DE SPAANSCHE BURGERKRIJG. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 24 Juli 1936 VERWOED WORDT GESTREDEN. Madrid ook in levensmiddelen en water bedreigd. GEMENGD NIEUWS. Zou U liever meer huur betalen Eerlijk is eerlijk 1* 2. 3. is 't best Hoewel de berichten volledig tegenstrij dig blijven, is de indruk niettemin, dat de rebellen langzaam maar zeker terrein win nen en zich door overhaasting niet aan een nederlaag willen blootstellen. Rond Madrid schijnt de beslissende slag te zullen worden geleverd, waarheen de opstande lingen van diverse zijden oprukken. Natuurlijk komen behalve uit Moskou ook uil de kringen van het Fransche volks front sympathiebetuigingen binnen voor de regeering, doch verder zal men toch niet gaan. geruchten, dat Frankrijk vlieg tuigen ter beschikking der Spaansche regeering zou stellen, vinden dan ook geen bevestiging. Rond Madrid. De gemeenteraad van Madrid heeft alle voorraden levensmiddelen en steenkool voor in beslag genomen verklaard. De Amerlkaansche ambassade te Madrid heeft medegedeeld, dat naar schatting de in de stad aanwezige levensmiddelen nog slechts voor twee dagen toereikend zullen zijn. Ook zouden de opstandelingen de bewa kers van de waterreservoirs hebben gedood. zocdat. thans de watervoorziening be dreigd is. Het is gisteren over het algemeen rustig geweest in de stad. De volksfrontorganisaties zijn er toe overgegaan verschillende partij- en club lokalen van rechtsche partijen te bezetten. Verder werden o.a. het palels der schoone kunsten, het paleis Liria. dat in het bezit is van den hertog van Alva en het paleis van den hertig van Medinaceli door roode militie bezet. De bezitters van radiotoestellen in Ma drid zijn uitgehoodigd. hun toestellen, wanneer officieele berichten worden uit gezonden, zoo luid mogelijk aan te zetten. Bij weigering kan onmiddelljke arrestatie volgen. De kunstenares Maria Caballo en haar zoon zijn doodgeschoten, toen zij weiger den het bevel van de militie, om van het balkon te gaan, op te volgen. In de gelederen der volksfrontmilitie be vinden zich vele vrouwen van wie reeds twaalf schijnen te zijn gesneuveld. De drukkerij van het katholieke blad ,,E1 Debat", is zooals men weet, door den staat in beslag genomen en wordt thans gebruikt voor het drukken van een llnks- republlkeinsch blad en het communisti sche blad „El mundo Curero", terwijl op de persen van het monarchistisohe blad „La EJSoca" de tot een dagblad omgevorm de „El syndicalists" wordt gedrukt. Luitenant-kolonel Munoz Grande, de vroegere commandant van de stormgarde, is gearresteerd. Gisteren heeft de correspondent van Ha- vas te Madrid den geheelen dag rond ge trokken in het gebied Guadarrama, ten Noorden van Madrid. De opstandelingen zijn hier aangekomen en de gevechten zijn begonnen. Rêgeeringstroepen hebben de passen van de Sierra de Guadarrama bezet. In den loop van den dag slaagden trouw gebleven troepen, tezamen met roode militie erin, den Col Navacerrad op de opstandelingen te veroveren. De rebellen trokken zich te rug op Lagranja. Voorts vielen de regeerlngsgetrouwen de opstandelingen aan, die zioh hadden ver schanst bij het dorp Quidarrama en den Col Leon. De rebellen verdedigden zich met twee kanonnen, doch richtten weinig schade aan. Te Madrid worden troepen van eenige duizenden soldaten