegenwoordigen territori- alen status wil erkennen. In dit geval zouden alle Europeesche quaesties moeten besproken worden in tegenwoordigheid van alle belanghebbenden. Frankrijk wil dus nog altijd niet weten van een soort van raad van vier i Frankrijk, Engeland, Duitschland en Italië), maar houdt vast aan de gedachte van een algemeene samenwerking en een ware collectiviteit. Mocht Duitschland den territorialen toestand niet willen aanvaarden, dan zal men moeten vaststellen dat alle pogingen om tot een verzoening te komen misukt zijn. Uit dit feit zullen dan de noodige consequenties getrokken worden. In de eerste plaats zal er dan een accoord tus schen Engeland. Frankrijk en België die nen tot stand te komen, zooals in den Engelschen brief van 1 April voorzien was. De Manchester Guardian maakt melding van een vertrouwelijk memorandum dat afkomstig is uit officieele nationaal socia listische kringen en toegezonden aan de kopstukken der partij. Na te hebben opge merkt dat „de Fransche mentaliteit een struikelblok is voor elke tornadering jot Duitschland" en na een ironische kritiek op de diplomatieke metheden van Eden. vervolgde het memorandum: Italië en Duitschland zijn mogendheden, waarmee men rekening heeft te houden. Dat was niet het geval vóór de nationaal socialisten aan de macht kwamen. Frankrijk en Enge land mosten zich aan dezen staat van zaken gewennen". Het mem"r"r.":,"-T" z(n.*"----slt da" op een recent Duitsch-Ttnlir'.'visch accoord. dat Duitschland het recht "ooft een lucht haven te vestigen op Italiaansch grond gebied aan de Engelsche Zee en wel „in een streek van hoose spanning". De lucht haven zou in geval van nood ook voor militaire doeleinden kunnen dienen. Na een betoog dat, de eenige redelijke oplossing van het wo-l""t"k vg" Dantzig is. de vriie stad oen O"1""'1'-toni" te geven met zekere rr1 --hit-oor, t.en gunste van Polen, voorspelt het. memorandum „een voortschrijdende verdwijning van alle be palingen in het verdrag van Versailles, treffende den Europeeschen vrede terwelke voor Duitschland onteerend zijn."

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1