De opstandige beweging in Spanje 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 21 Juli 1936 Derde Blad No. 23410 De meest tegenstrijdige berichten. KERK- EN SCH00LNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. FINANCIEN. VISSCHERIJBERICHTEN. De berichten uit Spanje blijven zoo vol slagen tegenstrijdig, dat het vrijwel on doenlijk is de situatie juist te beoordeelen. Officieele berichten uit Madrid dat de opstand onderdrukt is zijn kennelijk onwaar. Men oordeele zelf, hoe zeer de berichten met elkaar in strijd zijn. Regeering6 verklaringen. Gistermiddag om kwart voor twee heeft de minister van binnenlandsche zaken per radio het volgende officieele communiqué gepubliceerd „Het eerste regiment infanterie heeft zich ter beschikking gesteld van de regee ring. Op hetzelfde oogenblik belde generaal Queipodellano, die meende, dat Madrid in handen van de opstandelingen was, het ministerie van binnenlandsche zaken op en vroeg naar generaal Mola. Honderden officieren zijn door de regee- ringsgetrouwe troepen gearresteerd en ge vangen gezet. Er is een door het radiostation te Sevllla uitgezonden bericht opgevangen, waarin dringend verzocht wordt om een water vliegtuig voor generaal Franco, die wenscht te vluchten. Te Sevilla winnen de regeeringstroepcn terrein. Het arbeiderskwartier Triana. dat weer stand biedt aan de rebellen, is in verbin ding getreden met Huelva, waar men van den gang van zaken op de hoogte werd gesteld. Per specialen trein zullen duizend man van Huelve naar Sevilla worden ge zonden om het centrum der stad aan te vallen, waar de opstandelingen zich hoofd zakelijk bevinden. Een eskader heeft Cadix gebombardeerd, waar de gouverneur, bijgestaan door civiele garde weerstand biedt aan de opstande lingen. De berichten, dat er opstandige troepen zijn ontscheept, te Malaga, zijn onjuist. Slechts te Algeciras, zijn opstandelingen troepen ontscheept, die evenwel weer wer den verdreven. In overig Spanje heerscht rust, uitge zonderd te Saragossa en Valladolid. die in handen van de opstandelingen zijn". Later volgden de reeds gemelde berich ten over volledige onderdrukking van den opstand Sevilla heroverd? Nog werd gemeld: Het radiostation van Sevilla, dat gedurende twee dagen com- muniqué's van de rebellen heeft uitgezon den, zond om tien uur gisteravond een communiqué van de regeering uit, waar in den rebellen een ultimatum werd ge steld, zich vóór vandaag over te geven. Volgens een telegram uit Madrid heeft de minister van binnenlandsche zaken per radio medegedeeld, dat generaal Garcia de la Herranz, die deelnam aan de beweging van 10 Augustus 1932, gedood werd bij de belegering van het legerkamp te Cara- banchel, door de regeeringstroepen. Een bericht uit Tanger maakt melding van 't feit, dat de Italiaansche stoomboot „Syhra" gisteravond aldaar uit Malaga is aangekomen met de geheele Italiaansche kolonie aan boord. Sevilla niet heroverd? Vanmorgen in de vroegte heeft het ra diostation Sevilla een mededeeling van generaal Franco uitgezonden, waarin o.a. gezegd wordt: „Hecht geen geloof aan de berichten, die omtrent het verloop van den militairen opstand door radio-Madrid worden uitgezonden. De beweging gaat voort. Het vliegveld Cuatrovientos te Ma drid is door een regiment artillerie bezet". Andere radiostations schijnen op de zelfde golflengte te zenden als Sevilla, met de bedoeling de uitzendingen van dit sta tion te storen. Om 4 uur zond radio-Se- villa een nieuwe mededeeling uit, waarin de berichten van radio-Madrid, waarin ge zegd werd, dat „de uit Sevilla