georganiseerd met artillerie, die ook naar dit gebied zullen vertrekken. De leider van de socialistische partij, Largo Caballero, heeft 'n bezoek gebracht aan het „front" en moedigde de strijders aan, hij verzekerde hun, dat gezorgd wordt voor de proviandeering. De correspondent van Havas zag verder, dat de brug van Peguerinos niet is vernield, doch wel ondermijnd, zoodat men deze on middellijk kan opblazen. De brug wordt bewaakt door roode militie, die bevel heeft niemand van het gevechtsveld naar Madrid te laten passeeren. De minister van financiën heeft een ver klaring afgelegd over den stand van de militaire operaties. Volgens de mededeelingen van den minister rukt momenteel een legergroep van de Madrlleensche regeering van All cante over Almansa, dat reeds gisteren in handen dêr rebellen is gevallen, naar Albaceta op, waar de tegenstander zich heeft verschanst. Drie andere legergroepen marcheeren van Murcia Cartagena en Valencia eveneens op Al'oacete aan. De uit sociaal-democraten, commu nisten en anarcho-syndicalisten bestaande volksfrontmilitie zou zich hebben gehand haafd. De afdeelingen, welke bij Guadala jara succesvol hebben gestreden, zijn, aldus de minister van Madrid uit met 11.000 nian versterkt en op weg gegaan om Burgos en Segovia te heroveren. In het Noorden zouden volksfronttroepen In Bilbao zijn binnengemarcheerd en be reids de provincie Burgos hebben bereikt. Gisterochtend werden Ceuta en Melilla door vliegtuigen en oorlogsschepen gebom bardeerd. De minister van financiën verklaarde tenslotte, dat de gevechten, welke te Guadalajara en Toledo hebben plaats ge had, de hevigste zijn geweest uit den ge heelen veldslag. Het aantal dooden en ge wonden moet zeer aanzienlijk zijn, aange zien artillerie en het luchtwapen volledig aan den strijd deelnamen. De regeering heeft voorts medegedeeld, dat de rebellen te Cordova zich hebben overgegeven. Een vertegenwoordiger van de „In- transigeant" is binnen twaalf uur van Parijs naar Madrid vice versa gevlogen, om opnamen te maken van de onlusten. Het orgaan meldt, dat bij de Montana- kazerne 116 officieren en 200 jonge fascisten door machine-geweren zijn neergeschoten en hun lijken in een massagraf zijn ge worpen. De op het vliegveld van Madrid aan wezige militaire vliegtuigen zijn ouderwet- sche modellen. De volksfrontavlateurs gebruiken dan ook bij het bombardeeren van hun tegen standers de snellere verkeersvliegtuigen die thans, inplaate van passagiers, bom men vervoeren. Uit Barcelona. Gisteren was het te Barcelona „betrek kelijk" kalm. Op straat is het zeer druk. De autoriteiten organlseeren zoo spoedig mogelijk de verschillende diensten. De voedselvoorziening verloopt reeds weer nor maal en op verscheidene plaatsen in de stad zijn gaarkeukens Ingericht voor de voedselvoorziening. Aangezien enkele rooverljen 'ebben plaats gehad, deelde de regeering mede, dat deze met kracht zullen worden onderdrukt. Uit Granollers wordt gemeld, dat de volksmenigte generaal Gay heeft vermoord. De generaal was in 1933 voorzitter van tien krijgsraad, die de kapiteins Galan en Gar cia Fernandez ter dood veroordeelde. De kleine expeditie, welke gisteren uit Barcelona naar Saragossa vertrok, is in 'n door de opstandelingen gelegde hinder laag gevallen. Hierbij is de bekende synli- lsten