HAAS BOOG-AZIJN „Koa Vx&ejhtfLe, JjnettefL Vsiy>" LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 23 Juli 1936 BINNENLAND. Het tournooi te Zandvoort. WEERKORPSENVERBOD NOODZAKELIJK. MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DE EERSTE KAMER. De Regeerlne uit in de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer in zake het wetsontwerp houdende voorzieningen om trent weerkorpsen, haar blijdschap. dat bil het afdeelingsonderzoek van het wetsont werp bleek, dat het vrit algemeen met in stemming werd ontvangen. De indiening van de onderhavige wets- voordracht bii de Staten-Generaal is door het kabinet bevorderd, omdat het kabinet als zoodanig de voordracht in 's lands be lang geboden achtte. Indien verscheidene, in de Staten-Generaal vertegenwoordigde, oolltieke groepen te voren op een ontwerp rsn deze strekking hebben aangedrongen. Klikt uit die omstandigheid enkel, dat deze croepen de belangen van den staat op de zelfde wiize zien als de regeering. Deze overeenstemming van inzicht recht vaardigt echter in geenen deele de stelling, dat de regeering den wil dier groepen als richtsnoer zou aanvaarden van haar han delen. Regeering en volksvertegenwoordi ging dragen ieder een eigen, zelfstandig od te vatten verantwoordelijkheid De po sitie der regeering is met de woorden van het verslag „slechts de mantadaris van de volksvertegenwoordiging" juridisch en fei telijk onjuist geschetst. Evenzeer onjuist is de stelling uit het verslag, als zou de voorgestelde regeling ge heel gericht zlin tegen een bepaalde be volkingsgroep te weten de Nationaal-So- ctalistische Beweging in Nederland. Het wetsontwerp heeft ten doel de orde en het staatsgezag tegenover elk en een iegelijk te handhaven, het heeft daarbii geenerlel bepaalde bevolkingsgroep In het bijzonder od het oog. De z.g. weerafdeelingen dier beweging kunnen niet od één lijn worden gesteld met de vrijwillige burgerwachten en den bijzonderen vriiwilligen landstorm. Deze laatste organisaties bezitten een a-politiek karakter en ziin uitsluitend opgericht tot steun aan het wettig gezag. Beide karak tertrekken ontbraken bij de weerafdeelin gen. De regeering is voornemens ook tegen Iedere gecamoufleerde machtsvorming met kracht od te treden. Het ligt in het voor nemen. de organisaties welke ln stand worden gelaten, ook na haar toelating van regeeringswege bii voortduring in het oog te houden NATIONALE LANDDAG HERVORMDE GER. STAATSPARTIJ. Gisteren heeft de Hervormde Gerefor meerde Staatspartij in een theetuin Berg en Bosch te Apeldoorn een nationalen landdag gehouden, welke door bijna zevenhonderd deelnemers uit alle deelen des lands Is be zocht. In de ochtendvergadering, welke geopend werd door ds. C. A. Llngbeek, lid der Tweede Kamer, sprak ds. G. Th. Smit, emeritus predikant te Apeldoorn een in leidend woord, waarna ds. H. E. Grave- meyer, predikant te Amsterdam, een rede hield over het onderwerp „Onderwerping". In de middagvergadering sprak ds. B. Gijzel van Amsterdam over het ontwerp „Godsregeering" waarna ds. L. Boer van Scheveningen het slotwoord sprak. DE FRAUDE TE NIJMEGEN. SPAANDSCHE GEZANT GAAT HEEN. Zijn ontslagaanvrage is door de Spaanschc regeering aanvaard. Naar het „Hbld." ter oore komt heeft de Spaansche gezant te Den Haag, de heer Doussinague y Texidor, nadrukkelijk ver zocht te worden ontheven van zijn func tie. Als reden wordt opgegeven „onover brugbaar verschil van politiek Inzichten van den gezant en het tegenwoordige Spaansche minlsterie-Glral". De Spaansche regeering heeft dit ontslag aanvaard. De gezant zal heden zijn func tie neerleggen. De eerste