LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 24 Juli 1936 DAMMEN. SCHAKEN. CORRESPONDENTIE. U kunt er van op aan, dat het de beste artikelen en de beste zaken zijn, die regel matig in dit Dagblad worden geadverteerd. Burgerlijke Stand van Lelden LUCHTVAART, THIJS IJS HELPT DE SPINNENDE PRINSES WATERPOLO. HET POLO-TOURNOOI DER LEIDSCHE ZWEMCLUB. Voor het Zondag te houden tournoo! der L.Z C. is de samenstelling der ploegen als volgt H.P.C.: Doel K. Köhler; achter A. I. Braam, Leyenaar en Derkx; voor 8 L. Mooi, Kooyman. Uytendaal. Haarlem I: Doel Th. Hölsken; achter H. Bannink. W. Hölsken en G. Kaptein; voor P. Bos, F. van Helsdingen en J. v. Hemsbergen. L.Z.C.Doel J. Meyn (of J. de la Court); achter H. v, d. Réyden. C. Walenkamp en Th. v'. Helvert; voor F. Tegelaar. J. Elsinga en H, Walenkamp. H. Z. en P.C. is verhinderd. Hiervoor wordt een andere tegenpartij gezocht. Vooraf wordt, nog gespeeld L.Z.C. II— Zijl II. Het tournooi wordt gehouden in de zwem inrichting Poelmeer. ELFHOEVEN I—POELMEER I 0—1. In een slecht gespeelden wedstrijd, waarin geen der partyen tengevolge van de door den wind opgezweepte golven haar gewone spel kon ontwikkelen, wist Poel meer in de eerste helft niet te doelpunten. Na de rust maakte Westen het eenige doelpunt van den wedstrijd, nadat z'n tegenspeler uit het water was gezonden. H. Z. EN P. f. V—POELMEER II 8—1. De Haagsche wist haar meerderheid reeds gauw uït te bulten (1—0). Na de rust maakte P.oelmeer geiyk. De Hagenaars gingen echter met hun score omhoog tot 3—1. Hierdoor is een beslisslngswedstryd noo dle met H.Z. en P.C. V om het kampioen schap van de ree. 3e klasse. L.Z.CHAARLEM 3—0. De Leidsche Zwemclub heeft gisteravond als inzet voor de herdenking van het gouden bestaansfeest den water-polo- wedstrljd van Haarlem gewonnen. Jammer is het ongetwy feld. dat dit wellicht de eenige overwinning uit dit seizoen zal kunnen 2ijn want er resten nog slechts twee wedstrij den tegen Het IJ en één tegen Dolfyn In Amsterdam. Maar toch hebben de L Z.C.ers bewezen, dat er nog spirit in het zevental zit en dat er ondanks de crisis, welke de vereeniging momenteel te doorstaan heeft, nog ge werkt kan worden. Dat geeft in ieder ge val moed, indien het tot degradatiewedstrij den zal komen. De L.Z.C. Speelde gisteravond 'n heel an der speltype dan we dit seizoen hebben ge zien en dat niet, omdat Haarlem zooveel slechter was, maar omdat de Leidenaars ditmaal den toon aangaven en Haarlem een spel opdrongen, dat deze ploeg niet „lag". Er zat beweging in de L.Z.C., er werd gezwommen en met succes, al kwam dit dan ook eerst in de tweede helft. Kees Walenkamp. Tegelaar en v. Helvert brachten herhaaldelijk verwarring in de Haarlemsche defensie, terwijl Elsinga na 'n onfortuinlijk begin voor eenige mooie doel punten zorgde, die de overwinning, waar voor Tegelaar den grondslag legde, beze- géldé. Het begin Zag er niet erg hoopvol voor de L.Z.C. uit. Na dén uitworp kreeg Captein al dadelijk 'n scoringskans, toen hij vrij- llggende den bal kreeg en opzwom, doch de bal ging over, Tegelaar is de eerste, die 'n kans voor de L.Z.C. kreeg, maar ook zijn »chot faalt. Reeds dachten we hem even daarna te zien doelpunten, toen hij fraai ■was opgezwommen en den bal wilde In tikken. doch de bal ketste tegen de zij paai en daarna tegen den keeper. Elsinga was niet gelukkig met zyn schoten, waarbij echter niét vergeten moet worden, dat hij door Pleters zwaar gedekt werd. Met blan ken stand komt tenslotte de rust, want keeper Meyer maakte aan dén anderen kant menig schot uit de Haarlemaehe voorhoede ohaclmdeujk, Na de rust speelde L.Z.C. fanatiek verder. Er zat veel meer gang in de ploeg en steeds was er een L.Z.C.