778lé Jaargang DONDERDAG 23 JULI 1936 No. 23412 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd z\]n. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incassovolgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maranden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten dezer provincie bij besluit van 15 Juli 1936, No. 101/1, hebben goedgekeurd het bij raadsbesluit van 20 Januari j.l. vastge stelde plan tot herziening van het uitbrei dingsplan met dc daarbij behoorende be bouwingsvoorschriften. ten aanzien van een terrein, gelegen ten Westen van de zweminrichting „De Zijl" en ten Oosten van de verlengde Sumatrastraat en dat dit plan, in een uitvoerige kaart uitgewerkt, met de daarbij behoorende bebouwings voorschriften ter gemeente-secretarie, Ra penburg 12, voor een leder ter inzage ligt, J. SPLINTER Gzn. Weth.-loco-burgemeester. Leiden, 23 Juli 1936. 6946 25-JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER P. VAN WEEREN. Bij de N.V. v.h. Gebrs. Pel. Heden was het 25 jaar geleden dat, gelijk gemeld, de heer P. van Weeren bij de ad ministratie van de N.V. v.h. Gebr. Pel in dienst trad. Ter herdenking van dit heuge lijk feit werd de jubilaris hedenmorgen met vrouw en dochters eerst ln 't directie kantoor ontvangen en later in een daartoe feestelijk ingerichte lokaliteit in tegen woordigheid van de familie Pel en het ge- heele personeel toegesproken door den di recteur mr. J. Pel. Deze wees op de vele goede eigenschappen van den heer v. Wee- ren, waardoor hij zich in den loop dei ja ren een vooraanstaande plaats in het be drijf veroverd heeft, voorts op zijn grooto werkkracht, zijn arbeidsvreugde en bemin nelijkheid ln den omgang. Spr. hoopte dat deze aangename samenwerking nog tal van jaren zou mogen duren. Een schaduw op dezen blijden dag was ongetwijfeld het bij een gelegenheid als deze ontbreken van zijn vader, wijlen den heer G. H. Pel, die zich er reeds lang te voren op verheugd had, den jubilaris op dezen dag te kunnen toespreken. Als stoffelijk blijk van belangstelling overhandigde de directeur den jubilaris een enveloppe met inhoud, terwijl hij hem tevens uitreikte het diploma van de Mij. van Nijverheid. Vervolgens werd het woord gevoerd door den oud-directeur, den heer Hk. Pel, die den heer van Weeren dankte voor alles wat deze voor de N.V. gedaan heeft en tevens de gelegenheid waarnam, om met een enkel woord afscheid te nemen van het personeel. Daarna sprak de procuratiehouder, de heer G. A. Yperlaan. die den Jubilaris eveneens hartelijk gelukwenschte en hem dankte voor de prettige samenwerking. Voorts herinnerde hij eraan, dat de heer van Weeren door verschillende omstandig heden zijn jubileumcadeau reeds ontvan gen had. Een zoontje van den directeur, klein zoon en naamgenoot van den heer G. H. Pel, bood mevrouw van Weeren bloe men aan. De heer van Weeren bedankte in wel gekozen bewoordingen voor alles, wat hem ten deel gevallen was. Nog eenigen tijd bleef men in het directiekantoor bijeen, waama de heer van Weeren in de gele genheid werd gesteld, verder van een wel verdiende vacantie te gaan genieten. Van verschillende zakenrelaties ontving de jubilaris diverse blijken van belang stelling. o EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS. Geslaagd voor de akte N VII de dames H. J. H. Wolters en C. Zwartkruis. Amers foort, W. F. Th. Cremer, J. G. Grobben en J. E. Kempees, Amsterdam. A. P. Perquln en A. H. C. M. Keulemans, Leiden. Geslaagd voor de akte N VIII de dames A. L. M. Bertels en C. C. v. d. Burg. Leiden, C. J. Geesink, Amersfoort. C. J. Lely, L. A. v. Oosterzee en A. H. J. Voorsteegh, Den TWEE KINDEREN MET EEN HANDWAGEN TE WATER. Gistermiddag reed op den Morschsingel de ll-j. L. R. met