gezantschapsse cretaris, de heer Trivino y Sanchez, zal als zaakgelastigde voorloopig de leiding der legatie op zich nemen. Men verwacht dat de gezant zeer spoe dig ons land zal verlaten, om zich naar Frankrijk te begeven. Het Nederlandsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken is van een en ander op de hoogte gesteld. WIE IS VERANTWOORDELIJK VOOR MISLEIDENDE INLICHTINGEN- BIJ DE SOLLICITATIE? In de gistermiddag gehouden raadsver gadering heeft de burgemeester van Nij megen eenige mededeelingen gedaan over de zaak van den geschorsten commissaris van politie Van der M. De burgemeester deelde mede. dat hij voor de vervulling van de in 1933 ontstane vacature van commissaris van politie een minutieus onderzoek ingesteld heelt en zeer goede Inlichtingen heeft verkregen over den toenmaals Haagschen inspecteur. Opgrond van de verkregen inlichtingen heeft de burgemeester den minister van justitie verzocht den heer Van der M. als commis saris aan de Kroon voor te dragen. De be kend geworden frauduleuze handelingen hebben de overheid zeer pijnlijk aange daan. Spreker zal hierover nadere inlich tingen geven, als het onderzoek voor den rechter-commissaris ls beëindigd. Spreker hoopte, dat de zaak tot volledige klaar heid zou komen, ook met betrekking tot de vraag, of er iemand aansprakelijk zou kunnen worden gesteld wegens het geven van misleidende Inlichtingen over een sollicitant voor een zoo belangrijke func tie als commissaris van politie. Intusschen betreurt de burgemeester het gebeurde in meer dan één opzicht. Niet het minst voor het Njjmeegsche politie-corps, dat door deze gebeurtenis wel pijnlijk is getroffen. Spr. vraagt echter het volste vertrouwen voor het politiecorps, dat meermalen ge toond heeft volkomen voor zijn taak be rekend te zijn. De heer Gautsch zeide als oudste ge meenteraadslid. dat hij er van overtuigd was, dat het niet aan den burgemeester gelegen heeft, dat de zaak zoo is afgeloo- pen. Spr. hoopte dat met de aanstelling van een nieuwe commissaris in alle op zichten een goede keus zal worden ge daan. De burgemeester dankte den heer Gautsch voor zijn woorden. RAADHUISBOUW TE AMSTERDAM. Voordracht inzake samengestelde prijsvraag aangenomen De gemeenteraad van Amsterdam heeft aisternamiddae met algemeene stemmen zangenomen de voordracht van B. en W. om hen te machtigen ter voorbereiding van het oDmaken van de plannen voor den bouw van een nieuw Raadhuis aan het "ederiksDlein de maatregelen te nemen welke noodie ziin voor het uitschrijven van een samengestelde Driisvraae ter zake van d'en bouw. BARON VAN GEEN GEHULDIGD. Op het stoomschip „Volendam" Gisteravond is F. M. L. baron Van Geen, oud-particulier secretaris van H.M de Ko ningin. die deelgenomen heeft aan een reis. welke het s.s .Volendam" van de H. A.L heeft gemaakt, te Rotterdam terug gekeerd Zooals men weet. heeft H.M. de Koningin baron Van Geen ter gelegenheid van ztln 70sten verjaardag od 15 Juli 1.1. onderscheiden met het grootkruis in de Hulsorde van Oranje Nassau. Bij aankomst van het schlD vernamen wij aldus het Hbld.. dat de verjaardag van baron Van Geen aan boord van het stoomschip niet onoDgemerkt Is voorbijgegaan. Na het ver trek uit Teneriffe heeft de kapitein van de Volendam" de heer P Lagaai. den jubi laris het telegram van H.M. de Koningin en H.K.H Prinses Juliana, bevattende een ge- lukwensch en de mededeellng van de hooge onderscheiding, ter hand gesteld De kaoi- tcin heeft den Inhoud van het telegram in tegenwoordigheid van een groot aantal Nederlandsche en Fransche toeristen voor gelezen. waarna men staande het Wilhel mus heeft gezongen. Od bttzondere harte lijke wiize hebben de toeristen den jubila ris daarna gehuldigd Tiidens de reis. die 15 dagen heeft geduurd, bevonden zich 270 Nederlandsche en 30 Fransche toeristen aan boord van de Volendam". DE EIERENUITVOER NAAR DUITSCHLAND. 