stuurman, aangezien de commandant lieden van de mijnen van Figols aanvoerde, gedood. De Spaansche torpedojager no. II is van de Balearen de haven van Barcelona bln- nengestoomd onder commando van den eerste stuurman, aangezien de commandant te Mahon gevangen wordt gehouden wegens een poging aan den opstand deel te nemen. De Carabinieri hebben in het clubhuls van de watersportvereeniging in de haven van Barcelona een waar arsenaal van 1000 handgranaten en 150 bommen ontdekt. Het gebouw van de club werd door de menigte in brand gestoken. Verder zijn de huizien van de opstandige officieren doorzocht. Hier zijn documenten met instructies voor den opstand gevon den. welke het zegel van den generalen staf droegen. Hierin werd aangeraden in het geheim te werken, teneinde geen wan trouwen op te wekken bij hen, die niet met den opstand sympathiseerden. Ook werd aangeraden, de soldaten aan den vooravond van den opstand op hun vader landsliefde te werken. Bovendien moesten hun promotie en betrekkingen in de regee- rlngsdepartementen worden beloofd voor het geval de opstand mocht slagen. Generaal Mola niet gedood. Tegengesproken wordt, dat generaal Mola gedood zou zijn. Personen, die uit Pamplona komen, verzekeren, dat zij hem gesproken hebben en dat hij tegenover hen verklaard heeft: „Alles gaat heel goed, wij spelen onze partij op methodische wijzie, zander overhaasting, onze overwinning is zeker en nog slechts een kwestie van tijd". San Sebastian nog niet in handen der regeering. Volgens een gisteravond laat uit'Bayonne ontvangen bericht bracht de correspondent van Reuter op een Fransche kustwacht- stoomer uit Henraye een bezoek aan Sint Sebastian. Hoewel het schip beschoten werd, kon de commandant aan wal gaan en met den Franschen ambassadeur plaats nemen in een geblindeerde auto. Hoewel de auto de insignes van het volksfront droeg werd zij beschoten. Gisteravond behoorde Sint Sebastien noch aan de regeering noch aan de rebel len. Een guerrilla woedde in alle straten en ln alle hulzen. Zoowel van Amerikaansche als Engelsche zijde is gevraagd een oorlogsschip te zen den, waaraan zal worden voldaan. Arthur Menendez in handen der rebellen. Volgens berichten uit Saragossa is kapi tein Arthur Menendez door de rebellen ge vangen genomen. Menendez staat bekend om zijn repu- bllkelnsche gevoelens. Hij was directeur- generaal der veiligheidsdienst in Augustus 1932, tijdens den monarchlstlschen opstand van Sanjurjo. De toestand te Tanger De Engelsche ambassade te Madrid heeft van haar regeering opdracht gekregen in contact te treden met de Fransohe am bassade teneinde te protesteeren tegen het Inconvenient, dat de Spaansche regeerings- getrouwe oorlogsbodems Tanger gebruiken als basis voor het optreden tegen de rebellen. Tengevolge hiervan dreigden de Marok- kaansche rebellen de stad binnen te trek ken. Aangezien de verbinding met Madrid moeilijk is, weet men niet of deze in structies de ambassade reeds hebben be reikt. Een later telegram meldt: Tot nu toe is nog geen antwoord ontvangen op het ver zoek aan de Spaansche regeering de oor logsschepen uit de haven van Tanger terug te trekken. De Spaansche gezant te Tanger, Rogasy Moreno, heeft een tosvlucht gezocht op de Fransche legatie. Het schijnt, dat hij zoo wel door Madrid als door Franco wordt üëdreigd. Deze