een handwagen, waarin gezeten waren zijn 6-jarig broertje L. R. en zijn 4-jarig broertje J. R. Door onvoor zichtigheid van den oudsten jongen reed de handwagen plotseling te water, waarbij °ok de beide inzittende jongens in den sin gel terecht kwamen. Iemand, die onbekend wenscht te blijven, begaf zich gekleed te water en bracht de kinderen op het droge. Zij hadden uitwendig geen letsel. TRAMSTAGNATIE. Gistermiddag is op den Rijnsburgerweg, ter hoogte van den Wassenaarscheweg van een vrachtauto van de A.P.C. bestuurd door F. p. de as gebroken. Daardoor had net interlocale Tramverkeer van de N.Z.H. r-M. en van de H.T.M. en ook het locale tramverkeer vertraging. Het ongeluk ge beurde om 4.10 uur; te 4.45 uur was het verkeer weer normaal. DE ZENDINGSDAG DER CHR. GEREF. KERK. Zeer veel belangstelling. Op den zendingsdag van de classis Den Haag der Chr. Geref. Kerk. welke gisteren op het landgoed „Oud Poelgeest" is gehou den, voerde als tweede spreker dr. J. Jon- geieen van Apeldoorn het woord. Spr., die sprak over „Een teeken van ontwaking", bepaalde zijn hoorders aller eerst bij het door Jezus gegeven zendings bevel: „Predik het evangelie aan alle creaturen" om dan uitvoerig stil te staan bij de geschiedenis van Fillppus en den Kamerling. Bij de ontvouwing van een en ander wees spr. er op. dat door het komen van den Kamerling tot Jeruzalem gesym boliseerd is het komen van de uitersten der aarde tot het evangelie. Zooals dit ook in dien tijd voor de apostelen gold als een teeken van ontwaking, waardoor ook zij leerden hun gezichtskring wijder uit te strekken, zullen ook wij hieruit de leering trekken om toch maar steeds een ruimen blik te hebben op het werk Gods. Dan zul len ook wij verstaan de taak, welke ons ons van godswege t.o.v. het zendingswerk is opgelegd. Volgende spreker was ds. M. Baan van Rijnsburg, die de bede „Uw Koninkrijk kome", behandelde. In een ernstige rede stond spr. stil bij de komst van Gods Koninkrijk om daar bij de noodzakelijkheid aan te toonen van het persoonlijk deel hebben aan 't lichaam van Christus. Na een lange pauze waarin ruime ge legenheid was het fraaie landgoed te be zichtigen, begon de middagsamenkomst, welke nog drukker bezocht was dan 's och tends. Zeker waren een negenhonderd per sonen aanwezig. Als eerste spreker voerde ds. K. van Smeden van Enschedé het woord, die een uitvoerige verhandeling gaf van evangeli satie in theorie en praktijk. Ruime gele genheid vond spr. hierbij de inwendige zending aan te bevelen. Wat veraf is trekt ons aan en dit is te begrijpen, maar toch zeker zullen wij niet vergeten onze naast- bijzijuden gn de ons omringenden met het heerlijk evangelie bekend te maken. Ook dit wordt van onze hand geëischt. Volgende spreker was ds. W. Bijleveld van Haarlem, die stil stond bij de groote heerlijke opdracht van Christus eens den discipelen gegeven: „Ik zal u visschers der menschen maken". Ook spr. toonde de noodzakelijkheid van zending aan. Ds. A. Ponstein van Lisse, die het slot woord sprak, gaf naar aanleiding van een tekst uit de Spreuken „De doove kool om de vurige kool" een uiteenzetting van de roeping, welke de Kerk des Hee'ren t.o.v. het zendingswerk heeft. Als een bescha mend voorbeeld stelde spr. het geloof van den heiden in zijn god. In vele opzichten kunnen wij hieraan nog een voorbeeld ne- ir.en. Zullen wij in ons zendingswerk niet te kort schieten dan zullen wij als een vu rige kool moeten zijn. Door onze liefde en ons geloof zullen wij medewerken aan de komst van Gods Koninkrijk. Het heiden dom zullen wij bekend maken met het licht des evangelies. Met het zin:gen van Ps. 72 10 en 11 en gebed van ds. Ponstein werd deze zen dingsdag besloten. Vermelden wij nog. dat op het terrein