DE SPAANSCHE BURGERKRIJG. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 23 Juli 1936 BEIDE PARTIJEN BLIJVEN WINST MELDEN. Ook zonder zon KERK- EN SCHOOLNIEUWS. De minister vestigde toen onze aandacht ep een aantal zinsneden, die wij hier met zijn goedvinden los naast elkaar overne men: „Met betrekking tot de aanduiding der geslachten leven wij ln een tijd van over gang. De maatstaf m„ vr. en o. van de Vries en te Winkel kan voor het gebruik van des, der, enz. nu niet meer worden aangelegd. De mogelijkheid bestaat, dat het jonge geslacht, onbekend met de oude genus-onderscheldlng. deze genitiefvormen gaat bezigen op een wijze, die niet in over eenstemming is met het beschaafd taal gebruik. Kier dient men rekening te hou den met de traditie. Het oudere geslacht ondervindt een onaangename gewaarwor ding bij het lezen of hooren van d e r bij een vroeger masculinum. Daarom verdient het aanbevelingenz. Bij een aantal de- woorden ls geen bepaalde regel voor de keus tusschen welks en welker te geven. Nu de naamvals- n geen criterium meer kan zijn, is de tijd gekomen voor een nieuwe regeling, die nauwer kan aansluiten bij het werkelijk gebruik. Het komt ons wenschelijk voor, eenlge aanwijzlgingen te geven bij de keuze tusschen de h ij en de z ij aanduiding voor degenen, bij wie nog geen beschaafd taalgebruik aanwezig is. Het gevaar is toch niet denkbeeldig, dat bij het ontbreken van zulke aanwijzingen de meening zou postvatten, als zou voor taan bij alle zelfstandige naamwoorden, die niet bepaaldelijk een vrouwelijk per soon aanduiden, de aanduiding met hij (hem. zijm toegelaten of zelfs gewenscht zijn Er bestaat inzake de hier aanwezige „middenstof' ten aanzien van de voor naamwoordelijke aanduiding een traditie, waarvan het jonge geslacht (elders: de beginner) niet te zeer mag afwijken. Met betrekking tot zij en haar beslist bij woor den als kat, poes. ook koe het verband of het persoonlijk gebruik. Bij aanduidingen als alcohol, wijn, alsook bij andere ln Zuid- Nederland steeds als mannelijk behandelde stofnamen, blijft persoonlijke vrijheid be staan. Het is te voorzien, dat zij, die den ouden genusmaatstaf niet kunnen aanleg gen. wegens liefde ook haat. wegens dap perheid ook moed. wegens vroolijkheld ook ernst met z ij zullen gaan aanduiden. Er ls geen bezwaar tegen om bakkerij, encyclo paedic. fotografie als hij-woorden te be handelen, wanneer zij duidelijk de betee- kenis van zaaknamen hebben. Van strenge regels, die in alle denkbare gevallen voor zien, kan geen sprake zijn. Het zij nogmaals herhaald, dat deze aanwijzlgingen voorna melijk ten doel hebben, een ongewenschte uitbreiding van de hij-aanduiding tegen te gaan. terwille van het Zuid-Nederlandsche taalgevoel en de ook ln het Noorden be staande traditie". De minister vervolgde toen: „dit lange verhaal heeft u noodig om te begrijpen, wat lk u nu verder zeggen ga. Ik neem de hier voorgedragen beschouwingen ln geen enkel opzicht voor mijn rekening. De publicatie van de nota's waartegen bij de Belgische regeering evenmin bezwaar bestaat als bij de Nederlandsche is dan ook geschied zonder het officleele stempel, dat daaraan zonder mijn ingrijpen zou zijn verleend. Ik spreek mij hierbij niet uit over de vraag, of de nota's onvermijdelijke conse quenties aangeven van de regels 5 en 6. De commissie is van dat oordeel, men kan blijkbaar ook van een ander gevoelen zijn. Hier denk ik weer aan de zooeven genoem de studie van Gerard Knuvelder nie mand zal hem een verstard conservatief noemen waarin ik bijvoorbeeld lees: „In dezen gedachtengang is dan ook