6920 (lngez. Mcd.) ZWEMMEN. DE LEIDSCHE ZWEMCLUB BESTAAT 50 JAAR. De maximumprijzen met ruim 20 pCt. verhoogd. De maximumprijzen voor den uitvoer van eieren naar Duitschland zijn met in gang van vandaag belangrijk gewijzigd en als volgt vastgesteld: B. eieren f. 4.10 per 100 (voorheen f. 3.20); A eieren f. 4.40 per 100 ivoorheen 1.3.50); S. eieren f 4 70 per 100 (voorheen f3.801 In verband hiermede ls de monopolie- bij-slag van f. 10. die de regeering gaf bij export, vervangen door een heffing van f. 0.80 per 100 eieren. Wij merken hierbij op. dat deze prijs- verhooging van ruim 20 pCt. een evenre dige achteruitgang van den eierenexport naar Duitschland beteekent. daar. zooals bekend, hier voor een geldcontingent is vastgesteld, dat thans dus eerder uitge put zal zijn. o EERSTE KAMER. De Eerste Kamer zal Dinsdag 28 Juli a.s. des avonds te halfnegen bijeenkomen ter behandeling van eenige kleine wets ontwerpen. Voorts zullen Woensdag 29 Juli te elf uur voormiddag aan de orde zijn o.a. het girowetje, de beperking van den schulden aftrek voor de belasting van de doode hand en indien het eindverslag tijdig zal zijn vastgesteld de ontwerpen inzake credlet voor werkverruiming en Industrie financiering. BURGEMEESTERS. Bij K. B. van 20 Juli is aan U. P. Cava lier op zijn verzoek met ingang van 15 September 1936 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zwollerkerspel, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester be wezen. Bij Kon. Besluit van 20 Juli 1936 zijn verder opnieuw benoemd met ingang van: 15 Augustus tot burgemeester der ge meente Bergeijk J. M. H. Klardie; 5 Aug. te Empel en Meerwijk A. A. H. de Bekker; 16 Aug. te Jïtten en Leur, H. A. L. Hamil ton; 15 Aug. te Vught mr. H. J. M. Loeff; 1 Aug. te Castricum P. H. L. J. Lommen; 4 Aug. te Schoorl S. G. L. F. baron van Fridagh; 13 Aug. te Poortvliet W. Dron- kers, secretaris van die gemeente; 13 Aug. te Tholen mr. A. J. van der Hoeven; 13 Aug. te Maarn F. E. Everwijn Lange; 1 Aug. te Amersfoort mr. J. C. Graaf van Randwijck; 16 Aug. te Het Bildt L. Pop- pinga; 4 Aug. te Swalmen C. P. F. M. Strens. HERDENKING OP ZATERDAG EN ZONDAG A.S. De L.Z.C., een van de oudste zwemveree- nigingen in den lande, gaat Jubileeren, zij het dan dat zij dit feit op slechts beschei den wijze, door verschillende omstandighe den, zal herdenken. Zaterdag 25 Juli houdt zij een receptie in de stemkamer van de Stadsgehoorzaal en Zondag zal ln de zweminrichting „roel- meer" een polo-tournool georganiseerd wor den. met na afloop een intiem diner voor leden en genoodigden in den „Vergulden Turk". De Leidsche Zwemclub ls ontstaan na een zwemwedstrijd op 4 Juli 1886 ln de zweminrichting „Rhijnzicht". gehouden on der de bezoekers der Inrichting. Korten tijd later riepen G H Sijthoff, C. A. Bader. A. Rappard en A. D. Sala belangstellenden op om een zwemclub op te richten, wat op 24 Juli d.a.v. gelukte. De L.Z.C. had voorloopig als hoogtepunt van elk seizoen „de" jaarlijksche wedstrij den: omdat er in die vervlogen jaren zoo weinig clubs waren, kwamen van alle kan ten de „H.H. leden en liefhebbers" op deze wedstrijden af om hun 40 M., 80. 160, 400 of 600 M. baantje te trekken. Maar. al leen schoolslag. 80 M. in 1.22 3/5. 160 M. in 2.43. Geen Spaansche slag of crawl. Een ouderwetsche rugslag. 