een tent aanwezig was met door de dames der zendingskrans vervaardigde goederen. Zeker zal het hen groote voldoening ge schonken hebben, dat alles werd uitver kocht. Een mooi doel werd ook hierdoor gediend. o VEREENIGING „OUD-LEIDEN". Benoeming van correspondenten in de omgeving. De Vereeniging „Oud-Leiden", die zooals bekend is, zich ten doel stelt de bevorde ring van de kennis van en de belang stelling in de geschiedenis van Leiden en Omstreken en het behoud der aldaar nog aanwezige bouwwerken en voorwerpen, belangrijk voor de locale en kunstgeschie denis. heeft, teneinde het contact tusschen de Vereeniging en de plaatsen in de om geving van Leiden te vergrooten in ver schillende plaatsen een correspondent be noemd. Benoemd zijn de heer W. M. C. de Regt te Alphen a. d. Rijn. de heer B. Offringa te Hazerswoude (Dorpi, mevr. M. L. H. Eerd- beekClaassen te Katwijk, de heer E. Rollema te Koudekerk, de heer J. Kloos te Noordwijk, de heer J. Vooys te Rijnsburg en de heer O. C. van Hemessen te Woii- brugge. Door het instellen van deze correspon dentschappen hoopt de Vereeniging „Oud- Leiden". die goede betrekkingen onder houdt met het Rijksbureau voor Monu mentenzorg, de Prov. Zuid-Hollandsche Archeologische Commissie, de Ver. „De Hollandsche Molen" en den Bond Heem schut, op intensieve wijze op te komen voor het behoud van belangrijke bouwwerken enz. In de omgeving van Leiden. Naar wij vernemen heeft de Vereeni ging ten geschenke ontvangen van mevr. de wed. M. E. Timmermansv. d. Goes een veertigtal negatieven van omstreeks 1900 te Leiden gemaakte fotografieën. Hier onder zijn mooie foto's van den intocht van H.M. de Koningin te Leiden in 1905, van de in dat jaar gehouden Maskerade, alsmede foto's die aantoonen hoezeer de Breestraat, Oude Singel. Paardensteeg. Kort Rapenburg en Haagweg in ruim 30 jaar zijn veranderd. De vereeniging laat van verschillende foto's lantaarnplaatjes vervaardigen. TWEE ARBEIDERS VAN STEIGER GEVALLEN. Met hersenschudding opgenomen. Hedenmorgen te kwart voor acht zijn de 47-jJ. M. v. d. B. en de 34-j. J. V. beiden alhier werkzaam bij den nieuwbouw van Vroom en Dreesmann van een acht meter hoogen steiger gevallen. Met een hersen schudding en klagende over inwendige pijnen werden zij naar het St. Elisabeth Ziekenhuis gebracht. Tezamen met een timmerman, hadden de slachtoffers van dit ongeluk een groot raamkozijn naar boven getakeld. Toen het op den steiger was gearriveerd en gedeel telijk rustte op een balk, kantelde deze balk Het kozijn viel daardoor naar beneden en sleurde de arbeiders mee. Zij kwamen te recht op een hoop zand waaraan het waar schijnlijk te danken is, dat het ongeluk niet nog ernstiger gevolgen had. Dr. Kolt- hof verleende de eerste hulp, maar kon inwendig geen letsel constateeren. Naar het Elisabeth Ziekenhuis vervoerd bleek, dat de beide mannen gelijk gemeld een hersenschudding hadden, terwijl zij tevens klaagden over inwendige pijnen. De toestand der slachtoffers is ernstig, doch direct levensgevaar is er niet. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL RAPENBURG 23. Uitslagen der eind-examens cn overgangen De uitslagen der examens en overgangen aan" de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg 23 luiden als volgt: Geslaagd voor het diploma Huishoud kundige: de dames C. Boot te Leiderdorp, M. Diephout te Benthuizen; N. de Groot te Oegstgeest; W. Hol; P. Kroon te Leider dorp; J. van Muiswinkel te Bodegraven; N. van Tonderen te Oegstgeest; L. T. M. van Urk te Noordwijk; I. J. van Vliet te Alphen a. d. Rijn en G. H. A. Wiertsema te Alphen a. d. Rijn. Afgewezen 3 leerlingen. Geslaagd voor het diploma Hulp in de Huishouding: de dames J. de Boer alhier; M, van Dijk te Voorschoten; G. van