ongemotiveerd de haast, waarmee som mige woordenboekmakers de onder scheiding tussen zogenaamd mannelijk en zogenaamd vrouwelijk geslacht bij de d e woorden laten vallen. De aan duiding dezer onderscheiding ln woor denboeken blijft nodig, zowel voor de verbuiging der bijvoeglijke woorden als voor de voornaamwoordelijke aandui ding in geschriften." In dezen gedachtengang zouden dus regel 6 en 6 kunnen gehandhaafd blijven, zonder de gevolgen, die de commissie van Haerin- gen daaraan vastknoopt. Maar in elk ge val is nu gebleken, dat die gevolgen er aan vastgeknoopt kunnen worden. ..Wat zijn uw groote bezwaren tegen het betoog in de nota's?" „Die bezwaren zijn van tweeëerlei aard: taalkundig en paedagogisch. Ik kan het voor beide gebieden aldus formuleeren: er dreigt willekeur en regelloosheid. Let u, wat de taal betreft, maar eens hier op, dat door het wegvallen van de genus-onderscheiding „allerlei gebruik mogelijk wordt, dar een bepaald gedrag „nu aanbeveling verdient" dat er een „niet denkbeeldig gevaar" is, dat de beginner „niet te zeer moet afwijken", dat strengere regels niet mogelijk zijn, maar „een al te ongewenschte uitbreiding van een bepaald gebruik moet worden tegen gegaan". En leest u in dit verband eens wat prof. van Mlerlo geschreven heeft in de „Taaltuin" blz. 380: „Hoe zal het nu over vijf of tien jaren gaan met het gebruik van hij en zij?" Wanneer de maatstaf van het geslacht niet meer gebruikt wordt en dat zeggen de nota's zoodat de n niet meer criterium is. dan is in feite, naar mijn inzien, het geslacht vervallen. Dan kun nen wij straks volgens de nota's twijfelen, of wij van de poes moeten zeggen: „zij zet haar staart op" en of wij wellicht van den haat binnenkort mogen zeggen: „zij bederft ons leven". Ik kan zulk een taai-vergroeiing niet voor mijn rekening nemen. Maar ik vertrouw, dat ook zij, die op dit punt min der conservatief zijn dan ik. niettemin met mij geheel zullen meegaan, als ik u nu naast mijn taalkundig bezwaar nog mijn paedagogisch bezwaar uiteenzet. Onze jonge menschen moeten volgens de nota's leeren zich te voegen naar „de traditie", ons jonge geslacht mag van de traditie „niet al te zeer afwijken" en het moet „een onaange name gewaarwording bij het oudere ge slacht vermijden." Men behoeft zeer weinig kennis te hebben van de jeugd-mentaliteit, om te weten, dat deze bom precies verkeerd zal barsten. De argumenten, die aldus aan de jeugd worden bijgebracht, de regels die geen werkelijke regels zijn, waarmee aldus de jeugd moet gaan werken, zij kunnen al leen maar anarchie in hun geest kweeken. Vooral wanneer op meer dan één terrein plaats blijft voor „persoonlijke vrijheid" In de Eerste Kamer heb lk reeds een bewijs gegeven, hoe veel gevaar hier dreigt. Mijn citaat luidde: „de ten vorigen jare voor dit examen verordende spelling schijnt voor velen aanleiding te zijn om meer dan ooit op de zonderlingste en willekeurigste wijze met de genitief-vormen van het lid woord. om met de door de geslachten der substantieven bepaalde persoonlijke en bezittelijke naamwoorden om te springen." Nog steeds blijven de berichten zeer tegenstrijdig, daar belde partijen niets melden. Toch lijkt het bij nauwkeurige beschouwing dat de rebellen eenig terrein winnen, ook, waar in de regeeringscommu- nlqués melding wordt gemaakt van namen, die nog niet als in handen der rebellen waren genoemd. Pierre Dumas, de speciale correspondent van het Fransche blad ..Petite Gironde", heeft aan zijn krant uit Pamplona een telegram gezonden, waarin hij o.m. zegt: „De tegenwoordige staatsgreep gelijkt in