binnenko mende berichten voortdurend gunstiger voor de regeering zijn", ongegrond werden verklaard. De berichten van radio-Madrid, die door radio-Sevilla worden tegengespro ken, bevatten o.a. nog de mededeeling der legeering, welke om half negen gister avond is uitgezonden, en volgens welke het te Madrid volkomen rustig was, dat de toe stand verbeterde te Sevilla, Valladolid en Saragossa en die waarin ontkend werd, dat de opstandelingen Madrid naderen, hoewel fascisten hier en daar incidenten verwekken. Verdere berichten. Generaal Franco heeft opnieuw een ma nifest gepubliceerd, waarin hij verklaart, dat nieuwe troepen gezonden zullen wor den naar Europeesch Spanje. Hij zal even wel In Marokko de noodige troepen behou den, om de orde te handhaven. De telefoon- en telegraafverbindingen zijn nog steeds verbroken. Naar verder te Gibraltar vernomen wordt staat Malaga in vlammen, dit is de reden, waarom de Britsche torpedojager „Sham rock" full speed naar Malaga is vertrok ken. Te Bayonne wordt vernomen, dat de mi litaire beweging in Spanje zich heeft uit gebreid tot Aragon. Hoewel de autoriteiten streng verboden hebben, de grens te pas- seeren, zijn toch verschillende politieke vluchtelingen Frankrijk binnengetrokken, allen leden van militaire groepen, die vluchten voor de muitende militairen. On der deze vluchtelingen bevindt zich het socialistisch Kamerlid van Jaca, Borderas, tezamen met den burgemeester van Jaca. Naar vernomen wordt is het garnizoen van Jaca gaan muiten. De spoorweg is nabij Huesca vernield, zoodat het niet mo gelijk was, naar Madrid te gaan. Reeds bevinden zich meer dan 7000 Spaansche vluchtelingen te Gibraltar. Ve len zijn slechts half gekleed en sedert 48 uur hebben zij geen voedsel meer genut tigd. De autoriteiten zijn druk bezig hun voedsel en onderdak te verschaffen. Sedert drie dagen zijn alle diensten van post, te legraaf en telefoon verbroken. Radio-Bilbao meldt, dat de civiele re geering van Asturië zich achter generaal Franco geschaard zou hebben. Volgens vluchtelingen, die te Tanger zijn aangekomen, zouden nog slechts Madrid en omgeving de regeering trouw zijn ge bleven. De minister van .binnenlandsche zaken zou slechts over de Guardia de Asalto en eenige vrijwilligers beschikken. Van andere zijde wordt bevestigd, dat generaal Franco vandaag per vliegtuig van Tetouan zal vertrekken, om zich naar het. moederland te begeven. Voorts doet het gerucht de ronde, dat de bataljons Spaansche mijnwerkers, die per vrachtauto uitgezonden waren, om den opmarsch der rebellen in Andalusië tegen te houden, op de vlucht zijn gedreven. Er bestaat reden te gelooven, dat de opstan delingen meester zijn in Andalusië en de andere gebieden van het Zuiden. Generaal Sanjurjo gedood. De in Portugal als banneling vertoeven de Spaansche generaal Sanjurjo heeft te genover een vertegenwoordiger van het Lissabonsche blad „Seculo" met betrekking tot de jongste gebeurtenissen in Spanje om. verklaard, dat het Spaansche leger de taak heeft, een einde te stellen aan den ongehoorden toestand, welke momenteel in Spanje heerscht. De opstand van het leger is de wensch van de meerderheid van het Spaansche volk. Generaal Sanjurjo wilde openlijk verkla ren, dat hij aan de zijde staat van zijn in Spanje strijdende kameraden. Hij heeft dit willen toonen, door zich per vliegtuig naar Spanje te begeven, doch bij den start vloog het vliegtuig over den kop, waarbij de generaal is verbrand. De hem vergezellende Spanjaard Ansaldo is ernstig gewond. Van de Fransche grens. Nog steeds komen te Hendaye geen