laatste verwijt hem de oorlogs bodems van levensmiddelen te hebben voorzien. Een verklaring van generaal Franco. In een Interview deelde generaal Franco mede. dat het allerminst in zijn bedoeling lag internationale moeilijkheden uit te lokken door Tanger te bezetten, maar hij verlangde dat het regeerlngseskader zich niet van deze stad als basis voor haar operaties zou bedienen. BURGEMEESTER VAN BORSSELEN GESCHORST. WEGENS ONREGELMATIGHEDEN IN DE ADMINISTRATIE. De heer H. C. R„ burgemeester van Borsselen Zeeland l en ontvanger-griffier van het binnenbeheer van den polder Borsselen, is in deze functies door Gede puteerde Staten van Zeeland voor een maand geschorst wegens onregelmatig heden ln de administratie. Van welken aard en omvang deze wan ordelijkheden zijn, kon, hangende het onderzoek, niet worden medegedeeld. Tot waarnemend burgemeester en onbvanger- griffier is benoemd de heer A. A. Elenbaas, burgemeester van 's-Heer Arendskerke. DE MALVERSATIES TE VLISSINGEN. Adjunct-commies geschorst. Burgemeester en Wethouders van Vlls- slngen hebben besloten den heer G. P. L„ adjunct-commies ter secretarie, als zoo danig te schorsen in verband met de be- beurtenlssen btl het Dlaatseltlk crlsls- comlté en maatschappelijk hulpbetoon. AUTOBUS TE WATER. De zes Inzittenden gered. Hedenmorgen in de vroegte is een ge meentelijke autobus te Amsterdam, door dat de stuurinrichting defect geraakte, ter hoogte van de le Oosterparkstraat ln Je Weesperzljde gereden Behalve de chauf feur waren er vijf personen in den wagen gezeten, die allen konden worden gered. Van de autobus werden eenige ruiten vernield, waardoor eenige van de inzit tenden verwondingen van glasscherven bekwamen, welke evenwel niet van ern- stigen aard bleken te zijn. Ook al krijgt U er geen beter huis voor?DwaasheidI zegt U. Maar als 1. 2. 3. het beste zelfwerkende wasch- middel 18 cent kost, wilt U dan soms meer besteden? Wees verstandig en zuinig. Laat 1. 2. 3. de wasch doen. -Jas HANDELSONDERNEMING ARS0L - APELDOORN 6965 (Ingez. Med.) Franco onderlijnde nog eens, dat zijn beweging noch de monarchie wilde herstel len, noch een tirannieke dictatuur wensch- te in te stellen, die in strijd zou zijn met innerlijke gevoelens van het Spaansche volk. „Wanneer eenmaal de overwinning be vochten zal zijn, zal het leger weer weten terug te treden". Franco biedt den Engelschen autoriteiten zijn excuses aan. Generaal Klndelin is te Gibraltar per motorboot uit Algeciras aangekomen, om den Engelschen autoriteiten namens gene raal Franco verontschuldigingen aan te bieden voor de Incidenten, die eergisteren zijn voorgevallen tijdens het luchtbombar dement. Bommen zijn toen gevallen vlak bij een Engeisch oorlogsschip. Naar uit Gibraltar wordt gemeld, is het antwoord van generaal Franco op de protesten der maritieme autoriteiten te Gibraltar als zeer voldoende te beschouwen. Men vreest voor een epidemie Men vreest dat een ernstige epidemie op het punt staat te La Linea uit te breken. Meer dan 100 dooden en vele gewonden bevinden zioh in dit district, terwijl hon derden verlaten huisdieren van honger sterven. Het gewone leven is volkomen gedesor ganiseerd. Strijd om Malaga. Het schijnt, dat 10.000 lnwóners van Malaga de heuvels zijn ingevlucht. Gister middag zond generaal Franco een verster king van 500 man