niets op de vorige. In belde kampen gaat het om een volksopstand, waarbij het ge regelde leger de rol van kader speelt. Bij de Noordelijke opstandelingen, onder wie ik mij op het oogenbllk bevind, zijn evenveel gemobiliseerde burgers als sol daten van generaal Mola. Het geheele Noorden van Spanje, met uitzondering van Bilbao en Barcelona, neemt aan den op stand tegen de regeering deel". Te Madrid. De orde in de straten van Madrid wordt gedeeltelijk gehandhaafd door met revol vers gewapende vrouwen, die alle voertui gen inspecteeren met Inbegrip van de militie-auto's, teneinde de fascistische auto's op te sporen, waaruit herhaaldelijk onverwacht het vuur wordt geopend op de regeeringsgetrouwe troepen, welken reeds ernstige verliezen werden toegebracht. Kenteekenend voor den toestand in de hoofdstad ls het feit. dat gistermiddag nog op verscheidene plaatsen heftige vuur gevechten hebben plaats gehad tusschen opstandelingen en regeerlngsgetro^ye troepen. Bij een van deze schietpartijen drong een verdwaalde kogel door ln het bureau van het „Deutsche Nachrichten- burowaar het projectiel in een muur verdween, zonder verdere schade aan te richten. Madrid maakt thans weer kennis met de z.g. „Pacos", welke het reeds in October 1934 heeft leeren kennen. ..Pacos" zijn franc-tirailleurs („Marokaansche rebel len". zegt de dictionnairel. ditmaal fascis ten, die van tijd tot tijd revolverschoten lossen van terrassen of uit huizen. Deze schoten lokken weer schoten uit van leden der volksmilitie, die de wacht op straat houden en schijnen vooral ten doel te heb ben. de regeeringstroepen nutteloos muni tie te doen verschieten. Het woord „Paco" is een militaire term. die tijdens de verovering van Marokko is Thans weet ik al weder meer fraais. Ik houd mij overtuigd, dat ik bij mijn streven om het onderwijs te doen werken met vaste gegevens, die aan de jonge men schen geestesdlscipline bijbrengen, eigen lijk volkomen handel in de lijn en naar ik hoop in den geest van mijn ambts voorganger, die immers zijn groote be zwaar tegen d« tuchteloosheid en de slor digheid van het schrijven van het Neder- landsch zoo duidelijk heeft geformuleerd en die zoo scherp opkwam tegen de ge dachte bij de jeugd: „het komt er niet meer op aan. hoe ik schrijf". En dat de regels 5 en 6 in onderling verband tot regelloosheid bij het onderwijs zouden kun nen aanleiding geven, dat zal, naar ik ver moed, nu niet meer worden betwist. Daar mee was de zaak voor mij uitgemaakt: de regels moesten gewijzigd worden, de op dracht aan de commissie even zeer. Het laatste kan echter slechts geschieden na overleg met België, want de commissie is door de twee regeeringen ingesteld. Voorshands stelde Brussel mij voor den arbeid der commissie op te schorten. „Hecht u ook overigens aan een overeen stemming met België?" „Natuurlijk moeten Nederland en België beide zelfstandig hun houding bepalen, maar gelijkheid van handelen acht ik wel gewenscht. Dat ligt voor de hand, want een breeder taalgebied versterkt de positie van de taal". „Zijn er niet allerlei verschillen tusschen Noord en Zuid?" „Onlangs ben lk ln adressen er weer op gewezen, dat een regeling van geslacht en voornaamwoordelijke aanduiding, die zoo wel in Noord als in Zuid bevredigt, niet te vinden is. Maar ik ben niet bereid, die stel ling zoo maar voetstoots te aanvaarden. Een splitsing op dit gebied zou ik betreu ren. U moet maar eens nalezen wat Van Mierol in de „Taaltuin" geschreven heeft over eenheid en eenvormigheid. Dit onder werp zou overigens op voortreffelijke wijze behandeld kunnen worden door