treinen uit Spanje aan. Te Bordeaux wor den geen spoorkaartjes naar Spanje afge geven, daar het aan vreemdelingen ver boden is, het schiereiland binnen te komen. Tot Zondagavond stonden gewapende arbeiders de politie aan de grens bij, maar gistermorgen verdwenen deze geïmprovi seerde soldaten. Zij hadden gehoor gegeven aan een oproep van den clvlelen gouver neur van San Sebastian, die de algemeene mobilisatie afgekondigd had voor alle man nen beneden de 30 jaar ter verdediging van de stad tegen opstandelingen. Er zijn bar ricaden opgeworpen op de wegen ter ver gemakkelijking van den weerstand tegen de rechtschen, die thans het grootste deel van Navarre in handen zouden hebben. Aan de grens is het rustig. Manifest der socialistische partij. Het radiostation van Barcelona heeft een manifest der socialistische partij uitgezon den, waarin de arbeiders worden uitge- noodigd met de regeering samen te werken door den arbeid te hervatten. Tevens wordt verzocht met de regeeringstroepen samen te werken voor de verdediging der repu bliek en de bescherming der openbare ge bouwen tegen „fascistische aanvallen". PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. ZOETERMEER. Geref. Gemeente n.m. 7.45 uur ds. Hof man Moercapelle. VOOR WOENSDAG. BOSKOOP. Geref. Gemeente: Nam. 7.30 uur, ds. A. De Blois, van Gouda. LISSE. Oud-Geref. Gemeente: 7.30 uur de heer Zwolferink van Bolnes. WADDINXVEEN. Gebouw Centrum: ds. A. D. de Rover van Vlaardinger.. o NED. HERV. KERK. Beroepen te Wilp (Gron.) H. A. Molijn, cand. te Franeker, Bedankt voor Stavenisse S. v. d. Linde te Lopik. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Drachten J. P. Geels, cand. te Apeldoorn. Tweetal te Sneek I. de Bruijne, cand. te Zwolle en D. v. Wilsum, cand. te Soestdijk. Bedankt voor Ede L. S. den Boer te Arnhem. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Terneuzen J. v. d. Berg, cand, te Rotterdam. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Hêémse (als hulp- pred.i A. B. Boukema, cand. te Harkstede. DUITSCH-EVANG. KERK. Tweetal te 's-Gravenhage (vac. F. Herbst) dr. W. Schütz te Berlijn en P. Kaetzke te Haarlem. Aangenomen naar 's-Gravenhage (vac. F. Herbst) P. Kaetzke te Haarlem. Beroepen te 's-Gravenhage P. Kaetzke te Haarlem. EVANG. LUTH. KERK. Bedankt voor Delft H. J. Jaanus te Nijmegen. EVANG. GEREF. GEM. Aangenomen naar Utrecht (als hulp- pred.) G. C. de Jong te Doorn. DOOPSGEZ. SOCIËTEIT. Aangenomen naar Haarlem (vac. dr. C. B. Hylkema) J. Yntema te Leeuwarden. Voor gemakkelijk was- en afwaswerk. nu tijdelijk 3 pakken voor 1 5 ct. PRO. H-8 6842 (Ingez. Med.)' Verder wordt in het manifest gezegd, dat slechts de aanwijzigingen van het bestuur der socialistische partij moeten worden gevolgd. Hoe is het op de vloot? De Spaansche kruiser „Libertad", de torpedojager „Chourouga". de kanonneer boot „Laya" en twee kleinere oorlogsvaar tuigen zijn gisternacht op de reede van Tanger voor anker gegaan. Vijf matrozen van de „Chourouga" gin gen aan land en verklaarden, dat de be manningen der genoemde schepen aan boord alle officieren gevangen gezet had den. daar deze zich bij de opstandige be weging hadden aangesloten. Zij voegden hieraan toe. dat zij een schip uit Malaga verwachten, dat hun levens middelen en brandstoffen zou brengen om hen in staat te stellen de reis voort te zetten en de Spaansche havens aan de kust van Malaga te bombardeeren. Een bestuursambtenaar van de haven van Tan ger constateerde, dat een matroos het bevel voerde over een der kleine oorlogsschepen. Een Spaansche torpedojager heeft gis