80 M. in 1.24! In 1888 gaf de L.Z.C. mede den stoot 'o* de oprichting van den N.Z.B In 1890 werd be gonnen met het afnemen van examens voor geoefend zwemmen, maar daarna ver slapte het vereenigingsleven. In 1894 was de L.Z.C. vrijwel ter ziele, maar G. H. Sijthoff wekte den schijndoode op en onder voor zitterschap vap C. J. Leendertz groeide de L.Z.C. voorspoedig. In 1901 werd het polo- spel voor het eerst beoefend, wat voor iedere vereeniging de verzekering van haar bestaan is. In 1906 kwam het zevental In de 1ste klasse. Toen echter werd de Inrich ting „Rhijnzicht" gesloten wegens vervui ling en dat was voor de L.Z.C. een zware slag. Na jarenlange onderhandelingen en vele vergeefsche plannen werd in 1915 de nieuwe zwemschool aan den „Hooge Rijndijk" ge opend. dank zij de hulp van burgemeester jhr. mr. dr. N, C. de Gijselaar en wethou der Fischer. Na 1916 begint de opleving. De scheidende voorzitter van Sp^l gaf den „Van Spallbeker" en werd er weer gepolo'd In 1924 promoveerde de L.Z.C naar de eer ste klasse. Met afwiselend succes bleef de club al die jaren in de hoogste afdeellng, maar steeds bleef het team zoo sterk, dat het van de laatste plaats vandaan bleef en tot op heden een ploeg vormt, die er wezen mag. In het jaar 1927—1928 bereikte de L.Z.C. het hoogste aantal leden en bestond er een groot enthousiasme. Vooral het adspiran- ten-tal vertoonde een voortdurende stij ging. Wederom werd een stap gedaan, na eenige mislukte pogingen, op den weg naar het schoolzwemmen. Ook werden ln dit jaar enkele vergade ringen belegd om te komen tot oprichting van een overdekte zweminrichting, mede om hiermede een algemeen stadsbelang te dienen en de verbreiding van het zwemmen als een maatschappelijk belang te zien. Daar voor enkele jaren door een geval van de zoo zeer gevreesde „ziekte van Weil" de inrichting gesloten moest worden en voor Leiden tengevolge daarvan de zwemgele- genheld uiterst beperkt werd, is er een in zinking in het ledental ontstaan. L. Z C. mocht echter het genoegen smaken dat de vereeniging „Poelmeer" haar in de gelegen heid stelde in hare inrichting te zwemmen, zoodat het clubverband bleef bestaan. Nu is het wachten op het besluit van hooger- hand om te komen tot openstelling van de sedert jaren in het uitzicht gestelde „ever- dekte" en bedriegen de teekenen niet dan zal Lelden binnen niet al te langen tijd een zweminrichting rijker zijn en het aantal leden der L.Z.C. weer crescendo gaan. Aan het polo-tournooi op a.s. Zondag wordt deelgenomen door H Z. en P.C. I (Den Haag. H.P.C. I iHeemstede). Haarlem en L.Z.C. Voor de le ronde worden gespeeld: L.Z.C.Haarlem en H.P.C.—H Z. en P.C. A.Z.C. I—DE GOUWE I 5—1. Deze wedstrijd was niet bijzonder span- nend hoewel voor de rust de partijen goed j tegen elkaar opwogen. Na de rust was A.Z.C. belangrijk sterker. Reeds spoedig ls het de mldvoor van de Gouwe die met een goed gericht schot zijn club de leiding geeft 01. A.Z.C., dat dan de zaken stevig aanpakt, heeft aanvanke lijk geen succes, terwijl een corner voor de bezoekers geen succes oplevert daar keeper Gesman schitterend weet te redden. Als P. van Leeuwen den bal dan keurig doorgeeft naar C. van Leeuwen is het deze die op keurige wijze voor den gelijkmaker zorgt 11. De Gouwe heeft eenige malen pech. Daarentegen weet A Z.C. de leiding te nemen als v. d. Velden aan Thim door geeft die den Goudschen keeper laat vls- schen 21. Gouda komt dan opnieuw ln den aanval. Eenige zeer gevaarlijke scho ten kort voor doel worden evenwel door keeper Gesman schitterend verwerkt. Na de rust onderneemt A.Z.C. aanval op aanval en zij ls over het geheel sterker. Thim van A.Z.C. mist