de nieuwe commissie." „Nog een vraag als uwe Excellentie het ons veroorlooft. Gelooft u, dat er thans bevrediging zijn zal op het gebied van spelling en taal?" „Dat geloof ik zonder twijfel. Natuurlijk zal de kring, die den naamvals-uitgang n in het geheel niet geschreven wil zien, niet bevredigd zijn. Waarschijnlijk zet deze zijn streven voort, maar ik geloof niet, dat het Nederlandsche volk ln zijn meerder heid dit streven waardeert. Tegenover den kring, die zulk een radicale wijziging voor staat. staan niet minder bevoegde kringen, die van tegenovergesteld gevoelen duide lijk blijk gegeven hebben. Twee en twintig hoogleeraren uit Nijmegen hebben aan mijn ambtsvoorganger geschreven, dat zij „in de algeheele afschaffing der buigings- n een noodlottig gevaar zien voor de gunstige ontwikkeling der Nederlandsche taal. die behalve een leervak voor het on derwijs, ook nog is een deel van het erf goed onzer vaderen, een nationale cultuur schat en een Instrument voor wetenschap en kunst". De groote meerderheid van de Koninklijke Vlaamsche Academie heeft mij ln Maart doen weten, dat zij de huidige regels 5 en 6 niet kan goedkeuren, ln andere wetenschappelijke kringen wordt hetzelfde gevoelen verdedigd. Als ik echter van dien eenen kring af zie. die niet bevredigd zijn zal, dan 'vlei ik mij, dat er nu rust zal komen. De schrijf wijze Inzake e, o en sch zal, naar ik ver- I trouw, vrij spoedig wennen, een aantasting van de taal ls voorkomen, taalgroei wordt niet belemmerd, economische bezwaren ztjn geheel of grootendeels verondervan- I sen vangezien ons volk zeker geen voort- durende moeilijkheden wenscht op het erf I van spelling en taal, heb lk de beste ver- I wachtingen voor de toekomst. ontstaan Het geluid der schoten, dat ln de bergen weerkaatste, maakte den indruk, alsof op het eerste schot „Pa" door de echo met „Co" beantwoord werd. De sol daten noemden al spoedig afzonderlijke schoten „Pacos" en deze term werd ver volgens bij uitbreiding toegepast op de rebellen. Regeeringsmeldingen. De „Gazeta de Madrid", de staatscou rant, publiceert het volgende decreet: 1. Een gedelegeerd comité der regeering wordt gevormd met jurisdictie over het gebied der provincies Valencia, Alicante, Castellon, Guenca, Albacete en Murcla. Dit comité zal volledig de bevoegdheden der nationale regeering uitoefenen. Het zal worden gevormd door den voorzitter van de Cortes, de minister van landbouw en de onderstaatssecretarissen van het minis ter-presidentschap en van landbouw. 2. Het gedelegeerde comité der regeering zal staan onder den minister-president. Het zal jegens hem en jegens de andere staatsmachten ln een betrekking staan, die de grondwet aangeeft. 3. De autoriteiten van alle afdeellngen in genoemde provincies zullen onder het gedelegeerde comité ressorteeren. Zij zul len het moeten gehoorzamen en de gehoor zaamheid van hun minderen aan het co mité moeten verzekeren. Het decvreet is geteekend door den pre sident der republiek. Azana, en door den eersten minister Giral. De regeering deelt mee. dat het nieuwe comité zijn functies reeds heeft aanvaard en dat het den minister van binnenland- sche zaken heeft doen weten, dat het bin nen enkele uren in staat zal zijn hulp te zen den aan de streken, die nog in handen van de rebellen zijn. In de provincies onder zijn jurisdictie zijn het leger, de marine, de luchtvaart, de civiele garde en de Guardia de Asalto benevens de Cara- bineros trouw gebleven aan het wettig gezag. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat groepen gewa- penden die zich uitgeven voor militairen en die op eigen houtje „huiszoekingen" verrichten, als rebellen zullen worden be schouwd. Ook de handelaren en lndustrieelen. die van den toestand gebruik maken om hun prijzen te verhoogen, zullen worden ge straft. Het blad „El Liberal" meldt, dat het „Comité der syndicale organisaties" zich belast heeft met de controle over alle diensten. Het comité heeft den directeur van de Noordelijke spoorwegmaatschappij afgezet evenals de afdeellngschefs, die zij door anderen, welke van een „beproefd republikanisme" blijk hebben gegeven, heb ben vervangen. Gistermiddag om één uur heeft de regee ring per radio bekend gemaakt, dat Toledo in handen der regeeringsgetrouwe troepen was gevallen. Talrijke opstandige officieren zouden zijn gevangen genomen. Alcama heeft tot het laatste oogenbllk weerstand geboden, maar zou tenslotte door de Guardia Civil en de Guardia de Asalto zijn ingenomen, waarbij de lucht strijdkrachten belangrijke medewerking verleenden. De regeering deelde voorts mede, dat de stad Guadalajara in de macht der regee ringstroepen is gevallen. Talrijke opstan delingen werden gevangen genoemen. Een colonne rebellen is naby Somosierra op de vlucht gedreven door een afdeeling regee ringstroepen. waarbü zy wapenen en mu nitie achterlieten. Almeria zou volgens de regeering even eens weer in handen van de haar getrouwe troepen zyn, na een beschieting door den kruiser „Lepanto". Het schip was uit Tan- ger vertrokken en trachtte te Gibraltar brandstof in te nemen. De Britsche auto riteiten stonden dit evenwel niet toe en het schip stoomde naar Almeria, dat door de rebellen was bezet. De aankomst van den kruiser gaf den regeerings-getrouwen. die nog in de stad waren, weer moed en met behulp van de artillerie van de „Lepanto" werden de opstandelingen tot overgave gedwongen. De leiding van den opstand heeft nieuwe troepen naar Almeria gezonden, om te trachten de stad te hernemen. Tenslotte zou de regeering bericht heb ben ontvangen van haar vertegenwoordi ger te Mahon op Minorca, dat de opstan dige officieren zich hebben overgegeven. De troepen, onder aanvoering van onder officieren. hebben zich verzoend met het volk. de civiele garden, de stormgarde. de Carabinieri en de luchtmacht, die allen aan de regeering trouw zyn gebleven. Het ministerie van oorlog heeft mede gedeeld, dat een Inlichtingenbureau is in gericht. De chefs der vrijwilligers-batal- jons zullen aan dit bureau den naam der dooden en gewonden opgeven en de plaats waar zij ln het hospitaal liggen. Franco en de andere generaals, die met de rebellen zemeene zaak hebben gemaakt, zün ontslagen. Volgens de bladen bedraagt het aantal onstandelingen te Barcelona 5000 Bij de daar gevoerde gevechten zouden 500 perso nen ztin gedood en 3000 gewond. Te Madrid zün zes huiseigenaars en 16 concierges ge arresteerd. omdat de verdenking bestaat, dat van de betreffende huizen op de volks frontmilitie is geschoten De burgemeester van de in nabijheid der hoofdstad geleeen plaats Colmenar Viejo heeft de politie te Madrid medeeedeeld dat in de bergen bU Santillana de IMken van 14 officieren en soldaten zijn gevonden. De socialistische militie heeft het partij- huis der katholieke volksactie te Madrid ln beslag genomen en talrijke arrestaties ver richt. Volgens het blad La Voz" zouden vele geestelijken en seminaristen in hech tenis zijn genomen. Generaal Mola gesneuveld? Uit Port-Bouc wordt gemeld, dat gene raal Malo de commandant der opstandige troeoen in het Noorden gesneuveld zou zün ln een gevecht met regeeringstroepen in de streek bit San Sebastian, dat volgens