termiddag om kwart over twee een aanval gedaan op Ceuta, maar Is door het vuur van het fort 'afgeslagen. De torpedojager werd niet getroffen en is te Tanger binnen- geloopen. waar hij met gejuich werd be groet door de bemanningen der Spaansche oorlogschepen, die hier liggen. Ex-koning Alfonso over den opstand. Ex-koning Alfonso de dertiende, die op het oogenblik te Koningswart in Tsjecho- Slowakije vertoeft heeft in een onderhoud met een jounalist verklaard, dat er in Spanje niet sprake is van een strijd van monarchisten of republikeinen voor of tegen de restauratie maar van een natio nale beweging Gil Robles en de opstand. Gil Robles, die te Biarritz vertoeft, heeft de beschuldiging den opstand te hebben uitgelokt van de hand gewezen, wel echter noemde hii zich parlementair leider der rechtsche partijen. INBREKER GEPAKT. Men waande hem verdronken. In den nacht van 4 op 5 Juli is door twee mannen ingebroken in de woning van den heer J. Verhoeven te Driel. Het bleken te zijn de Luxemburger G en de 19-iarige Nederlander M. Bij de vlucht is de Luxem burger in den Ri.in verdronken. Men ver moedde. dat ook M. door verdrinking om het leven gekomen was Na langdurige nasporingen echter ontdekte men dat hij verbluf hield in een woonwagenkamp. De politie te Driel heeft in samenwerking met die te Dieren den iongeman kunnen arres teeren. Hem wordt behalve deze inbraak ten laste gelegd de inbraak bii de familie Verhoeven te hebben gepleegd alsmede een rijwieldiefstal te Randwijk bii Driel. Tevens wordt hii er van verdacht bii ziin vlucht op den zoon van Verhoeven te hebben geschoten. Men heeft het vermoeden dat M. deel uitmaakt van een groote dievenbende, die vele diefstalleft en inbraken in de omgeving van Nijmegen moet hebben gepleegd Het is gebleken, dat M. reeds eerder voorwaar delijk is veroordeeld. BIOSCOOP IN BRAND. Men kon het vuur beperken tot de cabine. Gisteravond te omstreeks 10 uur is tijdens de voorstelling brand ontstaan in de film cabine van het Luxor Theater te Vlissin- gen. De voorstelling werd onmiddelijk on derbroken en de bioscoop ontruimd. De brandende film ontwikkelde een zwaren rook. welke naar buiten puilde, zoodat het publiek, dat in verband met de kermis zeer talrijk was. van alle ziiden toestroomde. Men is er in geslaagd het vuur te beper ken tot de cabine, welke echter geheel is uitgebrand en welke door de geweldige hitte en den bijtenden rook niet kon wor den betreden. De hoog oplaaiende vlammen werden bestreden met eenige handblusch- apparaten en een straal op den politie- slangenwagen. Het geheele programma circa zes duizend meter film Is ver brand, terwiii de projectie-apparaten zeer ernstig beschadigd werden. BRANDJE TE AMSTERDAM. Te ongeveer kwart voor negen heden morgen zagen voorbijgangers op het Dam rak te Amsterdam, dat uit de bovenste ver dieping van het pakhuis, waaronder de in gang van het Kapitol-theater is. rook kwam. Het weinige personeel dat in dit theater op dat uur aan het werk was en gewaarschuwd werd wist van niets. Echter weinige oogenblikken later sloegen groote vlammen uit het dak. Het zag er naar uit of het dak van het theater in lichter laaie stond en dit ge bouw een prooi der vlammen zou worden. De brandweer greep echter dadelijk krachtig in en spoedig was het vuur in gesloten. De zoldev en de vliering van het pakhuis waren voornamelijk aan de voorzijde uit gebrand Het theater zelf had geen brand schade geleden. Slechts in het kantoor op de derde verdieping had het bluschwater eenige schade aangericht. De uitgebrande zolder en de vliering