Gan- gelen te Voorschoten: M. van der Horst; L. A. Hozee; M. de Jong te Hillegom; G. Koning; J. Kuperus; M. Karreman te Voorschoten: M. Pleijsier te Voorschoten en E. Volkers. Afgewezen 3 leerlingen. Geslaagd voor het diploma Kinderver zorgster (theorie en praktijki: de dames E. Roest: A. Brederveld; A. H. J. van Es; A. C. Hotz te Oegstgeest; M. Oudshoorn te Warmond; A. Zaal te Bodegraven; G. G. van der Lingen; A. Maarschalk te Zoeter- woude; E. Ostermann te Voorschoten. Geslaagd voor het dipl. Kinderverzorg ster (theor. ged.i: de dames G. van Beve- ren te Zceterwoude; H. Bodson te Voor schoten; R. de Borst te "Wassenaar; C C. J Broeken; A. van Dam te Hazerswoude; R. van Dien te Alphen a/d. Rijn; C. van der Ham; J. M. Hoogeveen te Oegstgeest; N W. A. de Jong; E. P. de Jongh; H. M. Kingma; A. Louwe; J. M. van der Meulen te Warmond: B. Ridderikhof en F. Rem- melts te Leimuiden. Afgewezen 2 leerlin gen. Geslaagd voor het diploma Costuum- naaister: de dames E. C. Aardboden te Voorschoten; G. P. Bavelaar; A. Bink; J. M. Cats; J. Ciere; A. M. Didden; J. M. Guldemond; L. Nieuwenhuis te Lisse; H. Prins en M. Veerman en W. de Wit te Koudekerk Afgewezen 1 leerling. Geslaagd voor het diploma Coupeuse: de dames D. J. ter Beek te Warmond; C. Smit; A. Plaizier te Oegstgeest en J. C. Zwanenburg te Katwijk. Geslaagd voor het getuigschrift 2 j. Voorbereidende Dagcursus: C. Alphenaar; D. Brouwer; J. Beem; W. van Beek; R. Binnendijk; M. Borreman; C. Brakel; S. van Duivenbode; M. Geenjaar; G. Kok; A. de Kort; J. Rutgers; M. Verdoes; C Vogt; G. Verboon: G v. d. Wijngaard; J. v. Benten; A. Cats: C. Crama; B. Gijzenij; L. v. d. Ham; C. Oudshoorn; Cl. Oudshoorn; J. Ramp; T. Schouls; M. Segaar; I. Baller; M. Kingma; A. de Jaeger; C. Schaap; G. Spreij; D. Remmelts; H. van der Laaken; J. de Minjer; M. Sepers; A. Verstraeten; I. Zevenhuizen. Afgewezen 6. Geslaagd voor het getuigschrift 2 jarige huishoudelijke avondopleiding: M. op den Dreest; A. van Dam; J. Moeliker; M. Rob bers en A. Spoelstra: A. en J. Zonneveld te Voorschoten. Afgewezen 8 leerlingen. Bevorderd tot 2e leerjaar opl. Huishoud kundige: H. Bijleveld (alleen praktijk) A. Bodegraven, T. Dijkhuis, C. Haman. R. Kuiper, D. Krop. C. van Leeuwen, P. Mes man, L. de Müijer. L. Oostveen, C. Rade maker, Tii. van Schaik, B. Visser, N. Wer ner, D. Wesselo. Niet bevorderd 1. Bevorderd tot 2e leerjaar opl. Hulp i/d. Huishouding: N. Boogert, L. Dekker, C. van Houdt, D. Houtzagers, W. van Kluyve, N. de Minjer, J. Pieneman, G. Planje, W. Planje, C. van Rooyen, G. van der Sterre, A. Trou- wee, D. Volbeda, J. van Zeijst. Niet bevor derd 6. Bevorderd tot 2e leerjaar Opl. Cost- en linnennaaien: M. Bink, S. Boom, M. Dijk- drenth, S. van Duuren, M. Dubbeldam. L. van Ginneken, H. Hoogstraten, D. Klink hamer, G. Laman. M. van der Linden, N. Mechelse, N. van Oorde, M. Starkenburg, J. van Tol, M. de Vink, J. de Visser, N. de Vreugd, R. de Wolf, Tr. Zeilstra. Bevorderd tot 2e leerjaar Voorbereidende dagcursus: M. Baart, C. Beekman, D. Be- kooy, H. van der Baan, S. van den Bos, J. Boezelijn, Tr. Ciere, A. Clements, M. de Coster, B. Develing, N. van Donselaar, C. van Dijk. A. Duyverman, C. Fallaux, L. Fie- seler. W. Flaman, J. Franke, Fl. van Eg- mond, M Geerlings, A. de Graaf, R. Har- teveld, M. Heykoop (v.w.), L. van Hooy- DE ALGEMEENE TOESTAND. Locarno en Dantzig - De vlootbouw. De Locarno-conferentie is hedenmorgen te Londen om half elf in Downingstreet bij eengekomen. Engeland is vertegenwoordigd door minister-president Baldwin, den lord geheimzegelbewaarder lord Halifax en den minister van buitenlandsche zaken, Eden. De Fransche gedelegeerden zijn de mi nister van buitenlandsche zaken Delbos en minister-president Blum. België