een kans maar hij heeft oogenblikkelijk daarna succes en weet den voorsprong van A.Z.C. tot 31 te vergrooten. De Gouwenaren zwoegen hard om den achterstand te verkleinen doch hebben geen succes daar keeper Gesman op zijn hoede ls en de voorhoede bovendien nog al eens naast schiet. A.Z.C. heeft op nieuw succes als v. d. Velde geheel uit het midden met een keurig gericht schot den Goudschen keeper andermaal het nakijken geeft 41. Kort voor het einde is het de zelfde speler die 51 scoort, met welken stand het einde komt A.Z.C. II—DE GOUWE II 8—0. Deze wedstrijd geleek veel op het spel van kat en muis. De bezoekers hadden weinig in te brengen hetgeen de cijfers wel duidelijk weergeven. Reeds direct komen de Alphenaren in 't offensief. Als Bijl het. leder te pakken krijgt maakt hij geen fout en schiet in 1-0. Een corner voor A.Z.C. levert geen resul taat, op .doch als Kemp zich uit een klu wen van spelers vrij weet te maken en vlug opzwemt weet hij den voorsprong te vergrooten 20. Dezelfde speler maakt er spoedig 3—0 van als Bijl heeft gemist. De Gouwe tracht wel den achterstand te ver kleinen doch hun voorhoede maakt er niet veel van. Als is gedraaid ls het Bijl die na hervat ting onmiddellijk den Gouwe-keeper weer laat visschen 40. Weldra ls 't Raaphorst die andermaal inschiet 50. Bij een straf- worp voor A.Z.C. Is het dan dezelfde spe ler die er een half dozijn van maakt 60. De Gouwe heeft nu zeer weinig ln te bren gen en de gastheeren weten door Bijl en Raaphorst den voorsprong nog op te voe ren tot 8—0. Met dezen stand komt het einde. WEDSTRIJDEN L.Z.C. Hedenavond te kwart over acht speelt L Z.C. I ln de zweminrichting Poelmeer tegen Haarlem I. Vooraf speelt L.Z.C. II tegen H Z. en P C. III. S.Z.V. I—DE ZIJL IV 1—3. Gisteravond speelde De Zijl IV te Sas- senhelm haar laatsten wedstrijd voor de competitie tegen S.Z.V. I en won met 31. Rust 11 Door deze overwinning behaalde De Zijl TV ongeslagen het kampioenschap. D.Z.V. n—DE ZIJL III I—1. Deze gisteren te Delft gespeelde wed strijd eindigde in een gelijk spel 11. Rust 10. GRONINGSCH KANALENPLAN GOEDGEKEURD. Provinciale Staten van Groningen heb ben gistermiddag goedgekeurd het voor stel van Gedeputeerde Staten van die pro vincie waarin de verbetering voorgesteld wordt van de kanalen van Groningen over Winschoten naar de nieuwe Staten Zijlen en die van de Veenkanalen, terwijl voorts de voor de voeding van deze kanalen be- noodigde werken zullen worden uitgevoerd. Het plan omvat de volgende onderdee- len; 1. Aanleg van een nieuw kanaalgedeelte tusschen Eemskanaal en het Winschoter- diep. 2. Verruiming van het Winschoterdiep met bouw van een nieuwe schutssluis. 3. Aanleg van een kanaalgedeelte ten noorden van Hoogezand en Sappemeer. 4. Verruiming van het Westerdiep, de Rensel en de Pekela. 5. Aanleg van een kanaal van het be staande kanaal te Veendam en de aanleg van een kanaalgedeelte van de Pekela. De totaal kosten bedragen f, 6.875.000, i waarvan het rijk maximaal f. 4.750.000 voor I zijn rekening neemt. PAARDENSPORT. NEDERLAND NAAR DUBLIN. Deelneming aan groot internationaal concours hippique. Naar wij vernemen zal een Nederlandsche equipe deelnemen aan het Internationale Concours Hippique. dat ter gelegenheid van de Internatienal Dublin Horse Show van 4 tot en met 8 Augustus aldaar gehouden wordt. De Nederlandsche equipe bestaat uit ritmeester Hcuff met dc paarden .Jim my" en ..Godard" eerste luitenant Ruys de Perez met de paarden .Eichenkranz" en „Krestelle" en eerste luitenant van Reede met de paarden „Diana" en Barnabas". Chef d'équipe is ritmeester jhr. Gevaerts van Nuland. Behalve deze Nederlandsche equipe ko men ook teams van Frankrijk België. Zwit serland. Engeland en Ierland uit. De Ier- sche ruiters nemen n.l. geen deel aan de Olympische Spelen omdat de besten hun ner met de beste paarden on de Horse Show moeten rijden H. Z. EN P. C. KAMPIOEN. Door een 73 overwinning op Maas is de H. Z. en P. C. er gisteravond in ge slaagd wederom het kampioenschap harer afdeeling te behalen. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Utrecht is in den leeftijd van 63 jaren overleden de heer A. W. van Schalk, secretaris van de Landelijke federatie tot bevordering van het ziekenfondswezen. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Maandag den 27sten Juli a.s. niet plaats hebben. SCHAKEN. EUWE WINT VAN GRUENFELD. DE PARTIJ FINE—KERES AFGEBROKEN. Gisteren ls het tournooi te Zandvoort voortgezet. Het verloop der partiien was: EuweGruenfeld. Gruenfeld speelde tegen Euwe een aangenomen damegambiet, welke speelwllze hij zeer goed kent. De Oostenrijker, die meende met deze variant gelilk stiel te kriigen kwam bedrogen uit. Dr. Euwe offerde een pion. welke hil enkele zetten later weer terugwon met goede aan- valskansen Het zag er spoedig naar uit. dat Euwe een snelle overwinning zou boe ken. doch Gruenfeld offerde dame tegen toren en paard en slaagde od deze wiize er in ziin stelling volkomen te consolidee- ren. Gruenfeld buitte echter ziin kans niet goed uit en deed vervolgens een minder goeden zet. waardoor Euwe de gelegenheid kreeg de partil op fraaie wiize te beslissen. Op den 27sten zet gaf Gruenfeld op. Deze partil werd door dr. Euwe buitengewoon sterk gespeeld BeckerVan Doesburgh. De partij, die in deze ronde het eerst uit was. Van Doesburgh verdedigde zich Fransch en kon de groote stukken afruilen. Er ontstond toen een eindspel, waarbii de kansen onge veer gelijk stonden Van Doesburgh deed echter een minder goeden zet en kon pion- verlies niet verhinderen. Dit voordeel was op zich zelf nog niet beslissend maar wit kreeg vervolgens een aanval op den koningsvleugel, die tot verovering van nog meer pionnen leidde. De Nederlander gaf toen op. TartakowerLandau. Dit werd een Fransche partü met de Nimzowitsch- varlant. waarin zwart beter kwam te staan, doch Tartakower wist od geraffineerde wiize complicaties aan te brengen en ziin tegenstander voor moelliike ploblemen te plaatsen. In tiidnood verloor Landau steeds meer terrein en op den 36sten zet over schreed hii den tiid In een verloren stelling. SpielmannBogoljubov. Spielmann behandelde het damegambiet eenigszins vreemd In de openingsfase offerde hii een pion. welk offer door Bogoljubov keurig werd weerlegd. Zwart wist een eindspel te forceeren waarin hii betere kansen had. Bogoljubov behandelde het eindspel stra tegisch zeer fiin en vergrootte geleidelijk ziin voordeel. Op den 40sten zet dwong hii ziin tegenstander, door stukwinst, tot capitulatie. PrinsMaroczy. Dit was een Nimzo- witschverdediging welke ln tournoolen zel den meer wordt aangewend. Beide spelers rocheerden lang. Toen Maroczy geen voor deel zag zette hii een wilden aanval od touw welke echter door Prins gepareerd werd Tenslotte ontstond een eindspel met geliik materiaal en ongeveer gelijke kan sen. Maroczy wist in tlidnood het even wicht te houden, zoodat bii het afbreken de kansen nog steeds geliik stonden In de avonduren behandelde Prins het eindspel uitstekend, zoodat de Dartit remise werd. KeresFine. De voornaamste partil van deze ronde, was die tusschen Keres Fine. Deze laatste beantwoordde de Zuker- tort-opening op ongewone wiize. Langs omwegen ontstond een soort dame-gam biet