dienden als bergplaats van het theater. Er stonden oude meubelen, requisleten en andere voorwerpen, die niet meer gebruikt werden Hoe de brand daar kan ziin ont staan moet nog worden opgehelderd. Zoo ver kon worden nagegaan was heden morgen nog niemand in het pakhuis ge weest o AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Gistermiddag is in het ziekenhuis te Hoogeveen overleden de 14-jarige zoon van den heer Th. Lageveen te Nieuweschoot, die Zaterdagmiddag met zijn rijwiel tegen een disselboom van een melkwagen is ge reden en daarbij ernstig werd gewond. NEDERLANDER GEDOOD IN DUITSCHLAND. Gistermiddag om vijf uur is op de Dus- seldorfer Landstrasse nabij Latum een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de zoon van den Nederlandschen bankier Fritze v. d. N.V. Holl. Koopmansbank te A'dam om 't leven is gekomen. Het slacht offer was met den chauffeur der firma op een zakenreis, die hem via Krefeld naar Dusseldorf zou brengen. In een scherpe bocht van den weg, ongeveer 100 M. voor Latum, begon de auto door nog niet opge helderde oorzaak, plotseling te slingeren, vloog van rechts naar de linkerzijde van den weg en botste daar in volle vaart te gen een boom, die afknapte. Vervolgens viel de auto van de helling langs den weg. De beide inzittenden, de chauffeur en de heer Fritze, werden met ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis overgebracht, waar de laatste aan de gevolgen der be komen kwetsuren overleed. BUITENLANDSCH GEMENGD. COLUMBIAANSCHE STAD ONTRUIMD. De Columbiaansche stad Fuquerres, van 30.000 Inwoners, is gisteren door de bevol king ontruimd, nadat een nieuwe aard beving de vernieling voltooid had, die door den aardschok van Vrijdagnacht was be gonnen. Men betwijfelt of de stad weer zal worden opgebouwd. De vluchtelingen zijn uitgeweken naar Pasto in Ecuador, waar zij door het roode kruis verzorgd worden. ZWARE STORMEN IN CHILI. Een heviee storm heeft in de haven en de stad Valparaiso aanzienlijke schade aan gericht. De sooorliln V!na—Valparaiso is versperd daar een locoipot'"! en 10 wagens door den storm ziin omver geworpen. Oo tal van plaatsen zijn de telefoonleidingen vernield. Tot dusver is één doode te be treuren. terwijl verscheidene personen ge wond werden. De storm woedt nog mét onverminderde hevigheid voort. ENKES N.V. Geen dividend. De balans per 1 April 1936 der Enkes N. V. te Stompwijk vermeldt volgens de Tel. als activa: fabrieksgebouwen en ter reinen f. 61.904 (f. 65.3041, machinerieën f. 54.873 (61.096), gereedschappen, druk werken enz. f.3 (onv.), inventarissen f.1 (onv.), automobielen f.1 (onv), patenten en licentie f.2 (onv.), kas en kassiers f. 71.817 (78.162), eff. (gen.) f.5162 15306), ingekochte eigen iandeelen (nom. f. 11.500). f. 6360 (4904), debiteuren f. 129.556 (140.301), voorraden en orders in bewerk, f. 129.694 (120.362), onkosten ten laste vol gend boekjaar f.4624 (3609), tegoed aan inkomsten, vervallend in het volgend boek jaar f.275 (156) en als passiva: gepl. aan deelenkapitaal f. 424.125 (onv.), reserve fonds f.5000 (onv.), crediteuren en diver sen f. 17.748 (21.282), garantiereserve f. 15.000 (onv.), dividend A.P. f.804 (1281), winstsaldo op nieuwe rekening f. 1600 (v. j. onverdeeld winstsaldo f. 282 en uitdee- llngen 1934/1935 f. 13.050). De verlies- en winstrekening van 1 April 193531 Maart 1936 staat debet voor: sa larissen, algemeene onkosten en diverse kosten f. 93.796 (93.716), reserve dubieuse debiteuren f.1465 (1784), afschrijving op onroerende goederen, machinerieën, ge reedschappen, inventarissen, auto's en voorraden f. 25.509 (24.054). winstsaldo over te brengen op nieuwe rekening f. 1600 (v. j. netto winstsaldo 1934/1935 f. 13.051 en onverdeelde winst A.P. f. 280), en credit voor: onverdeelde winst A.P. f.262 (f.280), fabricagerekening en bruto winst op han delsgoederen f. 116.616 (128.426), interest f.1323 (764). diverse baten f.4149 (f.3415). IJMUIDEN, 21 Juli. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1,10; Tongen idem f. 1,901,50; Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 22; Middelschol idem f. 22; Zet- schol idem f. 2218; Kleine schol idem f. 2010; Schar idem f. 10; Pieterman en Poontjes idem f. 2,80: Groote Schelvisch idem f. 35; Middel schelvisch idem f. 23— 22: Kleinmlddel schelvisch idem f. 1410; Kleine schelvisch idem f. 8,503,60: Ka beljauw per kist van 125 K.G. f. 6244; Gullen per kist van 50 K.G. f. 1811; Heil bot per K.G. f. 0,78; Wijting per kist van 50 K.G. f. 43,10: Makreel idem f. 188,50 Aangevoerd 454 kisten versche haring. Prijzen f. 42,70 p. kist; 232 kantjes pekel haring. Prijzen: Steurharing f. 6,806,40; volle haring f. 10,70; maatjes f. 10,758,40, alles per kantje. Aangekomen de stoomtrawlers: IJM. 283 met 17 last pekelharing; IJM 58 met f. 2639; Drifter YH 69 met f. 1383 voor versche haring. Vlaardingsche markt, 20 Juli. KW 39 met 33 last van 4 schepen: KW 43 met 26 last van 6 schepen; KW 69 met 17 last; KW 55 met 18 last van 2 schepen; VL 3 met 26 last; VL 204 met 16 last; VL 83 met 24 last. Groene haring 18, 17,30, 13,30; Jonge haring 9,70, 10,50, 11,20, 12,50: Kleine ha ring 10,50, 11,00, 12,20; Grootere haring 3,80, 9,20, 9,70; Volle haring 9,90, 10,00, 10,30; Steurharing 6,10, 6,60. 21 Juli. KW 38 met 30 last; KW 20 met 21 last; KW 25 met 29 last; VL 16 met 34 last; VL 199 met 30 last; VL 49 met 19 last. Groene of jonge haring 11,70 9,50 8,30; Kleine haring 9,50, 8,50, 7,90, 7,50; Grovere haring 7,50, 8,30; Volle haring 7,90, 8,30; Steurharing 5,00, 4,90. HM HEIDEN WY EIKAAD DE OUDSTE FRANCAISE KRIJGT HET LEGIOEN VAN EER. De bladen melden, dat Madame Bomba ren, de oudste Fransche vrouw, benoemd is tot ridder in het Legioen van Eer. Ma dame Bombaren, die te Reims woont, is geboren 20 October 1829. Zij is dus thans 106 jaar oud. Zij be vindt zich nog in zeer goede gezondheid, is nog wonderlijk helder van verstand en haar grootste genoegen is veel bezoeken te ontvangen. On Zondag 26 Juli a.s. zullen haar de versierselen van het Legioen van Eer plechtig worden overhandigd. BRITSCH SCHIP „NUNOCA" VERMIST. Aan boord van het Britsche motorschip „Nunoca", dat op weg van West-Indië naar Florida, thans reeds veertien dagen over tijd is, bevinden zich ais passagiers vier Engelschen en negen Amerikanen, onder wie vier vrouwen en twee kinderen. Den 4den Juli heeft het schip Cayman- Island verlaten met voedsel voor slechts vier dagen aan boord. Zelfs indien het schip niet mocht zijn vergaan, vreest men dus het ergste voor de passagiers en de uit 21 koppen bestaande bemanning. BRAND IN EEN BOERDERIJ. In het district Lipno in congres-Polen is brand uitgebroken in een boerderij. Een 60 jaren oude vrouw is met haar dochter en drie kleinkinderen in de vlammen omge komen. POOLSCH DORP UITGEBRAND. Nabij Loebliana (Polen) is een brand uitgebroken, dat het geheele plaatsje in de asch legde. In totaal zijn 66 boerderijen met de geheele doode en levende have ver brand. De materieele schade is aanzienlijk. De oorzaak van den geweldigen brand heeft men tot dusver nog niet kunnen vast stellen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9