-er bij den bal. Na enkele mislukte aanvallen kreeg Tegelaar den bal toegespeeld, hij zwom wat rond met een Haarlemmer naast zich, doch plots lost hij «én mooi schot in den hoek, dat doel trof. Dit bezielde de Leidenaars nog meer en na goed doorzetten Verhoogde Elsinga ten slotte den voorsprong (20). Kees Walen kamp, die dezen avond buitengewoon actief was, legde ten slotte den grondslag voor het derde doelpunt, want toen hy zich vrij langs de ayiyn had opgesteld, zette hy den hem toegéspeelden bal goed naar Elsinga door, die er met een fraai schot 30 van maakte. Toen waren de Leidenaars niet meer te houden. Herhaaldeiyk maakten zij zich vry, doch tot doelpunten kwam het niet meer. POELMEER I—GOUWE I. Hedenavond te 8.15 nam. speelt Poel meer I tegen Gouwe I. By een geiyk spel of een overwinning zal Poelmeer I zich kampioen der afd. kunnen noemen. L.Z.C. II—H.Z. en P.C. III 0—4. De reserves der Leidsche Zwemclub speel den gisteravond tegen de H.Z. en P.C. nt, doch bleken tegen dit zevental niet opge wassen. Rust kwam met 30 voor de Hage naars, het einde met 4o, doch heel wat meer kansen waren door de Hagenaars door slecht schieten om hals gebracht, terwijl keeper Overdevest menig schot keerde. G, Z. C. I—DE ZIJL I 5—0. Gisteren speelde de Zyl I te Gouda haar vöorlaatstên competitlewedstryd tegen O. Z.C. I, onder leiding van den heer Van Öenus. De opstelling was voor ditmaal ge- wyzigd en luidde thans; Doel; C. Rameau: achter; K. Kraaien- ttrink, A. H. v. Egmond en W. v. Weizen; voor: P. Lut, J. H. Klij en H. Blansjaar. Direct bemachtigde W. den Boer na keu rig aangeven den bal en schoot van over het midden keihard in. 10. De Leide naars waren door dezen spoedigen tegen slag echter niet ontmoedigd, en vielen en thousiast aan. Vooral Lut was zeer actief, zwom zich keurig vrij en schoot veel en hard. hoewel van eenigszins te grooten af stand. Hij had echter niet het geluk aan zijn züde, want ettelijke keeren werden zjjn schoten bulten bereik van den keeper door lat en palen gekeerd. Ongeveer in het ipidden van de eerste helft, moest Van Egmond het water verlaten, waarna C. Tybout geen moeite had om den toege- kenden strafworp In een doelpunt om te zetten. 20'. Na eenige wederzijdsche aan vallen, die niet van gevaar ontbloot waren, kwam de rust met onveranderden stand. Na de doelverwisseling bemachtigden onze stadgenooten het eerst den bal en na in derdaad keurig combinatiespel schoot LUt zoo onverwacht op doel, dat de keeper van G.Z.C, geen hand uitstak. Het magnifieke schot ketste echter van de bovenlat in het véld terug en wérd weggewerkt. Toen kreeg Van Egmond, na een corner, op de 2 M. lijn een pracht van êen kans om de eer te rédden. Hij wildé den bal in het doel tik ken, maar doordat hy het snel wilde doen, mislukte deze manoeuvre en de kans was verkeken. Het woord was nu weer aan G Z.C. en W. den Boer maakte uit een twee tal opeenvolgende aanvallen evenzooveel fraaie doelpunten, daarmede den stand pp 4—0 brengende. Een halve minuut voor tijd zörgde K. v. Elk er voor, dat het einde kwam met eén verdiende, doch geflatteer de overwinning voof G.Z.C. met 5—0. WIELRENNEN. DE RONDE VAN FRANKRIJK. De 14e etappe van Montpelller naar Per- plgnan la ook ln twee gedeelten verreden. Te Narbonne moest de sprint beslissen. De Franschman Le Greves won. Middelkamp was zesde. De tweede rit was weer een stryd tegen het horloge over 103 K.M. syl- vere Maes, die wederom eerste werd met een tyd van l uur 35 min. 18 