is vertegenwoordigd door minis ter-president Van Zeeland en den minis ter van buitenlandsche zaken. Spaak. Baldwin en Eden zullen aan de gedele geerden een lunch aanbieden. Het diner zal worden gebruikt op de Belgische am bassade. Men meent te weten, dat de conferentie naar alle waarschijnlijkheid slechts één dag zal duren. Indien het rapport van Lester vandaag te Londen zal worden overhandigd, zal morgen de Engelsch-Fransch-Portugeesche commissie welke is belast met de studie inzake de Dantzigsche kwestie, bijeenko men. In de Italiaansche pers wordt aan deze voorbespreking alle beteekenis ontzegd. De „Tribuna" onderwerpt in dit verband nogmaals de aan de Fransche politiek ten grondslag liggende motleven aan 'n scher pe crltiek. Frankijk moet, aldus het blad, thans een beslissing nemen en doctrinaire vooroor- deelen. respectievelijk universalistische plannen, die min of meer op den Volken bond teruggrijpen, terzijde stellen. Het aanbod van een niet-aanvalspact tusschen Duïtschland, Frankrijk, België en Nederland, dat de „Fuehrer" in zijn rede voor den Rijksdag op 7 Maart j.l. heeft gedaan, is, naar het Romeinsche blad ver der schrijft, nog nooit door den Quai d'Or- say aan een nauwkeurige bestudeering on derworpen, ofschoon van dit pact mis schien de vrede van Europa afhangt. De toenmalige voorstellen van Hitler stellen derhalve Frankrijk voor een zware verantwoordelijkheid. Zij vormen 't brand punt. in de Duitsch-Fransche betrekkin- gen. „Om eenig resultaat ter conferentie te bereiken is het noodzakelijk", aldus de Tribuna". dat Duitschland en Italië aan i ezelfde groene tafel plaats nemen en dat Parijs met een andere mentaliteit de be sprekingen bijwoont". De president van den Senaat van Dant zig, Greiser. heeft bij den commissaris- generaal van Polen, Papee, geprotesteerd tegen de betoogingen, die onlangs in Polen hebben plaats gehad tegen Dantzig. Grei ser verklaarde tevens dat de vrije stad goede betrekkingen met Polen wenscht te onderhouden. Papee antwoordde, dat in verband met zekere verklaringen van de zijde van Dantzig, een reactie van de Pooi- sche openbare meening. welke de kwestie van Dantzig nauwlettend gadeslaat, begrij pelijk was. De commissaris zeide nota te liebben genomen van Greiser's verzekering, donk, J. van der Horst, C. Hunteman. B. v. Iterson, T. van der Kaay, C. Keveling (v.w.) M. de Koning, E. Kranenburg (v.w.), C. Kwaadgras, B. Lezwijn, S. Minnée, B. Ouds hoorn, A. Ouwersloot, J, Poelijoe, F. Pels, E. Robbers. C. van Rijn, R. Rozier (v.w.), S. Seijn, N. Slegtenhorst, E. Sloot, A. Spoo- renburg. W. Secrève, D. Teeuwen, N. Tim- niers, J. Tisseur, B. Tjaberings, N. van Tol, G. Verbeek. R. van der Velden, J. Visser. C van der Vlist, A. Voorma, R. van der Waals. T. Wiekhart, W. v. d. Wijngaard, J. Zandbergen, L. van der Zeeuw (v.w.), L. Zitman. Niet bevorderd 13 leerlingen. Bevorderd tot 2e leerjaar huishoudelijke avondopleiding: S. van der Waals, N. de Vries. J. Noort. R. Leeflang. A. Sira. J. Jan sen, A. de Jonge. D. Ladan. R. Wesselius, L. Noteboom, A. den Hollander. Niet bevor derd geen. Waar geen plaatsnaam vermeld, is deze alhier. Voor het te 's-Gravenhage afgenomen examen hoofdakte is geslaagd mej. N. Nagtigal alhier. De dames G. A. Eggink en E. M. Dijk- mans, beiden alhier en leerlingen van mej. A. J. Leget zijn geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Morgen hoopt de heer L van Hove den dag te herdenken, waaron hij vóór 40 jaar in dienst trad bli de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Batteljee en Terpstra alhier. De heer v. Hove is werkzaam op de zetterij Morgen hoopt de heer J. Boekhout, rangeerder bij de Ned. Spoorwegen alhier, zijn 25-jarig jubileum als zoodanig te her denken. Maandag a.s. zullen vier speciale bedevaartstreinen naar Lourdes loopen, w.o. een speciale „ziekentrein" voor het vervoer van ernstige zieken Een der bedevaartstreinen zal om 7.41 alhier stoppen voor het opnemen van 26 zieke stadeenooten. 