van het vreemdelingen legioen naar Algeciras; deze manschappen zullen naar Malaga worden gezonden ter versterking van de rebellentroepen. Maaga moet door ongeveer 20.000 man roode miliciens bezet zijn. DE DIEFSTAL BIJ DEN VELDWACHTER TE WILSUM. Arrestatie in Amsterdam. Door de centrale recherche te Amster dam is daar ter stede aangehouden een 28-jarlge man, die diefstal met braak had gepleegd bij den veldwachter te Wilsum bij Zwolle. De man is daarheen overgebracht. MOTORFIETS OVER DEN KOP Twee gebroeders gewond. Gisteravond is een motorfiets, waarop gezeten waren gebroeders de H., woonach tig aan de Torenstr. te Leeuwarden, als ge volg van de gladheid van den weg geslipt en over den kop geslagen ter hoogte van de De Wetstraat te Huisum (gemeente Leeuwar der adeel> De bestuurder is in bewusteloo- zen toestand naar zijn woning vervoerd, terwijl de duorijder eenige schaafwonden opliep. De motor is ernstig beschadigd. VERGETEN DEN RICHTINGAANWIJZER IN TE DRAAIEN. Gisteravond is de 41-jarige aannemer C. Knops op denKaldenkerkerweg te Venio bij het oversteken van den weg door een personenauto, bestuurd door F. S. uit Weert gegrepen. De auto naderde met zeer groote snelheid uit de richting Kaldenkerkeh, ter wijl de richtingaanwijzer naar rechts uit stak, waardoor de wielrijder den indruk kreeg, dat de wagen de Heutzstraat zou Inrijden. Toen de wielrijder den weg over stak om eveneens deze straat ln te rijden, werd hij door de auto, die recht doorreed, gegrepen. Het slachtoffer werd door den wagen opgenomen en een eindweegs mee gesleurd. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis gebracht. De auto werd zwaar beschadigd en is door de recherche in beslag genomen. Te gen den bestuurder, die, evenals de inzit tende dame, ongedeerd was gebleven, is proces-verbaal opgemaakt. FRAUDULEUS INGEVOERD REUKWATER IN BESLAG GENOMEN. De ambtenaren van Invoerrechten en accijnzen hebben gisteren ln de haven te Amsterdam aan boord van het Engelsche stoomschip „Borthwick" 288 flesechen reukwater van Engelsche herkomst, welke frauduleus werden Ingevoerd, ln beslag genomen. De smokkelwaar is naar het Oost-Indische huis overgebracht. DE BRAND TE HOOGKERK. De vorige week zijn te Hoogkerk (Gr.l twee aangrenzende woonhuizen tot den grond toe afgebrand. Als verdacht den brand te helmen gesticht is door den bur gemeester van Hoogkerk de bewoner van een der hulzen, de 25-jarige H. van D. aan gehouden en ter beschikking van den officier Van Justitie te Groningen gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. BOERDERIJ AFGEBRAND TE HOOGEZAND. Te Hoogezand Is gistermiddag een boer derij toebehoorende aan de gemeente en bewoond door den veehouder B. van d— Huizen afgebrand. De brand moet ont staan zijn door hooibroel. Een groote voor raad hooi werd een prooi der vlammen, terwijl twee kalveren ln het vuur omkwa men. De brandweer, die vrij spoedig ter plaatse was en het vuur met eenige stra len op de waterleiding bestreed, kon niet voorkomen dat het gebouw tot den grond toe afbrandde. Verzekering dekt de schade BRAND IN DE FABRIEKSGEBOUWEN VAN DE N.V. BOUT's GLASINDUSTRIE TE BLERICK. Hedenmorgen omstreeks 6 uur ontdekten de bewoners van de Antoniuslaan te Ble- rick zware rookwolken, welke uit de ramen drongen van de fabrieksgebouwen der N.V. Bout's glasindustrie