sec., deed er byna vier minuten korter over dan Ar- chambaud het vorige jaar. Dit Jaar kon Archambaud deze prestatie niet herhalen omdat hy had opgegeven, In het be gin van de tour Frankrijk's hoop, Is hy later zoo afgezakt en daardoor moreel ge knakt, dat hij mede als gevolg van zyn verwondingen tydens Valpartijen opgeloo- pen gisteren moedeloos den strijd staakte. Onze landgenooten hebben het niet erg getroffen met hun bultenlandsche colle ga's. Eergisteren werden zij hierdoor ook reeds gehandicapt, wat wel hieruit bleek, dat drie rijders uit hun groep uitvielen. En ook gisteren moesten zy voortdurend als locomotieven fungeeren, terwijl de ove rige renners de grootste moeite hadden, de Nederlanders by te houden. Slecnts van den Zwitser Amberg ondervonden onze landgenooten steun, In het algemeen klas sement liepen Sylvere Maes en Vervaecke verder uit op hun Franschên rivaal Magne Maes heeft op vervaecke bUna vyf en op Magne ruim acht minuten voorsprong. Van onze landgenooten moest Albert v. Schen- del een plaats opschuiven en ging van de 19e naar de 30e plaats. Middelkamp ging, evenals Anton van Schendel een plaats vooruit en onze landgenooten bezetten nu resp. de 27e en 39e plaat*. De renners zijn nu aan den voet van de gigantische Pyre neeën aangekomen. Heden zullen zy een dag in Perpignan kunnen rusten en zich voorbereiden op den grooten strijd, die on getwijfeld in volle hevigheid morgen in de bergen zal worden gestreden. o DUIVENSPORT. DE LUCHTBODE. (BOSKOOP) wedvlucht vanaf Oudenbosch, afst. 65 K.M. waarvan de uitslag is als volgt: 1, 11. 30, 35, 33- 46: A. Sytzema; 2, 17! A. van Prlnssen: 3, 10, 22. 23, 30, 34. 40! H Middelkoop; 4. 26, 31, 37, 44, 48; C. F, Middelkoop: 5, 7, 39: G. van Kleef; 6, 12, 18 27. 50: B. N. Houtman: 8. 9, 14. 16, 21 28; P. van den Berg: 13, 51: J. Kamerbeek; 15, 19, 42. 43, 49: G. Lamorée; 24, 35, 35: C. Hogendoorn; 29, 32, 41: J. Fase; 38: J. Kraan, ên 45, 47: J. Spek. De duiven wer den gelost om 8.35. uur. Aankomst le duif 8.58.59: laatste duif 9.45.40. In concours waren 175 duiven. Wedvlucht vanaf Bordeaux, afst. 893 K.M, 5, 8. io: P. van den Berg: 2, 7, 9: G. Lamorée; 3, 11: B. N. Houtman; 4, 6: A. Sijtzema. De duiven waren gelost om 14.20 uur. Aankomst le duif den volgenden dag 6.37.24, de laatste duif dienzelfden dag te 16.35 uur. In concours waren 21 duiven Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red. C. de Nle, Soestdyk- sehekade 162, 's-Gravenhage. Oplossingen binnen drie weken na publicatie. Probleem No. 2059. Zwart 8 sch. op: 2, 7, 8, 9, 10. 13, 14. 15, twee dammen op 18 en 48. De oplossing van de drlezet van mr. A, van der Ven zal ik de volgende maal-Jbe- handelen, R. RUPP. Mainfrankische Zeltung 1934. le prys. Wit 13 sch. op: 17, 22, 23, 24, 35, 36, 33, 34, 39, 41. 45 en 49. Probleem No. 2060. Zwart 11 sch. op: 7. 9, 10, 12, 13, 14, 18, 22, 23, 29, 44, dam op 45. Bogoljubow. Pf6 e6 d5 c6 Pbd7 dc4: b5 Wit 9 sch. Op: 16. *28, 36, 31, 82, 38, 42, 43, 48, dam op 26. Wit begint en wint. Partijetaitd No. 2061 Zwart 12 6ch. op: 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20. 21, 23, 24 en 26, N. G. s. te L. Ongeteekénd kunnen wy uw stuk niet plaatsen. G. V. te Alphen Voor dit géval wende u zich tot dé ,,R,ynbode". GEBOREN I Wilhelmus, z. van W. Kramer en J. v. Dyk. o ONDERTROUWD. S. v. Wêesel, Jm., 24 j. en C. J. v. a. Bogaard, ]d. 25 J F, v. Houten, jm„ 24 j, en A. de Heer, jd„ 24 j. IJ. v. d. Meer, jffl. 26 J. en J. Kuperus, jd., 23 j. H. v. Alphen, jm. 22 j. en W. C. Holverda, jd., 19 j. C. v. d. Veer. jm. 27 J. en N. A. Kop, jd. 23 j. o OVERLEDEN: C. F. 