3 uit Hillegom en 12 zieken uit Noordwiikerhout. Onzë Dlaatsgenoote mei. A. J. Paats, slaagde te Rotterdam voor het Mercurius- diploma Nederlandsche Handelscorrespon dentie. BINNENLAND. De gewijzigde spellingregelingeen onderhoud met minister Slotemaker de Bruine. (3e Blad). De regeering over het verbod van weer korpsen. (Binnenland, 3e Blad). De fraude te Nijmegen; een onderzoek naar de verantwoordelijkheid inzake het geven van inlichtingen bij de sollicitatie van den hoofdcommissaris. (Binnenland, 3e Blad). De Vierdaagsche afstandsmarschen. (Sport, 3e Blad)* BUITENLAND. De opstandelingen in Spanje schijnen terrein te winnen. (3e en le Blad). De Locarno-conferentie tc Londen bijeen (Buitenland, le Blad). Dantzig en Polei (Buitenland, le Blad). Britsch-Egyptisch accoord heet bereikt. (Buitenland, le Blad). Amnestie in Oostenrijk. (Buitenland* le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. in goede verstandhouding met Polen te wil len leven. Uit Warschau wordt gemeld, dat gisteren in verscheidene Poolsche steden opnieuw vergaderingen zijn belegd in verband met de jongste gebeurtenissen, in Dantzig. Te Lodz waren 60.000 menschen in ver gadering bijeen. De Amerikaansche admiraliteit heeft be vestigd dat Japan binnenkort een of meer oorlogsschepen van ongekende afmetingen op stapel zal zetten, n.l. van 50.000 ton in houd bewapend met stukken van 45 c.M. kaliber. In 1921 heeft Engeland 5 linieschepen van 48.000 ton willen bouwen maar dit pian is niet doorgegaan. Het grootste En- gelsche oorlogsschip is de „Hood" van 42.100 ton. In den oorlog bezaten de Fu rious en een paar monitors ook kanonnen van 45 c.M. middellijn maar thans is het zwaarste geschut van iedere vloot niet grooter dan 40 c.M. Als Japan deze schepen waarlijk gaat bouwen zou het jongste vlootverdrag van Londen automatisch zijn geldigheid ver liezen want het berust op de veronderstel ling dat ook Japan zich zou houden aan het maximaal kaliber van 35 c.M. geschut voor nieuwbouw, dat de andere mogend heden overeen gekomen zijn. In de eerst komende zes jaar zou de uitvoering van die program, Japan 90 millioen pond kos ten. DUITSCHLAND. De Kerkstrijd. Politie-officieren hebben gisteren een inval gedaan in de bureaux der Pro- testantsche belijdeniskerk te Berlijn. Schrijfmachines en cyclostiles werden in beslag genomen. Het ministerie van kerke lijke zaken heeft den ambtenaren mede gedeeld. dat zij niet in verbinding mogen staan met predikanten of organisaties der oppositioneele evangelische kerk. FRANKRIJK. De amnestie voor politieke veroordeelden. Reuter meldt uit Parijs, dat gisteren alle in de kolonie La Réunion vertoevende politieke gevangenen, 78 in getal, voorloopig in vrijheid gesteld zijn in afwachting van de publicatie van de amnestiewet, die zal bepalen voor welke misdrijven de amnestie geldt en voor welke de vervolging wordt voortgezet. ENGELAND. Naar het einde der regeering Baldwin? Volgens den diplomatieken correspon dent van de „Star" zouden Ramsay Mac Donald en Sir John Simon binnenkort uit de regeering treden. MacDonald zou om gezondheidsredenen tot dezen stap overgaan en Sir John Simon zou in den herfst een hooge functie in de magistratuur krijgen. Het aftreden van deze beide kabinets leden, aldus de „Star" zou het einde der regeering aankondigen, aangezien'dit on vermijdelijk de demissie van het kabinet Baldwin met zich zou meesleepen. Wij geven dit onder voorbehoud.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1