aldaar. De vrijwillige brandweer van Blerick was spoedig ter plaatse en gaf na korten tijd zeer veel water, zoodat de inmiddels aan gekomen brandweer van Venlo niet han delend behoefde op te treden. Te half acht was men den brand, die zich beperkte tot de eerste en tweede ver dieping, meester. De oorzaak wordt ge zocht ln kortsluiting. De brandschade is niet groot, de water schade daarentegen is enorm. Eerstge noemde schade wordt door verzekering ge dekt, echter niet de aangerichte bedrijfs schade. Aangezien de schade zich hoofd zakelijk heeft beperkt tot de kantoorloka len, kan het bedrijf voortgang vinden. SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN Gisteravond voer de 17-Jarlge schippers knecht van Schijndel Uit den Bosch, die met een zandschip van schipper Van Me- gen te Roermond aan den wal lag, met een roeibootje op de Maas. Juist passeer de een motorschip en van S. wilde zich met een scheepshaak vastmaken aan het aanhangende bootje om zich aldus te la ten meetrekken. Door den schok echter sloeg van S. over boord en verdween in de rivier. Eenige schippers sprongen onmid dellijk over boord om hem te redden. Eerst na een kwartier slaagde men erin hem met een dreg op te halen. Tot laat ln den avond was men bezig met het toepassen van kunstmatige ademhaling. Echter, zonder succes. Men moest tenslotte den dood constateeren. o BUITENLANDSCH GEMENGD. ZWEEDSCH JACHT VERGAAN. In de Botnische golf ls ulotseling brand uitgebroken aan boord van het (acht van den rijken Zweedschen Industrieel Wlcan- der. Het benzine-reservoir ontplofte en het schip is gezonken. Eenige minuten vóór de ontploffing waren de opvarenden, de eige naar en vier dames, in het water gespron gen Zli wisten zich drijvend te houden en werden een half uur later door een visschersschlp opgepikt. VOOR ZATERDAG 25 JULI. Hilversum I, 1875 M. VARA.-Uitzen ding 8.00: Gram.pl. 10.00: Morgen wijding VPRO. 10.15: Orgelspel, voor dracht en gram.pl, 12.00—1.45: Gram.pl. 2.00: Gram.pl. 2.10: Economische le zing 2.30: Gram.pl. 3.55: Voordracht 4.25: Gram.pl. 5.40: Literaire causerie 6.00: Gram.pl. 6.15: Schaakpraatje 6.20: Gram.pl. 7.15: VARA.-Orkest (gr- pl.) 8.03: Herh. SOS.-Ber. 8.05: Nieuwsber. A.N.P. en VARA.-Varia 8.15: Gram.pl. 9.00: Amateurs-uitzending 9.30: Radiotooneel 9.40: Gram.pl. 9.50: Gram.pl. 10.00: Berichten ANP. 10.05: Gram.pl. 10.15: Schaakpraatje 10.20: VARA.-Orkest (gr.pl.) 11.20: Zangrecital 11.35—12.00: Gram.pl.. Hilversum II, 301 M. KRO.-Uitzen- dlng 8.009.15 en 10.00: Gram.pl. 11.3012.00: Godsd. halfuur 12.15: Gram.pl. (Om 1.30 Postdulvenberlchten 2.00: Voor de jeugd 2.30: Gram.pl. 3.00: Kinderuur 4.00: KRO.-Melodisten 4.30: Gram.pl. 5.30: Esperanto 5.45: KRO.-Melodisten 6.20: Journ. weekover zicht 6.45: Gram.pl. 7.00: Berichten 7.15: Hedend. Kerkelijke Kunst 7.35: Actueele aetherflltsen 8.00: Berichten ANP. Mededeelingen 8.10: Overpeinzing en concert 8.30: Gram.pl. 9.00: KRO.- Melodisten en Gram.pl. 10.00: Sport- praatje 10.15: Gram.pl. 10.30: Be richten ANP. 10.35: KRO.-Boys 11.00 —12.00: Gram.pl. Droitwich, 1500 M. 11.20: Gram.pl. 11.50: sport-reportage 12.00: Gram.pl. 12.20: Het Spa-orkest 1,20: Het Commo- dore-Grand-orkest 1.45: Sport-reportage 1.55: Vervolg concert 2.20: Orgelspel 2.50: Sportreportages 5.35: Dansmu ziek 6.20: Berichten 6.50: Zang en pianospel 7.05: Zangrecital 7.20: Militair concert met soliste 8.20: Dans muziek 8.50: Variété-programma 9.50: Berichten 10.20: Voordracht 10.40: BBC.