geruchten door de regeerlngseetrouwen zou zyn heroverd. Mcdcdeelingen der opstande lingen. De radiozender van Sevilla. die zich in handen van de opstandelingen bevindt, deelde mede. dat drie oorlogsschepen van de regeering Cadiz hebben beschoten De opstandelingen zonden daarop eenlge vlieg tuigen uit. om het vuur te beantwoorden en deze toestellen slaagden er in de drie oorlogsbodems tot zinken te brengen. De radiozender te Sevilla deelde voorts mede dat de regeering van Madrid was af getreden. In haar plaats was een revolu- tionnair comité gevormd onder leiding van staatspresident Azana De zender berichtte tenslotte nog dat het garnizoen van Bada- loz. nabli de Portugeesche grens, zich bij de opstandelingen had aangesloten. De opmarsch van generaal Queigo de Llano gaat langzaam vooruit, aangezien de troepen uit Marokko met vertraging zyn aangekomen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft generaal Queipo de Llano vanuit zijn hoofdkwartier te Sevilla een toespraak ge richt tot het Soaansche volk via den zender Sevilla. Hij zeide daarin dat de be weging van den opstand meester was ln de provincie Pontevedra. De Llano besloot zün rede met een oproep tegen het Mar xisme en voor den waren Spaanschen geest. Zün slotwoorden luidden „leve Spanje leve de republiek". Verder wordt vernomen dat de lucht macht van generaal Franco een oetroleum- schip heeft gebombardeerd, dat de regee- rlngsvloot van stookolie ging voorzien Door middel van radio-Sevllla heeft ge neraal Franco woorden van dank gericht tot de civiele garde, die hem heeft ge steund. In deze boodschap zeide hij verder: „Onze beweging is niet gericht tegen de arbeidersklasse zooals de regeering wil doen eelooven. Zij ls louter een Spaansche be weging voor het welzijn van het vaderland en het gezinsleven". Hoe er te Barcelona gevochten is. De Reuter-correspondent te Barcelona meldt büzonderheden over de gevechten, die daar hebben plaats gehad. Volgens zün mededeelingen culmineerde de wanorde in een reeks zeer bloedige straatgevechten, waarin de loyale troepen, bijgestaan door gewapende burgers, ge vechten van man tegen man leverden met de opstandelingen, die herhaaldeUjk aan vielen. Vooral in het district Espana was de slachting verschrikkeiyk. Op een gegeven oogenbllk lagen de lüken opgestapeld op de trappen van het station der ondergrond- sche spoorlijn. De ergste dag was Zondag, toen pr bü het vallen van de duisternis minstens 300 doo den waren. Het vuren duurde den geheelen dag onafgebroken voort. Er werd van ma chinegeweren en artillerie gebruik ge maakt. Bij een poging om de rebellen er uit te verdrijven, werd een hotel met granaten bestookt. Het geronk der vliegtuigen werd aanhoudend gehoord en de ziekenhuizen werden met gewonden overstroomd. Na de overw'nnlne der communistische strijd krachten trokken troepen anarchisten er. communisten door de stad, die elke kerk, elk klooster of kerkelijk gebouw plunderden en in brand staken. Niet minder dan twin tig kerken en kloosters werden met den grond geiyk gemaakt of ernstig beschadigd. Slechts de beroemde kathedraal bleef in tact. In een seminarie werden verscheidene priesters ter dood gebracht. Later trok een menigte in overwinningsroes door de stra ten der stad. gekleed ln de gewaden der kerkelüke autoriteiten. Na de gevechten van Zondag op Maan dag lagen de straten bezaaid met lüken en gedooden paarden. Generaal Goded gaf zich eerst over. na dat de opstandelingen aanzienlüke verlie zen hadden geleden. Daarna duurden de straatgevechten echter nog voort. De politie wist echter langzamerhand den toestand meester te worden. Alleen reeds door de inwerking van lucht en licht, geeft AMILDA-zonnebrulncrème, Uw gelaat, hals en armen een prachtig sportief bruine teint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. gj09 (Ingez. Mod.) VOOR VRIJDAG 24 JULI. BODEGRAVEN. Geref. Gem.: Nam. half acht, ds. M. Heikoop van Utrecht. KATWIJK AAN ZEE, Geref. Gem. (Remisestraat)Nam. 8 u. de heer J. v. d Berg. cand. te Rotterdam. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Dirkshorn (N.H.) S. Gloving, cand. en hulppred. aldaar. GEREF. KERKEN IN H. V. Beroepen te Oudemlrdum (Fr.) P. A. E. Sillevls Smltt te Haarlem. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. In de te 's-Gravenhage voortgezette zit ting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk kwam allereerst aan de orde het verslag van de kerkelijke hoogleeraren aan de Rüksuniversiteiten over het jaar 1935—'36. Daaraan ontleenen we dat ln Groningen 70 studenten werden ingeschre ven, waarvan 11 voor de eerste maal; 10 examens hadden met goed gevolg plaats, 6 zullen nog volgen. Behalve het examen van de vrouwelijke candidaat werden alle examens door een preekvoorstel gevolgd. Prof. dr. Til. L. Haltjema gaf om de 14 da gen een privatlssimum voor de meer ge vorderde studenten over de colleges die prof. dr. Karl Barth te Utrecht gehouden heeft over het Apostolicum. Aan de Rüksunlversltelt te Utrecht wer den 226 studenten ln de theologie inge schreven, w.o. 10 vrouwelüke; 57 studen ten werden voor de eerste maal ingeschre ven, al waren dit niet allen eerste-Jaars- VRIJDAG 24 JULI 1936 Hilversum I 1875 M. 8.00 Vara, 12.00 Avro 4.00 Vara, 8.00 Vpro. 11.00—12.00 Vara 8.00 Gram.-pl. 10.00 Morgenwijding Vpro 10.15 Voordracht 10.35 Gram.pl. 11.00 Voordracht 11.20 Gram.pl. 12.00 Het Omroeporkest 2.00 Het Lyra-Trlo 2.45 Voordracht 3.15 Gram.pl. 4.00 dito 5.00 Voor de kinderen 5.30 De Flierefluiters en solist 6.15 Schaakpraatje 6.20 E. Walls' orkest 7.15 Gram.pl, 7.50 Berichten ANP 757 SOS-Berlchten - 8.05 Cursus „Het beloofde land" 8.30 Concert 9.00 Cursus „Gezin, cultuur, volk" 9.30 Vervolg concert 10.00 Cur sus „De vensters open" 10.30 Gram.-pl. 10.40 Avondwüding 11.00 Berichten ANP 11.05 Jazzmuziek 11.3512.00 Gram.- platen. Hilversum II 301 M. Algemeen Programma verzorgd door den Kro. 8.009.15 en 10.00 Gram.-pl. 11.3012.00 Voor zieken en ouden van dagen 12.15 Gram.-pl. 2 00 Kro-melodisten 3.00 Orgelconcert en Gram.pl. 4.05 Gram.pl. 4.45 Kro-or- kest 5.15 Gram.pl. 5.30 Orgelspel 6.00 Causerie, over TBC-bestryding 6.15 Vervolg orgelconcert 6.45 Gram.pl. 7.00 Berichten 715 Vocaal concert 8.00 Berichten ANP 8.10 Kon. Millt. Kapel 9.00 Rotterd. Kath. Mannenkoor 910 Gram.-pl. 9.20 Kon. Milit. Kapel 9.50 Vervolg Mannenkoor 10.00 Gram.pl. 10.30 Berichten ANP 10.35 Populair or kestconcert 11.3012.00 Gram.pl, Droitwich 1500 M. 11.20 Orgelspel 11.50 Militair concert 12.50 Dansmuziek 1.35 Het Downes-strljkkwartet 2.20 Sted. orkest Margate 3.20 BBC-Northern-orkest 4.20 E. Colombo's orkest 5.05 Gram - platen 5.35 „De Alphas" 6.20 Berich ten 6.50 Het Walford Hyden Zigeuner orkest 7.20 Sportpraatje 7.35 Het BBC-Schotsche orkest 8.20 Dansmuziek 9.00 Hoorspel 9.50 Berichten 10.20 Visscherüpraatje 10.40 BBC-Theater-or- kest en solisten 11.35—12.20 Dansmuziek, Radio-Paris 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.- platen 11.20 Orkestconcert 2.50 Gram - platen 5.50 Orkestconcert 8.20 Zang eu plano 9.05 Gevar. programma 11.05— 1.05 Orkestconcert. Keulen 456 M. 6.20 Populair concert 8.20 Het Lutz-kwartet en solisten 9.20 Blaasconcert 10.20 Hans Bund's orkest en solisten 12.20 Populaire muziek 2.20 Gram.