'sGravendyk, zn., 21 j. P. j. Dingjan ,m. 78 j. Wit 12 sch. op: 25, 27, 28, 30, 32, 33, 34, 35, 37, 38. 42 én 48. Partystand uit den kampioenswedstrüd te Den Haag. Zwart Is ln dezen stand aan zet, de vraag iswelke voortzetting is nu de sterkste voor zwart? Aan den stand is te zien, dat het gaat om tempozetten. Door een foutieve voortzetting van wit ver loor deze de partij, kiest wit de juiste zét, dan wordt de eindstand remise. Hoe moet wit nu spelen om verlies te ontgaan? Correspondentie. J. d. L. te L. Wanneer in de opening van een party by tweede of derde zet afgeruild wordt, dus gedwongen geslagen moet worden, is dat niet onspor tief; het direct gelegenheid geven tot ge dwongen slaan staat in verband met de opening, die men gekozen heeft büv. de opening 3228, 1823. 3329 23x32 enz. Er zyn spelers die ten alle tyde direct trachten af te ruilen, doch dit is dikwyis een bewijs van gebrek aan openingkennis. De onlangs overleden oud-wereldkampioen I. Weiss was van meening, dat alle schlj ven dienst moeten doen en zeide begin dan met 19 schijven als je toch dadeiyk de twintigste ultrullt. Indien men byv. met wit begint en een centrumopening wil spelen met 3328 en de tegenpartij weet dat ge die opening zeer goed speelt en hy niet, mag men verwachten dat hij afwükt en direct die schijf uitruilt. Dat is dan geen bewijs van onsportieviteit. Vraag 2: Wanneer een speler één dam heeft en zijn tegenparty een dam en twéé schyvên, mag de bezitter van één dam de twee schijven kronen tot dam: heeft de bezlttef van een dam de midaelhjn bezet dan kan deze na drie zetten, zOo de dam niet geslagen is of kan worden, remise eisschen. Heeft de tegenparty met drie dammen de middeliyn bezet, dan mag deze nog tien zetten éischen, kan hij daarna de winst niet aantoonen is de party remise. Het kronen der schyven tot dam geldt niet voor een zet, verzet van de tegenparty tegen kronen is ongeldig. In de volgende rubriek het vervolg van de party J. KleerP. v. MasstriOht, Wit begint en geeft mat ln twee zetten. Wit: Ke7. Dcö, Tbs en ha, Lfl en g7, Pa7, pi a3, c2 ên d6. Zwart: KC4, De2, Tg4 en h3, Ld2 en g8, Pgi en g5, pi c3, d5. De vraag of de Meraner verdediging van het damegambiet goed of slecht ls, is nog steeds niet uitgemaakt. Bogoljubow is een aanhanger van deze opening en beveelt ze aan in zyn boek: d2d4. In zyn match tegen Aljechln 1934 speelde hy ze twee maal, maar bereikte slechts één remise. Hier Iwedstryd Nauhelm 1936) probeert hU haar opnieuw: Ahues 1 d4 2 c4 3 Pf3 4 Pc3 Na Lg5, Pbd7 kan zwart nu de Cambridge- Springs spelen, 6 e3 6 Ld3 7 Lc4! En dit 1* de Meraner. 8 Ld3 a6 9 a4 b4 Met e4 van wit krijgt men de hoofd variant. a4 ls echter beter. 10 Pbi c5 Ook Pa2 wordt veel gespeeld. Nu kan het paard naar c4. 11 Pbd2 Lb7 12 0—0 Le7 Misschien beter eerst a5. Nu speelt wit: 13 aB 0—0 14 Pc4 DC7 18 Pe6 Tad8 Hééft zyn bezwaren. 16 De2 g6 17 Ld2 Pe5: Beter ltfkt Pê4, om Pd2: te dreigen. 18 de5: Pd7 19 f4 Pb8 Hier had zwart 16 moeten beproeven. 20 Lel Lc6 21 Lg3 Db7 Zwart hoopt op de diagonaal hl—a8, maar: 22 e4 Lb5 en wit dreigt dS. 23 f6 Td3: Er dreigde f6 en Pd6. Zwart doet een wanhoopspoging. 24 Dd3 TfdS 26 Dc2 Td4 Geestig geepeeld. 26 Pd6 Ld8: 27 ede Lfl: 28 TflDe4: 29 Dc5: Te4 Er dreigt Dc8t. Beter was Pc6. 30 Dc7 To2 Na Tc7volgt dc7: en wit krygt een nieuwe dame. 31 Db8:t Kg7 32 Lf2 Tci2 33 f6t Kh6 Kf6: Lé3t! 34 Df8t Kg 5 35 Df7 Dd3 Te6: De7! 