Keres. die gewend is scherp te spelen, verloor ziin geduld, maakte de stelling gecompliceerd, waardoor eenige spanning ontstond. Een tijdlang behield hii het ini tiatief. ten koste echier van een pion. Fine forceerde met ziin bekend flegma iedere dreiging en ruilde eenige stukken af om het eindspel te bereiken. In den stand, waarin werd afgebroken, had hii nog steeds den pion meer. In de avonduren werd de partil ten tweede male afgebroken. Morgen vindt de voortzetting plaats. Keres had nog steeds remise-kansen. De meesters begaven zich na afloop naar de perskamer, waar de afgebroken stelling ter dege geanalyseerd werd. Fine zal vol gens de analyses waarschijnlijk kunnen winnen. De stand is thans: Euwe en Bogoliubov ieder 3 punten Fine 2'/s punt ep I afgebroken partij. Becker. Tartakower en Maroczy ieder 2 punten. Keres l'/i pnt. en 1 afgebroken party, van Doesburgh. Landau. Gruenfeld Spiel mann l1/'» pnt. Prins 1 punt GOLF. BELGIE—NEDERLAND (DAMES) 8—1. Te Le Zoute (België) is de wedstryd BelgiëNederland voor dames gehouden. België won met 81. De gedetailleerde resultaten luiden: Foursomes: mile D. Oury en mile N. Wiener winnen met 5 en 4 van mevr. A. Bumav. Tienhoven en mevr. N. Fabius— Noyon; mile D. de Thomaz en mile Tous- saint winnen met 5 en 4 van mevr. N. v. RiemsdUk—v. Limburg Stirum en mej. A. E. Horstmann; mile Gheysens en mile Storms winnen met 2 en 1 van mevr. J. SalbergFyen en mevr. H. Steenhuis Matthes. Singles: mile Oury verliest met 2 en 1 van mevr Buma; mile de Thomaz wint met 4 en 3 van mevr. Fabius; mile Wiener wint met 5 en 4 v. mevr. v. Riemsdyk; mile Toussalnt wint met 5 en 4 van mevr. Sal berg: mile Gheysens wint met 4 en 3 van mej. Horstmann; mile Storms wint met 6 en 4 van mevr. Steenhuis. Totale uitslag: België wint met 81. DUIVENSPORT. STEDELIJK CONCOURS. Door de Leidsche Postduivenvereenigin- gen aangesloten bij den N. A. B. v. P. is een commissie gevormd, hoofdzakeiyk ten doel hebbende het organlseeren van een af- standsvlucht op Bordeaux, opdat het vol gend jaar uit de kampioenen der vereeni ging een Leidsch Kampioen naar voren zal komen, zoodat nu iedere vereeniging het volgende Jaar met het samenstellen van zyn vluchtprogram hiermede rekening kan houden. Verder is het doel der Commissie om aan het einde van 1936 of begin 1937 een mooie posfcduivententoonstelling te or ganlseeren. De vlucht van Bordeaux werd ai een goede inzet. Er werd nameiyk ipgekorfd door de L.P.V. „De Vriendenclub". „De Bonte Duif". „De Reisduif", de „L. P. C." en „De Blauwkras" met een totaal van 108 duiven welke om 14.20 uur in vryheid wer den gesteld met Z.W. wind. De liefhebbers werden wakker geschud daar de duiven zeer snel gevlogen hebben voor hun hok gevon den werden, dat nog gesloten was. De heer A. Schouten klokte hier in Leiden de eer ste duif welke duif ook nationaal stond, om 5 uur 27 min. en 6 seconden en deze duif maakte een snelheid van 1829,70 Meter per minuut hetgeen een verbazende snelheid is vanaf Bordeaux. Nationaal wordt deze tijd ook aangehouden. Tevens klokte hij r.o. 7. H. Fazel 2 en 23; L. v. d. Nieuwendyk 3, 4, 30 en 36; P. v. d. Leek 5; Baley 6: J. Vlie- genthart 8, 10 en 14; Joh. Vogelenzang VC 9 en 21; Adr. v. Egmond 11; L. Gijsman BK 12; D. Kramp 13 en 27; J. J. Laman 15 en 29; Gebr. v. Oord 16, 20 en 32; F. Fisseur 17: Chr. v. d. Pluym 18; A. W Krol 19 en 24; A Singeling 22; W. le Mair 25 ?r. 28; J. Flippo RD 26 en 33; Bavelaar 31; R. P. de Graaf 34 en D. Roest 35. De laatste duif werd geconstateerd 11.54.39 en maakte 1022 meter per minuut. 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11