-pl. 3.20 Kinderkoorzang 3.50 Zwabische Dorpsmuzikanten 4.20 Popu lair concert 6.20 Gram.pl. 8.301.15 Zie Deutschlandsender. Brussel 322 en 484 M. 3.22 M.: 12.20 Gr.- platen 1.30 dito 5.20 Dansmuziek 6.20 en 6.50 Gram.-pl. 7.20 Piano-recital 8.20 Vloolrecltal 9.20 Symphonlecon- cert m. m. v. solist 11.0011.20 Gram.- platen 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Orkestconcert 1.30 Dansmuziek 1.40 Zang 2 00—2.20 en 5.20 Gram.-pl. 6.10 en 6.35 dito 6.50 Piano-recital 8 20 Voor Oud-strüders 9.05 Zang 9.20 Militair concert 10.30 Gram.-pl. Deutschlandsender 1571 M. 8.30 Bonte Avond (om 9.05 Reportage) 10.20 Be richten 10.35 Sport-reportage 10.50— 1.15 Populair concert en dansmuziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Vrijdag 24 Juli. Ie programma: lederen dag van 8—24 uur: AVRO, VARA. enz. 2e programma: lederen dag. van 8—24 uur: KRO. NCRV. enz 3e programma: 8.00: Keulen 9.20: diversen 10.20: Keulen 12.05: Parijs Radio 13.05: Brussel VI 14.20: Lon den Reg. 14.50: Rarüs Radio 15.50: Keulen olm. 22 15: Brussel VI. 22.30: Weenen 4c programma: 8.00: Brussel VI. 10.35: Londen Reg. 11.20: Droitwich 18.20: diversen 18.50: Droitwich 21.00: Gram.muz. G.R.D 22.40: Droitwich Wüzigingen voorbehouden. studenten: 40 examens werden afgelegd: 2 studenten werden afgewezen; 36 preek- voorstellen werden gehouden. Voorlezingen voor de studenten werden gehouden door de heeren dr. H. Kramer, taalgeleerde met verlof, dr. J. H. Adriani. vooraanstaand figuur op diaconaal gebied; dr. A. C. Kruljt over Zending, volksleven en school en door dr. E. Thurneijsen. die op tournee ls ge weest in Nederland. Het verslag merkt op dat de nazorg aan candldaten die op een beroep wachten, grooter wordt. Wat de stand van zaken aan de RUks- universiteit te Lelden betreft daar werden 123 studenten ingeschreven, w.o. eveneens 10 vrouwelijke en 31 voor de eerste maal, waarvan 3 vrouwelijke. Dr. P. W. J. v. d. Berg, Ned. Herv. predikant te Nüeveen, heeft een voordracht gehouden over „Aard en waarde der plattelandssamenleving"; 23 studenten werden geëxamineerd. 2 af gewezen en 12 preekvoorstellen gehouden. Voor de cursus sluit zal nog 1 examen worden afgenomen terwül nog 9 preek voorstellen gehouden zullen worden. De president, dr. P. Smit. bracht na be handeling van dit verslag allereerst dank aan prof. dr. M. J A. de Vrijer te Utrecht, voor zijn bereidwilligheid lnplaats van den ernstig ongestelden prof. dr. A. v. Veld huizen, examens te willen afnemen. Spr. wees er op hoeveel er voor de kerk afhangt van de vraag hoe de studenten hun taak opvatten Daarom is de positie van den kerkeiyken hoogleeraar zulk een bü uitstek verantwoordelüke. Spr bad den kerkelijken hoogleeraren aan de Rüksuniversiteiten bi) hun gewichtvollen arbeid Gods zegen van harte toe. Het verslag werd hierna goedgekeurd. Aangezien twee Synodi-contractae moes ten gehouden worden, verdaagde de presi dent de zitting tot hedenmorgen. HET AANTAL VACATUREN IN DE NED. HERV. KERK. Het aantal vacaturen in de Ned Herv. Kerk bedroeg op 1 Juli j.l. totaal 292, welk aantal predikantsplaatsen van de 1680 in de Herv. Kerk dus onbezet zijn. Gelderland en Noord-Holland spannen met elk 50 va cante plaatsen de kroon Dan volgen Friesland met 49 en Zuid-Holland met 42 vacante plaatsen. Groningen heeft 35 vacante plaatsen, Zeeland 17. Utrecht 15> Noord-Brabant 13. Overijssel 12 Drenthe 6 en Limburg 3. Het aantal vacaturen steeg over de eerste helft van '36 met 1. U

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10