36 De6: opgegeven Na De6: kan Le3+ en Dh3f mat. Dr. P. FEENSTRA KUIPER, LINDBERGH OVER LUCHTVAART EN DEFENSIE. Lindbergh heeft in het „Huls der Vlic- gers" te Berlijn tyden3 een vriendschap- peiyke byeenkomst, waar tal van mili taire en luchtvaartautoriteiten aanwezig waren, een redevoering uitgesproken, waar in hy o.m, uiteenzette, dat het tegenwoor dig niet meer mogelijk is het binnenland te beschermen met een leger. Het leger kan een luchtaanval evenmin afweren als een maliënkolder een geweerkogel. De lucht vaart heeft den defensieven oorlogvoering onmogelijk gemaakt. De luchtvaart heelt de verdediging tot aanval gemaakt. Wij kunnen onze naasten niet meer met, een leger beschermen. Onze cultuurgoederen en in het algemeen iedere voor ons waar devolle instellingen, liggen open voor een luchtaanval. Het ligt in onze verantwoor delijkheid. dat wij bij de verdere ontwik keling van de luchtvaart niet die dingen vernielen, die wy moeten beschermen. Wij hebben de afzonderiyke verdediging, die waarschljnlük in het verleden de groot ste veiligheid voor de beschaving betee- kende, weggenomen. Wij zijn zoo snel voortgegaan, dal wij de militaire tactiek den „luchttyd" hebben opgedrongen. Op mijn reis In Europa bén ik meer dan ooit onder den indruk gekomen van den ernst van den toestand, waartegenover wij Geplaatst zijn. Wanneer ik zie. dat in een ot twee dagen een schade kan worden aangericht, die geen tyd ooit weer goed maken kan, begrijp ik. dat wy voor een nieuwe veiligheid moeten zorgen, een vei ligheid. die dynamisch en niet statisch is, een veiligheid, die ln het verstand en met in de kracht ligt. Maar in het feit, dat verstand met de luchtvaart verbonden moet zyn, vind ik weer hoop. Er is meer verstand voor noodlg een vliegtuig te be sturen dan een loopgraaf aan te leggen of met een geweer te schieten. De opvoe ding, die ln de luchtvaart noodlg ls. moet dus ook de waarde van de beschavingsin- stellingen leeren kennen. Onze verant woordelijkheid bij het scheppen van een vernielende kracht wordt lichter voor ons gemaakt door het weten, dat deze kraeht met verstand en opvoeding samengaat en dat wy de macht van de onwetendheid verder verwijderd hebben. Ik vind hoop ln het geloof, dat macht, die met weten samengaat, voor de beschaving niet, ge vaarlijk zal worden, Het samengaan van kracht en verstand, dat ls de verantwoor- deiykheld en de taak van de luchtvaart. HONDERD MAAL OVER DEN OCEAAN. De honderdste postvlucht van de Air France over den Atlantlschen Oceaan be hoort alweer tot het verleden. Gisteren avond om 19 uur kwam te Buenos Aires het postvliegtuig binnen van een goede vlucht van Dakar naar Natal. De piloot was Rou- chon, dte hiermede zyn 36ste Oceaanvlucht geboekt heeft. DE POSTVLUCHTEN. De „Nachtegaal" is gisteren om 6.40 op Schiphol geland. 2, Thys heeft maar even op 't geluid gelet; dan sprong hy snel al uit zyn bed. Daar stond waarschijnlijk iemand, die hem hulp kwam vragen een reiziger, die wilde overnachten iemand, die zyn inood kwam klagen.... in geen geval kon hij dien klopper laten wachten! Haastig heeft hij zich dus aangekleed waar hy niet erg lang over deed en, terwyi zijp trui hem nog veel moeite gaf, stoof hy al de trappen af. „Pas op met 't truitje om je hoofd kan Je niets zien; je valt strakB nog missohien!" zoo riep benéden iemand luid. Maar dan kwam Thysje's hoofd alweer het halsgat uit; degene, die dat riep, dat was beslist,,., zyn oude vriend, kabouter Padde- kwistl „O Thijs", zei Paddekwlst, „wat my zoo snel hier heen nu bracht On jóu deed wekken in het midden van den nacht, ls êen heel vreemd geval, dat ik Je eens vertéllen zal! Eén weet er nooit zooveel als twee.maar kom nu eerst vlug met mé meel" 2—4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14