-orkest met soliste 11.50: Be richten 12.0012.20: Dansmuziek. Radio Paris, 1848 M. 7.20 en 8.20: Gram.pl. 11.20: Orkestconcert 250: Gram.pl. 4.20: Concert 6.50: Orkest- concert 8.20: Zang en cembalo 9.05: Operette-uitzending 11.0512.35: Dans muziek en populair concert. Keulen, 456 M. 6.20: Blaasconcert en mandollneconcert 8.20: Boerenkapel 9.20: Solistenconcert 10.20: Hans Bund's orkest en solisten 12.20: Omroeporkest 2.20: Gevar. programma 3.20: Kamer orkest-concert 4.20: Bonte Middag 6.20: Trio-concert 6.50: Blaasconcert 7.20: Volksliederen en -dansen 8.30—1.15 Zie Deutschlandsender. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Dansmuziek 1.30: Gram.pl. 2.22: Sa lon-orkest 3.20: Gram.pl. 3.50: P. God win's orkest 4.50: Dansmuziek 3.39: Gram.pl. 7.20: Zang 8.20: Cabaret 9.20: Concert 10.30: Gram.pl. 11.20— 12.20: Operamuziek. 484 M.: 12.20: Gram.pl. 1.30: Orkestconcert 2.20: Gram.pl. 3.20: Orgelconcert 3.50: Gram.pl. 4.35: dito 5.35: Dansmuziek 6.35: Gram.pl. 8.20: Salon-orkest 9.20: Concert met solist 11.00: Gram.pl, 11.2012.20: Dansmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 8.30: Gevar. programma 10.20: Berichten 10.40: Sportreportage 10.50: Dansmuziek (Om 11.05: weerbericht) 11.601.15: Populair concert. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Zaterdag 25 Juli. lc programma: lederen dag, van 8—24 uur: AVRO, VARA. enz. 2e programma: lederen dag. van 8—24 uur: KRO NCRV enz. 3e programma: 8.00: Keulen 9.20: diversen 10.20: Keulen 13.05: Brus sel VI. 14.20: Keulen 16.20: Parijs Radio 17.50: Keulen 22.20: Bero- münster 22.50: Berlijn, 4e programma: 8,00: Brussel VI. 10.35: Londen Reg. 13.20: Droitwich 16.20: diversen 18.50: Droitwich 21.50: Lon den Reg 22.30: Boedapest of diversen 23.05: Londen Rêg. Wijzigingen voorbehouden. WOONHUIS TE BOEPAPEST INGESTORT. Gistermiddag is te Boedapest een woon huis van vier verdiepingen ingestort Tot dusvere heeft men uit de puinen van het ingestorte huls vier lllken kunnen bergen, terwijl vastgesteld is, dat zich nog een vllfde slachtoffer onder de overblijfse len moet bevinden. Voorts zlln tien gewonden naar het zie kenhuis overgebracht. Het is echter nog niet mogeliik geweest het totaal aantal slachtoffers vast te stellen. Men vreest, dat misschien wel 20 tot 36 personen om het leven zijn gekomen. JAPANSCHE ONDERZEEËR GESTRAND. Tijdens den hevlgen typhoon, welke de Westkust van Japan heeft geteisterd, is de onderzeeër no. 55 op het strand geworpen. Het ministerie van marine deelde mede, dat het schip niet meer kon manoeuvree ren. Ook in de omgeving van Kobe is ernstige schade aangericht. Het verkeer tusschen Shlmonoskl en Kobe is gestremd. HEVIG ONWEER TEISTERT BELGRADO. Een hevig onweer heeft de stad Belgrade en de omgeving geteisterd en ernstige schade toegebracht aan de wlinbergen. In een kamp nabij Belgrado werd door den bliksem een soldaat gedood. Vtif anderen werden gewond, TIEN PERSONEN AAN VERGIFTIGING OVERLEDEN. In het dorp Matanlan, nabij Ca'iro zUn 90 personen na het eten van bedorven ka- meelenvleeseh ziek geworden. Tien hunner zijn reêds overleden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10